'Voor gemeente is de kous af Zaak wordt verder in beslotenheid behandeld Binnen afzienbare tijc start bouw nieuw Kruisgebouw Boekhandel Vos 'op 't Hoekje' heropend zakelijkheden Kantongerecht Amersfoort Tierlantijn heropend leusder krant Burgemeester over auto-schades na incident met teren van wegen: Affaire rond uitlatingen raadslid joop Kool leidt tot aparte vergadering: Bouwvergunning inmiddels verleend: DINSDAG 12 MEI 1987 (van de redaktie) LEUSDEN - De automobilis ten, die vorig jaar onverwacht schade aan hun auto opliepen doordat pas geteerde wegen in de gemeente Leusden niet voldoende gehard bleken te zijn, kunnen een schadever goeding van de kant van de gemeente wel vergeten. Dat bleek vorige week tijdens de vergadering van de commis sie Algemene Bestuurszaken. Toor de gemeente is de kous af, zo liet burgemeester Ra demaker weten. De burgemeester toonde overi gens alle begrip voor teleurge stelde automobilisten. 'Formeel treft de gemeente echter geen blaam, dus is de gemeente ook niet gehouden, schadevergoeding uit te keren. Als automobilisten op Leusdense wegen rijden, lopen ze Jan Jacobs (PvdA): '...handelwijze raadslid onwaardig...' nu eenmaal een zeker risico', aldus de heer Rademaker. Daarmee was het verhaal uit. In een vonge commissievergadering was er nog op aangedrongen, dat het college van B&W zou zoeken naar 'een meer elegante oplossing.' De reden daarvan was niet zo zeer, dat de gemeente daadwer kelijk aansprakelijk zou zijn, als wel dat een aantal automobilisten op de gemeentewerf was geholpen met het schoon maken van hun auto, en anderen met. Men had er begrip voor, dat die gang van za ken tot een onbevredigd rechtsge voel had geleid. Bovendien bleek, dat er m elk geval één automobilist was, m de persoon van het gemeenteraadslid Joop Kool, die een geldelijke ver goeding had gehad van het bij het wegenonderhoud betrokken be drijf, de firma Van Schoonhoven BV. Over de gang van zaken, die daartoe had geleid, lag kennelijk een verslag in de raadskamer, aan gezien meerdere raadsleden daar op in gingen. De heer Kool zou daarin worden omschreven als 'met een kronkel in zijn hoofd.' ONWAARDIG Jan Jacobs (PvdA) zei er het vol gende over: 'Als het verslag juist is, heeft de heer Kool gebruik ge maakt van zijn positie als raadslid. Dan is hij behoorlijk fors te werk gegaan en heeft hij gedreigd, ge bruik te maken van zijn mogelijk heden. Een dergelijke houding is een gekozen raadslid onwaardig.' Alrich Parson (WD) beperkte zijn kommentaar op het betref fende verslag tot de woorden: 'Ik hoop met, dat het waar is.' Tegenover het verslag van het bedrijf staat overigens uitdrukke lijk de al in een eerder stadium door de heer Kool afgelegde ver klaring, dat men hem bij de firma Van Schoonhoven verzekerd heeft, dat er nog zeven of acht andere gedupeerden schadeloos gesteld zijn. Burgemeester Rademaker: '...auto- mobilisten lopen op Leusdense we gen nu eenmaal een zeker risico... PROEFPROCES Leusden'85 wil, zo meldt men, overigens graag in kontakt ko men met de gedupeerden. De re den daarvan is, dat Leusden'85 j een proefproces wil gaan voeren om op die manier te proberen, de j schade alsnog te verhalen. Dat doet men met name voor diege-j nen, die geen rechtsbijstandsver-I zekering hebben. Gedupeerden kunnen zich mel den bij raadslid Joop Kool, tel. 943506. (van de redaktie) LEUSDEN - De affaire rond de uitlatingen van het Leusden'85-raadslid Joop Kool krijgt zijn vervolg in een besloten vergadering van de commissie voor Algemene Bestuurs Zaken. Op uitnodiging van burgemeester Rade maker stemde de heer Kool in met een dergelijke, besloten bijeenkomst. Ook hij achtte het, gezien het privé-karakter van de zaak, beter als de kwestie verder achter gesloten deuren wordt behandeld. Dat bleek vorige week tijdens de vergadering van genoemde commissie. Daar ging overigens wel een hoogst eigenaardig staaltje van vergaderen aan vooraf. Ten eerste verzuimde burgemeester Radema ker, als voorzitter, te melden dat het commissielid van het CDA, Ma- rius Boersen, later op de avond zou vertrekken. Normaal zou dat niet zo'n punt zijn geweest, maar dit keer had dat vertrek gevolgen, die fatsoenshalve wel gemeld hadden moeten worden. Ten tweede zat die avond Alrich Parson voor de WD in de commis sie. De vraag was, of dat juist was. Zijn fractiegenoot Joost de Jongh is namelijk benoemd tot lid van de commissie, en als plaatsvervang ster is Lily van Amerom aangewe zen. Beiden waren blijkbaar ver hinderd, waardoor Parson waar nam. Dat leidde er echter wel toe, dat er na het vertrek van Marius Boersen niet eens een quorum aan wezig was. Ook Ep Oostra (D66) en Harm Offereins (GPV/SGP) hadden namelijk laten weten, verhinderd te zijn. Intussen zaten Joop Kool en me vrouw Anneke Frequin-Eman, die een toelichting op de overgelegde bneven zou geven, op de publieke tribune te wachten tot de kwestie aan de orde zou komen. Dat zou, zo had de heer Radema ker de avond ervoor tijdens een andere vergadering toegezegd, gebeuren bij het agendapunt 'me dedelingen.' Maar toen dat aan de orde kwam, meldde de heer Radema ker, dat hij enkele punten wel tij dens de rondvraag zou behande len. Toen het zover was, waren als commissieleden alleen nog de heer Jacobs (PvdA) en de heer Blauw, het kersverse raadslid van Leusden'85 als als zodanig be noemde commissieleden aanwe zig. TRIEST Joop Kool konstateerde daarop, dat het erg triest was, dat het CDA nu wegliep. 'Eerst heeft men bij monde van mevrouw Blom ge vraagd om de stukken, en als ze dan besproken zullen worden, loopt men weg. Dat is een trieste zaak', aldus Kool. Daarop suggereerde burge meester Rademaker, dat het mis schien beter was, de zaak in beslo tenheid af te handelen, omdat hij het beter achtte, dat er in het open baar niet over personen gesproken zou worden. Daar stemde Joop Kool mee in. Wel refereerde de heer Kool nog aan een krante-artikel van fe bruari 1985. Daann stelt wethouder Jan Wagenaar (WD), dat hem niets bekend is van een garantieverle ning van de firma Van Schoonho ven aan mevrouw Eman, ten be drage van een ton. Uit de inmiddels in de raadskamer gedeponeerde stukken blijkt er echter wel een dergelijke garantie te zijn afgege ven. Wethouder Wagenaars partijgenoot Alrich Parson bleek ovengens geen enkele moeite te hebben met een openbare behan deling van de zaak. 'Ik heb heel goed gehoord, dat het de heer Kool was, die vroeg om behandeling in beslotenheid', aldus Parson. Hij bleek voorstander te zijn van het 'goed doorspreken van de zaak, om ze te beoordelen op wat ze waard is.' Tenslotte merkte de libe rale fractievoorzitter over de be sloten behandeling nog op: 'Het is voor mij onbestaanbaar, dat het be sloten blijft.' BESLOTENHEID Dat hij instemde met behande ling van de zaak in beslotenheid vloeit, aldus Joop Kool, voort uit de gang van zaken tijdens de verga dering van de commissie ABZ. 'Ik ben op zich geen voorstander van beslotenheid. Maar als de burge meester het vraagt, en als er haast geen commissieleid meer aanwe zig is, dan houdt het op. Dan moet het maar besloten, maar wel als iedereen er is', aldus Kool. 'Ik vond het bedroevend. Eerst wil het CDA, dat de zaak behan deld wordt, en als het dan zo ver is, lopen ze weg. Dan heeft behande- Een jongen uit Amersfoort had op een nacht met zijn auto dusdanig over de Stadsring gecrosst, dat de officier op de strafzitting van 7 mei zei, getwijfeld te hebben of hij het onder misdrijf of overtreding moest thuisbrengen. Het was het laatste geworden en daarom was het nu een kantongerecht-zaak. Volgens afgelegde verklaringen had hij wild en hard gereden. Bij een bocht was hij tegen een licht mast en een electriciteitskastje ge botst. De auto vloog in brand en nog net op tijd waren de twee in zittenden er uitgehaald Na een maand ziekenhuis waren ze her steld en zo was het ongeluk op het nippertje nog goed afgelopen. Het feit dat verdachte ook nog on verzekerd gereden had, maakte de zaak niet beter en de officier kwam dan ook met een zware eis: 1000,- boete, 6 maanden onvoor waardelijk het rijbewijs kwijt en ook nog 4 maanden voorwaarde lijk. De raadsman beaamde de ernst van de zaak, maar wees ook op de enorme consequenties van een onvoorwaardelijke veroordeling voor de toekomst van de jongen. "Na 5 jaar werkeloos te zijn ge weest, volgt hij nu met succes een cursus voor rijschoolhouder/in structeur. Hij is inmiddels voor het eerste gedeelte geslaagd, maar een onvoorwaardelijke ontzeg ging betekent het einde. Dat is zo iets als een pianist zonder han den." "Een pianist zonder piano" corri geerde de officier, die geen re den zag om zijn eis te matigen. De kantonrechter, Mr. du Pon, kwam tot een veel mildere uit spraak. "Ik ben bereid om uw rij gedrag van die avond als een één malige uitschieter te zien. Maar voor het njden zonder verzeke ring is geen enkel excuus denk baar, daar til ik het zwaarste aan." Zo kwam hij tot een boete van 750,- en alleen een voorwaarde lijke ontzegging voor 3 maanden, gekoppeld aan het onverzekerd rijden. Verdachte reageerde zeer opgelucht, de officier overweegt hoger beroep. Een jongen uit Renswoude was met zijn auto op de Vlieterweg in Scherpenzeel van de weg afge raakt en in een greppel beland. "Er stak een konijn en ik wilde waarschijnlijk uitwijken" was zijn verklaring. Uit het politierapport bleek niets van een ondeugde lijke auto of onverantwoord rij gedrag. De gevolgen waren wel aanzienlijk geweest: diverse inzit tenden waren met verwondingen en kneuzingen in het ziekenhuis beland en de auto was total loss. "Konijn of geen komjn, uw schrik reactie is misschien begrijpelijk, maar niet juist" vond de officier. De jongen werd tot 100,- boete veroordeeld wegens het niet goed onder controle hebben van de auto Een automobilist uit Scherpenzeel had op de Prinses Irenelaan geen voorrang verleend aan een auto die van rechts kwam. "Ik kwam juist van het kerkhof vandaan en was nog in gedachten bij de begrafenis die ik net mee gemaakt had" vertelde hij. Hoewel het standaardtarief voor een voorrangsfout 150,- kreeg hij 100.- boete opgelegd omdat er emg begrip was voor de reden van zijn afwezigheid en de schade bovendien correct was af gewikkeld. Het feit dat er nog geen verkeersovertreding op zijn naam stond, hoewel hij 80.000 krn per jaar rijdt, pleitte ongetwijfeld ook in zijn voordeel. Tegen een automobilist die Baarn over de overweg gereden was, terwijl de rode knipperlich n ten al brandden, werd 75, geëist. Hoewel dit bedrag al lagerfe was dan het standaardtarief, was |e het in de ogen van verdachte nog c te veel, want hij vond zelf een be g roep op overmacht op zijn plaats, Omdat het die avond nl. zeer glaJfc was geweest vanwege ijzel en eer g auto achter hem meer vaart had il; gehad dan hijzelf, had hij ge meend dat de kans op een onge luk groter was bij remmen dan bi doorrijden. De officier vond echter dat hierL geen sprake was van afwezigheic van alle schuld en dat de polity u terecht dit soort spoorwegovei 10 gangen goed in de gaten houdt, "Ik weet niet of het van belang is' sprak verdachte tenslotte, "maajy de straat is niet juist omschreven 0i Ik reed op de Stationsweg en me p op de Gen. v. Heutszlaan". Da ;e bleek te kloppen met de situatu jr en bleek inderdaad van belang want om die reden moest er vrij K spraak volgen. Joop Kool (Leusden'85): '...tnest, dat het CDA wegloopt...' ling van de zaak op zo'n moment ook geen zin meer.' 'De manier waarop het gespeeld wordt, vmd ik schandalig. De bur- gemeester zou het behandelen bij de mededelingen. Dat gebeurde i niet, en zo hebben we twee-en- I een-half uur zitten wachten. En dan loopt het CDA weg, en moet de zaak maar later worden behan- deld. De burgemeester gaf nog toe, dat hem was gemeld, dat de heer Boersen weg moest. Dat had hij toch ook aan het begin van de ver gadering kunnen melden? We had- I den ons zelfs aangemeld om juist over dit onderwerp te kunnen spreken, vanaf de openbare tri- bune. Daar kon toch geen misver stand over bestaan?', aldus Kool. 'Dat ik tenslotte maar ingestemd heb met een besloten behandeling vloeide op dat moment ook meer voort uit de gedachte, dat de kwes tie dan in elk geval nog behandeld zou worden. Anders kun je het he- i lemaal wel vergeten, denk ik.' ACHTERVELD - Sinds jaren is er tussen de verschillende wer kers in de eerstelijnsgezondheidszorg in Achterveld, zoals de wijkverpleegkundige, huisartsen, matschappelijk werkers, fysiotherapeuten, regelmatig overleg. Overleg om te komen tot een goede afstemming van eikaars werkzaamheden in het algemeen, maar ook vooral rond bepaalde, concrete gevallen. Niet alleen be tere afstemming vindt plaats m deze besprekingen maar ook kun nen de werkers elkaar goede raadgevingen geven m bepaalde probleemsituaties. Dit alles vindt plaats in besloten sfeer, om zoveel mogelijk privacy van de mensen waarom het gaat te bewaken. Er wordt vooraf ook in principe toe stemming gevraagd aan de perso nen waarover het gaat. Deze samenwerking is eigenlijk al jaren subsidiabel. Er is echter in het verleden weimg aanleiding geweest subsidie aan te vragen vanwege de geringe extra kosten die ervoor gemaakt werden. Nu echter naast het wijkgebouw, waarin naast de wijkverpleging, de maatschappelijke dienstverle ning, de gezins- en bejaardenzorg, fysiotherapeuten, diëtiste, nu ook de huisartsenpraktijk met apo theek gevestigd wordt, is er aan leiding geweest wel subsidie aan te vragen. Mondeling is al toege zegd, dat de gevraagde subsidie verleend zal worden. Bij de ver bouw van het Kruisgebouw komt nu een centrale ingang voor alle werksoorten. Bij deze centrale in gang komt ook een balie die be mand moet worden. Part-time daar ook subsidie voor te krijgen Om deze subsidie te bemachtig* heeft men een lange weg moet* gaan. Inmiddels is er ook ec stichting in het leven geroep* die de gelden beheert. Naast de huur en centrumassistï tie, krijgt men ook subsidie omi bevollang meer te informeren mee te laten denken. Te denk valt aan voorlichtingsavond* een tijdschriftje enz. De Patiënten Belangen eniging Leusden-Achterveld, g daarin een belangrijke rol spele Diegenen die mee willen denk over de besteding van de sub diegelden wordt aangeraden takt op te nemen met deze v< eniging. De bouwvergunning is inmiddi verleend en binnen afzienbare ti kan worden begonnen met verbouwing en de nieuwbouw. ACHTERVELD - Woens dagmiddag vond de her opening plaats van de ge heel verbouwde zaak Boek handel Vos 't Hoekje aan de Hessenweg in Achterveld. De heropening werd ver richt door de voorzitter van de Achterveldse winke liersvereniging, S. van Wieringen en het bestuurs lid van Midden- en Klein bedrijf J. Coenen. Bij de heropening was van de zijde van het publiek, geno digden en collega's winke liers veel belangstelling. Voor de winkeldeur werd ge opend werd eerst het woord ge voerd door de heer Van Wierin gen. ,,Gijs en Ria en mevrouw Vos, we zijn vereerd dat wij als onderne mers en afgevaardigden van de Winkeliersvereniging in Midden- en Kleinbedrijf jullie verbouwde zaak mogen heropenen. Het is één van de oudste zaken van Ach terveld, 80 jaar bestaat de zaak nu, en weer is ze in een nieuw jasje Het glas werd tijdens de heropening van boekhandel Vos in Achterveld geheven op het sukses van de verbouwing. gestoken. In zeer korte tijd, na een lange tijd van voorbereiding, heb ben jullie in samenwerking met Achterveldse bedrijven deze ver bouwing tot stand gebracht." ,,Wij zijn ook blij als winkeliers, dat jullie zaak verbouwd en ver groot is. Dit trekt natuurlijk ook cliënten en dan gaat het gezegde van de winkeliers wel op, dat als het bij de een regent het bij de andere drupt." We zijn geen mensen van lange toespraken, maar willen wel met een passend gedicht de afgelo pen 22 jaar belichten. Amsterdam had vroeger een dichter Joost van den Vondel. Wij hebben ook een Joost, die heet wel geen Van den Vondel, maar uit zijn pen is dit ge dicht gekomen." Hierna lazen Joost en Siem om de beurt een couplet van het gedicht voor ,,25 april was het 22 jaar geleden dat jullie deze zaak overnamen En als je terugblikt in het verleden was dat een goede zet, dat zullen velen beamen. 2 mei 1969 begon je voor het eerst te verbouwen want je kreeg er een grote afde ling speelgoed bij knikkers, beren, spelletjes en springtouwen de Achterveldse jeugd was daar mee zeer blij November 1982, de tijden ver anderen en daarmee was het interieur aan vervanging toe en zoals vele anderen paste je ook de zaak aan. en hoe Het assortiment werd verder uit gebreid met sportartikelen en fournituren eigenlijk wera net toen al tijd voor het verwijderen van de nu verwijderde muren Ruimte is voor elke zaak een zorg i want als ondernemer denk je vooruit je investeert je geld met de toe- I komst als borg en U allen hier aanwezig weet, dat I kost een lieve duit Zaken doen is jullie lust en leven jullie verkopen talloze artikelen van encyclopedieën en de klok I heit negen tot sigaren, sigaretten en puzzel perikelen Voor Achterveld weer een forse aanwinst Wij feliciteren jullie met je durf en inzicht en wensen jullie veel succes met de nieuwe zaak." Hiema bood de jongste dochter Anka van de familie Voskuilen- Vos op een kussen de sleutel aan de heer van Wienngen aan, die i daarmee de toegangsdeur opende. Hierna konden de be- langstellenden de nieuwe zaak bezichtigen. Hiervan werd tot 20.30 uur druk gebruik gemaakt. Veel handen moesten worden ge schud, waarbij de gelukwensen gepaard gingen met een groot aantal cadeaus en bloemen. „We zijn hier heel blij mee", aldus Ria en Gijs Vos, ,,maar de aanwezig heid van al deze mensen is voor ons het belangrijkste." Het is een belevenis om nu deze nieuwe winkel binnen te komen. De winkel is een heel stuk groter geworden, waardoor het geheel nu veel overzichtelijker is gewor den. Men kan nu op het gemak winkelen, zonder elkaar voor de voeten te lopen. In 1907 begon mevrouw Van Bek- kum-Van de Wetering een winkel tje in o.a. kruisbeeldjes, kruisjes en kruizen enzovoort. Haar echt genoot, die koster was van de St. Joseph-kerk, hielp haar daarbij naast de uitoefening van zijn werk als koster, ook met de verkoop. De betreffende winkel werd later overgenomen door de zoon H. van Bekkum, nu verblijvende in huize St. Joseph. In 1965 werd de zaak gekocht door Tiemen Vos, die zijn dochter Ria in de zaak plaatste. Het assorti ment werd steeds meer uitge breid. In 1969 vond de eerste ver bouwing plaats en daarna nog maals in 1982. In 1973 werd de zaak door Ria, in middels getrouwd met Gijs Vo kuilen, samen met haar man v; haar vader overgenomen. De za groeide en bloeide en door b steeds meer uitbreiden van het a sortiment was ook nu de tijd gek men om de winkel weer uit breiden en geheel aan te passea Het resultaat mag ook nu zeker g zien worden. De beide eigenaressen m het nieuw ingerichte Tierlantijn. LEUSDEN - Zaterdag werd Tierlantijn heropend. Dit is een boerdenj-winkel in Leusden in oude spullen &K antiek. Er zijn vooral veel artikelen uit grootmoeders tijd te koop. Men kan er terecht voor serviesgc* glaswerk, keukenspullen, sieraden enzovoort. Ook zijn er meubelen te krijgen. Tierlantijn bestaat al zes jaar. maar nu werkt Annelies Lakeman samen met Jeannet Barnaud, vandaar her-opening De winkel bevindt zich aan de Hamersveldseweg 71. De openingstijden zijn elke viijd s\ 10.00 tot 21.00 uur. Elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. fes sy anc ;di<

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4