Gerrit van Berkum heeft 900 spellen en 40.000 verschillende speelkaarten e Ir Verzamelen ook in Leusden een haast fanatieke bezigheid: kaarters hebben liever gewone kaarten, anders werkt het verwarrend en wil de speler ruiten twee niet weggooien, omdat die er toevallig leuker uitziet, dan het aas.1 '...het Red head spel is helemaal niet zo'n mooi spel maar het heeft natuurlijk wel een woest romantische geschiedenis. FNV winnaar schutjasavond Thema-avond over hart- en vaatziekten LHV zoekt rommel Het lijkt een Belgenmop, maar het is historisch Contactblad voor verzamelaars van Speelkaarten, Jokers, -azen, Rugzijden, Reclamekaarten enz. DONDERDAG 19 MAART 1987 BOilSflfl* hPTITlt 10 LEUSDEN - Hij heeft 900 spellen en ruim 40.000 verschil lende speelkaarten, die hij keurig in vakjes in albums bewaart. De doosjes heeft hij apart in een kamer staan. Sommige verzamelaars bewaren de kaarten in de doos jes. Het voordeel daarvan is dat je alles tegelijk ziet, maar je moet steeds opnieuw de doosjes openmaken en de kaar ten er uit halen, waardoor vooral de doosjes slijten. De Leusdenaar Gerrit van Berkum geeft daarom de voorkeur aan albums. De kaarten zitten netjes in plastic vakjes geschoven. Van elk spel aas, koning, vrouw en boer naast elkaar. Dan de tienen en andere nummers, als ze interessant genoeg zijn. Vaak enkele rugzijden, de jokers en puntentelling of andere extra's die sommige spellen hebben. Ook heeft Van Berkum in zijn verzameling kaarten met pin up girls van wie de meest decente keurig in badpak gehuld zijn. Maar er bestaan veel ondeugender kaartspellen. In de eerste helft van de 19e eeuw vond een speelkaar tenmaker de methode om erotische voorstellingen in een kaartspel te verstoppen. Alleen degene die het geheim kende kon 52 „standjes" zichtbaar maken door de kaarten tegen het licht te houden. „Wij zijn met een bepaald clubje in Nederland wat toegespitst op een specifiek gebied. Dat zijn speelkaarten en alles wat er mee samenhangt. Speelkaarten zijn meest complete spellen, maar je kunt ook gedeeltes verzamelen, zo als de jokers waarvan mijn zoontje Tom er al zo'n 700 heeft, of rugzij den die een reclame-element heb ben. Dan zijn er nog allerlei buiten gebieden. Je hebt keramiek waar van voor de eerste wereldoorlog, 19e eeuwse zelfs. Niet veel hoor, want ze liggen met voor het opra pen. Er is moeilijk aan te komen. Als de kaarten van voor de tweede wereldoorlog zijn, zijn ze qua ou derdom al interessant. Als ze van na de tweede wereldoorlog zijn zou den ze qua originaliteit interessant kunnen zijn." „Als je kaartspeelt kijk je meest al niet zo erg naar wat er op die Het spel, dat Gemt van Berkum zelf ontwierp, met Amersfoort als aas, met Lange Jan en Koppelpoort. kaarten. Anders werkt het verwar rend en wü de speler ruiten twee met weggooien omdat die er toe vallig leuker uitziet dan het aas. Pinup-kaarten zijn natuurlijk wel een bijzonder voorbeeld. Je kunt nummer een in mijn verzameling opgenomen. Zo heb ik nog een paar spellen gehouden uit die tijd. Voor mij heeft het dus verband met het kaartspel, want vroeger sor teerde ik de kaarten al uit als ik ze leuk vond." „Maar het grotere ver zamelwerk is echt van de laatste jaren." DE SPEELKAART Gerrit van Berkum is met kaart- verzamelaars Kees Broekman, Rien Jansen en Jelle Sietsma redakteur van het kontaktblad De Speelkaart dat vier keer per jaar verschijnt in juli 1986 is opgericht. Zo'n ruim 300 leden in Nederland, Belgie, de Ver enigde Staten, Engeland, Polen, In dia en Australië zijn er abonnee op voor 10,- per jaar. De Speelkaart heeft een aantal vaste rubrieken als „Whist u, datDaarin lees ik in het num mer van oktober 1986 dat een „jo- kermes" werd aangetroffen bij een Kaasboerderij. Het dient om zachte substanties als kaas en tomaten te smjden. Het lemmet is verhou dingsgewijs vnj breed. Omtrent de herkomst van de naam bleek niets bekend te zijn. In de vaste rubnek „Troef ge vraagd" kunnen abonnees inlichtin gen vragen over bepaalde spellen of kaarten. In de rubriek „Vers van LEUSDEN - Tussen de illustra ties, die de heer Van Berkum ons ter beschikking stelde, vonden we nog de volgende notitie van zijn hand. 'Op de valreep vond ik nog iets leuks. Het lijkt op een Bel genmop, maar het is historisch. Op een Belgische kaart met speelkaartsymbolen stond op de achterzijde: Verboden na druk'. 'Wij zouden dat net andersom formuleren...' vrouw een D van drottning of konin gin." „Ik heb veel standaardtypen, ge produceerd door de Speelkaarten- fabriek „Nederland", bijvoorbeeld op de plaatsen waar Diny en Jelle geboren en getrouwd zijn, en waar ze nu wonen. Het echtpaar woont in Kraggenburg in de Noord Oost pol der, hetgeen Gerrit van Berkum heeft gesymboliseerd door op een kaart het land uit het water te doen verrijzen. Gemt van Berkum heeft het spel ontworpen in de jaren 1984 - 1985. Het 12!/2 jarig jubileum vond plaats in november 1985. Het ontwerp maakte hij in potlood en werkte het bij met fineliner, waarbij zwart en rood apart aangeleverd moesten worden, omdat de drukker niet over de outillage beschikte om een volledig gekleurde kaart mee te ne men. Er werd voor twee kleuren gekozen om de prijs enigszins in de hand te houden. Jelle Sietsma gaf het spel van Gerrit in 300 exemplaren uit. Jelle verzorgde de commerciële kant. Er zijn verschillende spellen wegge geven, maar ook is er heel wat ver kocht, waardoor Jelle quitte speel de. „Het is er een leuk voorbeeld van, dat je als particulier het initia tief kunt nemen om een leuk spel uit te geven. Het spel is op de markt erg goed ontvangen." BIJLAGE Gemt van Berkum is ook erg blij op kaartmotieven zijn afgebeeld, schenkkurken, asbakjes. Daar heb ik er ook wat van." COMPLEET „Ik verzamel complete spellen. Als je daaraan begint, tenminste dat is de ervaring van de meeste verza melaars, pak je alles wat je onbe kend is. Later ga je toch meer selec teren en toespitsen op een land, een fabriek of een motief soms." „Hoe ouder een spel is, hoe moeilijker er aan te komen is. Op die oude spellen wordt momenteel jacht gemaakt. Ik ben ervan over tuigd dat er nog een heleboel lig gen op zolders van allerlei mensen. Soms kun je daar door een adver tentie aan komen. Vaak hebben die kaarten de twee wereldoorlogen overleefd en is het een wonder dat ze er nog zijn." „Zelf heb ik een aantal spellen kaarten staat. Aas, koning, vrouw, boer. dat zijn funkties, en daarmee uit. Dat verzamel ik dus niet. Ik heb er wel een type van, maar meer niet. Een origineel spel met andere motieven kan voor mij veel interes santer zijn. Dan zijn soms zelfs re cente spellen nog leuk." NEDERLAND „Voor mij is het zo dat ik alles verzamel wat in Nederland ontstaan is, ook al is het gisteren gebeurd. Nederland is de specialisatie die ik mezelf heb aangelegd. Eigenlijk iets meer nog, want ik heb een voorkeur voor getekende pin up kaarten. Pin up kaarten zijn er heel veel. Die zijn meer ontworpen voor de aantrekkelijkheid voor degenen die ze verzamelen dan dat er mee gespeeld kan worden. Kaartspe lers zijn in wezen tamelijk conser vatief. Die hebben liever gewone best kaarten hebben die een beetje anders dan anders zijn en waar je toch mee kunt spelen. Maar: hoe bijzonderder het ontwerp wordt, hoe moeilijker er mee valt te spe len. Zulke ontwerpen mikken, ook internationaal, op de verzame laars." Is Gerrit van Berkum via het kaartspelen tot het kaarten verza melen gekomen, of speelt hij über haupt geen kaart? Vroeger heeft hij, ook in zijn schooltijd, vertelt hij, heel vaak gebridged „Het viel me wel eens op, dat een bepaald spel leuke afbeeldingen had. Het oudste spel dat ik zelf heb, het spel dus dat ik het langste in nujn bezit heb, heb ik in 1954 ge kocht, ik geloof bij V D in Amster dam. Dat is een spel van de oude Nederlandse speelkaarten fabnek die nu al lang ter ziele is. Dat spel heb ik altijd behouden. Het is wel erg beduimeld, maar ik heb het als de pers" worden onder meer de boeken behandeld die er over speelkaarten uitkomen. In „Here boertjes" kunnen de abonnees klei ne advertenties plaatsen. Verder schrijven abonnees in het blad over deelonderwerpen, als de geschie denis van de joker, over falsifika- ties, over de produktie van de Ne derlandse speelkaartenfabneken van 1909 tot 1969, Antwerpse kaart spelen in de 16e eeuw enzovoorts. INCOMPLEET Gerrit van Berkum laat me zijn album zien, wijst op incomplete of gehavende spellen. „Ik heb spel len, daar zit van een kaartje maar de helft in. Toch doe ik dat spel met weg. Ik hoop op een betere kaart. Soms moet je een incompleet of be schadigd spel accepteren bij ge brek aan beter." „Soms heb ik varianten van het- het Kastelenspel, dat erg bespeeld en geel is. Het is een zeer origineel spel. Zo ook het Maritiem of Scheepvaartspel van 1938, een mooi ontwerp. Soms ken je de ont werpers, soms ook niet. Er is inmid dels een tamelijk dik boek versche nen over de Nederlandse fabriek, waar alles vrij uitputtend in behan deld wordt." UITGEVEN Iedereen mag kaartspelen uitge ven. Dat wordt niet door regels be lemmerd, zoals bij postzegels en munten. Gerrit van Berkum heeft zelf een spel ontworpen voor Dinie en Jelle Sietsma, allebei verzame laars, die 12 Vz jaar getrouwd waren en voor die gelegenheid een spel wilden uitbrengen. Gemt ontwierp voor Schoppen Aas een kaart met beeltenis van zijn geboortestad: Amersfoort com- zelfde spel. Dan staan alle beelden precies andersom. Zelfs de joker kijkt de andere kant op. Daar zijn verzamelaars dol op. Een bepaalde joker die ik heb schijnt te corres ponderen met het origineel van ene meneer M. A. Koekkoek een ne- derlands beeldend kunstenaar. Ik heb ook Skandinavische varianten. Daann staat bijvoorbeeld voor de pleet met Lange Jan en Koppel poort. Dat deed hij omdat hij geen enkel spel kende waann Amers foort voorkwam. Dime als 121/2 jaar gehuwde vrouw, kreeg een kroontje, Jelle werd als joker verzamelaar de Jo ker. Op de ovenge kaarten beeld de Van Berkum familieleden uit. De verdere Azen hebben betrekking De schoppenvrouw uit het spel A 1895 van de Duitse fabrikant bij Donder, uit Frankfurt am Main. met en trots op een ander spel, dat hij gedeeltelijk zelf getekend heeft. „In 1977 was er een bijlage van Vrij Nederland van Max Pam en Peter van Straaten. Ik ben zo snug ger geweest gelukkig om die niet weg te gooien: toen verzamelde ik nog niet echt. Het is een politiek kaartspel, een zogenaamd forma- tiespel. Ik kreeg toen wat „huis werk": sommige kaarten moesten wat aangepast worden. Bij de azen maakte ik er kaders m. Verder heb ik de kaarten ingekleurd, daarbij een zekere consequentie hante rend: je moet koning, vrouw, boer natuurlijk wel een beetje hetzelfde behandelen." „Zo ontstond er een spelletje. Ik heb er zelfs een joker bij gemaakt: Luns, die de koppen van alle voor mannen van de partijen in zijn hand houdt of naast zich heeft neerge legd: Van boven naar beneden op de joker: Jan Terlouw D'66, Hans zamelbeurzen gehouden, in Bos koop. Er is onlangs zelfs een spe ciaal kaartkwartetspel, gencht op Boskoop, uitgegeven. De eerstvol gende beurs, typisch gericht op speelkaarten, vindt op 17 mei in Bergen op Zoom plaats. Over prij zen is moeilijk iets te zeggen. Prijs lijsten van handelaren geven emge indicatie. En verder is het natuurlijk wat de liefhebber, de fanaat of de kaartengek er voor wil bpt^l^r Op de valreep vertelt Gerrit nog een anecdote over een van de spellen m zijn verzameling. „Het gaat met over een Neder lands spel. Het is een spel dat voor de Australische markt zou worden geproduceerd door een onderne ming die ook lucifers produceerde. Maar het mocht met en de pan werd voor de Australische kust i zee gedumpt. Die kaarten mochte niet meer worden gemaakt. Ma- later liet iemand ze via een achte: deurtje in Hongkong fabricere Dat is heel anoniem. Wie daaifc bnceert, dat weet je nooit. Zo ii porteerden ze de kaarten toe weer stiekem in Australië. Dat ïsd reden waarom het spel heel moe lijk ligt. Je ziet het ook inderdaa bijzonder weinig. Ze noemen h het Red head spel. Het is helema niet zo'n mooi spel, maar het heë natuurlijk wel een woest roman! sche geschiedenis." In zoete gedachten verzonk- streelt Gemt met zijn vingers or, het albumblad met de gesmcl kelde red heads Wiegel WD, Joop den Uyl PvdA, Dries van Agt CDA. Die heeft hij allemaal afgekeurd. De Joker geeft de stijl van het spel weer." „Ik heb er een paar copieën van gemaakt en aan kennissen gege ven. Dat is een stukje huisvlijt waar ik altijd veel plezier aan beleef." Tenslotte voor liefhebbers: in Nederland worden veelvuldig ver- De Speelkaart', het kontaktblad voorde verzamelaars. De politiek mag ook een gehefd onderwerp heten te zijn: Jan Terlouw, Hans Wiegel en Joop den Uyl blijken hier gewoon gedaantewisselingen van de Joker te zijn... LEUSDEN - In het jongeren centrum De Til werd vorige week een schutjasavond gehouden voor twaalf per- soonsploegen van het F.N.V., de A.B.T.B., de Postduivenvereniging en De Til. Dit evenement vindt al vele jaren twee keer per seizoen plaats. Ook nu werd het weer een heel ge zellige en sportieve avond. Tot het laatst bleef het de vraag welke ploeg als eer ste zou eindigen. Zelfs bij de laatste ronden kwam de einduitslag anders dan eer der werd vermoed. De ploeg van de postduiven vereniging werd winnaar met 994 punten. Tweede werd het F.N.V. met 972 punten. Derde werd De Til met 900 punten en als vierde eindigde de A.B.T.B. met 878 punten. De vier hoogst geplaatste bij de verschillende ploegen werden: P.V.L.: 1. R. Tijmensen 87 p 2. Wim Vrijhoef 95 p., 3. C. Dus- schoten 91 p., 4. Wout Vrijhoef 89 p. F.N.V.1. Job. Tijmensen 107 p., 2. B. Bransen 94 p.. 3. Andre Smal 91 p., 4. A. Schim mel 87 p. De Til: 1. Herman Schimmel 98 p., 2. Marcel Schimmel 86 p., 3. J. van de Grootevheen 81 p., 4 Nico Schimmel 80 p. A.B T.B.: ge deelde eerste plaats Dirk Daat- selaar en Antoon Hilhorst met 91 p., 3. N. Brouwer 87 p., 4. H. v. Egdom 80 p. LEUSDEN - Hart- en vaat ziekten ontstaan niet plotse ling: ze hebben alle een lange voorgeschiedenis. Soms duurt het tientallen jaren eer ze tot uiting komen. Onder auspiciën van de Pa tiënten Belangen Vereniging Leusden wordt op donderdag 26 maart 's avonds om kwart over acht een thema-avond gehouden over het onderwerp „hart- en vaatziekten". Eén en ander zal plaats vinden in het Kruisgebouw aan de Asschat- terweg 25 (beter bekend als de oude „Springplank- school"). Hart- en circulatiestoonussen zijn in de westerse landen de meest voorkomende doodsoorzaken, het LEUSDEN - De Leusdense Handbalvereniging houdt eind april haar jaarlijkse rom melmarkt. Iedereen die daar voor spullen ter beschikking wil stellen, kan die nu al kwijt. In overleg met mensen van de vereniging is het mogelijk materiaal te laten ophalen. Een belletje naar één van de onderstaande telefoonnum mers zal in de regel vol doende zijn. Spullen kunnen ook gebracht worden. Zaterdag 21 maart (aan staande zaterdag dus) kan overtol lige rommel tussen 11.00 uur en i 14.00 uur worden ingeleverd bij de familie Schut, Trekerweg 7 in Leus- den-Zuid. Onnodig te zeggen dat de ver eniging de medewerking van een ieder bijzonder op pnjs zal stellen. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot W. de Voogd, telefoon 946060 of tot M. Rademaker, tele foon 033-943727. percentage wordt boven de zes geschat. Aandoeningen van dt vorm treden tegenwoordig tier vijftien jaar eerder op dan vrom en (kunnen) leiden tot vroegtiji invaliditeit. Het is derhalve groot belang dat deze ontw# ling tot staan wordt gebracht. Met name twee bij uitstek fl kundige mensen zullen voor! ting geven aan de hand van diasene en het nodige docume: tiematenaal: Dr. Kolsters. als dioloog verbonden aan het SirJ. zabeth-Ziekenhuis, en Mevfl r' Stapelbroek, als dietiste verb den aan de Kruisvereniging Met name zal aandacht gege )j$ worden aan de betekenis van en vaatziekten, hoe ze tot stand men, wat de verschijnselen j ai hoe men preventief te werk gaan. Er zal aandacht geg* worden aan facetten van de ding en van een correcte leef* terwijl behandeling en revalitë processen zullen worden te* licht. Er is ruimschoots geleger- tot het stellen van vragen. De gang is gratis.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10