Auto-trek binnenkort ook in rest van ons land Nieuwe formatie wint touwtrek wedstrijd Toneelstuk tevens klapstuk bij viering Isidorusfeest 1 Blokfluitdag Interessante excursie voor Klimrakkers 1 leusden k ran Is Hooglandse jongerenvereniging introduceerde nieuwe sport: Vorige finalisten te zwak voor Hessenkar: Rozenkrans Bakker Van de Kletersteeg: Inentingen in Leusden Lezingen antro posofische geneeskuns DINSDAG 5 MEI 1987 Achtervelds nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Oranjevereniging Lensden haalde ter gelegen heid van Koninginnedag een voor bijna iedereen onbekende autosport naar Leusden. Twee jaar geleden organiseerde de Hooglandse afdeling van de Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) een trekwedstrijd voor auto's. Zover men weet was een dergelijke wedstrijd nog niet eerder in Europa gehouden. Het idee was afkomstig uit de USA waar auto-trekwedstrijden een bijna professioneel karak ter hebben gekregen. Na twee auto-trekwedstrijden in Hoog land stelden de Hooglandse jongeren hun ervaring en appara tuur ter beschikking van de Leusdense Oranjevereniging. Binnenkort gaan de KPJ-ers met hun hele 'show' ook naar Raalte. Voorzitter William Hartman van de Hooglandse KPJ hoopt dat de auto-trek nu ook landelijke bekendheid gaat krij gen. De auto-trek is afgeleid van de reeds langer bekende trekker- trek wedstrijden waarbij per trac tor een zo zwaar mogelijk gewicht in een zo kort mogelijke tijd over een bepaalde afstand getrokken moet worden. De technische commissie van de Hooglandse auto-trek organisatie heeft in 1985 zo'n tweeduizend manuren zitten in het bedenken en maken van een zogenaamde sleepwagen. In 1986 heeft men eenzelfde aantal uren besteed aan het perfectioneren van de sleep wagen. De bijna 1000 bezoekers van de Leusdense auto-trekwedstrijd hebben zelf kunnen zien welk sys teem de Hooglandse jongeren hebben bedacht om de trekwed strijd aantrekkelijk te maken voor deelnemer en publiek. VERSNELLINGEN De 'sleepwagen' bestaat uit een stalen constructie met twee wie len. De voorzijde van de construc tie rust op de grond en heeft de vorm van een slee. Achterop de lange sleepwagen zit een techni cus die vooral de veiligheid in de gaten houdt en tevens de hele in stallatie in werking zet. Bij de start drukt de 'slede' nauwelijks op de grond. Zodra de wedstrijdauto echter de sleepwagen begint te trekken be gint er zich een gewicht te ver plaatsen van de achterzijde van de sleepwagen naar de voorzijde. Al naar gelang de afstand en de tijd komt er een steeds zwaarder gewicht op de slee aan de voor zijde te drukken. Memg auto ziet dan ook geen kans om de sleep wagen de vereiste honderd meter voort te trekken. De wedstrijdorganisatie heeft veel invloed op het verloop van de wedstrijd omdat de snelheid waar mee het gewicht op de sleepwa gen zich naar voren verplaatst sterk te variëren is. Door middel van een ingenieuze constructie beschikt men over twintig ver schillende snelheden waarmee het gewicht zich kan verplaatsen. Vanzelfsprekend is ook het ge wicht zelf variabel waardoor het aantal moeilijkheden welhaast oneindig is. REGIONAAL Omdat de auto-trek als wedstrijd een nog vrijwel onbekende sport is kwamen de deelnemers aan de Leusdende trek vrijwel allemaal uit de onmiddellijke omgeving. Het merendeel van de deelne mers kwam uit Hoogland. Omdat de trekkracht van een auto sterk afhankelijk is van het ge wicht van de auto en van de truuk- jes die men heeft uitgehaald om de trekkracht van de motor te ver groten, werd er ook in Leusden gestreden in diverse categorieën. In de standaardklasse mag er met veel gesleuteld worden aan de auto. De versnellingsbak, de aan gedreven as en de carrossene dienen origineel te zijn en op de juiste plaats te zitten. Ook de breedte van de band is nauwkeu rig voorgeschreven. Hetzelfde geldt voor het maximum gewicht van de auto. Voor alle deelnemers gold dat men in de auto een valhelm moet dragen. Verder moeten alle auto's de mo gelijkheid hebben dat men de mo tor van buitenaf met behulp van een kabel kan stilzetten. In de standaardklasse van auto's met een maximaal gewicht van 1000 kilogram ging de eerste prijs naar Kees van de Tweel, een in woner van Nijkerk. De tweede plaats in deze categorie was voor Guido van Dijk uit Hoogland, de derde plaats was voor de Leusde- naar Daan Speksnijder. Bij de wat zwaardere auto's, met een maximaal gewicht van 1500 kg werd de eerste plaats bezet door de Leusdenaar C. van Masten broek. Wim Roest uit Hoogland en Leusdenaar Genit de Kruyff bezet ten respectievelijk de tweede en de derde plaats. Aan de auto-trek in Leusden d< den ook een vijftal 'specials' mei Het betreft hier auto's waaraan va alles veranderd is om de trel kracht te vergroten. Vrijwel alle deelnemers in dei groep hebben hun voertuig sp< ciaal aangepast om aan de aut< trekwedstrijden mee te doen. He is dan ook niet toevallig dat drie eerste plaatsen werden inge nomen door inwoners van Hooc land. De volgorde in Leusden wj 1) Herman van Daatselaar; 2) Ja van Bekkum en 3) Jos Roest. Op het programma stond ook no een wedstrijd voor vierwiel aai gedreven automobielen. Door h( uitvallen van één der deelnemej wegens autopech ging deze stri> niet door omdat er zich slechi twee deelnemers hadden aangj meld VOLGEND JAAR De auto-trekwedstrijd werd i houden op een stuk terrein in dl omgeving van de bankgirocei trale en de tennishal. Om een ba, uit te kunnen zetten moest er h één en ander aan het stuk weilas veranderd worden. Zoals het en naar uitziet is het terrein volger jaar niet meer beschikbaar vo de auto-trek. De Oranjeverenigu wil zich nu nog niet uitspreki over de vraag of er volgend ju weer auto-trekwedstrijden Leusden komen. ,,Ik wil geen definitieve uitsprei doen, maar als het aan mij ligt er een terrein beschikbaar is, d volgend jaar weer", aldus eenb stuurslid van de Leusdense Or jevereniging. LEUSDEN - De Leusdense muziekschool organiseerde zaterdag voor de tweede maal een blokfluitdag. Ongeveer vijftig blokfluitspelers hadden gereageerd op de uitnodiging om een dag samen te musiceren. Zij werden ingedeeld in dne verschillende niveaugroepen (beginners, middengroep, gevordenden) en er werd zowel 's morgens als 's middags anderhalf uur vol enthousiasme gestudeerd onder leiding van blok fluit- docenten van de muziekschool. Als afsluiting van de dag vond de presentatie plaats aan een groot publiek bestaande uit ouders en andere belangstellenden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Een ploeg die nog niet eerder had meegedaan aan de inmiddels erg populair geworden touwtrekwedstrijd op Ko ninginnedag is in het bezit gekomen van de wisselprijs. In een zeer spannende eindstrijd won de ploeg van de Achterveldse 'Hessenkar' het uiteindelijk van de 'Swartesteeghploeg' uit Leusden-centrum. In een eerdere fase van de competitie had de Swartesteegh gewonnen van de Hessenkar. De touwtrekwedstrijden die voor de Leusdense Oranjeverenging worden georganiseerd, mogen, zich in een grote belangstelling van het publiek verheugen. Het is dan ook een beetje spijtig dat er zich dit jaar niet al te veel ploegen hadden ingeschreven. Donder dag verschenen er zes herenploe- gen en slechts twee damesploe- gen voor de jaarlijks weerkerende sportieve krachtmeting. Scheidsrechter Herman Zand- bnnk maakte het een ieder voor de aanvang van de wedstrijd nog eens erg duidelijk. "De regels be palen wij. Iemand die het beter denkt te weten, kan naar huis gaan", aldus de streng optre dende scheidsrechter, nadat er vorig jaar enige discussie was ont staan over de juiste spelregels. De zes deelnemende herenploe- gen waren verdeeld in twee pou les. In poule A, waarin ploegen van Monet, de KPJ Hoogland en de 'Zespitters' streden, werd al snel duidelijk dat de 'Zespitters' niet van plan waren om de vorig jaar gewonnen wisselbeker zo maar af te staan. De Hooglandse KPJ-ers waren voor zowel 'Monet' als de 'Zespitters' eigenlijk geen partij. De Hooglanders bleken over te weinig ervaring te be schikken. De 'Zespitters', een fa- milieploeg uit Leusden-Zuid had met 'Monet' iets meer moeite, maar won uiteindelijk toch. Beide laatstegenoemde ploegen gingen door naar de volgende ronde. In poule B bleek de ploeg van de PJGU al snel te zwak te zijn voor de ploegen van de Swartesteegh en de Hessenkar. In de poule kwam de kampioensploeg van twee jaar geleden, de 'Swartesteegh', uit te gen de Hessenkar. Ook de niet deskundige toeschouwer kon zien dat hier twee sterke, aan el kaar gewaagde ploegen in het veld stonden. Na een strijd die mi nutenlang duurde, werd de Swar testeegh winnaar. In de strijd om de vijfde en zesde plaats moest de ploeg van de PJGU uiteindelijk erkennen dat de Hooglandse KPJ toch sterker was. In de halve eindstrijd had de Hes senkar niet erg veel problemen met de winnaars van vorig jaar, de touwtrekkende familieploeg. De strijd tussen de twee plaatse lijke caféploegen Monet en Swar testeegh werd beslist in het voor deel van de Swartesteeghploeg. Monet verloor even later ook van de Zespitters uit Leusden-Zuid, zo dat de Zespitters op de derde plaats eindigden. FINALESTRIJD In de finalestrijd werd al snel dui delijk dat de Hessenkar niet van plan was om twee keer achtereen het loodje te leggen tegen de ploeg van de Swartesteegh. Het was duidelijk dat er twee ploegen tegenover elkaar stonden die het klappen van de zweep kenden. In een strijd waarin aanvankelijk de ploeg van de Swartesteegh enig voordeel haalde, bleek uit eindelijk toch de Achterveldse ploeg over meer uithoudingsver mogen en kracht te beschikken. DAMES Voor de touwtrekwedstrijden hadden zich in de categorie 'da mes' slechts twee ploegen ge meld. De familieploeg, de 'P.K- .'tjes' uit Leusden-Zuid en de da mes van de PJGU moesten twee maal tegen elkaar uitkomen om definitief vast te stellen dat de ploeg uit Leusden-Zuid de meeste kracht in huis had. De P.K.'tj konden dan ook vor de twee: achtereenvolgende maal met i wisselbeker naar huis keren. 0 voor de tweede maal moest PJ( genoegen nemen met de twee plaats. De prijsuitreiking vond dond dag niet direkt na de touwtri wedstrijden plaats, omdat de vcx zitter van de Oranjevereniging, heer G. van de Hengel, ook p zen moest uitreiken bij de trekwedstrijd die iets lang duurde dan in het draaiboek vi meld stond. LEUSDEN - Na afloop van di woensdagavondmissen in d< maand mei, die om 19.00 uu beginnen en die worden opge dragen door pastoor B. te Bekke, is er gelegenheid t het bidden van de rozenkrans Zoals bekend, is de maan mei voor katholieken traditio neel een Mariamaand. De Sin Jozefparochie in Leusder Centrum wil dit ondersteunen door het wekelijks rozen kransgebed, dat na de mis voorgebeden wordt door dé heer J. Riewald. ACHTERVELD - Vrijdagavond vierden de ABTB en de KPO en de KPJ gezamenlijk het Isidorusfeest. De avond werd begon nen met een H. Mis in de St.-Josephkerk. De dienst werd voor gegaan door pastor Ter Bekke. Deze stond bij het door hem gevoerde woord een ogenblik stil bij de tijd van Isidorus en de tijd van heden. Een heel groot verschil hetgeen nu nog wel eens goed tot nadenen stemt. Na de kerkdienst werd er verza meld in Ons Gebouw waar de be langstellenden werden ontvangen met koffie. Hierna werd de avond geopend door de voorzitter van de ABTB, de heer G. Wouters. Hij verwelkomde alle aanwezigen en was blij dat er zo'n grote belang stelling was. In het bijzonder ver welkomde hij de pastores Ter Bekke, Goes en Van Hattum. „De besturen van de deze avond samenwerkende verenigingen hebben in de afgelopen winter veel werk verzet in het belang van de verenigingen. Ook door de le den op wfe een beroep werd ge daan. Daarom nu een$ een avond van ontspanning. De wens allen een hele gezellige avond toe", al dus de heer Wouters. Hierna volgde er een optreden van de KPJ met het toneelstuk 'Vlieg er eens uit'. Het stuk werd geschreven door André Steen beek en werd geregiseerd door Petra Wouters. Met dit toneelstuk werd op de Kring Kreatieve dag de eerste plaats behaald en op de Landelijke Kreatieve dag een tweede plaats. Een vliegtuig staat klaar om de reis aan te vangen. De eerste pi loot (Job Voorburg) en de tweede piloot (Alex Herder) zijn bezig al les m gereedheid te brengen en te controleren. Tijdens hun gesprek blijkt dat de eerste piloot zijn 1000ste vlucht maakt en de tweede piloot zijn eerste. De stewardes (Margriet Hak) komt binnen en maakt kennis met de nieuwe piloot. Nadat zij de passagierslijst heeft ontvangen komen de passagiers binnen. Een professor (André Kok) die in een doos een bijzon dere Amerikaanse slaapvlieg bij zich heeft. Vervolgens een recher cheur (Bruna v.d. Tweel) die een geboeide kleptomaan (Peter van Ruitenbeek) bij zich heeft. Als laat ste komen binnen de heer Khie- diessie (Peter van Middelaar) en Jasper Barrsadap (Johan v.d. Hen gel) die later vliegtuigkapers blij ken te zijn. Tijdens de vlucht komen beide kapers naar voren en delen mede dat het een kaping betreft. Ze hou den de passagiers onder schot en inmiddels neemt de eerste kaper contact op met de verkeerstoren. Hij krijgt te horen dat dit de hon- derste kaping van dit jaar is. Plot seling komt de professor tot de ontdekking dat zijn slaapvlieg uit de doos is verdwenen. Terwijl men de vlieg aan het zoeken is komt de stewardes binnen met een door haar gebakken taart in verband met de jubileumvlucht van de eerste piloot. Op een hele amusante wijze wordt haar dan ook medegedeeld dat het de 100ste kaping is. Niemand wil ech ter van de taart eten. Plotseling •/alt de eerste piloot in slaap en kort daarna de oudste kaper. Ze zijn door de slaapvlieg gestoken. Inmiddels zijn er door de passa giers enkele dingen vermist. Het blijkt dat de kleptomaan ondanks dat hij geboeid was toch kans heeft gezien een aantal voorwer pen bij de passagiers en zelfs het' pistool van zijn bewaakster weg te nemen. De stewardes gaat bij de slapende piloot op schoot zitten.,,Waarom doet zij dat"? wordt haar ge vraagd. Dit is nu eens een moment waarom hij niet voor mij wegloopt is haar antwoord. Het moment van de landing nadert waardoor de tweede piloot in pa- mek raakt. Het is de eerste maal dat hij zelf zal moeten landen. Tot grote schrik wil het neuswiel ook niet uitgaan. De eerste kaper is in middels weer bijgekomen en overleggen samen wat nu te doen. Ze gaan dan maar ontvluchten via de noodtrap. Tot grote hilariteit Volle bak' bij de vienng van het Isidorusfeest in Achterve* van de aanwezigen mislukt deze ontvluchting. Ze zijn beiden uit het vliegtuig getuimeld, daar de klep tomaan zowel het neuswiel als de noodrem bij zich heeft. Een heel goed gespeeld stuk zonder hape ringen en vol enthousiasme. Een geweldig applaus was dan ook him beloning. De deelnemers alsmede de regiseuse en de schrijver van het stuk worden in de bloemetjes gezet. Tijdens de pauze worden de loten verkocht ter bestrijding van de on kosten. Er zijn een aantal mooie prijzen te winnen. Na de pauze volgt er een verras- singsaktiviteit door de ABTB, KPO en KPJ. Het bleek en quiz te zijn waaraan drie panels van de drie verenigingen deel moesten ne men. De quiz wordt geleid door Gemt Tijmensen hierbij geholpen door Joke Steenbeek. Riet Peters en Harry van Middelaar. Uit de zaal worden voor elke vereniging drie personen gezocht die hier aan zouden deelnemen. Voor de ABTB waren dit G. Wou ters, Bep Daatselaar en Theo van Dijk. Voor de KPO Anny van Da len, Bep Daatselaar-Verhoef en mevrouw v.d. Hengel. Voor de KPJ Jos Brugsteden, mevrouw v.d. Pol-van Ruitenbeek en Anton Daatselaar. Eerst werden er drie ronden ge speeld waarbij men door vragen I er achter moest zien te komen welke naam er te zien was. De vierde ronde betrof het stapelen j van koffiebekertjes en bij de vijfde ronde moest er een vijftal voor werpen uit de zaal worden verza- j meld. De uiteindelijke winnaar bleek de 1 KPO te zijn met 220 punten, 2e de KPJ met 210 punten en derde de ABTB met 180 punten. De deelnemers kregen elk een fles wijn aangeboden. De avond werd besloten met een gezellige dans met medewerking van de band Combination. Tijdens het dansen werd ook de verloting ge houden. Na afloop werd de avond gesloten door de voorzitter van de KPJ Peter van Middelaar. LEUSDEN - Op maandag 27 april hebben de leerlingen van groep 4 en 5 met hun leraar Jaap Riewald en enkele ouders een bezoek gebracht aan bakker Van de Kleter steeg uit Stoutenburg. Bakker Maas legde enthou siast aan de kinderen uit, hoe het produktieproces van brood in elkaar steekt. Hoog tepunt was ongetwijfeld voor de kinderen het moment, dat ze zelf aan de slag mochten met het deeg, dat ze eerst had den zien bereiden. Onder des kundige leiding wisten veel kinderen tot prachtige brood creaties te komen. De leerlingen van de groe pen 1 tot en met 5 hadden zich gedurende twee weken bezig gehouden met een broodpro ject. De leerlingen van de groepen 1 tot en met 3 hebben op school kunnen ervaren, hoe je thuis brood zou kunnen bak ken. Een interessante middag in dit project was eveneens het creatief werken met brood deeg. Het project werd afgesloten op wel zeer bijzondere manier de leerlingen van groep 4, die binnenkort hun Eerste Heilige Communie doen, deelden sa men met de leerlingen van groep 5, het brood dat zij op de bakkerij hadden gebakken, met alle leerlingen van de groepen 1 tot en met 5 tijdens een feestelijke avondmaaltijd op school. LEUSDEN - Op 11,12, 14 en 19 mei vinden in Leusden-zuid, in Leusden-centrum en in Achterveld inentingen plaats tegen difterie, tetanus, polio (DTP) en bof, mazelen, rode hond (BMR) en rode hond. De rode hond-inenting is uitslui tend voor meisjes, geboren in 1976. De DTP-BMR-inenting is voor jongen en meisjes, ge boren in 1978 en 1983. De uit nodigingen hiervoor zijn in middels verzonden. De inentingen vinden plaats op: maandag 11 mei 1987 in het wijk- gebouw van de Kruisvereniging, De Roo van Alderwereltlaan 13 te Leusden-zuid van 14.00 tot 15.00 uur. Rode hond van 13.30 tot 14.00 uur. dinsdag 12 mei 1987 in het wijkge- bouw van de Kruisvereniging, As- schatterweg 25 te Leusden-cen trum van 13.30 tot 14.00 uur. Rode hond van 13.15 tot 15.00 uur. donderdag 14 mei 1987 in het wijk- gebouw van het Wit-Gele Kruis, Walter van Amersfoortstraat 36 te Achterveld van 14.00 tot 14.45 uur. Rode hond van 13.30 tot 14.00 uur. dinsdag 19 mei 1987 in het wijkge- bouw van de Kruisvereniging, As- schatterweg 25 te Leusden-cen- trum van 13.15 tot 15.45 uur. Rode hond van 13.15 tot 15.45 uur. Wellicht ten overvloede wordt medegedeeld dat de oproepings- kaart(en) alsmede inentingspapie ren moeten worden meegebracht. Wie geen oproep heeft ontvan gen, kan kontakt opnemen met de afdeling Burgerzaken van de ge meentesecretarie, telefoon 941247 toestel 121 en 122. AMERSFOORT - De initiatief^ antroposofische geneesh Amersfoort organiseert binneü twee lezingen. Donderdag 1 spreekt de heer F. Wijnbergh, over 'Antroposofische uitga punten in de geneeskunst'. De eenkomst rond dit thema begirt 20.15 uur en wordt gehouden c Vrije school, Romeostraat Amersfoort. De volgende le gaat over 'Kanker, symptoom deze tijd? Over koude en ziektes', en wordt gehouden d de heer D. van Houten, aits- aanvangstijd en plaats zijn zelfde als bij de eerder genoe; lezing. De autotrekwedstnjd was iuet ai/een in Leusden nieuw: pas binnenkort zullen de Hooglanders er ook elders mee het land in gaan.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4