leusder krant Werkzaamheden voor aansluiting A-28 beginnen in Leusden voor eind van het jaar VRIJDAG 24 APRIL 1987 plaatselijk nieuws 5 vervolg van pagina 1 lemmermeer-oplossing is, dat door de buiging in het tracé (bij door trekking naar Amersfoort dubbel) van de T-11 (de Randweg en het verlengde daarvan, red de diep tewerking wordt vergroot en de geledingszóne dus optimaal wordt benut: Leusden onderscheidt zich van Amersfoort', zo staat in de plan keuze-nota te lezen. Ook de presentatie van Leusden zou beter uit de verf komen bij de Haarlemmermeer-oplossing. Er zou meer ruimte komen voor extra voorzieningen, zoals mogelijk tuin bouw, volkstuinen of stedelijke re creatie. Bovendien kan er 'een groen-element van iuvo', zoals het m de nota wordt genoemd, worden aangelegd. doorsnijden De Haarlemmermeer-variant brengt ook mmder problemen met zich mee dan het halve klaverblad, waar het het doorsnijden van het gebied op grotere schaal betreft. De Haarlemmermeer-oplossing is namelijk compacter, dan het halve klaverblad, en loopt veel meer evenwijdig aan de snelweg. tuindersbedrijf Een nadeel van de Haarlemmer meer-oplossing, is dat het tuinders- bednjf van de familie Visser aan de Dnftakkerweg helemaal zal moe ten verdwijnen. In het geval van het halve klaverblad zou het bednjf slechts gedeeltelijk weg hoeven. Daar staat tegenover, dat de pro blemen aan de Amersfoortse kant van de Rijksweg weer veel groter zouden zijn, bij aanleg van een half klaverblad. De kosten zijn overi gens m beide gevallen gelijkwaar dig, zo wordt in de nota gesteld. Met betrekking tot het monu ment 'De Mossel' zijn beide oplos singen acceptabel. procedures Voor het verwezenlijken van de plannen zijn verschillende planolo gische procedures nodig. Aan de Amersfoortse kant bestaat die in het wijzigen van het bestemmings plan. Binnen de tijd, die dat zal vergen, kan hetzelfde aan de Leus- dense kant gebeuren. Dat zal mm der tijd m beslag nemen, omdat het in Leusden gaat om het aanpassen van het bestemmingsplan aan wat al als plan geldt. En daar is al een aansluiting op de Rijksweg m op genomen. De Leusdense gemeenteraad zal zich overigens eerst nog uit moeten spreken over het plan. Binnenkort - m mei - zal een eerste discussie plaatsvinden in de daartoe be stemde commissies. Het is de be doeling, dat men dan de knelpun ten en vragen inventariseert. In een later stadium zal de gemeenteraad dan haar voorkeur moeten uitspre ken voor één van beide oplossin gen. De Amersfoortse bestuurderen, intussen, beraden zich momenteel over de vraag, waar de nieuwe Amersfoortse aansluiting op Rijks weg 28 moet komen. Als alsnog wordt gekozen voor hetzelfde aansluitpunt, als het Leus dense, zal Amersfoort alsnog aan gesproken worden op meebetalen m de gemaakte kosten De problemen aan de Amers foortse kant - de nota gaat er kort op in - zijn bij het toepassen van de Haarlemmermeer-vanant gerin ger. De kinderboerderij wordt minder ernstig doorsneden, de ontsluiting van het gebied tussen de doorgetrokken Randweg en de A-28 is beter, de onderlinge af stand tussen de kruispunten is gro ter, en de mogelijkheden om het fietsverkeer ongelijkvloers het au toverkeer te laten kruisen, zijn be ter. Ook als de gemeente Amers foort besluit, om een aansluiting op hetzelfde punt te realiseren als Leusden, zijn er voldoende moge lijkheden, om het kassengebied aan de Dnftakkerweg te ontsluiten, zo wordt in de nota meegedeeld. Overigens zal, bij aanleg van de Haarlemmermeer-vanant, de Dnft akkerweg worden omgelegd en met een tunnel onder de opnt van de Rijksweg worden doorgeleid. huis van de sport Ten aanzien van het Huis van de Sport merkte wethouder Jan Wagenaar woensdagochtend overigens op, dat er in september van dit jaar meer duidelijkheid over zal bestaan. Dat is, in relatie tot de aansluiting op de A-28, van belang vanwege de verkeersaf wikkeling. De wethouder deelde mee, dat de invulling van het werkgele- genheidsterrein De Horst voor een belangrijk deel samenhangt met de komst van een Huis van de Sport en de vraag, of zich dat zal beperken tot een motel/hotel. Gezien de veranderde plaats ervan, in verband met de Rand- stadgroenstructuur, is inmiddels een gewijzigd plan naar de pro vincie gestuurd, om een nadere standpunt-bepaling. Het Huis van de Sport zal, in dat nieuwe plan, niet langer in de lengte-richting langs de doorgetrokken Rand weg komen, maar haaks erop. Dat zou betekenen, dat het ook door de Liniedijk zou gaan. Ver der is, omdat aan de kant van de Rijksweg geen plaats meer is voor parkeren, besloten een par keergelegenheid onder het ge bouw aan te brengen. 'Een beetje een RAI-idee', aldus wet houder Wagenaar. De vraag met betrekking tot de A-28 is nu, of er nog een extra kruispunt moet komen tussen de op- en afrit op de Rijksweg en het kruispunt van Randweg en Zwar- teweg/Horsterweg. Omdat de werkzaamheden aan die weg voor het eind van het jaar begin nen, wordt geprobeerd op die vraag vóór die tijd antwoord te verkrijgen. Dit vraagstuk is overigens niet van belang, als het om de keus tussen de twee in de Keuzenota aangegeven mogelijkheden voor de aansluiting op de Rijksweg gaat. De 'Haarlemmermeer-oplossing in beeld: Leusdens aansluitmg op de A-28, zoals die er vanuit de lucht uit zal gaan zien als de voorkeur van de projektgroep wordt uitgevoerd. viaduct in de Heihgenbergerweg zelfs helemaal vervallen. Het ver keer tussen Leusden en Amers foort kan dan namelijk via het nieuwe viaduct plaatsvinden, bij de aansluiting op de Rijksweg. In de bijkomende factoren wordt echter duidelijk, dat de 'Haarlem mermeer-variant' minder proble men biedt, en meer mogelijkheden heeft om de, aan beide oplossingen klevende, bezwaren op te lossen. Die problemen zitten in de ge luidsoverlast. Bij de Haarlem- mermeervariant zijn die proble men meetbaar geringer, dan bij aanleg van een half klaverblad. Dat geldt zowel voor het Leusdense kassengebied, als voor de Amers foortse kant van de Rijksweg. politiek Ook politiek en bestuurlijk ge zien, zo deelde wethouder Wage naar mee, verdient de Haarlem mermeer-oplossing de voorkeur 'De gemeente Amersfoort heeft ons alle medewerkmg op planologisch gebied toegezegd, om de aanslui ting te realiseren Het verdient daarbij van onze kant aanbeveling, met te overvragen. De Haarlem mermeer-vanant heeft een veel kleiner ruimtebeslag op Amers- foorts grondgebied, dan de andere oplossing. Er wordt mmder diep in het Amersfoortse gebied gepene treerd', aldus de wethouder. landschap Ook vanuit landschappelijk oog punt verdient de Haarlemmer meer-variant de duidelijke voor keur Het gaat daarbij om de zoge naamde geleidingszone: de visuele afscheiding tussen Amersfoort en Leusden. In het geval van het halve klaverblad onstaat een vnj rechte zichtlijn tussen de twee kernen. De afstand van twee kilometer tussen de twee plaatsen wordt visueel ver kleind. Leusden zou daarmee als een verlengde van Amersfoort worden gezien. Dat wordt als een ernstig nadeel gezien. Ook van wege de zogenaamde Randstad- groenstructuur: reden waarom ook de plaats voor een eventueel Huis van de Sport is herzien. 'Het grote voordeel van de Haar- haarlemmermeer De projektgroep, die zich met de onwikkeling van de aansluiting be- ag hield - met vertegenwoordigers van het Rijk, van de provmcie en van de gemeente Leusden - heeft haar voorkeur uitgesproken voor een ander ontwerp dan het oor spronkelijke. In het Bestemmings- plan Buitengebied Oost is een ont- p sluiting opgenomen die als 'half e klaverblad' wordt omschreven. De p. projektgroep nu, heeft gekozen voor wat de 'Haarlemmermeer-op- v. lossing' wordt genoemd. Verkeerstechnisch is er wemig (Q verschil tussen beide mogelijkhe- 7] den. Weliswaar is de afnt en de opnt bij het viaduct in de Heihgen bergerweg 'wat kritisch', maar dat m probleem lost zichzelf op, als de Rijksweg van twee maal twee-, twee maal dnebaans wordt. Er Vomt dan namelijk een ander via duct, daar. Als Amersfoort alsnog besluit, op hetzelfde punt aanslui- ing op de A-28 te zoeken, kan het

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5