fi»» S»\ iS JE ALLES GOED BEKIJKT Weer eerste paal Groeneveld opticiens ilieu- inded ax(l) breng ze naar de gemeentelijke depots Hond ilieu- m nded ax(2) et rtrouwd(l) Niet vertrouwd (2) Mannen Vervelend Tips Voorspeld Nieuwe wethouder? Quitte of dubbel Dieren Prima Lente \l ,t\v w Utrecht Heimwee I.P.V.O. Prick aktie: Hans Mosterd jagen: Martin Hermens DONDERDAG 26 MAART 1987 loep op Leusden 11 lilieu-minded Max, die eind ig jaar een wat verlate komst in Leasden had, roert alsnog. provincie Utrecht is telijk een grootscheepse ipagne begonnen, speciaal :ht op het agrarische ijfsleven in de provincie, gaat erom, dat restanten bestrijdingsmiddelen en diergeneesmiddelen itaan bij gemeentelijke its worden afgeleverd, estanten rijdingsmiddelen en [geneesmiddelen, breng ze de gemeentelijke depots' is notto van een kaart, die maand bij alle boeren en iers in de provincie in de venbus terecht komt. jde provincie hoopt men, ten groot deel van de ileemstoffen', die anders in ioolputjeofinde niszak terecht komen, op rerantwoorde manier kan len verwerkt. De astificeerde) kaart is eld om in een ruimte voor lemische middelen op te )e|] [en. restanten bestrijdingsmiddelen en diergeneesmiddelen TïOGbsl? Resten bestrijdingsmiddelen cn diergeneesmiddelen 2i|n voor het milieu schadelijk* stoffen, die met in de huisvuilzak of het afvoerputje thuishoren Verbranden, begraven of in het water lozen is helemaal uit den boze Om deze chemische stoffen op een verantwoorde manier te kunnen verwerken, moeten ze apart worden ingezameld. Elke gemeente in Utrecht heeft een chemisch afvaldepot. Bel voor het adres en de openingstijden naar uw gemeente Lever restanten in de originals verpakking in Ook verpakkingen die nist hslsmaal laag zijn. kunt u inleveren Gooi nooit verschillende middelen bi) elkaar, or kunnen chamisch# raactiaa ont staan Gebruik gaan ovarjarig# middelen, na twee |aar kan de samenstelling ervan veranderen Neem hij twijfel over hel gebruik en de toepassing van een middel contact op met uw voorlichtingsdienst Ook afgewerkte olie. vert- resten accu's en batterijen k unt u bij het chemiach afval depot kwijt. Bal voor nadara informatie naar uw gemeente (telefoonnummers z.o.s.) of provincie telefoen 030 SS 9111 Adviseur Paul van de Kam had dinsdagavond veel te vertellen. Op vragen van verschillende raadsleden gaf hij een uitvoerige toelichting op de overeenkomst tussen de gemeente Leusden en UBA BV. Het werd op een bepaald moment een heel gegoochel met basis-bouwprijzen, indexeringen en BTW, met als eindresultaat de stichtingskosten van de huizen, die straks in 't Ruige Veld zullen verrijzen. 'Tot zover wordt er nog steeds met helder water gekookt', liet Paul van de Kam zich daarbij ontvallen. Een vraag, die daarbij niet aan de orde kwam was, in hoeverre er verder in troebel water werd gevist. dere gemeente in de ha inde Utrecht heeft ddels een inzamelpunt voor h afval. Op de rkant van de kaart, die ^verzonden, staan de intelijke joimummers, waar nadere s c matie over openingstijden rgelijke kan worden mi aagd. rder staat er een aantal van Max Milieu op de t. t telefoonnummer, dat voor sden op de achterkant van lart vermeld staat is: (033) 594. als bekend, is het rlinge vertrouwen in de (dense gemeenteraad een 1 bi zaak, die grote overeenkomsten vertoont met het niveau van sommige discussies: het is tot ongekende hoogte gestegen. Vlogen in het verleden de beschuldigingen al eens over en weer over de tafel, tegenwoordig is men meer prematuur bezig. Dat bleek afgelopen dinsdagavond, toen 't Ruige Veld uitvoerig ter sprake kwam. De cijfers over de grondexploitatie waren, zo meldde Gert de Weerdt, niet aan de raadsleden toegestuurd, en dat vond hij hoogst kwalijk. Daarop bleek het college van B&W het niet verstandig te hebben gevonden dat te doen, vanwege de uiterste vertrouwelijkheid die daarmee gepaard was. 'Dus vertrouwelijke gegevens zijn bij raadsleden niet vertrouwd'zei De Weerdt. 'Die conclusie mag u zelf trekken', antwoordde daarop wethouder F ons Ummels. Bij deze, dan maar weer. We moesten het zelf ook twee keer lezen, maar het stond er echt: ook mannen waren van harte welkom bij de thema ochtend over „Hoe goed is een goede moeder" die op woensdag 1 april aanstaande in het vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder wordt gehouden. En inderdaad: ook wij dachten eerst aan een 1 april grap. Maar wat stond er onder de ingezonden mededeling: „Dit (advertentie) Bij Groeneveld heeft u een grote keus uit vele honderden mes- heren- en kindermonturen. Zodat wij met u altijd de sie oplossing vinden die past bij uw uiterlijk maar ook binnen budget! Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. is echt géén 1 april-grap." Dat was dus nieuws: dat mannen een bijeenkomst in het vrouwenmekka van Leusden mochten bijwonen. Zou de emancipatie hier dan eindelijk zijn juiste draai gevonden hebben? Ons enthousiasme werd gisteren echter de grond ingeboord. Een aardige mevrouw van het VOC, niet te verwarren met het VAC want dat is weer een vak apart, las het berichtje op de kabelkrant. En tot haar grote schrik zag zij de vermelding dat ook mannen deze ochtend van harte welkom waren. Nou, dat ging haar te ver. Ze belde meteen naar de redaktie van de Leusder Krant. „In 't Vooronder horen geen vaders. Dat is flauwekul, meneer", zei ze hevig verontwaardigd. „Ik vind het heel vervelend. Het is ook heel sneu voor de mensen die daar woensdagochtend werken. Veel vrouwen die dat stukje lezen, denken dat het een 1 april-grap is en die komen dan niet." Nou, nou, dat was toch wel wat. Hoe het nu precies in elkaar zit, is ons nog steeds niet duidelijk. Maar we hebben twee tips voor mensen (dus mannen en vrouwen) die de thema-ochtend willen bezoeken. Ten eerste: dames, het betreft geen grap, maar een echte, serieuze thema-ochtend, waarbij, zoals gebruikelijk, vanaf 09.00 uur de koffie klaar staat. Ten tweede: heren, of u wel of niet welkom bent, u kunt op z'n minst proberen om binnen te komen. Desnoods verkleed. Er wordt wat bijgesleept, bij tijden. Zo moest afgelopen dinsdag de hond het weer eens ontgelden in politiek Leusden. Harm Offereins vond tenminste, dat alle kritiek van Corri Verduin op de overeenkomst van de gemeente met UBA BV, veel weg had van het aloude gezegde dat ons vertelt, dat als je de hond wilt slaan, er altijd wel een stok te vinden is. 'Maar', zo voegde hij eraan toe, 'dat is natuurlijk helemaal het geval, als de hond daar soms zelf om gevraagd heeft.' Sommige mensen blijken over een opmerkelijk voorspellend vermogen te beschikken. Er zijn erbij, die er een hekel aan hebben om daarover te praten, anderen hebben daar niet de minste moeite mee. Gert de Weerdt behoort duidelijk tot die laatste categorie. Aan het begin van de vergadering van afgelopen dinsdag meldde De Weerdt tenminste, dat het hem niks zou verbazen als straks zou blijken, dat sommige raadsleden zonder meer in zouden stemmen met het voorstel over 't Ruige Veld. Bram Vroon bleek er daar één van te zijn. 'Het positieve beeld dat ik had is bevestigd, maar dat had de heer De Weerdt al verwacht', zei hij. 'Ja hoor, dat had ik al voorspeld', was daarop De Weerdts reactie. Op niet al te lange termijn kan Leusden misschien een nieuwe wethouder tegemoet zien. Dat bleek deze week, toen ter sprake kwam dat informatie over de grondexploitatie - in tegenstelling tot eerdere toezeggingen - niet aan de raadsleden was toegezonden. 'Maar dat kan mijn schuld wel zijn', tekenden we op uit de mond van adviseur Paul van de Kam, 'want ik heb geadviseerd, dat niet te doen.' Daarbij werd gemakshalve voorbij gegaan aan de vraag, wie daar dan politiek verantwoordelijk voor was, maar dat zijn we inmiddels wel gewend. 'Dan moet u wethouder worden', was de reactie van Gert de Weerdt. Waarop, haast onmerkbaar, het woordje 'ja' aan Van de Kam ontglipte... Joop Kool had het er maar slecht mee, afgelopen dinsdag: al dat extra geld voor 't Ruige Veld. In eerste instantie werd hij door vooratter Jan Wagenaar haast overgeslagen bij de vragenronde. Kool zat naast Bram Vroon, die wat voorover zat. Met andere woorden Kool zat in de schaduw van Vroon en de vraag is, of dat beide heren vaak zal overkomen. Maar los daarvan, was Joop Kool toch verontwaardigd. 'Dertigduizend gulden extra rente, en de adviezen van het adviesbureau schat ik op vijftigduizend gulden. En nu zitten er al twéé heren van dat bureau hier aan tafel, dus...' Verder kwam hij niet. Het liberale koor overstemde hem namelijk, toen én Alrich Parson, én Ton Voortman gelijktijdig uitriepen: 'Dat kost dus een ton, Joop.' Als 'quitte of dubbel' losgelaten wordt op het gevoel voor humor van de plaatselijke liberalen, weet u dus nu in elk geval de uitkomst. Wie afgelopen dinsdag dacht, dat de hond het enige dier was, dat er in politieke zin bij de haren bijgesleept werd, had het dus mis. Ook dieren zonder haren moesten het ontgelden. Joop Kool zag tenminste nog een aantal adders onder het gras, bij de overeenkomst met UBA. Dat ontlokte Paul van de Kam, ook al maanden met 't Ruige Veld bezig, een opmerking die historisch getint mag heten. 'Alle addertjes en draken kun je wat mij betreft naar de dierentuin brengen.' Daar komt voor een waarnemer nog iets bij: dat de dieren daar ook vooral mogen blijven... De gemeente Leusden krijgt, als de plannen doorgaan, het 'primaat' over de woningbouw in't Ruige Veld. Publiceerden we vorige week donderdag nog heel optimistisch een fraaie foto van een schaap met drie mooie zwarte lammeren om aan te geven, dat het toch lente werd, het weer laat zich nog niet vermurwen. Zo is onze weerman, Jan Versteegt uit Achterveld, voor wat betreft de komende week nog behoorlijk somber gestemd. Naar zijn mening wordt het weer kouder, dus rekent u er maar vast op. De natuur laat zich echter niet dwingen. Weer of geen weer, de dingen gaan dóór. Zo vierden de leerlingen van basisschool De Vallei vorige week de heugelijke geboorte van twee geitjes, met beschuit met muisjes. De diertjes werden vorige week donderdagochtend geboren. Het zijn 'blagen' van moeder Roosje, de geit die anderhalf jaar geleden aan de Dierenvallei, de bij de school horende dierenweide, werd geschonken door de toen afscheid nemende groep acht. Roosje had blijkbaar de lente wel in het hoofd, want de manier waarop ze haar twee mini-geiten afleverde, liet gezien de omstandigheden wel te wensen over: de diertjes werden 's morgens vroeg buiten aangetroffen, bedekt met een laagje sneeuw. Gelukkig bleken ze, na wat warm wrijven, voldoende levensvatbaar. Ze maken het dan ook goed, inmiddels. Namen hebben ze ook al. Hardy uit groep zes bedacht twee toepasselijke, waar het om een bokje en een geitje gaat: Suske en Wiske. Of er op de school al iemand is, die achter zijn rug - Lambiek genoemd wordt, vermeldt het verhaal verder niet... Verruimen we onze Leusdense blik, dan komen we deze week het bericht tegen, dat de promotie van de provincie Utrecht op de Hiswa, de grote watersport tentoonstelling in de Amsterdamse RAI, als geslaagd mag worden beschouwd. De provincie Utrecht trad op als gastprovincie, samen met gemeenten, recreatieschappen, VWs en bedrijven. Er was een fraaie kaart vervaardigd, waar bezoekers zich letterlijk op konden wagen, om bekende of minder bekende vaarroutes op te zoeken, of om de op de kaart uitgezette puzzeltocht te volgen. Voor de goede inzenders, die bovendien een goede en originele slagzin hebben bedacht voor de provincie Utrecht als watersportgebied, zijn ruim 250 prijzen beschikbaar. De uitslag wordt binnenkort bekend gemaakt en de prijswinnaars krijgen bericht thuis. Helaas, helaas, drukke werkzaamheden - in verband met Leusdense puzzels - verhinderden ons de Hiswa te bezoeken. Maar een goede slagzin moet er toch afkunnen, dachten we. Vandaar, buiten mededinging: 'In de provincie Utrecht kunt u natter gaan, dan u denkt.' Die heeft tenminste nog een echt Leusdens tintje ook. Alrich Parson constateerde dat ook. 'Nu heeft de gemeente ook een primaat', zei hij. 'Het CDA heeft het daar ook altijd over, dus het CDA is ook vast blij', zei hij daarop. Of men daar nu zo blij om zou moeten te zijn, is natuurlijk de vraag. Wie er de boeken op naslaat, komt daar tenminste, naast andere verklaringen, ook de volgende tegen: 'Primaat: opperdier, hoog ontwikkeld zoogdier, behorend tot een bepaalde orde, zoolganger, in het bezit van vijf vingers en tenen met vaak, in elk geval aan de grote teen, platte nagels.' Als het om mensapen gaat hadden we, naar we meenden, net afgesproken om ook die dieren in de dierentuin te laten. Als het om mensen gaat, is het natuurlijk maar de vraag, in hoeverre we daar met z'n allen trots op kunnen zijn... TTItlutc ILT LEUSDEN - Wie dacht dat kantorenpark Pnncenhof in Leusden al volgebouwd was, heeft het mis. Afgelopen maandagmiddag gmgnamehjk de eerste paal (de zoveelste alweer) de grond m voor het tweede kantoorgebouw van de Stichting Pensioenfonds Melk Unie Dat gmg natuurlijk gepaard met de gebruikelijke officiële handelin gen. Burgemeester Rademaker heide, samen met stichtingdirecteur P. Trouwborst, die eerste paal. Na afloop daarvan werd, en dat is eveneens gebruikelijk, het glas geheven op een hopehjk spoedig verloop van de verdere bouw. Bouw- en Aannemmgsbedrijf Bloemendal kan nu in ieder geval volop aan de slag. Wat me, naarmate de jaren toenemen, in eveneens toene mende mate bekruipt in Leus den, is een gevoel van heim wee. Heimwee naar de tijd, dat de dingen nog gewoon bij hun naam werden genoemd, heim wee ook naar een bepaalde sfeer, die zich moeilijk laat om schrijven. Geboren in een dorp en te rugblikkend op die tijd, kom ik steeds sterker tot de conclu sie. dat het allemaal weliswaar verre van ideaal was, maar dat het op zich toch ook wel wat had Ophchters heetten nog ge woon ophehters, zakkenvul lers zakkenvullers, en allerlei maatschappelijke zaken, waar iedereen tegenwoordig met veel omhaal van woorden over praat, werden toen of bij de naam genoemd, of er werd niet over geleuterd, het werd ge woon gedaan. Het dorp, waar ik van oor sprong vandaan kom, heeft wel enige gehjkenis met Leus den. Het is tenminste ook be- hoorhjk uit zijn krachten ge groeid, wat met zich mee brengt dat de echte dorpsfigu ren' die je vroeger had, eigen- hjk helemaal verdwenen zijn. Dat heet het voordeel van onze verzorgingsstaat, waar ik voor mezelf dus duidelijk mijn twijfels over heb. Want waar enigszins bijzondere mensen zich vroeger m het straatbeeld onderscheidden van anderen, door hun bezigheden, of mid dels de manier waarop ze in hun levensonderhoud voorza gen, kom je die vandaag de dag met meer tegen. Ze hebben allemaal een uit kering, waarmee iedere drijf veer tot juist dat aparte, dat eigene dat hen vroeger ken merkte, is verdwenen En dat mag uit sociaal oog punt als een zegen beschouwd worden, uit sociologisch dan- wel uit maatschappehjk oog punt is het een verschraling, een verarming. Ik kan er mets aan doen, maar zo zie ik dat. Waarbij ik me bovendien af vraag, in hoeverre die verzor gingsstaat m een aantal van die aparte gevallen nu echt bij draagt aan het geluk van de mensen. Terwijl, als ik de discussies vroeger goed gevolgd heb, ik toch de stelhge gedachte had, dat het daar allemaal om te doen was. Begrijp me goed, dit is geen pleidooi tot afschaffen van be paalde verworvenheden. Maar er is natuurlijk wel iets meer over te zeggen, dan uit sluitend het tegenwoordige gegriep over bezuinigingen. Neem een ander voorbeeld: sexualiteit. Daar valt heden ten dage ook het een en ander over te lezen of te horen. Zelfs te zien op ons aller treurbuis, zoals Gemt Komnj dat ding zo treffend placht te omschrijven. Daar werd, naar mij bijstaat, vroeger minder over gepraat, daar werd, gezien het aantal 'onechte'kinderen m ons dorp, het nodige aan gedaan. En dat, zonder dat zoiets tot al te grote problemen leidde. Misschien is nog de beste manier om aan te geven, wat ik bedoel, wat er vlak na de oor log bij ons in het dorp ge beurde. Tijdens een verjaar dag, waarbij de hele buurt bij een zat aan de jonge klare, kwam ter sprake dat een be paald - ongehuwd - meisje uit ons dorp zwanger was. De vraag, waar het roddelende gezelschap zich voor gesteld zag was nu. of de vader van het kind een Duitser was, waar mee het meisje wel eens was gesignaleerd, of een Cana dees, met wie ze later ook zeer innig omgmg. Daar werden verder weimg woorden aan vuil gemaakt, omdat de oplossing al snel werd aangeboden. Een van de aanwezigen merkte namelijk heel slim op: 'Dat kan nooit een probleem zijn. Dat merken we namelijk wel, als dat kind be gint te praten. Waarmee alle betrokkenen doeltreffend de mond werd gesnoerd. Snapt u nu misschien, wat ik bedoel met heimwee

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11