Jubileumfestival Huismuziek Amersfoort Ie—s—en fcnnwfc Twee films Catherine Deneuve in Filmhuis Eieren zoeken en spel middag De Til gezelli( Zeven voorstellingen in tweede deel festival UW AANKONDIGING IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT VRIJDAG 24 APRIL 1987 aktueel 4 Catherine Deneuve wet Yves Montand in Le choix des armes (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Het vorige week vrijdag begonnen 'film festival' rond de Franse ac trice Catherine Deneuve, wordt vrijdag 24 april in het Filmhuis voortgezet met de film 'Le Lieu du crime', waarin zij Nicolas Giraudi en Wadeck Stanczak als tegen spelers heeft. Deneuve speelt de moeder van de veertienjarige Thomas in een saai Frans dorp. Die doodsheid wordt voor de jongen doorbroken als hij op een dag door een ont snapte gevangene in een keet wordt getrokken waar hem zijn geld wordt afgepakt en hij tot al lerlei minder prettige handelingen wordt gedwongen- De broer van de vluchteling doodt de ontsnapte gevangene en begint een verhouding met Lili (De neuve). 'Le lieu du crime' is tot nu toe één van de laatste films die Catherine Deneuve maakte: in 1986 j onder regie van André Techine. De film is behalve op vnjdag ook te zien op zaterdag tot en met dins dag; aanvang 20.00 uur. De andere film die draait is 'Le j choix des armes' uit 1981. Ook hienn speelt een crimineel een rol, namelijk Micky (Gerard Depar- dieu) die met een kameraad uit de gevangenis ontsnapt. Dan volgt de j confrontatie met Noel, een voor- malig huurmoordenaar bij wie hij onderdak vindt, maar die hem lie- 1 ver kwijt is. Ook de politie zit Micky op de hielen. Een andere hoofdrol, I in de regie van Alain Corneau, wordt gespeeld door Yves Mon- tand. Te zien op vnjdag 24 en zater dag 25 april, aanvang 23.00 uur. (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven vanmiddag al te zien op de de beeldbuis krant van Leusden! Voorverkoop zwemabonnementen Op maandag 27 april start de voorverkoop van zwemabonne menten voor de Aslos-baden Lien- dert en Bosbad. Er is een groot aantal abonnementen verkrijgbaar. Ook dit jaar bestaat de mogelijk heid om met een abonnement van een ander bad, met korting ge bruik te maken van de Aslosbaden. De voorverkoop duurt tot 10 mei en is onder meer bij de Aslosba den, zwembad Hoogland, buurthui zen De Schakel en De Sleutel, sportzaal Rustenburg en de VW. Informatie: telefon 14146. Bustochten voor 50-plussers In de komende tijd zullen er weer diverse bustochten zijn van de Protestants Christelijke Oude ren Bond. Op woensdag 13 mei is de eerste, de Bloembollentocht. De tocht gaat via onder meer Haarzui- len, Woerden en Katwijk naar Hil- legom en Bloemendaal. Tegen 18.00 uur is men terug. Wie vijftig jaar of ouder is kan mee. Informatie bij mevrouw De Vnes, telefoon 726546. Studenten plaggen graspollen af op de heide van landgoed De Laan, gemeente Amerongen. Het Stichts Landschapsbeheer heeft voor de ko mende Natuurwerkweken ook werkterremen gepland op Den Treek. Natuurwerkweken Stichts Landschapsbeheer Het Stichts Landschapsbeheer organiseert voor groepen scholie ren en studenten half juni en half oktober werkweken m de Utrechtse natuur. In de buurt van Amersfoort zullen zij aan de slag gaan op het landgoed Den Treek. Voor de begeleiding zoekt men vrijwillige begeleiders (minimum leeftijd twintig jaar). Zij zullen in mei een cursus knjgen met aan dacht voor terreinkennis, begelei ding, gereedschapsgebruik, EHBO en educatie. Belangstellenden kunnen zich zowel als begeleider als 'natuur- werker' aanmelden bij het Land schapsbeheer, telefoon 030- 765534. LEUSDEN - Huismuziek afdeling Amersfoort viert zaterdag 2 mei haar 10-jarig bestaan met een ju bileumfestival in de Sint Aegten- kapel, 't Zand 37. Op het festival zullen huismuziekgroepen uit het hele land zich presenteren. Huismuziek is een zeer aktieve vereniging. Jaarlijks wordt op eer ste pinksterdag het volksmuziek festival gehouden in het park Ran denbroek. Naast dit grote evene ment zijn er vele aktiviteiten, die alle met muziekmaken verband houden, zoals een buitenmuziek dag voor families m den Treek, een muziekinstuif en kleifluitjes maken voor kinderen. Er zijn vijf speelgroepen Amersfoort en omstreken vr: amateurs eens per week of p veertien dag musiceren or* deskundige leiding. Huismur bemiddelt ook bij het vmden v speel-partners op de zogenaait spelerscontactdag. Het jubileumfestival begint o; mei om 13.00 uur met een press tatie van alle huismuziekgroep Van 15.00 tot 16.00 uur musice: alle aanwezige muzikanten or leiding van Frank Lange. Na afl« is er een receptie. De toegang v dit festival is gratis. Het contj adres van Huismuziek Amersfo is: André van Vuure, Kamp 71 Amersfoort, telefoon 729949. De eierzoek- en spelmiddag van het Jongerencentrum De Til werd door dertig kinderen bezocht. Achttien kinderen hielden zich be zig met het zoeken van eieren in de speeltuin van Blijhof. Ijverig werd gezocht, waardoor bijna alle eieren gevonden werden. Werner en Ilsi van de Berg waren het meest succesvol. Tweede werden Jose van Zandbrink en Michel Ossen drijver, gevolgd door Marianne van Zandbrink en Marcel Nando Ossendrijver. De spelletjes in De Til werde de 4/5 jangen gewonnen Sandra Mentox, gevolgd Bertja Bettijan; 6jaar, 1. Dorien Ier, 2. Dsi van de Berg; 7 jaa Remco van Uffelen, 2. Johan Ta 3. Amanda de Graaf; 8 jaar, 1. rius Mentox, 2. Eluin Herman jaar, 1. Ester de Vries; 10 ja; Mankus de Vnes; 11 jaar, 1. Sa van Uffelen. It I 4 II mi uur Halte Leusden „De behartiging en de verzor ging van de belangen van de Ne derlandse landbouw in het alge meen en die harer leden in het bijzonder, in hoofdzaak betrekking hebbende op de gemeenschappe lijke aankoop van benodigdheden voor het land- en tuinbouwbedrijf." „Lid kan zijn elke in Nederland gevestigde rechtspersoon, die zich bezighoudt met de coöperatieve aankoop van die benodigdheden en/of de coöperatieve afzet van die producten". Zo ongeveer luidd^ een paar ar tikelen uit de statuten van een coö peratieve handelsvereniging die in 1917 in Leusden werd opgericht. De vereniging kreeg de naam „Co- operatieve Handelsvereniging Leusden en omgeving" Aanleiding tot het oprichten van de vereniging was de onvrede over de prijzen, die de plaatselijke handelaren re kenden voor zaaizaden, mengvoe ders en kunstmeststoffen. In de kleinere dorpen was over het alge meen slechts plaats voor éen han delaar en deze kon voor zijn waren rekenen wat hij goeddacht. Om aan die willekeur een einde te maken werd de vereniging op gericht met als voorbeeld Barne- veld, Hoogland en Woudenberg, waar een èrgelijke vereniging al bestond. Aanvankelijk werkte men op een eenvoudige manier. De leden gaven eens of meerdere malen per jaar aan de secretaris op wat ze door middel van de „Coöperatie" wensten te betrekken. De bestel lingen werden bij elkaar geteld en verschillende handelaren uit de wijde omgeving werden uitgeno digd op de leverantie in te schrij ven. De levering werd aan de laag ste inschrijver gegund en op de dag van levering verscheen iedere besteller met zijn wagen op de plaats van levering om zijn deel m ontvangst te nemen. Het bestuur betaalde de van de leden ontvan gen bedragen uit aan de leveran cier en daarmee was de taak van de vereniging afgelopen. Men had geen personeel, geen magazijn, weinig administratie en kon op deze manier goedkoop werken. Toch bevredigde deze manier van werken met. Was men plotse ling om het een of ander verlegen, dan was men toch weer afhankelijk van de plaatselijke handelaar en daardoor bestond de behoefte voor opslag en zelfs een eigen ma lerij en mengerij voor veevoeder grondstoffen. In deze periode beschikte de vereniging over opslagruimte mid den in het dorp. De aanvoer van de produkten vormde echter een pro bleem en toen men ook de brand stoffen gezamenlijk ging inkopen was de meest ideale plaats voor vestiging aan de spoorlijn. Tien jaar na de oprichting beschikte men over opslagruimte, een kantoor en een aansluiting op de spoorlijn. Nog eens twee jaar later werd de silo voor ongemalen graan ge bouwd en beschikte men over een eigen malenj en over een mengin- stallatie. 's Zomers, als het vee in de wei loopt en er weinig werk is m de voederleverantie, leverde de Coö peratie brandstoffen tegen spe ciale zomerpnjzen en had het per soneel daar werk aan. De afzonderlijke coöperatieve verenigingen sloten zich aaneen en kochten nu gezamenlijk in het groot in. Dat overkoepelend or gaan, de Cova, zetelde in Amers foort aan de Koppel. Hier werden de goederen in hoofdzaak per schip aangevoerd en door de ver schillende verenigingen met eigen vervoer opgehaald. Naast het gebouw van de Coöpe ratie stond het „station" van Leus den. Toen met de aanleg van de spoorlijn in 1875 werd begonnen, was er een periode van vijftien jaar van plannen maken aan vooraf ge gaan Er bestond behoefte aan een directe spoorverbinding van Am sterdam met Limburg en het Roer gebied, niet alleen voor reizigers- vervoer maar ook, en misschien wel in hoofdzaak, voor het vervoer van goederen. De Halte Leusden'' (A. van Leeuwen). Toen men in 1886 met de aanleg van de lijn tot Kesteren was gevor derd. werd dit gedeelte, op 17 fe bruari. met een feestelijke ope- nmgsrit m gebruik genomen. In 1889 werd het uiteindelijke doel, aansluiting met Keulen en daarmee zelfs met Zwitserland, bereikt Aanvankelijk was er in Leusden nog geen halte ten behoeve van de reizigers. Op de dag van de feeste lijke opening stond er alleen nog maar een normale baanwachters- woning. Met ingang van april 1886 zouden de lokaaltreinen van Amersforot naar Kesteren ook in Leusden stoppen. De baanwach terswoning werd uitgebouwd met een vertrek ten behoeve van het personeel en de bediening en er werd een perronnetje aangelegd. De inwoners van Leusden en Ha- mersveld maakten echter maar weinig gebruik van de gelegen heid. De ongunstige ligging van de halte zal daarbij ook wel een rol hebben gespeeld. De passagiers die bij de halte instapten, waren meest boeren die naar de markt gingen. In het jaar van de opening kwam men tot iets meer dan 1800 vertrekkende reizigers, een ge middelde van vijf per dag. Daar het stoppen van de treinen bij de zo weinig gebruikte halte meer kostte dan het opleverde, Het gebouw van de Handelsverer werd later in de dienstregeling aangegeven dat er slechts op ver zoek zou worden gestopt. Alleen de posttrein maakte een vaste stop In het baanwachtershuis van de halte woonde de lijnploegbaas. Zijn vrouw had de functie van stations chef en verkocht tevens de kaar tjes. Als teken van die waardigheid droeg zij een heuse spoorpet, een zwarte cape en een rode vlag. Zon der deze kentekenen was het ten strengste verboden een trein te la ten vertrekken. Daarom kwam het wel voor dat onze stationschef, wanneer ze druk in haar huishou den was geweest en geen tijd had haar „neepjesmuts", de kleder dracht van deze streek, af te zetten, daar bovenop de spoorpet plaat ste. Maar de pet moest op! Ook bediende zij de semen en de spoorbomen. Sinds 1921, toen een tweede spoor werd aangelegd van Amersfoort tot Woudenberg, kwam er een tweede perron bij en werden er Abn's, wachthuisjes, bij geplaatst. Dat stoppen op verzoek was geen manier om de reislust aan te wakkeren. Men moest tijdig op de halte aanwezig zijn, want het ver zoek moest doorgegeven worden jing (A. van Leeuwen). aan het station van vertrek van de trein, Amersfoort of Woudenberg, voordat die trein daar vertrok. Als men uit wüde stappen in Leusden moest dat ook op het station van vertrek worden aangevraagd. Toen de lijn werd aangelegd liep deze dwars door de eigendommen van sommige boeren. Verschil lende boeren weigerden de beno digde gronden af te staan en de rechter moest er aan te pas komen om hen te dwingen. Wel kregen de boeren het voor elkaar dat elke overweg, hoe weinig ook gebruikt, met bomen werd beveiligd. Dit betekende op het baanvak van Amersfoort naar Kesteren de bouw van 31 baanwachterswonin- gen. Lagen twee overwegen niet te ver van elkaar dan werden vanuit één post soms wel twee overwe gen bediend. Dat was onder andere het geval bij de overweg van de Lockhor- sterweg Het baanwachtershuis stond bij de spoorbrug over de beek en van daaruit werden de bomen van de Lockhorsterweg en die van een landweg, die alleen door de bewoner van de Ruiten beek werd gebruikt, bediend. Dat bedienen gebeurde mecha nisch. Staaldraden, geleid over ij zeren paaltjes met rolletjes ten de beweging van de beda overbrengen. Wanneer de van een station vertrok were de verschillende kloksein doorgegeven en waker wist dan dat hij na paald aantal minuten de moest sluiten. Het mechanisch overben de bediening over grote werkte niet altijd feilloos. Heli kwam een wachter van de weg aan de Lockhorsterwt keer dat de kabel van een ten rolletje afliep en n kwam te zitten, waardoor men met meer open of dichi| den. Juist op het moment dat dê| over de geopende spoorwi gang denderde, passeerde politieagent. Deze maakte van de zaak en de bewaker, ongemak inmiddels had ven, werd ter verantwor» roepen. Met veel moeite wist onschuld te bewijzen. Dadelijk werd toen het mechanisme vervangen. Eet weken later werd de bew. die overweg opgeheven en het de onbewaakte overwe< we die nog altijd kennen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4