Gemeente gaat met VAD praten commentaren-— ■meningen- Het is voor de gemeente slikken of stikken' AD-woordvoerder Dijkhuizen over nieuwe dienstregeling: I leus—en k DIENST REGELING Onrust onder bevolking over vervallen bushaltes: oneel in De Witte Zaal 3ezers. schrijven- Bezwaar maken tegen wijziging VAD-buslijn Niet geloofwaardig Dotterbloem DINSDAG 12 MEI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN-APELDOORN - 'De VAD vindt het ook jammer, dat de bewoners van de wijken rond de Asschatterweg geen bushalte meer in de buurt hebben, maar op korte termijn is er geen andere mogelijkheid.' Dit zegt woord voerder A. Dijkhuizen van de N.V. Verenigde Autobus Diensten (VAD) over het feit dat de bussen van zijn maat schappij volgens de nieuwe dienstregeling niet meer over de Asschatterweg en de Traslus' bij het Valleikanaal rij den. De nieuwe dienstregeling gleed eind april bij de gemeente door de brievenbus en zal 31 mei ingaan. Vol gens Dijkhuizen kan de gemeente niets anders dat de regeling accepteren: 'Het is slikken of stikken.' Momenteel verzorgt de VAD h-Jwee lijndiensten in de gemeente. lijnen 106 en 118. Lijn 106 is het Bilrajekt Heiligenbergerweg. Noor- is lennslag, Torenakkerweg, As- >g chatterweg, Burgemeester De leaufortweg, Groene Zoom, La- ikslaan, Olmenlaan, Zwarteweg en id lorsterweg. Deze buslijn verbindt ii arneveld en Amersfoort, via de id taatsen Leusden en Achterveld. Ie lijn blijft onveranderd bestaan. )e naam wordt echter gewijzigd in 3i|l5. De andere bestaande lijn 118 eiletreft het trajekt Heiligenberger- reg, Burgemeester Van der Post je ian, Clarenburg, Benedictijnen- ïr love, Landjonker, Beekridder, liddenweg, Asschatterweg, het leerpunt bij het Valleikanaal - de ^logenaamde 'buslus' -, en dezelfde oute terug. In de regeling die de fAD 31 mei wil laten ingaan, veran- )a !ert een deel van de route van deze jn. Vanaf de Middenweg gaan de ussen volgens de nieuwe dienst- rï) egeling niet meer de Asschatter- reg op, maar vervolgen de Mid- enweg naar het noorden, gaan voorlopig - over de Randweg via de Zwarteweg, Asschatter- reg, Torrenakkerweg en Noor- ennslag terug naar de Heiligen- - an - bergerweg. Als de nieuwe weg door de wijk 't Ruige Veld klaar is, zullen de bussen hierover naar de Zwarteweg rijden. Een deel van de huidige route over de Asschatter weg naar de buslus' vice versa ver valt dus. NIEUWE LIJN Uit de brief van de VAD blijkt verder, dat de gemeente er een buslijn bijknjgt, lijn 117. Deze lijn beslaat hetzelfde trajekt als lijn 118, maar dan in tegenovergestelde richting. De nieuwe lijn 117 gaat dus vanaf de Heiligenbergerweg rechtdoor de Noorderinslag op, terwijl 118 in Leusden meteen rechtsaf de Groene Zoom inslaat. Nu deze twee lijnen door Leusden lopen, kunnen de inwoners in prin cipe om de twintig minuten een bus nchting Amersfoort en omgekeerd pakken. Voor de inwoners van Leusden- Zuid verandert op dit gebied mets. Als zij met het openbaar vervoer naar Amersfoort of Woudenberg willen reizen, blijven zij aangewe zen op de bussen van Centraal Ne derland. Lang niet iedereen in de ge- De 'buslus' bij het Valleikanaal. Die zou kunnen worden opgeheven, als de plannen van de VAD doorgaan. zouden opnemen, dan kan dat met meer. Het stuk naar het keerpunt bij het kanaal en terug kost zoveel tijd, dat we de bussen dan alleen nog op de hele uren kunnen laten rijden.' Hij verzucht: "Kijk, maar dan bouw je natuurlijk naar beneden, hè. Dan gaan er weer minder men sen mee, dan nu al meegaan, en dan worden de lijnen nog minder rendabel, enzovoort.' Met nadruk zegt hij: 'Die mensen m de wijken rond de Asschatterweg betalen dus eigenlijk de rekening voor het behoud van de frequentie van de busdienst, en dus eigenlijk voor het behoud van goed openbaar ver voer in Leusden. Maar ja, het is met anders.' ALTERNATIEVEN Veel alternatieven voor de hui dige dienstregeling zijn er op korte termijn volgens VAD-woordvoer- der Dijkhuizen niet. Hij legt uit: 'De emge mogelijkheid op langere ter mijn is dat we lijn 106 die nu over de Horsterweg via Stoutenburg naar Achterveld loopt, verleggen over de Asschatterweg. Nu kan dat nog niet, omdat de Asschatterweg ge woon te smal is. Die weg zou dan moeten worden verbreed, maar dat kost veel geld. Bovendien zou Stoutenburg dan geen openbaar vervoer meer hebben. Dat lijkt me ook niet de bedoeling.' meente Leusden is gelukkig met de nieuwe dienstregeling (zie het kader hierbij). Volgens de heer Dijkhuizen van de VAD is deze regeling voor zijn bedrijf echter de enige mogelijke om Leusden te blijven voorzien van een redelijk openbaar-vervoers net. Hij verduidelijkt: 'Bij het ont werpen van de meuwe dienstrege ling hebben twee dingen een rol gespeeld. Het eerste is dat lijn 118 nooit erg goed heeft gedraaid. Van de bussen wordt te weinig gebruik gemaakt om te voldoen aan de nor men van het ministerie (van Ver keer en Waterstaat - red.). Dat geldt zeker voor het deel van de route over de Asschatterweg naar het keerpunt bij het Valleikanaal. Daarom hebben we dit deel van de route geschrapt.' De tweede overweging heeft volgens hem te maken met de nieuwbouw in het noorden van Leusden. Hij vervolgt: 'De meuwe wijk 't Ruige Veld moet worden ontsloten. Daarom hebben we dit gebied in de dienstregeling opge nomen.' Maar de twee haltes aan de As schatterweg, Walstro en Valleika naal, worden vooral gebruikt door ouderen uit de wijken De Wetering en Alandsbeek. Zij kunnen na 31 mei bijna geen gebruik meer ma ken van het openbaar vervoer. De heer Dijkhuizen reageert- 'Ja, dat begrijp ik wel, maar wij hebben de volgende afweging gemaakt. Wij kunnen van het geld, dat het minis terie ons geeft, drie bussen voor de lijnen 117 en 118 inzetten. Dat bete kent dat volgens de nieuwe dienst regeling om het half uur een bus naar of van Amersfoort njdt. Als we het betreffende deel van de As schatterweg ook in deze regeling LEUSDEN - De inwoners van Leusden kunnen eind mei een geschrift m de brievenbus ver wachten, waann de nieuwe dienstregelmg van de VAD wordt toegelicht. Hierin staan onder meer de route's en de vertrektijden van de bussen. LEUSDEN - 'Ik vind dat er een vrij stevig verhaal van de gemeente naar de VAD moet, eventueel met een afschrift naar de Rijksverkeersdienst en de minister.' Met deze volzin verwoordde Evelien Blom (CDA) de stemming tij dens de behandeling van een aan de gemeente gestuurde brief op de woensdagavond gehouden vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. De betreffende brief van Leusdenaar L. Meijers gaat over de nieuwe dienstregeling in Leusden van de N.V. Ver enigde Autobus Diensten VAD, die 31 mei ingaat, en waar over enige onrust is onstaan. Die onrust betreft het feit, dat de bussen voortaan niet meer heen en terug over de Asschatterweg naar het keer punt bij het Valleikanaal zullen njden. Meijers schrijft in zijn brief aan het college van B. en W. onder meer: 'Het opheffen van de bushaltes (Walstro en Valleikanaal - red.) dupeert naar mijn mening een aanzien lijk aantal inwoners van Leus den - nog afgezien van hun relaties, die hen bezoeken - woonachtig in de wijk De We tering en het noordelijke deel van de Wijk Alandsbeek. Ove rigens is deze maatregel wel op een zeer laat tijdstip in de publiciteit gebracht, waardoor een poging tot positieve beïn vloeding van de kant van be langhebbenden bij voorbaat vnjwel kansloos moet worden geacht.' Even verder schrijft hij dat het hem teleurstelt, dat de ge meente niet bereid is 'te spre ken over een zogenaamde agglomeratiebenadenng van het openbaar vervoer, in casu tezamen met de gemeente Amersfoort, waardoor een uit breiding van de Amersfoortse stadsbusdienst tot alle wijken van de gemeente Leusden had kunnen worden gerealiseerd. Op die wijze had ontkomen kunnen worden aan de inder daad strikte normering van het ministerie met betrekking tot het streekvervoer.' Hij brengt tenslotte de gemeente onder de aandacht, 'dat thans nog be roep kan worden ingesteld bij de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer in het district noord-west te Diemen'. OVERLEG Naar aanleiding van deze verwikkelingen werd gisteren in het gemeentehuis een pers conferentie georganiseerd. Burgemeester Rademaker vertelde daar. dat hij het wel begrijpelijk vindt, dat de inwo ners zo reageren, maar dat ook de andere kant van de zaak dient te worden bekeken. De burgervader: 'Begin vorig jaar kondigde de VAD aan, dat de half uurs-dienst zou worden te ruggebracht tot een uurs- dienst. Bovendien zou de ver binding tussen Leusden-Cen trum en Achterveld worden geschrapt. De gemeente is toen met de Rijksverkeersin spectie en de VAD gaan over leggen, en dat heeft geresul teerd in een betere dienstver lening dan er tot nu toe was. Vanaf eind mei gaat om de twintig minuten een bus van en naar Amersfoort. De gemeente Leusden en de VAD hebben het dus helemaal niet zo slecht gedaan.' Maar ook hij is van mening: "Natuurlijk is het jammer, dat de bushaltes aan de Asschat terweg niet meer in de routes zijn opgenomen. Vooral voor mensen die wonen in het noordoosten van de wijk De Wetering komen de bushaltes een eind weg te liggen.' Hij vatte samen: 'We hebben met vreugde van de verbetering kennis genomen, maar met droefheid van de verslechte ring.' De VAD is echter nog met van de gemeente af. Ma- rius Pais, directeur gemeente werken, maakte op de confe rentie bekend, dat vandaag een 'ambtelijk schrijven' rich ting VAD wordt gestuurd. Pais schrijft daarin: 'Aan de ene kant vertel ik de VAD, dat we het plezierig vinden, dat de service-verlening is verbe terd, behalve voor de wijk De Wetering dan. Aan de andere Direkteur Gemeentewerken Manus Pais: '...plannetje.. kant zeg ik, dat we met geluk kig zijn, dat de brief over de meuwe dienstregeling onge veer tegelijkertijd bij ons en bij de pers is terecht gekomen. Daardoor is een heleboel on rust ontstaan die eigenlijk met nodig zou zijn geweest. Men sen reageren - en mijns inziens terecht - op de kranteberich- ten, en sturen brieven naar kranten en het gemeentebe stuur. Daardoor vragen de raadsleden zich af: Wat is er nu aan de hand? Het zou beter zijn geweest als we de raadsleden zelf op de hoogte zouden heb ben gebracht.' PLANNETJE Bovendien gaan vertegen woordigers van de VAD en ambtenaren van de gemeente Leusden 13 mei rond de tafel zitten, om te proberen de As schatterweg en het keerpunt bij het Valleikanaal alsnog in de meuwe regeling opgeno men te krijgen. Directeur Pais heeft een plannetje gemaakt. Hij legde uit: 'In de toekomst rijden de bussen van de VAD ook door 't Ruige Veld. De be treffende weg is echter nog niet klaar. Zolang dat zo is, rij den de bussen over een weg die iets noordelijker ligt, de Randweg. Dat is volgens ons een snellere route dan de toe komstige door 't Ruige Veld. Misschien is het daarom mo gelijk, zolang die weg nog niet klaar is - en dat duurt nog wel twee jaar - dat de VAD dan de Asschatterweg erbij neemt.' De burgemeester vergoeilij- kend: 'Ach, misschien is de si tuatie over twee jaar wel heel anders. Het is bijvoorbeeld best mogelijk, dat door de ver beterde dienstregelmg meer mensen van het openbaar ver voer gebruik gaan maken. Maar ja. het kan natuurlijk ook, dat we door verdere bezuini gingen van de rijksoverheid gedwongen worden om te snoeien in het openbaar ver voer. Maar dat is van later zorg.' STADSDIENST Over de opmerking m de brief van de heer Meijers, dat de gemeente geen gebruik zou willen maken van de Amersfoortse stadsbusdien sten, reageerde Leusdens eer ste burger: 'Hoe die geruchten de wereld zijn ingekomen, weet ik niet, want wij hebben er in principe niets tegen. Wel zeg ik, dat het voor ons een volstrekt nieuwe gedachte is.' Ir.J. van Dijk, hoofd werk voorbereider weg- en water bouw van de gemeente, die de persconferentie ook bij woonde, zei daar over: 'Wij hebben die mogelijkheid niet bekeken. Ik denk echter dat het niet makkelijk is om de Amersfoortse stadsbussen hierheen te laten njden, want die bussen mogen bijvoor beeld met buiten de stads grenzen komen. Daar zou dan m ons geval een bijzondere regeling voor moeten komen.' ERG LAAT Tijdens de woensdag ge houden commissievergade ring merkte Gert de Weerdt (PvdA) op, dat de nieuwe dienstregelmg wel erg plotse ling komt. Hij zei onder meer: 'Ik heb gehoord, dat mensen die regelmatig met de bus rei zen, al weken weten, dat het trajekt op de Asschatterweg naar de lus, vervalt. Hoe komt het, dat wij dat zo laat horen?' Burgemeester Rademaker ant woordde hem toen, dat de ge meente ook met eerder van de veranderingen op de hoogte was gesteld. De heer Van Dijk bevestigde dat. Wel vertelde hij, dat de gemeente 5 februari van de Rijksverkeersinspectie een bnef heeft gekregen, waarin de gemeente werd ge feliciteerd met de gunstige mogelijkheden voor een meuwe dienstregeling. 'Meer hebben wij in tussentijd met gehoord', aldus Van Dijk. Over het door VAD-woord- voerder Dijkhuizen gelan ceerde alternatief, om lijn 115 die nu door Stoutenburg naar Achterveld loopt, via de As schatterweg te leiden, voelt men bij de gemeente niet veel. De burgemeester zei daar over: 'Dan zou de Asschatter weg verbreed moeten wor den, maar dan is de kans groot, dat verkeer, dat er wezenlijk met hoort, van deze weg ge bruik gaat maken.' De heer Van Dijk vulde hem aan: 'Bo vendien kost dat enorm veel geld. Daar komt bij dat Stou tenburg dan geen aansluiting meer zou hebben op het open baar vervoer. Dat willen we natuurlijk ook niet.' Wat de gemeente wel op het verlanglijstje heeft staan - vol gens Manus Pais 'een vrome wens' - is een betere ontslui ting van de wijken Claveren- blad en Wildenburg. Hij ver duidelijkte: 'Behalve het noordoosten van De Wetering, is het zuiden van deze wijken ook niet best bereikbaar met het openbaar vervoer. Wij zou den graag zien dat er een bus over de Groene Zoom en de Zuidennslag langs de zuidzijde van deze wijken zou rijden. Maar ja, dan zouden de bussen over de Hamersveldseweg moeten rijden, en dat is ook niet alles. Dan zou de Zuidenn slag doorgetrokken moeten worden naar het centrum.' Deze gedachten van de direk teur gemeentewerken zijn echter voorlopig nog hersen spinsels. 'Jen :RSFOORT Zaterdag 16 zondag 17 mei brengt Teatro ito „Verhalen om te vertel- drie eenakters van Oswaldo Teatro Obstinato tracht deze produktie de maskers de Commedia dell'Arte te laten ren en de aktualiteit daarvan te herstellen. De anti-helden deze eenakters worden lastig •allen door groteske figuren, legenwoordigers van de insti ls die hun bestaan en dat van systeem bepalen. De humor is *ng en met altijd vrij van verbale ;essie. De voorbeelden zijn een- Jdig, en even eenvoudig is de die zich rond de grote ste- beweegt. Door de karikaturen het absurde, de boertige grap de wreedheid worden ons the- i;d§s van universele waarden ont- d als dood, vernedering en yld. Om de universaliteit van deze symbolen te respekteren - absolute symbolen die door de eeuwen heen hebben kunnen overleven - zullen zij de oude mas kers van de Commedia dell'Arle aan deze personen toekennen, in een poging diens interpretatie weer aktueel te maken. Na een door de lach opgewekte ontlading blijft de verraste ziel achter in een stil moment van overpeinzing. Aanvang 20.30 uur. Entree 7,50, CJP en Pas-65 6,-. Woensdag 20 en donderdag 21 mei speelt toneelgroep Meerwe gen „Afscheid is de kunst". „Af scheid is de kunst" is een improvi satievoorstelling vanuit surrealisti sche schilderijen van onder andere Dali, Magntte en Picasso; bewe gende beelden vol afscheidssym- boliek. Regie: Miep Boerkamp. Aanvang 20.30 uur. Entree 7,50, CJP en Pas-65 6.-. Geachte redaktie, Een paar dagen geleden kwam mijn bejaarde, slecht ter been zijnde buurvrouw in paniek bij mij aan de deur In haar handen had zij een kranteknipsel en vroeg mij dit te lezen. Het artikel bleek uit de Amersfoortse Courant te ko men en ging over de wijziging van de busroute Amersfoort-Iieusden. Het blijkt dat liin 118 een andere route moet gaan rijden en er een lijn 117 bij gaat komen die de zelfde route in tegengestelde rich ting moet gaan njden. Op zich geen ramp, ware het niet, dat de haltes op de Asschatterweg hier mee komen te vervallen Ik be loofde haar bij de VAD inlichtin gen in te winnen Wat blijkt nu. Lijn 118 zal de be staande route volgen tot en met de Middenweg Vandaar niet meer naar het Valleikanaal gaan, maar rechtdoor de Randweg op om dan langs de Bankgirocentrale via de Groene Zoom weer terug te gaan naar Amersfoort De nieuwe lijn 117 zal dezelfde route gaan rijden, maar in tegengestelde nchting De argumenten die de VAD aan voerde om tot deze wijziging te komen waren, dat er relatief wei rug gebruik werd gemaakt van deze verbinding waardoor deze dus te duur werd. en dat er be hoefte bestond aan een 20-rmnu- tendienst. Een tegenstelling die ik niet begnjp. Nu wonen er in de wijken Allandsbeek en Wetenng nogal wat bejaarden die al moeite hebben om een bushalte op de Asschatterweg te bereiken. Laat staan dat zij helemaal naar de Mid denweg moeten lopen. Doordat deze mensen aangewezen zijn op het openbaar vervoer komen ze al niet zo gemakkelijk in de winkel centra of op bezoek bij familie. Er dreigt nu voor een aantal van hen een algeheel isolement. Op de vraag of de VAD daar rekening mee had gehouden, antwoordde men, dat zij in samenwerking met de gemeente Leusden tot dit be sluit was gekomen. Alleen via een bezwaarschrift naar de Inspectie van Verkeer kan men als gebrui ker van het openbaar vervoer pro beren de wijziging ongedaan te maken. Overigens was de VAD wel be reid om lijn 106 door te trekken over de Asschatterweg en dan via Achterveld naar Bameveld te la ten njden, maar dan moet de As schatterweg tussen Leusden en Achterveld verbreed worden. Dit vindt de gemeente Leusden te duur Zo ziet u dat er wel mogelijkheden zijn om de twee getroffen wijken toch een busverbinding met Amersfoort te laten houden. Het is verstandig als men een bezwaar schrift in wil dienen dit naar twee adressen te doen, omdat er nogal wat onenigheid bestaat onder welk district van verkeer de ge meente Leusden valt. Een voorbeeld van een bezwaar schrift heb ik reeds opgesteld en kunt u bij nuj verkrijgen. Overi gens moet een bezwaarschrift wel voor 25 mei gepost zijn. Anders wordt het met meer behandeld. Ook kan men de gemeente Leus den misschien zo ver krijgen dat de Asschatterweg verbreed gaat worden. Deze brief richt ik via u aan alle bewoners van Leusden en spe ciaal aan alle betrokkenen. Hoogachtend Wim Ritzer. Adres en telefoonnummer bij de redaktie bekend. De gang van zaken rond de bouw van 38 premie-huurwo ningen in 't Ruige Veld is be treurenswaardig te noemen. Immers, er wordt in Leusden niet voor niets met regelmaat gezwaaid met een onder zoek, waaruit blijkt dat er juist aan dit soort woningen behoefte bestaat. Een onder zoek, dat in opdracht van de Woningstichting werd ver vaardigd, overigens. Wat de reden is, dat de Wo ningstichting Leusden wei gert mee te werken aan ge stapelde laagbouw, in de vorm van meer-kamer-ap- partementen, laat zich raden. Het argument, dat men niet in staat is, tijdig een bouw plan te maken, klinkt weinig overtuigend. Met de mo derne ontwerptechnieken die in de woningbouw ge bruikt worden kan zoiets nauwelijks een argument ge noemd worden. Dat blijkt nog eens uit het feit, dat men wél in staat was, snel een aanpas sing in de vorm van poortwo ningen op tafel te leggen. Bovendien kan men zich met betrekking tot de Wo ningstichting toch niet ont trekken aan de indruk, dat men wat heeft zitten slapen. De besluitvorming rond 't Ruige Veld heeft immers zo veel vertraging opgelopen, terwijl het bestemmingsplan al lang gereed was, dat als men nu het niet zo snel een bouwplan kunnen realiseren als excuus aanvoert, dat toch nauwelijks de naam ver dient. De angst, dat men als Wo ningstichting bij apparte- mentenbouw zou bouwen voor leegstand, lijkt een an der twijfelachtig argument. Immers, juist voor de meer dan elfhonderd starters die de Leusdense woningmarkt kent, kan een dergelijk pro- jekt een mooi opstapje zijn naar een grotere woning, los van de vraag of dat een huur- of koopwoning moet zijn. Het is dan ook een beetje triest om te moeten constate ren, dat de bijdragen die de Woningstichting aan de wo ningbouw in Leusden leve ren, zich momenteel voorna melijk tot een verbale aan pak beperken. Waarbij het te hopen is dat men uit deze gang van zaken in elk geval lering trekt. De laatste weken hebben de Dotterbloemen de taak van het Speenkruid: het versie ren van de slootkanten, ove- genomen. De heldergeel ge kleurde bloemen zijn zeer opvallend. Ze goeien zowel op venige als op kleiachtige grond, maar houden niet van zout en evenmin van overbemesting. Dat, de grondwaterstandverlaging en het machinaal, nietsont ziende schonen van de slo ten, heeft gemaakt dat de Dotterbloem de laatste jaren sterk in aantal is teruggelo pen. De Dotterbloem bezit een krachtige, korte wortelstok waaraan, in de herfst al, knoppen worden gevormd voor de nieuwe spruiten in het voorjaar waaruit dan de stengels, die naar boven toe vertakt zijn, opstijgen en bladeren dragen die glan zend donkergroen en sappig zijn. Afhankelijk van de standplaats worden die sten gels twintig tot vijftig centi meter hoog. Naar de onder zijde van het blad steekt de nervatuur duidelijk uit. De geopende bloemen kun nen een doorsnede van vijf centimeter bereiken. Aan de voet van de stampers, waar van elke bloem er vijf tot acht bezit, wordt nektar af gescheiden. Om die nektar, maar ook om het overvloe dige stuifmeel van de soms mer dan honderd meeldra den, worden de bloemen be zocht door talrijke insekten die voor de bestuiving zor gen. Tegen het einde van de bloei kan ook rechtstreekse over dracht van stuifmeel plaats vinden waardoor, ongeacht de grillen van het lenteweer, de Dotterbloemen in de re gel rijkelijk vrucht dragen, de kokervruchten staan in een krans en vormen, na het openspringen, een nap waaruit de rijpe zaden val len. Die zaden blijven op het water drijven, zodat de soort langs de waterloop kan uit breiden. Zijn naam heeft de plant ge kregen vanwege de gele kleur van de bloemen, die aan de kleur van een dooier doet denken. Via dodder is de naam verbasterd tot dot ter. Hier en daar heten ze ook wel Waterboterbloem of Grote boterbloem. Zo gek nog niet want zowel de Dot- ter- als de Boterbloem zijn beide lid van de Ranonkel familie. In de volksgeneeskunde heeft de Dotterbloem nooit een rol van betekenis ge speeld. Soms werd het toe gepast bij geelzucht. Dat was waarschijnlijk te dan ken aan de signatuurleer: een plant zou door vorm of kleur verraden waarvoor ze gebruikt kon worden. De gele kleur van de bloem werd in dit geval in verband gebracht met de ziekte. G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5