lalewijn en Jan Alberts waren mogelijk dezelfde persoon Publiek had waardering voor Vocal Group ledingbeurs 't Vooronder Jrerd opnieuw druk bezocht LEUSDEN, lusder krant Beeldschermen in bibliotheek Verfbeurt banken okaaL leuBtfer krant e Doornbosch over het verhalende lied: 't Claeverenblad afgeladen vol: UW AANKONDIGING IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Leusden plaatselijk nieuws hankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. We: Martin Hermens en Hans Mosterd Irtie-secretarïaat: Mia Veen en Marijke Bakker edaktie: Hans Mosterd 'ering kopij en advertenties: 'et dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor )nderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur aktie en administratie: or Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op agen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur >on 033-941495 (administratie en redaktie) nnementsgeld: 60 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal vo hten bezorging: onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op 'ze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt >en met onze inspekteur bezorging overdag 03420 94206 ^stellen foto's: •eeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u Itellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) loruitbetaling op giro 871441. t.n.v BDU B V. te Barneveld. puidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, er van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, tellen kost 7.50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). 'ook contant betalen op ons kantoor. en-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling igt u de gewenste foto('s) thuis. Leusder krant is een uitgave van de BP'j- Penkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Het publiek van bi bliotheek 'Nieuw Langenbeek' kan nu beschikken over een geautomatiseerde catalogus. De kaartenbakken zijn verdwenen. Hiervoor in de plaats staan twee beeldschermen, één op de jeugd afdeling en éen op de volwassen afdeling. Op vier manieren kan gezocht worden in de catalogus, op auteur, titel, rubnek en onderwerp. In to taal zijn 26 bibliotheken op het cir cuit aangesloten. Het is mogelijk titels die niet aanwezig zijn in de eigen bibliotheek, te laten reserve ren in een van de aangesloten bi bliotheken. In de hal van de bibliotheek hangt een bord met vacatures van het arbeidsbureau Amersfoort. Deze worden wekelijks ver nieuwd. De bibliotheek zoekt zelf. met ingang van mei, nog enkele vnjwilligers voor de vakantiepe riode. In verband met de paasdagen is de bibliotheek gesloten op 17 en 18 apnl. Donderdag 16 apnl is er een extra openingsavond van 19.00 tot 21.00 uur. LEUSDEN - De banken in de gemeentelijke plantsoenen worden de komende veertien dagen van een nieuwe verf laag voorzien. Met behulp van de bekende bordjes 'NAT' zal worden aangege ven, wanneer een bank een verfbeurt heeft gehad en daardoor tijdelijk beter niet gebruikt kan worden. Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels f 6,- per dag. elke regel meei 6 - (betaling kontant op ons kantoor). Van harte! Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6,- per dag. elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bi) u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bencht heeft, een opgave voor de agenda de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel. Vraag naar Boudewina de Boer Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De pnjspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsmeuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekei nddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag verschillen en universele verlan gens. Een goed lied nam je mee waar heen je ook ging Voor onderzoe ker Ate Doombosch met alleen de opgave om de gevolgde weg te rug te vinden, maar ook om deze te verklaren. Hierdoor ontstaat een beeld van gewone mensen, met hun werk. hun beweegrede nen. gewoontes, (bij)geloof en verlangens van een. twee of meer dere eeuwen geleden. Bijvoorbeeld van schaapherders uit de omgeving van Venray die schapen, betrokken uit Oost-Eu ropa naar West Vlaanderen brach ten. Een afstand van ongeveer 150 kilometer, die zij liepen in onge veer tien dagen. In West Vlaande ren bleven veel van deze Limbur gers (Duitse herders daar ge noemd) hangen. En daarmee hun 'Halewijn'-versie die zij mischien in Oost-Europa opgepikt hadden. De generatie die uit Vlaanderen terug naar schapenhandelscen trum Venray trokken, zongen de Lederen veranderd door dialect, verprekingen en toevoegingen op dikwijls een bij de omstandighe den aangepaste melodie. Een Vlaming was zover men nu weet, de eerste die de daar be kende Halewijn'-versie vestlegde. Hij wekte de indruk dat dit lied Middeleeuws was en Vlaams of Frans. Ate Doombosch twijfelt daar he vig aan. Gegevens ouder dan be gin achtiende eeuw heeft hij met kunnen vinden. Vertakkingen en soortgelijke liederen in Duitsland en Noord Nederland wel. Daar heette de hoofdpersoon van een soortgelijk drama Jan Alberts. Een verklaring zou te vinden kun nen zijn in het gegeven dat de schaapherders in, of door de Peel kwamen Daar werkten grondwer kers afkomstig uit Duitsland en de noordelijke provincies, die later naar Drente trokken en weer later naar Brabant (Phfiips) Steeds na men zij hun Lederen mee om te zingen bij het werk. langs de koets- en trekroutes. verspreid denzij de sporen Liedboeken Ondanks alle invoed van dialec ten worden de oude liederen in het "Nederlands" gezongen. Ate Doombosch verklaarde dit door aan te geven dat vreemdeLngen het eerste sociale contact maakten door samen te zingen in een taal die iedereen begreep. Een Led opschrijven was bovendien mak- kehjker in het "Nederlands" dan in het dialect Via Ledkranten en Leboeken die aan de deuren en op de markten verkocht werden, werd een tekst algemeen bekend. Juist die oude liedboeken duiken soms nog op. Hoewel Ate Doornbosch bij het Instituut vervroegd is uitgetreden bhjft hij nog wel even bezig. In de komende jaren zit hij in de redak tie welke een boekwerk in zeven delen voorbereid. In het eerste deel speelt Halewijn de hoofdsrol. dit deel zal in sep tember van dit jaar verschijnen sa men met een langspeelplaat waarop de diverse versies te ho ren zijn. Een echte opvolger m zijn speci fieke werkgebied heeft hij met. Wel "profiteert" zijn specialisme van de bezuinigingen Nu studen ten van het Instituut Muziekweten schappen in Amsterdam geen geld meer knjgen voor dure on derzoeken in het buitenland, vin den zij in Nederland een goedko per. maar minstens zo njk, onder zoekgebied Leusdens Ate Doornbosch opende overi gens de avond met een aantal ver tellingen waarin Leusden een rol speelt. Deze oude vertellingen kwamen uit een verzameling bij eengebracht door zijn inmiddels overleden collega E. Heupers Het instituut voor Dialectologie, Volks-en-Naamkunde heeft drie boekjes uitgegeven met volksver halen uit Gooi-en-Eemland en van de Westhjke Veluwe. DINSDAG 14 APRIL 1987 innemen, sorteren, uitzoeken en afrekenen van de kleding, iedere beurs kent weer nieuwe regels die de efficiëntie moeten verbete ren. In tegenstelling tot het in ook in Leusden aanwezig winkeltje m tweedehands kleding, blijft de beurs in de eerste plaats een so ciale aktiviteit van het Vooronder, waarbij de opbrengst, 20% van de berekende prijs, ondergeschikt is aan het samenhongheidsaspect Die opbrengst dekt de huurlasten, wat daarna nog overblijft gaat in de grote pot van het Vooronder. Bij de geïmproviseerde kassa re kenden moeders de gevonden koopjes af, terwijl een land tradi tiegetrouw stond te zeuren dat het die jurk direkt aan wilde. De kin derbijslag was deze week ontvan gen, buiten scheen een lente-zon netje. Een combinatie, die de kooplust in hoge mate opwekte. Het afrekenen van drie zo goed als nieuwe tuinbroeken, twee polo shirts en een witte overgooier sa men voor 25,- moest in deze sfeer wel tot tevredenheid stem men. Op de gang een spelende peuter in zijn ondergoed. Is die letterlijk uitgekleed door een inbrenger, of zou die nog aangekleed worden? Up vijt lange tateis, veraeeia over twee ruimtes, lagen op maat ge sorteerd stapels kinderkleding voor de komende zomer Een keuze uit ruim 3000 stuks, inge bracht door 180 mensen die op zes adressen maximaal twintig stuks ten verkoop inleveren Het meeste is te vinden in de ma ten 104 tot 140 en in de peuter ma ten daaronder. "In de grotere ma ten hebben we niet zoveel. Daar is de vraag ook niet zo groot naar. Kinderen vanaf een jaar of tien wil len vaak niets meer dragen dat af komstig is van de kledingbeurs". zegt Vronie Bleyerveld, de coördi nator van de kledingbeurs. Moeders met jonge kinderen heb ben het meest baat bij de broe ken, jurken, jassen, bloeses en truien van gemiddeld vijf gulden. Over het algemeen is de kleding van goede kwaLteit. Bij het acep- teren van kleding voor deze beurs LEUSDEN - De galerie van boerderij 't Claeverenblad bevatte donderdagavond 9 april zo'n 60 mensen die allen gekomen wa ren om te luisteren naar het programma dat de Vocal Group Amersfoort o.l.v. Bert Eerden te bieden had. De galerie zat tjokvol, het bezoekersaantal lag duidelijk boven het gemiddelde wat betreft deze serie concerten in de boerde rij, zoals gastheer Kees Vial in zijn slotwoord aan het einde van de avond memoreerde. Nu is dat in zo verre ook weer niet zo moeilijk omdat elk koorlid zo zijn eigen familie- en kennissen kring als publiek meeneemt: daar kan een individuele concer terende solist qua aantal natuurlijk nooit tegenop. HUISSTIJL 'Close harmony', dat was het tref woord donderdagavond in het Claeverenblad; die muziekstijl is de huisstijl van de Vocal Group. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! Heel veel arrangementen van lied jes waren dan ook van bekende en klinkende namen als Art Swingle, Anita Kerr en Burt Bacha- rach. Ook was er het nummer From both sides now dat Louis van Dijk speciaal voor het vocal group festival 1985 heeft geschreven c q. gearrangeerd op muziek van Joni Mitchell. Maar ook maakt de Vo cal Group muzikale uitstapjes naar negro-spirituals en volksliedjes. In de eerste categorie horen Ledjes als 'Nobody knows' en 'O Peter, going dem bells' in arrangemen ten van Eerden zelf en Jaap Hillen, in de tweede soort vallen Ledjes als Ain Boer en Last spnng (melo die van Edvard Gneg) m arrange menten van overbekende Neder landse componisten als Henk Ba- dmgs en Jos Vranken jr De vol gende onvolledige opsomming van nummers wil slechts kort weergeven wat er verder zoal te beluisteren viel: What the world needs nouw, Close to you, A doodlin' song, All things you are. Soft is the rain, Raindrops keep fal ling on my head. Happy road. SPECIFIEK De Vocal Group Amersfoort is een enthousiaste groep zangers die (duidelijk te zien) geheel in dit re pertoire opgaat en voor dit speci fieke repertoire kiest Uiteraard is geen enkel koor volmaakt, zeker had op sommige punten de uit spraak van de Engelse taal wat duidelijker gekund, stonden be paalde tonen niet strak en was zo doende wat onzuiverheid te be speuren. Vooral als het publiek in zo'n kleine ruimte zo ongeveer op de lip van het koor zit, zie je ontzet tend goed welk koorlid zijn stem- partijtje even kwijt is; toch is er over de hele knie deze avond goed en ontzettend leuk gemusi ceerd voor een publiek dat dit genre muzieK ook duidelijk waar deerde. De Vocal Group werd aan de piano begeleid door Koost Huur- deman, maar omdat deze sinds een maand pas weer 'in de run ning' is, leidde dingent Bert Eer den ook veel zelf vanachter de piano gezeten. Ook leidde Eerden veel nummers al speechend op geanimeerde wijze in. waarbij hij tussen de bedrijven door ook nog een spoedcursus (van 5 minu ten) heeft gegeven om te vertellen wat close harmony eigerüijk in houdt. Weer helemaal bijgespijkerd, ver lieten we het Claeverenblad zo te gen half elf. B. van Surksum Dinsdag 14 april 19.30 uur: Openbare raadsverga dering over 't Ruige Veld in het gemeentehuis, 't Erf 1. 20.00 uur Plan adviesgroep m de WoeLge Hoek. 21.00 uur Openbare vergade ring commissie economische en consumentenzaken en werkgele genheid in het gemeentehuis, 't Erf 1. Woensdag 15 april 9.30 uur: Lezing dr Beerman de Roos over het huwekjk in 't Vooron der De Vocal Group Amersfoort tijdens haar optreden, vorige week in 't Claeverenblad. JDEN - Misschien zijn Halewijn van Vlaanderen en Jan rts van Frieland wel dezelfde snode vrouwenmoordenaar. Doornbosch gaf tijdens zijn lezing op woensdagavond 8 in Leusden in ieder geval een aantal opvallende overeen- ïten aan die de liederen die over beide snoodaards de e doen. Jan Alberts, Rolewijn en Halewijn wilden volgens oude verhalende liederen schone maagden doden. Maar >n alle drie een slimme mooie maagd die hun moordenaar 'l vroegen, het bovenkleed eerst uit te doen. het om hem te behoeden voor rondspattend bloed dan wel springende vlooien in een andere versie, hij verliest er in r geval letterlijk zijn hoofd door in het letterlijke onbe- rte ogenblik. Steeds weer blijkt in de verschillende versies Hoofd te kunnen blijven praten. )oombosch bleek in het I gevulde zaaltje van de bi- eek Nieuw-Langebeek oen jven onderzoeker. Hij vei- 'aan de hand van bandopna- i fn met behulp van een grote e wandkaart van Neder- ,van het ontraadselen, terug- n en thuisbrengen van oude tlandse liederen. Het bewa- an dit deel Nederlandse ultuur dat onder invloed it elektrische Lcht, radio-t.v. chanisatie dreigt te verdwij- voor hem een taak gewor- raar hij bij zijn vervroegde en van het onderzoeksbu- jeen afscheid van heeft ge- jn bandrecorder bezoekt hij eeds veelal zeer oude Ne- ders die bereid zijn hem rerhalen te vertellen en he- voor te zingen. Door zijn jkse radioprogramma op zondag van 14 00 uur tot 14.15 uur op Nederland 4, ontvangt hij nog steeds oude bedboeken, fragmen ten en complete Lederen. Daar door breidt het archief en het on derzoek van het Instituut voor Dia lectologie, Volks-en Naamkunde in Amsterdam zich nog steeds uit. Veel Lederen worden door luiste raars compleet gemaakt, getra ceerd en/of verklaard. Kerstlied Ook in Leusden waren een aantal toehoorders voorzien van oude liederen. Ter voorbereiding had den ze met broers en zusters her inneringen opgehaald. "Wat en hoe zong moeder dat ook al weer". Mevrouw Roesmck bracht bijvoorbeeld een oud kersüied mee, dat altijd door haar moeder, vorig jaar overleden op 92 jarige Ate Doornbosch kon tijdens zijn lezing in Nieuw Langenbeek ook uit Leusden enkele liederen en hed- fragmenten meenemen. leeftijd, gezongen werd. Frag menten daarvan waren bij Ate Doombosch bekend, maar het to taal werd dankbaar aanvaard. Van een oud Twents Led over een kerknaam kende mevrouw Roe- sinck slechts één couplet. Ate Doornebosch zal daar een op name voor zijn radioprogramma van maken, in de hoop dat luiste raars meer weten. Verhalend De verhalende liederen interesse ren Ate Doornbosch het meest Liederen als arbeidsvitamine bij zwaar werk (het ophalen van het anker), saai werk (netten boeten) of lekker werk (bessen plukken) met tientallen coupletten en gal mende refreinen. Daarbij verhalend over extreme gebeurtenissen, vol magie of meervoudige moorden, sociale )EN - Op woensdagmorgen 8 april vond in het Vooron- vinden in de kelder van het gemeentehuis te Leusden, iw een kinder-kledingbeurs plaats. alf negen 's morgens stonden ruim zestig moeders te en op de opening. Om half tien stond de enge smalle trap nog vol. De vrijwilligers vn de organiserende werkgroep aktiviteiten van het Vooronder schatten dat ruim 250 vrouwen van deze mogelijkheid om tweedehands kinderkleding te kopen, ge bruik maakten. worden de vnjwilLgers steeds kri tischer. Kleding met vlekken, uit gerekt of bleekgewassen, valt meestal af. De vraag naar kwalitatief goede, en schone, spullen is duidehjk af te leiden uit de hoeveelheid die overblijft. Het aanbod overtreft de vraag. Veel van wat overblijft gaat terug naar de eigenaars. De rest komt terecht bij de zusters van Ansfridushove. Deze kijken de kleding nog eens na, herstellen wat mogelijk is en sturen vervol gens pakketten keung verzorgde kleding naar Polen Coördinator Vrome Bleyerveld geeft toe dat er veel werk zit in het

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3