evolking wordt via ixpositie geïnformeerd linale concours in Aegtenkapel nroerendgoed- elasting Leusden te hoog Winnaars kleurwedstrijd Ponypark Slagharen JE ■P Zestig jaar samen jstemmingsplannen Akkerhoeve, Noordwijck en mgenbeek in de maak: Activiteiten Solidariteitswinkel lichting van Huis- en Grondeigenaren in rapport: irnationaal Oude Muziek-concours om onbekende ensembles op weg te helpen DONDERDAG 14 MEI 1987 [SDEN - Om de bewoners van de wijken Akkerhoeve, dwijck en Langenbeek op de hoogte te brengen van de Jwe bestemmingsplannen voor hun wijken, wordt van indag 18 tot en met woensdag 27 mei een expositie gehou- |in de kelder van het gemeentehuis. De tentoonstelling is op jodag 18 en dinsdag 19 mei geopend van 19.30 tot 21.30 uur. lenen die de expositie op een van deze avonden niet kunnen «ken, kunnen vanaf 19 mei op werkdagen terecht van 9.00 12.00 uur. Bezoekers dienen zich dan te melden bij de jptie van het gemeentehuis. Dit blijkt uit een brief van de ente, die de betrokken wijkbewoners uiterlijk zaterdag L de brievenbus krijgen. liens de uren dat de expositie [nds geopend is, zijn ambtena- nwezig om desgewenst een [hting te geven of vragen te woorden. Verder zijn zoge nde informatiebrieven ver- aar, waarin de plannen wor- egelicht. Wijkbewoners die lening over de plannen ken- Iwillen maken, kunnen op de Instelling een inspraakbrief. krijgen. Deze kan in een daarvoor bestemde bus worden gedepo neerd. Ook kan de brief later naar de gemeente worden gezonden, maar dient wel uiterlijk 3 juni bi) de gemeente binnen te zijn. BOUWMOGELIJKHEDEN De bestemmingsplannen voor de wijken zien er in grote lijnen hetzelfde uit. In de plannen wordt veel aandacht geschonken aan uit breidingsmogelijkheden voor wo ningen, en de bouw van schuren of garages. Uiteraard kan wat de één bouwt, hinderlijk kan zijn voor een ander. Daarom worden in de plan nen beperkmgen gesteld aan bouwdiepte en -hoogte. In verband daarmee zijn de bouwmogelijkheden in vier cate gorieën verdeeld. De eerste groep betreft bebouwing die acceptabele hinder voor de buren veroorzaakt. Daarvoor is slechts een bouwver gunning vereist. Onder de tweede categorie valt bebouwing die op zich wel toegestaan is, maar onac ceptabele hinder kan veroorzaken. Het college van B. en W. kan in dat geval eisen stellen aan de vorm en ligging van het bouwsel. Een vol gende groep bedoelt bebouwing die in veel gevallen hinderlijk zou kunnen zijn, maar toch onder voor waarden kan worden toegestaan. Hiervoor dient de procedure van vrijstelling te worden gevolgd, zo dat belanghebbenden inspraak kunnen hebben. Categorie vier be vat bebouwing die als uitzondering kan worden toegestaan, via een zwaardere procedure, namelijk wijziging. Belanghebben kunnen hiertegen bezwaar aantekenen. WOONSTRATEN Verder gaat de informatiebrief over 'De openbare ruimte' en 'car ports'. In de bestemmingsplannen van de wijken hebben alle wegen, behalve de 'Beekndder' in de wijk Langenbeek, de bestemming 'woonstraten' gekregen. Deze be stemming omvat niet alleen de rij baan, maar ook de daarlangs gele gen trottoirs, parkeerplaatsen, groenstroken en speelplaatsjes. Onbelangrijke verschuivingen tus sen deze delen van de rijbaan zijn i zonder meer mogelijk. Meer ingrij- pende verschuivingen kunnen in vloed hebben op het woongenot en vergen daarom een procedure met inspraakmogelijkheden voor om wonenden. Herinrichting kan in de komende jaren bijvoorbeeld in houden, dat er langs een weg meer parkeerplaatsen komen. Dat zal overigens alleen gebeuren als er geen mogelijkheid is om te parke ren op eigen erf of turn. Het plan voorziet namelijk ook de mogelijk heid een carport te bouwen. De weg Beekndder in de wijk Langenbeek kreeg de bestemming 'wegen', omdat de weg een zoge naamd 'bovenwijks' karakter heeft; dus met alleen door bestemmings verkeer ordt gebruikt. SCHOLEN De informatiebrief over het be stemmingsplan van de wijken Ak kerhoeve en Noordwijck gaat ook in op de toekomst van de drie ba sisscholen m het gebied. Letterlijk j staat daar over. 'De scholen zullen naar verwachting in de komende tien jaar gehandhaafd blijven. In dien, als gevolg van het teruglopen van het aantal leerlingen (een deel van) een school leeg komt te staan, kunnen eventueel andere activitei ten worden toegestaan.' Deze acti viteiten zouden volgens de bnef op het sociaal-culturele gebied kun nen liggen. LEUSDEN/SLAGHAREN - De winnaars van de kleurwed strijd van Ponypark Slagha ren zijn bekend. Uit de vele ingezonden kleurplaten zijn de mooiste gezocht. Dat kostte overigens heel wat moeite! Om de spanning niet langer te laten duren dan no dig is, volgt hier de uitslag: De eerste prijs is voor de zusjes Els (10 jaar) en Lilian (8 jaar) Vallentgoed, Heggerank 20 in Leusden-Centrum. Zij hebben de plaat samen werkelijk schitterend gekleurd. Hun beloning is een driedaags ver blijf voor zes personen in een zomerhuisje van het Recrea tiepark CoUendoorn, met toe gang tot het Ponypark Slagha ren. De tweede pnjs, een Fuji MA-1 fotocamera, kompleet met film en tas, is voor Tijs van de Anker (7 jaar), Landjonker 23 in Leusden- Centrum. Hanneke Huurdeman (13 jaar), Schutterhoeüaan 49, Leus- den-Zuid, won de derde prijs. Zij krijgt een pak met vier Fuji-video- tapes met haarband, en een foto met een handtekening van Gerard Joling. Hoe Hanneke de plaat heeft gekleurd, verdient echt een eer volle vermelding. Zij kleurde met alleen de vlag van Fuji, maar ook heel veel andere dingen in de kleu ren van Fuji; lichtgroen en oranje. Heel origineel! Troostprijzen zijn er voor: Ramon Schuiten (10 jaar), Zadel 10. Leus den-Centrum; José Gieskens (9 jaar), Lijsterbeslaan 1, Leusden- Centrum; Johan Tack (8 jaar), Bruin- horst 27, Leusden-Centrum; Dirk- Jan Koch (6 jaar), Koningin Juliana- weg 14, Achterveld, en Manska de Jonge (4 jaar), Karekiet 5, Leus den-Centrum. Zij krijgen ieder een gezinstoegangskaart die dit jaar recht geeft op een dag vrije toe gang tot Ponypark Slagharen. Het ponypark neemt zo spoedig mogelijk contact op met de win naars. ERSFOORT - Begin deze maand beluisterde een jury [onden bandopnamen van ensembles uit onder meer Ne- nd, Duitsland en Zweden; zondag 17 mei vindt in de Sint lenkapel de openbare finale plaats van het Internationaal jours voor Ensembles voor oude Muziek. I initiatiefnemer van dit concours is de Amersfoort er Krijn veld. In 1985 richtte hij de Stichting Oude Muziek Neder- bp, waarvan hij de voorzitter is. Doelstelling van de SOMN I propageren van oude muziek. |sr oude muziek moeten we muziek van voor 1800. doelstelling wordt uitvoe- geven door het jaarlijks or- Iren van een concours voor bionele ensembles, dat vorig lor het eerst werd gehouden I een Dag van de Oude Mu- 1 Bovendien assisteert de andere instellingen bij het eren van concerten, i Koetsveld, groot van ge- [weinig onzekerheid tonend uitlatingen, kennen we [als dirigent van het Neder- ferkmuziek Ensemble en het nds Bach-Ensemble. Re- jlk leidde hij beide ensem- J een glashelder klinkende '|ng van Bach's Johannes l Als ik met hem praat is het |>t zover, en behalve de ge- Passie staan hem ook nog te wachten met het Om waar hij de Matthaus moet instuderen voor de mg op Palmzondag onder [court. de (besloten) voorronde [concours op 16 mei en voor ie op 17 mei is de Sint Aeg- |>1 als locatie gekozen, aldus etsveld, „omdat het zo'n nte is en omdat we ein- Jets buiten Amsterdam of (wilden laten gebeuren." Ille prijzen |geld heeft een ensemble reel," verzekert Koetsveld. |een relatief onbekend ge- op weg wilt helpen, heb ben ze er veel meer aan wanneer je ze een serie concerten aanbiedt en dan ook nog zorgt voor een optre den voor de radio We hebben voor dit concours dan ook ver schillende omroepen ingescha keld. Van de voorronde en de fi nale worden opnamen gemaakt, de winnaars krijgen extra uitzendin gen aangeboden, een opname door de KRO, de NOS-prijs (optre den als huisorkest in Fur Elise), een pnjs van de Organisatie Oude Mu ziek (opname in het „Netwerk") en een pnjs die m samenwerking met de Amersfoortse Culturele Raad is ingesteld, de Pnjs Oude Muziek Amersfoort." NIET TEVEEL ORGANISA TIES Wanneer Krijn Koetsveld de vraag knjgt voorgelegd of „zijn" Stichting Oude Muziek Nederland niet wat teveel wordt naast de Or ganisatie Oude Muziek en het Hol land Festival Oude Muziek Utrecht die beide voor een ruim aanbod van oude muziek op verschillende podia zorgen, ontkent hij dat be slist. „Wat we daar te horen krijgen is een vrij smalle top van ensembles uit enkele Europese landen. Wij proberen ervoor te zorgen dat naast die top ook andere en sembles zich een plaatsje op de podia kunnen veroveren. In mijn inleiding voor de concoursfinale van vorig jaar heb ik gezegd dat we een brug willen slaan tussen de voltooide muziekopleiding en actieve deelname aan het mu ziekleven." Gevraagd naar wat het concours voor de winnaars van het vorige concours heeft opgeleverd kan Knjn Koetsveld dan ook tot zijn vol doening vertellen dat hij de eerste en tweede-prijswinnaars, respec tievelijk Super Librum en The Locke Consort, veelvuldig m con certaankondigingen tegenkomt. „Daarmee heeft ons concours zijn nut al bewezen." GROTERE BEKENDHEID Vorig jaar was de eerste keer dat het concours werd gehouden. De SOMN genoot als kersverse stich ting nog geen grote bekendheid. Dat is in korte tijd anders gewor den. Voor het concours van 1987 zijn meer buitenlandse aanmeldin gen gekomen dan vorig jaar, ook uit Duitsland, Frankrijk en zelfs uit Engeland en Zweden. De aanmel dingen gingen vergezeld van een bandopname. Begin april werden die opnamen m een eerste ronde beoordeeld. „Je kunt moeilijk een ensemble helemaal uit bijvoorbeeld Zweden laten komen als je aan het bandje al kunt horen dat het niet voldoende mveau heeft. We houden bij het luisteren natuurlijk rekening met de kwaliteit van de opname, of met het ontbreken daarvan. We probe ren door een slechte amateur-op name heen te luisteren en des noods geven we een gezelschap het voordeel van de twijfel en nodi gen het dan uit voor de tweede voorronde op 16 mei." Gevraagd naar het algemeen ni veau stelt Koetsveld vast dat dit hoog is en voegt daar tevreden aa i toe „Dat betekent dat dit een be langrijk concours is." BEOORDELING Gustav Leonhardt noemde een jury eens „een veelkoppig mon ster". Krijn Koetsveld is het in prin cipe eens met deze uitspraak eens maar zegt dat in „zijn" concours toch getracht wordt om de beoor deling zo zuiver mogelijk te hou den. Elk van de juryleden, dit jaar zijn dat Gunno Klingfors, Mane Leonhardt, Lucia Meeuwsen en Knjn Koetsveld, geeft 1 tot 100 punten in drie cate- gorieén: algemene indruk, stijlbe sef en ensemblespel. Volgens een bepaalde formule wordt het pun tentotaal tot een gemiddelde her leid. Bovendien vraagt men aan alle deelnemende ensembles om ten minste één stuk uit een bepaalde stijlperiode te spelen. „Het is niet zo belangrijk wie de beste is, het is belangrijk dat de deelnemende ensembles de gelegenheid wordt geboden aan het concertleven deel te nemen." ANDERE ACTIVITEITEN Zoals gezegd, is het concours niet de enige activiteit van de SOMN. Maar dit jaar komt het toch niet aan andere activiteiten toe. Evenmin als vorig jaar zal m 1987 een Dag van de Oude Muziek wor den gehouden. Wel zijn er al on derhandelingen geopend voor 1988. De lokatie zal waarschijnlijk het slot. in Zeist zijn. „Een ideale gelegenheid met veel verschil lende ruimten zodat verschillende ensembles tegelijkertijd kunnen optreden. Bovendien kun je daar, als het weer tenminste meezit, ook het park in." IN ST. AEGTENKAPEL Over wat we in mei in de Sint Aegtenkapel kunnen verwachten, wil Knjn Koetsveld maar weinig kwijt. „Het eruge wat ik na de eer ste voorronde kan zeggen is, dat het algemeen niveau nog hoger was dan vong jaar. Daar zijn ten slotte tien ensembles uitgekomen met uiteenlopende samenstelling en repertoire. Twee ervan komen uit Engeland, eén uit Zweden, één uit Belgie, één uit Duitsland en vijf ensembles zijn in Nederland ge vestigd, maar bestaan niet in alle gevallen uit alleen Nederlanders. Deze tien ensembles hebben we uitgenodigd voor de voorronde op 16 mei en daarvan kunnen we er maximaal vijf toelaten tot de finale, een dag later." ALLEEN FINALE OPEN BAAR De voorronde op 16 mei is een absoluut besloten gebeurtenis, i Alleen de finale op 17 mei is voor publiek toegankelijk; in de Sint Aegtenkapel, om 13.30 uur. Nicaraguaanse boeren in een plattelandswinkel. LEUSDEN/ACHTERVELD - De Soli dariteitswinkel Leusden/Achter veld houdt dinsdag 19 mei zijn jaar vergadering. De vergadering wordt gehouden in gemeen schapscentrum 'De Kom', Hamers- veldseweg 51. De heer Hooglugt van S.O.S.-wereldhandel zal tijdens de bijeenkomst vertellen over kof fieproducenten in Zuid-Amerika. De lezing gaat gepaard met dia's over zijn recente bezoek aan dit werelddeel. Produktendag Op landelijke schaal wordt zater dag 16 mei de Nicaragua-produk- tendag gehouden. De Solidariteits winkel Leusden/Achterveld zal er zijn steentje aan bijdragen door te proberen 900 kilo bananen uit Ni caragua aan de man of de vrouw te brengen. Met de opbrengst wordt de actie 'Werk aan de plattelands- winkel' gesteund. Van iedere ver kochte banaan komt een stuiver ten goede aan de actie. Kopers van bananen krijgen een krant, waarin informatie staat over de actie en de Nicaraguaaanse 'plattelandswin kels'. In oris land zetten zeven orga nisaties zich onder meer voor deze winkels in. Het betreft de S.N.V., Nicaragua-Komitee Nederland, S O.S.-Wereldhandel, HIVOS, de Landelijke Vereniging van We reldwinkels, de Stichting Gered Gereedschap, en de Paolo Freire- stichting. VRIJDAG 15 MEI ZONDAG 17 MEI Lezing over zwarte gaten. P. de Vries houdt vanaf 20.00 uur een lezing op uitnodiging van de Ned. Ver. v. Weer- en Sterrenkunde. Plaats: Centrum voor Natuur en Mi lieu, Schothorsterlaan 3A. Ook voor niet-leden. Avond Ned. patiënten Vereni ging. De Amersfoortse afdeling houdt vanaf 20.00 uur een thema avond over 'Het donorcodicil, ge ven voor leven'. Plaats: Evangeli sche Hogeschool, ingang Grote Haag. Lezing over telepathie. J.A. Pi- card houdt vanaf 20.00 uur een le zing over 'Telepathie, onzichtbare band nissen mensen' m het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Stadsring 137. Het is een avond van de Ned. Ver. voor Pa rapsychologie, afd. Gooi-Eemland. Wielerronde van Hoogland. De negende editie van deze ronde start om 12.00uur met liefhebbers en veteranen die 60 km rijden, ge volgd door de amateurs (14.15 uur) die 80 km afleggen. Onder deelne mers o.a. ex-kampioen van Neder land Wim Vlaanderen, Ralf en Rik Moorman, Richard Beumer en ex- prof Johnny Broers. Om 16.00 uur is de afsluiting met een evenement met een tijdnt. Organisatie: Wieier- comité Hoogland, i.s.m. De Pedaal ridders. Open en blootdag maken met naturisme is die dag welkom. In de afgelopen maanden is op het terrein van de vereniging een nieuw dagverblijf met sauna gebouwd. Verder zijn de mogelijk heden om op beperkte schaal te kamperen verruimd. Wie wil komen kijken op de 'O- pen en blootdag' dient vóór 16 mei een briefje te sturen aan Naturis tenvereniging De Birk, postbus 350, 3760 AJ Soest. Ondergrondse pers bij bieb De Openbare Bibliotheek be schikt sinds kort over de uitgaven van Trouw, Vrij Nederland, Het Pa rool en De Waarheid zoals die tij dens de tweede wereldoorlog ver schenen. Ook de ondergrondse publicaties over Amersfoort zijn aanwezig. De indertijd verboden publicaties zijn m de bibliotheek in de vorm van micro-fiches, dit zijn sterk verkleinde kopieën die op plastic kaartjes zijn afgedrukt. DINSDAG 19 MEI Autodoe-rit voor auto's. Vanaf 19.45 uur kan men zich inschrijven bij café Het Houteveen. De eerste start is om 20.00 uur. Er wordt gere den volgens het 'bol-pijl systeem'. Ook voor met-leden. Organisatie is van RAC Amersfoort e.o. Op zondag 24 mei houdt natuns- tenvereniging De Birk een zoge naamde open en blootdag op het terrein van de vereniging tussen de Birkstraat en de spoorlijn Amers foort/Soest duinen. Wie kennis wil DEN/ZEIST - De bewoners van Leusden moeten te veel erendgoed-belasting betalen, maar de verhouding tussen tel dat de huurder, en het deel dat de verhuurder, daarvan en betalen, ligt landelijk gezien gunstig. Dit is kort samen- de conclusie uit een onlangs verschenen rapport van de Hng van Huis- en Grondeigenaren (SHG) over een onder- 'naar de heffing van Onroerendgoed-belasting in een aantal gemeenten in Nederland over 1986'. rapport geeft aan welk in 125 Nederlandse ge en wordt gevoerd ten n van de genoemde be- De schrijver ervan, de Keijzer, heeft - in navol- in het 'Michelin-onder- dat één of meer sterren aan een restaurant - ymbolische krans be- voor gemeenten, die s smaak van de SHG een inancieel beleid voeren. De gemeente Leusden komt echter niet voor een dergelijke waardering in aanmerking. De heer Keijzer over de reden daarvan: 'De Onroerendgoed- belasting voor een normale woning, een woning met een waarde van ongeveer een ton, bedraagt in Leusden bijna vijf honderd gulden. Dat is ontzet tend veel. Ik hoop dat dit rap port de ogen van de bewoners daarvoor opent.' BEWONERS BETALEN De gemeente mag van de Rijksoverheid maximaal f 4.265.000,- Onroerendgoed- belasting heffen. Het bedrag dat de gemeente Leusden werkelijk int, is f 4.070.000, of tewel 95,4 procent. De ge meente mag dit percentage dus wettelijk heffen, maar de SHG heeft er toch moeite mee. De heer Keijzer legt uit: 'Die belasting moet worden be taald door de bewoners, en voor de mensen is het natuur lijk plezieriger als de Onroe rendgoed-belasting wat lager zou zijn.' Als voorbeeld geeft hij de gemeenten Maam, Mar- kelo en Oisterwijk, waar de percentages achtereenvol gens slechts 51,2, 53,7 en 66 zijn. 'Zelf ben ik voor een per centage van 40 tot 60', merkt hij in dit verband op. Een laag percentage is vol gens de opsteller van het rap port met alleen leuk voor de bewoners, maar geeft ook meer speelruimte voor de be groting. De heer Keijzer: 'De gemeente Leusden kan de On roerendgoed-belasting in voorkomend geval nog maar met een kleme vijf procent verhogen. Veel tegenvallers kan de gemeente dus met meer incasseren.' Hij pleit daarom voor, wat hij noemt, 'een rustiger financieel beleid' van de gemeente. Als laatste voordeel voor lage Onroerendgoed-belas ting, noemt de samensteller, het feit dat bedrijven zich de laatste tijd bij vestiging 'steeds vaker orienteren op dit ge bied'. De heer Keijzer consta teert: 'Bedrijven hebben voor deel bij lage vaste lasten. Bo vendien wordt de huisvesting voor personeel natuurlijk mak kelijker.' VERDELING De opbrengsten die de ge meente uit deze vorm van be lasting heeft, zijn verdeeld on der eigenaars en gebruikers. Een eigenaar van de woning met een waarde van ongeveer een ton die de SHG als stan daard hanteert, betaalt bij voorbeeld jaarlijks f 285,40 On roerendgoed-belasting. Een gebruiker betaalt over die zelfde tijd f 216,-. De heer Keij zer is over deze verhouding heel tevreden. Hij vertelt: 'Ik woon zelf in Amsterdam. Daar betaalt een eigenaar ongeveer vijftig procent Onroerend goed-belasting meer dan een gebruiker. Dat lijkt natuurlijk nergens op. Wat dit betreft doet de gemeente Leusden het beter.' EENZIJDIG Van de conclusies die de stichtmg mt het onderzoek trekt, is de gemeente bij monde van wethouder A.M.J. Ummels, niet erg onder de in druk. De wethouder vindt, dat de gegevens op zich wel juist zijn, maar dat er meer in de beschouwing moet worden betrokken: 'De Onroerendgoed-belas ting van de gemeente is vnj hoog. Dat klopt. Daar staat echter tegenover, dat andere belastingen en leges vrij laag zijn. De leges bijvoorbeeld, zijn sinds 1985 niet meer ver hoogd. De totale belastingdruk in onze gemeente is vrijwel gelijk aan die van vergelijk bare gemeentes, en ligt zelfs onderhet landelijke gemid delde.' Hij ziet dan ook geen reden om de Onroerendgoed-belas ting te verlagen: 'De financiële reserves van de gemeente kunnen daartoe ook geen aan leiding zijn, want dit zijn be stemmingsreserves. Die reser ves zijn opgebouwd voor con crete doelen, bijvoorbeeld voor het onderhoud van de wij ken die tien jaar geleden zijn gebouwd, of vervanging van riolering.' 'Vïf'M ff*: Hel echtpaar Veenendaal-van Ooik. mei hel burgemeestersechtpaar. LEUSDEN - Het echtpaar Veenen- daal-Van Ooik, woonachtig op Maanweg 14, was dinsdag 60 jaar getrouwd. De heer C. Veenendaal is m 1905 geboren in Leusden. Zijn vrouw, E.J. van Ooik, zag, hoewel enige maanden later, in datzelfde jaar in Amersfoort het levenslicht. In laatstgenoemde stad zijn ze ook getrouwd. Sinds 1938 woont het paar in Leusden. Ze hebben drie dochters.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9