STa verkoop is wijziging van bestemming alleen maar redelijk' Aanbestedingen komen Raad nader aan de orde Tentoonstelling over 'de krant' commentaren— meningen— erklaring van geen bezwaar voor De Hakhorst afgegeven: Vierde prijs voor Seegers 51 sschulding van 'belangen bij bedrijf: Subsidie manifestatie gehandicapten sport Volksdansgroep voor ouderen in Achterveld Leerzame avond bij KPO Achterveld Suzanne en Marianne over hoe, wat en waar meer toe Beschuldiging Projektweek op Gereformeerde basisschool: DINSDAG 31 MAART 1987 plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN - Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de verandering van de bestemming van De Hakhorst. De gemeenteraad van Leusden heeft daarop, afgelopen donderdag, besloten om vrijstelling te verlenen voor de vestiging van een pannekoekenhuis in de schuur van De Hakhorst. CDA, WD en GPV/SGP stemden daar voor, PvdA, Leusden'85 en D66 stemden tegen. Die laatste drie partijen zijn tegen het onttrekken van De Hakhorst aan de gel dende sociaal-culturele bestemming. Als gevolg van het besluit van de raad zal komende woensdag worden begonnen met het verbouwen van De lakhorst. iedeputeerde Staten hebben legen de wijziging van de be- nrrung ingediende bezwaren »wezen. GS stelden zich daarbij iet standpunt, dat de uitleg, die bezwaarden gaven aan artikel van de Wet op de Ruimtelijke ening, niet juist was. Utrechtse bestuurscollege k van mening, dat besluitvor- j over een anticipatie-proce- tot stand kan komen, zonder laar een concreet bouwplan of oek aan ten grondslag ligt. 6ker daar waar in het kader een privaatrechterlijke transactie bij het gemeentebe stuur als partij bekend is, dat ef fectuering van deze transactie alleen mogelijk is door het verle nen van een (publiekrechterlijke) vrijstelling van het geldende be stemmingsplan ligt het in de rede dat hieromtrent tevens besluit vorming plaatsvindt', aldus GS. Met andere woorden: het besluit tot verkoop hield feitelijk al een beslissing tot bestemmingswijzi ging in. Een visie, die ten tijde van het besluit tot verkoop in de Leus- dense raad vanuit het college van B&W uitdrukkelijk werd tegenge sproken, overigens. Verder stelden Gedeputeerde Staten, met in te zien welke belan gen van de bezwaarden door de gevolgde procedure geschaad zouden zijn. Het bezwaarschrift, dat Leusde- naar A. C. Lindenbergh en zes an deren direkt bij de provincie in dienden, achtten GS overbodig. Be zwaren konden op grond van de wet bij de gemeente worden inge diend. Vandaar dan ook, dat GS besloten, dit bezwaarschrift niet in behandeling te nemen. BRIEF Gert de Weerdt (PvdA) wilde weten, in hoeverre een bij de ge meente binnegekomen brief van de exploitant een rol had gespeeld bij het voorstel. Hij wilde de be treffende bnef bovendien graag in zien. Wethouder Jan Wagenaar (WD) zegde dat toe. Het gaat daar bij om een bnef, die exploitant Rob Verduin aan het college van B&W stuurde. Navraag leert, dat die brief de tiende maart binnenkwam. Het college van B&W had zich er nog niet over gebogen, toen de verga dering van de commissie Alge mene Bestuurszaken op de twaalfde plaats vond. Vandaar, dat de betreffende brief daar ook niet ter sprake werd gebracht door de voorzitter, burgemeester Radema ker. Voor wat de besluitvorming betreft: wettelijk moest het college van GS uiterlijk op 24 maart een besluit nemen. Vandaar, dat men bij de gemeente zeker wist, dat de zaak hoe dan ook op de 26-ste m de raad behandeld zou kunnen wor den, ongeacht het positieve of ne gatieve besluit van GS, zo deelde de wethouder mee. BEROEP Nadat de verschillende fractie woordvoerders m de raad de in middels bekende standpunten hadden weergegeven, volgde de stemming, met het al weergegeven resultaat. Dat gebeurde ovengens niet, dan nadat wethouder Jan Wage naar nog een duidelijk beroep had gedaan op de mensen, die een be zwaarschrift tegen de bestem mingswijziging hadden mgediend, om van verdere procedures af te zien. 'Het zijn natuurlijk zonder meer rechten, die men heeft Maar men zou zich daarbij wel af kunnen vra gen, of het nut heeft, verder te gaan, als bezwaren in eerdere in stantie al twee maal afgewezen zijn. Er zijn naar de bedrijfsleider toe verwachtingen gewekt, en voort gang van het bednjf is noodzake lijk. Het zou erg spijtig zijn, als er weer belemmeringen zouden ont staan', aldus de wethouder. Tijdens een korte discussie over de vorm, waarin aanbe stedingen plaats moeten gaan vinden per 1 april, uitte Joop Kool van Leusden'85 een beschuldiging aan het adres van zijn mede-raadsle den, dan wel aan het adres van de wethouder van ruim telijke ordening, Jan Wage naar (WD). 'Er wordt telkens maar weer ondershands aanbe steed in Leusden. Ik vraag me af, of iemand soms belan gen in het bedrijf heeft, en zo ja wie', zei de heer Kool. Daarbij doelde hij duidelijk op de wethouder. Die pareerde de aanval door te stellen, dat hij geen belangen bij het betreffende bedrijf (bedoeld werd de Leusdense firma Van Schoonhoven) had. De wet houder vroeg de heer Kool, zijn insinuatie terug te ne men, omdat ze oneigenlijk was in de richting van zijn collega-raadsleden. De heer Kool weigerde dat. Daarbij meldde hij, in het bezit te zijn van brieven, die verbanden tussen het bedrijf en anderen duidelijk zouden maken. Met die brieven zou hij 'nog wel te voorschijn ko men.' Ook burgemeester Rade maker deed daarop een be roep op de heer Kool, om zijn gewraakte opmerking terug te nemen. U beschuldigt ie mand van ons, en dat kunt u niet waarmaken', aldus de burgemeester. Ook op dat beroep ging de heer Kool niet in. In de politiek is het - helaas - zo, dat er nogal eens harde woorden vallen, over en weer. Maar het uiten van be schuldigingen, zonder die met feiten te staven, lijkt niet bepaald de goede weg om tot welk resultaat dan ook te ge raken. De heer Kool moet dan ook van tweeen één: óf zijn be schuldigingen met feiten on derbouwen, óf ophouden met het maken van niet waar te maken beschuldigingen. Nu Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven, en de Leusdense gemeenteraad een ontheffing heeft verleend, kan de verbouwing van de schuur van De Hakhorst tot pannekoekenhuis beginnen. LEUSDEN - Leusdenaar John Seegers heeft de vierde prijs gewonnen in de strijd om de Camera Award Fotografie 1987. De prijs, een Minolta 7000 spiegelreflexcamera ter waarde van 1450 gulden, werd hem afgelopen vrijdag overhandigd. De Camera Award is de eerste echte jaarprijs voor de beste vnje- tijdsfoto of -(video)film in ons land. De onderscheiding werd ingesteld door het Bureau Voorlichting Foto Film Video in samenwerking met de fotobranche en de foto-, film- en videobladen. ille' i LT! IK* m r d ihï Dve (van de redaktie) iEUSDEN - Op korte termijn zal de Leusdense gemeente- n raad zich gaan buigen over de manier, waarop aanbeste rf dingen van werken moeten plaats gaan vinden. Aanlei- n ling daartoe was een vraag van Joop Kool (Leusden'85). wo« 'er één april wordt namelijk de manier, waarop aanbeste- Alle lingen plaats moeten vinden, gewijzigd. Dan treedt een jft i togenaamde 'Algemene Maatregel van Bestuur' op dat n'.S flak in werking. vraag van de heer Kool de hij overigens in met een (huldiging. 'Er wordt bij de eente Leusden telkens maar rshands aanbesteed. Je igt je af, of iemand soms be en heeft in het bedrijf (Van tonhoven, red.) en zo ja, wie s. Maar ik wil er op wijzen, •er 1 april een nieuwe wet op rchandse en openbare aan- edingen in werking tredt. ehien, dat dat in de commis- roor Openbare Werken aan ide kan komen', aldus Kool. PvdA, bij monde van Ineke Jansen, leek dat ook een zinvolle discussie. Wethouder Jan Wagenaar (WD) zegde dat toe. Wel wilde hij nog enig respijt, om de nieuwe regeling te kunnen bestuderen. Voor wat betreft de aanbestedin gen m Leusden stelde de wethou der, dat er m Leusden met regel maat offertes worden gevraagd van andere bedrijven. Hij noemde onder meer de Grontmij, het Ad viesbureau Arnhem en DHV. 'In het verleden hebben we, iedere keer weer bij het aantreden van een nieuwe raad, het onderwerp uit- Wethouder Jan Wagenaar (WD):ongepaste opmerking. puttend behandeld. En iedere keer heeft de raad zich kunnen vinden in de manier, waarop we m Leusden te werk gaan', aldus de wethouder. Hij wees er bovendien op, dat verschillende manieren werden toegepast, om aan een reële pnjs te komen. Daarmee was het beslist niet zo, dat de Leusdense firma een soort blanco cheque kreeg. Het be dnjf moet scherp calculeren, zo bleek de wethouder van mening. Hij noemde het een voorrecht, om op deze wijze met de firma Schoon hoven te mogen werken. ONGEPAST Tot slot van zijn betoog bestem pelde de wethouder de beschuldi ging van Joop Kool als 'een onge paste opmerking', en verzocht de heer Kool, die opmerking terug te nemen. Kool antwoordde daarop, dat het al jaren verplicht was, de aanbeste ding van bijvoorbeeld riolering en woningbouw openbaar te doen plaatsvinden. Voor wat betreft zijn beschuldi ging vond hij het spijtig, 'dat de wethouder zich aangesproken voelt.' Dat bleek de wethouder echter allerminst. 'Ik heb geen belangen bij dat bedrijf, dus voel ik me ook niet aangesproken. Maar u wekt de indruk, dat iemand van ons wel belangen heeft, en dat is een be schuldiging die u niet waar kunt maken', aldus wethouder Wage naar. Eenzelfde opmerking maakte burgemeester Rademaker, maar geen van beiden slaagden erin, Joop Kool te overtuigen. 'Ik heb bneven, waar het een en ander uit blijkt. Die zal ik nog wel eens aan de orde stellen. En ik neem mijn woorden met terug', al dus Kool. LEUSDEN - Zoals elk jaar organiseert iedere jaargroep op de Gereformeerde basisschool (Rozengaarde 4) een ten- toonsteling. Deze week heeft groep zeven van de school 'de krant' als onderwerp. Voor een dergelijke tentoonstelling wordt ongeveer an derhalve week uitgetrokken. Alle leerstof wordt zoveel mogelijk in de tentoonstelling verwerkt, waarmee sprake is van een projektweek. De onderwerpen van zo'n ten toonstelling moeten algemeen zijn, passend in de belangstellingssfeer van de leerlingen. Bovendien moe ten ze vak-overschrijdend zijn. Zo heeft groep drie het dit jaar over de bakker gehad, groep vier over het voorjaar, groep vijf over het water, groep zes over het Wad dengebied en groep acht over de bijbel. De organisatie van de tentoon stelling is heel belangrijk: -zo wordt de uitwerking van de tentoonstelling op de personeels vergadering doorgesproken en maakt de klasseleerkracht een leer- en werkboek; -er worden afspraken gemaakt met de leerlingen over wat er mee genomen en verzameld kan wor den; -vaak wordt er iemand van bui ten de school uitgenodigd om het onderwerp toe te lichten; -soms kan een groep iets gaan bekijken; -aan het einde van de week ko men de ouders de tentoonstelling bekijken. Eigenlijk zijn er twee soorten tentoonstellingen: -de leerlingen organiseren en maken de voorwerpen, -de leerlingen verzamelen zo veel mogelijk materiaal. De tentoonstelling van groep ze ven behoort tot de eerste catego rie. Joop Kool (Leusden'85):'...ik neem mijn woorden niet terug... iEUSDEN - De gemeente rad van Leusden is afge- open donderdag akkoord gegaan met een subsidie van tweeduizend gulden voor de manifestatie tondom gehandicapten sport, die op woensdag 8 'Pnl aanstaande in De lorf gehouden wordt. Met deze activiteit wil oen meer aandacht en be- tendheid geven aan de aogelijken tot sporten Voor gehandicapten. Evelien Blom van het CDA stelde voor om het ïhandicaptenbeleid nog *ns aan de orde te stellen 10 om te bekijken wat men 'oor de betrokken Leus- Ie naren kan doen. Lily Amerom (WD) en take Jansen (PvdA) wa- "n dezelfde mening toe- Kdaan. Wethouder Gijs van "oudenberg, die de por tefeuille welzijn in beheer leeft, zegde toe de zaak '09 eens uitgebreid te be kken. Wat de manifesta- Se van 8 april betreft, loopte hij dat velen een kijkje komen nemen. „Ik nodig bij deze iedereen van harte uit", aldus de wethouder vorige week. Tijdens de manifestatie in De Korf, die om 19.30 uur, kunnen valide en in valide mensen kennisma ken met de sportmogelijk heden die er zijn voor ge handicapten. Er worden demonstraties gegeven en wedstrijden gespeeld. De avond wordt gehou den in het kader van het regionaliseringsproject gehandicaptensport. Bij dat project zijn acht ge meenten, waaronder Leusden, betrokken. Die willen een regionale aan pak van de organisatie van gehandicaptensport, omdat elke gemeente apart daar niet aan toe komt. Men bundelde de krachten in de Federatie aangepast Sporten Eem- land. Naast de acht ge meenten is in die federatie ook het particulier initia tief (gehandicapten sportverenigingen en dergelijke) vertegen woordigd. ACHTERVELD - Tijdens een voorlichtingsavond, die werd gehouden in Huize St. Joseph over het bewegen voor ouderen, zei de Provinciale consulente voor „meer bewe gen voor ouderen" dat men in Achterveld het volksdansen wil gaan beoefenen. Naar aanleiding hiervan werd er maandagmiddag een demon stratie gegeven door een groep dames uit de Eem- gaarde te Amersfoort. Voor deze middag was er een grote belangstelling, zowel van de bewoners van het huis, Sine Cura, Wagenberg en oudere bewoners uit het dorp. Na een korte inleiding door ge noemde consulente. Ellen Starink, werd onder leiding van de dames Annie Kroon en Conny Eichels- heim enkele volksdansen uitge voerd. Het betrof volksdansen uit de diverse landen Hierna konden de aanwezigen deelnemen aan het dansen Verschillende malen werd samen met de dansgroep een volksdans uitgevoerd. Na afloop werden de dames en de dansgroep door zuster Ingrid Nooijen dank gezegd voor deze middag. Gezien het enthousiasme werd besloten om een volksdansgroep voor ouderen op te richten Ook ouderen uit het dorp kunnen hier aan deelnemen. Men hoopt dat er voldoende belangstelling voor zal zijn. Belangstellenden konden zich maandag opgeven. Men gaat dinsdag 14 april van start. Het volksdansen zal plaats vinden in de recreatie zaal van huize St Joseph. De eerste maand kan men gratis deelnemen. Daarna kost het vijf gulden per maand. De tijd dat er geoefend zal wor den is van 9.30 uur tot 11.00 uur, waarbij er dan ook gezellig koffie gedronken zal worden. ACHTERVELD - Donderdag avond kwamen de K.P.O.-da mes weer bijeen in D' Ouwe Peerdestal. De voorzitster opende de vergadering en ver welkomde de aanwezigen. In het bijzonder verwelkomde zij Lies van de Eelaart, consu lente van de K.P.O. te Arn hem. Na de enkele punten van huis houdelijke aard waren afgehan deld, werd het woord gegeven aan de ïnleidster van deze avond Lies van de Eelaart. Zij behandelde het thema "Wat is verantwooi'' oucierschap in deze tijd". Hoe staan we zelf te genover de diverse methoden om tot zwangerschap te ko men? Hoe beoordelen we deze methoden vanuit onze levens houding en vinden wij deze ethisch aanvaardbaar? Vervolgens was er gelegen heid tot discussie. De aanwezi gen namen hier intensief aan deel. "De mogelijkheid van het gebruik van de pil geeft de vrouw de macht om het kinder tal te beperken" werd uitvoe rig besproken. Ook werd er in tensief gediscusieerd over de verschillende methodes om zwanger te worden. Als aan de wens om zwanger te worden door onvruchtbaarheid niet kan worden voldaan, kan dit voor zowel de vrouw als de man veel verdriet betekenen. Hoewel het niet altijd succes heeft, kan de onvruchtbaarheid verholpen worden. Op dit ge bied zijn er momenteel snelle ontwikkelingen. Over deze nieuwe mogelijkheden zullen de vrouwen van nu ook mee moeten denken. Zijn deze nor men aanvaardbaar? De spreekster bracht duidelijk naar voren dat het eigen gewe ten hier zeker moet spreken. "Beslissingen moet men ne men volgens het eigen gewe ten, zeker daar het voor ieder een weer een andere situatie is." Na afloop werd de spreek ster dank gebracht voor deze leerzame avond. Deze week hebben wij, groep 7 van de gerefor meerde basisschool, een tentoonstelling met het on derwerp 'de krant'. Wij vin den het een heel leuk on derwerp, en we leren er veel van. WAT MAKEN WIJ? Welke groep heeft een ei gen opdracht Er zijn zes opdrachten die we elke dag wisselen. 1. Fantasiepagina; 2. Weerberichten uitknip pen en daar een tekening bij maken; 3. Foto's verzamelen, de naam er onder schrijven en hoe ze kijken; 4. Van dne andere voorpa gina's een eigen voorpa gina maken, zoals we het zelf leuk vinden; 5. Karikaturen en strips op plakken en soms een ver haaltje er onder schrijven; 6. Opstel schrijven. HOE Krantje. We maken 1 week elke dag een krantje die aan alle kinderen van de school wordt uitgedeeld. De krant is opgedeeld in redacties. Zo hebben we bijvoorbeeld een redactie illustratie, redactie sport, redactie schoolnieuws, re dactie vervolgverhaal enz. NAAR TOE We zijn naar het ND(Neder- lands Dagblad>gebouw in Barneveld geweest. We hebben daar eerst een vi deofilm bekeken en daarna kregen we een rondlei ding. OUDERS Wat doen we als onze ou ders alles komen bekijken? Terwijl onze ouders de ten toonstelling bekijken, ma ken wij het krantje dat de volgende dag verschijnt. Als ze alles hebben beke ken, gaan we 40 toneelstuk jes doen. Geschreven door: Susanne Jongeling en: Marianne Weemhoff, groep 7

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5