Partijstandpunten Provinciale Statenverkiezingen Wie besturen de provincie? DONDERDAG 12 MAART 1987 CDA WD PVDA D66 PPR SGP GPV/RPF PSP/CPN Werkloosheid Arbeidsmarkt- en arbeidsvoorzie- mtgenbeleid worden mede be- >aald door provincie. Hoge priori- eit voor versterking werkgelegen- leid bij reeds in provincie geves- igde bedrijven. Verbeteren ar- jeidsmarktpositie jongeren en mgdung werklozen. Projecten oor praktijkervaring en combina- ebanen ondersteunen. Vergroting werkgelegenheid in marktsector, met in collectieve sector. Rijksoverheid bepaalt be leid, provincie vult aan door in standhouding economische struc tuur en bevordering werkgelegen heid. Continu goed afgestemd overleg met rijk en gemeenten. On dersteuning herscholing en terug- ploegprojecten. Provinciale activiteiten richten op verbetering van positie zwakke groepen op arbeidsmarkt. Bij in vesteringsplan heeft werkgelegen heid eersten prioriteit. Uitbreiding criteria financiële bijdragen werk- gelegenheidsvemfimend beleid. Werken met behoud van uitkering terugdringen, terugploegprojecten stimuleren. Groei werkgelegenheid in provin cie Utrecht vooral zoeken in niet-in- dustrièle sector. Kleinschalige werkgelegenheid moet voorop staan. Milieu-produktie levert werkgele genheid op. Kansen benutten via provinciaal opdrachtenbeleid. Rol van provincie bij werken met behoud van uitkering zo indirect mogelijk. Behouden en aantrekken werkge legenheid passend m ruimtelijk or- denings- en milieubeleid. Begro tingspost werkgelegenheid toe spitsen op scheppen structurele ar beidsplaatsen voor zwakkeren op arbeidsmarkt. Voorkeur voor te rugploegprojecten boven werken met behoud van uitkering. Bevordering verantwoorde werk gelegenheid. Burgers moeten kun nen voldoen aan bijbelse roepmg om door arbeid in levensonder houd te voorzien. Geld beschik baar stellen voor ervaring opdoen schoolverlaters en werkzoeken den. Stimulering om- en bijscholing van vooral oudere werklozen. Actief werkgelegenheidsbeleid ook ten aanzien van jongeren Geugdwerkplan). Mogelijkheden her- en bijscholing bieden aan werklozen. Werkgelegenheids beleid mag niet concurrentiever valsend gaan werken. Bij de werkgelegenheidsfonds minder nadruk op infrastructurele verbeteringen bestaande bedrij ven en meer aandacht voor star tende bedrijven. Extra aandacht werkgelegenheid o.a. vrouwen en migranten. Tegengaan commer ciële uitzendbureau's. Veel vrijwil ligerswerk moet betaalde arbeid worden. ^iltuur Stimulering, ondersteuning en in- tandhouding van voorzieningen net provinciaal en regionaal dagvlak, zoveel mogelijk ontwik- :eld en gedragen door organisa- ies van particulier initiatief. Subsi- liénng op grond van criteria als itistieke kwaliteit en regionale preiding. Spreiding en verkoop ran BKR-kunkwerken. Voorwaardenscheppend en sti mulerend provinciaal beleid. Na druk op educatieve activiteiten en op spreiding Toegankelijkheid bevorderen. Afzet beeldende kunst aan particulieren bevorde ren. Behoud van streekgebonden cultuur. Meer sponsoring van cultu rele activiteiten. Groter budget voor cultuur. Beter uitwerken relaties cultuurbeleid met andere beleidssectoren. Sprei ding culturele activiteiten. Aan dacht kunst etnische minderheden. Brede ontwikkeling museumbe leid, uitbreiding taak provinciale museumconsulent. Personeelsuit breiding provinciale archeoloog. GS hebben te weinig aandacht voor cultuur. Actief cultuurbeleid. Be reikbaarheid manifestaties verbe teren door subsidie vervoersfacili- teiten. Voorstander van provinciaal uitleenbureau. Provincie moet samenhangend mu seumbeleid ontwikkelen. Speciale aandacht specifiek Utrechtse cul tuur. Cultuuruitingen toegankelijk ma ken voor alle bevolkingsgroepen, bijv. d.m.v. vervoersfaciliteiten. Gerichte subsidies. Vergroting werkgelegenheid beeldende kun stenaars door aankoopsubsidies, opdrachten en aankopen. Culturele uitingen niet bevorderen via subsidies. Ontwikkeling artistieke capacitei ten is particuliere aangelegenheid. Bevorderen van spreiding en be reikbaarheid culturele uitingen, waarvan waardering in overeen stemming kan zijn met bijbels- christelijke levensbeschouwing. Belemmeringen voor deelname culturele uitingen wegnemen, maar gebruikers leveren redelijke bijdrage. Subsidie voor steunfunc ties. Bevorderen toegankelijkheid en verscheidenheid. Opheffing ge brek accommodaties en financiële drempels. Steun voor traditionele en vernieuwende uitingsvormen. Algemene 1-procentsregeling voor kunst bij voorzieningen en subsidies. kzondheidszorg [walitatief hoogwaardige gezond- eidszorg met uitgangspunt: ver- ntwoordelijkheid voor eigen ge- ondheid door preventie en doel- latig gebruik van voorzieningen, oorlichting richten op zelfzorg en rijwillige zorg. Sterke voorzienin- en in eerstelijn, uigebreide mo- elijkheden tot poliklinische ienstverlening. Peil bij teruglopende middelen zo veel mogelijk handhaven. Streven naar goede spreiding en bereik baarheid. Vrije keuze artsen en in stellingen voor patiënt. Aandacht voor voorlichting, patiëntenrecht en democratisering. Terugdringen tweedelijnsvoorzieningen door grote inzetbaarheid eerstelijn, zo als 24-uur bereikbaarheid. Verschuiving naar kleinschalige voorzieningen dichter bij huis, ver sterking eerstelijn. Bevordering totstandkoming regionale samen werkingsverbanden geestelijke gezondheidszorg, zwakzinnigen zorg en jeugdhulpverlening. Pri vacy beschermen in inrichtingen, ziekenhuizen, verpleeg- en bejaar denhuizen. Lange termijnbeleid van zorg op maat. Zo mogelijk integratie. Belan gen van burgers gaan voor die van gevestigde instellingen. Stimule ring gezondheidsvoorlichting. Aanpassing bestaande instellingen i.p.v. opbouw alternatief circuit. Bevordering van samenwerking eerste- en tweedelijnszorg. Professionele hulp- en dienstverle ning zo dicht mogelijk bij cliënt. Prioriteit voor gezinszorg, en maat schappelijk kruiswerk. Betaald werk niet door onbetaald vrijwilli gerswerk vervangen. Verdere op zet en invulling van basisgezond heidsdiensten. Geen zelfbeschikking. Streven naar behoud kleinere ziekenhuizen en verpleeghuizen. Geen andere doeleinden nastreven bij vervul ling planrungstaak. Provinciale steun voor „pro-life" bewegingen, zoals Vereniging Bescherming On geboren Kind. Planning richten op evenwichtige spreiding en doelmatigheid, met inachtneming van pluriformiteit Vrijheid en verantwoordelijkheid van burgers zo mogelijk wettelijk garanderen. Patiëntenplatforms maken daadwerkelijke inbreng van gebruikers mogelijk. Goede regionale spreiding zieken huizen. Behoud algemeen zieken huis VeenendaaL Stimuleren van vorming wijkgezondheidscentra met werkers m loondienst. Onder steuning gezondheidswinkels en zelfhulpgroepen. Meer nadruk op ambulante hulpverlening en be schermd wonen als alternatief voor psychiatrisch ziekenhuis. )aderenbeleid )udere zo lang mogelijk in eigen loonruimte. Subsidie voorlich- mgswerk. Dienstverlening op naat in kader van flankerend be- eid. Belangrijke rol voor vrijwilli- erswerk. Rekening houden met 'vensbeschouwelijke signatuur. Bevorderen van zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Instellingen van gecoördineerd ouderenwerk ge ven flankerend beleid gestalte. Thuiszorg en vrijwilligerswerk be langrijk. Spoedige oplossing van knelpunten huisvesting geriatri sche patiënten. Democratisering ouderenbeleid. Uitvoerig overleg voorafgaand aan eventuele sluiting bejaardenoorden. Ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig, 10% nieuwbouw en renovatie geschikt maken voor ouderen. Be leid ontwikkelen in samenspraak met ouderen(organisaties). Zorg op maat. Bejaardenoorden die als enige een functie vervullen binnen lokale ouderenbeleid mogen niet worden gesloten; eventueel kop pelen aan nabij gelegen groter oord. Ouderen zo lang mogelijk in eigen woning. Emancipatie ouderen vraagt aan passing door rest van samenleving. Inspraak m provinciale planning via gemeentelijke dienstencentra voor ouderen. Democratisering in verzorgingste huizen. Zo lang mogelijk in vertrouwde om geving blijven wonen. Betere sa menwerking van kruiswerk, ge zinsverzorging en ouderenwerk met bejaardenoorden. Bij even tuele sluiting kleine huizen ontzien. Belangrijke functie t.b.v. woontus- senvoorzierung voor bejaardente huizen met meer dan 150 plaatsen. Verzorging oudere mens richten op normen van Gods Woord. Flan kerend beleid dient zolang moge lijk zelfstandig wonen ten goede te komen. Aandacht voor meer gene ratiegezinnen en aanleunwonin gen. Bejaarden zo lang mogelijk zelf standig laten wonen. Stimuleren particulier initiatief bij stichten dienstverlerungscentra en tehui zen. Evenwichtige spreiding. Versterking thuiszorg. Ondersteu ning ouderenbonden. Geen sluiting verzorgingstehuizen om financiële redenen, maar uitbreiding aantal plaatsen. Bouw algemeen tehuis in Veenendaal. Goede spreiding ver zorgingstehuizen, algemene tehui zen belangrijker dan identiteitsge bonden tehuizen. elzijn rganisaties van levensbeschou- i signatuur van overheids- rege niet dwingen op te gaan in iet-levensbeschouwelijke organi ses. Bij bezuinigingen direct uit- loerende werk ten dienste van tikten ontzien. V ir=*rioü nt 9fc- c cv - kiirid jid novafls/iiejis Provincie helpt en stimuleert pro vinciale koepels. Burger betaalt naar redelijkheid voor welzijns voorziening waarvan hij gebruik maakt. Dit kan voorwaarde voor subsidie zijn. Zo gering mogelijke organisatiekosten, overheidsgeld zoveel mogelijk voor welzijnswerk zelf. I neb9rbi(ii9pom go nsjiimejais Belangenbehartigende functies on danks bezuinigingen onverkort handhaven. Steunfunkties zoveel mogelijk ongeschonden laten, in ieder geval prioriteit voor werklo zen, etnische minderheden, oude ren en vrouwen. .aejneernsD nii»P9ribp9ov9 Sociaal-culturele voorzieningen spelen uit emancipatoire overwe gingen een belangrijke rol. Provin cie dient activiteiten zoveel moge lijk te ondersteunen. Overzicht aanbod sociaal-culturele voorzieningen in provinciaal edu catief plan. Bevordering provin ciale en regionale activiteiten ge richt op groepen die onvoldoende aandacht krijgen in gemeentelijke plannnen. Ondersteuning alfabeti seringsprojecten. Mateneel welzijn is ondergeschikt aan geestelijk welzijn, want daann ligt onderhouding Gods geboden. Veel „welzijnsactiviteiten" werken ontkerstening en vervaging van nog aanwezige normen in de hand. Subsidie alleen bij ondersteuning en aanvulling particulier initiatief. Provincie volgt niet automatisch rijksbeleid. Samensmelting of fusie mag niet onder subsidiedwang plaatsvinden. Voorwaardenscheppend beleid, stimuleren van particulier welzijns werk. Eigen plaats welzijn in be leidsvoorbereidingsproces. Geen bezuinigingen. Geen vrijwilli gerswerk als vervanging voor wegbezuuugde arbeidsplaatsen. Opzetten voorzieningen kinderop vang. Hoogste prioriteit voor finan ciering uitvoerend werk van pro vinciaal of regionaal belang. Dnderheden w iscriminatie, achterstelling en ra- isme met kracht bestrijden. Bij ge- Jeken behoefte een bijzonder be ne jid etnische minderheden ontwik- den. Stimulering kennisname van nlturele uitingen door etnische linderheden. Genuanceerder be id concentratie en deconcentra- woonwagens. Iedere vorm van discriminatie ver werpen. Minderheidsculturen mo gen met in de knel komen binnen provinciaal welzijnsbeleid. Bevor deren zelfredzaamheid. Provin ciale ambtenaren mt etnische min derheden aantrekken. Schaal van woonwagencentrum wordt be paald door lokale situatie. Voorlichtingspublicaties provincie in talen etnische minderheden. On dersteuning van activiteiten tegen racisme en discriminatie en ka dertraining minderheden. Bij pro jectsubsidies voorrang voor min derheden. Exta aandacht voor min derheden bij gezondheidsvoor lichting. Actieve bestrijding Apart heid. Provinciaal emancipatiebeleid moet etnische minderheden, ho mofielen en andere minderheids groepen ondersteunen. Vestiging woonwagenbewoners in iedere gemeente mogelijk. Woonwagenbewoners betrekken bij plaatsbepaling. Ondersteuning activiteiten tegen racisme en discriminatie. Subsidie projecten gezondheidszorg en voorlichting etnische minderhe den, voorrang subsidie werkgele genheidsprojecten minderheden. Provinciale publicaties ook m talen grote etnische minderheidsgroe pen. Woonwagenplan kleinscha lige standplaatsen realiseren in overleg met gemeenten en woon wagenbewoners. Uitgaan van blijvende aanwezig heid minderheidsgroepen. Gelijk waardige behandeling en benade ring Nederlanders en vreemdelin gen. Toegankelijk maken alge mene kaders en voorzieningen. Te rughoudendheid bij subsidie voor zelforganisaties om isolement te voorkomen. Vrijheid van gods dienst, maar geen subsidiering voor bouw kerken en moskeeën. Opheffing grote woonwagenstand plaatsen, realiseren nieuwe stand plaatsen. Bevorderen integratie woonwagenbewoners. Ondersteuning activiteiten homo en minderhedenemancipatie. Sub sidies voor projecten die bevolking weerbaar maken. Provinciale steun voor anti-discriminatie meldpunten in Utrecht en Amersfoort. Pn nderwijs bveel mogelijk rekening houden ir 161 personen die achterstand heb- en of in kwetsbare situatie verke- Voorkeur voor bijzondere tooi, gedragen door particulier itiabef. Onderwijsvoorzieningen et alleen laten bepalen door toe- imstige werkgelegenheid voor jestudeerden. Fusies en sluiting van scholen on vermijdelijk. Provincie waakt te gen verschraling onderwijsvoor zieningen en tracht kloof tussen vraag en aanbod op arbeidsmarkt te verkleinen. Ruime mogelijkhe den vervolgonderwijs. Onderwijsvoorzieningen kleine kernen handhaven, laatste school is openbare school. Steun voor ge meentelijke projecten tegen vroegtijdig schoolverlaten. Ver dere uitbouw volwasseneneduca tie, provinciale studiebeurzenre- geling nog meer nchten op twee dekansonderwijs. Evenwichtige spreiding openbare en bijzondere scholen. Verschei denheid in soorten onderwijs (Montessori, etc.) even belangrijk als verscheidenheid in identiteit. Samenwerkingsverbanden kan dalend leerlingenaantal opvangen. Evenwichtige spreiding verschil lende vormen voortgezet onder wijs, plannende taak provincie. Bevordering samenwerking hoger onderwijs en rijksuniversiteit. Bevordering tweedekansonder wijs. Uitsluitend plaats voor onderwijs gebaseerd op de bijbel en de re formatorische belijdenisgeschrif ten. Pluriformiteit garanderen en sprei ding waarborgen, ook op platte land en in kleine kernen. Gelijk stelling bijzondere scholen bij bevordering schoolbegeleidings diensten. Integemeentelijke sa menwerking bij volwassenenedu catie bevorderen. - ilieu ovmcie stimuleert onderzoek ar milieuvriendelijke energieop- iWong. Krachtig optreden tegen idem- en oppervlaktewaterver- ireiniging. Terugdringen veront- nigingen met jaarlijks sanerings- Dgramma. Subsidie voor onder- kleinschalige landschapsele- mten en natuurbeheer. Oplos- ig mestproblematiek in overleg landbouw. Verdere aantasting lei n bossen op Heuvelrug niet aan- ijv* krdbaar. r.'£ ore we Rekening houden met economi sche belangen van bedrijven, maar milieucriminaliteit hard aanpak ken. Geen eigen regelgeving pro vincie. De vervuiler betaalt. Bestrij ding aan de bron. Bevordering her gebruik, mits economisch verant woord. Provincie speelt aanvul lende rol in kader van meststoffen wet. Belangen van agrarische sec tor en milieu nauwkeurig afwegen. Particulier initiatief onmisbaar bij natuurbescherming. Energiek beleid: milieu-opvoe ding, uitbreiding nuheutelefoon, provinciale milieukrant. Milieuher stelplan met extra maatregelen t.b.v. waterwin- en bodembescher- mingsgebieden. Beheer grond- en oppervlaktewater meer bekosti gen uit algemene middelen. Be perkte verhoging zuiveringshef fing voor verbetering waterkwali teit. Strenge eisen intensieve vee houderij. Provincie neemt initiatief tot mestbank. Bestrijden muskus ratten mede op biologische wijze. Vliegbasis Soesterberg moet dicht vanwege geluidshinder. Uitbrei ding stiltegebieden. Preventief milieubeleid. Verster king positie provinciale nulieute- lefoon. Kwaliteitsbeheer opper vlaktewater moet provinciale taak blijven. Dnnkwatermaatschap- pijen dienen mee te betalen aan kosten bescherming grondwater. Milieuvriendelijk beheer van weg bermen en watergangen. Bijzon dere zorg voor natuur Heuvelrug en Rijngebied. Strenge controle naleving milieu wetten. Opsponngs- en vervol gingsapparaat uitbreiden. Milieu- initiatieven van bedrijven en parti culieren ondersteunen. Uitbouw voorhehtings- en bewustwordings proces. Periodieke heroverweging van vergunningen onttrekking grondwater aan bodem. Ver- bruiksheffing op drinkwater ver vangen door progressieve heffing op oververbruik. Verscherpte lo zingsnormen voor afvalwater. Pe riodieke heroverweging lozings vergunningen. Status stiltegebied voor Landgoed Amelisweerd (Utrecht) en Zeldert (Amersfoort). Meer provinciale composteenn- richtingen. Bestrijding overbemes ting, mestbank in West-Nederland. Harde aanpak illegale lozingen. Evenwichtig beleid vanuit schep pingsopdracht. Gerichte voorlich ting bevordert positief milieuge drag. Bij opstellen milieuplan naast milieugroeperingen ook agrari sche en industriële sector horen. Oprichting mestbank. Voor agra risch gebruik geschikte grond zo veel mogelijk als zodanig gebrui ken. Zorgvuldig beheer natuurge bieden door particulieren, zonodig met steun overheid. Rechtstreeks uitvloeisel van op dracht Schepper. Coördinatie van onderdelen milieubeleid. Integra tie milieubeleid in andere beleids velden. Bescherming waterwinge bieden, tegengaan bodem- en an dere milieuverontreinigingen. Ver vuiler betaalt. Ontwikkeling mest bank en transportstelsel voor af voer, opzetten van zuiveringsin stallaties. Subsidie onderzoek naar omzetting mest in afvalwarmte en organische stoffen. Hergebruik af valstoffen en gescheiden inzame ling bevorderen. Provinciale mi lieuvoorlichting. Openbaarheid van alle meetrap porten. Vermindering waterwin ning Heuvelrug, IJsselmeer als wa terwingebied gebruiken. Maatre gelen tegen fosfaatgebruik. Scher pere controle chemisch afval en illegale lozingen. Geen milieube lasting voor huishoudens, maar betaling kosten uit algemene mid delen. Invoer gescheiden inzame ling afval en huisvuil. Geen herope ning stortplaats Maarsbergen. Bevordering kringloopwinkels. Geen ontginning natuurgebieden. lef sta ife esi uk) de icft ait UTRECHT - „Gedeputeerde staten van Utrecht zijn van mening. ..De provincie heeft er bij de gemeente op aangedrongen. Regels waarmee menig krantebericht begint. De lezer wordt blijk baar geacht te weten hoe het provinciebestuur precies in elkaar zit. Hetzelfde geldt voor de mensen die op 18 maart a.s. gaan stemmen voor provinciale staten. Maar aan de meesten moet je het niet vragen: ..Wie besturen de provincie?" Het provinciebestuur kent drie „organen": provinciale staten, gedeputeerde staten en de commissaris van de Koningin. In de provinciale staten zitten de rechtstreeks gekozen volksverte genwoordigers. In Utrecht zijn het er 59, verdeeld over 8 fracties. Hoe de zetels straks over de partijen worden verdeeld, hangt af van de uitspraak die de kiezers op 18 maart zullen doen. Provinciale staten vergaderen bijna maandelijks. Zij zijn hoofd van de provincie en stellen ieder jaar de begroting vast. Zij maken dus uit wat de provincie doet met het geld waarover zij de beschikking heeft. Wie zijn stem uitbrengt bij de verkiezingen voor provinciale staten krijgt daarmee ook invloed op de samenstelling van de Eerste Kamer. De 75 leden van de Eerste Kamer (de senatoren) worden gekozen door de provinciale staten van de twaalf provincies. Elke wet die de Tweede Kamer (waarvan de 150 leden rechtstreeks zijn gekozen) passeert, wordt vervolgens door de Eerste Kamer behan deld. Deze kan wetsvoorstellen verwerpen. Met de voorbereiding en de uitvoering van besluiten van provin ciale staten zijn gedeputeerde staten belast. Zij vormen het dagelijks bestuur van de provincie. Het college van gedeputeerde staten in Utrecht telt zes leden. Zoals een gemeenteraad uit zijn rniddpn Ho wethouder kiest, zo kiezen provinciale staten uit hun midden de gedeputeerden. Iedere gedeputeerde heeft een zogeheten porte feuille. Dat betekent dat hij of zij verantwoordelijk is voor bepaalde onderdelen van het provinciale beleid. Zo is er een gedeputeerde voor milieuzaken, een gedeputeerde voor financiën, enz. Provinciale staten kunnen zich in hun vergaderingen niet met alle zaken m detail bezighouden, daarvoor ontbreekt de tijd. Daarom zijn er statencommissies. Die bestaan uit enkele statenleden die zich met bepaalde delen van het provinciale werkterrein in het bijzonder bezighouden. Voorzitter van zo'n commissie is de gedeputeerde die dat werkterrein m zijn of haar portefeuille heeft. Hier worden de zaken van alle kanten bekeken voordat provinciale staten definitieve beslissingen nemen. De commissievergaderingen zijn net als de statenvergaderingen voor iedereen toegankelijk. Burgers en instel lingen voor wie een besluit van belang is, kunnen de commissies hun mening laten horen. Gedeputeerde staten kunnen sommige beslissingen nemen zon der voorafgaand overleg met provinciale staten. Het college is bij voorbeeld belast met de uitvoering van een aantal landelijke wetten. Het controleert ook hoe de gemeenten met hun geld omspringen. Wel moeten de gedeputeerden over de beslissingen die zij zelfstan dig nemen verantwoording afleggen aan provinciale staten, als die daarom vragen. In Utrecht hebben de drie grootste fracties in provinciale staten ieder twee leden in het colleae van aedeputeerde staten. Zo'n „afspiegelingscollege" komt niet overal voor. Voordag de gedepu teerden worden aangewezen kunnen de partijen in de staten probe ren tot overeenstemming te komen over het beleid dat zij de ko mende vier jaar willen voeren. Er komt dan een programcollege. Als niet alle partijen het eens worden over het beleid, kan het gebeuren dat er een of meer buiten het college blijven (of er buiten worden gehouden). Het resultaat is een meerderheidscollege. Voorzitter van het college van gedeputeerde staten is de commis saris van de Koningin. Deze wordt niet gekozen, maar bij Koninklijk Besluit benoemd. In het college van gedeputeerde staten heeft hij stemrecht. De commissaris is ook voorzitter van de provinciale staten; maar hier doet hij bij stemmingen met mee De commissaris van de Koningin heeft naast zijn werk voor de provincie enige taken die hij namens het Rijk uitvoert. Hij heeft een belangrijke stem bij de benoeming van burgemeesters, is verant woordelijk voor de bescherming van de bevolking bij rampen en in oorlogstijd en houdt toezicht op het werk van de politie.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9