Te weinig publiek bij concert van grote klasse Sportzaal Achterveld houdt open huis 3 Provincie wil hogere boetes LEUSDEN leusder krant leusder krant Boete voor Achtervelder Autodieven gepakt Ridder in Orde van Oranje Nassau Doorgereden na aanrijding Eremedaille Benzine gestolen Jokaal Inbraak op begraafplaats Concert Utrechtse Studentencantorij: Officiële opening komende vrijdag: Mopperen geblazen I?# weetinde^eimde/1 v Leusden Achterveld DINSDAG 19 MEI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Slechts een veertigtal mensen - onder wie wet houder Gijs van Woudenberg en de componist Bernhard van Beurden - had de moeite genomen om het concert bij te wonen dat verzorgd werd door de Utrechtse Studenten Cantorij onder leiding van Harold Lenselink en dat als thema "Oorlog en Vrede" meegekregen had. Het concert vond plaats op zondagavond 17 mei j.l. in de St. Jozefkerk aan de Hamersveldseweg. Als baritonsolist trad de in 1952 geboren Roeland Gerritsen op. Het koor. fleurig gekleed, opende met een kort nummer van Hans Eisler. 'Peace on Earth'. Al bij de eerste maten werd het publiek ge troffen door de grote proffesionali- teit van het koor: een intense zui verheid ging vergezeld van uitste kende dynamiek en een prachtige klankkleur. Hierna werden de weinige aanwe zigen van harte welkom geheten door één der zangeressen. Dank baarheid aan het adres van de ge meente Leusden werd uitgespro ken vanwege goede financiële steun. GECONCENTREERD Vervolgens werd ten gehore ge- iracht 'Verleih' uns Fneden' van leinrich Schütz. Een prachtige dankkleur en een uitstekende larmonie werd hier gerealiseerd. Jiterst geconcentreerd werd met ichtbare blijheid gezongen door ie koorleden die al hun inzetten, empowisselingen en dynamische an wijzingen zeer duidelijk aan- tereikt kregen door een voor beeldig dirigerende Harold Len- selink. Van Giuseppe Guami volgde 'In die tnbulatiorus'. Met de in dit werk aanwezige chromatiek bleek het koor geen enkele moeite te hebben. De bassen lie ten zich prachtig diep en sonoor horen, terwijl ook de alten een prachtig vol typisch altgeluid brachten De tenoren waren voor mijn gevoel wat aan de zwakke kant in verhouding tot het geheel: enerzijds door een te genng aan tal. anderzijds door het te lyrische geluid. De uitstekende akoestiek van de Sint Jozefkerk wist echter veel voor de tenorsectie te com penseren. 'Un soir de neige' is een cantate van Francis Poulenc, geschreven in de oorlogsjaren: dreiging, kou en verlatenheid komen in deze compositie aan de orde. Het stuk opent met een bijna hemelse solo van de sopraan die voortreffelijk werd gebracht: kristalhelder als één stem. Op het dynamische vlak werden hoogstandjes gereali seerd: grote, zeer beheerst ten ge hore gebrachte fortissimi werden afgewisseld met prachtige zeer vol klinkende piarussimi. KLASSE Van Darius Milhaud werd vervol gens de 'Cantate de la guerre' ge zongen, een wat meer godsdien stige, bijbelse benadering van het thema 'oorlog'. De bedoelde dis- sonante klanken die af en toe in de partituur voorkomen, werden ook duidelijk zo gezongen: een bewijs van muzikale klasse. Bij dit num mer kwamen met name de teno ren sterker door, perfect zingend in een mannenkoorgedeelte voor tenor- en basstemmen. Zeer beheerst wisselden de vier zangstemmen melodie- en bege leidingsstem af Zeer veel inner lijke schoonheid, zuiverheid van klank en kleur werden hier verwe zenlijkt. Tempowisselingen wer den uitstekend overgenomen door de zangkoorleden. Ook de sopranen en alten kwamen zeer professioneel over in hun onder linge samenzang. 'Merck toch hoe sterck' van Henk Badings werd dynamisch zeer sterk opgezet met een schitte rende afwisseling van legato naar staccato-achtige uitvoering. OVERTUIGEND Allerlei stemeffecten die maar be dacht kunnen worden, zijn terug te vinden in de compositie van Bernard van Beurden, 'I am Enc- ka': aangehouden melodieën, zweltonen, fluisteren, keelgelui den, vnj in te voegen teksten, zeer klein en zeer vol geluid, gespro ken teksten, gezongen teksten, verstaanbaar en onverstaanbaar. Met veel overtuiging werd deze compositie gebracht. Na afloop vertelde Bernard van Beurden desgevraagd, dat hij ui termate tevreden was over deze uitvoering: hij had het nog nooit zo uitstekend gehoord. DISCIPLINE Na de pauze werd van Felix Drae- seke uit de 'Grosse Messe, op. 85' het 'Kyrie', 'Agnus Dei' en 'Dona nobis pacem' uitgevoerd. Ook hier werd een zeer grote helder heid van klank verwezenlijkt als betrof het een kristalheldere berg beek, een constante waterstroom. De tenoren kwamen hier we derom overtuigender naar voren. Een uiterste discipline bewerk stelligde hemelse klanken. Dezelfde zeer pnjzende waarde ring kan gegeven worden bij de laatste twee werken, van G. Meyerbeer 'Der 91. Psalm' en van Thomas Jennefelt 'Warning to the rich'. Bij dit laatste, moderne stuk trad de gastzanger van dit concert Roe land Gerritsen op, die zeer over tuigend zijn partij zong met een schitterende spanningsopbouw. Met name in dit laatste stuk wist het koor voor mij de hoogste waar dering te realiseren: zeer grote fortissimi gevolgd door zeer kleine piarussimi subiti. (J.R.) ACHTERVELD Op vrijdag 22 mei zijn van 's avonds zeven uur tot half twaalf alle inwoners van Achterveld welkom in de nieuwe sportzaal aan de Walter van Amers- foortstraat. LEf Tijdens dit open huis verzor gen leden van de sportvereni ging Avanti Achterveld de monstraties op het gebied van jazzgymnastiek, tafeltennis, judo, badminton en volleybal. Daar tussendoor zijn er gas toptredens door leden van schermschool Kardolus uit Zoetermeer, de gymnastiek vereniging Sparta uit Ermelo met een spectaculaire tram polineshow en sportschool Do Boersma uit Amersfoort met een judo-demonstratie; van alle drie deze ploegen maken Nederlandse kampioenen deel uit. Het complete programma is huis-aan-huis m Achterveld verspreid. Het daann ver melde optreden van DWS 3,95 ker ten ige BakK van alies asom jrakti^ lOOCU ikcrCP ale en ode cf koniei 1,50 RTS i droo* etspie: kiende otone' uid. du; n. En desfl' n mods Is 78.- lere iliteits- irkrijgb :iaalzi ignel heeft een wijziging ondergaan: de rondgang begint niet om 19.30 maar om 19.00 uur. Daar mee verandert ook het tijdstip van aankomst bij de sportzaal. Dit wordt nu rond 19.20 in plaats van 119.50 uur. Voorafgaand aan het open huis vindt 's middags om 16.00 uur de officiële opening plaats. Die zal door het oudste en het jongste lid van Avanti worden verricht: de 81-jarige mevrouw L van Dijk-van Druten en de 2Vz jaar oude Marit Schouten. OPEN DAG 19.00 uur: Opening door de heer A. Wessels. Tijdens het open huis treedt hij op als uw gastheer en als presentator van de verschillende pro gramma-onderdelen. 19.05 uur: Jazz-gymnastiek door jeugdleden van Avanti onder leiding van Marijke Bo mers. 19.20 uur: Tafeltennis door jeugdleden van Avanti onder leiding van Wil Baaiman. 19.20 uur: Judo door jeugdle den van Avanti onder leiding van Bert Diepenveen. 19.45 uur: Badminton door jeugdleden van Avanti onder leiding van H. Christina. 19.50 uur: Aankomst en op treden van DWS. Hieraan voorafgaand heeft DWS een rondgang door Achterveld ge maakt, die om 19.30 uur begint. 20.10 uur: Schermdemonstratie door leerlingen van scherm school Kardolus uit Zoeter meer onder leiding van Maitre K. Kardolus. Aan de demon stratie werken verschillende Nederlandse kampioenen mee. 20.40 uur: Demonstratie tram poline-springen door leden van Sparta uit Ermelo, met me dewerking van diverse Ne derlandse kampioenen. 21.00 uur: Judo-demonstratie door leerlingen van sport school Do Boersma uit Amers foort. Aan de demonstratie werken mee Theo Meijer, 3e dan, open Nederlandse kam pioen 1987; Ed van den Berg, 2e dan, open Nederlands kam pioen 1987; Ron van den Berg, 2e dan, Nederlands ex-jeugd- kampioenen en Karei van de Ovens, bruine band. 21.30 uur: Demonstratie I trampoline-springen door le- E den van Sparta uit Ermelo, met medewerking van diverse Ne- derlandse kampioenen. 21.45 uur: Jazz-gymnastiek door dames van Avanti onder leiding van Greetje Rond. 22.00 uur: Optreden kern- o turngroep van Avanti onder leiding van Greetje Rond. 22.20 uur: Tafeltennis door leden van Avanti onder leiding van Wil Baaiman. 22.45 uur: Onderlinge wed- strijd volleybal door twee ge- mengde teams bestaande uit leden van Avanti. 22.45 uur: Badminton door leden van Avanti onder leiding 11 van H. Chnstina. 23.30 uur: Sluiting open huis r door de heer A. Wessels. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tol uiterli|k maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar. f 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u |nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) hij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v BDU B V. te Barneveld. met ddidelljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, [nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN/UTRECHT - We gens het rijden onder invloed en bedreiging van een agent is een 48-jaxige inwoner van Achterveld maandag door de Utrechtse politierechter mr. G. van der Reep veroordeeld tot een boete van 500 gulden. De man werd op 23 maart '86 in Leusden aangehouden. Omdat de agent alcohol rook en de verdachte geen autopapieren bij zich had, werd hij meegenomen naar het bu reau. Daar zou hij volgens de offi cier van justitie mr. J. van Hut de vrouw en zoon van de agent be dreigd hebben met de woorden „als zij een fout maken rijd ik ze van de sokken." L»e verdachte gal toe net iets te veel gedronken te hebben (0,68 promille) maar vergeten te zijn, zijn vrouw, die niets op had, te laten rijden. Hij ontkende echter de agent en zijn familie bedreigd te hebben. „Mijn woorden zijn ver draaid, ik heb echt nooit gedacht dat ik voor zoiets lulligs voor zou moeten komen. Het is gewoon een lacher," zo zei hij. De advocaat van de verdachte, mr. L. Boersen, meende dat agen ten tegen wat „onheus taalgebruik" bestand moeten zijn. Hij vond dat er erg overtrokken gereageerd was „op zo'n beetje gekrakeel." Mr. Boersen vroeg een boete van ten hoogste 250 gulden, Officier van justitie mr. Van Hout achtte echter de grenzen duidelijk overschreden. Uit het feit dat de agent proces-verbaal heeft opge maakt leidde zij af dat er echt wel wat aan de hand geweest was. Ze eiste een boete van 750 gulden. LEUSDEN - De Leusdense po litie heeft vijf autodieven aan gehouden die de afgelopen maand regelmatig bij Pon's automobielhandel bv auto's hebben gestolen. Ze werden afgelopen zondag op heter daad betrapt, in het bezit van twee kort daarvoor ont vreemdde voertuigen. Bijna alle vijf mensen wonen in Le lystad. Gedurende de afgelopen vier weken werden acht wagens ge stolen. Inmiddels heeft de recher che van Leusden er zes achter haald, soms al voordat de autohan del zelf wist dat de voertuigen wa ren verdwenen. De dieven liepen zondag tegen de lamp als gevolg van verscherpte veiligheidsmaat regelen bij het autobedrijf. De poli tie vermoedt dat de twee nog ver mistte auto's binnenkort boven wa ter zullen komen. De recherche hoopt eerdaags degene aan te hou den, die de autodieven heeft ver teld hoe ze bij Pon op het terrein moeten komen. LEUSDEN - De heer J.C. Binkhorst, woonachtig op Beemden 52, is bij Koninklijk Besluit van 10 apnl be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving deze onderscheiding gisteren van bur gemeester Rademaker. De reden is, dat de onderscheidene van 1 december 1963 tot eind 1986, toen hij met pensioen ging, werkzaam is geweest bij het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond (N.C.O.S.) voor het Schildersbe drijf. Binnen de organisatie heeft hij diverse functies bekleed, laatste lijk als algemeen secretaris van de N.C.O.S. Vanaf 1975 nam hij tevens deel aan het zogenaamde secreta- rissenoverleg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. ACHTERVELD - Zaterdag nacht omstreeks 01.55 uur vond op de Hessenweg een eenzijdig verkeersongeval plaats. Een personenauto is tot op he den onbekende manier van de rijbaan geraakt en is door de tuinen van drie aldaar staande woningen gereden, waardoor schade werd aange bracht. De auto die de schade heeft ver oorzaakt was vermoedelijk een Opel Ascona, type 1980, kleur donkerbruin metallic. Van de auto is de rechter koplamp bescha digd, is de rechter richtingaanwij zer afgebroken en de voorspoiler afgebroken. De bestuurder is met de auto weggereden m de rich ting Barneveld zonder zich verder bekend te maken. De politie verzoekt degenen die op genoemd tijdstip ter plaatse iets bijzonders hebben waargeno men of het betreffende voertuig zowel voor als na het ongeval heb ben gezien kontakt te willen opne men met de plaatselijke politie, tel.03425- 1607 LEUSDEN/HAARLEMMERMEER - Leusdenaar J. van Gemert, woon achtig op Boekweitland 22, kreeg gisteren uit handen van weuiouder A.A. de Leeuw van Haarlemmer meer de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau m Zilver. Hij kreeg de medaille ter gelegenheid van zijn 40-jange ju bileum bij Fokker. LEUSDEN - De afgelopen week is uit dne auto's benzine ontvreemd. Uit de auto's van zowel vader als zoon O. werden m totaal ongeveer vijftig liter van deze brandstof ge haald, vermoedelijk door ontkop peling van een benzineslang. In de nacht van zaterdag op zondag was een citroen die stond geparkeerd aan de Fazantenhoeve, het doel. Uit de auto, het eigendom van Leuse naar Van der H, werd een onbe kende hoeveelheid benzine gesto len. LEUSDEN/UTRECHT - Als het aan de provincie Utrecht ligt, kunnen boe tes voor overtreding van de provinciale verorde ningen in de toekomst veel hoger uitvallen. Tot nu toe kan de rechter in de meeste gevallen niet meer dan driehonderd gulden boete opleggen. Het college van Gede puteerde Staten heeft nu voorgesteld om alle in aanmerking komende verordeningen in de tweede categorie vermo genssancties onder te brengen. Hiervoor geldt een maximum van vijfdui zend gulden. De Staten commissie voor algemene en bestuurlijke zaken heeft inmiddels met het voorstel ingestemd. In een bnef aan Provinciale Staten schrijven de gedepu teerden dat het huidige maxi mum bedrag al geruime tijd als veel te laag wordt ervaren. „Het financiële belang bij een overtreding bedraagt veelal het veelvoud van de te riskeren boete", aldus het col lege. Het gaat onder andere om overtredingen van de Ver ordening verwijdering indus triële en chemische afvalstof fen, de Grondwaterverorde ning, de Drinkwaterverorde ning, het Reglement van politie voor de vaarwateren, het Be heersreglement voor de Eem en de Verordening bescher ming natuur en landschap Aanvankelijk wilde de pro vincie met aanpassing van de strafbepalingen wachten op de rapportage van de Werk groep herziening provinciale verordeningen, die zich onder andere bezighoudt met het voorbereiden van een verso bering m de provinciale regel geving. Naar verwachting zal dit streven naar deregulering uiteindelijk leiden tot aanpas sing en zelfs intrekking van een aantal verordeningen. Maar omdat dit nog geruime tijd op zich zal laten wachten, willen GS daar met de verho ging van de maximum boetes niet op wachten. Het weer blijft in mineur. Het weekeinde viel overigens nog wel enigszins mee. Er was af en toe wat zonne schijn en erg veel regen is er gelukkig niet gevallen. Zon dag hadden we gewoon ge luk. Een wolkengebied met regen hield zich op juist ten noorden van ons. Maar de temperatuur wil nog niet erg omhoog. Het blijft dan mopperen geblazen en overal waar ik kom vra gen mensen, wanneer het nou eens gaat verbeteren. Welnu erg veel hoop op een spoedige opwarming is er niet, helaas. Waren de ver- wachtigen van het KNMI za terdagavond' nog optimis- tiscn toen er sprake was van verdeeldheid tussen de ver wachtingen van het Duitse Offenbach en Reading, zon dag moest de te optimistische Reading alweer haar ver wachtingen bijstellen. Het hogedrukgebied op de oceaan blijft hardnekkig haar positie innemen ten westen van Ierland. Ik heb al eerder melding gemaakt dat deze situatie vrij langdurig kan zijn (zie zomer 1984). Nogal snel berekenen com puters een verplaatsing naar Scandinavië van genoemd hoog. Echter het is vaak 'honkvast'. Zolang deze situatie voort duurt mogen wij niet al te veel van het weer verwach ten. De stroming blijft dan noordelijk tot noordweste lijk. Hiermede blijft voortdu rend koude lucht aangevoerd worden met een wisselvallig weertype. Zo zijn dus ook de verwachtingen tot donder dag. En zo kan het waar schijnlijk geen gebeuren dat mei kouder gaat worden dan april en dat is toch wel erg opmerkelijk. Zo was de afge lopen oktobermaand warmer dan september. Het weer is dus enigszins van slag zou je zo zeggen. Inmiddels is mijn meteo-sa- tellietontvangst wederom perfect. Daarnaast kan ik ook op bepaalde tijden de Ameri kaanse weersateliet GOES ontvangen. Deze geeft infra- food en visuele beelden van Noord- en Zuid-Amerika. Diegenen die een keer een kijkje willen nemen zijn ui teraard van harte welkom. Gaarne vooraf even een bel letje naar 03425-1654. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden s kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De prijspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Akiueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots. halve beeldjoagina met kleurgebruik 75,- per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6,- per dag elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor) Van harte! Felicitatie-rubnek; eerste twee regels 6.- per dag. elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BËL 033-941495 en vTaag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer Dinsdag 19 mei 19,45 uur: uitvoering kinderkoor in 'De Korf 20,00 uur: vergadering planadviesgroep in boerderij 't Claeverenblad, De Brink 16. Woensdag 20 mei 20.00 uur: uitvoering koor 'Kunst veredelt' in de Dorpskerk van Leusden-Zuid Donderdag 21 mei 20.00 uur raadsvergadering in het gemeentehuis, 't Erf 1. 20.15 uur afsluiting seizoen Vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder, Burgemeester van der Postlaan 2. Woensdag 20 mei 9.00 uur: Hand- werkhobbyclub de Moespot Woensdag 20 mei 13.30 uur: Be- jaardensoos Ons Gebouw dus met donderdag Vrijdag 22 mei 19.00 uur: Knutse len de Klont de Moespot. Vrijdag 22 mei 19.00 uur: Open huis nieuwe sportzaal. Zaterdag 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 24 mei 14.00 uur: Disco de Klaveet Dinsdag 26 mei: Welfareclub Zon nebloem Ons Gebouw LEUSDEN - Uit de aula van begraaf plaats 'Rusthof werd zaterdag een cassettedeck, een pick-up en een versterker gestolen. De dader of daders verschaften zich toegang door een raam in te slaan.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3