Hulpverlening toespitsen op individuele vraag Streven naar zorg op maat Q3429-1085 Regio proefgebied samenwerking gehandicaptenzorg REPARATIE (alle merken auto's) En voor een goede gebruikte auto. APK-KEURING UITLATEN ACCU'S TREKHAKEN BANDEN PLAAT-EN SPUITWERK AUTOBEDRIJF E. BOSHUIS Door Anco Mali De regio Amersfoort fungeert voor het Ministerie van WVC als proefre gio van de door de overheid gewenste samenwerking binnen de verstande lijk gehandicaptenzorg. Het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Amersfoort en omgeving, kortweg het ROZ, draait nu vier jaar. Reden om aan enkele leden van het ROZ te vragen wat er tot nu toe is bereikt. Zondag 12 april in zaal Concordia te Hoogland met een gloednieuwe discotheek en apparatuur Aanvang 20 30 uur. P.S. ook voor bruiloften en partijen Tel. 03429-1085. DONDERDAG 9 APRIL 1987 LEUSDER KRANT18 FUNCTIONEEL WERKEN „Waar het ons nu om gaat is dat wij de voorzieningen die er zijn de gelegenheid geven om functioneel te werken. Een inrichting heeft di verse functies: wonen, dagvoorzie ningen, fysiotherapie, medische voorziening. Tot nu toe kan de in richting alleen maar de totaliteit geven. Daar krijgen we dan een verpleegpnjs van 200,- per dag voor. Maar je zou ook een stukje dienstverlening op een bepaalde hulpvraag kunnen verlenen. Ik noem de ouder die zijn kind dne keer per week een dag opgevan- gezamenlijk bekeken wat we wil len. Daar is in januari 1984 de „Blauwdruk voor functionele sa menwerking" uitgekomen. De pro vincie heeft de nota „Bouwstenen" uitgegeven, die praktisch parallel loopt met onze blauwdruk. In 1986 heeft de Nationale Ziekenhuisraad de nota „Zorg smeden" het licht doen zien, die uit hetzelfde vaatje tapt. Al deze nota's sporen met wat de overheid wil. PROEFREGIO „Van meet af aan hebben wij over ons rapport contact gehad met het Ministerie wetende dat dit bezig was met het in leven roepen van een aantal proefprojecten in den lande, en zodoende zijn wij vanaf september 1985 uitgeroepen tot proefregio voor de overheid. We hebben voor de periode van een jaar of vier subsidie toegekend gekregen om aan die samenwer king vorm te geven, er vanuit- gaande dat je heel goed met elkaar aan tafel kunt zitten maar dat je, als je memand daar speciaal voor kunt vrij maken, daar nooit uit kunt ko men. De subsidie heeft het ons mo gelijk gemaakt om de heer Van den Hoek aan te trekken, een or thopedagoog die het geheel van de opbouwondersteunmg verleent. Inmiddels is in 1985 het ROZ opgericht, het platform waar alle instellingen elkaar kunnen ont moeten, en er is een werkbestuur gevormd waarin door elke werk vorm in de regio een vertegen woordiger aangewezen is en waarin ook de ouders zitting heb ben. Er zijn vier werkgroepen ont staan: dagvoorzieningen, wonen, fi nanciën en dienstverlening. Daar bij is er vanaf 1984 een experiment lopende tussen de Sociale Werk voorziening in Amersfoort, de ïn- plaats zou het misschien wel kun nen met 1 op 15. Als je dat m het dagverblijf, zoals dat er nu is zou doen zegt het dag verblijf: hoho, daar pas ik voor op, want als ik laat zien dat ui sommige gevallen gewerkt kan worden met een begeleiding van bijvoorbeeld 1 op 7, dan loop ik het nsico dat morgen de overheid zegt. jullie moeten allemaal met 1 op 7 werken. Dat betekent dat we min der kunnen doen dan nu en dat we eventueel mensen moeten ont slaan. Vóórdat we die stappen doen willen we alle zekerheid en garanties van de overheid hebben. Dat geldt voor inrichtingen het zelfde," aldus de heer Van den Muijsenbergh. Voorzitter Van den Muijsen bergh: „Dan zie je een heel parado xale situatie ontstaan. Heel bewust willen we het langzaam doen, wil len we het laten groeien. Aan de ene kant proberen we bewust dit proces rustig te laten verlopen. Ook om de consequenties te laten zien van wat je aan het doen bent en aan de andere kant zie je dat daar door méér dingen gebeuren dan in die clubs die het allemaal formeel willen regelen. Hier ontstaat wat vriendschap, de argwaan gaat er een beetje uit, terwijl ze weten dat we met el kaar proberen te voorkomen dat daar fouten ingemaakt worden. Een voorbeeld: de dagverblijven hebben m hun erkenningsregeling een mogelijkheid om een begelei ding te hebben van 1 op 5 bezoe kers. Als we zouden komen tot eén regionale regie van dagopvang, dan zou je zien dat je in sommige groepjes moet begeleiden met 1 op 4, met 1 op 10, in een soort werk- Matthaüs Passion in de Sint Joris Naast twee maal Johannes Passion dit jaar ook Bach's Matthaus Passion. Don derdag 16 april wordt deze minder geë motioneerde. meer beschouwende Passion in de Sint Jonskerk uitgevoerd door twee koren van het Noordhollands Jongenskoor, de koorschool van de Grote Kerk in Alkmaar, het Bachorkest van het NHJK, het Amsterdams Begelei- dingsorkest en de volgende vocale so listen. Robbert Overpelt (Evangelist), Niek van Klaveren (Chnstus), Robby Petn (jongenssopraan). Jan Bririk (al- tus), Gerard Rooke (bas), Max van Eg- mond (banton). Het geheel zal worden geleid door Hendnk Timmerman. Donderdag 16 apnl in de Smt Jons kerk Aanvang: 19.30 uur. "art Wimmenhove De toverbloem Romania! De toverbloem Romania! is een sprookje uit Malorca, verteld en ge speeld door Kees van Loenen in de rol van Flor op zaterdag 11 apnl in theater Appelmarkt voor kinderen van zeven tot twaalf jaar Tijdens de voorstelling worden twee werelden gecreëerd. De ene is de wereld van Flor en zijn directe omgeving. De andere is de wereld van het sprookje dat door Flor - vaak op humoristische wijze - wordt verteld De kinderen die kijken en luisteren naar deze voorstelling knjgen de kans deze twee ogenschijnlijk verschillende we relden met elkaar te verbinden. Kees van Loenen was in de seizoenen '8I/,82 en '82^83 werkzaam bij Theater groep Lijn Negen te Kampen als acteur en spelbegeleider Tom Lanoye en Katelijne Vanduffel Op vrijdag 10 apnl treden in de Witte Zaal Tom Lanoye en Katelijne Vanduf fel op. De eerste is in België een be kende schnjver en performer, sinds zijn (advertenties) richting Nieuwenoord en de Stich ting Dagverblijven om 20 bezoe kers m Nieuwenoord en vijfender tig in een school te Hooglander veen te laten functioneren, waar ze niet de werkdruk van de Sociale Werkplaats hebben en waar ze ook allerhande andere dingen kunnen doen. Er is wat sport, en je ziet daar de mensen die wat werken ook voor de konijnen zorgen: in ieder geval is daar een heel andere sfeer ontstaan, waardoor de mensen veel meer werkplezier hebben gekre gen." Bureauhoofd SPD Amersfoort mevrouw D. J. W. van der Rest: „We hebben vanuit de Werkgroe pen Wonen en Dienstverlening een project in het leven geroepen voor het begeleid wonen van een aantal verstandelijk gehandicapten in Amersfoort. Er bestond een project van Humanitas waarbij enkele mensen gezamenlijk in een pand wonen en door vrijwilligers onder steund worden. Wij hebben ge zegd dat je dit breder zou moeten maken in de regio en meer geza menlijk zou moeten dragen, zodat ook mensen als ze zelfstandig een woning willen huren ondersteu ning kunnen knjgen. De onder steuning van vrijwilligers bood bo vendien te weinig continuïteit. Dus het gaat nu een ondersteuning wor den van zowel beroepskrachten als van vnjwilligers. De coördinatie en de uitvoering daarvan is in handen gelegd van de SPD." Orthopedagoog Peter van den Hoek: „Door de constructie van die verschillende werkgroepen ontmoeten de werkers, de verte genwoordigers van de dagver blijven, de inrichtingen en de ou ders elkaar en die geven aan waar veranderingen moeten plaats vinden. Deze worden beoordeeld door het werkbe stuur, die ze doorgeeft aan de besturen van de diverse instan ties, maar de initiatieven daartoe komen uit het veld." De foto's op deze pagina zijn gewaakt bij Kinderdagverblijf Onder een Dak en bij dagverblijf ouderen De Elleboog verhalenbundel „Een een bnlletje" is hij ook in doorgedrongen. Lanoye is e< dichter, een beetje te hetgeen Jules Deelder doet Katelijne Vanduffel rondde ng jaar de opleiding dansexp: de Theaterschool m Amsterdi Haar optreden „Tweezaam" is komen uit een afstudeerondentf danstekst en spelelementen bij' te brengen. Aanvang van de tw# voorstellingen is 20.30 uur chai De feestelijke vienng van de rt dag van de Witte Zaal op zatert april is één van de bekende groM ten in de Witte Zaal. Trio Cor bekend in Amersfoort van het „L festival in augustus 1985 is dé a! op deze party Dit trio wisselt pen af met swingende én ziek Aanvang 21.00 uur. den om wat professionele onder steuning te knjgen bij het wassen en verschonen van het kind", of „Er zou een speciale tandartsvoorzie ning moeten zijn, want bij de ge wone tandarts wordt het schreeu wen geblazen!" Dat streven is langzamerhand doorgebroken. Innchtmgen die vroeger heel geïsoleerd waren, ook m hun denken, zijn veel royaler gaan denken, zodat ze nu als de pendances zogenaamde socio wo ningen hebben waar een kleine groep bewoners kan verblijven en die een veel gespecialiseerder mo gelijkheid kunnen bieden dan een gezinsvervangend tehuis. De voor zieningen halen elkaar in, overlap pen elkaar en spnngen over elkaar heen. Dat streven leefde bij de werkers m het veld Bij de overheid leefde het streven om daar wat or dening in te brengen, hetgeen nu gestimuleerd is door de noodzaak tot bezuinigingen. Er zijn wat lan delijke studiegroepen en nota's van de overheid geweest, waaruit lang zamerhand uitgekristalliseerd is dat men de samenwerking het best zou kunnen realiseren in regionaal verband van pakweg 250 a 300.000 inwoners. Zo'n regio is Amersfoort. Utrecht als provincie wordt nu door de overheid min of meer beschouwd als een gezondheids regio. Amersfoort maakte in de oude situatie deel uit van de ge zondheidsregio Amersfoort, een stukje hier én een stukje in Gel derland, en wordt nu een subre gio van de grote regio Utrecht. Voor Amersfoort verandert er dus in dat opzicht niets. In 1983 zijn wij in Amersfoort be gonnen om de betrokkenen bij el kaar te halen. In de regio Amers foort bevinden zich drie inrichtin gen: De Heygraeff in Woudenberg met 200 bewoners, Eemeroord met 470 bewoners en Nieuwenoord in Baarn met 460 bewoners. We zijn ook om de tafel gaan zitten om vast te stellen welke inrichting voor DOORGEBROKEN STREVEN De heer Van den Muijsenbergh: „Wij kunnen ons voorstellen dat ouders zeggen: „Ik zou graag één keer in de week boodschappen doen en mijn kind dan ergens on derbrengen", of „Ik zou het fijn vin- Boven 4.000 - 3 maanden of 10.000 km garantie. Inruil mogelijk. gen wil hebben Dan moet dat toch kunnen! Het kan met vanwege alle subsidieregelingen. Wij hopen dat we, doordat we ook door de overheid als proef- projekt gezien worden, doordat de mensen elkaar gaan vinden, door dat ook de ziekenfondsen in dit belangrijke proces een rpl mee willen spelen, toch heel voorzichtig kunnen komen tot een versoepe ling van die wet- en regelgeving waardoor je met dezelfde financien die er nu zijn méér zou kunnen doen." NAAR GEZIN „Een voorbeeld. Als je thuis je kind met helemaal meer kunt ver zorgen is er maar een oplossing: uit huis plaatsen naar een inrichting of naar een gezinsvervangend tehuis. En een inrichting kost bijvoorbeeld 200,- per dag. Zou je vanuit die inrichting iemand naar het gezm toe kunnen laten gaan om delen van de dag voor dat kind te zorgen, dan komt dat misschien neer op het vierde deel van 200,-, je houdt het kind uit de inrichting en je hebt de ouders een groot plezier gedaan. Dan kun je vier gezinnen helpen. Trio Cor Witjes In de jaren zeventig vond er in Noordwijkerhout een congres plaats van ouders die hun be zorgdheid kenbaar maakten. Vanaf dat moment werd er in veel gevallen met langer gevraagd om plaatsing in een voorziening, maar om het thuis kunnen houden van het land mét gezinsbegelei ding. Deze wijze van hulpverlening is nog steeds met voldoende ont wikkeld; de financiering is met rond gekomen. Wel zijn sommige activiteiten door sociaal pedagogi sche diensten geentameerd, dien sten die onder andere ook de ou ders die hun kind thms hebben, ondersteuning geven." welk gebied verantwoordelijkheid zou gaan dragen. De Heygraeff zal zich gaan nchten op Zuid Oost Utrecht, Nieuwenoord op Amers foort, Eemeroord op het Gooi en is als zodanig een Noordhollandse voorziening geworden. We hebben alle voorzieningen m Amersfoort bij elkaar gebracht en AMERSFOORT - De verstandelijk gehandicaptenzorg in Ne derland kent een voorgeschiedenis van circa 150 jaar. Tot de oudste voorzieningen behoren de inrichtingen die zijn ontstaan vanuit de diverse algemene, protestantse en katholieke instel lingen en stichtingen. Toen destijds de krankzinnigenwet van kracht werd liepen deze inrichtingen vrijwel parallel met de psychiatrische inrichtingen, omdat ze vanuit de krankzinni genwet erkend moesten worden. In verscheidene krankzinni geninrichtingen werden nogal wat zwakzinnigen verpleegd. Omdat deze inrichtingen vrij grote instellingen waren ('s Hee- renloo en de Willem van de Berg stichting telden ieder tegen de 1400 bewoners), waren deze gevestigd op zeer grote percelen, willekeurig verspreid door het land. De Utrechtse heuvelrug met name was een prachtig gebied om diverse inrichtingen te herbergen. Daar werden, als er plaats was verstan delijk gehandicapten uit alle delen van Nederland opgenomen. Sedert de jaren vijftig toen de ouders zich zijn gaan verenigen en er sociaal pedagogische diensten waren ontwikkeld, ontstonden er allerlei initiatieven om uit de toch knellende structuur van de inrich tingen los te komen. Ouders die vonden dat hun kmd nog best thuis kon zijn hadden een dagvoorzie- tung nodig. Zo zijn de dagverblij ven voor kinderen en voor oude ren ontstaan. Er zijn sociale werk voorzieningen tot stand gekomen om verstandelijk gehandicapten die de scholen voor (zeer) moeilijk lerende kmderen hadden verlaten, op te vangen. Er kwamen gezins vervangende tehuizen van de grond, die gekoppeld werden aan de speciale dagvoorzieningen. ROZ-voorzitter C. van den Muij senbergh, algemeen coördinerend directeur van de Stichting Nieu wenoord in Baarn: „Dit soort voor zieningen zijn door ouders en so ciaal pedagogische diensten rede lijk dicht bij de gebruikers m het leven geroepen. Nu is daar ener zijds het streven van de overheid om het land op te delen in gezond heidsregio's. anderzijds zijn er al die voorzieningen die hun eigen wet- en regelgevmg gekregen hebben. De laatstgenoemde zijn ei genlijk stulpjes geworden, waaron der een aantal activiteiten plaats vond, maar waardoor het zeer moeilijk werd om flexibel te reage ren. Er was bovendien een enorme vraag naar veel meer individuele hulp. Ook uw adres voor; Dat geldt ook voor gezinsvervari gende tehuizen die méér kunriei doen, voor de dagverblijven e: voor alle andere voorzieningen Als je in functies denkt zou je o; dit moment méér kunnen doei maar dan moet je een berg, ee hoge drempel over, en dat kan a! leen maar met de ziekenfondse; die op de lange duur kunnen uitm= ken: als ik tien jaar een kind mc daghulp kan thuis houden, lx spaart dat aan de ene kant zo ve* en kóst dat zoveel. Dat kun je iu tuurlijk niet landelijk doen, dat ka alleen maar binnen een beperl gebied. En daar zijn we hier nu me bezig." Binnen alle samenwerking j de verstandelijk gehandicapte zorg ligt de nadruk op de voc zichtigheid en het procesmatig waarmee de veranderingen wo den gerealiseerd. Men is bezigt grond bouwrijp te maken o daarop straks met elkaar te k men tot een veel betere same hang in de verstandelijk geha dicaptenzorg. Dan zul je kunne spreken van wat in de Nota va de ouders, de Nota van de ove heid en de Nota van de National Ziekenhuisraad genoemd wori de zorg op maat. Dan krijg j maatwerk, terwijl het nu toch w confectie-achtig is. i- Amhemseweg 38 - Leusden-Z. Tel. 033-940505.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 18