Stevige briefwisseling ussen VVD en Leusden'85 I bewoners vragen om veiliger straten in woonbuurten l«acco opende nieuw bedrijfspand zakelijkheden Nieuw college van GS provincie Utrecht itlatingen raadslid Joop Kool (Leusden'85) direkte aanleiding: Iverlegcommissie Verkeer behandelde tal van kwesties: ezellige receptie na opening door burgemeester: Sjops in Biezenkamp DINSDAG 5 MEI 1987 (van de redaktie) LEUSDEN - Tussen de gemeenteraadsfracties van WD en Leusden'85 is een stevig te noemen briefwisseling op gang gekomen. Direkte aanleiding daartoe zijn de uitlatingen van raadslid Joop Kool (Leusden'85) tijdens de laatste twee raadsvergaderingen. De heer Kool suggereerde toen, dat er mogelijk verban den zouden bestaan tussen raadsleden en het Leusdense aannemingsbedrijf Van Schoonhoven BV. De heer Kool deed die uitlatingen tijdens een in Leusden al oude discus sie over de vraag, of het niet eens tijd wordt dat er ook in Leusden meer openbaar wordt aanbesteed, in plaats van ondershands. lek De opmerkingen van de heer to ol werden hem in de raadsver- ou' dering van maart al met in dank jenomen. In eerste instantie n(* ird hem gevraagd, zijn woorden EN ug te nemen. Toen de heer Kool weigerde, werd hem vervol- ns gevraagd zijn - in vragende °9 im gestelde - beschuldigingen te 'f0 wijzen. de raadsvergadering van april werd hem dat nog een keer ge vraagd, waarna de heer Kool de bewijsstukken aan burgemeester Rademaker overhandigde. Die bewijsstukken blijken te be staan uit correspondentie van twee bedrijven en een bank, gericht aan Anneke Eman. Mevrouw Eman is, zo is bekend, met wethouder Jan Wagenaar (VVD) in een civiele procedure gewikkeld over de be taling van een houten huis. Uit de betreffende correspon dentie valt op te maken, dat de firma Van Schoonhoven bij de bank voor een ton garant stond voor een lening aan mevrouw Eman. Dat blijkt uit een brief van de betref fende bank, de ABN, aan mevrouw Eman. Die brief dateert van 28 ja nuari 1983. De twee andere brieven betref fen offertes aan mevrouw Eman voor de bouw van een aantal hou ten woningen. Het gaat daarbij om Van Schoonhoven BV (30 augustus 1983) en om UBA BV (21 oktober 1983). Uit de brieven valt echter ner gens de betrokkenheid van een raadslid of van een wethouder op te maken. Het enige wat men zou kunnen veronderstéllen is, dat wet houder Jan Wagenaar mogelijk zijn connecties heeft gevraagd, me vrouw Eman behulpzaam te zijn. Maar dat is uit de voorliggende stukken niet op te maken, laat staan te bewijzen. BRIEF De stukken van de heer Kool, zoals die ter inzage zijn gelegd, blijken nu voor de WD-fractie aanleiding te zijn geweest, in een open brief aan te dringen op het terugnemen van hetgeen de heer Kool suggereerde. 'In de Raadsvergadering van 23 april 1987 heeft u naar aanleiding van een door mevrouw E.M. Blom - de Groot gestelde vraag medege deeld, dat u beschikte over bewijs materiaal, waaruit zou blijken dat één of meer leden van de gemeen teraad belangen zou(den) hebben bij tenminste één Leusdens bedrijf. U heeft, daartoe uitgenodigd door mevrouw Blom, enkele stukken overhandigd aan de voorzitter van de raad, waarbij door ons slechts geconcludeerd kon worden, dat het ging om het door u bedoelde specifieke bewijsmateriaal', aldus de WD-fractie. Alrich Parson (WD): '...wel dege lijk beschuldigingen... ONDERNEMERS TJ verklaarde tevens er geen be zwaar tegen te hebben om deze stukken ter inzage in de raadska mer te leggen. Na lezing van één en ander moeten wij concluderen, dat het gaat om gegevens inzake een kredietverlening met een daaraan verbonden borgstelling en een za kelijke offerte. Dit alles heeft uit sluitend betrekking op in Leusden gevestigde ondernemers. Wij ver mogen niet in te zien, dat deze 'be wijzen' ook maar op enigerlei wijze uw zeer ver gaande beweringen kunnen staven', zo schrijft de WD-fractie. Tenslotte vraagt de WD-fractie de heer Kool, nu hij zijn beschuldi gingen niet waar kan maken, ze terug te nemen. PRETENTIE De fractie van Leusden'85 rea geerde op die brief met een eigen schrijven. 'Op de allereerste plaats vragen wij ons af waar uw fractie de pretentie vandaan haalt om een raadslid van een andere fractie schriftelijk ter verantwoording te roepen', zo vraagt de gemeente- f raadsfractie van Leusden'85 zich af. Leusden'85 is van mening, dat de laatste tijd 'vanuit een bepaalde richting" wordt geprobeerd de heer Kool in een slecht daglicht te stellen. 'De toekomst van de gevestigde orde in politiek Leusden (en dus ook voor uw WD) ziet er slecht uit en daarom denkt u waarschijnlijk te mogen natrappen naar Leusden'85, die in één jaar tijd uw politieke oppervlakkigheid van de afgelopen jaren heeft blootgelegd', aldus de Leusden'85-fractie. Vervolgens geeft Leusden'85 aan de hand van de notulen van de betreffende raadsvergadering aan, dat de heer Kool niet meer gedaan heeft, dan zichzelf iets af te vragen. Dat zou wethouder Jan Wagenaar hebben uitgelegd als een beschul diging, die niet waar te maken is. Leusden'85 noemt dat voorbeelden van slecht luisteren en slecht lezen, en noemt de bnef van de WD 'spij- kers-op-laag-water-politiek.' TOELICHTING De fractie van Leusden'85 wijst er verder op, dat de heer Kool heeft laten weten, dat bij de betreffende papieren een verhaal hoort, een mondelinge toelichting. Verder zijn de stukken nog niet volledig, volgens Leusden'85. Er hoort nog Joop Kool (Leusden'85): '...monde linge toelichting...' een brief bij van het N.B.A. aan de heer Wagenaar. Voor wat betreft de mondelinge toelichting is overi gens tijdens de laatste raadsverga dering afgesproken, dat die m de commissie voor Algemene Be stuurszaken aan de orde kan ko men. Die vergadering is komende donderdag. REACTIE De fractie van de WD heeft in middels weer een brief verstuurd aan Leusden'85, als reactie op het laatstgenoemde schrijven. Daarin stelt de WD, de openbare discus sie over dit onderwerp niet uit de weg te willen gaan. Voor wat betreft de vraag aan de heer Kool, om zijn eerder geuite woorden terug te willen nemen, stelt de WD-fractie, dat men even goed als een ander het recht heeft, vragen te stellen. "Duidelijk is inmiddels, dat de gemaakte opmerkingen wel dege lijk als beschuldigingen moeten worden gezien', aldus de fractie voorzitter van de WD, Alrich Par son. Hij is van mening, dat als de heer Wagenaar een dubieuze rol ge speeld zou hebben, men dat maar aan moet tonen. De fractievoorzit ter van de WD stelt daarbij, er pnjs op te stellen als de zaak in een open en collegiale sfeer bespro ken kan worden. 'Wij stellen na melijk prijs op een werkbare sfeer in de gemeenteraad', aldus Alrich Parson. zo (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De overlegcommissie verkeer behandelde dinsdag tal van zaken waarbij bewoners aandacht vroe gen voor veiliger verkeerssituaties in hun woonbuurt. De onderwerpen die aan de orde kwamen varieerden van een verzoek om een simpel voetpaadje aan te leggen voor 3(26 schoolkinderen tot een dringende wens om te komen tot 2(25 jmelheidsbeperkende maatregelen in de wijk Zwanenburg en Munnikhove. 0(19 ust overlegcommissie verkeer be- i uit een aantal gemeente lieden, afkomstig uit verschil- ie raadsfracties, aangevuld een deskundige, commissie is in het leven ge pen om indieners van veizoe- die het verkeer betreffen, de x>r tegenheid te bieden hun ver- ek nader toe te lichten. De over- xommissie stelt, na het aanho- van betrokkenen een advies ettj die win aal 1! :et,w gesla i Na^an het college of aan de raad. horen" van betrokkenen ge- tijdens een openbare verga- kee|ng, het opstellen van het ad- gebeurt in beslotenheid. Na keer eerder vergaderd te Nai ben heeft de overlegcommis- esp€ aar werkwijze iets veranderd, en f ige week dinsdag kwamen indieners van verzoeken ach- ilkaar aan het woord, waarna ommissie in beslotenheid ver vergaderde. Voorheen moes- alle belangstellenden na elke lnerJ. chting op een verzoekschrift, lisatif de vergaderruimte verlaten om de commissie in de gelegenheid te stellen in beslotenheid direct een advies op te stellen. CLARENBURG De heer R.G. Tijmensen kreeg vo rige week dinsdag uitvoerig de gelegenheid om zijn grieven rond de verkeerssituatie in de wijk Zwanenburg uiteen te zetten. De heer Tijmensen vroeg aandacht voor de levensgevaarlijke tonelen die zich soms afspelen in de boch ten van de weg Clarenburg. Mede namens andere bewoners van de wijk vroeg de heer Tijmensen de gemeente om zo snel mogelijk maatregelen te nemen. Het grootste probleem wordt ver oorzaakt door het soms zeer hard rijden van weggebruikers. Vooral motorrijders scheuren vaak met hoge snelheid door de bochten. Aan de hand van een tekening toonde de heer Tijmensen welke problemen er naar de mening van de bewoners bestaan. Ook werd aangegeven hoe de problemen mogelijk opgelost kunnen wor den. Als eerste in de rij vragen de be woners om een veiliger oversteek in de wat genoemd wordt "Tweede Clarenburgse bocht". Bewoners willen ter hoogte van de huisnummers 16 en 18 een ze brapad omdat dit dan als het ware een beschermd verlengstuk zou worden van de voetpaden. Om de verkeerssnelheid omlaag te krijgen vraagt de wijk zich af of het niet mogelijk is om de maxi mum snelheid terug te brengen door een snelheidsbeperking op te leggen van maximaal 30 kilome ter per uur. De politie zou de inge stelde maximumsnelheid dan re gelmatig moeten controleren, om dat ook de wijkbewoners wel we ten dat het instellen van een maxi mumsnelheid weinig zin heeft. Het invoeren van eenrichtingsver keer voor de straat Mariënhove zou volgens de heer Tijmensen ook bijdragen aan de verkeersvei ligheid. De heer Tijmensen stelt voor om de situatie zodanig te ma ken dat alleen verkeer vanuit de bocht in Clarenburg, Mariënhove binnen kan rijden. Het liefst zouden de bewoners zien dat er in Clarenburg ver keersdrempels worden aange bracht. Men is echter wel zo realis tisch om te beseffen dat deze maatregel wel eens niet haalbaar zou kunnen zijn omdat bijvoor beeld het busverkeer veel hinder zou ondervinden van drempels in de weg. EERDER De bewoners van de wijk hebben al eerder bij de gemeente aange klopt met een verzoek om maatre gelen te nemen. Een jaar geleden heeft de gemeente Leusden de bewoners echter laten weten dat de wijken zodanig zijn aangelegd dat hoge snelheden in de wijk nauwelijks mogelijk zijn. De ge meente verwees naar de slechte mentaliteit van weggebruikers. Of het college nu het standpunt gaat wijzigen zal mede afhangen van het advies dat de overcommis- sie zal uitbrengen. KINDEREN Het verzoek van de heer Tijmen sen werd dinsdagavond als het ware bekrachtigd door mevrouw Hooft, die ook was opgeroepen om haar probleem nader toe te lichten. Mevrouw Hooft vroeg aan dacht voor Benedïctijnenhove, de straat die het verlengde vormt van Clarenburg. Mevrouw Hooft zou graag zien dat juist in de bochten parkeer- of stopverboden komen. "Het is voor kinderen levensge vaarlijk om m onze buurt op straat te spelen", zo lichtte mevrouw Hooft haar probleem toe VERKEERSDREMPELS Het onderwerp verkeersdrempels werd ook naar voren gebracht door een deputatie van bewoners van huizen aan de Claverenblad- straat. Toen de bewoners hun wo ning betrokken waren er in hun straat verkeersdrempels aange bracht. Om voor de aanwonenden onduidelijke reden zijn deze drempels een paar jaar geleden weer verlaagd, zodat ze nu elke snelheidsremmende functie heb ben verloren. "Gewoon een verhoging in de weg heeft geen enkele zin", zo weten de bewoners uit ervaring. Vanuit het verleden weet men, dat automobilisten soms over het trot toir gaan rijden om een verkeers drempel geheel of ten dele te om zeilen. De bewoners van de Cla- verenbladstraat zouden graag zien dat in hun straat, bij de huisnum mer 105 en 119, drempels komen zoals die ook in de Wildenburg- straat te vinden zijn. Deze drem pels maken het onmogelijk om zonder snelheid te verminderen door te rijden. Andere onderwerpen die dinsdag ter sprake kwamen waren het aan brengen van voetpadverlichting in de wijk De Wetering en het ver zoek om een smal voetpad te ma ken voor schoolkinderen van de basisschool "De Heerd". Voorzitter Ton Voortman van de overlegcommissie beloofde alle opgeroepen mensen dat wat hem betreft de verzoeken snel behan deld zouden worden. Met nadruk zei het raadslid er echter bij dat verdere behandeling afhankelijk is van de snelheid waarmee het college en de raad nu te werk gaan. "Over vijf of zes weken zult u naar mijn mening wel een defini tief antwoord hebben", aldus de voorzitter van de commissie. LEUSDEN/UTRECHT - Provin ciale Staten van Utrecht hebben dinsdagmiddag Mr. D.H. Kok (WD) uit Utrecht en mevrouw T. Poortenaar-Sikkema (PvdA) uit Bilthoven tot lid van Gedepu teerde Staten gekozen. Zij volgen daarmee drs. G.C. de Haan (WD) en ir. J.D. Hoepelman (PvdA) op. De verkiezing van Kok en Poor tenaar is geen verrassing. Beiden waren voor de Statenverkiezin gen van maart door hun partij als tweede op de lijst geplaatst. In het college van Gedeputeerde Staten werden verder de CDA- ers G.C. van Wijnbergen en G.W. Schapenk, de PvdA-er J. Hoek stra en de WD-er C.G.J. van den Oosten herkozen. Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht - het dagelijks bestuur van de provincie - blijft ook de komende vier jaar samenge steld uit twee leden van elk van de drie grote fracties. Na de verkiezin gen van maart hebben de chris ten-democraten negentien zetels m de Provinciale Staten, terwijl de so ciaal-democraten er zestien en de liberalen er elf bezetten D'66 en de kleine partijen ter linker en ter rechter zijde zijn formeel wel bij voorbereiding van de collegevor ming betrokken geweest, maar hebben zich - zoals verwacht - geen plaats in het college kunnen verwerven. DWARSLIGGEN Wel zijn klem links en klein rechts erin geslaagd, om de plannen voor toewijzing van de commissie-plaat sen in hun voordeel bij te stellen. De meeste provinciale beleidsza ken worden in de Statencommis sies behandeld alvorens ze eventu eel in de Provinciale Statenverga dering in stemming komen. Het aantal commissies zal door het nieuwe college van achttien naar tien worden teruggebracht en te gelijkertijd wilden de grote par tijen het aantal plaatsen per com missie zodanig verminderen, dat kleine partijen ieder slechts in vijf commissies vertegenwoordigd zouden zijn. Wanneer zowel PPR en PSP/CPN (klem links) als SGP en GPV/RPF (klein rechtst) het onder ling met over een verdelmg eens zouden kunnen worden, zouden Gedeputeerde Staten de commis sies van bovenaf toewijzen. Doornaar Henk Branderhorst (PSP/CPN) - die dinsdagmiddag als nieuw Statenlid is geïnstalleerd - trok vooraf al fel van leer tegen deze plannen, die hij 'ondemocra tisch en principieel onjuist' noemde. Ook zijn collega W. Nag- tegaal mt Leersum (SGP) was met gelukkig met zo'n verdeling. 'Het is wenselijk dat je een stuk in de com missie kimt bespreken voordat het m de Staten komt', aldus Nagtegaal, die er verder op wees 'dat de kleine fracties m de Statenverga dering dwars kunnen gaan liggen en de zaak flink kunnen ophouden. Volgens mij is juist daarom is het beleidsprogramma van GS op dit punt aangepast.'Kleme partijen redden commissie-zetels Het nieuwe college heeft ook de portefeuilleverdeling vastgesteld. Die ziet er als volgt uit: Commissaris van de Koningin jhr.drs. P.A.C. Beelaerts van Blok land: algemene coördinatie, juridi sche zaken, de Archiefwet en za ken betreffende de vergaderin gen van Provincale Staten en de statencommissies, rampenbestrij ding, voorlichting, inspraak, Wet Openbaarheid van Bestuur, in terne controle, ontwikkelingssa menwerking, bureau griffier, me debewind; drs. A.G.W. Schapenk (CDA): ruimtelijke ordening en volkshuis vesting, inclusief woonschepen en woonwagenwet en stads- en dorpsvernieuwing; jeugdhulpver lening; Ir. G.C. van Wijnbergen (CDA): milieubeheer algemeen, inclusief milieubeheer water, lucht, bodem en afvalstoffen; recreatie, sport en toerisme, landinrichting en agrari sche zaken; informatievoorziening en automatisering; J. Hoekstra (PvdA): provinciale fi nanciën en planning, personeels zaken en organisatie alsmede in terne zaken en huisvesting; cul tuur, vorming en onderwijs als mede emancipatie, monumenten en archeologie; Mw. T. Poortenaar-Sikkema (PvdA): gezondheidszorg, oude renbeleid, maatschappelijk wel zijn; natuur en landschap, waar onder relatienota, alsmede ecolo gie; C.G.J. van den Oosten (WD): eco nomische zaken en werkgelegen heid; waterbeheer. inclusief kwantitatief grondwaterbeheer, waterkeringen en waterschapsbe- leid; toezicht op gemeenten (fi nanciën, belastingen, strafveror deningen); Mr. D.H. Kok (WD): bestuurlijke organisatie; energie- en drinkwa tervoorziening; wegen, verkeer en vervoer, waaronder vaarwe- genbeheer; ontgrondingen; orga nisatie welzijnsbeleid. !USDEN - Op dinsdag 27 april jl. was het voor de heer en rouw Van Maarseveen en hun kinderen een dag om niet te leten. Na jaren van tijdelijke onderkomens was het einde rover: burgemeester J. W. M. Rademaker kon een prachtig w gebouw openen. Alvorens hij de sleutel in het sleutelgat stak, hield hij een toe spraak tot de aanwezigen onder een stralende, warme zon. Hij voerde zijn gehoor terug naar tij den van weleer. Reeds m 1976 was teneur van de nieuwe cafetaria, die Jacco vorige week in gebruik nam. er bij de gemeente Leusden een aanvraag van Jacco binnengeko men voor een standplaats: de voor keur ging uit naar een plekje in het noodwinkelcentrum. Daarna werd er een ventvergunning afgegeven. Allerlei problemen hebben er voor gezorgd, dat een definitieve vergunning maar steeds uitgesteld werd. Burgemeester Rademaker zei o.éL: „Vooral in Leusden zijn de mensen eerder bang dan enthou siast!" De burgervader bracht de men sen in herinnering dat Jacco een bijzonder goede naam had opge bouwd bij zeer vele bouwvakkers, toen zijn onderkomen gevestigd was aan een moddenge Smous- sesteeg. In 1978 kreeg Jacco van de gemeente te horen, dat hij zélf een ander plekje mocht uitzoeken: zo kwam er onder meer een tijdelijke standplaats aan de Hamersveldse- weg. Dat duurde tot 30 augustus 1979. Een tijdelijk onderkomen werd daarop gevonden in de on middellijke nabijheid van „De Hak- horst", iets wat verontruste buurt bewoners tot gevolg had. Terwijl de tijdelijkheid van deze locatie een periode van maximaal vijf jaar inhield, werden dat in totaal acht jaren. De burgemeester vertelde, dat problemen rond het noodwin kelcentrum een belangrijke steen aan allerlei vertragingen hebben bijgedragen. De burgemeester sprak zijn blijdschap uit over het feit dat het definitieve gebouw van Jacco nog nét voor Koninginnedag in gebruik kon worden genomen. Hij sprak woorden van waardering en hulde voor het doorzettingsvermogen en de ontembare werkenergie van de familie van Maarseveen, ondanks toch wel vaak duidelijke aanwe zige risico's. Burgemeester Rade maker vertrouwde op goede con tacten met de omwonenden. De openingsdaad zelf bestond uit het openen van de deur van het bednjf. De burgemeester draaide zich om alvorens de sleutel om te draaien en vroeg of het pand elek tronisch was beveiligd: dat bleek het geval te zijn. Hierna was het open dag voor genodigden en andere aanwezi gen. Jacco het merken een uitste kende gastheer te zijn en ver wende zijn belangstellenden met heerlijke hapjes en drankjes. Een uitermate gezellige receptie die tot 's avonds laat heeft geduurd. De heer Van Maarseveen toonde zich een bijzonder gelukkig mens Vooral het laatste half jaar werd het steeds moeilijker m de nood ves tiging aan de overkant: langzamer hand begonnen allerlei apparaten het te laten afweten. Jacco bena drukte in karakteristieke woorden: „Mens blijven, dat is het kardinale punt." LEUSDEN - Vorige week vnjdag opende 'Sjops' een nieuwe zaak in De Biezenkamp. De winkel biedt onder meer kantoorartikelen en tijdschriften. De nieuwe zaak is gevestigd op de Biezenkamp 11, de plaats waar vroeger de Drop-in zat. Op de foto een overzicht van het interieur van de zaak.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7