125 jaar ziekenfonds Nationale Occasion Week: Leusden; van 't Klooster Leusden, Hamersveldseweg 14, Tel. 033-941243. RENAULT Vrijdag jubileumcongres Amersfoort en Omstreken Ziekenfonds 6 Maanden niet betalen! 3 Maanden onvoor waardelijke garantie. Bel C02Ö) 802802 voor de occasion die u zoekt. De mooiste occasions heten u welkom. GEMEENTE GEMEENTE LEUSDEN trtv LEUSDEN DONDERDAG 14 MEI 1987 LEUSDER KRANT 1< „Het Bestuur van het Amersfoortsch Zieken fonds (hoofdzakelijk be stemd voor den arbeiden den stand, dienstboden, en dergelijken, berigt aan de belanghebbenden, dat de werking van het fonds met 1 augustus 1862 een aanvang zal nemen; dat de wekelijksche contribu tie is bepaald op minstens tien en hoogstens twintig cents, naarmate van de sterkte der deelnemende huisgezinnen; en dat men zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen kan vervoegen tot een der on- dergeteekenden." Zo luidt de tekst van een circu laire, die het op 10 juli 1862 door het Departe ment Amersfoort der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen opge richte „Amersfoortsch Ziekenfonds" direkt daarop liet verspreiden en waaronder de namen staan van dr. A. van der Leeuw Cz, President; P. Sluiter, Thesaurier; C. B. Kok; C. Brom; B. W. van Burgsteeden; H. Hubers en mr. A. R. van Bel, se cretaris. De respons is in eerste instantie niet bijzonder groot geweest, want in het gemeenteverslag over 1862 staat woordelijk: „In de maand Augustus kwam het Fonds in werking. Deelneming zeer gering: zeven personen op het eind des jaars, waaronder sommigen gehuwd en voor hun huisgezin." Die zeven „direkt" ver zekerden van 1862 zijn uitgegroeid tot zo een 170.000 verzekerden nu „in een gebied, dat zich uitstrekt van Baara/Zeist enerzijds tot Apeldoorn/ Nunspeet anderzijds en dat in het zuiden wordt begrensd door de spoor lijn Utrecht/Arnhem en in het noorden door, wat in dertijd heette, de Zuider zee." AMERSFOORT - Bet is bij het 125 jarig bestaan van het Amersfoort en Omstreken Ziekenfonds verleidelijk om uitvoerig op de geschiedenis van het ziekenfondswezen en de voorlopers van de zieken fondsen in te gaan, de ge schiedenis van de laatste 125 jaar in extenso de revue te laten passeren. Het is immers zo, dat nog maar weinigen we ten hoe de geneeskundige verzorging en met name de financiering daarvan zich in ons land heeft ontwikkeld. Ze ker nu het rapport van de zo genaamde Commissie Dekker in de komende maanden on derwerp van gesprek zal blij ven, vooral in de kring van de verzekeraars, en „de poli tiek" een beslissing zal moe ten nemen over de in het rap port gedane voorstellen. MET DE GEWOONTE BRE KEN In Amersfoort is dus sinds 1862 een ziekenfonds, dat in 1929 fusion- neert met het in 1899 opgenchte Nieuwe Ziekenfonds, dat als voor loper van zogenaamde afdelings- of maatschappijziekenfonds be schouwd kan worden. De heer F. J. Herman, die van 1919 tot 1955 admi nistrateur-directeur van het Amersfoortse ziekenfonds was, schreef daarover in 1941: „Aanleiding tot de oprichting van dit nieuwe Ziekenfonds was een meeningsverschil tusschen hel Bestuur van het „Amersfoortsch Ziekenfonds" en Dr. H. W. Schreu- der. De familie van Huize „Zand bergen" werd behandeld door Dr. Hagendoorn en nu liet de dienst bode zich in het Ziekenfonds in schrijven bij Dr. Schreuder. Deze meende deze inschrijving om prin cipiële redenen te moeten weige ren maar het bestuur deelde zon der meer mede, dat inschrijving moest volgen. Dr. Schreuder ver zette zich hiertegen, zich beroe pende op het feit, dat een medicus net zoo goed recht had een patient te weigeren, als het lid het recht zijn vnje artsenkeuze te maken. Beide partijen bleven op hun stuk staan en zoo kwamen op Donderdag 24 Augustus 1899, des Renault maakt zich een week lang sterk voor elk merk. Het succes van de nieuwe Renault- modellen is zó groot dat de Renault- dealers u een keur aan jonge en gezonde inruilwagens aan kunnen bie den. Inruilwagens met meer of minder kilometers op de teller, met meer of minder accessoires. Maar altijd inruilwagens die van bumper tot bumper gecon troleerd zijn en waar nodig in orde gebracht. Kortom, top klasse occasions in alle prijs klassen en alle merken. Occasions die tijdens de Nationale Occasion Week extra aantrekkelijk zijn dank zij de scherpe prijzen en de extra hoge inruilprijs voor uw huidige auto. Bovendien koopt u uw auto op '11 vertrouwd adres waar persoonlijke service en erkend vakmanschap garant staan voor probleemloos rijplezier. Tijdens de Nationale Occasion Week doet de Renault-dealer u een fantas tisch voorstel: Bij aanschaf van een occasion in de Nationale Occasion Week betaalt u 6 maanden géén aflossing en géén rente!* Wijzigingen voorbehouden. Bovendien kunt u de wettelijk vereiste aanbetaling meestal royaal vol doen dank zij de extra hoge inruilprijs voor uw huidige auto, tijdens de Nationale Occasion Week. Kortom, een fantastisch aan bod waardoor u op vakantie gaat met uw nieuwe auto zon der dat u het le half jaar iets hoeft te betalen aan aflossing en rente.' Of u nu een kerngezonde Franse, Duitse, Italiaanse, Zweedse of Japanse occa sion aanschaft, u bent altijd zeker van 3 maanden onvoorwaardelijke garan tie op zowel onderdelen als arbeidsloon. Ongeacht het. aantal kilome ters dat u rijdt. Een solide garantie die het logische ge volg is van het feit dat elke auto grondig getest en ge keurd is en in elk opzicht aan de hoogste eisen voldoet Voor u betekent dat de zekerheid van een maximum aan rijplezier. Bel (Ir riuiif/lijil (VJO) XOJMJ rooi (Ir occasion die n zoekt. Stel, u bent op zoek naar een occa sion van merk X, kilometerstand Y in kleur Z. Dan belt u de Vraaglijn (020) 802802 en u hoort bij welke Renault- dealer of dealers u de door u gezochte auto kunt vinden. Een unieke service die u heel wat onnodige kilometers en telefoontjes bespaart. Een service waaruit opnieuw blijkt dat Renault zich sterk maakt voor alle merken De Nationale Occasion Week vindt I iij alle Renault-dealers plaats vanaf 12 mei. Kom kijken, rijden, praten en profiteren, want tijdens de Nationale Occa sion Week ontmoet u de mooiste occasions met de beste garanties en 't grootste voordeel. Max te financieren Ixxlrag: F 10.ÜÜ0, Min. te financieren bedrag F 5.00Ü. Auto's ouder dan 1983 zijn uitgezon derd van de financieringsregeling. Renault adviseert elf oliën. n.m. 8.30 uur ten huize van Dr. Schreuder bijeen de heeren Dr. van Driel, Dr. Schreuder, Dr. Croockewit en Dokter Jorissen. Besloten werd een Ziekenfonds op te richten Het Bestuur zal bestaan uit 7 le den, waarvan 3 doktoren, 2 apothe kers en 2 leden van het Zieken fonds boven de 18 jaar „uit een voordracht van tien leden door het bestuur opgemaakt". Door ook le den van het Ziekenfonds in het be stuur op te namen, was Amersfoort een van de eerste plaatsen, die met de oude gewoonte brak de leden uit te sluiten en daarvoor werd het bestuur bijzonder gecomplimen teerd." DE CONTRIBUTIE TOEN Doel van het nieuwe ziekenfonds is volgens het reglement het ver strekken van genees-, heel- en verloskundige hulp. Dat kost voor een op zichzelf staand persoon 0,10 per week, voor gehuwde le den zonder kinderen alsmede we duwnaars of weduwen met minder dan vier kinderen 0,12 V2, voor gehuwde leden met minder dan vier kinderen en weduwnaars of weduwen met vier of meer kinde ren 0,15, voor gehuwde leden met vier of meer kinderen 0,20. Men kan zich eens per maand aanmelden. „Een maand na hunne aanneming hebben de leden aan spraak op geneeskundige hulp en geneesmiddelen. Zes maanden na hunne aanneming hebben de leden aanspraak op verloskundige hulp." In dat verband: op 7 oktober 1899 werd langdurig beraadslaagd „of men ongehuwde vrouwen ook van wege het Ziekenfonds verloskun dige hulp zou verleenen. Besloten werd voorloopig dit te doen." Het ledental van het Nienw Zie kenfonds bedroeg op 1 januari 1901 741, een jaar later 941. Tot 1 januari 1929 werden 5.286 leden ingeschreven. De contributie liep in die tijd op van 5,19 per jaar per lid tot 12,13 in 1928. Niet alleen is de levensstandaard gestegen, maar ook zijn de ver strekkingen, zoals we dat tegen woordig noemen, uitgebreid, zij het, dat bijv. ook de eigen bijdrage al bestaat. Voor verloskundige hulp door een der aan het fonds verbonden vroedvrouwen moet zelf 2,- worden betaald. Specialistische hulp wordt ver leend na een verwijsbriefje van de huisarts, zowel op het spreekuur van de specialist als thuis en evt. bij opname in een ziekeninrichting ter plaatse. „In den tijd, dat er in Amersfoort nog geen specialisten gevestigd waren, was men aange wezen op Amsterdam, Hilversum of Utrecht, of er kwam een specia list (in hoofdzaak een chirurg, gy naecoloog of keel, neus, oorarts) naar hier." Van Ravenhorst voor het vakkundig stofferen van uw meubelen, zowel klassiek als modern (Een grote kol lekt ie meubelstoffen is in onze zaak aanwezig). Wij doen u graag prijsopgaaf en geven u gratis advies. 3? IN 1929: FUSIE Op 1 januari 1929 fuseren het Amersfoortsch en het Nieuwe Zie kenfonds, ontstaat het Nieuw Amersfoortsch Ziekenfonds, dat op 21 januari 1931 de naam Mij. Zie kenfonds Amersfoort en Omstre ken krijgt. Er zijn 5933 betalende leden, die samen per jaar 95.216,16 aan contributie opbren gen, er zijn elf huisartsen, acht spe cialisten, zes apothekers en drie verloskundigen aan het zieken fonds verbonden. De administratie wordt gevoerd ten huize van de heer Herman aan de Utrechtseweg 144. Als die een half jaar later naar de Heiligenbergerweg verhuist gaat ook de administratie daarheen mee. Als het ziekenfonds - op 15 april 1932 - een eigen polikliniek aan de Zuidsingel 48 krijgt wordt de administratie op de bovenver dieping ondergebracht. Spoedig is de ruimte daar ook niet meer voldoende en op 7 sep tember 1935 wordt een eigen ge bouw - het nu nog bij de Aslos in gebruik zijnde pand - aan de Helle straat 49 in gebruik genomen. Het is in die vooroorlogse jaren, dat de „grand old man" van het Amersfoortse ziekenfonds, de heer Jan van de Bunt, in een jaarverslag schrijft: „Het verschijnsel doet zich voor dat steeds meer de hulp wordt mgeroepen van de Heeren Medici. Vooral des nachts wordt die hulp nogal eens onnoodig gevraagd. Naar onze meening was eenige zelfbeperking van de zijde der Leden hier niet misplaatst." KOSTEN RIJZEN PAN UIT Met de afkondiging van het Zie- kenfondsenbesluit per 1 november 1941 verandert er veel. Het zieken fonds, tot dan vooral van belang voor de minder-draagkrachtigen, wordt een verplichte verzekering voor werknemers tot een bepaald inkomen. Dat is tot op de huidige dag nog het geval, zij het dat ook andere groepen uit de samenle ving, die een sociale uitkering ont vangen „onder de werking van de Ziekenfondswet zijn gebracht. Als nu de staf wordt gebroken over de verbrokkelde gezondheidszorg in ons land, dan is het interessant daarnaast te leggen de uitspraak van mr. dr. A. A. van Rhijn, onder andere minister van sociale zaken in de Londense periode, uit 1948, dat „onze sociale verzekering niet is een consequent doordacht sys teem, dat de aanblik biedt van een monumentaal gebouw, maar een verzameling maatregelen wel veeleer gelijkt op een pand, wa aan telkens weer een nieuwe vit gel is bijgebouwd." Bijna veertig jaar later is nog niet anders. Dat daarin korte termijn verandering zal men lijkt onwaarschijnlijk, oud-direkteur van Amersfoort Omstreken, dr. G. de Vos, schr ter gelegenheid van het jubileo „Maakten de ziekenfondsen 1 lange tijd mogelijk, dat de me sche hulp zich ongeremd kon c wikkelen, gedurende de laat decennia echter waren zij het, i erop wezen, dat dit niet ongesti zo kon doorgaan: de kosten rez de pan uit en er werd veel gi onnodig uitgegeven. Uiteinde! kregen zij gehoor en werden zij kostenbewakers in de gezo; heidszorg." Een wat ongenuanceerd bee dat de gedachte oproept aan tovenaarsleerling, die krach heeft opgeroepen, die hij niet mi in de hand kon houden. Direkti j G. J. M. Bos van A O zegt dan a 0 „Met vele anderen ben ik van n 5; ning, dat het huidige gezondheii ,e zorgsysteem en de financier daarvan te kampen heeft met versnipperd en veel te ver doorAj voerd systeem van wet- en regj geving." J HET ZIEKENFONDS NU Met een aantal aangesloten 1 r kenfondsverzekerden van 177.C e: een aantal AWBZ-verzekerden>1. 322.000, met 800 aangesloten 1 ft dewerkers en 39 instellingen in werkgebied, dat naast Amersfo 11 de gemeenten Barneveld, schoten/Spakenburg, Ermelo, derwijk. Hoevelaken, Leusd Putten, Renswoude, Scherperu Soest en Woudenberg bestrijkt een geldstroom, die jaarlijks zoi cfc 600 miljoen gulden omvat, heefl Amersfoortsch Ziekenfonds van een instelling voor eenvoi medische hulp ontwikkeld tot organisatie die in Amersfoor.| omstreken een belangrijke speelt bij de bewaking van kosfei en kwaliteit van de geneeskund je hulp in de ruimste zin des woo: dó Dat wordt vrijdag 15 mei vierd met een symposium ten en regelen in de jengdgezofei heidszorg" in De Flint, avonds met een feestavond, feestavond, waaraan zowel soneelsleden, medewerkers verzekerden zullen meewerkier daarmee symboliserend wat da die 125 jaar altijd richtsnoei 01 gebleven: het handhaven van an solidariteit tegen een zo laag gelijke premie! Eu 3- S 1 oufiu tot ld. ►or.lvt te Ir 1c e< !ac U ♦V 4 INSPRAAK ONTWERP - BESTEMMINGSPLANNEN AKKERHOEVE/NOORDWIJCK EN LANGENBEEK De plannen Voor de wijken Akkerhoeve, Noordwijck en Langenbeek worden gedetailleerde bestem mingsplannen voorbereid. Op dit moment is nog het globale bestemmingsplan Leusden- centrum 2e fase van kracht. Veel aandacht is besteed aan de uitbreidings mogelijkheden van de woningen en de bouw mogelijkheden in de tuinen. De inspraakprocedure Van 18 t/m 27 mei bestaat er gelegenheid van de plannen kennis te nemen en erop te reageren. Op 18 en 19 mei wordt 's avonds van 19.30 uur tot 21.30 uur een expositie over de plannen gehouden. Van 19 t/m 27 mei is de expositie, ook op de dagen dat het gemeentehuis geopend is, te bezichtigen van 9.00 uur tot 12.00 uur. De expositie wordt gehouden in de kelder van het gemeentehuis, tijdens de twee expositie avonden te bereiken via de trap aan de achter kant van het gebouw. Als traplopen voor u bezwaarlijk is kunt u bellen bij de hoofdingang, zodat u per lift de kelder kunt bereiken Inwoners van de gemeente en zij die belangen in het plangebied hebben kunnen tot 1 juni 1987 schriftelijk hun mening bij het gemeentebestuur kenbaar maken Hiervoor kan gebruik worden gemaakt van inspraakfor mulieren die tijdens de expositie op het ge meentehuis verkrijgbaar zijn. Leusden, 12 mei 1987 44 BEKENDMAKING D De Burgemeester der gemeente Leusdei brengt ter openbare kennis, dat het voorne men bestaat om bouwvergunning te verlener voor: het vergroten van de woningen (dakopbouu #- op de percelen Kerkdijk 27, 33 en 37 t/m 43 Achterveld (m.t.v. art. 18a WRO). het oprichten van een hoogspanningsruimte een perceel in plan 't Ruige Veld te Leusdei (m.t.v. art. 18a WRO). het veranderen/vergroten van de garage t b studeerkamer en berging op het perceel Lin denlaan 5 te Leusden (m.t.v. art. 18a WRO) het bouwen van een woning met garage o kavel 5 in plan 't Ruige Veld te Leusden (m.t art. 3 globaal plan 't Ruige Veld), het bouwen van een carport op het percei J3: Wilgenlaan 23 te Leusden (m.t.v. art. 19 WROi het uitbreiden van de winkel/opslagruimte (sti terij) op het perceel de Biezenkamp 7 te Leus den (m.t.v art. 19 WRO). het uitbreiden van de winkel (Spar) op het pe ceel de Biezenkamp 5 te Leusden (m.t.v. art>i9( WRO). Hi »e Eén en ander zoals aangegeven op de bij d M bouwplannen behorende tekening(en). De tekeningen liggen van maandag 18 mi 1987 t/m maandag 8 juni 1987 op werkdagen morgens van 8.30 uur tot 12.30 uur ter inzasl ten gemeentehuize afdeling Stadsontwikkelin kamer 209, 't Erf te Leusden-centrum. Voorzover vereist liggen dan tevens de toepassing zijnde ontwerp-(deel)uitwerkingi ex. art. 11 WRO ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen eventuele t* zwaren tegen dit voornemen schriftelijk bij B» *n gemeester en Wethouders worden ingediei* Leusden, De Burgemeester van Leusden, Mr. J. W. M. Rademaker KM va Dl

Leusder Krant | 1987 | | pagina 14