eldt het bankgeheim /oor de fiscus? M W Ijplt* Wel of niet (te)recht? Kleurwedstrijd ■eusder krnnt Pretty Picture in de Geut Paas concoursen Nimmerdor l7 V J »- 400 m2 TUINMEUBELS TUINARTIKELEN DIERBENODIGDHEDEN GAZONMAAIERS jan van den berg "M DONDERDAG 16 APRIL 1987 aktueel 11 In deze tijd zullen velen voegend trachten het aan- ftebiljet, al dan niet juist, gevuld te krijgen. Ik hoor wel eens de vraag wat de ispecteur nu eigenlijk alle maal mag. Mag hij de bank ibellen en vragen hoeveel ik mijn rekening heb staan; «veel rente ik heb ontvan- n? Hoe zit het dan met ons inkgeheim? Allemaal vra- n waar ik in deze column os nader op in wil gaan. foor de Tweede Wereldoorlog ïd in feite het bankgeheim door fiscus erkend. Toen was het met ne de angst voor een kapitaal- icht dat de fiscus ertoe bracht tbij banken te gaan informeren, middellijk na de Tweede We ioorlog, was het juist nodig om een en ander te saneren en ht te trekken. Onder die ge- Jite werd een fiscaal noodrecht anteerd op grond waarvan ie- een, dus ook de banken, ver- ht waren de fiscus die informa- te verschaffen waarom verzocht ld. Dit noodrecht duurde tot In feite is wat dit betreft na geen wijziging opgetreden, itgangspunt is dat voor een ie en rechtvaardige belasting- noodzakelijk is dat de In- cteur over de van belang zijnde tvens beschikt. Zo is op grond 47 van de Algemene Wet :e Rijksbelastingen de belas- ilichtige zelf verplicht de door jïnspecteur gevorderde gege- en inlichtingen te verstrek- ook aan derden is deze matiephcht opgelegd. Art. 49 Mr. H. G. Punt. bepaalt dat degenen die een be drijf of een zelfstandig beroep uit oefenen desgevorderd verplicht is deze informatie, ook al gaat deze over derden, te verstrekken aan de Inspecteur. VERSCHONINGSRECHT Art. 53 van de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen bepaalt dat dienaren van de godsdienst, notarissen, advocaten, procureurs, geneeskundigen en apothekers zich kunnen beroepen op hun ge heimhoudingsverplichting en der halve kunnen weigeren deze ge vraagde inlichtingen te verstrek ken. Men noemt dit verschonings recht. In de laatste jaren heeft de Hoge Raad zich over dit verschonings recht een aantal malen uitgelaten. Zo is aan een accountant, belasting consulent dit verschoningsrecht onthouden. Dus enkel advocaten, notarissen en dergelijke, specifiek in de wet genoemde groepen, kun nen aan de Inspecteur deze infor matie weigeren Al§ advocaat heb ik zelfs het spe- cuieKe reent om ook de FIOD in zage in dossiers te weigeren. Con creet heeft de Inspecteur dus het recht ook aan banken informatie te vragen en hebben banken de plicht deze informatie te verschaf fen. Het zal een ieder duidelijk zijn, ook het Ministerie van Financiën, dat deze algemene wettelijke be voegdheid toch op enigerlei wijze ingeperkt moet worden. De prak tijk vereist toch een nadere nuan cering. Door middel van admini stratieve voorschriften heeft de fis cus zich dan ook beperkt in de uitoefening van deze wettelijke mogelijkheden. Ik wijs in dit verband met name op de gedragscode fiscus-bank- wezen van 19 januan 1984. Deze gedragscode dient om onduidelijk heden inzake de toepassmg van art. 49 AWR op te heffen ten einde de fiscale fraudebestrijding en de opsporing van zwart geld efficiën ter te laten plaatsvinden. In nr. 1.2 van deze code wordt de wettelijke bevoegdheid van de Inspecteur nog eens herhaald. Voor de banken is voorts de pa ragrafen 4 en 10 van belang. Para graaf 4 bepaalt dat de belasting dienst m eerste instantie bij de be treffende belastingplichtige zelf de benodigde gegevens moet trach ten te verkrijgen. Als de verkrij ging van de benodigde gegevens van de belastingplichtige zelf met mogelijk is, stelt de Inspecteur de belastingplichtige in de gelegen heid deze gegevens zelf bij zijn bank te verzamelen. Leidt dit ook niet tot het gewenste resultaat, pas daarna wendt de Inspecteur zich tot de bank om aldaar inzage te vorderen. Paragraaf 10 van deze gedrags code beperkt het inzagerecht tot bepaalde personen. De Inspecteur kan dus bij de bank over die en die, met name genoemde, belasting plichtige informeren. Het stellen van serievragen (zoals bijvoor beeld wie hebben er meer dan 20.000,- op zijn rekening staan of welke personen hebben meer dan 125,- rente ontvangen) is in het algemeen niet mogelijk. De In specteur kan ook wel serievragen stellen indien en nadat de Minister van Financien daarvan vooraf aan kondiging heeft gedaan. De conclusie is dat op dit mo ment de Inspecteur dus de moge lijkheid heeft om achter deze ban caire gegevens te komen. WETSONTWERP Tenslotte nog het volgende. Bij de Tweede Kamer ligt thans wets ontwerp nr 19393, waann voorge steld wordt aan personen en licha men de verplichting op te legen desgevorderd aan de In specteur gegevens en inlichtingen te verstrekken welke van belang kunnen zijn voor de belastinghef fing van derden. Hiermee wordt bedoeld dat niet alleen m concrete, individuele gevallen, inlichtingen gevraagd kunnen worden; zoals nu bij banken volgens de gedrags code, maar ook groepen van ge vallen kunnen aldus onderzocht worden. Van het uitgangspunt dat geen serievragen gesteld kunnen worden, wordt dus afgestapt. Dit wetsontwerp ontmoet evenwel nogal wat weerstand. Op 26 januan 1987 is de nota naar aanleiding van het eindverslag ge komen. De schnftelijke behande ling m de Tweede Kamer is hier mede afgesloten. Ik ben benieuwd of dit wetsontwerp ooit het Staats blad haalt en dus wet wordt. De Amersfoortse band Pretty Picture LEUSDEN - De Amersfoortse band Pretty Picture zal vrijdag 17 apnl optreden in De Geut. De band speelt voornamelijk eigen num mers. De muziek-stijl ligt in de richting van de Golden Eanng en De Stones De band bestaat uit Ed win Pouw (bas), Hedzer Pathuis (gitaar), Jan Braker (zang) en Frank Jansen (drums). De avond begint met een disco show. De zaal gaat open om 20.30 uur. De entree is 3,50. Voor pas jeshouders 2,50. O.J.J.C. de Geut is paaszaterdag 's avonds normaal geopend. Eerste paasdag is er echter geen piekuur Dit verschuift naar tweede paas dag. De Geut is dan geopend van 15.30 uur tot 18.30 uur LEUSDEN - De Leusdense ruiters van rijvereniging Nim merdor krijgen drukke Paas dagen. Zowel op zaterdag 18, als op maandag 20 april houdt de ruiterclub concoursen. Op zaterdag 18 april is het eerst Koi.h ponypjiters. die op de weide aan de Buurtweg iri actie komen tijdens een knngconcours voor pony's Op tweede Paasdag, maandag 20 april doen de paardenbenjders hetzelfde. De weide aan de Buurt weg ligt op het landgoed Den Treek. (advertentie) ONZE SHOW GAAT DOOR VOOR TUIN EN DIER Hamersveldseweg 54 3833 GS Leusden-Centrum Telefoon 033-941693 4- I Paasconcoursen bi) Nimmerdor.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11