"ES MEES GOED BEKUKÏ eneveld opticiens OEPOP Bemoeienissen (2) I.P.V.O. Prick Bewaren (2) Nieuwe partij (1) Nieuwe partij (2) Autoweg service Opschudding (2) Opschudding (3) Bedankt, meneer, mevrouw (1) Bedankt, meneer, mevrouw (2) Begrip Evalueren in het bos Canvassen Borssele(l) Borssele (2) Bewaren (1) Claims (1) Claims (2) Claims (3) Toch lente Opschudding 1 «amens... en stress li^milial£L^E£ loep op Leusden Zachte en halfharde, ja zelfs gekleurde lenzen? Groeneveld geeft ta|i|vend en vakkundig advies. Met de kontaktlenspas profiteert vendien van aanzienlijke kortingen. Welkom bij.,. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! De voorspelbaarheid in ons overwegend protestante ko ninkrijk aan de Noordzee neemt bepaald niet af, zo valt te vrezen. Neem nou die aankondiging mijnerzijds, vorige week, dat het Humanistisch Verbond en enige protestantse stromingen binnenkort een duidehjke uit spraak zouden doen inzake aids, omdat ïederèen zich daar nu eenmaal mee moet be moeien, komt de wind plotsklaps uit onverwachte hoek. Maar wél wind, dus. Wie schets de verbazing over het feit, dat de imkers uit Noord Brabant hun gram uit hebben gesproken over het reklame-spotje over Aids, waarin een bij zich van bloem naar bloem spoedt, begeleid met een tekst met de strek king, dat wie niet altijd met dezelfde partner vrijt, gevaar loopt de ziekte te krijgen. Want die bij, zo vernamen we van de Aartsdioscesane bijenhouders, vliegt niet van bloem naar bloem vanwege een avontuurtje, maar om er de noodzakehjke voedingsstoffen weg te halen. Dus wordt de bij in een verkeerd daglicht ge steld. Om over de bijenhouders maar met te spreken, hjkt me, omdat een kind nog kan be grijpen wat er wordt bedoeld. En het gaat toch om de boodschap. Maar nee, nadat links Ne derland aangegeven heeft, wat protesteren is, hoe je dat doet en hoe je er de pers mee haalt, heeft ook de meer gevestigde orde van ons maatschappehjk bestel ontdekt, hoe je dat aan pakt. Als dat protest maar vreemd, apart en in sommige gevallen belachehjk genoeg is. haalt een mens de voorpa gina van de kranten nog wel een keer. Wat me daarbij verbaast is, dat de secretaris van de bijen houders er niet meteen heeft bij vermeld, hoe het sexuele verkeer in de bijenwereld is geregeld, als mogehjke oplos- smg voor een heel ander maat schappelijk probleem. Het is namehjk zo, dat alle mannelijke bijen tegen de wmter worden doodgemaakt. Ze hebben hun taak, het be vruchten van de koningin, vol bracht, en gedurende de wm ter zijn het toch alleen maar opvreters. Dus vmdt in september de zogenaamde 'darrenslacht' plaats. Hoe het met u is. weet ik natuurhjk niet, maar per- soonhjk ken ik wel enkele hu welijken, waar een dergelijke oplossing veel ellende zou hebben voorkomen. Of de goedbedoelende secretaris van de bijenhouders het nu vergeten heeft of met. een der- gehjke oplossing zou veel echtscheidingsleed kunnen voorkomen. Dus geef ik het maar even door, als maat schappehjk nuttige informatie van een minder pijnlijke oplos sing van veel problemen. Ook illustratief valt dat ove rigens heel aardig m beeld te brengen. Met twéé bijtjes... bewaren van voedsel, bij het bereiden ervan en blijken voedsel, door er onzorgvuldig mee om te gaan, zelfs te besmetten. Dat kan met enige kennis van zaken voorkomen worden. En dat mag te overdreven voorkomen: ieder jaar komen - volgens het voorlichtingsbureau - bij zeker enige honderdduizenden mensen onnodige maag- en darmklachten voor. In de brochure wordt aangegeven, hoe verschillende voedingsmiddelen het beste bewaard kunnen worden, op welke plaats en op welke temperatuur. Ook restjes worden behandeld in de brochure. Die kunnen in bepaalde gevallen namelijk beter niét, dan wel worden bewaard. Verder gaat men in de brochure in op het bederf van voedsel: wat de chemische veranderingen zijn, en wat daar de oorzaak van is. Bij de aangegeven bewaartijden zijn ruime veiligheidsmarges aangehouden, omdat nooit helemaal zeker is, hoe met het produkt is omgesprongen voordat de consument het koopt. Men kan de brochure bestellen met het overmaken van f4,75 plus de verzendkosten op gironummer 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag onder vermelding van 'Be waarboekje'. Dat is, met de zomer voor de deur, misschien nog niet zo'n slecht idee. Er is een nieuwe partij opgericht, zo werd ons dezer dagen duidelijk gemaakt. En voordat u nu naar het hoofd grijpt en zegt: 'Wat, al weer één', kunnen we u gerust stellen: het is niet echt een Léusdense partij... Nee, vanuit Doetinchem bereikte ons het opwekkende bericht, dat er een nieuwe politieke partij met landelijke aspiraties is opgericht. De AWP. De Anti Werkloosheid Partij. De partij heeft, voor zover uit de bijbehorende brochure valt op te maken, een kort maar daarom niet minder krachtig programma. Bestrijding van de werkloosheid - dat had u al vermoed - staat als punt één op de agenda. Verder pleit de AWP voor het invoeren van de Volksraadpleging, ofwel het referendum, wil men opkomen voor minder draagkrachtigen, bepleit men een volksverzekering voor de gezondheidszorg en bescherming van het milieu. Wie meer informatie wil, kan zich wenden tot het secretariaat van de AWP. dat is gevestigd aan de Bizetlaat 34,7002 LX Doetinchem, telefoon (08340) 33950. Voor de zesde maal is Autowegservice verschenen verschenen. Het boekje geeft informatie voor de weggebruiker over eten onderweg, tanken en betalen onderweg, verkeersinformatie en wat te doen bij pech. Alle adressen van horecabedrijven langs de snelwegen, van grenswisselkantoren en van onze fotograaf Hans Ver horst dat. Zo trof hij dezer dagen in het Leusdense het stoffelijke bewijs aan van het feit, dat er mensen zijn die nóg altijd twijfelen over de vraag, of het nou nog lente wordt, of niet. vriendelijk (nou ja, vriendelijk) was verzocht de vergadering te verlaten omdat er een zaak ter sprake kwam tussen de gemeente enerzijds, en Joop Kool anderzijds. Of dat nu ook niet diende te gebeuren, vroeg Stoelinga. Maar dat was in dit geval dus niet nodig. Loco-burgemeester Jan Wagenaar, die de vergadering voorzat omdat de burgemeester met vakantie was, liet weten dat de wet alleen voorschrijft, dat wethouder Gijs bij een eventuele stemming niet mee zou mogen stemmen. 'De wethouder heeft zelf aangeboden, om niet aanwezig te zijn. Maar als college vonden we dat niet nodig', zei Wagenaar. 'Of de wethouder nu hier zit, of op de publieke tribune, maakt geen wezenlijk verschil', zo voegde Jan Wagenaar daar nog aan toe. En daar was de meerderheid het mee eens. De échte opschudding ontstond pas bij de eerste van de vele stemmingen, die avond. De voorzitter moet dan een nummer trekken, en het raadslid dat dat nummer heeft, moet als eerste laten weten wat hij of zij stemt. Het werd nummer twintig. Maar de bode had wat moeite, om de handtekening te herkennen. 'Bent u dat, meneer Kool?', vroeg hij Joop Kool, hem het boek met de handtekeningen voorhoudend. Joop Kool was het dus niet. Het bleek wethouder Gijs te zijn. En die mocht dus niet stemmen... Men vond het bij De Hohorst tenminste nog wat voorbarig, om de sleetjes maar vast op zolder op te bergen. Tenslotte kan er in mei nog sneeuw vallen, nietwaar. En als dat gebeurt, staan de sleeën met de gladde ijzers vast startklaar op de helling... Als loco-burgemeester is het natuurlijk wel even wennen: het voorzitter zijn van een raadsvergadering. Dat ondervond wethouder Jan Wagenaar dus ook. Gewend als hij is aan een redelijk overzichtelijk geheel als een commissie, bleek de voltallige gemeenteraad zo nu en dan problemen op te leveren. Zo zei de nieuwbakken raadsvoorzitter, na een betoog van Corri Verduin: 'Bedankt, mevrouw Verduin.' Dat werd hem niet in dank afgenomen, zoals u zult begrijpen. Jan Wagenaar herstelde zich overigens snel met: 'Nee, dat kan natuurlijk niet.' En of ook dat hem niet in dank werd afgenomen, is natuurlijk de vraag. Een uurtje later - de discussie vergde met alle schorsingen nu eenmaal wat tijd - vergiste Jan wagenaar zich weer. 'Dank u, mevrouw Verduin' zei hij. Na een bijdrage aan de discussie van Evelien Blom. Die protesteerde, waarop Jan Wagenaar uit de vergadering de suggestie werd gedaan, om dan menéér Blom maar te bedanken. Waarna het woord volgens Joost de Jongh werd gegeven aan mevrouw Offereins. Het was voor de kersverse Alhoewel. Als we onze weerman Jan Versteegt mogen geloven, zal het toch eerst weer winter moeten worden, voordat we op sneeuw kunnen rekenen. Want volgens hem is het inmiddels toch nog lente geworden. raadsvoorzitter Jan Wagenaar natuurlijk ook wel een vergadering, om mee te beginnen. Op een motie volgde een schorsing, waarna de PvdA weer om een schorsing vroeg, om te overleggen over een voorstel. Na die tweede schorsing noteerden we dan ook Wagenaaris volgende verzuchting: 'De vergadering is heropend. Ik begrijp nu, waarom de heer Rademaker...' Kortom, het begrip sloeg op deze avond warempel nog toe. Of het nu allemaal zo moeilijk was..? Dat zal ieder wel voor zich bepalen. Zeker is, dat de PvdA het tijdens de extra raadsvergadering niet gemakkelijk had. Dat bleek, we meldden dat al, bij de stemming, toen Corri Verduin aan liet tekenen, dat zij voor de ontpachting stemde van iets, dat ze in eerste instantie niet eens wilde kopen. Later zei ze, dat dat kwam door de onduidelijke manier, waarop Jan Wagenaar de vergadering geleid had. Maar dat was natuurlijk een smoesje. Want als het op de tribune te volgen is, moet een raadslid - die immers alles van het onderwerp afweet - zéker weten wat er bedoeld wordt. Maar er is ook nog een andere mogelijkheid. Want tijdens de discussie over 't Ruige Veld meldde Corri al: *We moeten het structuurplan evalueren. Gert de Weerdt heeft al eens gezegd: 'Het enige dat we nog kunnen evalueren, is Den Treek.' En in Den Treek, dat is bekend, is het natuurlijk moeilijk, om door de bomen het bos nog te zien. VRIJDAG 24 APRIL 1987 Het gebeurde vorige week, tijdens de extra raadsvergadering van de Leusdense gemeenteraad over 't Ruige Veld. De hoofdpersoon in het mini-drama, wethouder/ pachter Gijs van Woudenberg, begaf zich voor de vergadering, zoals gebruikelijk, langs alle raadsleden om hen de hand te schudden. Vanaf de publieke tribune klonk daarop de vraag: 'Heet dat soms óók canvassen?' Daar willen we de wethouder niet van verdenken. Maar toch... Onze fotograaf heeft Gijs in het verleden een keer betrapt. Dat was trouwens al in 1977, toen de wethouder een internationaal jeugd-tennistoemooi opende. Toen gooide Gijs namelijk écht een balletje op... exclusief voor school, maar voor het hele leven... Ook buiten Leusden gebeurt nog wel eens wat. Er gebeuren zelfs dingen, die in Leusden ook gevolgen (kunnen) hebben. En dat beperkt zich niet tot de Haagse bezuinigingen. Zo vinden er komende zondag, 26 april, zo meldt ons het aktiesecretariaat 'Nooit meer Tsjernobyl - Borssele dicht',in Borssele een demonstratie en een manifestatie plaats in de buurt van de kerncentrale in Borssele. Het sekretariaat meldternstig verontrust te zijn over de berichten over de kerncentrales in Frankrijk, waar de laatste weken nogal wat mis ging, en over de centrales in het Belgische Doel, waar wordt doorgewerkt terwijl het personeel staakt. 'Nooit meer Tsjernobyl - Borssele dicht' eist de sluiting van de kernenergie-objekten in ons land. Verder is men tegen nieuwe kerncentrales en wil men, dat ons land zich terugtrekt uit buitenlandse atoomprojekten. Daarvoor in de plaats zou meer ruimte moeten worden gegeven aan alternatieve energiewinning. In de aktiegroep heeft een groot aantal organisaties zitting, waaronder Aktie Strohalm, Bonk, Tegengas, de Vereniging Milieudefensie, de Landelijke Hervormde Jeugdraad, de Zeeuwse en Brabantse Milieufederatie, PSP, CPN en SAP. Het secretariaat van *Nooit meer Tsjernobyl - Borssele dicht' is gevestigd in Arnhem, Sweerts de Landasstraat 73, telefoon (085) 514957. Overigens begint de demonstratie zondag om twaalf uur. 's Middags is er, van twee tot vier, een manifestatie. Daar spreekt onder meer de Poolse kernfysicus Adam Gula over de gevolgen van Tsjernobyl voor zijn land. Het was op 26 april overigens precies een jaar geleden, dat het ongeluk met één van de kerncentrales in Tsjernobyl gebeurde. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding weet ons te melden, dat er nog steeds veel mensen ziek worden na het eten van voedsel, dat verkeerd bewaard, bereid of besmet is. Het bureau heeft daarom een brochure gemaakt over het bewaren van voedsel. Mensen blijken, zonder het te weten, fouten te maken bij het VW-i kantoren zijn, met de openingstijden, vermeld. Verder staat er informatie in over nachtservice van tankstations en over de manier, waarop betaald kan worden. Ook gegevens over de bereikbaarheid voor minder validen zijn in het boekje opgenomen. Tenslotte geeft het boekje ook nog veel informatie over de natuur onderweg, en over het 'wegmeubilair.' Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de servicestations langs de snelweg, bij de horeca-bedrijven, de grenswisselkantoren en bij alle ANWB-kantoren. Het is een gratis uitgave van de Stichting Autowegservice. De gemeente Leusden, dat is bekend, heeft nogal wat claims tegen zich ingediend gezien, de laatste tijd. Dat was reden voor Ben Stoelinga om, tijdens de laatst gehouden vergadering van de commissie voor Algemene Be stuurszaken, voorzitter en burge meester Rademaker te vragen om een overzicht van de claims, met de bijkomende kosten. Over die kosten werd verder geen mededeling gedaan. Maar het verhaal over de claims was de moeite waard. Om maar eens wat krenten uit de ruime pap te pikken - het totale aantal claims dat de burgemeester opsomde bedroeg achttien - bleek het feit, dat een hond in een elektriciteitskabel had gebeten, een aanspraak op schadevergoeding op te leveren. Verdere aanleidingen tot het indienen van een claim waren onder meer: het met de fiets tegen een stalen balk op een bouwterrein rijden; een botsing tussen twee meisjes tijdens gymnastiek op school; een boom op een garage tijdens een oktoberstorm; schade aan een auto door een verkeersdrempel; het met de auto in een grasland belanden vanwege onvoldoende bewegwijzering; schade aan een maiskuil door een omgevallen boom; schade doordat men met de auto in een richel langs de weg belandde; schade door slippen tijdens gladheid (beantwoord door de gemeente met een schadeclaim wegens het omver rijden van verkeersborden); beschadigde spullen tijdens opslag op de gemeentewerf; het dak van 't Ronde, waarvan de vraag is, of het al of niet goed is aangelegd. Dat is geen gering lijstje. In aantal tenminste, want er zit wat bij... Een mens moet er maar oog voor hebben. En gelukkig heeft Waarbij trouwens nog een viertal andere claims genoemd moet worden, dat al wel bekend is, maar waarvan de opmvang nog wel eens ingrijpend zou kunnen zijn. Dat zijn dan de claims vanwege schade aan auto's (gesmolten asfalt); de claim van Prochemko, de claim inzake kavel 25, en de claim vanwege betonrot bij de Gereformeerde Basisschool. Waarmee u weer geheel op de hoogte bent. Tijdens die extra raadsvergadering ontstond er overigens aan het begin meteen al opschudding, toen Ben Stoelinga zich hardop afvroeg, wat de wethouder eigenlijk in de vergadering deed. Stoelinga herinnerde eraan dat, enkele maanden geleden, zijn partijgenoot Joop Kool )e spannende tijd van de imens zit er weer aan te sen. Vandaar dan ook, dat nig scholier - alhoewel, enwoordig heet het op de IVO al, dat je studeert - zich de tiende tijd noest over de ken kan gaan buigen, om er van te kunnen maken, lat wordt echter wel eens hinderd, simpel vanwege het Idat de zenuwen toe kunnen at verschijnsel heette in het leden nog gewoon awachtig wezen, maar kzij de algehele verloedering onze taal heet dat snwoordig dus 'stress', lezer dagen mochten we van bekende fabrikant van naceutische spullen de 'Tien sis tegen stress' ontvangen, angezien de tiende regel eist dat, als de eerste negen helpen, er een produkt van betreffende bedrijf geslikt it worden, blijven er dus en over. Tenslotte maakt u wel uit wat u al of niet wenst ikken... aar een aantal algemene ls is wel te destilleren. Zo is aadzaam, om problemen te us- ireken, en niet'op te potten', u ijl een rondje lopen of iets er< i voor het slapen gaan ook jevend schijnt te werken, de drank betreft: geen is aan te bevelen, en dat took voor matig iegebruik. Op tijd naar bed tijd opstaan wil ook wel waarbij het belangrijk is, zeel e tijd te nemen voor de tige ige dingen van het leven, de eens lekker rustig tafelen, weg uit de dagelijkse ook niet slecht. Dus op z'n tijd - met het eer nstaande in het achterhoofd et alleen leuk, maar nog ook. nu maar hopen, dat n slaagt, t geldt trouwens niet kar, en ;ch€ is :od( ege- nd eide safe eei eA Leusden, Winkelcentrum Hamershof Grutterij 3. iaktie: Hans Mosterd Le£ laiel uwe: fencj re o" eit di ge* al og tusse LHÜ srspec be:d binn® £v

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7