Teleurstelling over houding gemeentelijke commissie welzijn Commissie wil meer weten over wie verantwoordelijk is voor fouten positie Gooise grafici Luchtvaart Museum Huize Sint Joseph komt met plannen voor renovatie: Voorzitter Stichting Sint Joseph trapt raadsleden op de tenen: plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 APRIL 1987 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Directeur G. Hilhorst van de Stichting Huize Sint Joseph in Achterveld is teleurgesteld over de houding van de commissie welzijn waar het de renovatie van een achttiental Achterveldse bejaarden woningen betreft. Maandagavond werd er in de commissie welzijn gespro ken over de problemen die zijn ontstaan omdat de achttien woningen destijds niet goed gebouwd zijn. „Het welzijnsaspect kwam maandagavond echter niet of I nauwelijks aan bod. Ik ben teleurgesteld en lichtelijk I geïrriteerd naar huis gegaan", aldus directeur Hilhorst. De problemen waarvoor de I Stichting Huize Sint Joseph zich momenteel geplaatst ziet, zijn niet mis. Achttien bejaarden woningen, die beschouwd kunnen worden als „aanleun woningen" bij het bejaarden centrum zijn er slecht aan toe. De huizen zijn nog geen vijftien jaar oud maar vertonen grote gebreken. Opknappen van de wonin- I gen zou de stichting zo'n 800.000,- kosten. Dat geld I heeft men niet zo direct voor- I handen. Om deze reden wil het I stichtingsbestuur samen met I de gemeente Leusden naar I een aanvaardbare oplossing I zoeken. LEKKENDE DAKEN De problemen waarmee de I bewoners van de bejaarden woningen te maken hebben zijn niet mis. Maandagavond kreeg eén van de bewoners gelegenheid om de proble men ten overstaan van de le den van de commissie welzijn uiteen te zetten. „Voor bewoners is het mo menteel een nachtmerrie. Het complex bejaardenwoningen heet Sine Cura, hetgeen „zon der zorgen" betekent. De naam is echter beslist met van toepassing", aldus de bejaarde bewoner. „Als ik naar bed ga lijkt het wel of ik in een kolenhok slaap. In de slaapkamer groeit de bloemkool tegen het be hang. Het plafond m mijn keu ken komt naar beneden. Als het regent is het de vraag waar het nu weer gaat lekken. De reparaties die de stichting uit voert betekenen alleen maar water naar de zee dragen", al dus één van de „slachtoffers". Het stichtingsbestuur van Sint Joseph heeft voor zichzelf en de gemeente een aantal mogelijke oplossingen eens op een rijtje gezet. Simpelweg renoveren van de achttien be jaardenwoningen gaat tegen de acht ton kosten. Als daarvan de bijdrage wordt afgetrokken die de stichting zelf kan opbrengen en als daarvan ook nog eens een mogelijke rijkssubsidie wordt afgetrokken dan blijft er toch nog altijd een tekort van bijna vijfhonderdduizend gul Lekkages zijn in de huizen van Sine Cura aan de orde van de dag. Ook komen er scheuren in de muren voor. |(van de redaktie) IJSDEN - De Leusdense gemeenteraad wil eerst meer jveten over wie er eigenlijk verantwoordelijk is geweest - kf alnog is - voor de fouten bij de bouw van Sine Cura in pchterveld, voordat er een besluit zal worden genomen iver een oplossing voor het probleem. Dat bleek dins- lagavond tijdens een vergadering van de commissie voor enbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Een felle aanval van Stichtingsvoorzitter Gijs Hilhorst i in niet geringe mate debet aan die conclusie van de lommissie. De heer Hilhorst verweet de gemeente name lijk half om half nalatigheid en des-interesse, en dat werd lem niet in dank afgenomen. En niet onterecht, naar het fch laat aanzien. Uit de ver- llende argumenten, die de Inderscheidene commissiele- |en naar voren brachten, res- t toch wel twee essentiele lagen. IDe eerste betrof het mo ment, waarop duidelijk was er een bouwtechnische inprestatie was geleverd. IDe tweede vraag is, wat er beurd is met geld, dat aan - achterstallig - onderhoud had moeten worden besteed. Stichtingsvoorzitter Gijs Hil horst zag het allemaal wat an ders. Hij werd in de gelegen heid gesteld, de commissie zijn standpunt voor te leggen en maakte daar onverbloemd gebruik van. 'De bewoners mogen niet de dupe worden van stokpaardjes of van poli tiek geharrewar', liet hij weten, en met de kntiek uit de com missie Welzijn, dat er onvol doende informatie was, was hij het 'volstrekt oneens.' 'Als u geen besluit neemt, dan weet ik het wel. Dan heerst hier totale onverschilligheid ten aanzien van het pro bleem', aldus de heer Hil horst. POGING Daarop ondernam wethou der Jan Wagenaar (WD) nog een poging om de brokken te lijmen. Hij wees de commissie erop, dat het uitsluitend ging om de ruimtelijke ordenings kant van het voorstel. 'Stel, dat welzijn het goed keurt, en dat er ook financieel goedkeuring kan worden ge geven, kunt u als commissie dan instemmen met het starten van een artikel-19-proce- dure?', zo vroeg de wethouder de commissie. Maar die nam met die benadering geen ge noegen. ONGENUANCEERD Harm Offereins (GPV/SGP) was de eerste om de heer Hil horst de weg terug naar af te wijzen. 'Ik vmd wat de heer Hilhorst heeft gezegd zulke on genuanceerde verwijten, maar ik begnjp het wel. Kennelijk heeft hij niet begrepen, hoe commissies werken. Er zijn in de commissie Welzijn kriti sche vragen gesteld aan het college van B&W. Dat de heer Hilhorst dat onderscheid niet kan maken, is zijn probleem', aldus Offereins. Hij vond het logisch, dat er een geïrriteerde sfeer was ont staan, toen bleek dat er noch op het gebied van vlkshuis- vesting, noch op financieel ge bied voldoende informatie Ook een totale afweging van belangen miste hij, met name op het gebied van financie ring, als er géén contingent beschikbaar zou worden ge steld. ONVOLKOMENHEID Ook Com Verduin (PvdA) was een artikel-19-procedure 'te kort door de bocht.' Zij wees verder op de onvol komenheid van het voorstel, met name op het gebied van de financiering. 'De in iedere vanant genoemde Rijkssubsi die is namelijk allerminst ze ker', zei zij. VRAAG Ton Voortman (WD) schoot de wethouder nog te hulp, door te stellen dat als financien en welzijn akkoord zouden gaan, zijn fractie met een arti kel-19-procedure geen moeite zou hebben. Maar hij had wel een elementaire vraag. 'Ik heb m het dossier namelijk mets terug kunnen vinden over de aansprakelijkheid. Zijn de fouten pas na tien jaar aan het daglicht getreden?', vroeg Voort man zich af. Ook zijn fractiegenoot Al- rich Parson bleek onaange naam getroffen door de inlei ding van de heer Hilhorst, die hij bestempelde als een 'ruwe uitval.' SMELTKROES Ook het voorstel op zich mocht zich in een kntische be schouwing van zijn kant ver heugen. 'Het is zeer logisch, dat er in de commissie Welzijn bijzonder kritisch op is gerea geerd. Gooi het maar in een smeltkroes, dan is dit het re sultaat en dan moeten we dat maar pikken, daar komt het eigenlijk op neer', aldus Par son. 'Er wordt ons nu als ge meenteraadsleden gevraagd: laat ons bouwen, geef ons een contingent woningen, en geef ons geld. Dat is toch met niks. Dat hebben we in Leusden nog nooit meegemaakt. De vraag naar de verantwoordelijkheid weegt dan ook heel zwaar', zo liet hij namens zijn fractie we ten. BEHOEFTE Ep Oostra (D66) vatte het probleem droog samen met: 'We moeten als gemeente de huisvesting van ouderen over laten aan een particulier. En als het dan mis gaat, is de verant woordelijkheid weer voor ons.' 'Als gemeente moeten we bouwen voor de behoefte die er is. Dat betekent, dat je moet proberen tot een zo eerlijk mo gebjke verdeling te komen. De vraag is dan ook, dat als het college een keus maakt 'na in tegrale afweging van de sec- torbelangen', zoals het m het voorstel schrijft, of de behoefte aan woningen daar deel van heeft uitgemaakt. Of dat óok is afgewogen. Wij willen meer weten over die afweging', al dus Oostra. EERDER Joop Kool (Leusden'85) wees vervolgens op notulen van een bouwvergadering uit 1973. Toen was er ook al sprake van scheuren m de mu ren, 'te wijten aan de dakcon structie.' 'En dan lees ik, dat de heer Hilhorst akkoord ging. Dan had hij dus eerder aan de bel kunnen trekken.' De heer Kool stelde echter ook de gemeente aansprake- bjk in die zin, dat ze in gebreke was gebleven in de controle ten bate van het gemeentelijke belang in de vorm van garan ties. Ook hij noemde de Rijks subsidies twijfelachtig en wees op de leeftijdsopbouw van de Achterveldse bevol king. Die maakte het naar zijn mening helemaal met zo nodig, om meer woningen te bouwen. WINTER Henk Ossendrijver (CDA) begreep op zich wel, dat meerdere raadsleden proble men hadden met het voorstel. 'Maar laten we toch wat probe ren te doen aan het onderhoud daar. We moeten echt wat doen voor komende winter, want zo kan het met langer', zei hij. Daarop vatte wethouder Wagenaar de discussie sa men. Hij concludeerde, dat de raad verduidehjking wilde van de verhaalbaarheid van de schade, maar dat het voorstel, na verdere verduidehjking op een meerderheid zou kunnen rekenen. den. Als de gemeente dit be drag op tafel zou leggen is men van alle problemen ai ALTERNATIEVEN De stici ling heeft echter ook nog een drietal alternatie ven. Die heeft het college nu als voorstel aan de gemeente raad doen toekomen. Alle dne de vananten komen er op neer dat er een aantal meuwe be jaardenwoningen bijgebouwd wordt en dat tegehjkertijd de renovatie van de probleemwo ningen plaats vindt. Afhankehjk van de te kiezen variant zouden er om ruimte te winnen voor de nieuwbouw, een aantal bestaande wonin gen worden afgebroken. Het kleinste tekort zou ont staan als de variant wordt ge kozen waarbij er 32 meuwe bejaardenwoningen in Achter veld bijkomen. De duurste va riant, met een tekort van 172.200,- zou betekenen dat er 23 nieuwe woningen bijko men. Op dit ogenblik heeft de stichting Huize Sint Joseph 103 woningzoekenden geregi streerd. CONTINGENTEN Maandagavond werd dui delijk, dat op het gemeente huis de voorkeur uitgaat naar de oplossing waarbij er vier woningen gesloopt worden en er 23 voor m de plaats komen De 23 woningen m Achterveld betekenen wel dat er in Leus den centrum minder gebouwd zou kunnen worden. Eén en ander heeft te maken met de toewijzing van contin genten premiewoningen aan gemeenten. De leden van de commissie welzijn en onderwijs toonden zich maandagavond met on verdeeld enthousiast over de hele gang van zaken. Harm Offereins (GPV/SGP) verbaasde zich over de voor keur die werd uitgesproken voor de vanant waarbij 23 meuwe woningen gebouwd moeten gaan worden. „Ik ver baas me over de conclusie. Ik kan er zonder nadere motiva tie van uw kant geen zinrug woord over zeggen", aldus de heer Offereins. Evelien Blom (CDA) was iets gematigder in haar oordeel. Zonder zich definitief uit te spreken zei de CDA fractie voorzitster dat „haar fractie geneigd was te kiezen voor de variant met de 23 woningen". Voor WD-er Joost de Jongh was het nog te vroeg om een keuze te maken. De heer de Jongh wilde zijn oordeel dan ook nog met geven. Socialiste Ineke Jansen verklaarde zich namens de PvdA-fractie met akkoord met de hele gang van zaken. „Het gaat hier om een particuliere instelling en met om sociale woningbouw. We hebben met veel zin om een contingent woningen voor het Ruige Veld over te hevelen naar Achterveld", aldus het raadslid OUDERENBELEID „Over ouderenbeleid is er niet gepraat in de commissie welzijn", zo stelde directeur G H Hilhorst van de Josephstich- ting daags na de vergadering vast. De directeur had zich met name geergerd aan het feit dat de indruk was ontstaan dat de Stichting waarvan hij directeur is een of andere illegale club was. Tijdens de vergadering was namelijk naar voren ge bracht dat het zou gaan om een „niet erkende instelling". „Dat slaat helemaal met op dit ge val". aldus de heer Hilhorst. Gesproken dient te worden over een „met toegelaten in stelling", met betrekking tot het kunnen bouwen in de sec tor sociale woningbouw, zo legt de heer Hilhorst uit. Alleen woningbouwverenigingen die zich uitsluitend bezighouden met woningbouw in de pre miesfeer kunnen aanspraken maken op de grote subsidie- pot voor sociale woningbouw Omdat Huize Smt Joseph met beschouwd kan worden als een woningbouwvereniging kan de stichting geen aan spraak maken op subsidie voor sociale woningbouw. „We zijn dus wel verplicht om in de particuliere sfeer te bouwen", aldus de heer Hil horst. Het verschil zit hem in de uiteindelijke huurprijs die de toekomstige bewoners moe ten gaan betalen. Als het om sociale woningbouw zou gaan komt de maandhuur op zo'n 350,-. Nu er in de particuliere sfeer gebouwd moet worden komt de huur honderdvijftig aulden hoger uit. De gemeente Leusden zal, zo meent de heer Hilhorst, zich duidelijk moeten uit spreken over bejaardenhuis vesting in de gemeente. „Dat wij nu met een voorstel ko men om bejaarden woningen in Achterveld te bouwen heeft toch niets te maken met woningbouw in Leusden- Centrum," meent de heer Hil horst, die daar aan toevoegt dat „Centrum en Achterveld toch tot één en dezelfde ge meente behoren." Het museum is geopend van dins dag tot en met vnjdag van 10.00 tot 16.00 uur, op zondag en 2e paasdag van 13.00 tot 16.00 uur. Op le paas dag is het museum gesloten. De toegang is gratis. 1893) en Pal Jardanyi (1920-1966). Van die vijf namen zijn er drie minder bekend en die verdienen daarom een nadere introductie Peter Warlock heette eigenlijk Philip Arnold Heseltine Onder zijn eigen naam schreef hij arti kelen en monografieën, vooral over En gelse muziek uit Renaissance en Barok. Warlock was zijn componistennaam. De invloed van de oude Engelsen is in zijn muziek terug te vinden, evenals de invloeden van Delius, onze in Engeland gevestigde landgenoot Van Dieren en van volksliedjes. Hij schreef oa. een Capriol Suite voor strijkorkest (1926). Monn is een van de figuren uit het ook voor de regelmatige concertbezoeker schimmige gebied tussen de Barok en de Klassieken Zijn naam en die van bekendere tijdgenoten als Wagenseil en Stamitz komen we maar al te zelden op de concertprogramma's tegen Jirdanyi studeerde compositie bij m a m m Kodaly Evenals zijn leermeester ver- I In h m I m r>ji nchtte hij onderzoek naar de volksmu- I 11| T| |J IJ U I 1 (T (J ziek van zijn geboorteland Hongarije JL^T W X L W ii ^4 wi L vj Onder zijn talrijke composities be- vindt zich o.a. een Sinforuetta voor strijkorkest. Tijdens dit concert zal de LEUSDEN - Afgelopen dinsdag werd een fors aantal bloeddonors van het Nederlandse Rode kruis onderschei- cellist Frank Linschoten als solist optre- den met de Professor Karl Landstemer-medailles. den. In totaal ruim honderddertig Leusdenaren kwamen voor de medaille - m brons, zilver en goud - in aanmerkmg. Dinsdag 14 april in de Sint Aegtenka- Dinsdagavond verschenen ruim negentig van hen in de raadszaal van het Leusdense gemeentehuis, om hun pel. Aanvang: 20.15 uur medaille persoonlijk in ontvangst te nemen. EN - Onder de titel 'De Grafici zien ze vliegen' is Militaire Luchtvaart Mu it Soesterberg een exposi- tie te zien van de Gooise Grafici. Het onderwerp 'vliege beweging in de lucht staat op deze expositie centraal. De groep de Gooise grafici is in 1973 ontstaan. In het prentenkabi net van het cultureel centrum de Vaart in Hilversum exposeert de groep regelmatig. In het Luchtvaart Museum is werk te zien van Hans Almekinders, Annemane Fen- nema, Jo Konijnenburg-de Groot, Gerard van Santen, Mieke Tromp, Henny Visch en Willem de Vries. De expositie duurt tot eind juni. Gamelan en Wayangspel Musica Montana Na de fraaie en succesvolle uitvoe ring, eerder dit seizoen, door de Game- langroep Raras Budaya, is er vnjdag 10 apnl in het Flint-theater opnieuw een optreden door deze groep Deze keer samen met de meest bekende dalang van Midden-Java, Sri Djoko Rahardjo, I die nu voor het eerst m Nederland op treedt: Samen met de gamelan- en wayanggroep Raras Budaya brengt hij het verhaal Anoman O bong (Anoman op de brandstapel), een poppen-, schimmen- en muziekspel over prinses I Sinta. Vrijdag 10 apnl in het Flinttheater 1 Aanvang 20.15 uur. Muziek op de berg, zo luidt, maar dan deftig in 't latijn, de naam van het kamer orkest Musica Montana. Het heeft zich met zijn gedegen spel onder de leiding vah Herbert Siegers een eigen plaats in het Amersfoortse muziekleven verwor ven. Dinsdag 14 apnl is het te beluisteren in een programma met muziek van Pe ter Warlock (1894-1930), Georg Mathias Monn (1717-1750), Edward Elgar (1857- 1934), Peter Tsjaikofslo (1840- n de Gooise Grafici m de expositieruimte van het luchtvaartmuseum m Soesterberg.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7