MIELE HEEFT DE KEUKEN VAN UW DROMEN Politie controleerde 550 automobilisten tijdens grootse alcohol-controle 00.07 00.45 01.58 Huizenga 23.00 22.15 22.40 23.27 23.11 03.17 02.17 MIELE Keukencentrum door Martin Hermens Het blik soep moest, bij gebrek aan een blikopener, met een schi draaier en een hamer opengemaakt worden. (advertentie) DONDERDAG 26 MAART 1987 ,Het is niet elk jaar feest' scoort, en dus te veel gedronken heeft, moet mee naar het bureau waar, twintig minuten later, een tweede blaastest volgt. In die twin tig minuten kan het alcoholpromil- lage namelijk nog stijgen of dalen. Blaast men de tweede keer weer positief, dan volgt een bloedproef. Men kan weigeren daar aan mee te werken. Maar dat blijft dan niet straffeloos. „Het blijft een selectiemiddel", vertelt Van de Haar over het blaas apparaat. „Je weet het nooit hon derd procent zeker, maar het meet wel vrij nauwkeurig. Het werkt be ter dan het blaaspijpje. Dit appa raat werkt veel sneller en is duide lijker. Voordat we aan zo'n controle beginnen, wordt de blaasappara tuur geijkt." Tegen tien voor half twaalf wordt een wat oudere dame in een Fiat Uno aangehouden. Zij hoeft met te blazen. Wie moet er wel en wie hoeft er niet te blazen9 Hagen: „Dat is deels gevoelsmatig, en deels ge baseerd op ervaring." Hij wil wel toegeven dat hij jongeren eerder een blaastest laat ondergaan. „Maar je ziet of ruikt het vaak al als Een agent bekijkt samen met een automobiliste de uitslag van de blaastest. De jongedame mocht doorrijden. „Ik ormk noon ais ik moer rijden verklaarde ze het voor haar positieve resultaat. Drie minuten voor twaalf wordt de bestuurder van een Peugeot aangehouden. Niets aan de hand „Hij rook niet naar alcohol", zegt Van de Haar. Rond middernacht de eerste rit door De Hamershof. Het is er rustig. Op de Clarenburg we derom een bestuurder van een Peugeot die moet stoppen. De man is wat opstandig. Hij vindt het schandalig dat hij zomaar aange houden wordt. „Als Leusdenaar moet je je van de ene plaats naar de andere kunnen begeven", meent hij. „We houden u niet aan, we hou den u staande", legt Van de Haar de man in kwestie uit. Even later, in de auto: „Hij denkt zeker dat Leusde- naren met gecontroleerd hoeven te worden." Het begmt bijna op te vallen: al weer een Peugeot. De bestuurder zegt gedronken te hebben. Twee pilsjes. Tot driemaal toe weigert het blaasapparaat mee te werken. De jongeman knjgt het voordeel van de twijfel en mag doorrijden, zij het met de voorzichtige waarschu wing dat dnnken en autorijden echt niet samengaan. „Je moet wel een beetje reëel blijven", vindt Van de Haar, die de jongeman niet naar het bureau wil brengen om daar dein een blaastest te laten doen. Kwart over twaalf is het zichtbaar raak. Een automobilist rijdt met zijn voertuig, een Renault, over de stoep en heeft met eens de lichten aan. Net voorbij De Korf moet hij stoppen. De man blaast boven de éen promille (0,5 promille is het maximaal toegestane). Hij is duide lijk verward. Hij ontkent dat hij ge dronken heeft, maar gelooft daar entegen de uitslag van de blaastest. Zonder enig verzet gaat hij mee naar het bureau In afwachting van de tweede blaastest barst de 53-jarige man in tranen uit. Uit zijn relaas blijkt dat hij behandeld wordt voor drank problemen. Die zijn weer het ge volg van pnvé-problemen. „Ik vmd dit heel erg", bekent de man, ter wijl hij het toch ook terecht vindt dat hij van de straat (beter gezegd, van de stoep) geplukt is. Bij de tweede blaastest scoort hij F.W. Dat houdt in: boven de 1.8 promille. „Dat is heel hoog", zegt Van de Haar „Dat is meer dan vier borrels." Behalve de bloedproef moet de man ook een officiële ver klaring afleggen. Hij is echter niet tot antwoorden verplicht. In de keuken pakken we een kop koffie, terwijl twee politieman nen een groot blik soep proberen open te knjgen met behulp van een schroevedraaier en een hamer. Er is geen blikopener in huis. „Van wege de bezuinigingen", wordt er LEUSDEN - Wie alcohol nuttigt, moet niet achter het stuur van zijn auto kruipen. We weten het allemaal, maar velen doen het toch. De gok wordt dan gewaagd. Wat kunnen een paar pilsjes tenslotte toch voor kwaad aanrichten, niet waar? Nou, daar zal menigeen nog raar van opkijken. Wie geluk heeft, wordt niet gepakt. Wie pech heeft, is dubbel de pineut. De rijkspolitie te Leusden hield vorige week vrijdagnacht, in samenwerking met de Barneveldse politie, een grootse alcohol-controle. Alleen al in en rond Leusden werden zo'n 550 automobilisten staande gehou den voor een controle. Redakteur Martin Hermens en fotograaf Henk Zeyderveld gingen mee op pad. Een reconstructie van een nachtelijk avontuur met een triest eindresultaat. Twintig keer te veel. lange, koude nacht begmt. De rij dende controle. We stappen in een koud politiebusje. Onze gastheren, Van de Haar en Hagen, voorin. Wij achterin, in het arrestantenge- deelte. Twee kleine, harde banken en een campingtafeltje met daar boven een fel lampje. „We houden maar weinig van dit soort contro les", verklaart Hagen. „Vanwege de bezuinigingen. Er is met veel geld voor." We rijden weg. Op de Hamers- veldseweg, ter hoogte van 't Ros Beyaart, volgt de eerste actie. Een fietser krijgt een vermaning omdat hij geen licht voert. Even later, m de Eikenlaan, het eerste .slachtoffer' De man in kwestie stelt er geen prijs op. Het is zijn tweede controle die avond. Zegt hij. „Deze man viel op omdat hij de verkeerde lichten voerde", legt Van de Haar kort daarna uit. „Dim lichten en mistlichten. Dat kan niet samen. Hij was ook een beetje re calcitrant. Dat zijn ze met altijd, maar meestal wel als ze gedronken hebben. Dan weten ze dat ze fout zijn." Met deze man is alles in orde. Een paar minuten later op de Randweg. Een jongedame in een Ford Fiesta, heeft geen geldig kentekenbewijs deel III achter de voorruit. Na raadpleging, via de mobilifoon, van de computer blijkt dat het laatste deel III in januari 1986 is afgegeven. „Hij heeft lang m de garage gestaan", verdedigt de dame het gebrek. Of ze wil meewerken aan een blaastest. Heeft ze nog nooit ge daan, dus is ze een beetje zenuw achtig. Zes seconden blazen. Het lampje is groen. „Ik drink nooit als ik moet njden", bevestigt ze het resultaat. Ze mag doorrijden, maar moet wel binnen een week een geldig deel III laten zien op het bureau. „De meeste mensen heb ben het deel III meestal wel in be zit, maar niet achter de voorruit", legt Hagen uit. Het wordt even spannend. Van- I „Ah, klandizie en wie met wie meenjdt. „We heb ben vanavond een arts uit Bame- veld voor de bloedproeven. Van Leeuwenburg, geloof ik dat 'ie „Een dronken fietser wordt met zo snel aangehouden", aldus Van de Haar. „Die richt minder schade aan." Nog geen vijf mmuten later Het keukentje van het politiebu reau in Leusden-Zuid is vol. Poli- tie-agenten, zwart/blauw pak, staan of zitten en dnnken koffie. „Onver zekerde auto's. Wat doen we daar mee?" vraagt iemand. Opper wachtmeester Van Mansom, die de algehele coördinatie van de alco holcontrole in handen heeft, zucht. „Onverzekerde auto's kosten tijd Een kerel moet echt gillend uit zijn auto komen, anders met over val len. 't Is te tijdrovend." Even later: „In de meldkamer zit een aparte man voor de persoons controle. Die zit er met voor niks", benadrukt Van Mansom. De koffie en de soep zijn gratis. De koeken ook. Die zijn aangeboden door de groepscommandant. Wie wat wil gebruiken uit de diepvries, wordt verzocht dat af te rekenen bij Van Mansom. „Er wordt geen koffie pauze ingelast", meldt het draai boek. „U dient koffie en dergelijke te nuttigen tijdens de penode dat u reserve zit." Van Mansom geeft de vijftien mannen en twee vrouwen de laat ste instructies. Op dne A-viertjes is de hele controle in hoofdlijnen weergegeven. Wie waar voor zorgt Dankzij de felle lampen en de reflecterende jasjes waren de agenten die de controle uitvoerden duidelijk zichtbaar in de koude nacht. heet. Jullie hoeven geen declara tieformulieren m te vullen: dat doet hij zelf." Het eerste gedeelte van de zetten we een achtervolging m. De fotograaf en ik zien alle hoeken van het busje. Een Porsche scheurt via de Horsterweg richting Stouten- burg en slaat vervolgens linksaf nchting Amersfoort. De bestuurder reageert niet op de lichtsignalen. Onze adem stokt en gespannen kijken we, door de trahes, of het luid om de man m te halen. Het heeft iets weg van een achtervol gingsscène uit een politieserie. Vlak voordat de man de A28 op rijdt, stopt hij. „Je moet een beetje pittig rijden, anders kom je er met bij met een diesel", vertelt Hagen over zijn rijgedrag voordat hij uitstapt. De ,Porsche-man' heeft niet ge dronken. Bij een snelheidscontrole zou hij waarschijnlijk wel door de mand zijn gevallen. „Waarschijnlijk wel", zegt Hagen, „hoewel je dat in het donker toch moeilijk kunt in schatten." Als we weer doorrijden, spreken beide agenten hun waar dering uit over zo'n mooie Porsche. ze het raampje opendraaien. De ogen, de reacties die ze geven." Wie bij een blaastest positief is. Op de Randweg valt de eer te beurt aan de bestuurder van een Mercedes. De heer V verklaart mets gedronken te hebben. Hij blaast een F. Positief dus. Tijdens het ntje naar het bureau zegt V. dat iüj al eens eerder veroordeeld is geweest voor het rijden onder in vloed. Zo'n dne, vier jaar geleden. Agent Hagen neemt de man mee naar het bureau voor een tweede blaastest. Tegen kwart voor twaalf vervolgen we onze tocht door Leusden. Hagen blijft op het bu reau, collega Meerveld vervangt hem. Van Van der Haar vernemen we, dat meneer V. inderdaad een 26-er was. We rijden door Leus den-Zuid, waar het opvallend rustig Mannen vinden het vaak leuk als ze door een vrouwelijke agent worden aangehouden. „Maar als ik ze een ba geef, is dat snel over. gegrapt. De koeken van de com mandant hebben voor het over- Ondanks het late tijdstip was het nog behoorlijk druk op de Heiligenberger weg. In een tijdsbestek van ander half uur werden hier vier 26-ers van de weg geplukt. grote deel hun eindbestemming al gevonden. Na veel wrikken barst het blik open. Enkele lepels van de nog koude, watenge massa (met echte stukjes kip) worden m een paar plastic soepbakjes gedaan. Die bakjes verdwijnen vervolgens in de magnetron-oven Twee-en- een-halve minuut lang. Bij dne mi nuten gaan de plastic soephouder- tjes namelijk smelten. De dokter die de bloedproeven afneemt, krijgt per proef 176 gul den betaald. „Barneveld betaalt deze controle", verklaart Van Man som opgelucht. „Anders hadden we dat nooit kunnen doen. We heb ben dit jaar een budget van der tienduizend gulden. Daar is nu al vierduizend gulden van op." Hij vertelt verder dat 4,3 promille het hoogste promillage is wat ooit in Leusden is geconstateerd. Lande lijk ligt het record rond de 5,6 pro mille. „Een normaal mens overleeft dat met; je hebt dan een acute alco hol vergiftigmg", aldus Van Man som. Tegen de klok van 01.00 uur zijn er vier 26-ers afgewerkt. uit de nchtmg het centrum komt een bromfietser aanscheuren. De bestuurder ziet de politiewagens staan. Hij maakt een schijnbewe ging (alsof hij de Lockhorsterweg m wil en zwaait dan ineens de an dere kant op, de Burgemeester De Beaufortweg in. Een slimme zet, want met de auto kun je daar niet verder komen dan de kruising met de Groene Zoom. Eén van de agenten reageert ra zend snel, springt m de wagen en achtervolgt de bromfietser, met zwaailicht, over de De Beaufort weg. Hij haalt hem niet meer in, maar weet wel het kenteken te no teren. De bromfietser zal dus als nog in zijn kraag gegrepen wor den. „Je kunt hem met onderuit halen", zegt de agent bij zijn terug komst over het feit dat hij de brom fietser kwijt raakte. Iedereen, zowel agenten als au- tobilisten, hebben het voorval nieuwsgierig gevolgd. De controle gaat evenwel verder, ,,'t Is niet elk jaar feest", bromt een agent zacht jes omdat hij nog geen 26-er heeft gepakt. En dan: „Ah, klandizie." Het blijkt een taxichauffeur te zijn. „Wat njdt u hard", spreekt oom agent hem vermanend toe. „Tja, het is een beetje druk, hé", reageert de chauffeur quasi ver moeid. „Iedereen wil rond deze rottijd naar huis." vrouw aangehouden', zeggen dan. Maar als ik ze een bon geef, dat snel over." Een mannelijke collega van ha „Ik ben nog helemaal blanco, heb nog memand kunnen pakke Dat wil natuurlijk niet zeggen c niet rondrijden." ,Ze' zijn de drc ken bestuurders. We staan in berm en hebben ijskoude voelt Drie auto's staan langs de kant; bestuurders zitten op het buie voor een tweede blaastest en n gelijk een bloedproef. Twee po; kijkers die een automobilist lie? stoppen, worden weggestuurd Kwart voor drie stappen we ir. wagen en rijden we terug naai politiebureau. Via de mobilofcf horen we dat ergens tuss Amersfoort en Bunschoten BMW uit de bocht is gevlog „Schitterend", reageren beide litiemannen met een forse gi: lach. Twee jongedames in een Re nault. Degene die achter het stuur zit, moet blazen. „Meer lucht heb ik met", zegt ze verveeld na enkele pogingen om zes seconden lang m het apparaat te blazen. „We probe ren het gewoon nog een keer", zegt de agente. „Ze was een beetje gepikeerd", vertelt ze wanneer de meiden weer verder mogen rijden. „Vrouwen gaan vaak katten. Die denken dat ik verwaand ben omdat ik ze aan houd. Mannen vmden het vaak leuk. ,Ik ben nog nooit door een De evaluatie. Iedereen is w< verzameld in het te kleine keuh tje. Ook de dokter schuift aan pakt een kop koffie. Hij moet: half vier nog één bloedproef af: men. Van Mansom deelt het voo: pige resultaat mee. „We hebb hier tien bloedproeven gehad i één weigering. In Barneveld fe ben ze zeven bloedproeven nomen." Verder is er gela? APK-keuringen, snelheid, de g digheid van de kentekenbewijs „Volgende keer moeten welai beginnen", stelt iemand voor. „1 hebben vreselijk veel gecors leerd," aldus een ander. Na gereken komt men uit op zo'n! voertuigen. En Van Mansom slot: „Heeft er niemand meen op of aan te merken? Dan zoel nog vrijwilligers voor de afwas Maandagochtend knjgen we! definitieve resultaat te horen: t? tig dronken automobilisten, wj van er twaalf op Leusdense bodi zijn aangehouden en de rest in 3 neveld. Twintig keer raak dus dat is altijd nog twintig keer te \t Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 Iets later dan gepland begint het tweede gedeelte. De staande con trole. Op de Arnhemseweg, de Hessenweg en de Heiligenberger- weg. Wij gaan mee naar de laatst genoemde plaats, waar we ons ter hoogte van De Hohorst installeren. Zeven politiemannen en twee au to's. Het kruispunt wordt strate gisch bezet. Met felle, rode lampen worden automobilisten gesom meerd te stoppen. „Alles wordt gecontroleerd, maar we kijken met name naar het alcoholgebruik", verklaart een der agenten. Binnen de kortste keren staan er heel wat auto's Icings de weg. En mderdaad, zo goed als alles wordt gecontroleerd. Papie ren, üchten, banden. En het alco holgebruik. Vrijwel iedere automo bilist moet blazen. Een enkele optimist, al dan niet nuchter, zegt vnendelijk goede morgen. „Ik heb twee wijntjes ge dronken aan het begin van de avond", geeft een jongeman eerlijk toe. „U kunt het beste helemaal met dnnken als u nog moet rijden", ad viseert een agent van ongeveer de zelfde leeftijd. Een agent noteert alle kenteken nummers van de auto's. Die wor den op een later tijdstip door de computer gehaald ter controle of men bijvoorbeeld wel verzekerd is. Is dat met het geval, dan wordt er alsnog actie ondernomen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8