W ,e>e<vT>ee* <oooi5>o4e<* *2.1 amour en glitter 3 t f Jazz in De Swarte Steegh Broekhuis Nat gaan (3) Voor het laatst te laat... Rolvast (1) e iu< s,;f3** Rolvast (2) Kiezen (4) Kiezen (1) Kiezen (2) Kiezen (3) Palmpasen Illusie t- "5— Om te lachen Boezem Aftrekbare kringetjes Overgestapt Gespaard Only words... Hartstichting Bemoeienissen I.P.V.O. Prick DONDERDAG 16 APRIL 1987 loep op Leusden 17 iJctie: Hans Mosterd t gaan (1) is me wat, in de gemeente en. Is de discussie over aan' nog altijd niet ind, duikt het volgende ;tak al weer op. is namelijk het geval? Na den en maanden is het ct tussen de gemeente en en Zeistenaar J. Eising avel 25 nog altijd niet uit de i In dat conflict speelt de ïat gaan', zoals bekend, een le rol. t gaan (2) daar, dat we ons erover lasden, deze weeek een persbericht te ontvangen van de gemeente Leusden, waarin aan 'nat gaan' werd gerefereerd. Immers, inzake het conflict over de kavel wil niemand iets zeggen over de zaak. Eerst niet, omdat het 'onder de rechter' was, wat overigens helemaal niet waar was, en nu omdat de advocaten bezig zijn te proberen, een schikking te treffen. De zitbanken in de Leusdense plantsoenen krijgen echter de komende weken een verfbeurt, zo meldde ons deze week de gemeentelijke voorlichting. 'Met behulp van de bekende bordjes 'NAT' zal worden aangegeven, wanneer een bank een verfbeurt heeft gehad en daardoor tijdelijk beter niet gebruikt kan worden', zo meldde men noest. Enig nadenken leidde tot maar één mogelijke conclusie: dit is een geheel nieuwe voorlichtingsactiviteit van de gemeente, als proef in het kader van de Notitie Voorlichting, die onlangs het licht zag, en die tot zulk een boeiende discussie leidde in één der gemeentelijke commissies: Als publieks-service wordt u, als ingezetene van de gemeente, in navolging van het gemeentebestuur, óok eens de gelegenheid geboden, te voelen hoe het is, om 'nat te gaan.' Een alleraardigst initiatief, dus. Rob Peek, het raadslid voor Leusden'85, was afgelopen maandag voor het laatst bij de commissie financien aanwezig. Hij stapt wegens drukke werkzaamheden op, en een ander, Roelof Blauw, neemt zijn plaats in. Helaas, Rob kwam maandag te laat, waar hij overigens zijn excuses voor aanbood. 'Het is, dat het de laatste keer is', zo hoorden we een ander commissielid zeggen. 'Ja, daarom heb ik nu de gelegenheid maar genomen', reageerde Peek. Even afwachten nog, of Roelof Blauw straks de eerste keer op tijd komt... Men kan van CDA-er Bram Vroon zeggen wat men wil, maar niet dat hij niet rolvast is. Dat bewees hij deze week weer eens, tijdens één van de vele, gemeentelijke commissievergaderingen. De discussie ging over de problemen rond Sine Cura, een aantal bejaardenwoningen in Achterveld dat, als we de verhalen geloven moeten - en dat doen we - na vijftien jaar al half op instorten staan. De Stichting, die de huizen exploiteert, heeft daarom bij de gemeente (advertentie) n e>V -■if'J .1' 08 h,-o^L S,!.,c.U"rC Hl"-1 ..■rftoeS' ^5^" V" i ICIC» ert eNclllS,e>t cl""'1' W"** p n ,jCuir 's jlfce IVIMININCIN aangeklopt voor hulp. En Corri Verduin vond dat maar niks. 'Een stichting, die wel zelfstandig wil blijven, maar als het fout gaat mag de gemeenschap betalen, dat schept maar precedenten', vond zij. Bram Vroon vond dat maar vreemd. 'Ik heb mevrouw Verduin over Stichtingen wel eens anders horen praten', zei hij. 'Maar dat kwam dan aan iedereen ten goede', antwoordde Corri. *Maar Achterveld hoort ook bij Leusden, zelfs met trouwen', repliceerde Bram Vroon daarop. Waarop liberaal Alrich Parson concludeerde: 'Dat wordt niks, met dat huwelijk.' Bram had daarop het laatste woord. 'Het gezin', zei hij, *blijft natuurlijk de hoeksteen van de samenleving.' Zoals gezegd. Zeer rolvast. avond even nadrukkelijk had aangekondigd, gespreksnotitie. Zo ziet men maar, waar wensen in gedachten toe kunnen leiden. Het antwoord van Alrich Parson moet F ons haast teleurgesteld hebben. 'Ik begrijp wat u bedoelt. Maar ik zal proberen te zeggen, wat ik vanavond wil zeggen', liet Alrich aantekenen. Om dat, later tijdens de discussie, voor diegenen die het echt niet begrepen hadden, nog iets aan te punten met: 'Ik geef echt geen voorzet, vanavond.' Waarmee de zaak weer ligt, waar hij thuis hoort. Als het om kiezen gaat, met betrekking tot een raadsvoorstel, hoort die keus namelijk in een college van burgemeester en wethouders thuis... N-In de 'Zooz'vond afgelopen zaterdag een 'glamour- en glitter-avond'plaats. Voor al diegenen, die zelf wilden ervaren, hoe het is om 'Dynasty-achtig' door het leven te gaan, in plaats van naar dat soort TV- es te kijken. n de belangstelling en hetkennehjke genoegen, dat onze fotograaf vastlegde, die avond, viel het intitatief ie party' behoorhjk in de smaak. Als ze het in het college van B& W niet meer weten - en kwade tongen beweren, dat dat nogal eens voorkomt is er natuurlijk altijd een prachtig middel, om daar uit te komen. En om tegelijkertijd te bekijken, wat politiek gezien haalbaar is. Dat gaat als volgt: je vervaardigt een gespreksnotitie met, pakweg, drie keuzemogelijkheden, en die leg je een paar commissies voor. Je peilt de stemming en maakt vervolgens een voorstel dat, gezien die stemming, op een meerderheid kan rekenen. Alleen gaat dat niet altijd op. Zo kim je de pech hebben, dat iemand dat doorziet en concludeert, dat het een heel aardig - maar wel oud, hoor - trucje is om iemand te laten kiezen uit twee of drie mogelijkheden. En wel omdat er altijd eentje gekozen wordt. Wat dat betreft is het net handel. Wie iets totaal onverkoopbaars heeft, biedt een potentiéle koper twee mogelijkheden, wat prijs, omvang van de order, en eventuele kortingen betreft. En zie: de onverkoopbare handel vliegt plots de deur uit. Overigens probeerde Fons het nog geen vijf minuten later nog een keer, bij zijn partijgenoot Bram Vroon. 'Wat zal het zijn, meneer Vroon, geld of contingenten?', vroeg de wethouder op angstvallig opgewekte toon. En alhoewel Bram al eerder had laten weten, dat hij 'een lichte voorkeur' had voor alternatief drie, kreeg Fons ook hier lik op stuk. 'Ook ik zou graag eerst meer informatie willen van het college. Met name en toelichting over de keuze van het college waar het het het geld en de contingenten betreft' kreeg de wethouder te horen. Waarmee hij opnieuw, plotseling en geheel onverwacht, vanuit een riante zetel tijdens een commissievergadering, midden in landgoed Den Treek stond. Het bos in gestuurd. Niet dat we willen beweren, dat wat er de laatste weken in Leusden speelt, helemaal verge lijkbaar is, maar de gespreksnoti tie over Sine Cura deed zulks wel vermoeden. En dat niet in het minst, vanwege de manier waar op wethouder F ons Ummels de verschillende commissieleden blééf vragen om een zeer nauw omschreven standpunt: kortom, om een voorkeur uit te spreken voor één van de in de gespreksno titie aangegen alternatieven. Dat ging trouwens wel op een aardige manier, daar niet van. En de manier waarop op al dat gezeur om een standpunt gereageerd werd, mocht er ook zijn. Zo vroeg Fons Ummels op een gegeven moment aan Alrich Parson: TVIeneer Parson, maakt u het voorstel eens wat korter?' Waarbij de wethouder overigens even nadrukkelijk vergat, dat het niet om een voorstel ging maar om een, zoals hij dat eerder op de Het is - voor wie het niet mocht weten - inmiddels Palmpasen. En dat is een tijd, waar allerhande gebruiken mee verbonden zijn. Zo meldde ons deze week de Stichting Voorlichting Brood, dat de gezamenlijke bakkers minstens een miljoen paasbroden zullen bakken. Oude gebruiken ten aanzien van brood zijn er ook. Zo zou het broodhaantje herinneren aan het offeren van dieren, door de Germanen, en het ei aan de vruchtbaarheid, die de zomer ons brengt. Eén van de aardigste gebruiken is nog altijd het maken van een Palmpasentak. Daar horen broodhaantjes, hennetjes, eendjes en ganzen op thuis, allemaal van brood. Waar het om gaat, is de boodschap. En die luidt ten aanzien van de gebruiken - let wel, niét ten aanzien van Pasen zelf - dat de zomer op komst is. En - is het niet mooi - laat de natuur daar nu op in lijken te spelen? Of zou het toch andersom zijn? U had het misschien niet gedacht, maar ook raadsleden hebben soms illusies. Soms ook niet, trouwens. Neem nou zo'n mateloos ingewikkelde zaak, als de Waterschapslasten. Daar wordt in Leusden al enige tijd over gedim-damd, wat afgelopen maandagavond nog een vervolg kreeg. Toen kwamen antwoorden van het college van B&W ter sprake, op vragen van de PvdA. Die antwoorden waren misschien wel deugdelijk, maar duidelijk was iets anders, zo begrepen we van Harm Offereins. 'Ik heb ze gelezen. Hoewel ik eerlijk moet toegeven, dat ik het niet helemaal heb gesnapt', zei Harm. Waaraan hij toevoegde: 'Maar ik maak me ook niet de illusie, dat dat echt nodig is.' Dat hele verhaal over die waterschapslasten had, zo bleek, nog een ander probleem opgeleverd. En wel, dat Bram Vroon zich speciaal naar het gemeentehuis had gespoed, om er kennis van te nemen. Om vervolgens tot de ontdekking te komen, dat hij het betreffende stuk al een tijdje thuis had. 'Zou u er voortaan bij kunnen zetten, dat we dat al hebben?', vroeg Bram aan wethouder Fons. Alrich Parson vond dat overbodig, 'want bij mij ligt dat allemaal naast mijn bed', zei hij. 'Goh, dan zul jij wel een dik kussen hebben', repliceerde Bram Vroon. TOaést mijn bed, zei ik', antwoordde Alrich. 'Ja, natuurlijk', reageerde daarop Corri Verduin. 'want de antwoorden van het college zijn nu eenmaal vaak om te lachen.' Als toeschouwer rest je op zo'n moment maar één conclusie: gevoel voor humor kan ook verschillen. De Historische Kring mag zich dezer dagen in de aktuele belangstelling verheugen van het gemeentebestuur. Het gaat om een subsidie voor de Kring, en naar het zich laat aanzien, willen de Raadsleden meer geven, dat het college voorstelt. Dat werd al duidelijk in de commissie Welzijn. De voorzitter van de commissie Financien, wethouder Fons Ummels, hield zich echter - met de hand op de knip - op de vlakte. Corri Verduin vroeg het hem nog eens heel nadrukkelijk: 'Het voorstel in de commissie Welzijn, daar weet u dus niets van?' 'Nee, daar weet ik niets van', antwoordde Fons. De conclusie van Corri baarde opzien. 'Dus dat heeft de boezem van het college nog niet bereikt?', zei zij. Bram Vroon, zo bleek maandagavond, is pas een man met historisch besef. Naar aanleiding van de discussie over de hoogte van de subsidie aan de Historische Kring, kwam het gesprek op de eigen bijdragen van de leden. 'Dat valt in Leusden best mee', zei Bram. 'Ik ben toevallig lid van vier van die verenigingen. In Amersfoort kost dat f25,-, in Bunschoten f30,- en in Renswoude een tientje.' 'Dat is dan zeker een klein kringetje' concludeerde Fons Ummels. In Leusden betaalt men overigens twintig gulden, zo bleek uit het verdere betoog van Bram Vroon. Eén der aanwezige commissieleden vond het maar wat: *Dat hakt er allemaal wel in, Bram', noteerden we. Het antwoord ook. 'Dat valt best mee', zei Bram, 'want het is aftrekbaar.' Waar de belasting al niet - indirect - aan meebetaalt. Maar ja, het is maar goed, dat wij niet weten, wat we indirect allemaal aan belasting betalen, moet u maar denken. De historische interesse van Bram Vroon wierp wel vragen op. Met name bij Harm Offereins. "Waar komt de historische interesse van de heer Vroon toch vandaan', vroeg hij zich hardop af. Om meteen daarop zelf het antwoord te geven: 'Maar ja, hij is natuurlijk overgestapt van de Unie naar de Kring, dan wordt het verklaarbaar.' En dat was, historisch gezien, een zeer verantwoorde verklaring... Een wat hogere subsidie, zo hier en daar, daar bleek het scheidende raadslid Rob Peek geen enkel bezwaar tegen te hebben. Mét reden. 'Bovendien is zoiets ook volgend jaar geen enkel probleem', zei hij. Want de representatiekosten zijn ook dit jaar al zoveel lager, dat moet kunnen.' F ons Ummels maakte daarop een grapje, als ware hij in één persoon twee egeltjes: héél voorzichtig. TVIeneer Peek', zei F ons, 'we hebben gespaard voor het vertrek van de burgemeester.' Toch benieuwd naar wat dat dan mag gaan kosten... Er werd maandagavond wat afgepraat, over de subsidie aan de Historische Kring. Volgens Corri Verduin te veel ook nog. 'Hoe minder het bedrag, hoe meer woorden', concludeerde zij. 'En dat, terwijl jij net had besloten, om er vanavond eens niets over te zeggen', reageerde Harm Offereins. Van wie was dat liedje ook al weer: 'Only words'. Zou het historisch besef in Leusden zo ver reiken? Een opwekkend bericht tot slot. De opbrengst van de collecte, die de Hartstichting dit jaar in Leusden hield, bedroeg f15.085,15. Dat was, zo meldde ons de organisatie, ruim duizend gulden meer, dan vorig jaar. De kollektanten, zo werd ons verzocht door te geven, worden hierbij van harte bedankt voor hun medewerking. Een bericht, dat u en ons een hart onder de riem steekt. Wethouder Fons Ummels: al 'hengelend' het bos m. LEUSDEN - Algelopen donderdag was het weer zo ven jazz m de Swarte Steegh. Het kwartet Jan Verwey/Wiebe Haanstra zorgde ook donderdagavond weer voor een sfeervolle avond. Hel is de bedoeling, dat er voor de zomer nog twee zulke avonden worden gehouden. Hoe het met u is gesteld, weet ik natuurhjk niet. Maar persoonlijk overkomt het me nog wel eens, dat ik iets lees, en dan prompt een soort 'deja-vu-gevoel' krijg. En als ik me maar lang en hard genoeg de moeite getroost, om te ach terhalen waar dat vandaan komt. wil die wetenschap nog wel eens boven komen drijven ook Dat gevoel bekroop me af gelopen week bij twee afzon derlijke meldingen m de pers. De eerste was een medede ling, dat minister Deetman nu persoonlijk wat gaat doen aan ongewenste intimiteiten op scholen. De tweede was tweezijdig De Paus had zich weer eens ferm uitgesproken tegen echt scheiding, en we mogen een bisschoppelijk schrijven ver wachten over - wat had u ge dacht - Aids. Het is met die dingen na tuurlijk als met de zonal zie je hem niet altijd: hij is er in een zekere vorm altijd. Bemoeienissen ook, dus. En in een mate. waar een redehjk denkend mens met re gelmaat de broek van afzakt. Want wat te denken van alle holle woorden van de laatste maanden: de strengere Aan pak van de criminaliteit maar, helaas, geen geld, reden waarom we als gebaar het hasj-museum dichtgegooid zien? Om maar eens wat te noe men. En zo kan een mens een heel rijtje opnoemen. Zoals de me dedeling, dat onze minister van onderwijs dus nu de onge wenste intimiteiten op de scholen aan gaat pakken. Dit - uiterst mocheus - m na volging van de feministische stroming in ons land, die in dit speciale geval al jaren de nei ging vertoont, 'Roomser dan de Paus' te zijn. Waarmee overigens niets anders wordt bedoeld, dan dat het voor ieder weldenkend mens om een verwerpelijk verschijnsel gaat, maar dat men zo onderhand bij de wijze, waarop dat soort zaken m be paalde kringen behandeld dreigt te worden, minstens zo veel vraagtekens oproept, als de oorsprong van de commo tie. Zo kan ook de kerk het ruet laten, haar licht te laten schij nen over aktuele zaken, zoals echtscheiding en nu dus ook Aids. Een avond-vullend pro gramma op de televisie is niet genoeg: ieder moet zijn me ninggeven. Het wachten is dus nog op de protestanten (min stens dne richtmgen) en uiter aard de humanisten, die onge twijfeld ook een geheel eigen visie hebben op de betref fende kwesties Waarmee we belanden bij dat punt van herkenning, waar ik het straks over had. Na ettehjke jaren herlas ik onlangs 'Waar die andere God woont' van Rentes de Car- valho, gecompleteerd door 'Nederland: een bewoond gor dijn' van Rudy Kousbroek. Voor wie nog eens beargu menteerd wil nalezen, hoe be- lachehjk we in het overwe gend protestantse Koninkrijk aan de Noordzee eigenlijk zijn is dat warm aanbevolen lec tuur. Vooral als we weer van de Paasdagen krijgen, waarbij het enige goede toeven waar sprake van kan zijn, bij de ka chel dient plaats te vmden. Ook dat is natuurhjk een be- lachehjk verschijnsel. Waar mee de stelling verdedigbaar wordt, dat u en ik ons slechts hebben aangepast aan de om standigheden, natuurhjk. Maar daar wil ik me met mee bemoeien.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 17