Helpen mag, maar het moet eerst gevraagd worden' 55 jaar het nest gedeeld eel belangstelling voor node-show in St. Joseph Gemengd Koor Leusden naar muziekschool LEUSDEN XJ Donateurs actie kanker bestrijding eusder krant Tarrafal-actie geslaagde happening Benoeming chef Algemeen Bestuur Inbraak in woning -lokaaL UW AANKONDIGING IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Nog geen lente mekinckgemeedez Leusden Achterveld DINSDAG 31 MAART 1987 plaatselijk nieuws l. Vermeer in De Wolboom: BUSDEN - De heer A.A. ermeer, regionaal pro efleider ouderenwerk bij Stichting Zuid-Oost trecht hield op 24 maart »n informatie-ochtend in Wolboom over het oude- nbeleid. et beleid is veranderd, Ig roeger werd het landelijk nQ tregeld, tegenwoordig is gemeentelijke overheid rantwoordelijk voor het •leid. De laatste jaren is er eer aandacht voor oude- Dit is verklaarbaar, ant de grijze golf komt aan. er (Van één onzer medewerksters) heer Vermeer legde uit dat belangrijkste taak van de ojectleider het bevorderen overleg en samenwerking met instellingen die bij het >rk ten behoeve van ouderen betrokken zijn. Iedere organi satie werkt op zijn eigen ge bied, bijvoorbeeld huisvesting of cultureel sociaal werk. Het belang van samenwerking werd door hem benadrukt. Er ontbreekt nog een bepaalde vorm van hulpverlening bij voorbeeld 's avonds of in het weekeinde. Er is wel sinds kort een alarmsysteem gekomen, maar er is nog geen 24-uurs hulpdienst in Leusden. CONGRESSEN Op het ogenblik worden er lan delijk veel congressen gehou den. De organisaties ontdek ken een gat in de markt. Dat zijn de ouderen. Er zijn ver schillende soorten ouderen. Sommigen zijn zelfstandig, an deren hulpbehoevend. Het is ook nog de vraag wie ei genlijk oud is. Vanaf 65 jaar noemt men iemand bejaard Van de Nederlandse bevolking is 11 procent bejaard. In 1990 is dat aantal 12,7 procent en in het jaar 2000 13,7 procent. Deze cij fers zijn aan de lage kant, aldus de heer Vermeer. Volgens hem zijn er meer bejaarden. Doordat de gezondheidszorg tegenwoordig beter is, neemt het aantal bejaarden toe. Het aantal vrouwen en alleenstaan den neemt ook toe. In Leusden is het aantal bejaarden 7,1 pro cent. Dit is laag in verhouding tot bijvoorbeeld een plaats als Zeist, waar een percentage van 20 procent is. De meeste oude ren willen graag zo lang moge lijk thuis blijven wonen Thuishulp os met per definitie goedkoper. Er wordt sinds 1984 bezuinigd op verzorgings tehuizen door de regenng. Er is op het ogenblik een ..flan kerend" ouderenbeleid. Dat wil zeggen dat er bepaalde vor men van hulp ontstaan naast de gebruikelijke hulp, bijvoor beeld het alarmsysteem of ta feltje dek je. De heer Vermeer sprak nog over de veranderende samen leving. waarbij men minder zorg voor elkaar heeft. De jon geren hebben minder zorg voor de ouderen en de oude ren voor elkaar. Er zijn echter veel organisaties voor ouderen ontstaan. De WOL is er een van. Deze orga nisaties bestaan echter zelf niet uit ouderen. Vaak worden ou deren betutteld, dit is ..nega tieve bescherming". "Helpen mag, maar het moet eerst ge vraagd worden", stelde de heer Vermeer "Er moeten nog veel zaken ver anderd worden. De samenle ving is geheel gericht op jong zijn. Het is belangrijk dat de ou deren ook hun eigen cultuur krijgen." Men kan bij de Wol zijn ideeën kenbaar maken voor verande ringen. Na deze interessante spreekbeurt kon men vragen stellen. Daarvan maakte menig een gebruik. ACHTERVELD - „55 jaar het nest delen, dat bereiken niet zovelen" staat er te lezen op het papier achter het jubilerende echtpaar Tolboom-De Bruin. En inderdaadniet iedereen is het gegeven om zo lang lief en leed met elkaar te delen. Voor Albertus Tolboom en Hendnka de Bruin was die mijlpaal vorige week in ieder geval een feit. Huize St. Joseph stond dan ook helemaal op z'n kop, speciaal voor het feestende echtpaar dat sinds 1932 m Leusden woont. De heer Tolboom zag het eerste levenslicht op 7 december 1906 te Hoogland. Zijn vrouw kwam op 11 maart 1908 in Amersfoort ter wereld Hun huwelijk werd gezegend met zeven kinderen. En dus met een 55-jang jubileum. Een oprecht hartelijk gefeliciteerd waard! CHTERVELD - Woensdag erd in Huize St. Joseph de arlijks terugkerende odeshow gehouden. Deze ird verzorgd door de una Van Ravenhorst uit Dutenburg met medewer- ng van het hoedenhuis De nde te Barneveld. was van de zijde van de mwelijke bewoonsters van Joseph, Sine Cura en Wa- nberg grote belangstelling, maal waren er zelfs enkele ren aanwezig. Dit had tot re- taat dat er een volgende al ook iets voor de heren zal rden gedaan. De modellen werden getoond door medewerksters van het Huis, de Zonnebloem en be woonsters uit het dorp. De speakster was mevrouw Her- bert. De voorjaarsmode is ditmaal onder meer geïnspireerd op de 'colonial look' (ouderwetse tro- penkleding). Nadruk lag op draagbare mode en langere rokken. Het geheel had steeds een mooie kleuren-combinatie met bijpassende hoed en tas. De getoonde twee- en drie-de- lige pakjes van glanzend mate riaal hadden veel belangstel ling. De aanwezige dames wa ren verrukt over de kleuren en de combinaties waarbij, gezien de bepaalde leeftijd, zeker voor elk wat wils aanwezig was. Na afloop van de show werden de dames, die de modellen hadden getoond, hartelijk dank gezegd. Niet alleen hadden zij zich deze middag beschikbaar gesteld, ook hadden zij de avond te voren hun vnje tijd ge geven om de betreffende mo dellen te passen. Zij werden onder veel applaus in de bloe men gezet. Vervolgens was er nog volop gelegenheid de uitgestalde kleding te bekijken en konder er eventueel ook nog zaken worden gedaan. LEUSDEN - Van 13 aprü tot en met 26 april houdt de Leusdense afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding een donateurswer- vings-actie. In die periode zullen de honderdzestig vrijwilligers de vooraf ver spreide wervingsfolders huis-aan-huis ophalen. De vrijwilligers gaan achtdui zend adressen af. In Leusden zijn reeds 1100 do nateurs. Zij zijn goed voor een jaarlijkse inkomsten van bijna 20.000 gulden Dit vertoont ech ter een dalende tendens. De plaatselijke afdeling hoopt het aantal donateurs via deze actie nu fors te verhogen. De Nederlandse kankerbestrij ding komt geld tekort. De over heid subsidieert steeds min der Er komt een grotere druk op de particuliere fondsen. De 45 miljoen gulden die het KWF vorig jaar uitgaf is niet vol doende. Er blijft veelbelovend kankeronderzoek liggen. Het KWF besteedt zijn gelden hoofdzakelijk aan dat nodige kankeronderzoek. Daarnaast steunt het de patiënten-ver eniging en geeft het voorlich ting. De inkomsten vn het fonds wor den gevormd door de jaarlijkse collecte, de loterijen, en lega ten en de donateursbijdragen. De collecte-opbrengst is nu twaalf miljoen gulden per jaar. Dit is de hoogste van Neder land en kan niet wezenlijk ver hoogd worden. De donateurs- bijdragen zijn goed voor 8,5 miljoen gulden per jaar Helaas wordt dit echter steeds lager. Juist in deze tijd van extra vraag naar onderzoekssteun zijn ho gere inkomsten nodig Vaste donateursbijdragen maken het voor het KWF ook mogelijk minder reserves aan te houden en dus meer geld daadwerke lijk te gebruiken. Het landelijk bureau van het KWF gaf dan ook het startschot voor een regionale wervingsac tie. die meestal een in de vijf jaar gehouden wordt. De Leus dense afdeling sluit daarop aan. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. edaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd edaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Indredaktie: Hans Mosterd Severing kopij en advertenties: >or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor it donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur edaktie en administratie: intoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur e'eloon 033-941495 (administratie en redaktie). bonnementsgeld: 66.80 per jaar, f 33.90 per hall jaar, I 17.20 per kwartaal lachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 fte hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op it onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 8i| geen gehoor kunt u kontakt nemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 IG Nabestellen foto's: jöe meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u 'bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) ij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld. '1 duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, "nmer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst •bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en i 5 V°0r 'uchttoto s (formaat 20 x 25 cm). Lnl Ukunt ook contant betalen op ons kantoor, dal g*usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling •tvangt u de gewenste foto('s) thuis. >fo* LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 283pantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - „Tarrafal begint geleidelijk een bevriend dorp voor Leusden te worden." Dat concluderen de organisatoren van de actie Leusden voor Tarrafal, die op woensdag 25 februari werd gehouden. „De actie is prima verlopen. Veel mensen in Leusden zijn in be weging gekomen om meer over Kaap-Verdiè te horen. De goede initiatieven van de heer John Costa zijn aangesla gen." In een brief, die gestuurd is aan LEUSDEN - Met ingang van het nieuwe seizoen repeteert het Gemengd Koor Leusden voortaan in de muziekschool aan de Zwarteweg 16A. Re den daarvoor is de enorme groei van de zangvereniging, waardoor de ruimte in boer derij 't Claeverenblad te krap werd. Ter bevordering van de harmo nieuze groei van het koor geldt nog steeds een toelatingsbeleid. Dat houdt in dat voorlopig alleen man nen vanaf 18 jaar zich als nieuwe koorleden kunnen inschrijven. Voor geïnteresseerde vrouwen iedereen die op een of andere wijze een steentje heeft bijgedra gen, tonen de Vrouwenraad Leus den, 't Vooronder en het biblio- theekbestuur zich zeer tevreden over het verloop van de actie. „De kranten hebben voor positieve be richtgeving gezorgd. De gemeente heeft gestimuleerd en zich laten stimuleren. Er is contact gegroeid met Novib, met de Mondlane Stich ting en met mensen uit Cabo Verde m Nederland." In de dankbrief wordt ook het resultaat van de verkoopactie, die de bibliotheek op 25 februari hield, vermeld. De boeken- en platen- markt heeft een bedrag van maar liefst 3219 gulden opgebracht. „Het was hartverwarmend te er varen hoe zoveel mensen zonder bedenkingen ja zeiden en belan geloos meededen", aldus de orga nisatoren. vanaf diezelfde leefijd is er een wachtlijst Voor de komende tijd heeft het Gemengd Koor Leusden een aantal activiteiten op het programma staan. Men studeert daartoe stuk ken in uit de musical „West Side Story" en het bekende „Seventy Six Trombones" van Meredith Willson Het koor gaat onder meer deel nemen aan een muzikale happe ning in Veenendaal, die op zater dagavond 9 mei plaatsvindt. Daar zullen ook andere koren en harmo nie-orkesten acte de presence ge ven. Vervolgens verzorgt het koor een uitvoering in Lisidunahof en wel op 12 mei. Op zaterdag 23 mei werkt het gezelschap mee aan een voorjaarsconcert. LEUSDEN - De heer R. van der Grijp (32) is benoemd tot chef van de afdeling Algemeen Be stuur van de gemeente Leus den. Hij volgt de heer J.A. Jor- ritsma op, die tot gemeentese cretaris van Loenen (Utrecht) is benoemd. De heer Van der Gnjp is afkom stig uit de gemeente Nederhorst den Berg. waar hij de functie van chef van de afdeling Algemene Za ken vervult. Op 1 juli 1987 treedt de heer Van der Gnjp in dienst van de ge meente Leusden. LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Grienden, vorige week in de nacht van woensdag op donderdag, is een horloge en voor tweehon derd gulden aan buitenlands geld gestolen. De daders, van wie elk spoor nog ontbreekt, kwamen binnen via een schuifdeur. (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! Mli ioor Jan Versteegl De eerste storm van dit jaar zit erop. Vrijdag en za terdag woedde er geruime tijd een Zuidwesterstorm. Opvallend was, dat dit vrij dagmiddag gepaard ging met een vrijwel heldere lucht. De oorzaak van de storm was een diepe stormdepressie, die boven Schotland lag en koers zette richting Scandi navië. De luchtdruk in de kern liep tot 956 hpa. Achter deze depressie ontstonden boven de Britse Eilanden zeer sterke luchtdrukstijgin gen en dat gaf enorme lucht druk-verschillen in onze om geving. Die veroorzaakten op de Noordzee een zwaar stormveld. Om deze depressie stroomde koude lucht, af komstig uit het Poolgebied, zuidwaarts. Dat leverde prachtige buienwolken op, zichtbaar op de satellietop namen van het afgelopen weekeinde. Zondag vielen er daarom enkele maartse buien, vergezeld van regen, hagel en natte sneeuw. De temperatuur bleef aan de lage kant. Een echte ommekeer in het weerbeeld lijkt voorlopig niet waarschijnlijk. Wel gaat het hogedrukgebied bij de Azoren wat belangstelling krijgen voor Frankrijk, en la ter voor het Alpengebied. Maar dat is voor ons te ver weg. Bij ons blijft het de ko mende dagen periodiek wis selvallig met woensdag kans op wat lichte regen. Toch is ook de zon er af en toe bij. De computermodellen van het Duitse Offenbach voor zien in de tweede helft van de week een Noordwestelijke wind en dat levert natuurlijk geen voorjaar op. De tempe ratuur moet dan weer wat gas terug gaan nemen en de entree van april zal dus wei nig voorjaarsachtig zijn. Anders verliep dat in 1968. Toen beleefden wij een bij zonder warm uiteinde van maart. Op 29 maart werd toen een temperatuur bereikt van 25,6 graden, in Gemert en in Venlo. Dat was de aller eerste zomerdag van de eeuw in maart. In diezelfde lente werden opnieuw warmte-records ge broken op 21 april. Toen werd het tropisch warm met in Sittard 32,2 graden. Dat was dus zomerweer in april, van grote allure. De zomer als geheel verliep overigens normaal. Zoals al eerder vermeld, was april 1986 bijzonder koud en duurde het tot begin juni, voordat het echt zomer werd. Zit er dan toch een kleine klimaatverschuiving in? Wie weet. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een akiuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De prijspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Veremgmgsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Regept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag aanzienlijke kortingen op kontrak! Kabelspots. halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6.- per dag, elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer Dinsdag 31 maart 20.00 uur: Openbare vergade ring van de Overlegcommissie Verkeer in het gemeentehuis, 't Erf 1. 20.00 uur: Gespreksavond van de Kruisvereniging voor ouders van peuters en kleuters in het wijkge- bouw te Zuid, De Roo van Aldewe- reltlaan 13. Woensdag 1 april 09.00 uur: Thema-ochtend over „hoe goed is een goede moeder" in 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2. Zaterdag 4 april 10.30 uur Film in Blijhof, Lisiduna- laan 2. 13.30 uur: Film m Blijhof, Lisidu- nalaan 2. 19.30 uur Toneelvoorstelling van de jeugdgroep van Eendracht m De Korf, De Smidse 1. Woensdag 1 april 09.00 uur: Handwerkhobbyclub m De Moespot. Donderdag 2 april 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw. Vrijdag 3 april 20.00 uur. Kaarttoernooi m De Hessenkar. Zaterdag 4 april 20.00 uur. Toneeluitvoering Culdoto in Ons Gebouw. 20.00 uur: Disco show in De Klaveet. 20.00 uur: Gehuwdenbal m café Buitenlust. Zondag 5 april 11.30 uur: Fruhschoppen in D'Ouwe Peerdestal. 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Dinsdag 7 april 09.00 uur. Welfareclub van De Zonnebloem in Ons Gebouw. i

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3