Partijstandpunten Provinciale Statenverkiezingen ie ftisa krone De provincie: de moeite van het stemmen waard Verkiezingen DONDERDAG 12 MAART 1987 LEUSDEN - De verkiezingen voor de Provin ciale Staten worden volgende week woensdag gehouden. Naast de rol, die de landelijke politiek - vol gens sommigen helaas - bij deze verkiezingen speelt, is het natuurlijk belangrijk te weten, wat de deelnemende partijen in de provincie willen. In de provincie, en met de provincie. Op het gebied van inspraak, financiën, privatisering, werkloosheid, cultuur, gezondheidszorg en ou derenbeleid. Om maar een greep uit de standpunten te doen. Als service van de Leusder Krant, van daag een overzicht. CDA WD PVDA D66 PPR SGP GPV/RPF PSP/CPN Bestuur Openbaarheid van beleidsnotities en vergaderingen. College van brede samenstelling gevormd op basis van beleidsprogramma. Be sluitenlijsten van Gedeputeerde Staten publiceren. Verder door voeren van decentralisatie, besluit vorming zo dicht mogelijk bij bur gers. Regionale samenwerkings verbanden tussen gemeenten on dersteunen. Openheid, tijdige openbaarmaking en goede voorlichting onontbeer lijk. Commissaris van de Koningin moet meer provinciaal bestuurder en minder rijksambtenaar zijn. Zo breed mogelijk college met be leidsprogramma in hoofdlijnen. Snellere decentralisatie, bestuur zo dicht mogelijk bij burgers. Rechts bescherming is er in de eerste plaats voor burgers. Decentralisatie van provincie naar gemeenten, maar geen decentrali satie naar samenwerkingsverban den. Bundeling van taken, integra tie niet stimuleren. Rechtstreekse verkiezing Commissaris van de Ko ningin, die verantwoording schul dig is aan Provinciale Staten. Af schaffing ambtsgebed. Openbaar making nevenfuncties Commissa ris, gedeputeerden en leden Pro vinciale Staten. Over ontwerp-besluiten zo vrij mo gelijk discussiëren. Compromis sen zoveel mogelijk in openbaar heid. Collegevorming met globale afspraken zonder strikte binding van fractie. Een rechtsstreeks te kiezen commissaris dient uitslui tend provinciaal bestuurder te zijn. Nevenfuncties provinciebestuur ders openbaar. Provinciebestuur moet actiever en gerichter aan decentralisatie van bestuur werken en concrete initia tieven ontwikkelen. Beslissingen nemen op zo laag mo gelijke bestuurlijk mveau door de centralisatie. Decentralisatie naar gemeenten. Optimale gemeentelijke autono mie. Geen extra bestuurslaag tus sen provincie en gemeenten. Handhaving huidige benoemings procedure Commissaris van de Ko ningin. Gedeputeerde Staten moe ten aanspreekbaar zijn vanuit Gods Woord. Samenstelling Provinciale Staten is bepalend voor samenstelling col lege. Basis daarvan is een na ver kiezingen tot stand gekomen colle geprogram. Samenwerkingsver banden van gemeenten ook bij overschreiding van provincie grens. In bestuurlijk handelen er kenning van dienstbaarheid aan God tot uitdrukking brengen. Ambtsgebed handhaven. Beleid is gebonden aan Tien Geboden. Commissaris gekozen aoor en un Provinciale Staten. Overdracht aan provincie van alle rijkstaken me regionaal karakter. Samenwer kingsverband Zuidoost Utrecht hoi gemeentelijke zeggenschap uit Afschaffing ambtsgebed. Privacy In het belang van persoonlijke le venssfeer beveiligt en beschermt de provincie gegevens die op bur gers betrekking hebben. Beheer en gebruik van bestanden schei den. Uiterste zorgvuldigheid bij hantering van gegevens. Automatisering is noodzakelijk, maar privacy van burger moet ge waarborgd blijven. Zeer persoonlijke gegevens wor den uitgezonderd bij inzage-recht burgers (zie onder inspraak). Veel aandacht aan bescherming particuliere gegevens in computer bestanden. Bevorderen openbaar heid mag niet ten koste gaan van privacy van burger (zie onder in spraak). Provincie gebruikt persoonsgege vens niet zonder toestemming van betrokkenen. Provinciale Staten beslissen over koppeling van be standen. Indien privacy dat vereist besloten vergaderingen en ge heime stukken handhaven (zie on der inspraak). Inspraak Inspraak verhoogt kwaliteit van besluitvorming indien door be stuurders en belanghebbenden se rieus genomen. Informatie naar de burger moet leesbaar, kort en dui delijk zijn. Goede inspraakmogelijkheden bieden om burger invloed te laten hebben op te voeren beleid. Voorstander provinciaal voorlich tingsplan incl. regeling organisatie van inspraak. Inspraak is perma nent proces. Inspraakverordening gewenst. Uit inspraak afkomstige alternatieven krijgen gelijkwaar dige behandeling. Aanstelling ïn- spraakcoórdinator. Volwaardige inbreng burgerij, royale gelegenheid om beleid te beinvloeden. Voor provinciale in spraakverordening waann in spraak als recht van bevolking wordt vastgelegd. Burger moet in spraak eventueel kunnen afdwin gen op straffe van sanctie voor pro vincie zelf. Correctief provinciaal referendum moet kiezers kans ge ven provinciale besluiten onge daan te maken. Democratie binnen ieders handbe reik. Echte inspraak vereist echte openheid. Streven naar actieve openbaarheid. Iedereen moet in zage hebben in alle beschikbare gegevens. Inspraakverordening gewenst. Meer medewerkers dienst voorlichting. Openbaarheid bevorderen, maar dat mag niet ten koste gaan van veiligheid doelmatigheid van be stuurlijk handelen. Geen inspraak verordening, algemene regels voor hoorzittingen zijn voldoende. Openheid bij beleid. Commissie vergaderingen als regel openbaar. Tijdige gelegenheid voor inspraak. Provinciebestuur houdt eigen ver antwoordelijkheid. Zo groot mogelijke openbaarheid en actieve voorlichting. Besloten vergaderingen en geheime stuk ken beperken. Vroegtijdige gele genheid tot opstellen alternatieven Gemeentelijke herindeling Alleen herindelen indien sprake van knelpunten in bestuurlijk func tioneren, die niet door samenwer king met buurgemeenten kunnen worden opgelost. Uitsluitend ge meenten met een gelijksoortig ka rakter samenvoegen. Geen streeksgewijze herindeling. Streven naar bestuurskrachtige ge meenten met voldoende mogelijk heden om de te decentraliseren rijks- en provinciale taken uit te voeren. Actief bevorderen dat in kader van gemeentelijke herindeling dorps- en wijkraden worden ingesteld. Voorzichtige gemeentelijke herin deling als draagvlak voor verder gaande decentralisatie. Afwijzing grootschalige, regionale gemeentelijke herindeling. Lange Üjst van criteria voor herindeling. Herindeling waarbij initiatief van gemeenten uitgaat wordt positief beoordeeld. Afwijzing streeksge wijze herindeling in oostelijk deel provincie. Grote waarde aan oordeel betrok ken gemeenten. Geen starre ge talsnorm, nieuwe inwoneraantal mede afhankelijk van bevolkings dichtheid in betrokken streek. Gemeentelijke herindeling leid: zelden tot verbeteringen. Menin gen en voorkeuren bevolking oostelijk deel provincie Utrech moeten zwaar wegen bij discussie herindeling. Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting Rechtvaardige verdeling van ruimte en woonruimte via streek plan. Bestaande steden en dorpen versterken. Aantasting van open ruimte voorkomen. Uitgaan van vervangende nieuwbouw, renova tie, ombouw en verbouw. Even wichtige leeftijdsopbouw van groot belang in kleine kernen. Vrijheid gemeenten bij besteding fondsen voor stadsvernieuwing. Zo nodig apart stimuleringsfonds stads- en dorpsvernieuwing. Uniformering inschrijvingscnteria voor woning zoekenden. Beleid moet keuzemogelijkheden voor burger bieden. Streekplan dient voldoende beleidsruimte aan gemeenten te laten. Kwaliteit en positie van steden behouden. Be- volkingsspreiding over grote af standen voorkomen. Behoud of herstel leefbaarheid in kleine ker nen, maar instandhouding voorzie- ningenpeil mag niet leiden tot on gewenste sub-urbanisatie. Vrijheid gemeenten bij besteding fondsen voor stadsvernieuwing. Bevorde ring eigen woningbezit, vooral in goedkopere vrije sector. Bouwen voor 50+ kan doorstroming bevor deren. Globaliteit en flexibiliteit streek plan voortdurend toetsen, Provin ciale Staten betrekken bij verdere uitwerking. Integratie wonen en werken. Specifieke karakter kleine dorpen behouden. Niet meer bouwen, behalve in reeds goedgekeurde bestemmingsplan nen en in groei/opvangkernen (Amersfoort, Veenendaal, Utrecht, Houten, Maarssen, Mijdrecht en IJsselstein). Stimuleren energiezui nige bouw. Provincie vraagt ge meenten om volkshuisvestings plan. Hoge prioriteit stads- en dorpsvernieuwing. Vestiging de tailhandel buiten woonwijken te gengaan. Geen ver doorgevoerde scheiding van functies in landgebruik, tenzij noodzakelijk voor natuurbehoud. Streekplan is richtinggevend in strument. Tegen huidig streekplan omdat waardevolle gebieden als Heuvelrug onvoldoende worden ontzien. Zoveel mogelijk bouwen binnen bebouwde kom. Nadruk op integratie van wonen en werken en leefbaarheid kleine kernen. Te gengaan uitwaaiering over en ver stedelijking van platteland. Princi piële afwijzing van bouwen om ex ploitatie plannen sluitend te ma ken. Milieu-overwegingen staan cen traal. Beperking van uitbreiding bedrijfsterreinen. Nieuwe uitbrei dingslocaties woningbouw con centreren in stadsgewesten van Amersfoort en Utrecht. Grote voor rang stads- en dorpsvernieuwing. Leefbaarheidsplannen opzetten voor kleine kernen. Vernieuw bouw, verdichting en vullen open gaten gaat voor nieuwe woonwij ken. Nieuwbouw alleen voor eco nomisch en sociaal gebondenen. Voldoende rekening houden met laagstbetaalden en met specifieke wensen van o.a. alleenstaanden, jongeren, bejaarden en culturele minderheden. Energie-arme bouw stimuleren. Ruimtelijke ordening is bijbelse opdracht. Handhaving plattelands karakter opnemen m streekplan. Eigen bevoegdheden gemeenten. Stimuleren stadsvernieuwing en beperken nieuwbouw locaties tot het hoognodige. Kleine kernen krijgen ruimte voor woningbouw t.b.v. eigen bevolking. Bevordering eigen woningbezit, o.a. door bouw goedkope premiekoopwoningen. Ook vrije sector stimuleren, tenzij dit migratie bevordert. Doel ruimtelijke ordening is ver vulling ambtsopdracht van God tot Zijn eer. Taakstellende streekplan nen afstemmen op mogelijkheden en functies in kader van ontwikke ling van het hele land. Gemeenten ruimte laten ruimtelijke ontwikke lingstaak zelf in te vullen. Snelle groei kleine kernen niet altijd ge wenst. Evenwichtige spreiding van wonen, werken en recreëren. Slaapsteden tegengaan. Gemeen ten met bovenlocale woningbouw- functie dekken behoefte van ge meenten die niet in eigen behoefte kunnen voorzien. Streven naar vol doende woningdifferentiatie naar gelang van behoefte. Stimuleren stads- en dorpsvernieuwing. Voorkeursrecht voor provincies a gemeenten om grond tegen oi bruikswaarde te kopen. Verplic) alternatieven bij bestemmiii) plannen. Tegemoetkomen aan k hoefte een- en tweepersoons hu» houdens en woongroepen. Lna voor originele architectuur te voorkoming van grauwe nieu» bouw. Provincie bepleit hoge? rijksbijdrage stads- en dorpsve nieuwing. Medewerking planne woningbouw op de Uithof. Financiën Bestaande tarieven en heffingen niet meer verhogen dan strikt noodzakelijk. Uitbreiding van pro vinciaal belastinggebied alleen ter vervanging van specifieke rijksbij dragen en onder gelijktijdige ver laging rijksbelastingen. Budgetfi nanciering voor gesubsidieerde in stellingen. Nader onderzoek naar profijtbeginsel. Invoering plezier vaartuigenbelasting. Verlaging ta neven van nutsbedrijven die meer wmst maken dan noodzakelijk voor doelmatige bedrijfsvoering. Voorstander van provinciaal meerjarenplan. Sluitende begro ting is hoeksteen van financieel beleid. Gebruikers van provinciale dienstverlening betalen reele en zo laag mogelijke kostprijs. Doorlo pende evaluatie van subsidies, au tomatisme van o.a. koppelsubsi dies doorbreken. Meevallers be nutten voor langdurig werklozen, bejaarden en gehandicapten. Uitbreiding beleidssectoren alleen door herschikking binnen budget, actief heroverwegingsbeleid. Bij herbezuinigingen niet op voorhand gelijke percentages hanteren. Mo gelijkheden provinciale belasting heffing uitbreiden, in gelijke mate terugtredend rijk. Begroting met zo min mogelijk tekorten en over schotten. Meerjarenbegroting moet sluiten. Subsidiebeleid moet berusten op totaalplan. Actief in spelen op ontwikkelingen kapitaal markt. Begrotingspost voor ontwik- kelingens samenwerking. Uitgangspunt is waarborgen van voorzieningenpeil. Begrotingen dienen gemiddeld over de jaren sluitend te zijn. Investeringsniveau dient minstens op peil te blijven. Ruimer eigen belastinggebied voor provincie: verhoging opcen ten motorrijtuigenbelasting, even tueel provinciale opslag inkom stenbelasting. Echter gelijktijdig vermindering rijksbelastingen. Openbare normen en criteria voor subsidiebeleid. Zo min mogelijk koppelsubsidies. Streven naar verruiming provin ciaal belastinggebied onder ge lijktijdig terugtrekken rijksover heid. Verhoging opcenten motor rijtuigenbelasting tot het maximum. Beperkt tekort provinciale begro ting aanvaardbaar alleen wanneer op termijn evenwicht kan worden verwacht. Subsidie bewustwor dingsactiviteiten ontwikkelingssa menwerking. Goed rentmeesterschap. Sober heid is dringende opdracht. Slui tende begroting, zeker op termijn. Globaal inzicht in beleid op langere termijn is gewenst. Provinciale be lastingen en heffingen zo laag mo gelijk houden. Herbezinning pro vinciaal subsidiebeleid. Doelma tigheidscontrole op gesubsi dieerde instellingen. Provinciebestuur beheert midde len als goed rentmeester. Begro ting is sluitend, eventueel ten koste van minst dringende uitgaven. Be zuinigen volgens prioriteitsstelling. Streven naar beperking lastendruk voor burger en bedrijfsleven. Pro vincie hanteert niet zelfstandig in komensafhankelijke tarieven. Jaarlijks bij te stellen meerjaren-in vesteringsplan is noodzakelijk. Provinciale investeringen op peil houden. Subsidieverlening beper ken. Koppelsubsidies vermijden. Uitbreiding provinciefonds. vaststelling leges drukwerk, pa.' poorten en rijbewijzen rekent houden met laagstbetaalden. Pn vincie moet belasting naar inkt men kunnen heffen. Sluitende U groting is streven maar geen in gangspunt. Privatisering Zorgvuldig onderzoeken en moge lijk toepassen bij tijdelijke taken of uitbreiding provinciaal takenpak ket. Actief beleid ten aanzien van pri vatisering van (onderdelen van) provinciale regelgeving. Reorganisatiemaatregelen mogen met leiden tot verlies van werkge legenheid. Waar mogelijk dienen taken gepri vatiseerd te worden. Privatisering overwegen van taken die zich daarvoor lenen en die op gelijkwaardige of efficientere wijze door particulieren vervuld kunnen worden. Economie Marktsector heeft voorrang boven collectieve sector. Regionaal so ciaal-economisch beleid is uitwer king van landelijk beleid. Provin ciale investeringen op peil houden ten behoeve van werkgelegen heid. Grotere bereikbaarheid sub sidieverlening door bedrijvenlo- ket. Geen deelneming in particu liere bedrijven met risico-dragend kapitaal. Acquisitie meuwe bedrij ven en instelling regionale „Wag- ner-commissie". Bijzondere aan dacht voor detailhandel m kleinere kernen. Vestiging supermarkten buiten winkelcentra tegengaan. Promotie- en acquisitiebeleid sa men met gemeentebesturen krachtig voortzetten. Provincie verleent waar mogelijk medewer king aan vestiging en uitbreiding van instellingen en bedrijven. Ver sterking Ontwikkelingsinstituut provincie Utrecht als „centraal lo ket" t.b.v. informatieverschaffing aan bedrijfsleven. Aanspraak ma ken op financiële middelen, o.a. uit Europees Sociaal Fonds. Provincie moet intensief maar se lectief sociaal-economisch twee sporen beleid voeren, met ruime aandacht voor zowel voorwaarden scheppend als ontwikkelingsbe leid. Stimuleren en zelf verrichten van investeringen. Provinciaal ont- wikkelingsinstituut ontoereikend, volwaardige Ontwikkelings Maat schappij Utrecht is wenselijk. Be drijfsplanning en infrastructuur beter op elkaar afstemmen. Realis tisch promotie- en acquisitiebeleid. Instelling werkgroep ontwikke lingssamenwerking. Provincie moet betrokken worden bij ontwikkelingen luchthaven Schiphol. Project „Stimulering za kelijke dienstverlening" opzetten waarmee provincie zich sterk maakt als vestigingsgebied voor informatie- en ïnformatica-dienst- verlening. Speerpuntactiviteiten in industriële sector. Kapitaaldeelname in startende on dernemingen niet uitsluiten. Over- heidsproduktie is even belangrijk als particuliere produktie. Bevoegdheden sociaai-econo- misch beleid overhevelen naar provincies. Tripartite arbeidsvoor zieningenstructuur decentralise ren. Voorwaardenscheppend be leid niet aantasten. Samenbrengen van versnipperde bednjfsacquisi- tie, -voorlichting en -ondersteuning in overkoepelende provinciale ont wikkelingsmaatschappij. Op be perkte schaal risico-dragend ka pitaal verstrekken. Provincie streeft eigen taakstelling na, voornamelijk op het immate riële vlak. Opbouw gezond be drijfsleven staat centraal. Ruimte voor ontplooiing bedrijfsleven bin nen randvoorwaarden. Voortzetting voorwaardenschep pend beleid. Actieve steun voor regionale ontwikkelingsmaat schappijen. Provincie aantrekke lijk maken als vestigingsplaats be drijfsleven. Ambtelijke cultuur toe spitsen op wensen bedrijfsleven. Goede bedrijfsadvisering. Tegen gaan vestiging detailhandel buiten daarvoor bestemde gebieden. Decentralisatie economisch belei naar provincie. Bevordering kl< schalige en alternatieve bedrijf t door startsubsidies en bedrijfsve zamelgebouwen. Provincie coorc neert en beperkt promotie- en vingsactiviteiten. UTRECHT - Wie niet beter wist zou denken dat er op 18 maart ver kiezingen voor de Tweede Kamer zijn, terwijl het in werkelijkheid gaat om de provinciale staten. Dui delijk is m ieder geval, dat de poli tieke partijen de uitslag beschou wen als graadmeter voor hun lan delijke populariteit. Vooral deze keer. Want voor het eerst zullen de provinciale staten van de twaalf provincies de hele Eerste Kamer kiezen. Vroeger ko zen ze eens per dne jaar de helft van de senatoren in Den Haag. Door de grondwetswijziging is dat veranderd. Elke vier jaar, kort na de Statenverkiezingen, treedt de gehele Eerste Kamer af. Toch is er reden genoeg om bij het uitbrengen van je stem met de daden en voornemens van het pro vinciale bestuur rekening te hou den. In de provinciale staten vallen belangrijke politieke beslissingen en de provincie is heel wat meer dan uitvoerster van Haagse richtlij nen. Wat doet de provincie alle maal? Vanouds behoort tot het werk terrein van de provincie de water staat: aanleg, onderhoud en beheer van wegen en wateren. Ook stelt de provincie de waterschappen in en houdt zij toezicht op de uitoefe ning van hun taak. Die taak, de waterbeheersing, trekt weinig aan dacht maar is van vitaal belang. Nederland ligt grotendeels onder de zeespiegel en blijft niet vanzelf droog. Wat dichter bij huis zijn de nuts bedrijven, die zorgen voor water en elektriciteit. De provincie heeft er een dikke vinger in de pap. Het gaat om voorzieningen die je als vanzelfsprekend beschouwt. Hoe belangrijk ze zijn merk je pas als er een stroomstoring is of wanneer er door werkzaamheden aan het wa terleidingnet enige tijd bruin vocht uit de kraan komt. Op sociaal-economisch terrein wordt de provincie steeds actiever. Zij probeert vestiging in Utrecht voor bedrijven aantrekkelijk te ma ken en zo de werkloosheid terug te dringen. Met subsidies stimuleert de provincie bovendien een groot aantal werkgelegenheidsprojec ten. Welzijn is een zeer veel omvat tend begrip. De provincie heeft hier grote invloed, al is die niet vaak direct zichtbaar. Zij bouwt bij voorbeeld geen scholen, bejaar denoorden of ziekenhuizen, maar bepaalt wel het aantal en de om vang van deze voorzieningen. De provincie zorgt ook voor een goede spreiding van recreatieter reinen en geeft geld voor de in richting en het onderhoud. Veel sociaal-culturele activiteiten zijn slechts mogelijk dankzij provin ciale subsidies. Welzijn is niet denkbaar zonder een redelijk schoon milieu. Het provinciebestuur is belast met de uitvoering van een aantal milieu wetten. Het controleert of bedrij ven niet teveel schadelijke stoffen lozen en kan, als dat wel gebeurt, vergunningen intrekken. De pro vincie zorgt ook voor het schoon maken van of opruimen van che misch verontreinigde grond. Zij stelt verordeningen (provinciale „wetten") vast, die aantasting van natuur en landschap moeten tegen gaan. Van de zuiveringsheffing („milieuheffing") die haar inwoners betalen, bouwt de provincie water zuiveringsinstallaties. Hoe het provinciale grondge bied mag worden gebruikt geeft de provincie aan in het streekplan. Er staat in waar industrie mag ko men, waar woningen, waar agrari sche bedrijven en welke gebieden als natuurterrein in stand moeten blijven. Gemeenten maken voor de inrichting van hun gebied bestem mingsplannen. Komen daar dingen m voor die in strijd zijn met het streekplan, dan kan het provincie bestuur weigeren het bestem mingsplan goed te keuren. De provincie houdt zich dus be zig met het beleid van de ge meente. Zo moeten de gemeenten hun begroting ieder jaar ter goed keuring voorleggen aan gedep teerde staten, het dagelijks besta van de provincie. Daar kunnen b gers ook terecht als zij in beroi willen gaan tegen bepaalde besl singen van hun gemeentebesw bijvoorbeeld als dat een bijstand uitkering weigert te geven. Om de uitvoering van al taken mogelijk te maken beseft de provincie over een ambtenai* apparaat dat ruim 900 mensen te

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8