Kantongerecht Amersfoort Afscheid van trouwe PTT-er nfo-centrum activiteiten lleenstaanden van start Dronken rijders veroorzaakten problemen aarten-actie an Unicef lei Scholenactie Eerste hulp bij onderwijs geslaagd Collecte Kinderbescherming Bloemschikken -lezers. schrijven- Discussienota over gemeentelijke voorlichting Vocal group Amersfoort in 't Claeverenblad Bijeenkomst KPO Toneel in De Korf Space-Night, derde stuntavond De Geut Loysder Hoek Postzegels Van Kersbergen DONDERDAG 2 APRIL 1987 EUSDEN/DEN BOSCH - lleenstaanden en een- idergezinnen die informa- e willen over contactmo- elijkheden in eigen stad of reek, kunnen vanaf dins- ag 31 maart terecht bij het uidelijk infocentrum al- ens taanden-acti vite iten et centrum, gevestigd bij >t Platform van Organisa- es voor Alleenstaanden in en Bosch, beschikt over ►gevens van drie- tot vier- >nderd contactorganisa- es verspreid over heel Ne tland. e centrale bundeling van ize gegevens is voortge- >men uit een groeiende aag naar contactmoge- kheden en de onbekend- lid op dit terrein. Nederland wonen twee mil- en alleenstaanden en een- idergezinnen al dan niet be- jist alleen. Dit aantal van tij- ilijk of blijvend in deze leef- irm verkerende mensen zal komende jaren nog sterk enemen. Het aantal contact- ekenden onder hen wordt op ca 750.000 geschat. Enkele nduizenden hiervan staan in schreven bij de erkende re- ïebemiddelingsbureaus. jranderingen in leefvormen bben voor het contact tussen mensen andere wensen en mo gelijkheden tot gevolg. Intimi teit, seksualiteit en de behoefte aan geborgenheid is niet alleen meer voorbehouden aan huwe lijk en gezin. Veel ouderen, opgevoed vol gens de traditionele idealen, vertalen de contactbehoeften in het zoeken naar een partner. Het streven naar zelfstandig heid en emancipatie van vooral jongeren leidt echter tot ver anderingen. Er wordt gezocht naar nieuwe contactvormen. Onder andere uit onderzoek in Maastricht blijkt dat ook eenza men opvang en ontmoetings mogelijkheden van belang achten om veranderingen te brengen in hun leefsituatie. VRIENDENKRING De aan het centrum verbonden gen half elf, toen de 48-jange automobilist De W. uit Velp op de Rijksweg 12 werd aange houden. In eerste instantie weigerde hij zijn medewer king aan een blaastest. Op het politiebureau werkte hij uitein delijk wel mee. Toen hem echter een rijverbod werd op gelegd, drong dat kennelijk niet tot hem door. Reden, waarom de man ter ontnuchte ring werd ingesloten. Woens dagochtend om kwart voor ze ven was het opgelegde rijver bod verlopen, zodat de Velpe- naar op vrije voeten werd ge steld. Om tien voor een 's nachts werd in de nacht van dinsdag op woensdag de 38-jarige au- pagne, waarmee al voor anderhalf miljoen kinderen een voortijdige dood is voorkomen. Een inenting tegen difterie, po lio, mazelen, tetanus, kinkhoest en tuberculose kost slechts vijftien gulden per kind, terwijl uitdroging als gevolg van diarree al voor een paar stuivers kan worden voorko men. „Als beide maatregelen op grote schaal kunnen worden geno men, zouden ieder jaar zeven mil joen baby's en kleuters, die nu on nodig sterven, in leven blijven", al dus een woordvoerder van Unicef. De Nederlandse afdeling van het Kinderfonds van de Verenigde Na ties rekent erop dat alleen al via deze kaartenactie meer dan tien miljoen gulden bij elkaar wordt ge bracht. USDEN - Unicef Nederland itte onlangs met de wens- uten-actie 1987. Dankzij opbrengst van deze actie, i sinds 1950 wordt gehou- kan het leven van dui- öden kinderen gered wor- L geld wordt onder meer ge kt voor inentingen tegen kin- fcekten. Dat inentingspro- foma maakt onderdeel uit van wereldwijde Unicef-cam- LEUSDEN - Twee automo bilisten die onder invloed van alcohol in hun auto werden aangehouden, hebben de Leusdense po litie in eerste instantie voor problemen gesteld. Beide mannen weigerden in eerste instantie iedere medewerking, waarbij één van hen zich zelfs te gen zijn aanhouding ver lette. De ander moest ter ontnuchtering in het poli- ^ftiebureau worden opge sloten. Het begon dinsdagavond te voren netjes geregeld is, dan wordt een dergelijk verweer een onwaarschijnlijk verhaal en dus terzijde geschoven. Omdat deze verdachte ook nog een aanrijding veroorzaakt had en daarna was weggereden zonder zijn identiteit bekend te maken, kon hij helemaal niet op sympathie rekenen. Hij werd dan ook veroordeeld tot een boete van in totaal/ 550,-. Een arts die speciale spuiten nodig had die alleen in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht te krijgen waren, werd in de der. jeugdige automobilist Garderen, die op 19 lart voor de kantonrech- r moest verschijnen om- 1 hij onverzekerd gere id had, beriep zich op zijn oofsovertuiging die hem lette verzekeringen af te iten. RjAAl i dergelijk beroep wordt ge opteerd, mits vrijstelling is gevraagd en een bedrag ton in het fonds waaruit ver- slachtoffers betaald kun- r 'worden. Maar als, zoals in geval, de zaak niet van te plaatselijk nieuws consulente Lucy Platvoet hier over: "Steeds meer mensen zoeken contactmogelijkheden waarbij paarvorming minder op de voorgrond staat. Het elkaar kunnen ontmoeten, samen eten of op stap gaan, kortom het uit breiden van de vriendenkring staat voorop." ,,Het negatieve imago dat rust op contactzoeken wordt lang zaam doorbroken. De toename van contactadvertenties en een groter aanbod van nieuwe ini tiatieven zijn tekenend voor deze ontwikkeling", aldus de consulente. Het infocentrum, dat zich niet richt op relatiebemiddeling, geeft informatie over aller hande activiteitenclubs, socië teiten, gespreksgroepen, cur sussen en dergelijke voor al leenstaanden. Adressen, om schrijvingen van doelgroep en soort activiteiten worden op aanvraag toegezonden en voortdurend bijgewerkt. Een standaardpakket aangevuld met plaatselijke adressen wordt tegen kostprijs toege zonden. Het voorlopig door WVC voor een jaar gesubsidieerde info centrum is van maandag tot en met donderdag 's middags te bereiken. Telefoon 073-134357. Schriftelijk: Mayweg 5, 5211 AA 's-Hertogenbosch. Het initiatief komt voort uit een LEUSDEN - In restaurant Bavoort namen de Leusdense PTT-ers vonge week donderdagavond afscheid van hun in oktober 1984 gehouden con- collega D. Oostenbroek. Na veertig jaren trouwe dienst, waarvan een behoorhjk aantal als hoofdbesteller, hield de heer Oostenbroek het voor gezien. Veertig jaar lang zette hij zich met hart en ziel in voor Moedertje Post. „De PTT was alles voor hem", zo zei een van zijn collega's. Bij zijn afscheid kreeg hij diverse cadeaus aangeboden, onder meer een fraaie fiets. Zo kan de ex-hoofdbesteller nog vele rondjes door Leusden .crossen'. Zonder postzakken, natuurhjk. gres over de contactenmarkt. Hier werd bepleit een derge lijk infocentrum alleenstaan den-activiteiten in te stellen. tomobilist V. uit Leusden aan gehouden op de Groene Zoom, ter hoogte van de Vrij hoef. De man, die kennelijk gedronken had, wilde geen enkele medewerking verle nen. 'Met de politie heb ik niks te maken' liet hij de agenten weten, en weigerde medewer king aan een blaastest. Toen de politiemensen hem daarop wilden arresteren, volgde een vechtpartij, omdat hij zich daartegen verzette. Pas na en kele minuten slaagden de agenten erin, de man in de po- litie-auto te werken. Eenmaal op het politiebu reau in Leusden Zuid gearri veerd, verleende de man wel medewerking: hij wenste zelfs een tweede bloedproef. De Leusdenaar heeft twee processen verbaal gekregen: eentje wegens rijden onder in vloed, en eentje wegens verzet tegen politie-ambtenaren. LEUSDEN/DEN HAAG - Bijna 3000 van de 8500 ba sisscholen (35%) hebben gereageerd op een mini-en quête naar aanleiding van de actie "EERSTE HULP... bij onderwijs". 'Het Oranje Kruis' is deze actie een jaar geleden gestart om zoveel mogelijk leerkrachten en ander personeel van de ba sisscholen op te leiden tot gediplomeerd EHBO-er èn hen te stimuleren voor goed verbandmateriaal en an dere voorzieningen te zor gen. Bij onderzoek bleek dat er jaarlijks ruim één miljoen ongevallen (5000 per dag) LEUSDEN - De collecte voor de kinderbescherming heeft in Leus den ruim zevenduizend gulden opr gebracht. In Leusden-Zuid werd 1.486,45 opgehaald in Leusden- Centrum f 5.573,--. De totale op brengst is iets minder dan vong jaar. Eén van de oorzaken is dat door omstandigheden in twee wij- 1 ken m Leusden-Centrum met gelo pen is. Wat de oorzaak in Zuid is, is I niet bekend. LEUSDEN - De afdeling Leusden- Zuid van de NCVB houdt dinsdag 7 apnl haar maandelijkse bijeen komst in het Trefpunt aan de Arn- hemseweg 75. Op deze avond zal mevrouw A. van Vessem laten zien hoe bloemstukjes gemaakt kunnen worden. De avond begint om 20.00 uur. op de basisscholen plaats vinden en dat de voorzie ningen met betrekking tot de EHBO veelal ontoerei kend zijn. Dat de actie succes heeft, blijkt onder meer uit de volgende en quêteresultaten: Van de 3000 basisscholen die op de enquête gereageerd hebben willen 2215 leerkrach ten die jaar een EHBO-cursus gaan volgen. Aangenomen mag worden dat dit aantal op het totaal van 8500 scholen be duidend hoger zal liggen. De afgelopen maanden hebben reeds bijna 700 leerkrachten een diploma behaald. In veel plaatsen, bijvoorbeeld in Gaasterland, Sloten, Bidding huizen, Breda, in de provincie Zeeland, is men zeer actief op het terrein van de EHBO en de Jeugd EHBO. De gemeente Rotterdam biedt de mogelijk heid twee leerkrachten van elke openbare basisschool op te laten leiden tot gediplo meerd EHBO-er. Veel leer krachten maken hier gebruik van. In Den Haag stimuleert de gemeente onder meer Jeugd EHBO op scholen. Bij 26,5% van alle scholen wordt "EHBO en veiligheid' sinds het begin van de actie va ker dan voorheen op de verga deringen besproken. Bijna 96% van de scholen is nu in het bezit van een goede verbandtrommel. Ruim 800 scholen hebben via een reduc tiebon een ANWB-verband- trommel aangeschaft. Helaas is bij 47% van de scho len nog steeds geen telefoon in het gymnastieklokaal aanwe zig. Als reden wordt voorname lijk de afwijzende houding van het gemeentebestuur ge noemd. Naar aanleiding van de actie hebben 124 scholen een vlucht- plan opgesteld Toch hebben nog 1502 scholen (52%) geen vluchtplan. Ondanks de positieve reacties op de actie heeft het Ministerie van Onderwijs medegedeeld dat er geen middelen zijn om faciliteiten te scheppen die leerkrachten in staat stellen een EHBO-diploma te behalen en te houden. De scholen krij gen slechts een zeer ontoerei kende vergoeding van 126,82 gulden voor de aanschaf van een verbandtrommel en 12,68 gulden per jaar voor vervan ging. Ook het opnemen van de oplei ding voor het EHBO-diploma bij de Pedagfogische Acade mies voor Basis Onderwijs (Pa- bo's) is volgens het Ministerie een zaak van het instituut zelf. De Directeur-Generaal van de Volksgezondheid steunt de ac tie van harte. Deze acht een EHBO-cursus op de Pabo's wèl noodzakelijk. Uit de reacties op de enquête blijkt dat een groot aantal leer krachten hun verantwoordelijk heid op dit terrein beseft. Dit geeft 'Het Oranje Kruis' de moed om door te gaan met deze actie op de basisscholen. De cursusen worden door ruim duizend plaatselijke, erkende EHBO-afdelingen van de Ko ninklijke Nederlandse Ver eniging EHBO en de Kathlieke Nationale Bond voor EHBO overal in het land georgani seerd. In recente perspublicaties is ge steld, dat de chr. basisschool De Loysder Hoek in Leusden-Zuid op de nominatie staat te worden ge sloten. Deze stelling was o.m. geba seerd op een prognose van de ge meente Leusden inzake de aantal len te verwachten kinderen op de Leusdense basisscholen over de periode 1985 tot 1991 Deze prognose is voor wat de Loysder Hoek betreft inmiddels door de feiten achterhaald. Daar van is de gemeente ook in kennis gesteld. Sedert de ingrijpende verbou wing van de school enkele jaren geleden en de aanstelling daarna van een geheel rueuw team - onder leiding van de enige vrouwelijke direkteur van een basisschool in Leusden - is het kindertal op de school fors toegenomen. Het meuwe team begon met 35 kinde ren en de opheffingsnorm was toen 50 (per 1 augustus 1988). Thans ligt het aantal kinderen boven de 60 en dat is ruim 50% meer dan de prog nose van de gem. Leusden. Daarbij is het opmerkelijk, dat de groei zich juist bij de jongste kinderen manifesteert Het aantal kinderen in de groepen 1 en 2 is thans 23, terwijl de verwachting voor het ko mende schooljaar 15 meuwe kleuters is. Bedenkt men daarbij, dat groep 8 op de Loysder Hoek - de aan staande schoolverlaters - slechts 2 kinderen telt, dan is een toename van het kindertal tot 75 per het einde van het komende schooljaar geenszins uitgesloten. De conclu sie blijkt dan ook gerechtvaardigd, dat van sluiting op de Loysder Hoek vooralsnog geen sprake is, temeer daar er ook andere rede nen zijn deze school m stand te houden. Gedacht wordt daarbij o.a. aan de functie van de school voor de kinderen uit de zg. buitengebie den, en uit de enigszins geïso leerde ligging van zuid. Ook speelt een rol, dat de gemeente Leusden in 1983 nog instemde met de ver bouwing van de school (kosten ruim 400.000,-) hetgeen naar mag worden aangenomen niet zou zijn gebeurd, als er ook bij de ge meente geen vertrouwen in het voortbestaan van de Loysder Hoek op langere termijn zou bestaan. Een andere conclusie luidt, dat het met de „vergrijzing" van Leus- den-Zuid wel meevalt. Er vestigen zich relatief veel jonge gezinnen in dit deel van Leusden. Vandaar dat de oudercommissie van de Loysder Hoek de toekomst van de school met vertrouwen te gemoet ziet Gaarne wil ik u vragen, om aan een postzegelactie mee te doen. Wilt u gebruikte postzegels bewa ren? Deze postzegels hebben waarde. Ze worden gestuurd naar Pater Jan Leenders, Kerkstraat 8, 6021 CH Budel. Deze Pater verkoopt de postze gels en de opbrengst is o.a. be stemd voor een melaatsendorp in Indore aan de westkust van India. De lepralijders zijn de armsten on der de armen, zij bezitten helemaal niets en worden bovendien uit de normale menselijke milieus gesto ten. Van de opbrengst van de post zegels wordt voor hen voedsel, kle ding en medicijnen gekocht. Ook worden er voor hen eenvoudige huisjes gebouwd. Nu wilde ik u vragen, met deze actie mee te willen doen. Het kost alleen de moeite, om de postzegels van de enveloppe of kaart te knip pen of te scheuren en te bewaren. Veel oude postzegels worden weg gegooid. Maar dat is erg jammer, want ze hebben veel waarde, ook de gewone zegels van 55, 65 en 75 cent. Ik twijfel er met aan, of u doet allen mee. Zet een doosje klaar en bewaar de postzegels daann. Lie ver niet afweken. En beschadig de tandrandjes niet. Alle postzegels zijn welkom. Als u er wat bij elkaar hebt, kunt u ze afgeven of in de brievenbus doen bij Huize Sint Ansfndus, Hamersveldseweg 57. Ik stuur ze dan naar Pater Leen ders. Natuurlijk kunt u ze ook zelf aan de pater sturen. Zie bovenstaand adres. Alvast heel hartelijk dank voor uw medewerking, ook na mens de lepralijders in Indore. Zuster Imelda, Huize Sint Ansfridus, Hamersveldseweg 57. 3833 GL Leusden. LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft een discussie nota het licht doen zien over het gemeentelijke voorlich tingsbeleid. In de nota wordt een overzicht gegeven van de activiteiten op voorlichtings- gebied. Beleidsmatig gezien wordt ingegaan op een aantal opmer kingen uit het beleidspro gramma van CDA. WD en GPV/SGP. Het is de bedoeling, dat het discussiestuk op woensdag 8 april wordt besproken m de commissie voor Algemene Be stuurszaken. Die vergadering vindt plaats in het gemeente huis, en begint om acht uur 's avonds. LEUSDEN - De Vocal Group Amersfoort zal op donderdag 9 april een optreden verzorgen in galerie 't Claeverenblad. De groep brengt hoofdzakelijk songs in close-harmony-stijl. Kaarten voor dit concert, a f 12.50, zijn verkrijg baar op 4 en 5 apnl van 14.00-17.00 uur m de galerie. Ook telefonisch reserveren is mogelijk, tel. 943472. Voor zover voorradig zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal, vanaf kwart voor acht. Het concert begint om kwart over acht. LEUSDEN - De Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie houdt op dinsdag 7 april een bijeenkomst in de 'Kom'. De avond heeft als thema 'fobieen'. Mevrouw M. de Wolf-Ferdinandusse is uitgeno digd om hierover iets te vertellen. Zij helpt mensen bepaalde fobieen te overwinnen. De avond begint om 20.00 uur. gemeente Barneveld beboet wegens het njden 180 km. Zijn verweer, dat hij grote haast had gehad om deze spuiten te ver krijgen omdat er patiënten dringend op zaten te wachten, werd verworpen. Alleen m le vensreddende situaties kan een beroep op overmacht ge daan worden. In andere drin gende gevallen moet even tueel van te voren de politie in geschakeld worden. Hij had al éénmaal eerder een veroorde ling gehad wegens te hard rij den. Toch kreeg hij nog geen voorwaardelijke veroordeling, maar alleen een boete van 500,-. Een inwoner van Soest had de radio zo hard aan staan dat de buren geklaagd hadden. ,,Een Kerstnachtdienst" sprak verdachte braaf. ,,Ik ben weg gegaan en heb vergeten de ra dio uit te doen. Toen is-ie har der gesprongen". ,,Ja, de vo lume-regelaar was kapot en dat wist u". Ja, éénmaal per nacht gaat-ie harder" ,,Dan had u de radio uit moeten doen", vond de kantonrechter, ,,dan had het niet kunnen gebeuren. Houd wat meer rekening met uw bu ren" Verdachte werd tot het betalen van 60,- veroordeeld wegens geluidshinder ,,Ik ga deze week ook een Idacht indienen over geluids- last van m'n buren", sprak ver dachte wraakzuchtig. Rekening houden met buren leidde in het volgende geval juist wel tot problemen. Ie mand uit Leusden had een oude Citroën opgeknapt, laten keuren en nummerplaten aan gevraagd, maar reed net tij dens een proefritje tegen de politie aan geen verzekering, geen nummerplaten. ,,Mijn vrouuw zei nog: laat die motor niet zo lang op de opnt draaien, denk aan de heme voor de buren, rijd bever een blokje om". Maar ook een klem blokje om kan tot een verkeers ongeval leiden en mag dus niet zonder verzekering Hij kreeg 550,- boete, waarvan echter 300,-voorwaardelijk. Een kermisexploitant stond te recht omdat hij 's nachts door rood gereden was en boven dien 125 km had gereden in plaats van 80. ,,Ik heb het bewust gedaan, want ik had angst voor een auto achter me. Ik heb altijd veel geld bij me als ik 's nachts naar huis ga, want op de kermis is geen kluis. Het is al eens eer der gebeurd dat ik aangehou den ben". ,,Dat klopt, al vier keer eerder om precies te zijn", beaamde de officier. De auto waar ver dachte angst voor gehad had, bleek achteraf een politieauto te zijn. Helaas, want dit leverde bij elkaar een boete op van 600,-. ,,En de volgende keer komt uw rijbewijs in gevaar", waar schuwde de officier. Het 'even uitproberen' van een Alfa Romeo door 160 te rijden op een provinciale weg, kostte een inwoner van Bunschoten een boete van 400,- en een voorwaardelijke ontzegging voor 4 maanden. ,,Het is voor deliger om naar Zandvoort te gaan als je een auto wil uitpro beren", adviseerde de kan tonrechter LEUSDEN - De jeugdgroep van de toneelvereniging Eendracht brengt zaterdag 4 en zondag 5 april de voorstelling 'Als een rover kei zer wordt', een leuk en spannend sprookje voor alle leeftijden. De voorstelling wordt gehouden in De Korf. Zaterdagavond is de aan vangstijd 19.30 uur en zondagmid dag 13.30 uur. Kaarten a f 1,50 zijn verkrijgbaar aan de zaal of in de voorverkoop, tel. 943433. (advertentie) Zanger/componist Jonathan Bendhor LEUSDEN - Het stunt-team van OJJC De Geut houdt zaterdag 4 apnl de derde super stuntavond, met als thema Space-Night. Op deze avond zal de band Jonathan Bendhor een live-optreden verzorgen. Jonathan Bendhor is de naam van de zan ger/componist alsmede de naam van zijn begeleidingsband. De mu ziek van deze groep is het beste te omschrijven als een evolutie tussen de jaren 2000 en 3000. Swingers en actieve popsongs worden afgewis seld met romantische nummers. De zaal gaat open om 20.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden. Pasjes houders betalen vier gulden. De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen - dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap - Tulipan - Fort» - Desso - Boras - enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershot" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C., tel. 033-946611

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7