LOEP OP Zeuren (6) Loterij voor een bakkerij (1) Loterij voor een bakkerij (2) Eén zwaluw... Werkbladen Rododendron Leusdenaren naar Achterveld? What's in a name? uitgangs punten Verspreking Verwachtingen De vraag I.P.V.O. Prick Hoffman's Vertellingen (1) Hoffman's Vertellingen (2) Zeuren (1) Zeuren (2) Zeuren (3) Zeuren (4) Zeuren (5) oeder van jaar (1) oeder van t jaar (2) goeder van jaar (3) DONDERDAG 2 APRIL 1987 loep op Leusden 13 De hele vertoning deed sterk denken aan het onvergetelijke verhaal van Simon Carmiggelt, getiteld - u raadt het al - 'Zeuren'. Daarin wordt, onder meer middels een weergaloze dialoog, aangegeven dat het huwelijk er is om de deelnemers in staat te stellen, te zeuren. Zonder weergaloze dialoog: de gemeenteraad soms dus ook. De streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs 'Midden Nederland', kortom, de Leusdense SBBO, organiseert deze maand een grote loterij, van drie tot en met zeventien april. De opbrengst van de loterij is bestemd voor een projekt in Kenia, om precies te zijn in Kiambu. Daar is een voormalig docent van de SBBO, Jan Bosch, werkzaam, en zodoende. Het is de bedoeling, dat voor de loterij 15.000 loten worden verkocht. De opbrengst zal worden besteed aan een schoolbibliotheek aan de bakkerijschool in Kenia en voor een houtgestookte oven op de school. Een groot aantal bedrijven in Leusden heeft prijzen beschikbaar gesteld voor de loterij. Die is overigens door de gemeente Leusden goedgekeurd. De trekking vindt plaats op 27 april. De hoofdprijzen zijn een magnetronoven, een reis voor twee personen naar Parijs, een pakket motorrijlessen inclusief examen en een sportfiets. Verder is er nog een groot aantal andere prijzen van rond de tweehonderd gulden of minder, beschikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand. Tijdens de aktie is in de school (Clarenburg 1) in Leusden een foto-tentoonstlling te zien van het bakkerij-opleidingsprojekt in Kenia. Overigens staat Jan Bosch, de docent via wie het kontakt is ontstaan, rechts op de foto samen met de eerste groep bakkersleerlingen. Joost de Jongh (WD) hield vorige week donderdag een vurig pleidooi voor ruimere mogelijkheden voor de gemeentelijke sociale dienst, om iets méér te kunnen doen voor die gevallen, die ingevolge de normale regelingen in de knel komen. 'Vanuit de sociaal- liberale gedachte, daar lees ik de laatste weken nogal eens wat over1, zo hield Joost zijn gehoor voor. PvdA-er Jan Jacobs bleek blij te zijn met dat geluid: Dat is dus de eerste sociaal-liberale zwaluw in Leusden' zei hij. Maar of met die ene zwaluw nu ook de socialistische lente in Leusden is aangebroken... Het is een wonder, maar ze komen er: de werkbladen voor 't Palet. Na een langdurige inhaalrace van met name Ineke Jansen van de PvdA nam de gemeenteraad vorige week een voorstel aan, om een krediet beschikbaar te stellen. Onmisbare dingen, die werkbladen. Dat bleek nog maar eens ten tijde van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Alle uitslagen waren binnen, alle papieren waren naar het gemeentehuis gesleept, behalve die van het in 't Palet gevestigde stembureau. Die kwamen duidelijk als laatste. 'Geen wonder dat die het laatste klaar zijn met de telling1, constateerde toen één van de aanwezigen, 'die hebben geen werkbladen.' In hoeverre dat een rol heeft gespeeld bij het versnelde besluit, om daar nu toch geld voor beschikbaar te stellen, vermeldt de geschiedenis niet. Die bekers voor de Leusdense schooljeugd hebben wat los gemaakt. Zo wilde Ep Oostra van D66 ook nog weten, of er wel overleg was geweest met de schoolhoofden (pardon, direkteuren) van de Leusdense basisscholen, over de vraag of er wel echt belangstelling voor die dingen was. 'Anders ben ik bang, om met Wim Sonneveld te spreken, dat die dingen tussen de rododendrons terecht komen' zei Ep. Waarmee hij refereerde aan de prachtige vertolking van Sonneveld als de opperstalmeester (Tk en de koningin') uit het grijze verleden. Aktueler had het natuurlijk ook gekund, als Ep Tol Hansse had geciteerd. Dan zouden genoemde bekers namelijk niet tussen de krentebroden en de rododendrons terecht komen, maar er achter. iUwaar we tegen die in Leusden ongetwijfeld WD-er Joost de Jongh hadden aangetroffen, om de aldaar gedeponeerde bekers voor verder verval te behoeden. 'Die bekers, dat is een prima belegging1, zo liet Joost tenminste weten. Het ging over de tarieven voor het tennissen in de nieuwe sporthal in Achterveld, waar enige opschudding over bleek te zijn ontstaan in de Leusdense Raad. 'Als we het daar nu goedkoop maken in vergelijking met Leusden, weet ik niet of we daar verstandig aan doen. Vroeger kwamen Achtervelders naar Leusden, waarom zouden Leusdenaren niet naar Achterveld kunnen' zei Lily van Amerom. 'Om te trouwen', riep daarop Achtervelds burgemeester Henk Ossendrijver. Waarmee hij ongezouten te kennen gaf, dat de gang van zaken rond het voormalige gemeentehuis in Achterveld, en het trouwen in de gemeente Leusden, hem nog altiid niet bevalt. Waar Lily van Amerom enige maanden geleden in verband met de Achterveldse sporthal als eens de term 'De Zaal der Zuchten' noemde, meende Bram Vroon vorige week donderdag, ook iets te moeten zeggen over een naam voor de hal. 'Waarom niet een naam, die iets aangeeft over hoe Achterveld onder de oorlog heeft geleden?' suggereerde hij. Dan weten we er wel eentje. 'De Moespot' bijvoorbeeld. En wel omdat helaas niet uitgesloten moet worden geacht, dat dat pand, met toch een geheel eigen, én roemrucht oorlogsverleden, binnen niet al te lange tijd zal gaan verdwijnen. Bovendien kan dan in één moeite worden aangegeven, dat Achterveld niet alleen onder de oorlog van '40 - '45 heeft geleden, maar ook onder de bezuinigingen van de jaren tachtig. Shakespeare zei het al: What's in a name'. Op zich misschien niet veel, maar zeker niet als zelfs de naam niet bewaard zou worden... De discussie over de tennistarieven voor de Achterveldse sporthal leverde nóg een aardige dialoog op. Wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) verdedigde de goedkope tarieven met de volgende stelling: 'Na een jaar voor het normale tarief zijn onze klanten weg. Zo moet je de zaak niet oppakken. Je moet juist de belangstelling aanwakkeren.' Harm Offereins (GPV/SGP) onderbrak Gijs daarop met: 'Maar er was belangstelling. Daarom is die hal gebouwd.' Over verschillende politieke uitgangspunten gesproken... Joop Kool van Leusden'85 had het vorige week danig aan de stok met WD-wethouder Jan Wagenaar. Joop zei tijdens de raadsvergadering iets in de sfeer van: ^e zou denken dat er iemand belangen heeft bij het bedrijf, waarmee hij op de firma Van Schoonhoven doelde. Dit alles in het kader van een nog te voeren discussie over de vorm van aanbesteden, die per 1 april wettelijk anders is geregeld, dan in het verleden het geval was. Tegen het einde van de discussie versprak Joop zich, toen hij wilde zeggen: 'ik heb het tegen iedereen.' Hij zéi echter: 'ik spreek namens iedereen.' Een koor steeg op, met name uit de CDA-fractie, hetgeen op zich, gezien de achtergrond van de verschillende leden van die fractie, natuurlijk niet zo verwonderlijk was. Maar het aanhoren van een meer-stemmig gezongen 'Nee' was op zich bepaald iets bijzonders. Voor de aandachtige luisteraar valt er zo nu en dan wat af te lachen. Wat te denken van het volgende: inzake alle problemen rond De Hakhorst deed wethouder Jan Wagenaar een dringend beroep op de mensen, die al een bezwaarschrift hadden ingediend, om daar nu verder maar van af te zien. Reden: de bedrijfsvoering in het pand. Want er zijn in de richting van de bedrijfsleider verwachtingen gewekt', zei de wethouder. Daarmee kreeg hij bijval, uit geheel onverwachte hoek. En wel van PvdA-er Gert de Weerdt. 'Ik ben het helemaal eens met de wethouder, dat er grote verwachtingen zijn gewekt' zei hij. Waarmee weer een onverwacht bondgenootschap is vastgelegd. De vraag, in hoeverre er vraag bestaat naar een zeker aanbod heeft onlangs, zo ver nam ik uit de krant, ook m Leusden tot een ruets aan dui delijkheid over te wensen la tend antwoord geleid. Met als gevolg, dat het so ciaal informatiecentrum haar activiteiten heeft beëindigd. Begrijpt u me goed, ik bedoel daarmee slechts een element vast te leggen van wat in gro tere lijnen op veel meer maat- schappehjke terreinen gaande was en is. Onverlet is natuur- hjk, dat het in wezen een spij tige zaak is, dat een fors aantal vrijwilhgers een eind ziet ko men aan een bezigheid, die op zich best nuttig, en zeer zmvol had kunnen zijn. Had kunnen zijn, want het was het met, zo vernamen we uit het betreffende bericht. 'Uitgangspunt was', zo lezen we, 'dat een groeiende groep mensen zelf de weg niet kon vinden m de wirwar van hulp verleningsinstanties. Waarna even later wordt ge constateerd, dat de vraag naar die speciale informatie achter bleef bij de verwachting: 'een informatiecentrum van deze orde was in Leusden niet echt nodig', zo concludeerde men. Exit het sociaal informatie centrum. De vraag, die zich bij het lezen van een dergehjk bencht als eerste opwerpt is natuur- hjk, waar ooit de gedachte vandaan kwam, dat een der- gehjke behoefte wel zou be staan. En daar. moet ik eerhjk bekennen, heb ik zo mijn twij fels. Zoals de berichtgeving luidt, valt daar eigenlijk weinig meer uit op te maken, dan dat een aantal mensen weer eens een sociologisch gat in de markt ontdekt dacht te heb ben, wat achteraf gezien al re- dehjk gevuld bleek. Naweeën pleeg ik dat soort zaken altijd te noemen. Na weeën van de roenge zestiger jaren, waarm ïeoei een en alles gedemocratiseerd en, met te vergeten, toch vooral ook geïnformeerd moest worden In Leeuwarden smdeerde een dame af op haar potteuze bewustzijn dat, naar mijn be scheiden mening, voor vele intellectuele benaderingen in teressant genoeg zou zijn, be halve voor het behalen van een titel. En in het verlengde daar van kregen we dezer dagen te horen, dat de jongelui, die straks geacht worden uw kin deren het een en ander aan schoolse vaardigheden bij te brengen, helaas nauwelijks kunnen rekenen. Een repete rende breuk is voor hen in het kader van de wiskunde eerder iets om op te lopen, dan om op te lossen, zo begreep ik. Naweeen, dus. Die in hun redelijk lachwekkende effec ten natuurlijk niet kunnen ver hullen, dat ze voortvloeien uit een hoogst eigenaardig feno meen: het ontkennen van de waarheid. Die is namehjk nogal hard: we leven in een land. waar op allerlei terreinen de wet van vraag en aanbod heerst. En volgens sommigen is het zaak, die realiteit vooral met mee te laten wegen in aller hande besluiten, akties, daden of wat dan ook. Waarna men in een later stadium tot de ver bluffende ontdekking pleegt te komen, dat het ideaal onder de zware last van een zekere reahteit als een plumpuddmg in elkaar pleegt te zakken. Maar je moet het wel bhjven proberen, natuurhjk. Vooral als het om iets gaat, dat uit Amerika komt. Heeft u het deze week ook gezien, die praatpaal wt de Tweede Kamer die de oplos sing voor ons schrijnende cel lentekort voorhanden dacht te hebben? 'De mensen moeten hun straf thuis uitzitten', sprak die man. Waarbij hij als voor delen noemde, dat het cellen tekort zo werd opgeheven, dat het goedkoper zou zijn, omdat de mensen hun eigen levens onderhoud zouden moeten betalen, en dat het een minder grote sociale druk op het gezin zou leggen. Het gehijg, waarmee deze volksvertegenwoordiger m de nek van zijn voorgangers in de bezuimgingsrace zat te hijgen, om toch vooral in beeld te ko men en zo de weg te openen naar op z'n minst een staatsse cretariaat, werd ons nog net bespaard. 'De mensen hoeven immers niet meer uit het gezinsver band weg te worden gehaald. Ze hebben huisarrest, en kun nen binnen het gezin bhjven functioneren. Zo wordt het ge zin niet mee-gestraft', orakelde het betreffende Kamerhd. Die ons verder nog meedeelde, dat het m ika ook zo goed functioneerde. Nu bestaat natuurhjk de kans, dat die man dit allemaal zei in een vlaag van verstands verbijstering. Dat soort moge- hjkheden moet men nooit uit sluiten, het zou de eerste keer ruet zijn, tenslotte. Maar stel, ik bedoel echt: stél..dat die idioot het meende, 'het gezin met mee- gestraft. Een op het terrein van hu meur met te gemeten man of vrouw in huis, die de deur niet wt mag. Zou de hoeksteen van onze samenleving daar niet on der hjden? Een scheurtje oplo pen misschien? Verpulveren, mogehjk? Nee, mevrouw, meneer. Dat heeft u geheel verkeerd ge zien, 'want m Amenka functio neert het zo goed. Neemt u van nuj maar aan, dat het wordt ingevoerd. Thuis 'zitten.En dat het pas ter dis cussie wordt gesteld, als de eerste tien slachtoffers ten ge volge van moord en doodslag zijn gevallen. Waarna we het weer fijn verder kunnen hebben over het abstracte fenomeen 'de na weeën van de roerige zestiger jaren. Bij de post van deze week troffen we tot onze grote blijdschap weer een exemplaar aan van wat zich ter redaktie van de Leusder Krant inmiddels mag verheugen op de naam 'Hoffmann's Vertellingen', oftewel 'recherchetips voor het bedrijfsleven.' Het was uit die tips, dat we enkele weken geleden onze korte cursus fraude in deze kolommen samenstelden. Ook dit keer staan er meerdere behartigenswaardige mededelingen in het blad. Met name opmerkingen ten aanzien van accountants-controle, die - nog altijd ingevolge het motto 'wie de schoen past trekke hem aan' - de moeite waard zijn om er kennis van te nemen. Onder het kopje 'Dit jaar weer méér winst?!' wordt gemeld, dat het voorkomt dat er, ondanks stijgende omzetten en ongeveer gelijkblijvende kosten, een pijnlijke verrassing kan ontstaan. En wel, omdat het rendement gedaald blijkt te zijn. Daar kunnen verschillende oorzaken voor zijn. 'Maar als intern geen aanvaardbare verklaring kan worden gevonden, dan kunt u zeker niet uw accountant hiervoor verantwoordelijk stellen. In de meeste gevallen heeft deze immers uitsluitend de opdracht uw boekhouding te controleren, de jaarstukken samen te stellen, belastingzaken te regelen, alles op basis van de hem ter beschikking gestelde administratieve gegevens.' Waarna het leerzame deel van de uiteenzetting volgt, namelijk de opmerking: 'Tenzij u natuurlijk extra afspraken heeft gemaakt om ook controles op eventuele fraudes te doen uitvoeren. Zo niet, dan ligt de oplossing van uw problematiek wellicht in onze samenwerking met uw accountant op basis van zijn cijfers en inzichten', zo prijst het recherchebureau - uiteraard - de eigen diensten aan. Waarmee zo'n tekst natuurlijk bepaald niet minder stof tot nadenken geeft. Zoals Hoffmann's Vertellingen overigens altijd stof tot nadenken geven... Het is een bekend verschijnsel in het vergader-wezen, dat een deel van de tijd daarin wordt verspild dankzij het universele gegeven, dat vergaderaars graag hun eigen stemgeluid horen. Dat gaat echt opvallen, als het om een vergadering van enigszins ondergeschikt belang gaat. En dat was vorige week donderdag duidelijk het geval bij de Leusdense gemeenteraad. Op het laatste moment werden de raadsleden ervan op de hoogte gesteld, dat er geen besluit genomen kon worden over 't Ruige Veld, in verband met de problemen rond de ontpachting. We berichtten u daar al uitvoerig over. In plaats van de geboden mogelijkheid aan te grijpen om zo snel mogelijk een eind te maken aan de vergadering, trad prompt de' Wet van Niet Voor Niks Gekomen' in werking: er wérd wat afgezeurd... Ep Oostra van D66 opende de aanval op ieders geduld met een opmerking over bekers voor de Leusdense schooljeugd in verband met het vijftigjarig huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hardHet voorstel was, daar geld voor beschikbaar te stellen, hetgeen overigens ook gebeurde. Maar vraag niet hoe. TVIeneer de voorzitter', sprak de Leusdense democraat, 'als er meer dan drieduizend van die bekers worden afgenomen, krijgt men op de prijs van vier gulden vijfendertig cent korting.' 'Plus', zo vervolgde Oostra, daarbij een opmerkelijke gelijkenis vertonend met de belastingambtenaar, waar schrijver dezes al jaren mee overhoop ligt, 'plus drie procent korting bij kontante betaling.' Zie. Niet dat Ep Oostra tegen was, daar niet van. Maar korting bleek ook uit D66-oogpunt een niet te versmaden zaak. Hollandser kon het dus niet. De constatering van CDA-er Bram Vroon, dat de raad weer eens werd 'overvallen' met een voorstel, was wat dat betreft reéler. *Want u kunt mij toch niet vertellen, dat dit huwelijksfeest niet te voorzien was geweest', zo concludeerde Bram Vroon. En daar had hij natuurlijk gelijk in. Helemaal los van de constatering van burgemeester Rademaker, dat 'dit soort zaken nu eenmaal kan gebeuren.' Daar had de burgemeester weer gelijk in. Vooral inLeusden. Wie overigens dacht, dat we er daarmee waren, had weer eens ongelijk. Want hierop volgde nog een hele vertoning rond de tarieven voor de nieuwe sporthal in Achterveld. Wat wil het geval? Die hal is speciaal voor tennissers ooit groter gebouwd, dan oorspronkelijk het plan was, maar nu lag er een voorstel om de tennissers, die de 'incourante uren' zullen krijgen toegewezen, tegen een gereduceerd tarief gebruik te laten maken van de hal. Dat nam niet iedereen het college in dank af, zodat de PvdA, Leusden'85, GPV/SGP en D66 van mening bleken, dat er gewoon f27,50 berekend zou moeten worden, het tarief dat ook elders in Leusden geldt. Het college had in haar voorstel f20,- staan, maar daarmee bleken de alternatieven nog niet uitgeput: Lily van Amerom (WD) deed een voorstel, om voorlopig maar f23 in rekening te brengen. Zo waren er twee voorstellen, waarover werd gestemd, nadat er, zoals de Belg wel zegt, 'danig gepalaverd' was. Het resultaat: het voorstel van het college werd aangenomen. pop Leusden edaktie: Hans Mosterd rzijn zo onderhand wat van dagen. Moederdag, erdag, Dierendag. nTiinderdag' dan? Aha. 'Het ke dag kinderdag' is de ddoener waarmee die vraag ens weer wordt afgedaan, iar naar het zich laat den, komt daar snel een aan. ant het Amsterdamse riott-hotel organiseert ook ar weer de verkiezing van toeder van het jaar.' Dus passief kunnen kinderen, moeder ze iedere keer weer le dooddoener van het jaar: 3 selke dag kinderdag' ji leept, hun moeder lekker 3 jpgeven. Wraak is hun deel ui €t- it zal ze leren. Maar, >os, voor al die kinderen die oon een fantastische moeder ten, en die dat willen weten bestaat de mogelijkheid, hun der op te geven voor de titel li der van het Jaar.' K kunnen dat doen, door chten, tekeningen, brieven If gemaakte stripverhalen sturen naar: Amsterdam iott Hotel, Stadhouderskade 11054 ES Amsterdam, onder i,j elding van TVIoeder van het yj iters, kleuters, tieners en assen kinderen, ze kunnen ,rt laai hun moeder ,pj Iragen, waarna meneer d; is een keus zal maken. Moeder van het Jaar krijgt iboden: een inmaakbeurt voor het hele neen brunch op ierdag, voor het hele gezin, bij, zo meldt men ons uit erdam, ook nog een neringsbord hoort, zijn benieuwd, of er lense moeders zijn, die bij landelijke verkiezing hoge looien. Het moet natuurlijk in, na de thema-ochtend en in t Vooronder over de wie een goede moeder is. aangezien daar ook vaders om waren, bestaat de kans rlijk dat we in Leusden onze en alsnog beter op rdag kunnen zetten.. V zici ïlec S-i Sc nak gert °ieuws uit Stontenburg: n sd re*d het eerste kievits-ei eflS* j e gemeente Leusden den. co Vos, die in Stoutenburg aan de Hessenweg nummer veertig woont, was zo gelukkig. Marco is veertien jaar en bezoekt de Groene School in Hoogland. Hij houdt het weiland, waar hij dat eerste kievitsei vond, altijd in de gaten vanwege de vogels. Zo treft hij er, langs de slootkanten, ook regelmatig eendenesten aan. Wat de kieviten betreft: eieren rapen is één, als dat is afgelopen zorgt Marco er altijd voor, dat er hekjes bij de nesten worden gezet, zodat die met maaien en met gieren niet worden vernield.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13