'Geschrokken van de grote eenzaamheid onder bejaarden in tehuizen' VERGROTEN? )e heer G. Kruithof, opvolger van mevrouw T. Zeeman als direkteur van 't Hamersveld: het bezuinigingsbeleid heeft ook wel vruchten afgeworpen...' met alleen de valide, maar ok de minder valide...' dat ik een onderdeel van het servicepakket ben. nog altijd werkers van het eerste uur. LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DINSDAG 28 APRIL 1987 interview tvrouwT. Zeeman heeft haar bureau afgestaan aan de nieuwe direkteur van 't Hamersveld, de heer C. Kruithof. LEUSDEN - Op 1 mei neemt mevrouw T. Zeeman afscheid van izorgingstehuis 't Hamersveld. Zij wordt coordinator van de iviceappartementen in het plan Groenhouten. De heer G. uithof wordt de nieuwe directeur van de Leusdense bejaar- ainstelling. In een gesprek werpen beiden een blik op het tleden en op de toekomst. de twaalf jaar dat mevrouw iman de directie van 't Hamers- voerde, is er veel veranderd aanzien van het beleid in de aardentehuizen. Dit gebeurde door het feit dat de verzor- gsbehoefte enorm is toegeno- Dat heeft een behoorlijke erslag gehad opo het functione- van het personeel in 't Hamers- i leze belangrijke ontwikkeling is echter niet de reden van dat rrouw Zeeman als directeur af leid neemt. Ze wil gewoon na lalf jaar iets anders gaan doen, teer 't Hamersveld haar ook na het hart ligt. „Wat wij hier in het lorgingstehuis duidelijk mer- is dat de laatste jaren, ook door verandering m het beleid, er duidelijke wijziging is ontstaan personeelssituatie. We heb- in de afgelopen tijd een uit- öing van het personeel ge- Tegelijkertijd denk ik dat het d is ons op te merken dat wij als soneelsgroep altijd met elkaar goed team gevormd hebben vormen, en dat wij hier nog Eds een groep van acht mensen de eerstgekomenen aanwezig iben. We hebben dus nog altijd fleers van het eerste uur in huis. een belangrijk gegeven in zo'n Ep. Daardoor kun je bepaalde jn waar je mee gestart bent tinueren". ftJARIG BESTAAN levraagd naar hoogtepunten in twaalfjarig bezig zijn in 't Ha- tsveld, vervolgt mevrouw Zee- „Ach, er zijn in zo'n huis na- ïjk een heleboel dingen die teren en die je als hoogtepun- langrijpt, al doe je het maar om keer te proberen weer wat ft leven te blazen in de dage gang van zaken. Want ook is het leven natuurlijk elke dag fel hetzelfde, als je er niet wat EHe in probeert aan te brengen, hebben altijd gezegd: je moet activiteit aangrijpen om er als *are een klein feestje van te *n. Dat is wat overdreven ge- i maar m ieder geval hebben °P die manier getracht de zaak i^dig te houden. *n extra hoogtepunt is ons tfig-bestaan geweest dat wij bijna twee jaar geleden uit- 9 gevierd hebben met tal van feiten. Ik moet zeggen: daar men nog steeds over, en dat inderdaad enige indruk ge- to- Het tienjarig feest is heel *svol geweest". „We zijn nu bezig om ons een beetje op te maken voor het twaal- fenhalfjarig bestaan van dit huis. Daar zullen zeker activiteiten uit voort komen waar de heer Kruithof de rest van het jaar mee bezig gaat. Één ding weten we nu al. Dat is dat wij vanwege dit twaalfenhalfjarig bestaan met een vrij groot aantal bewoners, met allen die wilden, dit jaar een vakantieweek gaan door brengen in De Koningshof in Noord-Brabant. De Koningshof ligt in Veldhoven vlak bij Eindhoven, en er is een accomodatie waar wij met onze bejaarden, ook als ze min der goed ter been zijn, terecht kun nen. Want de opzet is: niet alleen de valide maar ook de minder va lide bewoners kunnen mee om daar een weekje met elkaar vakantie te vieren. Wel is het zo dat een flink deel van ons personeel mee gaat voor de begeleiding." DE OPVOLGER De heer G. Kruithof, die me vrouw Zeeman gaat opvolgen, be gon zijn carrière in de zorg rond de ouderen in 1974 in een verpleeg huis in Amsterdam waar hij een vijftal jaren werkte in de pastorale maatschappelijke dienst, heel sterk gencht naar de bewoner en de familie toe. Voor de stichting waartoe dit verpleeghuis behoorde ging hij een huis voor 85 bewoners leiden, welk werk in het teken stond van de groepsverzorgmg, een zorgverlening aan ouderen met enkele kernpunten als het ge zamenlijk eten met elkaar 's mor gens, 's middags en 's avonds. Ge zamenlijk thee en koffie drinken, een dagje uit gaan en gezamenlijk vakanties houden. Weer vijf jaar later ging hij in Den Haag een ver zorgingstehuis van de grond bren gen en later leiden. Nu volgt hij mevrouw Zeeman op in het Leus dense verzorgingstehuis. Aansluitend aan haar verhaal zegt de heer Kruithof: „Er is onge looflijk veel veranderd op het ge bied van de zorg rond de ouderen. Het bezuinigingsbeleid, aan de ene kant becritiseerd, heeft toch ook wel vruchten afgeworpen. Het heeft m ieder geval in mijn laatste functie in Den Haag geleid tot een grotere samenwerking tussen de intra- en extramurale instellingen. Twaalf jaar geleden was het eigen lijk nog met goed mogelijk dat een gezinszorg-, een kruiswerk-, en een bejaardenzorginstelling om de tafel gingen zitten om met elkaar te praten over de zorg die ook vanuit de wijk op iedereen afkwam en om met elkaar meer oplossmgen te zoeken. Dat gebeurt nü wél. De samenwerking wordt afge stemd op de behoefte aan zorg die er is. Juist de gezinszorg en het kruiswerk hebben denk ik, ook hier in Leusden, bijzonder veel zicht op het werk rond de ouder wordende mens. Vandaar dat er een goede relatie zou kunnen ont staan naar het verzorgingstehuis en het verpleegtehuis toe en tussen beide onderling. Er zijn al gesprek ken geweest dat een aantal oude ren hier in huis een dagbehande ling kunnen krijgen in het ver pleegtehuis. Ook op andere vlak ken zal er gekeken moeten gaan worden hoe je kunt samenwerken. Ik denk economisch gezien aan inkoopbeleid bijvoorbeeld. TIJDELIJKE OPNAMEN „In het afgelopen jaar zijn er ook tijdelijke opnamen in dit huis ge realiseerd. Maaltijden werden ver strekt aan ouderen in de wijk. De ouderen in de aanleunwoningen namen deel aan ontspanningsavon den m dit huis. Ik denk dat we dit in de toekomst verder gaan ontwik kelen voor zover daar natuurlijk behoefte aan is." „De oudere in de wijk heeft er vaak behoefte aan om zijn een zaamheid te doorbreken. Het ver zorgingstehuis kan daartoe een handreiking doen. Ik denk zelfs dat het de organisatie op zich verle vendigt. Ik heb er ooit wel eens aan gedacht om een kindercrèche te organiseren in het verzorgingste huis. Er zijn soms kinderen van me dewerkers in een huis die daarvoor in aanmerking komen, en dat is zo verschrikkelijk leuk. In de grote stad is daar vaak behoefte aan. In Leusden waarschijnlijk minder." „De toekomst zal zijn dat we met elkaar de middelen die er zijn zo goed mogelijk de zorg zullen moe ten gaan verrichten. Dat is de vraag vanuit de politiek. Ik denk dat de druk naar de zorgverleners toe groter zal worden. Er heeft een verschuiving plaatsgevonden. Het verzorgingstehuis van de toekomst zal het sociale verpleegtehuis zijn. Met elkaar moeten we er op letten hoe we dat in juiste balans gaan houden zodat de oudere in het huis zijn eigen domicilie blijft houden, zijn eigen privacy en belevingswe reld, wel in relatie met anderen uiteraard. EENZAAMHEID „Ik ben geschrokken van de grote eenzaamheid die er onder de bejaarden in de tehuizen door het CBS is geconstateerd, ondanks alle zorg. Naar aanleiding van die sta tistieken hebben wij in de situatie vanwaar ik nu vertrek gemeend, om gezamenlijke maaltijden voor de ouderen open te moeten stellen om daar momenten te creëren waardoor ouderen elkaar vaker kunnen ontmoeten. Het meest es sentiële voor de oudere mens is om zijn eigenwaarde te behouden en anderen te blijven ontmoeten." „Ik heb ontdekt wat mensen voor elkaar kunnen zijn. Afgelopen vrijdag was ik hier voor een ont moeting met de bewoners. In heel praktische zm kunnen bewoners iets voor elkaar betekenen en el kaar wat mantelzorg geven. Dat doen ze heel vanzelfsprekend en met veel attentie voor elkaar." „Ik vind het ook een geweldige zaak dat jeugdig personeel zich in deze sector dienstbaar wil maken voor de mensen die zij zelf ooit zullen zijn. Ik denk dat het een grote opgave is in deze sector te willen werken omdat je hier ge confronteerd wordt met je eigen eindigheid en een stuk leed en een lijden dat gedeeld dient te worden. Dat vraagt een hele boel. „We krijgen een steeds grotere pyramide met een steeds grotere groep ouderen. Als ik straks tach tig mag zijn denk ik dat er een soort hoos is. Ik denk dat we de kwaliteit van de zorg voor de ouderen heel goed met z'n allen in de gaten moeten houden." NIEUWE TAAK Mevrouw Zeeman wordt per 1 mei coordinator van de nieuwe ser viceappartementen Groenhouten, te weten 90 huurwoningen en 62 koopwoningen, in totaal 5 blokken gebouwen. De Stichting Bejaarden zorg Leusden bouwt deze niet, maar gaat er service aan geven. De instantie die de woningen neerzet heeft de verhuur van de woningen in beheer gegeven aan makelaardij Govaert in Amersfoort. ,Je zou kunnen zeggen dat ik een onderdeel van het servicepakket ben, een levend onderdeel. In de servicewoningen Groenhouten is een heel belangrijk onderdeel voor de mensen die daar gaan wonen en die overigens nog met zo oud zijn als de mensen m het verzorgingste huis, ze komen er ruim genomen vanaf 55 jaar, dat ze hun zelfstan digheid willen behouden." ,Jmst omdat het een wat meuwe formule is, service bieden aan wo ningen voor ouderen die wat ver der van het verzorgingstehuis af staan, heeft onze Stichting ge meend daarop te moeten inspelen. Daartoe is de formule gekozen dat de mensen inderdaad zelfstandig wonen maar dan met dien verstan de dat men als het ware een para plu in zijn hand heeft, die men kan opsteken op het moment dat je voelt dat het gaat regenen boven je hoofd." „Wanneer het gaat regenen zijn er diverse zaken die onze stichting m het servicepakket aanbiedt. Die onderdelen zijn: dat er alarm is in de huiskamer van de woningen. Men kan de alarmbel indrukken. Wanneer men dat overdag doet krijgt men contact met de coordina tor, die de situatie kan beoordelen en daar de nodige maatregelen voor kan gaan nemen. Ik heb daar een kantoorruimte, en een zakont- vanger bij mij zodat ik ook lopend onderweg een alarm kan opne men." „Wanneer ik in het weekend of 's avonds met aanwezig ben gaat het alarm automatisch over naar 't Hamersveld. Dat is een tech nisch foefje. Onze receptie is heel goed ingespeeld op het beant woorden van alarm. Wij hebben dan met een schuifje dat we kunnen openzetten waardoor er een aantal bejaardenverzorgsters na een alarm beschikbaar is en op de fiets springt om naar Groenhouten te gaan. Dat maken we ook kenbaar aan alle gegadigden die bij ons ko men. Wij hebben juist in dit meuwe project, vanuit de zelfstandigheid die men wil en vanuit het flanke rend beleid, gedacht aan het met elkaar een beroep doen op de ex tramurale instanties gezinszorg, bejaardenhulp, wijkverpleging en dergelijke." Mevrouw T Zeeman In de nachtelijke situatie is er een verzorgende uit 't Hamers veld, die de eerste nood kan leni gen. „Met andere woorden: wij zullen als Stichtmg Bejaardenzorg Leus den bemiddelend optreden tussen de aanvrager, de gegadigde in de flat Groenhouten en de hulpverle nende instanties. Waarbij we na tuurlijk wel eens een gat zullen krij gen nissen het moment waarop men hulp nodig heeft en het mo ment waarop de extramurale instel lingen die kunnen verlenen. Maar dan zullen we zo creatief moqeliik moeten zijn om dat gat op te vul len." BLOEIEN „We hebben een ander onder deel dat het noemen waard is. De flats zijn volledig mgencht, hebben een complete keuken, maar wan neer men door omstandigheden niet in staat is om zelf voor zjn maal tijd te zorgen kan men via de coor dinator een beroep doen op de Stichting. Vanuit 't Hamersveld kun nen dan maaltijden verstrekt wor den aan de bewoners van de flats Groenhouten. Voor kortere of lan gere tijd, net zo lang als men dat nodig heeft." „Naast het feit dat ik daar dage lijks aanwezig ben voor alle moge lijke vragen en wat zich daar voor doet is er een part-time onder- houdsman, die onderhoudswerk doet in de flatgebouwen. Daarnaast is er tijd ingeruimd dat hij kleine klusjes voor de bewoners kan doen, waarbij we direct moeten aantekenen dat het met zo is dat elke bewoner te pas en te onpas voor grote klussen een beroep op deze man kan doen. Het is de be doeling dat de man gevraagd wordt voor een klem klusje waar door de bewoner onthand zit." „Tenslotte heeft ons servicepak ket het volgende. Er is straks een algemene ruimte beschikbaar, een soort recreatieruimte die wordt in gericht met tafels, stoelen, zitjes en koffie en theezetmogelijkheden. De bewoners van de servicewoningen kunnen daar verder gestalte aan geven. Het is met de bedoeling dat wij daar als stichting alle mogelijke zaken gaan organiseren Ik denk dat dit na verloop van tijd zal gaan groeien en ik hoop zelfs van bloeien. Er is bewust met gekozen voor een al te grote ruimte, omdat het m de regel een beperkte groep van bewoners is die er gebruik van maakt, en nog wel op verschillende dagen. Behalve dat een heel grote ruimte duur is, is het ook vaak een weinig gezellige ruimte als je met een kleinere groep bent." STEEDS OUDER „Omdat wij als Stichtmg Bejaar denzorg Leusden het servicepak ket op ons nemen, hebben wij van te voren contact met de gegadig den voor deze woningen, ook om dat wij graag ons verhaal over het servicepakket aan deze kandidaat- bewoners willen schetsen. Om aan te geven wat we wel en wat we met bieden, en duidelijkheid te schep pen van te voren. Dus geen ver wachtingen wekken waaraan wij met kunnen voldoen". De heer Kruithof: „Voor dit pro ject is geen mdicatie nodig zo als voor het verzorgingstehuis. Voor het verzorgingstehuis stijgt de gemiddelde leeftijd steeds meer Hier is de gemiddelde leef tijd 84 Vz. Er zijn huizen waar die al op 86Vz ligt. In een paar jaar tijd hebben wij een stijgmg ontdekt van ruim een jaar. Mensen worden steeds ouder, en stellen zolang mo gelijk uit om een plaatsingsindica- tie te krijgen voor een verzor gingstehuis." „Als ik bijvoorbeeld de plannen zie van de gemeente Den Haag na 1992, dan zal men teruggaan van 5500 naar 3500 verzorgings plaatsen. Alleen de mensen die het echt nodig hebben ko men voor opname m aanmerking. Wij moeten wel in de gaten houden dat men blijft kijken naar de wezen lijke zorg die mensen nodig heb ben en met alleen naar de knip. Die knip hoeft geen negatieve factor te zijn. Economisch omgaan met de beschikbare middelen is goed. Maar: het zijn de ouderen die onze maatschappij hebben voortge bracht. en ik vind toch dat er duide lijk gekeken moet worden naar de wezenlijke zorg die zij nodig hel> ben. Daarna is Groenhouten een heel zinnige vormgeving, minder kostbaar ook." VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Hel kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke pn/zen Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9