nthousiaste uitvoering eugdafdeling De Eendracht Scoutinggroep verslindt irie meter salade Themaochtend over moederschap een rover keizer wordt' i\fe waren een beetje uitgekeken op boerenkool' Aktie tegen Coca en pepsicola Vernieling 'ollecte voor 1St ehandicapte sporters Film in 't Vooronder Koolmees DINSDAG 7 APRIL 1987 Als u de afgelopen winter, door het ophangen van vetbollen, pinda's of spek- zwoerd, regelmatig be zoek hebt gekregen van mezen en er hangt ook nog een nestkastje in de tuin, dan is de kans aanwezig dat u een broedgeval van dichtbij kunt meemaken. Waarschijnlijk zal dat van een koolmees zijn; die heeft zich van alle mezen- soorten het meest bij de mensen aangepast. De koolmees is onze groot ste mezensoort en onge veer zo groot als een huis mus. Aan de witte wangen en de zwarte streep die over de gele buik loopt, herkent men hem gemak kelijk. Vooral bij het man netje is deze streep zeer duidelijk en reikt tot aan de staart. Bij het vrouwtje is deze stropdas wat smal ler en korter. Het is u van de winter mis schien niet opgevallen, maar van al die mezen in uw tuin was er één beslist de baas. De anderen wer den geduld, maar dat was dan ook wel alles. Als de baas wilde eten en er zat een ander op de vetbol, nam die ander zonder meer de wijk. Is er in de omgeving ook nog een goede broedgele- genheid dan worden, in het voorjaar, die anderen beslist niet meer geduld. Dat wordt kenbaar ge maakt door een luid ge zang. Op een vaste plek wordt een, tot in de wijde omtrek hoorbaar "ti-ti-fu, ti-ti-fu" uitgezonden. Dat wil zeggen: "Hier zit een man met een eigen grond gebied en een huis en nu zoek ik een vrouw". Wee de man die zich in dat ge bied durft vertonen. Komt er echter een vrouw op dat aanbod af dan wordt dade lijk, vol trots, de woning getoond. In het bos is dat meestal een holletje in een boom, maar bij de huizen USDEN - De Jeugdafdeling van toneelvereniging ,,De idracht" hield dit week-einde twee uitvoeringen van 1 geheel in Japanse stijl uitgevoerde toneelstuk ,,Als rover keizer wordt' De zaal in De Korf was zondag middag, ondanks het mooie weer vrij druk bezet met ou ders en grootouders. De vijf jeugdige spelers vertolkten hun rol vol enthousiasme. De rover Mongo, Jorrit Peters, wilde graag keizer worden om zo veel geld te bezitten. Zijn twee knechten, gespeeld door Gemma van Bokhorst en Puck van Breda renden de héle dag al voor hem, maar hij wilde nog meer macht hebben. De echte keizer, Mitsuku, Natasja Rep, wilde ook wel eens iemand an ders zijn. Alle verplichtingen vielen hem zwaar. Er werd afgesproken dat Mongo de rover en Mitsuku de keizer van plaats zouden ruilen. Daar was een gouden snuif doos voor nodig van Tante Mandarina (Marieke v.d. Meu- len). Na drie snuifjes viel Mongo in slaap en bij het ont waken had de keizer hem zijn kleren aangetrokken. Het aan- en uittrekken van het jasje gaf hem enkele problemen, wat komisch aandeed. Mitsuku was zijn eerste minis ter geworden. De nieuwe kei zer leerde zijn verplichtigen kennen het het beviel hem in het begin wel. Hij moest elke week een nieuwe wet uitvaar digen en maakte een wet dat ieder die lelijke woorden zei, goudstukken moest betalen. Toen Tante Mandarina hem op een gegeven moment in de kle ren van de keizer zag, liep zij schreeuwend over het toneel achter hem aan. Zijn kleren werden later weer uitgetrokken zonder dat hij het bemerkte. Hij gebruikte lelijke woorden en moest goudstuk ken betalen aan de keizerlijke verzamelaar. Later kreeg hij de goudstukken terug toen hij zei, dat hij geen keizer meer wilde zijn. Het stuk werd heel levendig gespeeld door de jeugdige spelers. Zij spraken zonder moeite de Japanse namen uit en als zij af en toe woorden kwijtraakten, speelde zij vol en thousiasme zonder problemen verder. zal het wel een nestkastje zijn. Erg veel eisen aan afme tingen, plaats en derge lijke stelt de koolmees niet. Zonodig neemt hij ge noegen met een brieven bus, een oude fluitketel of een niet gebruikte pomp. Maar als het even kan geeft hij wel de voorkeur aan een inwendige maat van acht bij acht centime ter en een vlieggat van 32 millimeter rond. Als een vrouwtje op de uit nodiging is afgekomen dan wordt door het mannetje aan haar duidelijk ge maakt wat de bedoelde woning is door enige ma len het huis in en uit te wippen. Het vrouwtje gaat dan de woning inspecte ren. Dit gebeurt erg gron dig en duurt soms dagen. Eerst wordt het vlieggat met de directe omgeving onderzocht of het hout wel stevig genoeg is en niet vermolmd. Want als het niet stevig genoeg is zou een ekster, een vlaamse gaai of een eekhoorn het gat groter kunnen maken en straks de eieren of de jongen kunnen roven. Ook de wanden worden van binnenuit degelijk uitge probeerd. Dagenlang kan het aanhoudend getik te gen de wanden worden ge hoord. Is alles naar de zin van haar dan kan het huwelijk worden gesloten en wordt met de inrichting van het huis begonnen. Zo niet, dan zal zij zelf wel even wat anders zoeken. Als dat niet lukt in het territorium van de aanstaande echtge noot dan gaat het huwelijk niet door. De woning is be langrijker dan de eige naar, want hierin moet het nakroost een redelijke kans maken om volwassen te worden. Verderop zit nog een kandidaat, mis schien heeft die een betere woning. (Wordt vervolgd) G.van L. derd eieren en een zelfde aan tal tomaten nodig. TE VEEL Het is de aanwezige leden niet gelukt om de gehele salade op te eten. De organisator gaf ach teraf toe wellicht een kleine re kenfout gemaakt te heb ben."De porties waren bere kend op wat we normaal ge sproken in een kamp nodig hebben voor een groep ver kenners, jongens in de leeftijd van elf tot veertien jaar", aldus voorzitter Henk de Ruig. Zater dag werd aan de maaltijd niet alleen door verkenners deelge nomen. Ook de jongens en meisjes in de leeftijdscategorie van zeven tot tien jaar waren bij de saladefuif aanwezig. De leden van de Manitoba- groep treffen elkaar niet vaak allemaal tegelijk. Behalve tij dens de traditionele maaltijd ziet iedereen elkaar tijdens een jaarlijks groepskampvuur en een jaarlijks groepsweekend. Voor de ouders, belangstellen den en groepsleden is er dan bovendien nog op de eerste za terdag van een nieuw jaar een nieuwjaarsmanifestatie. Afgelopen zaterdag werd weer eens duidelijk dat de Manitoba- groep te kampen heeft met een haast chronisch probleem. De groep beschikt over een tekort aan leiding, waardoor er steeds vaker een bereop wordt ge daan op wat oudere jeugdle den om te assiteren bij wat gro tere evenementen. "Het is nog met zo erg dat we moeten stoppen met enkele on derdelen. Als we er echter voor de zomervakantie geen nieuwe leiding bij knjgen, wordt het na de vakantie echt moeilijk om nog op een be hoorlijke manier leiding te ge ven aan de diverse groepson- derdelen", aldus de bezorgde groepsvoorzitter Henk de Ruig. De Manitobagroep werd ruim veertig jaar geleden opgencht als een jongensgroep. Tot op de dag van vandaag hebben LEUSDEN - Ongeveer twintig vrouwen, ondanks de unieke toestemming geen mannen, bezochten de the maochtend georganiseerd door de Vrouwenraad in het Vooronder op woensdagmorgen 1 april. Daarbij stond het moederschap ter discussie. Mevrouw Anneke Smal, als maatschappelijk werkster verbonden aan eeh L.O.M.- school in Amersfoort hield een inleiding en leidde de dis cussie. LEUSDEN - Doordat Coca-cola en Pepsi-cola aantoonbaar medeve rantwoordelijk zijn voor de hon- gersituatie op het Filippijnse ei land Negros wordt deze week een internationale aktie gehouden te gen deze maatschappijen. Negros is in de loop van haar (neo)koloniale geschiedenis ge worden tot een suikereiland, dat eigen voedselproduktie volledig ondergeschikt heeft moeten ma ken aan de export van suiker. Zo wel Coca als Pepsi-cola hebben grote mvloed gehad op de poli tieke beslissing van de VS om het jaarlijkse suikerimport-kwotum plotseling drastisch te verminde ren. De vakbond van suikerarbei- LEUSDEN - Afgelopen weekeinde is voor de tweede maal vernieling gepleegd aan de Rossenberg- ders op ivegros tracni via ïcuiuxier- vormingen en voedselteeltpro- gramma's de daardoor ontstane nood op Negros structureel op te lossen. Voor de uitvoering van dit pro gramma is geld nodig. Aan de beide Cola-maatschappijen wordt een tegemoetkoming gevraagd van 2.5 miljoen elk. Zoveel mogelijk organisaties in Europa en daarbui ten worden opgeroepen zich ach ter de eisen van de vakbond te stellen via akties, petities en mani festaties. In Nederland wordt de aktie georganiseerd door Vereni ging Milieu Defensie en Filippijnen Groep Nederland in samenwer king met diverse andere organisa ties. school. De politie kreeg daar afge lopen maandag weer een aangifte van. Er werd ditmaal een steen door een ruit gegooid. Een dader is nog niet bekend. De politie onder zoekt de zaak. (van één van onzer medewerkers) IXUSDEN- Alle onderdelen van de Leusdense scou- inggroep Manitoba kwamen zaterdagmiddag bij el- oar voor een gemeenschappelijke aktiviteit. [n plaats van de traditionele boerenkoolmaaltijd die iltijd in februari plaats vindt, had de leiding eens wat anders bedacht. "We waren wat uitgekeken op de eeuwige boerenkoolfuif die bijna elke scoutinggroep wel minstens één maal per jaar organiseert", aldus groepsleider Henk de Ruig. Bet werd zaterdag voor de bijna honderd jongens en meisjes scoutingieden een "SlaladefuifDe enkeling die beslist geen salade door het keelgat kon krijgen moest het doen met een boterham met ananasjam. el scoutinggroepen in ons d hebben zo hun eigen tradi- Dat is ook het geval met de isdense Manitobagroep, die lehuisvest in een fraai club- saan de Dodeweg. Hoeveel erenkoolmaaltijden er al zijn weest in het ruim veertigja- bestaan van de groep weet mand te vertellen Zelfs het oudste lid van de groep weet niet beter of er werd altijd in het begin van het jaar een gele genheid gevonden om met de hele groep een keer boeren kool te eten. De huidige, overwegend jonge leiding van de groep wilde wel eens wat anders. Het werd een "Saladefuif'. Terwijl zaterdag morgen alle jeugdleden van de groep in de bossen rondom het clubhuis zich vermaakten met een "moordspel" toog de lei ding aan het werk om een reu- zensalade samen te stellen. De basis werd gelegd met ze ventig kilo gekookte aardappe len, vier kilo winterwortelen, vijf kilogram boterhamworst en negen komkommers. Om het geheel smeuïg te ma ken waren er zeven potten mayonaise en nog eens tien potten piccalilly alsmede een forse hoeveelheid tomatenket chup nodig. Het geheel werd gekneed tot een salade die in totaal dne me ter lang was. De salade werd ook nog eens twintig centime ter hoog en een centimeter of zeventig breed. Voor de garne ring waren er onder meer hon- REUZENSALADE schap en de verandering daann ten opzichte van hun ei gen (schoon)moeder waren verschillend. Op een enkele uitzondering na behielden zij echter de centrale status van een moeder die 'overal', in de eerste plaats, vaak alleen de verantwoording voor draagt". Aspecten als ,,op een gegeven moment weer iets voor jezelf willen doen', ondanks werk ,,op tijd zijn voor de thee" en het streven ,,er te zijn wanneer ze me nodig hebben", naast het kinderen willen opvoeden tot zelfstandigheid om te voorko men dat toekomstige mannen en vrouwen twee linkerhanden in het huishouden hebben, vormden toch het beeld van vrouwen die willen vechten voor een stukje zelfstandig heid, maar samen met het tradi tionele beeld van wat ,,een goede moeder behoort te zijn". De moederrol als onderdeel van het totale functioneren als vrouw, die bij vele dingen die zij doet, is en wil, ook moeder is en wil zijn kwam aan het slot van de ochtend naar voren. De aanwezige vrouwen waren over de verschillende moge lijkheden nog lang niet uitge sproken, aan de discussiepun ten kwam men niet toe, zodat een vervolg tot de mogelijkhe- dagden blijft behoren. gescheiden vrouw, die ondanks dat ze een vriend, vriendinnen, kin deren en een interessante baan heeft, geen voldoening vindt in haar leven. Ze wordt meegesleept door allerlei gebeurtenissen die zich in haar omgeving afspelen. Ze wordt in opspraak gebracht en komt hiertegen in opstand. De film laat het soms gewelddadige ver loop van haar stnjd zien. De avond begint om 20.00 uur. De kosten bedragen dne gulden. Voor informatie kan men bellen naar telefoonnummer 945375. EUSDEN - Van maandag 6 tot en met zondag 12 wordt voor de tiende t in successie een collecte behoeve van het Natio- 1 Fonds Sport Gehandicap- 9ehouden. Ook in Leusden 'en collectanten langs de iten gaan om van de inwo- R een financiële bijdrage tegen. ehandicaptensport kost nog ds ontzettend veel extra geld, onder andere besteed wordt aan sport- en spelmateriaal, aan passingen van sportaccommoda ties en de organsatie van toer nooien. Het Fonds steunt daarbij nog ge heel op particuliere bijdragen en ontvangt geen cent overheidssub sidie. Onnodig te zeggen dat de opbrengst van de collecte van we zenlijk belang is om de gehandi capte medemens te kunnen laten sporten. Het is de emge structurele bron van inkomsten. Op dit moment doen enkele tien duizenden gehandicapten in geor ganiseerd verband aan sport. Het Fonds hoopt dat tot in lengte van jaren mogelijk te blijven maken. Maar dat alles kan alleen als de niet-gehandicapte zich solidair toont en een financiële bijdrage levert. Het Fonds doet dan ook een dnngend beroep op iedereen om de collectanten niet teleur te stellen als zij langs de deuren komen. Men hoopt op een extra hoge opbrengst dit jaar, zodat het tienjarig jubileum feestelijk kan worden gevierd. Mochten mensen onverhoopt geen collectanten langs zien ko men, dan geen nood: giften kunnen ook worden overgemaakt. Uw bij dragen dient te worden gestort op gironummer 5855 of bankrekening 51.95.30.896, ten name van het Na tionaal Fonds Sport Gehandicapten te Den Haag. De 'Reuzensalade' bleek iuet alleen op de foto reusachtig. De dappere padvinders van Manitoba konden het gevaarte met op... jongens nog de overhand, maar er komen steeds meer meisjes leden. De jongenswelpen, is de leef tijd van zeven tot tien naar en de jongensverkenners van elf tot veertien naar treffen elkaar zaterdagsmorgens van tien tot half één in het groepshuis aan de Dodeweg. Meisjeswelpen zijn er al wat langer bij de Manitobagroep. Sinds kort is er echter ook een afdeling gidsen, meisjes van elf tot veertien jaar bij de Manito bagroep te vinden. De meisjes komen elke zaterdagmiddag van twee tot half vijf bij elkaar. De oudere scoutingieden heb ben hun clubbijeenkomst op zaterdagavond. Als er niet snel verandering komt in de leiding-sitatie komt de Manitobagroep voor proble men te staan. Aan nieuwe leiders of leidsters worden geen al te hoge eisen gesteld. "Natuurlijk is er de no dige dosis verantwoordelijk heidsgevoel nodig en moet men het leuk vinden om met kinderen om te gaan. Met het ons welbekende schoutmgvi- rus wordt men vanzelf wel be smet", meent Henk de Ruig. Mannen en vrouwen die wel ouder dienen te zijn dan zeven tien jaar zijn bij de Manitoba groep van harte welkom om eens kennis te maken. Scoutin- gervaring is beslist niet vereist omdat de landelijke organisatie Scouting Nederland op tal van plaatsen in het land op gezette tijden cursussen en trainingen geeft. Henk de Ruig hoopt dat er en kele enthousiaste mensen in Leusden of omstreken zijn die hem even bellen (tel. 033- 946319) om een nadere af spraak te maken. Belangstel lenden kunnen ook rustig even binnenlopen als de scouting groep op zaterdag in het club huis aan de Dodeweg te vin den is. In haar inleiding vertelde me vrouw Smal hoe de moederrol in de loop der eeuwen sterk van karakter veranderde. Een moeder blijkt te moeten vol doen aan de eisen van haar tijd. Het was eeuwenlang vooral be langrijk het grote gezin, opge nomen in een economische eenheid waarvan ook de groot ouders deel uitmaakten, te ver zorgen en de kinderen te doen opgroeien tot mensen die, op jonge leeftijd, zelfstandig de kost konden verdienen. Tegen woordig is de mhoud van het opgroeien minstens zo belang rijk als het opgroeien zelf. In de kleine gezinnen, met de mogelijkheid de gezinsgrootte te beperken, met de huidige economische omstandighe den, telt de verantwoording voor de ontwikkeling en ont plooiing zwaar. De moeder ver vult daarin, nog steeds, de cen trale rol. Ten dele uit eigen keuze, ten dele door de maat schappelijke onmogelijkheden bijvoorbeeld wat betreft deel tijdarbeid en kinderopvang. De eigenwaarde van een vrouw bleek, op deze ochtend, nog van alles te maken te heb ben met het functioneren als moeder. Het huishouden werd daarbij tot de taakstelling gere kend. De visie van de aanwe zige vrouwen op het moeder- LEUSDEN - In het vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder, Burg. v.d. Postlaan 2, wordt op donder dag 16 april de film 'Une histoire simple' gedraaid met Romy Schnei der. De film gaat over een 40-jange al/een al die Japanse namen waren moeilijk...

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5