Openbaar onderwijs zou geprivatiseerd moeten worden' SBB O blijft groeien Jezamenlijk beleidsprogram moet biden tot afspiegelingscollege' IN NUKERK: )E GEZELLIGSTE i X DINSDAG 17 MAART 1987 letiscfl en krant amerlid Schutte (GPV) tijdens verkiezingsbijeenkomst: In 1986 al 2800 leerlingen ledeputeerde A. Schapenk tijdens CDA- bijeenkomst: ezers. schrijven^ Jeugdclubs houden bonte avond egbelijning DE 125 NWV WINKELIERS m Blauwe reiger plaatselijk nieuws 5 USDEN - Tijdens de verkiezingsbijeenkomst van het V in de gereformeerde kerk 'De Koningshofvrijdag- &nd jl- te Leusden sprak de heer G. Schutte, Tweede- jnerlid voor het GPV, onder andere over de door hem irgestane privatisering van het Openbaar Onderwijs, wenste hierover ,,een balletje op te gooien", gezien de >rkeur van vooral de WD en de PvdA voor de vorm onderwijs „door de overheid gegeven". „Hoe serieus deze regering haar beperkte taak van de overheid in •houding tot de eigen verantwoording van de ouders men". invloed van de overheid op opvoeding en het onderwijs Ie GPV een bron van zorg. ueuw werd de PvdA-uit- De opvoeding van de eren is een taak van de irheid, bij tijd en wijle gede- ierd aan de ouders" geci- :d. De GPV vreest het ver van christelijke instellingen met lede ogen aan dat istelijke scholen ,,in een ntiteitscrisis verkeren" en leerlingen aannemen die geen christelijke opvoeding krijgen. Hoewel het onderdeel is van de verkiezingsvoornemens 'de centralisatie van de overheids taken', staat het GPV niet te dringen bij decentralisatiere gelingen betreffende het on derwijs. Men vreest, dat de Pro vinciale Staten gebruik zal ma ken van deze decentralisatie om hun visie ten opzichte van het Openbaar Onderwijs, ten koste van het Bijzonder Onder wijs door te drukken". Decentralisatie leidt tot span ning tussen vrijheid en onder wijs". Als voorbeeld om deze vrees te onderstrepen noemde drs. J. Bos, de provinciale lijst trekker van de GPV/RPF-£rac- tie, het door de provincie afwij zen van een vijfde gerefor meerde school in Spakenburg en een opmerking van PvdA- statenlid Jippe Hoekstra, waar uit moest blijken dat slechts één type Onderwijs Begelei ding door de overheid gesubsi dieerd diende te worden en wel de algemene. GELIJKE BEHANDELING „De wet op gelijke behande ling drijft op de golven van de ontkerstening", waarschuwde de heer Schutte. De uitspraak van de rechter waarbij kardi naal Simonis niet veroordeeld werd om zijn uitspraken betref fende homoseksuelen be schouwde de heer Schutte als een steun in de rug voor de op vattingen van het GPV. De be tekenis van deze uitspraak is volgens hem een „erkenning van een direkt onderscheid tus sen mensen" en „een ver oordeling naar het COC en al len die niet hechten aan de wetten van God betreffende het huwelijk tussen man en vrouw". De wet op gelijke be handeling, die nog altijd in voorbereiding is, mag van hem van tafel. Volgens de heer Schutte ondergraaft deze wet de vrijheid van een eigen ge weten. Drs. J. Bos, lijstaanvoerder bij de komende provinciale ver kiezingen voor GPV/RPF, had in zijn inleiding al gezegd dat het de taak van de twee man grote provinciale fractie is te dienen als „zoutend sap". Het geen betekende dat vanuit principiële standpunten „Eert God, dient de Overheid", kwaad, kwaad genoemd wordt en zonde, zonde. Daarbij doelend op subsidie aanvragen voor homoseksuele groeperingen, emancipatiepro jecten en andere huwelijksbe- dreigende aktiviteiten. „Het streven naar een economische zelfstandigheid van de vrouw", bijvoorbeeld, dient door het GPV weerstreefd te worden want volgens Gods wetten functioneren man en vrouw sa men in dienstbaarheid en naas tenliefde, welke voorwaarden komen voor zelfstandigheid". Met name het CDA werd ver weten „zonder blikken of blo zen" subsidies goed te keuren. REGIONALE OMROEP Eén van de aanwezigen vroeg aan de heer Bos, hoe het GPV stond tegenover een regionale omroep. Daarover werd ge sproken binnen de Provincie, maar erg enthousiast was de heer Bos niet over de plannen. Het voorstel hield in dat een zo'n breed mogelijk pro gramma-aanbod gerealiseerd diende te worden: „En dat be tekent dat ook allerlei linkse vrouwen mee willen doen en of we daar nou op zitten te wach ten?" PLAATSELIJK De plaatselijke politiek werd op deze avond voor de provin ciale verkiezingen, geen een keer aangeroerd. De plaatse lijke GPV-vertegenwoordiger in de gemeenteraad, nummer 19 op de provinciale lijst, bleef onopvallend achterin de zaal aanwezig. LEUSDEN - Ondanks het feit dat veel scholen zich het hoofd moeten buigen over de terugloop van het leerlingen aantal, heeft de SBBO Midden Nederland met haar hoofd vestiging in Leusden de laatste jaren een enorme groei doorgemaakt. Lag het leerlingenaantal in 1980 zo rond de 2000, in 1986 was dat aantal gegroeid tot 2800. succesvol lopende „beroepsge richte cursussen voor werkzoeken den", waarbij werkzoekenden Verschillende pohtici achter de 'forum-tafel' bij het GPV en de RPF, links het Kamerlid G. Schutte. De SBBO verzorgt voornamelijk vakopleidingen m het kader van het leerlingenwezen. Een onder wijsvorm die al tientallen jaren be staat, maar voor velen nog onbe kend is. Het betreft hier een vorm van onderwijs waarbij mensen één dag of twee avonden in de week naar school komen om een theore tische, op de beroepspraktijk ge richte opleiding te volgen, bijvoor beeld als electromonteur, kapster, banketbakker, assistent micro processor of bejaardenverzor- gende. Gedurende de andere dagen m de week werkt men bij een bedrijf of instelling en doet men daar de praktijk-opleiding. Meestal heeft men na twee jaar het diploma „pri mair leerlingwezen". Er is dan de mogelijkheid om een reeks van vervolgopleidingen aan de school te doen. Doordat de overheid, het be drijfsleven en de vakbonden inza gen dat deze vorm van „beroeps gerichte deeltijd scholing" als zeer waardevol kan worden aange merkt, heeft men door maatregelen deze vorm van onderwijs -met name ook voor volwassenen- gesti muleerd. CURSUSSEN De Streekschool heeft naast de leerlingwezen-opleidingen ook an dere cursussen en opleidingen in huis. Te denken valt aan de al jaren meestal gedurende een jaar enige dagen m de week beroepsgerichte scholing volgen, meestal gecombi neerd met een stage in een bedrijf of instelling, onder meer admini stratie, detailhandel, civiel-huis- houdelijk, informatica en beveili gingsbeambte. Deze cursussen zijn opgezet in samenwerking met de Geweste lijke Arbeidsbureaus. Op deze ma nier kunnen werkzoekenden door een combinatie van scholing en het opdoen van werkervaring hun kan sen op het vmden van werk ver groten. De SBBO verzorgt deze cur sussen onder meer in Leusden en Amersfoort. Voor mensen die een korte cur sus willen volgen, met name in de avonduren, zijn er diverse moge lijkheden, onder meer op het ge bied van de korte computercursus sen. OPENDAG Op woensdag 18 maart houdt de SBBO aan de Clarenburg 1 te Leusden en aan de Leusderweg 34 te Amersfoort een open dag. Speciaal voor iedereen die geïn teresseerd is in de mogelijkheden op en van een streekschooL 's Middags kan men er terecht tus sen 14.00 uur en 17.00 uur. 's Avonds staan de deuren tussen 19.00 uur en 21.00 uur open. ISDEN - CDA-gedeputeerde A. Schapenk verklaarde afge- en donderdag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in 't Ros aart, voorstander te zijn van een afspiegelingscollege. Iet is onjuist en ongewenst, meerderheidscolleges te vor- i als men tot een gezamenlijk beleidsprogramma probeert omen', aldus de heer Schapenk. bijeenkomst, in het kader de verkiezingen voor Provin- Staten, komende woensdag, id onder leidmg van de Leus- se Statenkandidaat R. Boer. De Boer beschreef zichzelf nog een 'groentje' in de provinciale hek. De heer Schapenk advi- rde de heer Boer, om als staten- vooral het algemeen belang van irovmcie m de gaten te houden, peen 'regionalist' te worden. De suggestie, die de scheidende Commissaris van de Koningin van Noord Brabant, Dnes van Agt, on langs deed, om gedeputeerden te kunnen benoemen vanwege hun deskundigheid, zonder dat zij daartoe als Statenlid gekozen zou den hoeven te zijn, werd als een 'domme opmerking' afgedaan. Gedeputeerde Schapenk zag hier een aanzet m tot een dualis tisch systeem. Het provinciebe stuur zou, in zijn ogen, geen 'Tweede Kamertje' moeten spelen. MESTPROBLEMEN Tijdens de vergadering werd üit- voeng aandacht gegeven aan de mestproblemen in de intensieve veehouderij. Gedeputeerde Scha penk behandelde diverse aspek- ten van deze moeilijke en ingewik kelde zaak. Hij haalde daarbij een deskundige aan, volgens welke een oppervlakte van de omvang van de hele provincie Gelderland een andere bestemming dan land bouw zou moeten krijgen, om de diverse mestproblemen op te los sen. Een aantal aanwezige agra riërs hoorde deze bewenng met ongeloof aan. De mededeling, tenslotte, dat sa men met de provincie Gelderland een proefbedrijf opgezet zal wor den, om kalvermest te verwerken, werd met meer enthousiasme ont vangen. ONDERWIJS Nadat de heer Boer verschil lende plaatselijke problemen had aangesneden, noemde gedepu teerde Schapenk desgevraagd een concentratie van het hoger be roepsonderwijs ongewenst. Maar de mogelijkheden, die de provincie heeft om een dergelijke ontwikkeling - met name ook in de regio Eemland - tegen te gaan, zijn naar zijn mening gering De gedachten die leven, om van het zogenaamde 'Pon-lijntje' een autoweg te maken, bestempelde de heer Schapenk als gelegen- heidsbeleid. Hij zei, meer te blijven zien in een integraal verkeersbe leid. Gedeputeerde Schapenk er- j kende, in de besluitvorming rond 't Ruige Veld een nederlaag te heb- j ben geleden. Voor wat betreft de aansluiting van Leusden op de A-28 l bleek de Utrechtse gedeputeerde optimistisch. Dat vloeide overigens j niet m het minst voort uit het feit, dat de gemeente Leusden zelf een flinke bijdrage wil leveren aan de i aanlegkosten. de Leusder Krant van 12 ut j.l. stond een stukje over iê ibelijning en het daarmee IJenhangende Mercedes- droom, te weten het sneller en door automobilisten, als de weg een wegbelijning is gebracht en dat de politie rom tegen wegbelijning is. Wüu laten weten, dat de poli alleen tegen wegbelijning als de weg te smal is, n.l. öller dan 5,80 m (richtlijn het Ministerie van Verkeer Waterstaat). Dat is het geval de Hessenweg, waarover ige week gesproken werd de commissie Verkeer. E.G.G. Dirks-Payralbe lid adviesgroep Verkeer voor de gem. Leusden LEUSDEN - De Leusdense jeugdclubs houden komende vrijdag (20 maart) hun jaar lijkse bonte avond in activi teitencentrum De Korf aan De Smidse 1. Deze begint om 19.30 uur. De kinderen zijn al weken bezig met de voorbereidingen. Het be looft dan ook een geweldige avond te worden, waarbij men zijn of haar favoriete stripfiguren kan bewon deren. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. De toegang is gratis. (advertentie) vervolg van pagina 1 schrijft mr. Van der Graaf. 'Het eer ste onderdeel is dat mijn cliént zich aangetast voelt in zijn eer en goede naam door de tegenstrijdige ver klaringen van de heer Zijlstra (de met de uitgifte van de grond be laste ambtenaar, red.) en van de Gemeentesecretaris. Cliént voelt zich hierdoor voor leugenaar gezet.' 'Het tweede onderdeel van de immateriële schade vindt zijn grondslag in het feit, dat het woon genot van de heer Eising in zijn nieuwe huis één jaar later zal be ginnen, dan het geval zou zijn ge weest als hij het kavel aanstonds had kunnen verwerven.' Een raming van een ton voor die immateriële schade vindt de heer Van der Graaf niet te hoog. GERECHTSKOSTEN Voor wat betreft de gerechts kosten acht de advocaat van de heer Eising, als er geen minnelijke schikking wordt getroffen, de kans groot dat niet de heer Eising, maar de gemeente Leusden tot de pro- j ceskosten wordt veroordeeld, 'ui teraard inclusief de kosten van het voorlopige getuigenverhoor'. COMPROMISKARAKTER i i 'Ondanks het feit dat u stelt, dat de Raad van uw cliënte (de ge meente, red.) een minnelijke rege ling wenst, ontbreekt aan uw voor stel om de zaak af te doen voor vijfduizend gulden het compromis karakter. Bovendien benadrukt de toonzetting van uw brief de com promisbereidheid van de Raad van uw cliente niet', aldus mr. Van der Graaf. 'Omdat de heer Eising seneus streeft naar 'n oplossing in der minne', aldus de heer Van der Graaf, wordt het oorspronkelijke aanbod van veertigduizend gulden 'tegen finale kwijting' verlaagd met zesduizend gulden. Dat bedrag vertegenwoor digt de naar boven afgeronde prijs van zeventig vierkante meter plant- soengrond tegen de door de ge meenteraad vastgestelde prijs van zeventig gulden, vermeerderd met twintig procent BTW. Dat schreef de advocaat van de heer Eising op 23 februari. VASTHOUDEND In zijn brief van 25 februari daar opvolgend, toont de advocaat van de gemeente, mr. Vermeulen, zich vasthoudend ten aanzien van wat hij eerder aanbood, vijfduizend gulden. 'De lengte van mijn reactie op uw brief van 23 februari jongstleden kan omgekeerd evenredig zijn aan die van genoemde briefmeldt de heer Vermeulen. Over de zeventig vierkante me ter naar de mening van de heer Eismg te veel gekochte plantsoen- grond, stelt de heer Vermeulen: 'Een onderzoek naar de juistheid van uw feitelijke beweringen kan mijns inziens achterwege blijven. De - beweerde - omstandigheid dat uw cliënt voor het door hem ge kochte perceel bouwterrein een koopsom heeft betaald welke de waarde daarvan te boven ging, is niet aan te merken als een redelij kerwijs te verwachten/voorzien baar gevolg van de wanprestatie waarvan de gemeente - mijns in ziens ten onrechte - beticht wordt.' Verder stelt de heer Vermeulen. 'Ik stel vast dat uw cliënt kennelijk niet in staat is een behoorlijke spe cificatie te verstrekken van de 'reis-, copièer, en telefoon kosten'.' Ook voegt de heer Vermeulen aan zijn eerdere schrijven toe, dat de heer Eising het door hem op de bouwkosten bespaarde bedrag zou hebben kunnen lenen. 'Zo uw cliént daartoe met bij machte is geweest, ia ^.alks te wijten aan zijn financiële draagkracht, niet aan de beweerdelijk door de gemeente gepleegde wanprestatie.' De advocaat van de gemeente blijft bij zijn bod van vijfduizend gulden. Voor wat betreft de imma teriële schade is hij, zo staat in de brief, van mening dat de aan die vordering ten grondslag gelegde stellingen de vordering met kun nen dragen. 'Overigens, is het woongenot in Zeist minder dan in Leusden?', zo vraagt hij zich af. DAGVAARDING Deze briefwisseling, waaruit naar de mening van de heer Eising mets blijkt van eruge goede wil om tot een schikking te komen, én het feit dat noch m de commissie voor Financieel Beleid en Beheer, noch in de commmissie voor Algemene Bestuurszaken, is gebleken dat het het college van B&W serieus voor ogen staat, tot een - in zijn ogen - redelijke schikking te komen, heeft geleid tot het besluit, de ge meente Leusden alsnog te dag vaarden. Met name de rol van de advo caat van de gemeente, mr. Ver meulen, neemt de heer Eising hoog op. 'Er ligt een uitdrukke lijke wens van de gemeenteraad, om tot een schikking te komen. Uit de briefwisseling blijkt daar niets van. De toon van die brie ven alleen al. Nu staat deze advo caat erom bekend, dat hij niet tot compromissen bereid is. Maar ja, hij heeft een volledige volmacht van de gemeente. En dat hij niet akkoord gaat, daar zal een zeker eigenbelang mogelijk niet vreemd aan zijn.' 'Maar in wezen heeft de advo caat van de gemeente Leusden de gemeenteraad voor joker ge zet, gezien de totaal ontbrekende bereidheid, om tot een compro mis te komen', aldus de heer Ei sing. Het wordt weer tijd voor de Blauwe Reiger om aan gezinsvorming te gaan denken. De oudere man nen, die de winter in ons land hebben doorge bracht, verzekeren zich van een goed plaatsje in de kolonie en proberen nu een vrouw voor hun plan nen te interesseren. Deze winter was het weer niet bepaald in hun voordeel: weinig open water om te vissen. Niettemin hebben er toch veel de winter overleefd. Nu leeft de reiger niet al leen van vis. Zonodig neemt hij genoegen met ratten, muizen, mollen en wat zich verder voor zijn snavel opdoet. Zijn spijs vertering is wel hoofdza kelijk berekend op vis; schubben en graten wor den volkomen verteerd. Maar muizen- en mollen- haar wordt als een soort braakbal weer naar buiten gewerkt. Het is waarschijnlijk deze aanpassing die de reiger in staat heeft gesteld om de vervuilde-sloten-periode te overleven. Nergens zijn er nog zoveel als in ons land; ongeveer acht en twintig duizend. Heeft de man een vrouw gevonden die de takken bos, waar hij beslag op heeft gelegd, wel aanstaat dan wordt met de restaura tie begonnen. Hij brengt de takken aan die door haar op z'n plaats wordt gelegd en zorgvuldig wor den bewaakt tegen kapers, want reigers kennen wei nig verschil tussen mijn en dijn. Komen de jongelui uit de overwinteringsgebieden terug, dan vinden die alle nesten bezet en zullen, als ze de leeftijd van vier jaar hebben bereikt en een ge zin willen stichten, geheel van voren af aan moeten beginnen. Het hangt van het weer af waneer de eerste eieren worden gelegd. Dat is soms al in februari, maar het is meer de gewoonte in maart te gaan leggen of schoon het, vooral bij jonge vogels ook wel eens mei wordt. Maar het meest ideaal is het om omstreeks die tijd jongen te hebben omdat het vissen in de dan nog onbegroeide sloten wat gemakkelijker gaat. Jongen worden nu een maal uitsluitend met vis gevoed. Als men rekent dat de drie tot vijf eieren ongeveer vier weken door beide ou ders afwisselend worden bebroed, is het zaak op tijd te beginnen. Om volwas sen te worden heeft elk jong per dag ongeveer een halve kilo vis nodig. Maar dan wegen ze na een week of zeven ook net zoveel, of nog meer, dan hun ouders. Dan verlaten ze het nest en zwermen uit tot in de ons omringende landen. De blauwe reiger lijkt een grote vogel. Op zijn lange stelten heeft hij een hoogte van rond de negentig cen timeter. Zijn omvang dankt hij voornamelijk aan zijn ruimzittende veren- pak. Zijn gewicht varieert van anderhalve kilo in de winter tot iets meer dan twee kilo gedurende de zo mer als er voldoende vis is te vangen. Ze houden er geen vaste visplaatsen op na, maar stropen de hele omgeving af tot wel vijfentwintig ki lometer van het nest. De vogel heeft een enorme aanpassingsvermogen, ook aan de mens (minder gewaardeerd door vijver- bezitters) en daarom ziet het er naar uit dat we deze karakterestieke verschij ning in ons landschap voorlopig niet hoeven te missen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5