Let op toerfiets en op tuinmeubilair Strijd en spanning tijdens eindronde schoolschaken VOORKOMING MISDRIJVEN Politie adviseert met oog op lente: >choolverkeersexamen in Ichterveld dubbel 'geslaagd' '55-plus', Senioren-Special tijdens Huishoudbeurs Kantongerecht Amersfoort Beusder krant ■en zaak van de politie èn u. Huishoudbeurs vergeet ouderen niet: 23 t/m 26 april 1987 Videorecorders gestolen WOENSDAG 22 APRIL 1987 rd LEUSDEN - De lente heeft zijn intrede gedaan. De toerfietsen komen van zolder of uit de schuur, de tuinstoelen worden buiten gezet. De achterdeur blijft vaak open. Iedereen ge niet zoveel mogelijk van het mooie weer. De politie echter krijgt het extra druk doordat meer men sen aangifte doen van diefstal van hun fiets of tuinmeubilair. Ter voor koming van diefstal geeft de politie een aantal ad viezen. Voor toerfietsen bestaat bij dieven meer belangstelling dan voor gewone fietsen. Laat de fiets daarom nooit onbe heerd achter, zelfs met in de tuin. Zorg voor een goed slot en laat de fiets merken. Bij fietshandelaren in de ge meente kan men voor een kleine vergoeding het huis nummer en de postcode m de fiets laten graveren. Men ont vangt dan ook een sticker die het merk accentueert. Een dief neemt, wanneer hij/zij de keuze heeft, eerder een fiets zonder merk. Mocht de fiets toch gestolen worden, dan is het voor de vinder gemakke lijk om de fiets bij de rechtma tige eigenaar terug te brengen. Veel mensen laten het tuin meubilair onbeheerd buiten staan. Is het te veel moeite om alles binnen te zetten, zorg dan dat het vast zit aan een ketting met een goed slot. Voor meer informatie over voorkoming van misdrijven kan men bij het politiebureau terecht. ST. JOZEFSCHOOL ACHTERVELD - De leerlingen van de groepen 8 van de drie ra ^isscholen in Achterveld namen ook dit jaar weer deel aan W it door WN uitgeschreven School-verkeersexamen. De St. 542 zefschool nam deel met 19 leerlingen, de Regenhoogschool tt twee leerlingen en 't Startblok met 16 leerlingen. Er werd - wel aan het schriftelijk als aan het praktisch examen deelge- men. Zowel door de leerkrachten als met de hulp van de latselijke politie werden de deelnemers goed in de verkeers torschriften ingewerkt. ■ill' m. ereerst werd in de morgenu- het schriftelijk examen gedaan, rbij waren aanwezig de betref- de onderwijzers, leden van de plaatselijke politie en van de afde ling WN Leusden/Achterveld. Het was wel goed de vragen te lezen, voor men het antwoord in vulde. De zenuwen speelden bij velen een grote rol. Ondanks dat was het werk toch op tijd klaar. Hierna werd er verzameld op het terrein bij de St. Jozefschool, waar de start plaats vond voor het prakti sche gedeelte. Er was een mooie route uitgezet, waar diverse ver keersborden waren geplaatst, en waarbij men rekening diende de houden met voetgangersover steekplaatsen en dergelijke. Tijdens het examen bleek, dat men goed op moest letten omdat de plaatselijke bekendheid een grote rol speelde en men gewend was zomaar te fietsen. Dankzij de medewerking van een aantal ou ders die als controleposten fun geerden verliep ook hier alles naar wens. Er werden wel enkele fouten gemaakt, maar het geheel viel niet tegen. Vol spanning wachtten de leer lingen het eindresultaat af. Juist voor de paasvakantie was de uit slag bekend en konden de ver- keersdiploma's worden uitgereikt. Tot grote opluchting en blijdschap voor allen bleken alle deelnemers te zijn geslaagd. De geslaagden zijn: B. Voskuilen, F. Lunter, A. Baai man, S. van Nimwegen, C. Boersen, B. Zwanenburg, T. van Veenendaal, M. Smal, A. Kerkhof, H. Smal, M. Burgsteden, M. Boersen, D. Tol boom, M. Grotenhuis, D. van Rui tenbeek, J. Kooloos, M. Eggen- kamp, M. Blom en R. v. d. Ven. Jeugdleider Boemaais toont trots de winnaars van de diverse groepen van de finales van het Schoolschaaktoer- nooi. T STARTBLOK LEUSDEN - Woensdag werden in de kelder van het gemeen tehuis de eindronden van het Schoolschaaktoernooi, waarvan de organisatie bij de plaatselijke Schaakvereniging Leusden berustte, gespeeld. In vijf poules streden 48 schakertjes in spé om de beschikbare bekers en oorkondes. R. Leurs, E. Schaeffner, N. Rooks, V. Baan, J. van Bohemen, R. Smits, J. Bouwman, M. Landman, V. de Gier, F. Tolboom, J. Deibert, F. Brinkman, S. Schuurman. H. Boerrigter, J. v. d. Bor en H. Huisman. REGENBOOGSCHOOL M. van Dijk en A. Lootsma. oesd LSTI skas >ma1 vass/ I >CK -skai 8.00 nsdi Klokslag twee uur die middag waren de achtenveertig finalisten, die na de vele voorronden be kwaam genoeg waren bevonden, om hun basisschool te vertegen woordigen, zenuwachtig, maar vastberaden present in de kelder van het gemeentehuis om elkaar sportief op de vierenzestig velden van het schaakbord te bestnjden. Jeugdleider Boemaars van de Schaakvereniging Leusden, die de organisatie van het hele toernooi op zich genomen had, kon dan ook op tijd de eindronde openen met een welkomstwoord, waarna de Kasparovjes. Timmannetjes en Kar- povjes in spé zich aan de borden zetten om de eerste van vier te spelen ronden af te werken. ook het einde van het toernooi in zicht. Gedurende de middag steeg met de spanning in de zaal ook het aantal belangstellende ouders en onderwijzers, zodat het toernooi de ambiance kreeg die het verdiende. Even na half vijf ging de laatste koning plat, zodat de heer Tijmen sen, de rekenmeester van het toer nooi, de standen kon gaan opma ken. Tezelfdertijd calligrafeerde de heer Roozenburg de fraaie oor kondes zodat om 16.45 uur de prijs uitreiking kon beginnen. Met het uitreiken van de bekers en de oorkondes werd zodoende een sene van zes schaakmidda gen. die uitmondden in deze finale, afgesloten. AFE1 1495 O.-.P en e taf en Ré lachi elinri t met ƒ42 3 3 50 2 16-li forrc 5, ief 2< oorm g LEUSDEN - De jaarlijkse Internationale Huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI trekt altijd ook veel oudere bezoe kers. Omdat er geen aparte Ouderenbeurs meer wordt gehouden zal dit jaar voor het eerst tijdens de Huishoud beurs een Senioren Special plaatsvinden. De eerste vier dagen van de Huishoudbeurs, donder dag 23 tot en met zondag 26 april, staan voor een deel in het teken van de senioren. In het Hollandcomplex van de RAI wordt dan de „55- PLUS" georganiseerd. Vo rig jaar kwamen zo'n 57.000 55-plussers naar de Huis houdbeurs. Men verwacht dit jaar nog meer senioren, omdat in het Hollandcomplex al lerlei diensten en prodiikten bijeen zijn gebracht, die het leven van ouderen zinvol en prettig kunnen maken. RECREATIE Er wordt veel aandacht be steed aan recreatie en vrije tijdsbesteding. Touroperators presenteren hun reisprogram ma's voor ouderen en men kan informatie knjgen over over winteren in zuidelijke landen. Daarnaast komen binnen landse toeristische mogelijk heden en dagtochten aan bod. Voor hobbyisten is ook veel te beleven: er is een grote varia tie te zien aan materialen voor schilderen, handwerken, tui nieren en andere liefhebbe rijen. Amusement is zeker niet vergeten. Men kan bekende muziek horen van een dixie- landband. Modeshows laten zien hoe zowel vrouwelijke als mannelijke senioren in eigen tijdse kleding voor de dag kunnen komen. Als men lang genoeg in de wijnproeverij heeft vertoefd kan men op het praatterras met muzikale omlijsting weer krachten verzamelen om naar het activiteitenplein te lopen. Een aantal informatiestands zorgt voor lectuur welke men thuis nog eens kan nalezen. Met het entreebewijs, dat tien gulden kost, kan men niet alleen deze „55-PLUS" bezoe ken, maar heeft men ook vnje toegang tot de Huishoudbeurs zelf en tot de Interieur RAI. Toan Pham Chau 3-9; 3 Robert Brons 3- 8. 4 Bert Kampes 3-8; 5 Hugo Huisman 2-10; 6 Remco Leurs 2-10;7. Rembrandt Smids 2-7; 8. Kyung v. Kalsbeek 1-9; 9 Mient Pel 1-5. Groep 7:1 Winfred Hanszens 3-9; 2. Michiel Tijmensen 3-6 Vr, 3 Arnoud Kui pers 2V4-10Vr, 4. Oswald Hesp 21/2-8Vi; 5. Eelco Nieuwenhuizen 2-10V2; 6. Pas cal Middleton 2-7; 7. Ban Hilhorst 2-51^; 8. Willem Koch l-8Va; 9 Niels Banels 1- 7V2;10. Robin Benner 1-7. Groep 3/4: 1. Joost Schaeffner 4, 2. Dirk-Jan Koch 2V2-IO; 3. John Shatat 21/2-9; 4 Eelco Siebnng 2-91/2; 5 Ma- neke Blom 2-8; 6. Daniel Elzas 2-7V2; 7. Dave Boersen 2-7, 8. Ellen v. Viegen 2- 6^2; 9 Ronald Bloemers 1; 10. Frank v. Oevelen 0 Groep 7: 1. Alexander v Gooi 4; 2. Chuyen Pham Chau 3-9 Vi; 3. Jons Ob- bens 3-7V2, 4. Martin Schravesande 3-6; 5. Vmcent v.d. Bilt 2-9V2; 6. Paul James lV2-6'/2; 7. Rudolf Voorhoeve IVz-SVr, 8 Ard Meerveld I-IIV2; 9. Robert v.d. Hoven 1-8. Groep 6: 1 Mare Verrips 4, 2. Mare Elfers 3-9; 3. Sikko v. Houten 3-9; 4. Won v Kalsbeek 3-6; 5. Mark de Boer 2-13; 6. Evert Broe 2-9; 7. Vincent Branzen 2-7; 8. Vincent Braaf 1-9; 9. Arjan v. 't Klooster 1-7; 10. Derek Hengeveld 0 Toneelgroep Baal met 'Moeder Courage' Foto: Hans Verhoeven. 1 22 Jazzconcert 1 SP0< heinin: 117,50 1. Hoi veld. 1 Ann Burton en Mark Murphy 20.15 uur Theater 23 Helder als Glas Het Hans Cornelissen, Dorijn Curvers en Ellissigne Kraaykamp 20.15 uur Theater. Nog beperkt plaats 21» Toneelgroep Baal Moeder Courage van Bertolt Brecht. 20.15 uur StadshaI 26 Kof f ietoneel Toneelgroep Centrum LL. thu i van Paul Haenen. 12 uur Theater. 29 K indertheater Theatergroep Maccus Madoc TÜTT5 uur Theater. i'tverkoop v.a. één week voor het evenement t/m vr 12-lA en 16.30-1730 uur, telefonisch 30-1/4 en 16.30-17.30 uur, tel. 033"72609^. De kantine van een hand balvereniging in Bunschoten zou 's avonds te lang zijn open gebleven. De vergunning liep tot 23.45 uur en om 0.50 uur werd er nog bier geschonken en waren de glazen nog half vol, aldus het proces-verbaal. De voorzitter van de ver eniging, die de verantwoor delijkheid droeg, verklaarde op de strafzitting van 16 april dat er op de bewuste avond een kampioensfeest gevierd was. Hiervoor was inderdaad geen ontheffing gevraagd, maar de tap was om 24.00 uur gesloten en op het moment dat de politie binnen kwam, waren volgens hem alleen nog wat bestuursleden aanwezig geweest die hielpen opruimen. Een meegenomen bestuurslid verklaarde als getuige dat hij tegen LEUSDEN - Zondagavond, vermoe delijk rond 23.00 uur, is ingebroken bij de firma Jensma in de Hamers hof. Vier videorecorders werden buit ae maakt. 0.30 uur bij de deur gestaand had om de mensen naar buiten te laten. De officier constateerde dat ze enig verschil proefde tussen de verklaringen van de bestuursleden en die van de politie „Er is toch duidelijk verschil te zien tussen een laatste slok met de jas al aan en een feest dat nog m volle gang is" vond ze. „De politie praat over 40 mensen met een glas in de hand en ik vind hun verkla ring voldoende overtuigend om 200,- te eisen". Ook de kantonrechter, Mr. Se- ton, achtte het bewijs wel geleverd, maar besloot om de helft van de boete voorwaardelijk op te leggen, „want het ging toch om ordente lijke mensen". Een automobilist uit Nijkerk werd veroordeeld tot een boete van 150,- omdat hij een aanrijding veroorzaakt had door geen voor rang te verlenen. Op het kruispunt Randenbroekerweg-Heihgenber- gerweg in Amersfoort is de voor rangsregeling veranderd. Ver dachte voerde als verweer aan zijn onbekendheid met deze nieuwe situatie. „Gevaarlijk om van vroegere kennis omtrent een voorrangsre geling uit te gaan" vond de officier. „Daar zijn borden goed voor". Ook het feit dat verdachte mo menteel werkeloos is en zijn eigen auto total loss gereden had, bracht geen verandering in de hoogte van de boete. Een Leusdenaar, die wat medi cijnen bij een apotheek moest ha len, meende zijn auto daar wel even te kunnen neerzetten, ondanks een parkeerverbod. Met knipperlich ten aan en bovendien zijn kinderen in de auto, dacht hij voldoende maatregelen genomen te hebben om een boete te ontlopen. Nee, vond de officier, daar zijn knipperlichten niet voor. Ook de aanwezigheid van mensen in de auto is niet essentieel. Onder het hoofdstuk „laden en lossen" valt dit evenmin. Resultaat; 35,- boete. Complete foto-senes hadden sommige parkeerovertreders sa mengesteld om hun onschuld te bewijzen. Speciaal vanuit Rotter dam was iemand teruggekomen met zijn camera om te kunnen vast leggen hoe takken en bladeren het essentiele bord aan het gezicht onttrokken. Toch een boete van 35.- Een automobilist had twee be keuringen gekregen wegens een snelheidsovertreding: op dezelfde dag met 4 minuten tussenruimte, maar het betrof verschillende rij richtingen en verschillende snelhe den. „Dat kan niet", was zijn reactie. „Ik ben inderdaad van Utrecht naar Soest en terug gereden, maar ondertussen heb ik onderdelen op gehaald en dat kostte een half uur i.p.v. 4 minuten". Hij had één boete betaald en nu eiste de officier voor de tweede eveneens 90,-. De kantonrechter twijfelde en verklaarde hem tenslotte schuldig zonder toepassmg van straf. Verleden keer hebben we de mezen verlaten, toen het mannetje nog druk bezig was om het kroost te voeden. Vaak vraagt men zich af hoe de ouders zo precies weten welke jonge vogel aan de beurt is om voedsel te krij gen. Dat maken de ouders niet uit; dat regelen de jon gen zelf onder elkaar. De gene die de meeste honger heeft, dringt het sterkst naar voren en doet de snavel het wijdst open. De anderen, die pas te eten hebben gehad, spannen zich niet zo in, ze geloven het wel totdat ze weer honger krijgen. De ou ders hebben zo niet anders te doen dan de voorste snavel te vullen. Een dag of vier na het uit komen van de jongen begin nen de veren zich al te ont wikkelen en is het vrouwtje niet meer zo noodzakelijk voor de verwarming. De jon gen verlangen steeds meer voedsel en het vrouwtje helpt nu ook mee dat aan te slepen, wat in steeds sneller tempo gaat. Er is dan ook veel voedsel nodig om in een dag of zestien van scharmin- keltje uit te groeien tot een vogel, bijna even groot als de ouders. Als de dag is aangebroken dat de jongen het nest zullen verlaten, wat bij slecht weer wel één of twee dagen uitge steld kan worden, beginnen de ouders om met het voeren te staken. De jongen, honge rig, komen voor het vlieggat kijken waar het voer blijft. Het mannetje zit, een paar meter bij het nest vandaan, de jongen aan te moedigen het nest te verlaten. Dat is voor die jongen een heel groot waagstuk; ze hebben in dat kleine holletje nooit de gelegenheid gehad de vleu gels uit te slaan en nu moeten ze plotseling gaan vliegen. De brutaalste waagt de grote sprong het eerst en landt op de eerste de beste tak. Daar wordt rustig ge wacht op de volgende. Soms mislukt de landing en komt het jong op de grond terecht en is dan een gemakkelijke prooi voor rovers. Bij de hui zen loert de kat. Houdt in die tijd uw huisdier daarom zo veel mogelijk binnen want het uitvliegen gebeurt meestal in de vroege mor genuren. Een enkele maal komt het voor dat één van de jongen zich nog niet sterk genoeg voelt om het nest te verlaten. Als het mannetje merkt dat zijn lokroep vergeefs is, staakt hij zijn pogingen en trekt met de rest van de fa milie de wijde wereld in. Het achtergebleven jong komt dan jammerlijk om van de honger. De eerste dagen blijft de familie bij elkaar. Bij slecht weer wordt een enkele maal de eerste nacht nog in het nest doorgebracht. De ou ders voeren de jongen nog wat bij, maar dan worden zij aan hun lot overgelaten en moeten het verder zelf zien te redden. De eerste weken sneuvelen er veel, maar de genen die deze moeilijke tijd overleven maken een goede kans de gemiddelde leeftijd van vijf tot zes jaar te berei ken. De ouders nemen nu een paar weken rust en in veel gevallen beginnen ze op nieuw, maar nu met een klei ner aantal eieren, zo'n vier tot zes. Na het tweede broed sel wordt het huwelijk ont bonden en gaat ieder zijn ei gen weg. G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5