IS MIES IM mi LOEP OP 'Toeneveld opticiens u Claim I.P.V.O. Prick Fotootje Junioren...(l) Junioren...(2) Parkeren Meer telefoon in huis (1) Meer telefoon in huis (2) feilig ietsen(l) Schoenmaker Veilig fietsen (3) Opsporing verzocht èilig "fietsen (2) loep op Leusden Vroeger, toen we op school geacht werden iets te leren dat staatsinrichting heette, maakte dat eigenhjk wel indruk. Ik be doel maar, helemaal terugre deneren naar tijden als die van Plato, de geschiedenis doorlo pen via de Romeinen, ons toen al provinciaal gepruts tot aan Napoleon, waarna uitemdelijk ontstond wat democratie' heette, dat had wel wat. Indrukwekkend was dat in die zm, dat het allemaal toch maar mooi georganiseerd was: de macht aan het volk. Daar hadden we, om het an ders uit te drukken, geen Pe ter sburg m 1917 voor nodig, terwijl het uiteindelijke resul taat m de Lage Landen - zoals het hier nog altijd heet, wat men nooit uit het oog moet ver liezen - bepaald gunstig afstak bij wat er uitemdelijk van het Tsaristische rijk terecht kwam. Voor ons geen 'glasnost. Wij hebben weer wat an ders. En dan heb ik het nog hele maal met over de gemiste kan sen van de Tweede Kamer als het om de rapportage van de Algemene Rekenkamer gaat. In Leusden kunnen wij veel dichter bij de deur blijven. Want wat wij, mijn klasge noten en iknog niet begrepen toen we ons m de staatsmrich- tmg verdiepten was, dat na- tuurhjk niet alleen het systeem gold. Ook aan de mensen die het uit zouden moeten voeren zouden bepaalde, sds minimaal te omschrijven, eisen moeten worden gesteld. Zo ver zijn we in ons land, vanwege de gedachte dat vrij heid ook blijheid betekent, nooit gekomen. En eigenlijk is dat raar. Ga maar na: het loodgieters- vak hoefje in dit land met zon der de vereiste diploma 's uit te oefenen, want dan heeft een mens binnen de kortste keren de Economische Controle dienst in z'n nek. De kindertjes van de buren wat leren? Zomaar, voor het plezier? Nee, daar hebben we scholen voor en daar mogen alleen gediplomêerde boe mannen en -juffen de scepter zwaaien. Waar tegenover staat, dat iedere semi-mtellectueel die maar voldoende stemmen weet te vergaren het in dit land nog tot minister brengen kan. Geen diploma voor nodig, als men maar op het juiste moment de goede dingen roept. Niet te hard natuurhjk, om dat de mensen dan misschien nog van je gaan denken dat je tot iets groots in staat bent, zo als ooit eens Willem Elsschot schreef Waar het feit, dat het sys teem dus nooit vervolmaakt werd toe kan leiden, zien we momenteel dus in Leusden. Schadeclciim op schade claim vanwege het feit dat er een aantal intellectuele hcht- gewichten fouten maakt. Op zich geen ramp, maar dat wenst men bovendien nooit toe te geven. In Leusden, kortom, is niet de Paus onfeil baar als u dat soms dacht, maar het college van B&W. Op onze kosten, maar dat moet u meer zien als een bij komstigheid. Of, om in Leusdense termi nologie te blijven, als een claim. Met één verschil ten op zichte van de claims, waarvan in Leusden algemeen sprake is. Déze claim is namehjk al uit handen gegeven. Het volk krijgt de regenng die het ver dient, zegt men wel. Het volk zal dus, als het consequent is, ook zonder verder zeuren, ge woon de rekenigen moeten voldoen. Alhoewel. Ik moet eerlijk toegeven, dat ik de laatste tijd nogal eens nadenk over het indienen van een claim, te betalen met te rugwerkende kracht... We schreven het vorige week al: hondepoep, daar zit wat in. Of beter gezegd: daar trapje snel in. Niet al onze trouwe viervoeters hebben geleerd om hun behoeftes op een, laten we zeggen, onschadelijke plaats te doen. Een inwoonster van Leusden was het vorige week beu. Op een fraai bord noteerde zij een gedicht uit eigen keuken. Dat bord kreeg een plekkie aan een boom op de hoek van de Lisidunalaan en de Twaalfmorgenlaan. Daaronder stond een grote doos. Of de eigenaren van de honden, of misschien de honden zelf, de behoeftes daar maar wilden deponeren. Nou, de actie heeft succes gehad. Trots siert een nieuw plankje met een nieuw gedicht aan diezelfde boom op dezelfde plaats. De boodschap luidt als volgt: „Voor het poep vrij houden van dit veld Mijn welgemeende dank! Dat moet gesteld. Wanneer ik nu naar buiten loop... Zie ik vervuld mijn grote hoop." Toch fijn, dat we zo af en toe is naar elkaar luisteren en het leven voor elkaar wat aangenamer maken! politiebureau. Voor het geval er iemand over een paar maanden deze krant openslaat en plotseling (voor)ouders herkent. Het seniorenconvent van de gemeenteraad van Leusden, dat wordt een begrip. Als het dat nog niet is. Gezien alle moeilijkheden bij de gemeente, wordt in dat seniorenconvent van alles besproken, wat vooral 'geheim' moet blijven. Misschien kent u nog die weergaloze creatie van Wim Kan als Dries van Agt: 'Het is geheim en het blijft geheim'. En zonder de fractievoorzitters iets toe te willen dichten, dat ook maar in de verste verte Wim Kan benadert, draait het daar dus wel om: wat in het seniorenconvent besproken wordt is geheim. Nu wil het natuurlijk wel eens gebeuren, dat er iets bekend wordt van wat binnen dat eminente gezelschap besproken wordt. Afgelopen dinsdag deed zich een dergelijke gelegenheid voor, toen de vraag over één of van twee commissies van onderzoek ter sprake kwam. Wat bleek, in het seniorenconvent was besloten tot één commissie, en achteraf wilden CDA en WD er eigenlijk twéé. Uiteindelijk leidde dat tot een zodanige verwarring, dat de vergadering zelfs geschorst moest worden. Waarop één der aanwezigen de volgende, historische woorden sprak: 'Ze hadden beter juniorenoverleg kunnen houden, niet?' Een andere aanwezige wist het nog beter. 'In de landspolitiek hebben we te maken met Brinkmannen, met Deetmannen, Bukmannen en vroeger zelfs met een Dutman. De Leusdense politiek kent gelukkig haar plaats: hier hebben we alleen maar Broekemannen', zo noteerden we. parkeerplaatsen gereserveerd, speciaal voor invaliden. Met de verbouwing van een winkel hier en daar blijkt nu, dat één van die parkeerplaatsen, het dichtste bij de betreffende verbouwing, voor het gemak maar als opslagplaats voor bouwmaterialen wordt gebruikt. Waar die opslag best begrijpelijk is, omdat het het dichtste bij de nieuwbouw is, is de keerzijde van de medaille, dat juist die parkeerplaats voor invaliden ook het dichtste bij het winkelcentrum is. De oplossing is inmiddels gevonden: men heeft het bord van de invaliden-parkeerplaats gewoon een parkeervak verschoven... Parkeren is in Leusden een verhaal apart. Drie maanden geleden nog verklaarde wethouder Jan Wagenaar, dat er op korte termijn een oplossing ter tafel zou komen voor het parkeren bij de Beco, afgelopen maandag stond de berm van de Randweg weer afgeladen vol met blik. Een kniesoor, die daarop let. Een andere zaak is de verbouwing van de Biezenkamp. Bij dat winkelcentrum zijn wat DONDERDAG 19 MAART 1987 De telefoon, ons aller spreekbuis, wordt tegenwoordig In het betreffende doe het zelf-blad - dat onder diezelfde ook al aangeboden in zogenaamde regio-winkels van de PTT. Van het oorspronkelijke zwarte kastje zijn ze inmiddels te krijgen in alle mogelijke vormen en maten. Als 'Snoopy', als piano, als auto, als 'hart', u noemt het en het is verkrijgbaar. Maar er kan meer. In een hobbyblad dat dezer daaen is verschenen, wordt naam te koop is - staat het volgende: 'De PTT heeft liever niet, dat u aan de huisaansluiting komt, dus ziet liever, dat u het wandcontactdoosje gesloten laat. Ook wij, dan wel om een andere reden, raden u dit in eerste instantie aan. Het is ook niet nodig want de contacten/ aftakkingen kunnen ook met een stekker gemaakt worden. U kunt dan altijd terugvallen op een correcte aansluiting, ook tijdens de uitvoerig uit de doeken gedaan, hoe u met geringe middelen, zonder de hulp van de PTT, thuis een heel communicatienet aan kunt leggen. Nu is het zo, dat de PTT al jaren beweert, als enige met de betreffende apparatuur om te kunnen gaan. Maar daar wordt in verschillende kringen dus anders over gedacht. installatiewerkzaamheden.' Een unieke kans dus, voor de echte liberalen onder u. En privatiseren, én eindelijk eens ingrijpen in de monopoliepositie van de PTT, dat moet wel haast voldoening schenken. Want de verhalen die op de redaktie van deze krant de ronde doen over de aanleg van een telefoon, willen we u besparen. Tenslotte beslaat de Loep op Leusden nooit meer dan een pagina... (advertentie) van allure worden gezocht. Geen profielschetsen of compositie-tekeningen dus van potentiele ploertendoders, potenrammers, psychopaten, verkrachters, of wat voor mogelike individuen ook. Ook wordt dit geen rubriekje waarin u melding kunt maken van verloren portefeuilles, ringen, sleutels, bestek, boeken, giropasjes, papiertjes met adressen van uw minnaars of maitresses, boodschappenlijstjes, winnende loten van loterijen en dergelijke. Nee, dit is een eenmalige poging om de eigenaar of eigenaresse te vinden van enkele oude foto's. In die zin dus wel Opsporing Verzocht. Waar het om gaat zijn deze twee foto's. Bij een schoonmaakbeurt in het politiebureau te Leusden-Zuid vond men een enveloppe met enkele oude portretjes. Op geen enkele wijze was echter te achterhalen van wie deze aardige plaatjes uit lang verleden tijd zijn. Herkenningspunten konden we nauwelijks ontdekken. Na een uitgebreide bestudering van de afgebeelde personen, moesten we concluderen dat noch politie-agenten, noch de redaktieleden van de Leusder Krant familie-relaties konden ontdekken. Vandaar onze oproep. Wie denkt of, nog beter, zeker weet dat de foto's uit zijn of haar familie-album komen, kan de enveloppe met inhoud afhalen bij de Leusder Krant. Met name de wat oudere inwoners van Leusden kunnen bij deze „opsporing verzocht" vast wel een handje helpen. Tot eind volgende week liggen de foto's bij de redaktie van de Leusder Krant. Mocht er niemand komen, dan gaan de gevoelige plaatjes weer retour «epop Leusden ;edaktie: Hans Mosterd jjdragen: Martin Hermens De vaderlandse schoenmakers zijn het meer dan zat, zo liet men ons onlangs weten. Wat wil het geval? Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de helft van de huishoudens in ons land zelf beoordeelt of schoenen al of niet gerepareerd worden. Zonder eerst de vakman te raadplegen. Bovendien biedt twintig procent zelfs nooit schoenen ter reparatie aan. Kortom, de relatie tussen u als consument en uw schoenmaker - die een hele 'Onlangs is ook de zijreflectie ingevoerd en ook dit zal naar alle waarschijnlijkheid een gunstig effect hebben op de ongevallencijfers', aldus het persbericht. Dat valt nog te bezien, gezien de bereidwilligheid waarmee die dingen worden aangeschaft. Nog los van het feit dat, éls je die dingen dan wilt kopen, ze niet of pas op termijn leverbaar blijken te zijn. Een zeldzame gebeurtenis, waar de politiek nu eens op de feiten vooruitliep... Na uitvoerig ingegaan te zijn op de vraag, wie de schuld krijgt bij een ongeluk - degene die het ongeval veroorzaakt, logisch hè, zal ik het even tekenen - vervolgt het persbericht van de verzekeraars met nog een interessant aspekt dat zich - helaas, helaas - in een toenemende mate in ons aller belangstelling mag verheugen. Eufemistisch stelt men: 'Zelf hebt u misschien al eens ondervonden dat aan het bezit van een fiets ook een diefstalrisico verbonden is.' Nou ja. Wat móet je daar nou mee. Temeer daar men vervolgt met: 'Jaarlijks wisselen door diefstal vele honderdduizenden fietsen van eigenaars' en: Enkel-, dubbel- of meerfocus van vooraanstaande merken Is Rodenstock of Zeiss Maar ook hebben wij ons eigen sltelder geprijsde merk "Optiek Gilde Glas". In alle gevallen it kwaliteit voorop want daaraan stellen we de hoogste eisen! >gerJ l-eusden. Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. De mooie, een diepgaande zou kunnen zijn - laat zeer te wensen over. Vinden de schoenmakers. Vandaar dan ook, dat zij een collectieve campagne begonnen zijn, om hun vaknamschap nader onder de aandacht te brengen. Een motto is er ook. 'Gun schoenen een tweede ronde, weggooien is zonde' heet het, en de campagne gaat eind van deze maand van start. Voorlopig denkt men aan een periode van twee jaar, om de klanten duidelijk te maken, dat men eerst de vakman moet raadplegen, voordat men oude schoenen weggooit. Of nieuwe heeft, natuurlijk Als illustratie zal men daarbij telkenmale foto's plaatsen, die geen ruimte voor twijfel laten. Want, aldus het persbericht, 'er worden telkens herkenbare, flink beschadigde schoenen naast stralende, herstelde schoenen getoond.' Wat aan de beschadigde schoen nou zo herkenbaar is weten we ook niet, en op de foto straalt ze op zich niet minder dan de 'stralende', maar de boodschap is duidelijk: Wilt u voortaan wel bij de leest Vein uw schoenmaker blijven, ja? 'Alhoewel het stelen van fietsen in Nederland bijna geen onzeker voorval meer te noemen is...' In elk geval, zo blijkt, kunt u uw fiets nog altijd verzekeren, zelfs tegen diefstal. Tegen welke premie werd niet vermeld... Schrik niet: dit wordt geen nieuwe rubriek waarin, in samenwerking met de plaatselijke politie, misdadigers Er dwarrelen toch aardige aken op onze burelen. Wat te enken van een vrij uitvoerig erebericht van het Verbond an Verzekeraars in Nederland, at uitvoerig ingaat op het erschijnsel 'fiets' in ons iraatverkeer? Ja, eigenbelang natuurlijk, egt u misschien. Maar even los van de vraag if a het op prijs stelt, goed reizekerd onder een auto te omen is de meest essentiële >pgave voor de fietser in ons agelijks verkeer natuurlijk, om r helemaal niét onderdoor te En dat daar best eens wat ?er gezegd mag worden, moge lijken uit het feit, dat in 1986, )t en met augustus van dat rr® lar, niet minder dan chtduizendzeshonderdvieren- eertig fietsers bij een erkeersongeluk betrokken 5i ven. iu ra \ee Volgens de voorlopge (gevens van het Centraal ueau voor de Statistiek len er vorig jaar 315 fiers om het leven. In 1984 n dat er zelfs 360. En bijna helft van de fietsers die bij n verkeersongeluk betrokken i, zijn fietsers in de eftijdsgroep tussen de twaalf de achttien jaar. Men doet er van alles aan, i het aantal ongelukken iddels maatregelen terug te ingen. Zo rijden we al weer iroime tijd op onze reevvielers rond met rode (lectoren achterop en flecterende pedalen. Volgens Stichting Wetenschappelijk iderzoek Verkeersveiligheid heelt dat tussen de dertig en nderd doden en zwaar onden per jaar.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11