„Gemeente Leusden moet met homo-beleid komen" «interview op donderdag6 leusdcr krant „Wet Gelijke Behandeling noodzakelijk" Kantongerecht Amersfoort Wim van Holstem: er is veel verborgen leed Adressen Onderscheid Cheques ingewisseld DONDERDAG 19 MAART 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN Dankzij figuren als kardinaal Simonis, die de heteronorm als hét ideaal stellen, worden homoseksuelen steeds weer in een hoekje gedrukt. De homo-emancipatie gaat slechts moeizaam vooruit, zeker nu de rechter de kardinaal min of meer het fiat heeft gegeven om voor bepaalde bevolkingsgroepen kwetsende uitspraken te doen. Ook in Leusden wonen homoseksuele mannen en vrou wen. Naar schatting zo'n 1800. Een minderheidsgroep waar de gemeente tot nu toe geen enkele aandacht aan heeft besteed, terwijl dat toch een belangrijke bijdrage kan leveren aan het .coming out'-proces. Het wordt tijd dat ook het Leusdense bestuur de ogen eens opent en aandacht schenkt aan de problemen van deze groep bur gers. Want minderheidsgroep of niet, het gemeentebe stuur is verantwoordelijk voor al zijn burgers. Dus ook voor de homo's. Een gesprek met plaatsgenoot Wim van Holstein, die hele duidelijke ideeen heeft over een ge meentelijk homo-beleid. door Martin Hermens ,Ik doe dit interview op per- Donlijke titel, maar wel vanuit mijn ak als schoolbegeleider, als lid an de KOV-homogroep en als po- tiek bewust burger", zegt hij aan et begin van het gesprek. Wim an Holstein, 47 jaar, bijna dertig iar werkzaam in het onderwijs. En omoseksueel. Sinds enkele jaren njdt hij tegen de homofobie. Want", zegt hij, „Er is heel wat erborgen leed." Wim: „Ik ben nu in staat om te enieten van mijn leven, om op een agvaardige manier met de homo om te gaan. Het is niet een tobleem van mij, maar van de sa- lenleving. Ik wil kwalitatief om- aan met de mensen om me heen." De homostrijd moet nog steeds werd worden. Homoseksuele aaien en vrouwen moeten vrij- =Jelke dag nog vechten om als baardig lid van de samenleving laccepteerd te worden. „Het is eselijk dat de omgeving vaak zo Dmo-vijandig reageert", vertelt im van Holstem. „Door zo'n onge- nde situatie komen mensen klem zitten." Leusden, zo vmdt hij, moet vrien- lijker worden. Niet alleen voor ouwen en etmsche minderhe- n, maar ook voor homo's. Zo'n ven procent van de Nederlandse ilkrng is homoseksueel. Pas- we dat percentage toe op de nte Leusden, dan komen we p zo'n 1800 dorpsgenoten. Een lerheidsgroep weliswaar, wél eentje waar een ge- intebestuur met om heen kan mag. NCIP ATIEN OT A |„In Amersfoort heeft de ge- ïenteraad een paar jaar geleden n homo-emancipatienota aange- men. Dat was naar aanleiding een homo-demonstratie in r Die nota is een intentieverkla- waarin staat dat Amersfoort ju beleid gaat ontwikkelen om de mcipatie van homo's in de aersfoortse samenleving te torderen, in samenwerking met ^Wham, de Werkgroep Homo- iliteit Amersfoort." Wim van Holstein heeft gehoord f er ook op provinciaal mveau achtige stappen zijn onderno- |n om te komen tot de ontwikke- j? van een homo-emancipatiebe- l „De provincie heeft daarover tacten met het COC Utrecht", i Wim. „Het is vanzelfspre- 1 dat kleinere plaatsen in het or treden van de grotere [den en ook zo'n beleid ontwik- KERNPUNTEN Een nota emancipatiebeleid dus. Ook in Leusden. Er wordt hier wel aandacht besteed aan etnische minderheden (in de vorm van taal cursussen en stimulering van ar beidsparticipatie) en vrouwene mancipatie (met name het wegwer ken van achterstand bij meisjes), maar over de emancipatie van ho mo's wordt met geen woord ge rept. Wim van Holstem somt de kern punten van zo'n volledige emanci patienota op. „De nota moet uit gaan van een pluriforme samenle ving in gelijkwaardigheid van indi viduen, ongeacht ras, sekse of sek suele voorkeur. Dat noem ik de onveranderlijke identiteitskenmer- ken. Maar ook ongeacht de maat schappelijke status, beroep, af komst, geloofs- of levensovertui ging, de veranderlijke zaken. Kijk, ras, sekse en seksuele voorkeur kies je niet, een beroep of levens overtuiging wel." Oo moet er een gelijkwaardig heid zijn van groepen en levens vormen. „Ongeacht kerngezinnen, alleenstaanden, stief-, pleeg- en adoptiegezinnen, eén-ouder-ge- zinnen, samenwonenden, LAT-re- laties, woongroepen, homo- en les bische relaties (met en zonder kin deren) ongeacht etnische af komst", aldus Wim van Holstein. Kort gezegd: het beleid moet erop gericht zijn dat alle individuen in hun leefvormen als gelijkwaar dig beschouwd worden. „En wel op betrokkenheidsniveau", vult Van Holstein aan. „Niet op papier, maar in de dagelijkse omgang met elkaar." GEZOND OMGAAN Hoe kunnen we dat nu vertalen naar een gemeentelijk emancipa tiebeleid? Wim van Holstein: „De gemeenteraad zou aan de hand van een bijgestelde emancipatienota kunnen besluiten tot het instellen van een resonansgroep van ambte naren, die zelf persoonlijk deel uit maken van de zojuist genoemde groepen. Zowel voor intern als ex- tem beleid kan die groep op basis van betrokkenheid en deskundig heid haar meerwaarde verlenen aan het vorm en inhoud geven van het gemeentelijk emancipatiebe leid." „Kijk, de PvdA wil bijvoorbeeld een vrouw als burgemeester. Dat is een bewijs dat de emancipatie best wel leeft. Maar hoe zit het dan met lesbische vrouwen? En met het le ren omgaan met de ïdentiteitsver- schillen met betrekking tot de homo-, bi- en hetero-identiteit van mannen? Als er alleen geleefd, ge dacht en gehandeld wordt vanuit de heteronorm, dan zullen homo's en lesbiénnes wel vergeten wor den", constateert hij. Wie naar aanleiding van dit verhaal met deskundigen wil praten over zijn of haar homoseksualiteit, of wie ge woon wat meer informatie wil hebben over dit onder- WerP. kan contact opnemen met één van de volgende adressen. •coc (Nederlandse Vereniging Integratie Homoseksualiteit) Rozenstraat 8 1016 NX Amsterdam Telefoon020-23459(y 1231192 •WHAM (Werkgroep Homoseksua liteit Amersfoort) Stadsring 31 Telefoon: 033-12654 •Stichting De Kringen (Landelijk verband van kringen voor homoseksuele mannen en vrouwen) Kring Hilversum. Inlich tingen via Herman Hardem, telefoon 035-18462. •Wim van Holstein (Lid KOV-werkgroep ho moseksualiteit) Telefoon: 033-947569 Wim van Holstein: „Als er alleen geleefd, gedacht en gehandeld wordt vanuit de heteronorm, dan zullen homo's en lesbiénnes wel vergeten worden. Een zeer verontrustende reactie op de uitspraak van de rechter waarbij kardi naal Simonis niet werd ver oordeeld om zijn uitspra ken over homoseksuelen, kwam eind vorige week van de heer G. Schutte, lid van de Tweede Kamer voor het G.P.V. „De betekenis van deze uitspraak is een erkenning van een direct onderscheid tussen mensen en een ver oordeling naar het COC en allen die niet hechten aan de wetten van god betref fende het huwelijk tussen man en vrouw", zei de G.P.V.-er vorige week in Leusden. Het is dan ook niet vreemd dat wat Schutte be treft de Wet Gelijke Behan deling van tafel mag ver dwijnen. Volgens hem on dergraaft deze wet „de vrij heid van een eigen gewe ten". Ook drs. J. Bos, lijsttrek ker voor het GPV/RPF bij de gisteren gehouden pro vinciale staten-verkiezin- gen, gaat niet geheel vrijuit. Hij nam tijdens diezelfde bijeenkomst in Leusden de subsidie-aanvragen voor homoseksuele groeperin gen, emancipatieprojecten en andere „huwelijks be dreigende activiteiten" on der schot. „Het streven naar een economische zelfstandig heid van de vrouw bijvoor beeld dient door het G.P.V. weerstreefd te worden, want volgens gods wetten functioneren man en vrouw samen in dienstbaarheid en naastenliefde, welke voor waarden komen vóór zelf standigheid", aldus drs. Bos. VOORBEELDFUNCTIE Toegespitst op het hoofdstuk homo-emancipatie zou een ge meente een voorbeeldfunctie voor andere instellingen, organisaties en bedrijven moeten zijn. Intern zou de gemeente, ter bestrijding van de homofobie, als arbeidsorga nisatie bijvoorbeeld de volgende maatregelen kunnen treffen (we citeren Wim van Holstein): -een deugdelijke sollicitatie/se- lectiecode, loopbaanbegeleiding, promotiebeleid, et cetera; uitkomen (de diverse groepen hebben gemeenschappelijke pun ten in het emancipatiebeleid, maar er zijn ook specifieke aandachts punten per groep); -benoeming van een vertrou wenspersoon voor homoseksuele ambtenaren (bespreekbaar maken van eventuele onderhuidse peste rijen); -een heldere informatie folder voor alle ambtenaren. Bij het nemen van deze interne maatregelen, stelt Van Holstem, kan de gemeente eventueel vak bondshulp inschakelen, evenals deskundige begeleiding vanuit het COC: BELANGHEBBENDEN „Extern houdt dat beleid in, dat de gemeente Leusden subsidies toekent aan homo-emancipatie- groepen, zoals bijvoorbeeld de Wham en de Stichting De Knngen (voor homoseksuele mannen en lesbische vrouwen). Men moet zich rechtstreeks tot de belanghebben den wenden. Er is veel verborgen homoseksualiteit. Aan de pijn die daarmee samengaat, kan de ge meente iets doen met een goed homobeleid." Wim van Holstein noemt als tweede externe maatregel een ge zond huisvestingsbeleid. „Ik zeg naar ziek rdt als gevolg van het taboe op homoseksualiteit, dan zou de GGD dat moeten onderkennen. De GGD zou homo-vriendelijk moeten zijn en de ambtenaar ster ken en bemoedigen bij het uitko men voor zijn homoseksualiteit. De GGD zou samen met de gemeente voorlichtingsprogramma's moeten ontwikkelen voor homo's en les biénnes." BELANGEN „Ik ga geen politieke partij op richten", zegt Wim van Holstein la chend. Dan, serieus: „Het gaat erom hoe een gemeente het beste de belangen van zijn ambtenaren en inwoners kan behartigen. Alle politieke partijen hebben daarin een grote verantwoordelijkheid. Als de zaken goed worden ontwik keld, kunnen zo veel nare zaken bestreden worden. Bijvoorbeeld de agressie op personen. Wanneer je in de opvoeding van kinderen het bestaan van homoseksualiteit doodzwijgt, zie je die kinderen op latere leeftijd vaak als potenram mers." In het onderwijs valt volgens Van Holstein dan ook nog veel te veran deren. Het onderwijs zou „gezond gedrag in een pluriforme samenle ving" moeten ontwikkelen en sti- weten verdomd goed hoe hun seksuele geaardheid is, maar ze durven er vaak niet voor uit te komen. Ze zijn bang voor peste rijtjes. Homoseksualiteit is nog een groot taboe op de scholen. Onderzoeken naar zelfdoding on der leerlingen tonen aan dat een groot aantal moeilijkheden ont staat als gevolg van homosek sualiteit", aldus Van Holstein. Hij erkent dat het bijzonder on derwijs niet rechtstreeks te beïn vloeden is. „Daarom hebben we binnen de KOV (de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie) een homogroep opgericht. Die draait nu een paar jaar. Dat heeft vorig jaar geresulteerd in een homo nota, die landelijk een goede pers kreeg. Een unieke ontwikkeling binnen de roomskatholieke be volkingsgroep", concludeert Wim van Holstein tevreden. Hij noemt 1986 dan ook een „gouden jaar" voor de KOV. MERKWAARDIG De reacties waren inderdaad po sitief. Behalve die van De Bran dende Lamp, het ledenblad van de Rooms-Katholieke Partij van Ne derland, het obscure gezelschap van Klaas Beuker. „De mensen van de Katholieke Onderwijs Vakorga- In De Gay Krant van deze maand neemt Leusdenaar Wim van Holstein openlijk afstand van de recente uit spraken van kardinaal Simo nis. „Uit een nadere analyse van het radio-interview is mij gebleken dat zijn tenden tieus en onwetenschappelijk betoog louter berust op ho mofobie. In zijn visie moet homoseksualiteit onderdrukt blijven en mogen dus (in aanleg) homoseksuele kin deren zich niet als zodanig ontwikkelen." „De homofobie loopt als een roze draad door het hele verhaal", vult Wim van Hol stein zichzelf aan. „Simonis heeft het idee bestreden van uit de ziekelijke kant van de zaak. Het is qoed om tegengif te geven om te voorkomen dat organisaties aangetast worden door zieke ideeën. Bijvoorbeeld in de vorm van een emancipatiebeleid. Dat kan bevorderen dat mensen beter, ontspannender met el kaar omgaan, waardoor agressie en spanningen afne men." Van Holstein: „De kerk van Simonis reageert heel nega tief. Maar de kerk van de mensen reageert heel posi tief. Ik ben lid van de KOV. Ik heb me als rooms-katholiek laten uitschrijven, maar blijf echter lid van de KOV. Ik respecteer de katholieke doelstelling, maar onder schrijf die niet. De reden daarvoor is dat de KOV ruimte geeft aan de homo emancipatie." In zijn ingezonden brief aan De Gay Krant schrijft hij verder „Als er vanuit de school behoefte aan is, mag van medewerkers van de schoolbegeleidingsdiensten worden verwacht dat zij dat leerproces van het doorbre ken van de heteronorm op adequate wijze kunnen be geleiden. Om aan medewer kers die ruimte te geven is een kardinale voorwaarde dan wel dat die organisaties op hun beurt weer op een ho mofobie-vrije wijze functio neren." „Helaas is dat nog niet het geval. Een deugdelijke Wet Gelijke Behandeling is daar toe blijkbaar noodzakelijk." -individualisering van de recht- positie (verlofregelingen bij fami lie-omstandigheden m een homo relatie overeenkomstig hetero-re latie); -regelmatig homo/lesbisch overleg tussen ambtenaren die openlijk voor hun homoseksualiteit met dat het er niet is. Maar in het kader van de nota moet je dat wel bevorderen, expliciet aandacht aan geven en mensen met een ho moseksuele relatie een hms toewij zen." Ook bepleit hij een goede sa menwerking tussen gemeente en politie. „In samenwerking met de plaatselijke homobeweging bevor deren dat homo's aangifte doen van mishandeling. Dat is zich in Amersfoort al aan het ontwikkelen. Verder moet de politie ook naar de eigen organisatie kijken en die toetsen aan de criteria van de homo-emancipatie." GGD „Als een gemeente homo-eman- cipatiebeleid voorstaat, dient ze de GGD te toetsen aan dezelfde crite ria", gaat Van Holstein verder. „Ook de GGD kan zich laten leiden door homofobie uit angst voor ver lies van cliënten, bijvoorbeeld de gemeente Leusden. Dat zou een slechte zaak zijn uit het oogpunt van de volksgezondheid." Een voorbeeld. „Als een ambte- muleren. Een gemeente kan, als bestuur van de openbare scholen, daar een voortrekkersrol in ver vullen. Bijvoorbeeld bij de benoe ming van directeuren en leer krachten. „Men zou met de medezeggen schapsraad om tafel moeten gaan zitten voor de invulling van een dergelijk beleid", stelt Wim van Holstein. „Men moet er openlijk over praten. De samenstelling van het onderwijsteam zou een afspie geling moeten zijn van de pluri forme samenleving. Zo kan het openbaar onderwijs weer een voorbeeldfunctie vervullen voor het bijzonder onderwijs." KRACHTIG STIMULEREN Van Holstem trekt die lijn ook door naar het voortgezet onder wijs. „Het is van belang dat je leer lingen m hun puberteit krachtig sti muleert voor hun homoseksualiteit uit te komen. De individuele bege leiding van een dekaan of klassele raar is daarbij belangrijk. Roldoor- brekend onderwijs dus." „Kinderen van 16, 17 of 18 jaar rusatie kunnen veel beter op een Scheveningse vissersboot geboeid naar dieper zee worden vervoerd, om daar met een zware steen om de hals m het diepst van de Noord zee te worden gestort: onderweg van de Scheveningse haven tot de plons m zee zou u nog tijd hebben voor een goede oefening van be rouw." Wim van Holstein: „De homo emancipatie is niet een probleem van homo's alleen, maar ook van hetero's. Een gemeente zou een identificatie-voorbeeld moeten zijn als het gaat om een gezonde om gang met elkaar. We moeten pro fiteren van de meerwaarde die ho mo's kunnen geven aan een organi satie." Specifiek op Leusden toegepast: „Van mij zou de nieuwe burge meester best een gehuwde vrouw van Antilliaanse afkomst mogen zijn en de gemeentesecretaris een man die m een LAT-relatie leeft met zijn vriend. Als echter maar wel gekeken wordt naar integriteit, doelmatigheid en efficiëntie in het leiding kunnen geven aan een ge meente." Een spontane lachsalvo volgt. Dat persoonlijk verschijnen op een strafzitting zinvol kan zijn en een steekhou dend verhaal honderden guldens kan schelen, bleek op de strafzitting van 12 maart meerdere malen. Een vrachtwagenchauffeur, uit Hooglanderveen had zijn auto niet voldoende onder controle gehad. Hij nam een bocht naar rechts niet zorgvuldig, raakte daardoor de berm en vervol gens een tegemoetkomende auto. De gevolgen waren ern stig voor beide partijen: ge kneusde ribben, geperfo reerde long, na ruim een jaar nog merkbare fysieke gevol gen en beide auto's total loss. Verdachte wist op de zitting op een voortreffelijke manier zijn gevoelens van spijt over te brengen. Het feit dat hij na 14 maanden nog steeds intensief kontakt met zijn slachtoffer on derhield en precies de vorde ringen van diens herstel kon vertellen pleitte eveneens in zijn voordeel. De officier merkte dan ook op: „Toen ik het proces-verbaal las, had ik een veel hogere straf in mijn hoofd, maar u heeft voortref felijk uw verdediging gevoerd en ik eis nu alleen 250,- boete". De kantonrechter nam de eis over. Ook een automobilist uit Hoog land, die door rood gereden was en daardoor een brommer had aangereden, ontmoette wel enig begrip. Hij vertelde over het hoofd gezien te heb ben dat hij een eigen afslag- licht had. Toen iedereen rijden ging, trok hij ook op, met de gemelde gevolgen. Hij had de jongen vaak thuis opgezocht en was erg aangeslagen door het gebeurde. „Toen mijn eigen zoon 4 maan den later ook werd aangere den. wist ik helemaal precies wat die ouders moeten voelen" Ook hier matigde de officier zijn eis. Verdachte werd voor het rijden door rood plus de aanrijding veroordeeld tot 300,-. Een inwoner van Amsterdam wist aannemelijk te maken waarom hij onverzekerd en zonder deel III gereden had. Hij had in Baarn een oude auto gekocht, om het motorblok. Thuis wilde hij dat in zijn eigen auto zetten. „Ik ben langzaam met die auto naar huis gereden en dat is fout geweest. Ik had 'm natuurlijk moeten laten sle pen, maar daar heb ik op dat moment niet aan gedacht". Verdachte was geschorkken van de hoge bedragen die hij op de zitting tegen zijn voor gangers had horen eisen we gens onverzekerd rijden. De of ficier beaamde dat 500,- een normale boete is. Om te voor komen dat het aantrekkelijk wordt om het er op te laten aan komen, dient de boete hoger te zijn dan de premie. „Ik vind uw geval wel iets an ders en zal de helft voorwaar delijk eisen. Dus dan betaalt u nu 250,- plus 50,- voor het ontbrekend deel III. Als u in de proeftijd niet weer iets derge lijk doet, dan vervalt de andere helft U heeft zich dus heel wat bespaard met dit verhaal". Iemand uit Barneveld had met zijn motorfiets over het voetpad gereden. Maar slechts om ie mand die gevallen was te kun nen ontwijken. Dit verhaal re sulteerde in een schuldigver klaring zonder straf. De directeur van een BV in Amersfoort liet één van zijn aanhangers rijden met een ver lopen keuringsbewijs. De boete die per acceptgiro bin nenkwam was 500,-. „Ik vind 500 gulden nog te veel", verklaarde verdachte, die uitlegde - en ook bewijzen kon - dat hij de keuring op tijd had laten uitvoeren. Vanwege een barst in het achterlichtglas kreeg hij nog geen nieuw keu ringsbewijs, want de gebreken moeten eerst gerepareerd wor den. Hij liet de reparatie uitvoe ren, maar inmiddels verliep de datum van het oude keurings bewijs. Net in die éne week kreeg hij de boete. „Ik moet wat voorzichting zijn met mijn woorden", begon de officier met een blik richting pers, „maar eerlijk gezegd had ik een dure aanhanger ook niet binnengehouden vanwege een kapot glaasje. Het is wijs dat u hier gekomen bent. Ik verklaar u schuldig, maar zonder toe passing van straf'. Een leraar uit Hoogland stond terecht omdat hij met de fiets een spoorweg was overgesto ken. Hij vertelde hoe hij met een grote groep leerlingen een kwartier bij het 'Pon-lijntje' had staan wachten. De leerlingen moesten om 9 uur aan een exa men beginnen en werden on geduldig. Ze begonnen stuk voor stuk over te steken. „Dat vond ik gevaarlijk en daarom besloot ik dat ik beter zelf de verantwoording kon ne men. Terwijl de machinist bui ten de trein stond te praten, ben ik op de spoorlijn gaan <;taan en heb 60 leerlingen overgeloodst. Ik ben eigenlijk stomverbaasd dat ik hier sta". Dat waren officier en kan tonrechter ook. Ze verklaarden verdachte schuldig zonder toe passing vein straf. Een wei-den kend mens vraagt zich dan wel eens af of de politie zijn tijd niet beter kan besteden. „Waarom kan ik dit verhaal hier wel kwijt en bij de politie niet?", vroeg verdachte zich af. Een bevredigend antwoord op deze vraag kreeg hij niet. LEUSDEN - Een aantal che ques, die op 7 december vorig jaar werden buit gemaakt bij een diefstal, is inmiddels ver zilverd. Waar dat precies is gebeurd, kon de politie nog niet vertellen. Ook het bedrag dat met de che ques is uitgeschreven, weet men met. De politie krijgt later deze week nadere gegevens. De cheques wa ren eigendom van een inwoner van Leusden.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9