I Ite Doornbosch over het oude herhalende lied in bibliotheek isiduna bij Eurofleur LEUSDEN, -ïokaalZ Afsluiting winterprogramma Culturele Raad Handwerktentoonstelling Tuinvuilactie weer gestart Aerobic optreden in Lisidunahof Bssen 'De Wegwijzer' in ken van communicatie Eusder krant Film 'Blijhof Kledingbeurs Papier- cointainer 65e Sympatia-actie start EK' Maart extreme maand Leusden Achterveld DONDERDAG 2 APRIL 1987 plaatselijk nieuws ,EUSDEN - Op woensdagavond 8 april om 20.15 uur sluit de Iturele Raad Leusden haar winterprogramma 86/87 af met bijzondere lezing van de bekende onderzoeker en verza- laar van het oude Nederlandse verhalende lied, Ate ornbosch. De bijeenkomst wordt gehouden in bibliotheek !UW-Langenbeek aan de Hamersveldseweg. lo'n duizend afleveringen heeft Doornbosch er inmiddels op en. Elke zondagmiddag op Ra- 4 presenteert Doornbosch zijn uddels befaamd geworden pro- mma „Onder de groene linde", ann het oude verhalende Ne- landse lied uitgebreid aan de e komt. Dat begon allemaal in 7, toen Ate Doornbosch, werk- m op de muziekafdeling van de RA, op het idee kwam om het [e, Nederlandse lied te gaan op- iren en te bewaren voordat de sten en melodieën zouden zijn dwenen (zoals met zoveel plaat- jke overlevingen het geval is) hen, die ze nog kennen. Na zijn eerste uitzending van „Onder de Groene Linde" in het najaar van 1957 kreeg hij zoveel reacties van radio-luisteraars, dat het programma een vast onderdeel werd van het VARA-programma. In 1966 verliet Ate Doornbosch de VARA, omdat het zoeken naar oude liederen inmiddels een full time job was geworden en hij zijn werk voort kon zetten als weten schappelijk medewerker van het B. J. Meertens Instituut voor dialecto logie en volks- en naamkunde. Een onderdeel van dit instituut is het Nederlands Volksliedarchief, dat in 1952 in het leven was geroepen. Als wetenschapper is Ate Doornbosch nu al weer jarenlang bezig al die oude teksten en de bijbehorende muziek te inventari seren. Via zijn eigen radio-programma blijven de nieuwe gegevens toe stromen, want de luisteraars leve ren tal van tips en ideeën na iedere uitzending. Ook tijdens zijn altijd weer boeiende lezingen in het hele land ontvangt hij weer nieuwe, tot dan nog onontdekte teksten, die hem vaak ter plaatse worden voor gezongen, omdat er zelden iets op schrift staat. Doornbosch neemt in Nederland en ook daarbuiten een uitzonder lijke positie in. Hij is wellicht de enige wetenschapper op dit speci fieke terrein, die de beschikking heeft over een eigen, vast radio programma. Op grond van de in middels enorm gegroeide verza meling is het mogelijk om een beeld te schetsen van het reilen en zeilen in ons land van de middel eeuwen tot aan de twintiger jaren van deze eeuw. Dankzij het niet aflatende speurwerk van Doornbosch en zijn medewerkers van het B. J. Meertens Instituut (een instelling van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen) en met in het minst dankzij de vaak enthousiaste en spontane medewerking van Ne derlanders uit alle landstreken. Woensdagavond 8 april komt Ate Doornbosch naar Leusden, waar hij in bibliotheek Nieuw Lan- genbeek in het kader van het win terprogramma van de Culturele Raad Leusden een avond zal ver zorgen, geheel gewijd aan het oude Nederlandse verhalende lied. Dat Leusdenaren, die oude liederen kennen, extra welkom zijn, behoeft geen betoog. De Werkgroep Win terprogramma van Culturele Raad Leusden heeft inmiddels al wat van die oude liederen uit onze omge ving ontvangen en doorgezonden naar Doornbosch, maar ongetwij feld zijn er nog veel meer van dit soort liederen, die de moeite waard zijn om bewaard te worden. De Culturele Raad Leusden simt met deze bijzondere lezing, aange vuld met authentieke bandopna- men, haar winterprogramma 1986/ 87 af. Wie op woensdagavond 8 april m het bezit is van oude „lied blaadjes" of „liedschnften" (al dan j met uit deze streek) doet Ate Doornbosch een groot plezier door ze mee te brengen naar bibliotheek Nieuw Langenbeek. Zelf voorzin gen mag natuurlijk ook! De lezmg begint om 20.15 uur. De voorverkoop van de kaarten begint op woensdag 1 april a.s. (en dat is dus geen 1 april-mop) bij bibliotheek Nieuw Langenbeek en het kantoor van de Leusder Krant. De entree is 2,50, CJP-houders en 65+ betalen twee gulden. Voor j zover de voorraad strekt zullen er vanaf een half uur voor aanvang aan de zaal nog kaarten verkrijg baar zijn. Eén van de tentoongestelde werkstukken LEUSDEN - De voorjaars- tuinvuilactie, die onlangs weer is gestart, loopt nog tot 3 mei. Op ruim veertig plaatsen mogen inwoners van de gemeente hun tuin- vuil storten. Tuin vuilstort plaatsen worden aangege ven met een oranje of groen bord en staan ook vermeld in de reinigingsinfo van de cember 1986. Het is jammer wanneer op deze speciaal ingerichte plaatsen, dozen, zakken en andere rom mel terecht komt. Niet leuk voor de mensen die er dicht in de buurt wonen. Bovendien brengt dit voor de gemeente hoge kosten met zich mee en die kosten werken door in de afvalstoffenheffing die de inwo ners moeten betalen. De gemeente verwerkt het tuinvuil namelijk tot compost. Alle materialen, die niet tot compost kunnen worden ver werkt, moeten uit het tuinvuil worden verwijderd. En dat kost onnodig veel geld. De gemeente Leusden biedt tal van betere manieren om van het "andere" vuil af te komen. Buiten de wekelijkse ophaal dienst door de firma Spitman, is het mogelijk om op werkda gen, en op zaterdagochtend, op de gemeentewerf afval te deponeren. Dit kost met uitzon dering van bouwpuin, hele maal niets. Voor nadere informatie kan contact worden opgenomen met de gemeentewerf, Hamers veldseweg 185, telefoon 941594. LEUSDEN - In het H F Witte Dorps huis te De Bilt wordt op woensdag 8 en donderdag 9 april een hand werktentoonstelling gehouden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. De inzendingen zijn werkstukken van cursussen die de NBP voor haar leden in de provin cie Utrecht organiseerde. In het Dorpshuis worden ook demonstra ties in kantklossen, quilen en Ri chelieu gegeven. Woensdag is de tentoonstelling geopend van 13.30 tot 21.00 uur, donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs voor leden is f 1,50 en voor niet-leden f 2,50. ile WEN - Drie volle dagen stond bloemistenj/kwekerij Eurofleur vorige week in de feestelijke belangstelling wege een heropening. Voor muziekvereniging Lisiduna was dat reden om daar een muzikale felicitatie af te ten. öf gebeurde dus afgelopen zaterdag. Na wat muzikale marsen op het parkeerterrein, werd de serenade in de mkassen voorgezet. Zo was het voor velen aangenaam winkelen bij Eurofleur. Bovendien deed Lisiduna het hte weer even vergeten, zodat iedereen zich al midden in de lente waande. Maar dat was slechts voor enkele iten. IDEN - De lessen op de open basisschool 'De Wegwijzer" vanaf 23 maart zoveel moge- i het teken staan van communi- Met behulp van een aantal d? ee ^afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. t f ijn edaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd «Jaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker indredaktie: Hans Mosterd. Severing kopij en advertenties: oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur led; *0 H z '■210 ouders en het schoolteam is een compleet t.v7video-programma sa mengesteld. Dit werd als introduktie aan de kin deren gepresenteerd. Zij zagen aktie en administratie: antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur alefoon 033-941495 (administratie en redaktie) onnementsgeld: 66.80 per jaar. 33,90 per half jaar. 17.20 per kwartaal lachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op el onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt Kiemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420 94206 ibestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u 'bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld. duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, mmer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, 'bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en '5.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor. usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling 'tvangt u de gewenste fotofs) thuis LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. een actualiteitenrubriek met onder meer nieuws over het zwembad 'Bavoort' en de aansluiting op de A-28. Deze rubnek werd gemaakt met medewerking van de ge meente Leusden. De weerman, qen loterij en een Banana Split show maakten het t.v.-programma com pleet. De kinderen leren de achter gronden van de media kennen door lesmateriaal van de PTT, com- municatie-apparatuur en een spe ciale schoolkrant. Vrijdag 3 april wordt over dit project een exposi tie gehouden m de school van 19.00 tot 20.00 uur. LEUSDEN - Speel- en rekreatiever- eniging 'Blijhof zal zaterdag 4 apnl het filmsprookje 'Peter en Elliot de draak* vertonen. Er staan twee voor stellingen op het programma: om 10.30 en 13.30 uur. De film duurt ongeveer twee uur en is geschikt voor jong en oud. Peter, een 9-jarig weesjongetje, vlucht op de rug van de draak Elliot naar een vissersdorpje. De draak kan niet alleen vliegen, maar ook in LEUSDEN - In het vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder wordt op woensdag 8 apnl een krn- derkledingbeurs gehouden van 9.00 uur tot 13.00 uur. Het inleveren van kleding kan nog geschieden op donderdag 2 april van 20.00 uur tot 22.00 uur en op dinsdag 7 april van 9.00 uur tot 11.00 uur in 't Voor onder, Burgemeester Van der Postlaan 2. Voor meer informatie kan men bellen naar V. Bleijerveld, telefoon 033-944858 het niet verdwijnen. In het dorpje veroorzaakt dit nogal wat opschud ding, maar Nora de dochter van de vuurtorenwachter ontfermt zich over Peter. De entreeprijzen bedragen twee gulden voor leden op vertoon van hun hdmaatschapsbewijs en dne gulden vijftig voor met-leden. Voor meer inlichtingen tel. 941071. LEUSDEN - Op maandag avond 6 april geven twee ae robic groepen van het Insti tuut voor Bewegingsonder wijs Ju Sei Do uit Leusden een demonstratie aerobic dan cing. Deze uitvoering vindt plaats op de ontspannings avond voor de bewoners van Lisidunahof. Het optreden duurt van 19.30 uur tot 20.00 uur. De eerste demonstratie wordt gegeven door de jongste kinder groep. Deze meisjes in de leeftijd van 5 tot 10 jaar zijn al wekenlang aan het oefenen om de bewegin gen, die bij de muziek horen, te leren. De liedjes zijn eigentijds en de muziek spreekt hen aan. Zo zul len zij hun optreden beginnen met een liedje van Madonna. Dit is de warming-up die ervoor moet zor gen dat de spieren alvast los en soepel worden. Op een liedje van LEUSDEN - Komende maandag, zes apnl, staat de papiercontainer weer bij de openbare basisschool 't Palet in LeusdemZuid. De container staat er van acht uur 's morgens tot twee uur 's middags. De opbrengst is voor verschillende doeleinden. De volgende data, dat er een j papiercontainer bij de school staat zijn vier mei en één juru. Frizzle Sizzle dansen zij hun aero bic. Aerobic voor kinderen is een speelse bewegingsvorm, die hen samen met leeftijdsgenootjes ge voel voor bewegen en ritme bij brengt en die tegelijkertijd het li chaam tramt. Bij Ju Sei Do wordt dit op een verantwoorde manier be geleid door gediplomeerde aero- bic-ins tructnces. Dan komt de tweede groep gro tere meisjes erbij en het volgende nummer dansen ze allemaal samen. Dit is tevens de afsluiting voor de kleintjes. De grote meisjes dansen dan alleen verder. Dit optreden ziet er al iets meer volwassen uit. De leeftijd m deze groep varieert van 11 tot 15 jaar. Zij brengen een nummer op de mu ziek van Mei en Kim en het dansge- deelte is een leuk ogende show. Alle meisjes uit beide groepen zijn afkomstig uit Leusden. In voorafgaande jaren zijn er al eerder optredens verzorgd voor Lisidunahof. Het is gebleken dat de bewoners genieten van het kijken naar kinderen die zo hun best doen om er iets leuks van te maken en proberen om hen een gezellige avond te bezorgen. De ouders van de kinderen die optreden worden ook uitgenodigd in Lisidunahof om naar de presta ties van hun dansende dochters te komen kijken. LEUSDEN - Op 4 april gaat de jaarlijkse SYMPATIA- ACTIE van start. Deze actie wordt elk jaar in de maan den april en mei georgani seerd om gelden bijeen te brengen voor medisch en opvoedkundig ontwikke lingswerk in de Derde We reld. De SYMPATIA-AC- T1E maakt het mogelijk dat jaarlijks duizenden deskun digen worden uitgezonden. Zij zetten zich in de Derde- Wereldlanden in om mee te werken aan een structurele verbetering van de levens omstandigheden van de mensen in deze landen. Het centrale uitgangspunt bij de SYMPATIA-ACTIE is, dat de bevolking in de Derde Wereld, na noodhulp, het best is gebaat bij goede medische zorg en on derwijs. Goed onderwijs om zelf weldoordachte beslissin gen te kunnen nemen voor een zelfstandige toekomst, en me dische zorg om die zelfstandige toekomst, dank zij een goede gezondheid te kunnen realise ren. ue bïMPATIA-ACTIE, die over de gehele wereld wordt ge houden, heeft het mogelijk ge maakt, dat er 166 ziekenhuizen, 269 varende en rijdende kli- mekjes en zo'n 3921 basisscho len en 913 scholen voor middel baar en hoger onderwijs en uni versiteiten werden gebouwd of gesticht. Door deze voorzienin gen wordt mensen in de Derde Wereld een menswaardiger bestaan verschaft en daardoor hoop op een betere toekomst. In de periode van 4 april tot en met 16 mei gaan ook dit jaar weer ruim duizend vrijwilligers in heel Nederland van deur tot deur om geheel belangeloos een tijdschrift met de naam SYMPATIA te verkopen voor het bedrag van twee gulden. De gehele opbrengst van deze actie gaat naar de ontwikke lingsprojecten in de Derde We reld. De papier- en drukkosten wor den door de kerk der Zevende- dags Adventisten in Nederland gedragen. De totale opbrengst in 1986 be droeg 280.000 gulden. Het Cen traal Archief voor het Inzame lingswezen te Amsterdam ont vangt van deze opbrengst elk jaar een verslag. ^/////ZazZ?////, ioor Jan Versteegt De maand maart zit er in middels op. En het was een maand vol extremen. Te koud, te nat en hij leverde in Achterveld zelfs nog een ijs dag op. In het noorden van het land maar liefst 7 op een rij. Wie herinnert zich niet de ijzeltaferelen in Noord-Ne derland, waarbij het op som mige plaatsen meer dan 30 uren achtereen regende bij een temperatuur onder het vriespunt. De schade was enorm en veelal onherstel baar. Maart leverde ook een se rie prachtige zonnige dagen op, maar wel koud. Nu het overzicht. Maart 1987 maart normaal Gem. max. temp. 6,1 8,9 Gem. min. temp. -1,3 1,3 Gem. temp. 2,4 5,1 Neerslag 109,3 52 mm Aantal vorstnachten 20 11 Aantal ijsdagen 1 0 Conclusie: maart 1987 was een zeer koude, zeer natte anti voorjaarsmaand. Het kan zijn dat Achterveld één van de natste stations gaat wor den, tenminste bij mij. Anton Hak noteerde slechts 97 mm en het verschil tussen zijn station en de mijne is slechts een paar honderd meter. Misschien zijn de meters stuk. Wij gaan het de ko mende maand april nauw keurig bijhouden. De waar nemer in Leusden kwam op 101 mm, erg veel dus. Het actuele weer is nog weinig voorjaarsachtig. Wel zal de temperatuur, de ko mende dagen rond 12 13 graden schommelen en dat is normaal voor de tijd van het jaar. Erg veel neerslag wordt niet verwacht. De zon zal er af en toe bij zijn. Ik ben be nieuwd, wanneer we voor het eerst een temperatuur van 20 halen. In 1983 duurde dat tot 31 mei. Daarna werd het volop zomer, vooral in juli. De maand mei was toen rampzalig met veel water en een storm op hemelvaarts dag. Leusdes Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Hel weer in Leusden De pnjspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagma met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag. Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6,- per dag elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6,- per dag. elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewma de Boer 'mkindegetrmie/ Vrijdag 3 april 19.00-20.00 uur: Expositie over communicatie in de openbare ba sisschool De Wegwijzer, De Bie- zenkamp 39. Zaterdag 4 april 10.30 uur en 13.30 uur: film 'Peter en Elliot de draak' Blijhof, Lisiduna- straat 2 19.30 uur Toneelvoorstelling jeugdgroep Eendracht in De Korf, De Smidse 1 20.30 uur: Space-Night, stunt avond OJJC de Geut, De Geut Zondag 5 april 13.30 uur: Toneelvoorstelling jeugdgroep Eendracht in De Korf, De Smidse 1 15.30 uur: Jazz-sociëteit met Tony Vos in Hakhorst, Waarden 25a Maandag 6_ap?il 20.00 uur: Openbare vergade ring commissie Welzijn en On derwijs, Gemeentehuis,'t Erf 1 Dinsdag 7 april 20.00 uur: Bijeenkomst NCVB, 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 20.00 uur: Gespreksavond Kruisvereniging, wijkgebouw Leusden-Zuid, Roo van Aldewe- reltlaan 13 20.00 uur: Openbare vergade ring Commissie openbare werken en ruimtelijke ordening Vrijdag 3 april 20.00 uur: Kaarttoernooi in De Hessenkar. Zaterdag 4 april 20.00 uur: Toneeluitvoering Culdoto Ln Ons Gebouw. 20.00 uur: Disco show in De IQaveet. 20.00 uur: Gehuwdenbal in café Buitenlust. Zondag 5 april 11.30 uur: Fnihschoppen in D'Ouwe Peerdestal. 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Dinsdag 7 april 09 00 uur: Welfareclub van De Zonnebloem m Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3