Sinterklaas dit jaar toch weer naar Leusden Zonnebloem-boottocht mede iankzij mooi weer geslaagd 1LS JE ALLES GOED BEKIJKT commentaren— meningen- Minderj arigheid )pening [olfcomplex loor prins Claus Wel of niet (te)recht? Raadsleden willen nog eens praten over subsidie Groeneveid opticiens NVP over telepathie Onbestaanbaar plaatselijk nieuws DONDERDAG 14 MEI 1987 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN „Het is onmogelijk dat er in een gemeente met 26.000 inwoners en veel kleine kinderen geen intocht van Sint Nicolaas zou zijn," zo verwoorde Lily van Amerom (WD) maandagavond haar standpunt met betrekking tot de discussie over de sinterklaasintocht. De andere vertegenwoordigers van de diverse politieke partijen bleken het met mevrouw Van Amerom eens te zijn, zodat de subsidiering van de Sint Nicolaasintocht waarschijnlijk ook dit jaar weer zal plaatsvinden. Op 20 februari schreef het college van b. en w. een briefje naar de beide Leusdense win keliersverenigingen dat dit jaar de subsidie voor de Sint Nicolaasintocht niet meer zou gebeuren. Dit briefje heeft de nodige ergernis opgewekt van de besturen van de winkeliers verenigingen. Er werd een bnef naar de gemeente gezon den met de mededeling dat er geen sprake kan zijn van een Sint Nicolaasintocht als de ge meente niet tenminste een deel van de kosten voor haar rekening neemt. Maandagavond kwam het onderwerp ter sprake m de commissie welzijn en onder wijs. Voorzitter Pim Berghui zen van de winkeliersvereni ging Hamershof legde het alle maal nog eens uit. De ge meente heeft in het verleden toegezegd dat ze de helft van de kosten van de Sint Nico laasintocht voor haar rekening zou nemen tot een maximum van ƒ2500,-. „Alle commer ciële aktiviteiten van de mid denstanders m de sinterklaas tijd zijn natuurlijk voor hun ei gen rekening," zo benadrukte de heer Berghuizen nog eens extra. De heer Berghuizen haalde als voorbeeld de gemeenten Barneveld en Amersfoort aan, waar de hele intocht uit de ge meentekas wordt betaald. „Ik denk met dat u de Leusdense jeugd een Smt Nicolaasintocht kunt onthouden" aldus de voorzitter van één van de beide winkeliersverenigin gen. De heer Berghuizen vond gehoor bij de aanwezige com missieleden. Alle raadsleden lijken akkoord te gaan met het opnieuw verstrekken van sub sidie ten behoeve van de sin terklaasintocht. Wel gingen er stemmen op om de organisatie van de intocht nog eens aan een nader onderzoek te on derwerpen. Inwoners van Leusden die de Sint Nicolaasontvangst bij gewoond hebben klaagden vong jaar over het feit dat kleine kinderen soms onder de voet worden gelopen door de wat oudere kinderen die op jacht zijn naar het snoep dat wordt uitgedeeld. Ook de toespraken van Sint Nicolaas kunnen met de goed keuring wegdragen van alle aanwezigen. „De Sint moet zich richten tot de kinderen en niet op de ouderen die staan te kijken," zo lmdt een meerma len gehoorde klacht. In ieder geval ziet het er naar uit dat Sint Nicolaas ook dit jaar weer zal verschijnen in Leusden. Dit waarschijnlijk tot groot plezier van alle kinderen die niet graag zouden zien dat de Smt Leusden dit jaar niet in zijn routeschema opneemt. JHTERVELD - Zaterdag maakten de Zonnebloem-afdelingen ihterveld en Leusden weer de jaarlijkse boottocht met zieken bejaarden. De in totaal 130 deelnemers werden per bus naar tenen gebracht, waar de boot de Maasvallei reeds klaar lag. de Rijn ging het richting Arn- n. Hierna ging men via de IJssel gs Zutphen, Deventer en Does- 'g naar Hattem. Hier werd afge- erd en per bus ging het weer swaarts. t na het vertrek van de boot rden alle aanwezigen hartelijk welkomd door de Achter- dse voorzitter, de heer Mein- In het bijzonder verwelkomde hij de aanwezige gasten, mevrouw Zeeman, pastor Ter Bekke en de arts dokter De Boeuff. Meinten was heel blij dat er ook nu weer zo'n grote deelname was en hoopte, dat allen een heel prettige dag zouden hebben. Dank zij het zeer mooie weer is het een hele mooie en fijne reis ge worden. De aanwezigen genoten volop van de geweldig mooie om- USDEN - Zijne Koninklijke jgheid prins Claus der Ne- landen zal zaterdag om 15 uur het golfcomplex van isdense Golfclub 'De Hoge ij' enen. De prins wordt om- leks 9.30 uur bij het com- aan Laan 1914 verwacht. insluitend aan de openingsdag tondag 17 mei een wedstrijd ien gespeeld, waaraan de in best geklasseerde, in Neder land werkzame, golfprofessionals deelnemen. Het doel is onder meer de vestiging van een baanrecord. De wedstrijd begint om 11.00 uur, en is voor publiek gratis toeganke lijk. In de week van 25 tot en met 30 mei zullen een groot aantal wed strijden worden gespeeld door di verse categorieën recreatiegol fers, met als hoogtepunt een wed strijd met ongeveer 480 spelers. De opbrengst uit inschrijfgeld van deze wedstnjd komt ten goede aan de actie 'Polio de wereld uit'. (advertentie) u een grote keus uit vele honderden imes-, heren- en kindermonturen. Zodat wij met u altijd de ste oplossing vinden die past bij uw uiterlijk maar ook binnen n budget! Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Leusden, Winkelcentrum Hamershof. Grutterij 3 geving waar langs werd gevaren. Daar de zon volop scheen kon er ook veel buiten worden gezeten, waar dan ook druk gebruik van werd gemaakt. Tijdens het varen werd er ook regelmatig uitleg ge geven van waar men ongeveer was en welke bijzonderheden er te zien waren. De aanwezigen werden kort na de afvaart ook nog hartelijk verwelkomd door de ka pitein. De tocht werd ook meegemaakt door bestuursleden van de beide afdelingen en door een aantal hel pers en helpsters. Dezen hebben er die dag voor ge zorgd. dat het de passagiers die dag aan niets heeft ontbroken. Na gezellig koffie te hebben gedron ken waren allen kort voor de warme maaltijd voorzien van een aperitief. De warme maaltijd werd door een bedrijf uit Doesburg aan boord gebracht. Het was wel een maaltijd waar je u tegen kon zeg gen. Dat het goed was bleek wel uit het feit dat er goed werd gege ten. Er werd heel wat naar binnen gewerkt. De medewerksters en medewerkers hebben die dag heel wat stappen afgelegd en heel wat keren de trappen op- en afge lopen. Maar gemopperd werd er niet, want zei men, „we doen het met plezier en we vinden het ook fijn als de mensen het goed naar hun zin hebben." Uit de reacties van de passagiers bleek ook wel dat men heel tevre den was en dat er volop werd ge noten. Toen de tijd begon te naderen dat men niet ver meer van het eind punt was, werd er voor de avond maaltijd gezorgd. Broodjes, kren tenbrood en krentenbollen waren er volop en men liet het zich ook nu weer goed smaken. Hierna werd nog fruit uitgedeeld. Er werd afgemeerd in het Hatte- mergat waar de bussen voor de terugreis klaar stonden. Na het verlaten van de boot, toen allen weer een plaatsje m de bus had den gevonden, moest er nog even gewacht worden voor men kon vertrekken omdat de boot schoon afgeleverd moest worden. Dat be zorgde de medewerkers nog even heel wat werk Ook van de terugreis per bus werd nog volop genoten van de omgeving waar men doorheen reed. Dankzij het zeer mooie weer was het een heel fijne dag, waarvan de deelnemers volop genoten. AMERSFOORT - De Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie (NVP), kring Gooi-Eemland, orga niseert vrijdag 15 mei een bijeen komst rond het thema 'Telepathie, onzichtbare band tussen mensen'. Spreker tijdens deze laatste verga dering voor de zomervakantie, is de heer J.A. Picard. De lezmg wordt gehouden in het gebouw van de Doopsgezinde gemeente, Stads- nng 137, en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is f 6,- per persoon Leden en donateurs van de NVP hebben gratis toegang. Studenten op vertoon van een collegekaart, mensen met een Pas-'65, en hou ders van een C.J.P.-pas betalen f 4,-. Wie kaatst, luidt het ge zegde, moet de bal verwach ten. Dat zou het Leusdense college van B W in gedach ten gehad moeten hebben, voordat het het inmiddels roemruchte schrijven van zes mei van dit jaar richtte aan de Leusdense Woning stichting. Want wat blijkt? De gang van zaken rond 38 huurwo ningen in 't Ruige Veld is he lemaal niet expliciet te wij ten aan de Woningstichting, zoals in de betreffende brief, en in de toelichting daarop aan de gemeentelijke com missie, is weergegeven. Sterker nog, de Woning stichting heeft een standpunt ingenomen over gestapelde woningen, dat in praktische zin zeer goed verdedigbaar blijkt te zijn. Een standpunt, waarvan men - gezien de uit latingen van gemeenteljke medewerkers en gezien de stilzwijgende instemming van de zijde van het college - gemeend heeft, dat men er de instemming van de gemeente mee had. De praktijk wees ook uit, dat dat zo was, aangezien de gemeente volop meewerkte aan de gewenste oplossin gen. Het is dan ook hoogst be vreemdend, dat het college van B W gemeend heeft, een brief met een dergelijke inhoud aan de Woningstich ting te moeten sturen. Waar de gemeentelijke woordvoerder stelt, „dat de mensen van de gemeente het standpunt van de WSL voor kennisgeving hebben aange nomen", kan men toch nau welijks anders concluderen, dan dat zoiets een tamelijk zwak verweer is. In elk geval zo zwak, dat men er geen recht aan kan ontlenen om de zwarte piet aan de WSL toe te schuiven. Wat daar dan de aanlei ding toe is geweest, laat zich slechts raden. Zo is het niet onmogelijk, dat de aanvan kelijke instemming van al thans twee leden van het college, is omgezwaaid in het in de brief verwoorde col- lege-standpunt. Dat zou mo gelijk de toon nog begrijpelij ker maken, maar ook dan kan men zich niet aan de con clusie onttrekken, dat de WSL terecht heeft gemeend, zich met haar standpunt in het goede gezelschap van de gemeente te bevinden. Over de wijze, waarop over de gang van zaken ver volgens de raadscommissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening is in gelicht, is dan wel het een en ander te zeggen. Tendentieus, zoals de voorzitter van de WSL het noemde, was het zeker. Ge zien echter de voorgeschie denis, is er eigenlijk maar één woord voor: onbestaan baar. Waarbij, gezien tegen het licht van het algemene optre den van dit bestuurscollege, het toch eens tijd wordt, dat men ophoudt met het schui ven van de zwarte piet naar anderen. Het zou van volwassen heid getuigen, als men er eens mee ophield om interne bestuurlijke conflicten te proberen op te lossen, door anderen als schuldige aan te wijzen. Dat, zo is inmiddels toch wel duidelijk, lost na melijk per definitie niets op. In de notulen staat onder meer het volgende: 'Het bezwaar van de Woningstichting ten aanzien van de stapelwoningen wordt door de gemeente onderschre ven. Het voornaamste bezwaar is, dat het verloop van huurders in stapelwoningen buitengewoon groot is, en dat het bovendien grote moeite kost om deze wonin gen verhuurd te houden. Men verwacht dat in de toekomst leegstand onvermijdelijk zal zijn. Stapelwoningen ten behoeve van bejaarden, mits voorzien van een lift, zouden beter verhuurbaar zijn is de indruk van zowel de Woningstichting als van ge meente.' Verderop in de notulen staat nog het volgende: 'Gelet op de enorme tijdsdruk moet het uitge sloten worden geacht dat een ge heel nieuw plan kan worden ont wikkeld.' GESPREK Die indruk dat men het volko men eens was werd, aldus de heer Van der Weijden, nog eens beves tigd tijdens een gesprek, dat hij op vier mei voerde met de wethouder van volkshuisvesting, Gijs van Woudenberg. 'Ik heb toen nog ge zegd, dat we nog maar tien werk dagen hadden, dus dat haast gebo den was. De wethouder beaamde dat en liet weten, er achteraan te zitten. Hij zei toen verder, dat de gemeente zelf ook nog plannen had, en dat de zaak op zes mei in de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zou ko men', aldus de heer Van der Weij den. Kortom, het was naar de stellige overtuiging van de heer Van der Weijden niet alleen de Woning stichting, die de 'woontorentjes' met zag zitten, maar ook de ge meente. 'De heer Hoogendoorn, chef volkshuisvesting, was het met ons eens, en ook de heer Pais was van mening, dat we nooit op tijd een nieuw bouwplan konden ma ken. Dat waren zijn lettelijke woor den: 'Jullie kunnen dat mderdaad met', zei hij op een gegeven mo ment. TEKENINGEN Een ander punt, waar de heer Van der Weijden zich boos over maakt, is wat de direkteur ge meentewerken tijdens de commis sievergadering heeft opgemerkt over tekeningen van de WSL. 'Wat we hebben gedaan, is het volgende. We kunnen bouwen, als we uitgaan van de tekeningen voor de huizen, die we al aan het bou wen zijn. Om tegemoet te komen aan de wensen met betrekking tot de hoogte van de bouw, hebben we tegen onze architekt gezegd: als we een aantal woningen nu eens 'optillen', als we daar nu eens poortwoningen van maken. Dan hoeven we alleen voor de twee hoekwoningen een aangepast ont werp te maken, met een plat dak. Zo kunnen we toch bouwen, en we komen tegemoet aan de wensen van de gemeenteraad, zoals die in het bestemmingsplan zijn vastge legd, waar het om de hoogte van het bouwwerk gaat', aldus de heer Van der Weijden. 'Het gaat dus om precies dezelfde woningen, waar mee we hebben geprobeerd, mee te werken. Maar we hebben dus helemaal geen tekeningen ge maakt. Er was helemaal geen teke ning, zoals de heer Pais daar heeft beweerd. Het ging om een voorstel van onze kant. Dus om er dan als direkteur gemeentewerken in een openbare vergadering je verwon dering over uit te spreken, dat de Woningstichting de ene tekening wél kan meken, maar niet m staat is om een bouwplan voor een ander soort woningen te vervaardigen, dat slaat helemaal nergens op. Te meer, daar hij m het overleg op 28 april er zelf alle begnp voor toonde, dat we dat bouwplan met op tijd klaar konden hebben', zo stelt de heer Van der Weijden. BESTUURLIJK 'Wat me in het hele verhaal hele- ,maal als treurig heeft getroffen, is het feit, dat we alle medewerking hebben gehad van de burgemees ter en van wethouder Van Wou denberg We hebben echt hon derd procent medewerking gehad van ze, we zaten volledig op één lijn. Ik vraag me echt af, hoe die zich hebben gevoeld bij dat ver haal van de direkteur gemeente werken', aldus de heer Van der Weijden. "U moet goed begrijpen, dat we er met op uit zijn, om problemen met de gemeente m de media uit te spelen. Maar als een topambtenaar onwaarheden en halve waarheden verkondigt in een openbare com missievergadering, met een dus danig tendentieuze strekking dat de Woningstichting in een kwaad daglicht wordt gesteld, dan zult u begrijpen dat we er behoefte aan hebben, die onwaarheden en halve waarheden recht te zetten', stelt voorzitter Van der Weijden. Waarna hij zijn relaas besloot met de stelling, de gang van zaken te beschouwen als onvoorstelbaar en een diep treunge zaak te vin den. Met als conclusie: 'de stem mingmakerij van de direkteur ge meentewerken tegen de Woning stichting moet eens een keer op houden.' OPSOMMING Van de kant van de gemeente wordt nog eens benadrukt, dat men de bnef die men aan de Wo ningstichting heeft gestuurd, be schouwt als een feitelijke opsom ming van wat de Woningstichting heeft gesteld. Op de vraag, of men het nu met dat standpunt eens was of met, antwoordde woordvoerder Hans Hermans: 'De Woningstich ting heeft m het gesprek van 28 apnl twee punten aangehaald, waarom ze de gelaagde woning bouw met wenste te realiseren. Het eerste punt was, dat men met in staat was, om het bouwplan daar voor tijdig af te hebben. De verte genwoordigers van UBA BV waren het daarmee eens. De mensen van de gemeente hebben dat als ken nisgeving aangenomen.' 'Wat het tweede punt betreft, maakte de Woningstichting zich ernstig zorgen over de verhuur baarheid. De gemeente heeft dat in zoverre onderschreven, dat is ge constateerd dat kleinere woningen moeilijker verhuurd worden, dan eensgezinswoningen. Maar duide lijk: moeilijker te verhuren. Niet: 'Onverhuurbaar', aldus Hans Her mans. BOUWEN Inmiddels ziet het er overigens steeds meer naar uit, dat de bouw van de 38 woningen alsnog gera- liseerd kan worden. De Woning stichting en UBA BV hebben gis terochtend overeenstemming be reikt over het bouwplan en over de prijs. Over de compensatie voor UBA BV - het bouwplan zal gerealiseerd worden op grond van UBA, die daar uiteraard com pensatie voor wil hebben - zal op korte termijn overleg plaatsvin den tussen de gemeente Leusden en UBA BV, zo werd ons van ge meentelijke zijde meegedeeld. SCHRIJVEN Overigens heeft de Woning stichting inmiddels ook officieel gerageerd op de bnef van de ge meente. In dat schrijven wijst de Woninstichtmg erop, dat haar op vattingen betreffende de apparte menten werden gedeeld door het hoofd van de afdeling huisvesting, en van de kant van het college van B&W met zijn weersproken. Ver der stelt de Woningstichting, dat men nooit geweigerd heeft, de be treffende appartementen te bou wen. 'Ons pleidooi, om akkoord te gaan met een andere verkaveling van de vastgestelde plek met daar bij de toezegging van de Woning stichting om in de toekomst de ove rige torentjes wel te bouwen heeft u in overweging genomen', zo schnjft de Stichting. 'Daarbij tekenen wij aan, dat de torentjes dan één of twee etages zouden kunnen worden verhoogd, waardoor het verlies aan woningen in het betreffende plan kan worden beperkt. Deze woningen zouden dienen te worden voorzien van een liftinstallatie en bedoeld zijn voor 55-plussers en bejaarden. Ook hier liggen de opvattingen van de afde ling huisvesting en de Woning stichting op gelijk niveau', aldus de Woningstichting. Bij de gemeente had men nog geen commentaar op deze brief. Die was, gedateerd op 12 mei, gis teren nog niet ontvangen, zo werd desgevraagd meegedeeld. Mr. H. G. Punt. Minderjarige is volgens de wet iedereen die de leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt heeft, niet ge huwd is of gehuwd is ge weest. Wat zijn nu de juridische gevolgen van dit minder jarig zijn. In het algemeen is het zo, dat de minderjarige door de wet gever handelingsonbekwaam is verklaard. Dit betekent dat de minderjarige zichtzelf niet door eigen rechtshandeling kan binden. In feite mag de minderjarige dus juridisch mets. Hij mag geen overeenkomst aangaan, hij mag niets. De con sequentie hiervan is, dat voor de minderjarige een overeen komst gesloten moet worden door diens wettelijke verte genwoordiger (de vader of de voogd). Bovendien zegt de wet nog uit drukkelijk dat voor bepaalde handelingen de goedkeuring van de Kantonrechter nodig is. In de praktijk wordt het vra gen van toestemming van de Kantonrechter dikwijls nage laten. Juridisch is een hande ling door een minderjarige be gaan, metig of vernietigbaar. Het ontbreken van de toestem ming van de kantonrechter leidt tot vernietigbaarheid van de rechtshandeling mits de minderjarige aantoont dat hij door deze rechtshandeling is benadeeld. De wetgever heeft natuurlijk ook ingezien dat de praktijk wel eens niet blij met een starre doorvoering van deze regel zou kunnen zijn. Gesteld dat een 18-jarige, die net zijn rijbewijs heeft, van u een auto koopt, deze auto m de soep njdt en naar de Rechter stapt om deze koopovereen komst wegens handelingson bekwaamheid te laten vernie tigen. Daar zou het handelsver keer absoluut mee vastlopen. In de wet staat ook, dat min derjarigen onbekwaam zijn voor zover de wet niet anders bepaalt. De wetgever heeft bepaald dat de minderjarige ook zelf be paalde onaantastbare rechts handelingen kan verrichten, dus zonder dat zijn wettelijke vertegenwoordiger voor hem optreedt. De belangrijkste uitzonde ring is dan wel dat een min derjarige die met het oordeel des onderscheids handelt, be kwaam is rechtshandelingen te vemchten met toestemming van de wettelijke vertegen woordiger, voor zover deze bevoegd is die rechtshande ling voor de minderjarige te verrichten. In de praktijk nu wordt deze toestemming geacht stilzwij gend te zijn gegeven indien er sprake is van gewone aanko pen in gewone hoeveelheden tegen gewone pnjzen. De Kantonrechter kan een minderjarige algemene be voegdheid geven rechtshan delingen te vemchten, dit heet dan handlichting. De minderjarige mag een ar beidsovereenkomst aangaan (mits met de uitdrukkelijke of de stilzwijgende machtiging van de wettelijke vertegen woordiger). En hierbij hangt het ook weer af van de leeftijd van de min derjarige of deze toestemming geacht mag worden te zijn verleend. De minderjarige mag huwe lijkse voorwaarden maken, hij mag een testament vragen, hij mag tevens bijstand ontvan gen. Ik wil in dit verband nog maals uitdrukkelijk opmerken dat de wet ervan uitgaat dat alle rechtshandelingen door minderjarigen verricht zonder toestemming van de wettelijk vertegenwoordiger, nietig zijn. Deze metigheid geldt met in de speciale hierbovengenoemde uitzondenngsge védlen De ouders van een minder jarig meisje werden voor de Kantonrechter gedaagd omdat hun dochter een woning had gehuurd en er een forse huu rachterstand was De vriend van dit meisje had zich garant gesteld voor de huurpennin gen. De ouders betoogden dat zij geen toestemming hadden verleend voor deze huurover eenkomst en deze toestem ming ook niet willen verlenen. Zij vroegen metig verklaring van de overeenkomst. De Kantonrechter oordeelde, dat er geen toestemming was en dat de overeenkomst door de minderjarige gesloten der halve nietig was. Terzake van de borgstelling wordt opgemerkt, dat de wet voorschrijft dat er geen borg tocht kan bestaan zonder een wettige hoofdverbintenis. Nu deze huurovereenkomst door de rechter metig is geoordeeld, kan de verhuur der zich ook met op de borg- stelhngsovereenkomst beroe pen. Tenslotte nog een tweetal raadgevingen. Ten eerste: weest u ervan overtuigd, dat het handelen met een minderjarige altijd ri sico's kan opleveren. Overtuig u van de toestemming van de wettelijk vertegenwoordiger van de minderjarige Ten tweede: als een min derjarige wil gaan procede ren, is naast de toestemming van de wettelijke vertegen woordiger de goedkeuring van de Kantonrechter vereist Het achterwege laten van die goedkeuring kan, met name als tegen een vonnis ap pèl of cassatie wordt aangete kend, tot niet ontvankelijkheid leiden. Lily van Amerom (WD): subsi die voor Smt Nicolaas...'

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5