Vrijdag Regionaal Volksdansbal Air-day in Jeugdhonk De belastingdienst helpt Bullshit Blues Band zaterdag in De Geut VERGROTEN? Bewegen voor ouderen in Achterveld Schrijfavond Amnesty in Achterveld Frühschoppen in Achterveld Zaterdag vanaf 14.00 uur: Boeiende avond over Carmiggelt Modelvliegclub op Air-day Avond NBPV Knutselen bij hobbyclub Voor het laatst in huidige opzet LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 12 MAART 1987 plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Op vrijdag 13 maart vindt in De Flint Stads- hal het Regionaal Volksdansbal plaats. Deze dag vol dans, muziek en zang wordt dit jaar voor de laatste keer georgani seerd door dansleiders uit de regio Amersfoort in samenwer king roet het Landelijk Centrum Volksdans. Zo'n volksdansbal heeft veel weg van een disco. Er wordt bijna zonder onderbreking dansmuziek gespeeld, en iedereen die daar zin in heeft springt op de dansvloer en danst mee. De muziek op het bal is geen popmuziek, maar volksmuziek uit diverse vooral Europese landen. De volksdansen kennen daarnaast wat vastere danspatronen dan de discodansen. Het is dit jaar voor het eerst, en tevens voor het laatst, dat ouderen en kinderen hun eigen activiteiten overdag hebben. Van 14.00 tot 16.30 uur is er dansen voor oude ren, gevolgd door een kinderbal tot 17.30 uur. Van 19.30 tot 23.30 uur is er een avondbal voor Gong) vol wassenen. De bedoeling van de baldag is om de volksdans te verbreiden, het dansplezier van deelnemers te sti muleren, ook met-volksdansers te laten kennis maken met deze tak van dans en de interesse voor an dere culturen te vergroten. „Het bal," zegt dansleidster An nie Kroon uit Leusden, „is vooral gericht op mensen die nog nooit gevolksdanst hebben. Ik word elke dag enthousiaster, zó veel mensen melden zich aan. We rekenden op tweehonderd mensen, maar er blij ken er nu al driehonderd te komen. Een stuk of vijftig komen uit Die- men, Weesp en Nederhorst den Berg. Onlangs kreeg ik een tele foontje uit Rhenen. Uit De Bilt ko men twintig mensen. Er komen deelnemers uit Hilversum, Harder wijk, Nijkerk. Dat zijn heel leuke berichten en geeft me een goed gevoel. Ook dansleiders die eerst schoorvoetend bezig waren, von den dat ze te ver weg zaten, bellen nu enthousiast op: De mensen ra ken opgetogen en nu komen wij er ook in grote getale naar toe. Onze doelstelling werkt dus goed: om mensen bij elkaar te krijgen, ze met elkaar te laten dansen, ze te laten luisteren naar volksmuziek en ze enkele liederen te leren zingen." MIDDAG VOOR OUDEREN „De middag is voor ouderen. Het is fijn dat we nu 's middags in De Flint terecht kunnen, en dat we daar een goede draaiboekbespre king hebben gehad, zodat het alle maal goed kan lopen," zegt me vrouw Kroon. Er komt een draaiorgelman ter opluistering van het feest, en 's middags komt een orkest, Drom- janka uit Den Haag. dat voor het eerst op een ouderenbal speelt. De orkestleden daarvan hebben een bandje opgekregen met het pro gramma, dat is samengesteld door de meest representatieve danslei ders in de regio." 's Avonds heb ik ze gestrikt om in het folkcafé te spelen en dan kan iedereen die er 's middags niet bij kon zijn, nog even horen hoe dat orkest ook met andere dingen uit de voeten kan." Het middagtempo van de dan sen ligt bewust langzaam, 's Avonds zijn er ook dansen die wat langzamer zijn en waaraan de mensen die onder zijn en die gebleven zijn of die nienw komen kijken mee kunnen doen. Die kunnen dan tijdens de snellere dansen even gaan zitten of naar het folkcafé in de aan grenzende ruimte gaan om te luisteren. Al die mensen kunnen overblijven in het Kreatief Cen trum De Hof. „Ze nemen brood mee, mogen dat daar opeten, en wij zorgen voor soep." FOLKCAFÉ In het folkcafé treedt eerst het orkest Dromjanka op. Van 19.15 tot 19.45 uur. Daarna van 19.45 tot 20.00 uur het orkest Jankovic van de Amersfoorter Paul Smit. Van 20.15 tot 20.30 uur zingt het Amersfoortse Hallenhuiskoor met een man of twintig onder leiding van Hans de Beer. „Er komt ook een zangeres, een Nederlandse, die een prachtige stemtechniek heeft om Bulgaars en Macedonisch goed te zingen. Daar heb je een nasale stem voor nodig. Zij is een jaar of acht geleden ont dekt: edereens mond viel toen open: waar haal je zo'n stem van daan! Toen stond ze er verlegen bij, nu doet ze op advies aan het Con servatorium een zangstudie. Deze Liduin Stumpel geeft in het folkcafé een balkan zang-workshop. Heel erg leuk! Er komen ook diverse mensen die zelf in een balkankoor tje zingen, maar die met compleet konden optreden. Dus ik denk dat dat een heel leuke happening wordt. In de grote zaal, waar gedanst wordt, zal zij in de pauze van het orkest Kaleb uit Amsterdam voor een rustmoment zorgen en de mensen een lied aan leren. Misschien met dans erbij. Ik denk dat het met haar heel ge slaagd zal worden. Ze zal ook nog eens een lied méézingen tijdens een Bukjaars/Macedonische dans." Daarna zal in het folkcafé een orkestje uit Utrecht optreden. Dat heet Zustar en staat onder leiding van Titus Mars. Daarna van 22.30 tot 23.30 uur speelt het orkest Zalaz onder leiding van Ellen Boers uit Amersfoort. BUSSEN VOOR OUDEREN Annie Kroon: „We zijn enorm in de weer geweest om voor de oude ren bussen te regelen. Alleen aan de kant van Zeist en Utrecht is het openbaar vervoer Centraal Ne derland bereid om een extra bus in te zetten om mensen regelrecht naar De Flint en weer thuis te bren gen. Maar in Hilversum en Nijkerk is dat niet voor elkaar gekomen. Daar moeten mensen bij elkaar m de auto stappen, waardoor toch weer mensen afvallen. De ouderen knjgen in De Flint een gratis kopje thee. We willen niet dat zij ook nog met extra con sumptie kosten worden belast. Voor veel ouderen is het leven toch al zo kostbaar." KINDERBAL Na het dansen van de ouderen is er kinderbal. Het is voor het eerst dat kinderen op levende muziek kunnen dansen. Het begint met een optreden van meiboomdansers van een groep kinderen uit Biltho- ven van de Kees Boeke school, waar een volksdansleidster les geeft. Het kinderbal wordt geleid door Dona van den Burg en Ans Tol op muziek van Dromjanka. Elke dans wordt 's middags uitgelegd. Na afloop krijgen de kinderen in het Kreatief Centrum De Hof limo nade en een verrassing. In het Flintstraatje staan di verse stands: van het MBVO en het LCV met videopresentaties. Er zijn verkoopprenten van de folklore platen. Er worden dans schoenen verkocht. De Vereni ging voor Huismuziek en de Mu ziekschool zullen ook vertegen woordigd zijn. LEUSDEN - De Markense Bullshit Bluesband heeft een grote Leusdense aanhang. Dat is een opmerkelijke zaak, want het eiland ligt niet direct in de buurt van Leusden en was de afgelopen winter zelfs af en toe moeilijk bereikbaar. Het zijn de Leusdense fans ge weest, die de organisatie van de blueshappening overtuigd hebben, dat ook een derde op treden van deze band de moeite waard is. De organisatie gaf maar wat graag gevolg aan deze wens. De Bullshit Bluesband staat borg voor een kwaliteits optreden. De groep volgt de aktuele ontwikkelingen in de Blues op de voet. Regelmatig is de band verhinderd te spelen om dat men gezamenlijk een Ameri kaanse bluesgigant gaat bekijken. Om nog beter op aktuele ameri- kaanse ontwikkelingen in te kun nen spelen is de band sinds het vorige optreden uitgebreid met een extra saxafonist. Dit garan deert nog duidelijker de volle en warme sound van de chicago- blues van de tachtiger jaren. Het repertoire bevat meerdere nummers van Robert Cray, de zwarte bluesvirtuoos, wiens platen inmiddels ook in Nederland als zoete broodjes over de toonbank gaan. Maar ook een aantal klassie kers zal niet ontbreken van onder andere Jimmy Reed, T. Bone Wal ker en Willy Dixon. De Bullshit Bluesband bestaat uit Klaas de Groot, zang en gitaar, Klaas Kes sologitaar, Piet Kes, sa- xafoon, Jan Pieter Schouten, saxa- foon, Michel Lizanu, basgitaar en Klaas Hollander, drums. De Geut opent zaterdag 14 maart de deur om 21.00 uur. De entree bedraagt 4,50 gulden op vertoon van een Geutpas krijgt men één gulden korting. Tot slot kan vermeld worden dat Machiel de Vos op de expositie in Woudenberg ook enkele opnamen heeft hangen die hij maakte tijdens zijn reis naar Kenya en de Soedan: een aanstormende olifant en een paar vredig blad etende giraffen. Wie verre reizen maakt kan schit terende foto's tonen! ACHTERVELD - Op 17 maart a.s. is er in Huize Sint Joseph te Achterveld een filmavond onder de titel: „Wat beweegt u". In de film komen de ver schillende soorten sportieve ontspanningsmogelijkheden aan de orde, die voor ouderen mogelijk zijn. Voor wie ouder dan 55 jaar is, en nog een vorm van bewegen zoekt, die past, is dit een mogelijkheid om tot een goede keuze te komen. Be wegen heeft tot doel: zolang moge lijk fit blijven. Ellen Starink, provinciaal consu lente voor Meer Bewegen voor Ou deren is aanwezig om alle vragen die er maar kunnen zijn te beant woorden. Ook voor rolstoelgebruikers/ sters en die nog een arm en hand gebruiken, zijn er sportieve moge lijkheden. Een ieder die iets meer wil weten over bewegen voor ou deren is op deze avond welkom. De toegang is gratis. Plaats: Recreatiezaal Stichting huize Sint Joseph, Hessenweg 218, 3791 PP Achterveld. Aanvang 19.30 ACHTERVELD - Maandag avond wordt er weer geschre ven voor Amnesty Internatio nal. Degenen die aan deze schrijfavond willen deelne men, kunnen hiervoor vanaf 19.30 uur terecht bij Nel Scha- germann aan de Verjaagde Ruiterweg. In verband met het feit dat op 8 maart de Internationale Vrouwen dag werd gehouden, wordt ditmaal de aandacht gevestigd op vrouwe lijke slachtoffers van de schending van de mensenrechten. De aandacht wordt gevraagd voor vier individuele vrouwelijke ACHTERVELD - Zon dagmorgen is er weer Frühschoppen in D'Ouwe Peerdestal van hotel De Roskam. De aanvang is om 11.30 uur. De muzikale medewer king Wordt deze morgen verleend door de Hinter- felder Musikanten en hun beide zangeressen, die de aanwezigen weer zullen laten genieten van de ge zellige Oostenrijkse mu ziek. Degenen die tijdens de krokusvakantie naar Oos tenrijk zijn geweest, zul len zich bij deze muziek nog even terug in vakan tiestemming wanen. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service legen redelijke pn/zen Asschatterweg 19 (bi| de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. „We hebben plannen om vol gend jaar iets nog groters op te zetten. Maar de organisatie, zoals die er nu is door een aantal volks dansers uit deze regio, verloopt het laatste jaar wat moeizaam en die stopt dan ook. We hopen dat er een werkgroep opstaat die dit regio naal volksdans gebeuren waaraan mensen nu gewend zijn geraakt, volgend jaar wil voortzetten in een andere vorm misschien met lessen erin, door specialisten gegeven aan kinderen, ouderen en Gong-) volwassenen. Met de hele dag optredens van demonstratiegroepen uit de re gio. Dat is al wel gaande, maar het moet nog vaste vorm krij gen!" Een groep volksdansers tijdens een repetitie voor het Volksdansbal van komende vrijdag. LEUSDEN - Aanstaande za terdag 14 maart zal het Jeugd honk twaalf uur lang in het teken staan van „Het vlieg tuig in de tweede wereldoor log". Vanaf 14.00 uur tot 24.00 uur zullen niet alleen de gelui den van ronkende vliegtuig motoren te horen zijn, maar zijn ook unieke beelden van jagers, bommenwerpers en stuntteams te zien. Modelvliegclub De vrije Vogels uit Soest zal medewerking verle nen aan dit evenement door middel van het voor deze dag beschikbaar stellen van modelvliegtuigen, die radiografisch bestuurbaar zijn, en door informatie en demonstraties te geven. Ook zal er een kleine verzameling opgegraven onder delen te zien zijn van een neerge haalde Engelse bommenwerper, die in de buurt van Barneveld is neergekomen. Deze dag is met alleen voor jon geren; ook ouderen zijn welkom. Als zij in het bezit zijn van stukken, die met de tweede wereldoorlog te maken hebben, dan horen zij dat graag. Mogelijk kunnen zij ook tentoongesteld worden. Het programma Air-Day ziet er als volgt uit: 14.00 uur Dokumentaire over de Spitfire. De bekendste Engelse ja ger uit de II wereldoorlog. 15.15 uur: De speelfilm „Iron Eagle". Een zoon, die samen met een ex-vlieger, zijn gevangen ge nomen vader probeert te bevrij den. 17.00 uur: De Memphis Belle story. Een Amerikaanse bommenwerper op zijn laatste vlucht. Met authen tieke opnamen in kleur. 18.00 uur Stuntteam The Red Ar rows. Schitterende opnamen van dit wereld beroemde Engelsi Stuntteam. 19.00 uur: Pauze. In onze Officers Mess gelegenheid om wat te ete en te drinken. 19.30 uur. The battle of Bnttaini De slag om Engeland een hard film met historische feiten hoe RAF de Luftwaffe bedwong. 20.30 uur Demonstratie model vliegen. Dhr. Kniep (DA) toont as de hand van een paar modeller Spitfire en Tornado wat je alzo ks doen. 21.00 uur: The battle of Brittain 22.00 uur Vliegshows. Opname- van gehouden vliegshows in Enge land en Zweden. Tevens bestaat de mogelijkhei om nog wat na te praten in ons Officers-Mess. Dit hele programs kost slechts twee gulden per pe: soon. U kunt ons vinden aan ds Hamersveldseweg 100, Het Jeugd honk. Voor informatie Rolf <fc Wilde 940916 of Roy Robbemord 947614. LEUSDEN - Aafje van Ge stel hield dinsdagavond voor de Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie een voordracht over het leven en werk van de schrijver Simon Carmiggelt. Zij vertelde in 't kort over zijn jeugdjaren en hoe hij tot schrijven kwam. Simon Carmiggelt heeft honder den verhalen, onder het pseudo niem Kronkels, voor de krant ge schreven. Deze zijn naderhand ge bundeld. Ook zijn er gedichten en Tekst voor een wijnkaart van hem verschenen. Aafje van Gestel droeg enkele proza's zoals Ik ben almaar moei, In het publiek, en vlin dertje, voor. Boeiende verhalen waarin „een woord voor het hart, een plaats voor de lach, en een spel met de taal". „Het is een talent om zo te kun- j nen schrijven, maar het is zeker ook een talent om zó te kunnen vertellen en voordragen. Ze heeft ons een prachtige avond bezorgd", aldus een KPO-ster. LEUSDEN - De MVC De Vrije Vogels wil ook haar steentje bijdragen aan de Air-Day in het Jeugdhonk in Leusden, komende za terdag vanaf 14.00 uur. Al tien jaar is deze Vereni ging aktief op de Leusder- hei in Soesterberg en heeft Modelvliegers in haar ledenbestand die bij Nationale Kampioen schappen geen slecht fi guur slaan. Niet alleen modellen maar ook de „grote" luchtvaart heeft grote belangstelling bij Radio-modelvliegers. Getuige de deelname van de leden aan 1-dagsvluch- ten naar vliegshows in En geland, Zweden en Duits land. Van al deze vliegshows zijn dan ook video-impressies ge maakt. De MVC stelt graag Luchtvaart-videobanden be schikbaar voor deze Air-Day om bij de jeugd belangstelling op te wekken voor de grote en kleine luchtvaart. 's Avonds vanaf 20.30 uur zullen enkele Radio-Model vliegers met hun modellen, bouwtekeningen, zendappa ratuur, bouwdozen enzovoort aanwezig zijn om de Model vliegsport bij de jeugd positief over te brengen. De leden van de MVC zullen een breed scala modellen meenemen. Beginnersmodel len, rolroertrainers, gevor derde modellen, onder meer Panavia, Tornado en de Spit fire. Modelbouwen en model vliegen; in de eerste plaats is het een fascinerende sport en in de tweede plaats een fijne hobby. We hebben te maken met allerlei soorten hout, lijm- technieken, elektro- of ver brandingsmotoren, aërodyna mica, zendapparatuur, ont- vangapparatuur, servo's, uitla ten, geluidsproduktie enzo voort. Een vrije-tijdsbesteding voor jong en oud. Avonden en weekeinden worden doorgebracht in de hobby-kamer tot aan het grote moment dat je „eigen" model de lucht in gaat. Dat is het mooiste moment, na weken en maanden bouwen en overleg- gen met je collega-modelvlie gers. En als je dan uiteindelijk de zenderknuppels in handen- hebt en je je model echt kan besturen, nou dan ben je, hoe oud je ook bent, echt wel een beetje trots op jezelf. gevangenen. Deze bevinden zich m gevangenissen in Syne, Zuid- Afrika, Ecuador en de Sovjet Unie. Daar deze gevangenen slechts gebruik hebben gemaakt van hun recht van vrije meningsuitingen zal de autoriteiten van die landen wor den gevraagd deze vrouwen vrij te laten. Voorbeeld brieven in de taal van het land en in het Nederlands zijn aanwezig zodat men weet wat en waarover men schrijft. Men kan meer dan een brief schrijven. Pa pier en enveloppen zijn aanwezig. Alleen de postzegels moeten be taald worden. (advertentie) LEUSDEN-AMERS- FOORT - Het is al weer enkele weken geleden dat bij vele Nederlan ders de envelop met het aangiftebiljet inkom stenbelasting 1986 en de toelichting daarbij op de mat rolde. En het tijdstip waarop dit biljet ingevuld en wel bij de inspecteur weer binnen moet zijn - 1 april 1987 - komt snel dichterbij. Veel mensen stellen het invallen nit tot het laat ste moment. Dat lijkt me niet verstandig. Het in vallen wordt er door het aitsellen heus nie ge makkelijker op. Voor veel mensen is het in vullen van een aangiftebil jet geen kleinigheid, terwijl het doornemen van een toelichting van ruim 40 pa gina's ook niet zonder pro blemen is. Daarom heeft de belastingdienst over een aantal onderwerpen fol ders gemaakt. Daann wordt op duidelijke en eenvodige wijze het een en ander uiteengezet. Enkele onderwerpen: - De belasting en uw kos ten (bij genoten loon); - Belasting en de eigen wo ning; - De belasting en uw bui tengewone lasten (ziekte, studie, levensonderhoud). Wanneer u uw aangifte op één van deze punten moet invullen, vraag dan de fol der aan. Dat kan op werk dagen tussen 8 en 17 uur bij de BELastingTELefoon (gratis), telefoonnummer 06-0543 of bij de inspectie te Amersfoort (telef. 033- 630284). Maar u kunt ze ook op het gemeentehuis in uw woonplaats bij de afdeling voorlichting halen. Probeer eerst eens het bil jet aan de hand van de toe lichting en de folders in te vullen. Blijven er nog vra gen over, bel dant de BE LastingTELefoon (telef. 06- 0543, gratis) op werkdagen tussen 8 en 17 uur. Waarschuwing: Als alle Ne derlanders die een biljet moeten invullen, wachten tot de laatste week van maart, dan loopt het bij de BEL-TEL spaak. Daarom: Stel het invullen niet uit maar begin nü! Er zijn mensen, die on danks alle hulpmiddelen nog steeds moeite blijven houden met het invullen van hun aangiftebiljet, ter wijl ze geen beroep kun nen doen op een belasting consulent of boekhouder. De belastingdienst is be reid om die mensen te hel pen bij het invullen van E- en T-biljetten; ook wordt hulp verleend bij het invul len van A-biljetten, indien er geen sprake is van winst uit onderneming. Het is de bedoeling het aangiftebiljet zó in te vullen zoals men dat zelf doet. Dit houdt in, dat de medewer kers van de belastingdienst ook zullen meedenken bij het opsporen van aftrek posten. Bedenk echter dat u zelf verantwoordelijk blijft voor de verstrekte en ingevulde gegevens. Als u prijs stelt op hulp bij het invullen van uw biljet, dan dient u vooraf een af spraak te maken met de in spectie in Amersfoort. Bel telefoonnummer 033- 630284. U zult dan met de receptioniste kunnen af spreken wanneer u wordt verwacht. Van ons krijgt u een schriftelijke bevesti ging van de afspraak. In deze bevestigingsbrief staat tevens een aantal be scheiden vermeld die u mee moet nemen. We den ken dan vooral ook aan be scheiden waarmee aftrek posten kunnen worden aangetoond. Dat zijn bij voorbeeld boete- en hypo theekrenten, aftrekbare kosten van het loon, studie- en ziektekosten. Meestal wordt de hulp ver leend in het gebouw van de inspectie. Deze is ge vestigd aan de Prins Hen driklaan 15 in Amersfoort, vlakbij het station. We zit ten ook weer enkele dagen in de gemeente Bunscho ten-Spakenburg, Leusden en W oudenberg. Maar overal geldt: alleen op afspraak. Daarom een goede raad: Bel de inspectie (033- 630284) en wacht voor het maken van een afspraak niet tot de laatste week van maart, want dan wordt hulpverlening vóór 1 april erg moeilijk. Bel nü voor een afspraak! Tenslotte: Gedurende hel hele jaar is de inspectie be reikbaar voor het geven van hulp en informatie op het terrein van de belas tingheffing. Die servicever lening gaat na 1 april ook door. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelands Vrou wen houdt komende dinsdag (17 maart) haar maandelijkse bijeenkomst in het Vooronder aan de Burgemeester Van der Postlaan 2. De avond begint om 20.00 uur. Als spreker is uitgenodigd de heer Bruin uit Woudenberg. Hij vertelt het één en ander over roof vogels en zal zijn verhaal illustreren met dia's. ACHTERVELD - De Hobby club De Klont houdt vrijdag weer knutselavond. Jongeren in de leeftijd van 6 t/m 12 jtf kunnen hieraan deelnemen i De Moespot van 19.00 uur t« 20.30 uur. Er kan ditmaal gewerkt worde met klei, brooddeeg en er kunr>« mozaieken en tegels worden maakt. De kosten bedragen L gulden per persoon.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6