Gemeente gaat praten met beheerder De Hakhorst over te betalen pacht LEDE! I Definitieve come-back Leusdenaar Van Spaendonck 111 >lli Voortreffelijk concert in Amsterdamse Engelse Kerk: Fraaie vleugel bij concert in Claeverenblad DONDERDAG 12 MAART 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op vrijdag 27 februari j.l. begeleidde Leusdenaar Jan van Spaendonck zijn in Amsterdam woonachtige zoon Jan-Paul bij diens vertolking van onder andere 'Dichterliebe' van Robert Schumann. In een matig gevulde Engelse Kerk op het Begijnhof in Amsterdam vond dit concert plaats. Voorts werden nog enige liederen ten gehore gebracht van Fauré, Duparc en Debussy. Jan van Spaendonck aan de piano in de Engelse Kerk. Jan van Spaendonck is in Leusden bekend onder meer als dirigent van zowel het R.K. dames- als heren- koor. In Zeist dirigeert hij al lange tijd de Christelijke Oratorium Vereniging 'Laus Deo'. Van Spaen donck is voormalig eerste repetitor van de Neder landse Opera Stichting. Zonder overdrijving mag gesteld worden, dat we te maken hebben met een door en door gerijpt musi cus van groot formaat, het geen mocht blijken tijdens de wel zeer briljante piano begeleiding op genoemd concert. Uiterst geconcen- teerd, maar toch zeer ont spannen wist hij zijn gehoor te betoveren met vloeiende pianoklanken die hij in voortreffelijk evenwicht bracht met de eveneens uitnemende zangprestaties van zijn zoon. Wie Van Spaendonck eer der heeft gehoord, zal on getwijfeld beamen, dat be geleiding een wel heel sterke kant van hem is: een ongelooflijk grote handig heid en een zeer goede muzikaliteit alsmede een goed absoluut gehoor hel pen hem daar uitstekend bij Jan-Paul van Spaendonck, die zijn opleiding kreeg aan het Utrechts Conserva torium bij Jos Burcksen en Thom Bollen en die ook heeft gestudeerd bij Udo Reinemann en Bernard Kruysen, weet zijn publiek warm te krijgen door een goede zangtechniek, een grote verstaanbaarheid en door het feit, dat hij zijn tek sten volledig uit zijn hoofd zingt. Het is verademend om uitvoeringen mee te maken, waar je je niet er gert aan wat voor fout dan ook. Grote klasse wordt er door vader en zoon gele verd. Jan van Spaendonck ver trouwde ons desgevraagd toe, dat hij en zijn zoon van plan zijn om nog vele con certen samen te verzorgen. Ook wordt er serieus aan een optreden in Leusden gedacht. Jan van Spaen donck beijvert zich op het ogenblik om in kontakt te komen met een zeer groot pianist van wie hij even tueel wat lessen zou kun nen krijgen. J.R. LEUSDEN - Het college van B&W gaat een gesprek aan met de huidige beheerder en mogelijk toekomstige koper van De Hakhorst, Rob Verduin, over te betalen pacht. Naar inmiddels is gebleken, wordt er geen pacht betaald en is een dergelijke huur ook juridisch gezien niet te verreke nen met de waarborgsom, die de heer Verduin heeft ge stort in verband met zijn mogelijke koop van De Hakhorst. Dat bleek afgelopen maandag tijdens de vergadering van de commissie voor Financieel Beleid en Beheer. van heb. Dat doe ik dus niet meer, stelt u dat in die commissie maar aan de orde', aldus de wethouder. De commissie voor Algemene Bestuurszaken vergadert van avond. Uit antwoorden van het college op vragen van Leusden'85, D66 en de PvdA bleek, dat er feitelijk geen huurcontract bestaat voor De Hak horst. Het eerste voornemen, om het lopende huurcontract over te doen, is formeel nooit uitgevoerd. Dat kwam, omdat de heer Verduin inmiddels te kennen had gegeven, het pand te willen kopen. Een der gelijke koopovereenkomst is er wel, ondersteund door de meer derheid van de raad. Aangezien het in de bedoeling lag, na het sluiten van de overeen komst ook zo snel mogelijk tot leve ring over te gaan, is de intenm-pe- nodf» pn wat daar financieel voor zou moeten worden geregeld, nooit meer aan bod gekomen. Van wege de bezwaarschriften en de verwachting, dat het nog wel enige tijd kan duren voordat de zaak op één of andere wijze geregeld is, vindt de raad dat er nu maar een regeling moet worden getroffen voor de tussenliggende periode Op de vraag, waarom een en ander niet geregeld was, bleef wethouder Fons Ummels het ant woord schuldig. 'Dit is een zaak voor Algemene Bestuurszaken, en ik heb de afgelopen tijd ge noeg van andermans zaakjes op geknapt, waar ik spijt genoeg LEUSDEN - Bij het concert, dat vanavond in Boerderij 't Claeverenblad aan De Brink 16 gehouden wordt, kan men niet alleen genieten van het muziekspel der uitvoerenden, maar tevens van de zeer oude en fraaie vleugel. Het betreft een zogenaamde Ri chard Lipp van ca. 1920. De vleugel is gerestaureerd door de firma Matla uit Den Haag „De schitte rende warme toonkleur zal zeker bijdragen tot het verhogen van het muzikale genot bij de komende concerten", aldus een trotse orga nisator Kees Vial. Vanavond staat op het pro gramma een optreden van pianiste Ellen Boschma uit Groningen. Zij speelt werken van F. Mendelssohn Bartholdy. Samen met haar Piano Tno (dat naast Boschma bestaat uit Gerda van Donk op viool en Else Schot op cello) worden stukken van B. Smetana uitgevoerd. Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar. Men kan ze telefonisch bestellen via 033-943472 of van avond aan de zaal. Ze kosten 12,50 gulden per stuk. Wethouder Fons Ummels'...andermans zaakjes opgeknapt, waar ik spijt van heb...' Gemeentehuis ,I.I.U«M=I.HAilMJJ jlAls we weer buiten komen, na is bezoek aan De Swarte Steegh, fcn we schuin aan de overkant ilfé De Morgenzon. Aan het begin de eeuw stond hier nog een bbele woning. Dit pand werd woond door Willem Westerhuis, 1 zijn boterham verdiende als ca- louder, winkelier, schoenmaker en barbier. Achter, tegen het café p, stond nog een houten schuur. P als timmerwinkel m gebruik was. Op een fatale woensdag m 1907 brak omstreeks twaalf uur een he vige uitslaande brand uit. De brand was waarschijnlijk ontstaan door bet drogen van wasgoed bij een Moeiende kachel, wat in die dagen sen normaal, maar gevaarlijk ge bruik was. 'jDadehjk werd de brandklok op iet Gemeentehuis geluid en of- Khoon de brandspuit op nog geen steenworp afstand aanwezig was, greep de brand zo snel om zich heen dat aan blussen niet meer te denken viel. De brandweer kon dan ook niet veel anders meer doen dan de belendende percelen nat houden om een overslaan van de brand te voorkomen. In minder dan geen tijd was het pand, met inbegrip van de timmerwerkplaats, een rokende puinhoop. Van de in boedel kon zo goed als mets gered worden. Ook het gereedschap van de timmerwinkel ging in vlammen op. BUURMEISJE Bijna had zich zelfs nog een per soonlijk ongeluk voorgedaan. Een buurtmeisje, dat naar de brand stond te kijken, werd door de dikke rookwolken, die uit de brand opstegen, bedwelmd. De dokter, die dadelijk gewaarschuwd werd, kon gelukkig de levensgeesten weer opwekken. De dakloze familie werd tijdelijk ondergebracht in het gebouwtje van het Groene Kruis en door de omwonenden van beddegoed en verdere eerste levensoenoene voorzien. Op 5 mei 1908 wordt de eerste steen gelegd voor een nieuw en modern café. Op die steen staat heel summier: „G. v/d H. mei 1908". Wie die G v/d H is, hoeven we met lang naar te raden. Wat kan dat anders betekenen dan Gijs van de Hengel. De gevel van het cafe gaat thans geheel verscholen achter een haag van leibomen. Naast het café. op de hoek van de Heiligenbergerweg (later om gedoopt in Burgemeester de Beau- fortweg) en de Zwarteweg, staat een smederij. De smid, die in deze smederij de hamer zwaait, is be kend en zeg maar gerust beroemd in de wijde omgeving. Een smid van het oude stempel die met een vuur, hamer en aambeeld alles maakt wat je maar kunt bedenken. Hij heeft geen autogeen lasappa raat nodig; lassen doet hij op de van ouds beproefde manier, in het vuur. En onder zijn hamer vormt hij het mooiste siersmeedwerk. GEVELSTEEN We gaan nu een klein stukje te rug op onze wandeling, naar het Gemeentehuis. Op een moeilijk te ontdekken gevelsteen, links naast de toegangsdeur, lezen we dat die steen is gelegd door G.J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, Bur gemeester van Leusden, den 12 juni 1880. Gaan we de hardstenen stoep op en door de stevige deur naar bin nen, dan komen we in een brede gang, die tevens dienst doet als wachtkamer Een zware eiken bank tegen één van de wanden maakt het wachten gemakkelijker. Rechts van die gang bevindt zich de secretarie, waar alle gemeete- lijke diensten zijn ondergebracht. Hoofdzaak is natuurlijk het bevol kingsregister. Aan de andere kant van de gang, aan de voorkant, is de kamer van de burgemeester. De uren dat hij spreekuur heeft kunnen we hem daar vinden. En dat is niet al te vaak. Aan dezelfde kant van de gang, m het achtergedeelte is de toegang tot de raadzaaL In het midden van de raadzaal staat een lange tafel met het gebruikelijke groene kleed. Daar omheen een stel stoe len met lange, hoge, rechte leunin gen. De stoel m het midden ver schilt m zoverre van de andere stoelen dat deze ook armleuningen heeft. U heeft het al begrepen; dat is de stoel van de burgemeester. In deze raadzaal vindt ook de trouw plechtigheid plaats. De bovenverdieping van het ge bouw wordt bewoond door de Ge meenteveldwachter. De toegang tot die woning bevindt zich aan de achterzijde. Achter het gemeente huis waar het onderkomen van de brandspuit is, vinden we de cellen voor de arrestanten, die echter meer door de varkens van de veld wachter worden bevolkt dan door boeven. LANDLOPER Een enkele maal moet er een hok leeggemaakt worden voor een dronken landloper om zijn roes uit te slapen, maar zelfs dat komt in onze gemeente niet erg vaak voor We hebben trouwens een veld wachter die ontzag inboezemt met zijn verschijning en daarom zijn sa bel niet nodig heeft. We gaan nog één huis terug. Dat is de dokterswoning. Hiervan be gint de geschiednis in 1855 Het is dan nog een pasverbouwde boer derij van vijfenzeventig jaar oud, waarvan de eigenaar stopte met boeren. De nieuwe bewoner is een heel jonge dokter. Naast het huis met de De smederij. (Tekening: A. van Leeuwen) rieten kap staat de rijtuigstalling voor de koets en de stal voor het paard. Koets en paard is de enig mogelijke manier van vervoer om bij tij en ontij langs de grotendeels onverharde wegen de patiënten te bezoeken. Dokter zijn op het platteland is in die tijd zeker geen bezigheid om njk van te worden. Gelukkig is de dokter met onbemiddeld en het is bekend dat hij bij arme daggelders vaker een gulden achterlaat dan zijn bezoek in rekening te brengen. Zevenendertig jaar heeft deze dokter m Hamersveld en omgeving zijn praktijk uitgeoefend en nog lange tijd daarna bleef hij in de herinnering van de bevolking voortleven Zijn opvolger neemt niet alleen de praktijk over van zijn voorgan ger, maar ook het goede voor beeld. Als hartstochtelijk vrijgezel kan hij al zijn tijd wijden aan het welzijn van zijn patiënten. ONHEIL Het verhaal wordt een beetje aadi, maar ook hier slaat het onheil toe in de vorm van een hevige brand. Op een zaterdagmiddag in 1904, omstreeks half vijf, breekt brand uit en niettegenstaande dat de brandweer onmiddelijk ter plaatse was en spoedig werd ge holpen door de brandweer van Leusden, konden ze toch met ver hinderen dat het huis tot de grond toe afbrandde. Dat veel branden in die tijd zo fataal afliepen had zijn oorzaak hoofdzakelijk m de neten dakbe dekkingen. Alleen kon in dit geval veel van de inboedel worden ge red. Ook de m de nabijheid lig gende kliniek en de stal konden behouden blijven. De dokter, die op het moment van de brand met aanwezig was, zag bij zijn thuis komst een grote ravage. Maar de dokter ging niet bij de pakken neerzitten. In de kortst mo gelijke tijd werd een nieuwe wo ning aanbesteed. De Hamers- veldse aannemer, die het werk werd gegund, bouwde in dne maanden tijd de meuwe woning Ook hierin werd een gevelsteen aangebracht met de korte vermel ding: september 1904. OPVOLGER Als in 1920 de praktijk door zijn opvolger wordt overgenomen, be gint deze zijn loopbaan met een verschrikkelijk voorval. De grote verhuiswagen getrokken door twee paarden, is uit Ede aangeko men. Op de hoge bok zit de voer man, die de wagen naast het huis tot stilstand brengt. De grote deu ren van het koetshuis worden opengedaan en de voerman wordt verzocht de wagen naar binnen te rijden. Om de zware wagen weer op gang te brengen moeten de paarden er even flink aan trekken. Plotseling komt er beweging in de wagen en met een flinke gang njdt de wagen het koetshuis bin nen. De hoge deuren zijn echter niet hoog genoeg voor de voerman, die met zijn hoofd tegen de muur slaat en op slag dood is. Het verhaal gaat dat hij letterlijk onthoofd is. Men spreekt er nu, na tien jaar, nog vaak over. Geen prettig begin voor een arts. Hij is hier trouwens nog geen vier jaar gebleven.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5