LOEP OP Uit de bladen (10) Hoge bomen... Een monument Praten Héél ander verhaal... I.P.V.O. Prick Macht Meer spinazie Taal... Uit de bladen (6) Uit de bladen (7) Uit de bladen (8) Uit de bladen (9) begrijpelijk utine ïk roken Doorsnee Uit de bladen (1) Uit de bladen (2) Uit de bladen (3) Uit de bladen (4) Uit de bladen (5) loep op Leusden iemand van zijn mede-ministers (lees wethouders). Ze kunnen ongestraft en slechts door een speelgoedparlement (lees gemeenteraad) gecontroleerd zwelgen in hun serieuze geobsedeerdheid met geld, met chantage en met bedrog.' 'Wanneer struikrovers en goudjagers zo gebeten zijn op kruimeldieven (lees gewone Leusdenaren) moet ons dat al meteen verdacht voorkomen', zo parafraseert 'Rood Leusden. Daar geeft de redaktie van het blad tenslotte ook nog een toelichting op. Die luidt als volgt: 'Aldus Gerrit Komrij over onze huidige regering. Maar hetzelfde verhaal zou uitstekend kunnen slaan op Leusdens B&W.' 'Misschien zou het Venlose 'Wein Weib und Gesang'verhaal, onthuld op de laatste raadsvergadering, toch kunnen gaan leiden tot de ontmaskering van de spreekwoordelijke 'hoge bomen die veel; wind vangen', aldus de redaktie van 'Rood Leusden.' Nu is het met hoge bomen toch al een vreemd verhaal. Neem nu eens dat voorval bij het slaan van de eerste paal voor de nieuwe woningen in 't Ruige Veld. Alle plaatselijke hotemetoten waren aanwezig, alle hoge bomen stonden, krom gebogen tegen de wind, te wachten tot de eerste paal met een aantal gigantische dreunen de grond in zou worden gejaagd: weigerde de hei-machine. Héd een aantal van de hoge bomen een keer de kans, om hun positie ook eens in letterlijke zin waar te maken, dan wel te beleven, wat dacht u? Jawel hoor, er was geen hoge boom te vinden, die de stelling in klom: dat liet men over aan één van de aanwezige heiers. Overigens leverde dat wel een fraaie foto op van onze fotograaf Henk Zeijderveld, daar niet van. De hoge bomen, intussen, behielpen zich met een eindje hout en een grote hamer... Het volgende gedicht ontvin gen we van een lezer: Opa en oma weten nog, van veertig jaar geleden. Vijf jaar van listen en bedrog zij hebben toen gestreden, voor het grootste goed in deze tijd. Vrijheid. Ver voor ik werd geboren, mijn opa was zo oud nog niet, hadden zij reeds gezworen, dat al dat leed en groot ver driet nooit meer zo wordt geleden. Vrede. Je moet, als raadslid, natuurlijk wel iets doen aan het zogenaamde proflieren. Dat is, zo is bekend, voorwaarde om politiek gezien bij tijd en wijlen aan de weg te timmeren. Publiceerden we enige weken geleden al eens, hoe er uitvoerig werd gedim-damd over hoveel subsidie de Historische Kring Leusden nu toch zou moeten krijgen, de raadsvergadering van vorige maand sloeg op dat punt alles. Bij een schrijnend gebrek aan interessante gespreksondewerpen was het CDA-er Bram Vroon, die de discusie over die subsidie toch minstens een half uur wist op te houden. Hij vond, dat het wel wat minder kon. De enige echt duidelijke reactie daarop kwam van Harm Offereins: 'Als je zo doorgaat, word je geroyeerd als lid van de Historische Kring', zei hij. Of de Kring dat gratis advies overneemt, weten we niet. Maar het zou op termijn, gehoord de diskussie, best eens lukratief kunnen zijn... Het ging tijdens de laatste raadsvergadering nog om de subsidie aan de Historische Kring, toen de wethouder van financiën zich ermee ging bemoeien. Fons Ummels, altijd alert als het om de centen gaat, maakte toen de volgende opmerking: 'Voor welk bedrag je van je principes gaat afwijken, dat is een heel ander verhaal...' Gepaste stilte volgde. Nu is een vriend van me die renarts van beroep. En juist de laatste maanden is die man - in dienst bij een maatschap - praktisch elke nacht z'n nest uitgebeld, omdat er schapen aan het lammeren waren, of omdat er weer eens een koe middels de keizersnede ver lost diende te worden van een wolk van een kalf, dit alles in het kader van de overproduk- tie. Dat vindt die vnend van mij mets bijzonders. Zelfs met, af gezet tegen het feit dat hij per handeling aanzienlijk slechter wordt betaald dan zekere be- stuurderen. Zie. Toen die vriend van me dan ook van de bovenstaande flau wekul vernam, stelde hij een kort, maar relevant aantal vra gen. -worden die mensen soms slecht betaald? -hebben ze die baan zelfge wild, of niet? -hoort overwerk bij dat werk, ja of nee? Vervolgens stelde die vnend van mij zich voor, hoe zijn baas zou reageren als hij met het volgende verhaal aan zou komen: 'Kijk, baas. Ik word 's nachts voor mijn werk zó vaak uit m'n bed gebeld, dat ik er eens een weekeindje uit moet. Mijn vrouw gaat ook mee, en we vinden het rede lijk, dat jij dat betaalt. De gevolgen, zo wist mijn vriend te melden, zouden even simpel als doelmatig zijn: hij zou zich met onmiddellijke in gang bij het Arbeidsbureau in kunnen laten schrijven. En niemand in de Leusdense gemeenteraad, die zich - op dat moment -afvraagt of hij de burgemeester misschien ver keerd verstaan heeft. Verder kan men de huidige bestuurlijke gang van zaken slechts omschrijven als een stilte voor. Ja, voor wat eigen lijk. Of er alsnog een storm op steekt? Het zal wel weer in een glaasje water wezen. Opa, ouder en versleten, laat ons nu deze zware taak. Wij mogen niets vergeten, vrijheid is ook onze zaak. Voor nu, voor morgen, voor altijd. Gerechtigheid. Dit beeld staat ons voor ogen, een monument, een pracht symbool. Wij zullen niets gedogen maar met de hele school, tot ver voorbij het heden. Vechten voor die Vrede. R. van den Engel, mei 1985, ter gelegenheid van „adop teer een monument". Het was u misschien eventjes ontgaan, maar Leusden heeft inmiddels in de persoon van Roelof Blauw een nieuw raadslid. Blauw neemt de plaats in van Rob Peek, die tijdens de laatste raadsvergadering werd uitgezwaaid. Als nestor van de gemeenteraad deed Corri Verduin dat. Rob Peek kreeg, naast het gebruikelijke afscheidsgeschenk - het wapen van Leusden in glas in lood - een boek van Corri. 'Termieten en Muskieten' heet het, en Henry Faas, een gerenommeerd politiek journalist, schreef het. Corri kon het niet laten, eruit te citeren. 'Elk mens dat met macht wordt bekleed, gaat van die macht misbruik maken', zo las Corri voor. Ze voegde daar aan toe: 'En daar blijf jij dus voor gespaard', tegen Rob Peek. Een aantal aanwezigen zal zich intussen hebben afgevraagd, waarom de Leusdense PvdA dan toch zo graag een wethouder had willen leveren. Zoals bekend, gaat burgemeester Rademaker binnen afzienbare tijd met de VUT, zoals dat heet. Wat de burgemeesters hobby's zijn, is ons niet bekend. Maar als die hobby iets in de sfeer van tuinieren zou zijn, of anderszins iets, dat met spierkracht in verband kan worden gebracht, dan lijkt een advies op zijn plaats. Want wat gebeurde er tijdens de laatste raadsvergadering? Burgemeester Rademaker scheurde toen twintig stembriefjes doormidden, en wilde dat nog een keer - met het dubbele aantal dus - herhalen. Maar helaas, verder onverscheurd verdwenen ze in het ronde archief: de spierkracht schoot tekort. In het kader van tuinieren doorgeredeneerd, is dan ook slechts één advies op zijn plaats: méér spinazie. Het is bij tijd en wijlen echt niet om aan te horen: het taalgebruik waar men zich van meent te moeten bedienen. Zo noteerden we tijdens een discussie in één van de gemeentelijke commissies over de buslijn van de VAD, dat de gemeente van mening was, dat een goed aanbod van openbaar vervoer veel reizigers zou trekken, terwijl de VAD van mening was, dat als er geen reizigers zijn, er ook geen goede regeling kan komen. Een discussie dus, vergelijkbaar met die rond de kip en het ei. Anders gezegd, men was het niet eens. In ambtelijke taal heet dat anders. Want wat tekenden we op uit de mond van een ambtelijk medewerker? 'Daar zit dus een belangrijk stuk spanningsveld.' De broek zou je ervan afzakken. Even later boog het gezelschap zich over de vraag, of en zo ja voor welk bedrag, een aantal speelterreintjes opgeknapt zou moeten worden. Wat bleek: er is voor f52.000,- aan vervanging nodig, maar er staat maar dertigduizend gulden op de begroting. Waarmee geconcludeerd kon worden, dat er niet genoeg geld beschikbaar is. Maar nee hoor, dat heet heel anders. 'Dat betekent dus een bepaald spanningsveld in het gebeuren', noteerden we, uit de mond van diezelfde ambtelijke medewerker. Wanneer yvas dat ook al weer, dat de raad zich uitsprak voor duidelijk taalgebruik? In elk geval té lang geleden. De laatste tijd, moet ik zeg gen, beginnen de meest eige naardige opvattingen lang zaam maarzeker gemeengoed te worden. Neem nu die recente mede delingen van Leusdens eerste burger, over een leuk week endje in een zogenaamde beauty-fcwm in het zuiden des lands. Afgezien van de vraag, wat het geachte gezelschap daar dacht te bereiken, was het met name de reden die Leusdens eerste burger gaf, om daar eens een weekeinde aan het werk te gaan, dan wel te ontspannen, die verbazing wekte. 'We zijn voor ons werk zó vaak weg, 's avonds, dar we best eens een weekeindje er uit nodig hadden. En omdat we zo vaak weg zijn, was het op zich heel begrijpelijk, dat de dames op de laatste avond ook gekomen zijnzo begreep ik. DONDERDAG 14 MEI 1987 lieten betrappen door onze fotograaf? Op de vraag van Henk Zeijderveld, waar de dames naar op weg waren, luidde het - voor sommigen misschien ontnuchterende - antwoord: 'Afdansen.' Waarmee duidelijk zal zijn, dat dét tijdperk in elk geval nog niet is afgesloten. motor van een Golf - zie foto - worden zeshonderd arbeidsuren besteed. En aan de hele auto zitten - schrik niet - drie-en-een- halfduizend uren werk. De kosten zijn er dan ook naar: vijftigduizend mark voor de motor en driehonderdduizend mark voor de hele auto. Maar u treft het: u hoeft er niet in over straat... Ook de redaktie van het partijblad der Leusdense socialisten heeft er weer een fraai exemplaar van 'Rood Leusden' uit geperst. Daaruit komt tot ons, dat het in Leusden allemaal nog lang niet deugt. Het bestuur niet. De bestuurders niet. Tenminste, dat kan worden opgemaakt uit een verslag van de raadsfractie, en uit een fraaie ontboezeming achterin het blad. De bestuurlijke zaken zijn in Leusden in een stroomversnelling gekomen, zo meldt 'Rood Leusden.' 'Jarenlang zijn de fouten door de fracties van PvdA en D66 naar buiten gebracht, maar ze zijn als boodschappers van het slechte nieuws genegeerd en gehoond als financiële onbenullen', zo wordt in het patijblad gemeld. 'Leusden'85, die het verkiezingssucces te danken heeft aan stemmers, die de gang van zaken meer dan zat waren, heeft de belofte om de boel aan de kaak te stellen waargemaakt. Maar het is ronduit beschamend datje als leden van de gemeenteraad onfris speurwerk in en buiten het gemeentehuis moet plegen om achter de waarheid te komen', zo meldt de PvdA-fraktie. Waarbij gemakshalve vergeten wordt, dat ook snuffelwerk niet uit de weg werd gegaan, waar het het glas van gemeentesecretaris Reier van Gooi betrof, toen die plotseling door de griep geveld werd. 'De waarheid over het vrolijk potverteren van het college tijdens een weekend in Venlo is hard aangekomen!', zo meldt men verder. 'Merkwaardigerwijs blijft het gedrag van het college, ondanks een motie van afkeuring, nog even arrogant als vroeger', zo blijken de socialisten van mening. En aan meningen heeft men geen gebrek. Dat blijkt wel uit een stuk in het blad met de titel: 'Over Don Quichotte, Tijl Uilenspiegel en nog wat.' Het gaat om een door tussen haakjes geplaatste toevoegingen enigszins ontsierde column van de hand van Gerrit Komrij, die in februari van dit jaar in NRC-Handelsblad stond afgedrukt. 'Het merkwaardige is nu, dat er nog nooit een regering (lees B& W) is geweest die zo openlijk uit bedriegers, zelfverrijkers, non- valeurs en beoefenaars van de grotere vormen van criminaliteit bestond. Alles wat het rund niet mag lijkt deze herders toegestaan. Je zag zelden zo'n collectie haaiachtigen bij elkaar.' De tussen haakjes geplaatste toevoegingen zijn, dat zal duidelijk zijn, van de redaktie van 'Rood Leusden.' 'Onno Ruding hoeft voor geen onderzoeksteam te vrezen. Noch ktie: Hans Mosterd, agen: Frits van Breda, Zeijderveld. vast punt op de agenda van este gemeentelijke verga- gen is de rubriek „medede- Bij dit agendapunt is het tikelijk dat de voorzitter een l zaken opsomt dat het ver- >n waard is. komt echter hoogst zelden iat de voorzitter zelf niet jpt wat hij meedeelt, overkwam wethouder Gijs Woudenberg maandagavond s de vergadering van de lissie welzijn en onderwijs, twee scholen, te weten de )zefschool en de Gerefor- de basisschool, is opname in lisvestingsoverzicht basis wijs gevraagd. Binnenkort erover een voorstel naar de komen", zo las voorzitter Woudenberg van zijn papier- or. in één van de commissiele- roeg wat deze mededeling ecies betekend, reageerde 'thouder heel spontaan: „Ik het zelf niet." niet de wethouder zelf, het hoofd van de afdeling rwijs, de mededelingen op ijtje zet voor de wethouder, wel duidelijk, ra Lakeman, het hoofd van leling onderwijs, kon maan- ?ond dan ook snel duidelijk n wat de mededeling van de ouder precies inhoudt. Het om een routinezaak te Sint Jozefschool is nu nog LBvest in twee gebouwen, oet straks één gebouw wor- )e gereformeerde basis- 1 moet in de toekomst uit- n. Reden waarom de twee en geplaatst moeten wor- p een zogenaamd „huisves- )verzicht" dat bedoeld is iet ministerie. zogenaamde „rookpauze" s de commissievergadering iddels door iedereen wel :epteerd. Wel is er vaak ge- horen van de zijde van de rokers" als de vergadering onderbroken om aanwezi- de gelegenheid te stellen ikertje op te steken. Voor de roker" is de onderbreking e vergadering eigenlijk he il niet nodig. Voor wethou- ijs van Woudenberg hoeft ikpauze ook niet zo nodig, idagavond gaf hij de lief- irs van een sigaar of cigaret eel tijd om een trekje te D. heer Lakeman, die als amb- r de wethouder bijstaat, daarom tot zijn spijt af doen van zijn sigaar alhoe- tt ding nog niet voor de vas opgerookt. Om de daar- gende opmerking van een werker van de afdeling wijs naaaen alle aanwezi- 1. oet je maar niet zo sjiek roken, Siem", aldus de op- ng van de collega van de akeman. Dezer dagen ontvingen we van een auto-importeur in het Zuiden van Leusden een fraai persbericht over de doorsnee. Voor de duidelijkheid: het gaat om opengewerkte modellen van auto's, die op tentoonstellingen worden gebruikt om de mogelijke koper een blik in het binnenste van het blik te gunnen. De redakties van de plaatselijke partijbladen hebben hun best weer gedaan, zo kan men constateren. Zo vernemen we uit 'Liberaal Leusden', dat wat in bestuurlijk Leusden is gebeurd, eigenlijk zijn neerslag zou moeten krijgen in een proefschrift. Niet meer, maar ook niet minder. Wat hier is voorgevallen leent zich vermoedelijk uitstekend voor studies op het gebied van politiek, sociologie én psychologie', aldus de liberale scribent. *Uit de vele, vele verhalen in de plaatselijke pers is duidelijk gebleken waar het om ging. Namelijk om het niet goed functioneren van de ambtelijke en bestuurlijke top, die onder meer uitmondde in de 'affaire' rond de representatie- en vergaderkosten in het jaar 1985', aldus Liberaal Leusden. Dat is dus niet helemaal juist: het gaat niet alleen om 1985 want, om met dr. L. de Jong te spreken: er is méér. Opmerkelijk is verder, wat het blad meldt als zijnde de mening van het libertale raadslid Joost de Jongh. 'Joost de Jongh zei van mening te zijn, dat Leusden'85 de toestand van een paar jaar terug met de bril van nu beoordeelt. Destijds accepteerden alle medeverantwoordelijken de situatie van toen, de hele cultuur die ontstaan was door de snelle uitbreiding van de gemeente. Wat toen kon kan nu niet meer', aldus De Jongh. Dus. Dat blijkt een prijzige liefhebberij te zijn. Want even de motorzaag erin, en een auto doormidden zagen is er niet bij. En wel, omdat 'een modeldoorsnede ook in zijn totaliteit optisch aan moet spreken en indrukwekkend moet overkomen', zoals wordt opgemerkt. Aan de doorsnede van de De vraag is natuurlijk, of wat toen blijkbaar kon, toen écht kon. Er gaan stemmen op, die daar zo hun tweijfels over hebben. In 'Liberaal Leusden' staat een verslag van een bijeenkomst op 13 april, waarbij wethouder Jan Wagenaar de aanwezigen inlichtte over wat er binnen de muren van de aubergine, zoals ons kleurige gemeentehuis wel wordt genoemd, gebeurd is. Er zou volgens de wethouder, sprake zijn van 'onverenigbaarheid van karakters binnen het managemant-team.' In gewoon Hollands heet dat, dat de top-ambtenaren danig met elkaar overhoop liggen. 'Hij (de wethouder, red.) gaf toe dat de controle op de besteding van de representatiegelden was verslapt en dat hij vorig jaar zelf nieuwe richtlijnen en werkwijzen heeft aangedragen', zo meldt 'Liberaal Leusden.' 'Wagenaar vertelde ook, dat de politiek hem destijds had 'gepakt', dat dat de onfaire en oneerlijke wijze waarop - naar zijn mening - tegenwoordig wordt gewerkt hem erg tegenstaat. En hij gaf inzicht in de gedragingen van enkele andere fracties', zo lezen we in 'Liberaal Leusden.' 'Ieder trok na deze avond eigen conclusies: men was immers uitstekend geïnformeerd!', zo vervolgt de liberale schrijver. 'Duidelijk was wel dat hetgeen de afgelopen jaren in de bestuurlijke top is voorgevallen doorwerkte naar 'beneden'. De daardoor in vrij brede lagen van de bevolking ontstane onvrede werd door de bestaande politieke partijen onvoldoende opgepakt en vertaald, wat leidde tot het verkiezingssucces van de onvrede-partij Leusden'85', aldus 'Liberaal Leusden.' De vraag is natuurlijk, over wiens onvrede men het eigenlijk heeft... in de ogen van een aantal betweters dus al heleméél niks meer van. Lang haar, kort haar, punk, het is nooit goed. Vandaar, dat het ons deugd doet, u visueel te kunnen aantonen, dat het allemaal nog best meevalt. Want wat te denken van deze drie Leusdense schonen, die zich recentelijk rare tijd', zo eens In onze tijd...'en er een verhaal waar dat het veel beter was jeugd. Daar deugt

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13