Woningbouw weer aanleiding tot pittige discussie It I Hl II 1 VO Iff II Stijging omzet en winst bij Levob Verzekeringen leusder krant KOLDEWE&HULSEBOSCH K&H DONDERDAG 9 APRIL 1987 plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN - De woningbouw in Leusden was afgelopen dinsdag weer onderwerp van een pittige discussie. Aanlei ding was het feit, dat de PvdA zich gegriefd voelde door de wijze, waarop het college van B&W gestelde vragen had beantwoord. De meerderheid van de commissieleden bleek die kri tiek niet te delen, wat er in resulteerde, dat wethouder Jan Wagenaar (WD) Corri Verduin (PvdA) voorhield, dat zij zich er eens bij neer moest leggen, dat de PvdA in Leusden nu eenmaal een minderheid vormt. Corri Verduin noemde in eerste instantie de resultaten van de Commissie Grond- transacties. waaruit duidelijk was gebleken, dat het college zich in het verleden met aan de afspraken had gehouden. Met name het terugkomen naar de raad, als in afwijking van het destijds genomen delegatie besluit werd gehandeld, vond zij een kwalijke zaak. Maar, zo concludeerde zij, inmiddels was het allemaal ten goede ge keerd: alle grondverkopen kwamen nu in de raad aan de orde. Toch hield zij staande, dat haar fractie met name bij de beantwoording van de vragen onheus was behandeld. OPRECHT Wethouder Jan Wagenaar bleek het daar niet mee eens te zijn. 'We hebben oprecht ge probeerd, de vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Maar als wij schrijven 'voor zover wij hebben kunnen na gaan', omdat het onderzoek een penode van twaalf jaar be sloeg, roept u meteen al 'zie je wel?' Maar we hebben echt geconstateerd, dat er in die twaalf jaar geen fout gemaakt is.' 'Ik vind het niet in ons aller belang, dat u hier telkens weer op terug komt. We hebben dat Wethouder Jan Wagenaar (VVD): '...PvdA moet er eens rekening mee houden, dat ze een minderheid is...' samen beleefd, en u moet eens accepteren, dat u een politieke minderheid bent. Om er steeds op terug te komen, het is spijtig om steeds gelijk te willen hebben, terwijl u dat van de rest van de raad met krijgt', aldus de wethouder. GEDEPUTEERDE De wethouder kreeg daarop steun van zijn fractievoorzitter, Alrich Parson. Die nam meteen de gelegenheid te baat, om alsnog zijn gram te spuwen over uitlatingen van PvdA-ge- deputeerde Jippe Hoekstra, tij dens de verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten. 'Tijdens de provinciale ver- kiezingstoer bestond een ge deputeerde van de PvdA het om de gemeente Leusden te verwijten, dat ze geen sociale woningbouw pleegt. Terwijl het nota bene de provinciale overheid zelf is, die dat onmo gelijk heeft gemaakt. We moe gen ze van diezelfde overheid niet eens bouwen. En als u ziet, - wat er in Claeverenblad/Wil- denburg is gepresteerd, valt niet vol te houden, dat men er in Leusden niet alles aan heeft gedaan, om in die sector toch huizen te realiseren. Ik daag u dan ook mt, om aan te geven, waar de contingenten sociale woningbouw in Leusden zijn gebleven, die niet geraliseerd zijn. Die zijn er niet, want we hadden ze gewoon met. Als u dan ook het college verwijten wilt maken op dat vlak, dan bent u bij het verkeerde adres', aldus Parson. KAVELS Daarop informeerde Joop Kool (Leusden'85) hoe het kon, dat in een drietal gevallen op Munnikhove was afgeweken van de contractuele regels bij grondverkoop. 'Overal staat, dat de gemeente bij de kada strale meting aanwijzer is. Maar dat waren m die drie specifieke gevallen de meuwe eigenaars', aldus Kool. Corri Verduw (PvdA): 'bij beantwoording van vragen is fractie onheus behandeld door college van B&W...' Wethouder Wagenaar zegde daarop toe, dat dat nader zou worden onderzocht. Daarop kwam de discussie terug op de vierhonderd vier kante meter, die bij de betref fende kavels ooit 'verdwenen' was. Die bleken echter niet verdwenen te zijn, maar extra verhard. Dat is in het verleden met een overhead-projector al eens aan de commissie ge toond, maar haalde nooit de publiciteit. Tenslotte hield Corri Ver duin staande, dat sociale wo ningbouw in het verleden in Leusden wel mogelijk was ge weest. Er zou sprake zijn ge weest van een politieke keuze, die de PvdA betreurde. De meerderheid had ecnter an ders beslist. LEUSDEN - De ontwikkelingen bij Levob Verzekeringen BV te Amersfoort zijn in 1986 zeer gunstig geweest. Zowel de omzet als de winst gaven een bevredigende groei te zien. De winstde ling, uitgekeerd aan verzekerden, steeg van bijna vier miljoen naar bijna vijf miljoen gulden. De winst is vooral te danken aan de aktiviteiten van de levensverzekeringenbranche. In het afgelopen jaar steeg het aantal nieuw afgesloten levensverze keringen sterk. Bij het bedrijfsonderdeel scha deverzekeringen steeg de omzet, maar de winstontwikkeling stond onder druk. Dit lag voornamelijk aan de motorrijtuigenbranche. De schadefrequentie nam toe, evenals het gemiddelde schadebedrag. Dit is een landelijk verschijnsel. De concurrentie in deze markt is ver scherpt. Dit heeft geleid tot een verdere afbrokkeling van het pre mieniveau. Een reeks van maatregelen, waar onder premieverhoging, zijn no om het resultaat in deze branu weer op een acceptabel peil brengen. De overige bedrijfsactivitei van Levob Verzekeringen ontvs keiden zich voorspoedig. Ook jaar streeft Levob naar verd gaande groei. Het accent zal voq liggen op het opvoeren van de p duktie tegen verantwoorde tai ven. De financiële resultaten 1987 zullen in hoge mate afhang van het marktgedrag van andi verzekeringsmaatschappijen. (advertentie) Larikslaan6B - telefoon 033-950107 - Leusden ook gevestigd in: Hilversum - Hollandselaan 21 - telefoon 035-17504 Noordwijkerhout - 's Gravendamseweg 51 - telefoon 02523-72562 Zwanenburg te denken. Voor alles, waar het volk voor bij elkaar moet komen, wordt het gebruikt. Hout- en an dere verkopingen, veilingen, ver gaderingen en demonstraties, het heeft alles plaats in de Rosbeijer. Ook konijnententoonstellingen en geitenkeuringen; het laatste wel buiten het cafe De Burgerwacht houdt schietoefeningen in de Ros beijer En dat is nu, in 1930, nog altijd zo In 1913 werd door het kerkbe stuur een tegeltableau m de voor gevel aangebracht met het op schrift „Het Ros Beyaard", waar mee de oorspronkelijke Rosbeijer werd omgedoopt. Het volgende gebouw is de R.K. Zusterschool, waarin de „Zusters van de Congregatie van de Arme Dienstmaagden van Jezus" hun te huis hebben. Het is gebouwd in 1897 en in 1898 in gebruik geno men. Ofschoon het met ons plan was om bij elke boerdenj te blijven stil staan, moeten we voor Munruckho- ven toch maar een uitzondering maken, omdat de naam nogal eens reden tot verwarring geeft Meestal wordt deze naam in verband ge bracht met monniken, maar die hebben er in het geheel niets mee te maken. Oorspronkelijk heette de plaats Murckhoven en was geen boerde rij, maar een „Plantagie"; een plan tage voor de tabaksteelt. Op het terrein stond geen hoeve maar een burgerwoning van de planter. De naam Murckhoven komt van „murck", dat is vochtige, veenach tige grond van hove is hof of tuin. Op deze grond konden alleen maar zware tabakssoorten worden ge teeld, die wel een hoge opbrengst gaven, maar uitsluitend toegepast werd voor pruimtabak. Daarom werd de naam murck ook wel ge bruikt voor mindere kwaliteit ta bak. ZWANENBURG En nu komen we bij Zwanen burg. Ooit heeft hier een buiten plaats gestaan van die naam. De eerste keer dat dit perceel grond in de „protocollen", ons huidige ka daster, voorkomt is m 1608 en dan heet het nog „Ganswech". Er wordt echter verondersteld dat die naam zelfs dateert van voor 1400. Een tweede veronderstelling is dat de naam er op zou duiden dat over dit land een weg of pad gelo- Naast de kerk staat het koffiehuis „Ros Beyaart". Hoe dit gebouw aan zo'n legendarische naam is geko men, niemand die dit met zeker heid kan zeggen. Wie van de eenvoudige arbei ders en boeren van een paar hon derd jaar geleden zal ooit van dit beroemde paard uit de geschiede nis hebben gehoord. De schbol- meester, zo hij zelf dat verhaal al kende, had de kinderen, die paar jaar dat ze de school bezochten, wel wat anders bij te brengen dan een verhaal van een beroemd, sterk paard dat de vier Heemskin deren droeg en hen hielp in hun strijd tegen koning Karei de Grote. Over een paard dat zo roemloos aan zijn emde kwam omdat Karei, nadat de vrede was gesloten, eiste dat het Ros Beyaen met molènitê- nen om zijn nek in het water gewor pen zou worden, waardoor het jam merlijk verdronk. Omstreeks 1745 werden door een zeker Theunissen twee huisjes gebouwd naast de kerk. In een van die huisjes vestigde hij een winkel tje. Als die huisjes ongeveer twintig jaar later worden verkocht, is er al sprake van de naam „Ros-bijer", zoals het legendarische dier ook wel werd genoemd. De Rosbeijer wordt dan uitgebreid met nog eens drie woningen, zodat het dan vijf aaneengesloten huisjes zijn. De veronderstelling dat de huis jes werden vergeleken met de vier Heemskinderen gaat dus met op. Pas veel later wordt van twee wo ningen één gemaakt en ontstaat het koffiehuis, dat in de loop der tijden een bijna even grote rol in het leven van de Hamersvelders gaat spelen als de kerk. 's Zondags komen de boeren met hun familie m de tentwagentjes naar de kerk. Maar eerst worden de paarden uitgespannen bij de Rosbeijer en gestald in de langge rekte stal naast het koffiehuis. Voor elk paard een aparte stal, van el kaar afgesloten door slagbomen en voorzien van een ruif. Zouden al die paarden 's zondags een fantasie rijke pastoor soms hebben doen denken aan het Ros Beyaert? Vanuit de Rosbeijer worden in de winter de warme stoven in de kerk verzorgd. Als de mis is afgelo pen gaan velen nog even een kopje koffie, of wat sterkers, drinken in de Rosbeijer. De vrouwen doen nog gauw een paar boodschappen m de bijbehorende winkel. In 1872 wordt de Rosbeijer ver kocht voor vierduizend gulden aan het parochiaal kerkbestuur. In 1906, als de kosten van het onder houd te groot gaan worden, besluit men tot meuwbouw over te gaan. Na een openbare aanbesteding wordt het werk gegund aan de laagste inschrijver voor de som van 7639,-. BELANG Wat de Rosbeijer in het leven van de Hamersvelder al vele jaren van groot belang, na de vernieu wing is het helemaal niet meer weg Het Ros Beyaart en het Zusterhuis. Zwanenburg na de herbouw in 1805. pen zou hebben waarover de vette ganzen gedreven zouden zijn naar de markt m Amersfoort of in Utrecht. Dit zijn maar gissingen; hierover bestaat geen enkele ze kerheid. Wel zeker is dat het hier een zeer uitgestrekt bezit betrof, dat eigen dom was van een rijke lakenwe verfamilie in Amersfoort. In 1612 is er weer sprake van Ganswech en dan wordt het beschreven als „streckende van de Grift tot over de Alandsche Wetennge m Moir- serbeeck toe". In 1660 behoort het toe aan dr. Schutz en blijkt het al de allure aan te nemen van een buitenplaats, want dan is er sprake van een „Duijfhuijs", een duiventil. Men be zat toen blijkbaar het „Heerlijk recht van duivenslag", een recht dat alleen maar aan grootgrondbe zitters werd verleend. Het goed heet dan inmiddels geen Gans wech meer maar Ganzenwei. Een volgende acte spreekt van Gans- weij. Tot die tijd is het, afgezien van de uitgestrektheid, een gewone boer derij. die aan een „bruiker" wordt verpacht. Maar in 1661 laat dr. Hen drik Schutz, een belangrijk man in Amersfoort, met vele bestuurlijke functies in verschillende regent schappen, op zijn bezit een aan zienlijk huis bouwen, omringd door grachten en bossen. In 1683 gaat het bezit over m andere handen. De nieuwe eige naar is nu de Amsterdammer Gemt Willem Couper. Hij zou ook de man zijn die de sloot, bekend onder de naam Cupersgracht, heeft laten graven. Ook was hij de man die Ganzenwei omdoopte in Swanen- burg. Waarschijnlijk vond hij een zwaan sierljker dan een gans. Op de poort aan de Hamersveldseweg werden twee zwanen geplaatst. De volgende honder jaar gaat het bezit nog verschillende malen m andere handen over en steeds weer wordt het beschreven als: „een Buitenplaats genaamd Swa- nenburg, met deszelfs Heeren Huisinge, Thuinmansworung, koetshuis, stallingen, twee hooi bergen en een schuur, warmoe- siershoven en turnen, laanen, ste gen en bosschen, daarbij behoor- ende weij, hooi en bouwland, gele gen m de buurtschap Hamersveld, onder de gerecht van Leusden'. Als het in 1804 voor de zoveelste maal wordt verkocht, wordt er door drie deskundigen een verslag gemaakt over de bouwkundige toestand van het gebouw Erg hoopvol is dat rapport met „Het huis hebben zij bevonden bouw vallig te zijn, en dat, dezelve huij- singe niet sonder omtrent de kos ten waarvoor men een ordentelijk heere hmj singe zouden doen rechten konde worden aeri reerd en dat gerade is gewor om zich buiten gevaar te ste! meer gemeld bouwvallig he huijsinge tot de grond en finaal! breken, hetwelk is geschied" Al spoedig begon men me' bouw van een nieuwe behu£ Hierbij deden zich verschütè moeilijkheden voor; er waren te voren blijkbaar geen behoorl afspraken gemaakt. Het gek heeft ook geen lang leven gei reeds in 1843 werd er een blieke verkoping gehouden ttf braak van het huis, staande op goed Zwanenburg, gelegen n gemeente Leusden: Perceel 1 de Heerenhuizing Perceel 2 het koetshuis. Perceel 3 de tabaksschuur En hiermee kwam een roem emde aan de geschiedenis van buitenplaats. Noot 1: Het Zusterhuis werd c jaren geleden afgebroken. Noot 2: In 1974 is door de Archeoi sche Werkgemeenschap voot derland, afeling Vallei en Eenil een uitgebreid onderzoek en op vingen gedaan naar Zwanen! Hierbij werden omvangrijke rt van de buitenplaats teruggevc; als funderingen, kelders, vloert! waterput en delen van gracbtë bruggen. - i 'd t' 1

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4