Weinig kritiek van commissie Financieel Beleid en Beheer op voorjaarsnota Tour-gastgezinnen gevraagd commentaren— meningen- Pannekoekenrestaurant De Hakhorst' opent leusaer krant Zuiveringsheffing volgend jaar hoger Ondanks tegenvaller van ruim tweeëneenhalve ton Jitvoering kinderkoor /andalisme 'Tour de Junior' van 13 tot en met 18 juli: Jaarvergadering 'De gouden klomp' Iele Leusdense schooljeugd morgen welkom bij opening: a -2fc Z2i£'.-r. J#F Kleine grabbelaars y o DINSDAG 19 MEI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Behoudens wat vragen over onderdelen, had de Commissie Financieel Beleid en Beheer (FBB) tijdens haar vergadering van vorige week slechts waardering voor de voorjaarsnota 1987. Die waardering was zelfs zo groot, dat de voorzitter van de commissie, wethouder A.MJ. Ummels, opmerkte: TJ laat zich toch niet in slaap sussen hè, want de gemeente heeft flinke tegenvallers te incasseren gekregen.' Het negatieve saldo van niet be grote uitgaven en inkomsten bedraagt 268.911,-. Een belangrijk deel van dit be drag, 143.301,-, komt voor reke- ung van de salarissen van perso- \eel in dienst van de gemeente, en specificatie vermeldt bijvoor- jeeld 41.300,- voor 'uitbreiding /acature chef Interne zaken'. Bo- /endien betekent dit tevens een /erslechting voor de begroting van 1988 met 82.600,-. Tijdens de :ommissievergadenng ging Alnch 'arson (WD) op dit onderdeel in. üj merkte op: 'Je kunt aan deze jedragen zien hoe voorzichtig je noet zijn met structurele verplich- ingen. De gemeente zoekt een ueuwe chef voor de afdeling, maar landhaaft de voorganger, zij het in ien andere functie. Dat is mis- ichien wel een correct personeels- ieleid, maar zo raak je voor vol- jend jaar wel in een keer tachtig- luizend gulden achterop.' AANPASSING 'Naderhand bekend geworden gegevens' leidden ook tot aanpas sing van de begroting. Enige voor beelden van deze gegevens zijn bijvoorbeeld 'gemeentehuis', on derwijs, 'Regionaal Werkvoorzie ningsschap Amersfoort en Omge ving', en belasting. Bij het gemeen tehuis wordt bijvoorbeeld de toe gangsdeur tot de fietsenkelder aangepast, 'in verband met bereik baarheid buiten kantooruren'. De kosten daarvan bedragen 1229,-. De 'niet-gebouwafhankelijke mate riele voorzieningen' ten behoeve van het bijzonder basisonderwijs kosten de gemeente 29.000 gul den extra, omdat de vergoeding van het Rijk met dit bedrag is ver laagd. De voorjaarsnota geeft als reden hiervoor: 'Doordat 63 leerlin gen minder dan geraamd een openbare basisschool bezoeken, dient met name de vergoedmg voor vervanging van de onderwijs- leerpaketten te worden aange past.' Het werkvoorzierungsschap kost de gemeente ongeveer vier- en-een-half duizend meer dan in de begroting voor dit jaar was voor zien. Onder het hoofdstuk belas ting vallen heel wat posten, onder meer de afvalstoffenheffing. De m de begroting geraamde opbrengst van deze heffmg moet worden ver laagd met 32.000,- Ook een tegenvaller voor de ge meente is een lagere uitkering uit het gemeentefonds. In de begro ting 1987 is de algemene uitkering geraamd op 15.449.240,- Nu blijkt dat 67.769,- minder wordt uitgekeerd. Ook krijgt de ge meente van het Rijk een lagere uit kering m de kosten van het vervoer van schoolkinderen: 35.875,-. MEEVALLERS Behalve tegenvallers had de ge meente ook meevallers. Deze kwa men uit onder meer de kosten voor energie, en de 'Rijksbijdragerege ling sociaal-cultureel werk'. De ge meente kreeg uit het gemeente fonds 116.000 meer voor energie, dan werd uitgegeven. Bij de sa menstelling van de begroting van dit jaar is voor energiepnjzen reke ning gehouden met een gaspnjs van gemiddeld 0,60 per kubieke meter, en een pnjs voor electnci- teit van gemiddeld 0,23 per Kilo wattuur. De energiepnjzen zijn echter gedaald, wat resulteerde m deze meevaller De gemeente verwachtte dat het Rijk 153.000,- zou uitkeren als 'brede welzijrisuitkering', een uit kering voor bijvoorbeeld sociaal- cultureel werk, en bibliotheek werk. Dit bedrag is echter op 170.712,- uitgekomen. DEKKING Het voorstel van het college van B. en W. om het negatieve saldo van 286.911,-op te vangen, ziet er als volgt uit. 50.000,- komt uit de 'gereserveerde middelen voor her bezetting'. Een ander potje, de 'ge reserveerde middelen voor uitvoe ring van het restant-budgetpro gramma 1986' levert 11.580,- op. Het resultaat hiervan is, dat nog 207.331,- gedekt moet worden. Voor een deel komt dat geld van de 'Aanwending gereserveerde mid delen onvoorziene uitgaven alge meen', 111.307,-. Het restbedrag van 96.024,- komt uit de alge mene reserve van de gemeente. Zowel de onvoorziene uitgaven bij de gemeente zelf als de lagere uitkering van het Rijk hebben ge volgen voor de komende jaren. Op grond van de huidige tegenvallers wordt voor 1988 tot en met 1990 een verslechtering van de budgettaire positie van de gemeente voorzien. In bedragen betekent dat op grond van de meerjarenbegroting voor 1988 een extra bedrag van 464.000. De gevolgen voor 1989 en 1990 als gevolg van de huidige te genvallers zijn 266.000,- en 297.000,- In de conclusies van het rapport wordt opgemerkt: 'Voor wat betreft de ontwikkeling van de overige onderdelen van de voor jaarsnota kan in zijn algemeenheid worden opgemerkt, dat een nog stringentere en betere toepassing zal moeten worden gegeven aan de uitvoering van de financiële be leidsuitgangspunten.' Overigens verwacht de gemeente dat het mo gelijk moet zijn om in ieder geval tot en met 1990 een sluitende be groting aan te bieden. GEEN KRITIEK Hoewel de gemeente tweeee- neenhalve ton moet bijleggen, was dat geen reden voor de leden van de commissie FBB om veel kntiek op het beleid van het college uit te oefenen. De leden vonden de nota 'Een helder stuk' (WD-Alnch Par son), 'Een compliment waard' (CDA-er Manus Boersen), of 'Niet veel over te zeggen' (PvdA-ster Com Verdum). Ep Oostra (D66) verwoordde het zo: 'Het gaat om een heel bedrag, maar als je de onderdelen stuk voor stuk bekijkt, dan moet je zeggen, dat er weinig aan te doen is. We hebben zeven vette jaren gehad, nu volgen mis schien zeven magere jaren.' Com Verdum benadrukte: 'Ik vind dat de regeringspartijen van Leusden maar eens bij de lande lijke regeringspartijen aan de bel moeten trekken, want daar ligt een groot deel van de pijn.' Hierop kreeg zij ovengens geen duidelijk antwoord. Dezelfde socialistische politica stelde ook voor om bij de behandeling van de behandeling van de begroting voor 1988 een commissie m te stellen die alle re- kenarij van de gemeente zou moe ten controlenNa enig heen en weer gepraat werd besloten dat, indien de raad dat dan wenst, er 'een verificateur' aanwezig zal zijn. UTRECHT - Gedeputeerde taten van de provincie Itrecht willen de zuiverings- leffing volgend jaar met ruim rier procent verhogen. Vol lens het college leveren ge- vijzigde wetgeving en juri- prudentie dit jaar een tegen- aller van ruim veertien mil- [>en op. Als Provinciale Staten met het oorstel akkoord gaan, komt de anslag voor alleenwonenden op 58,20 en wordt gezinnen een aan- ag van 174,60 opgelegd. Ook )or de jaren tot 1992 wordt een arlijkse verhoging van de zuive- ngsheffing van vier procent voor- De provincie raamt de totale kosten van kwalitatief waterbeheer in 1988 op meer dan zeventig mil joen gulden. Dat is een kostenstij ging van ruim twee miljoen gulden, die vooral wordt toegeschreven aan toenemende kapitaallasten en aan de stijgende exploitatiekosten van zuiveringstechnische werken. Zo is voor Amersfoort de begroting een bedrag van ruim vierenvijftig duizend gulden extra gereser veerd, m verband met de oplo pende onderhoudskosten van de zuiveringsinstallaties. Volgens de meest recente bere kening van GS, zullen de totale jaarlijkse uitgaven voor het water beheer tot 1992 nog met ruim tien miljoen gulden toenemen. lUSDEN - In 'De Korf organiseert uziekschool Leusden op woens- ig 20 mei om 19.30 uur een uitvoe rig van een kinderkoor. Aan het meert onder leiding van Piet Hein m do Ven werken mee Roderik de Ridder, basgitaar; Martijn van Overbeek, slagwerk; en Henk de Ridder, toetsen Een kwartier voor de aanvang en m de pauze speelt een saionorkest onder leiding van Ron Gantzert. 1USDEN - Het dak van een bestel- nsje van de Provinciale Utrechtse ektriciteitsmaatschappij (PUEM), it stond geparkeerd aan het Za- il werd zaterdagavond laat zwaar beschadigd door emge jongens. Volgens getuigen kwamen de jon gens met bromfietsen aangereden, en liepen even later over het dak van de auto. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de vogels ge vlogen. ACHTERVELD - Van 13 t/m 18 juli zal voor de dertigste keer het Internationaal jeugdwielerfestijn 'Tour de Junior' plaatsvinden. Hieraan zullen weer ruim 100 renners en renstertjes deelnemen uit eigen land en uit het buitenland. Om dit te kunnen verwezenlijken is het van belang dat de meesten onderdak kunnen vinden in een tour gastgezin. Degenen die al eerder aan een rennertje gastvrijheid ver leenden zullen ook nu weer worden benaderd door mid del van een antwoordkaart. Men wordt verzocht deze ant woordkaart ingevuld retour te willen zenden. Hierop kun nen tevens wensen kenbaar worden gemaakt. Indien men geen speciale wensen heeft, wordt aange nomen dat het op prijs wordt gesteld dat aan hetzelfde ren nertje van vorig jaar gastvrij heid wordt verleend Als door omstandigheden later mocht blijken dat men het betref fende rennertje met kan heb ben kan dit te allen tijde wor den bencht Daar er dit jaar meer renner- tjes deelnemen dan vong jaar, wordt verzocht zich als gast gezin aan te melden, indien men daartoe genegen is. De organisatie zou hiermee ge weldig geholpen worden Als blijk van waardenna wordt tijdens de Tourweek als tegemoetkoming in de ex tra kosten een waardebon van 35,- aangeboden. Deze kan bij de Achterveldse Mid denstand worden besteed. Tevens zal dit jaar de inmid dels traditioneel geworden koffiemorgen weer worden gehouden. Dat gebeurt op donderdag 16 juli in D' Ouwe Peerdestal waaraan dan de 'tourgastgezinsmoeders' kun nen deelnemen. De organisatie verzoekt de ontvangen antwoordkaart tij dig retour te willen zenden. Degenen die als nieuw gast gezin willen deelnemen kun nen zich hiervoor aanmelden bij Hans Versteeg, Walter van Amersfoortstraat 10. tel. 03425-2118. vervolg van pagina 1 leefd. Dat leidde er in augustus vo ng jaar toe, dat er maatregelen werden genomen. Met name wer den toen de bevoegdheden van gemeentesecretaris Van Gooi aan banden gelegd. De commissie merkt tenslotte op, dat hetgeen Leusden'85 in haar verslag van februan van dit jaar over haar bevindingen inzake de representatie- en vergaderkosten over 1985 opmerkte, feitelijk in es sentie jmst bleek. De commissie doet tenslotte een aantal aanbevelingen. Zo moet er een sluitend stelsel van instructies worden ingevoerd, waarbij de uit gaven controleerbaar zijn op recht matigheid en op doelmatigheid. Verder is de commissie van me ning, dat iedereen zich aan derge lijke instructies zal moeten houden. 'Dit is een mentaliteitskwestie, waarbij het college en de hogere ambtenaren een voorbeeldfunctie hebben', aldus de commissie. Tenslotte nodigt de commissie het college van B&W uit, nadere criteria vast te stellen voor in het bijzonder uitgaven voor: jubilea, feesten en geschenken, gebruik van rookwaren; gebruik van alco hol, lunches en diners. Het rapport staat voor komende donderdag op de agenda van de gemeenteraad. De bijzondere commissie heeft zich aan haar opdracht gehouden, om voor de raads vergadering van aanstaande donderdag met een rapport te komen. Dat is dus een voorlopig rapport geworden, en wel omdat er nog het één en ander uit te zoeken valt. Dat agenda's van de secre tarie vermist worden, mag daarbij een teken aan de wand worden genoemd, evenals het grote aantal on gespecificeerde rekeningen, waar men op gestuit blijkt te zijn. Wat overigens de redene ring mag zijn, dat het feit dat de betreffende agenda's ver dwenen zijn, geen strafbaar feit zou kunnen opleveren - het is dat immers nooit, voor dat dat is aangetoond - ver mag ons momenteel te ont gaan. De vraag is, of de ge meenteraad, daar genoegen mee neemt. Immers, zonder onderzoek terzake wordt er nooit iets duidelijk. Gezien de omstandigheden blijft op deze manier de kwalijke lucht van de doofpot rond het gemeentehuis zweven. De conclusie, na lezing van het rapport, is uiteraard even voorlopig als het rap port zelf. Hier en daar lijkt nog enig graaf- en spitwerk te moeten verricht, maar in grote lijnen is het wel duide lijk: in de top van het be stuurlijke apparaat van de gemeente Leusden zit een aantal kleine grabbelaars. Niet eens in staat om de zaak eens grotelijks te belazeren, maar uit op gratis rokertjes, borrels en etentjes. Het voorlopige verslag is op dat punt overigens opval lend vaag. Mogelijk, dat dit te maken heeft met de andere opdracht van de commissie: een onderzoek naar de ge wenste ontslagprocedure van gemeentesecretaris Reier van Gooi. Het is echter wel spijtig, dat daarmee de indruk ont staat, als zou het hele ambte lijke aparaat van de ge meente Leusden zich aan potverteren te buiten zijn ge gaan. Terwijl de discutabele ma nier van omspringen met ge meenschapsgeld naar alle waarschijnlijkheid slechts aan enkele rotte appels in de mand te wijten is. Wat overigens een niet te onderschatten neven-effect is: die kleine groep kleine grabbelaars heeft de reputa tie en de integriteit van een veel grotere groep ambtena ren met haar verwerpelijke handelwijze te grabbel ge gooid. Waar kleine grabbelaars al niet groot in kunnen zijn. Opvallend daarbij is, dat de commissie nu het college van B&W opdraagt, een aan tal normen en regels te ont werpen om herhaling te voorkomen. Daarbij moet men niet ver geten, dat datzelfde college er praktisch alles aan heeft gedaan, om de zaak in de doofpot te helpen, en die daar ook vooral te houden. Tot een kwartier voor de raadsvergadering, waarin de beide bijzondere commissies werden ingesteld, probeerde met name de burgemeester nog, om de zaken binnen zijn eigen commissie voor Alge mene Bestuurszaken te lei den. Dat is nog nooit eerder gepubliceerd, maar daarom ook de redaktie van deze krant zeer wel bekend. Verder hoeft men slechts te verwijzen naar het inmid dels roemruchte weekeinde in Venlo van datzelfde col lege, om te constateren dat de eerder geuite woorden van de wethouder van finan cien, F ons Ummels, onzin zijn. 'Ik trof een bepaalde cultuur aan', zei de wethou der destijds, gehuld in het boetekleed. Maar een be paalde cultuur aantreffen, of een bepaalde cultuur in stand houden, ofwel het slechte voorbeeld geven, dat zijn natuurlijk verschillende dingen. Dat de gemeenteraad des tijds niet inging op het ver zoek van de burgemeester, om de zaken maar weer in tern af te handelen, geeft daarbij hoop. Hoop, dat de gemeente raad bij het opstellen van de blijkbaar noodzakelijke cri teria en regels door dit col lege van B&W net zo alert zal blijven, als ze zich bij het in stellen van de beide bijzon dere commissies heeft ge toond. Tenslotte wachten we het eindrapport van deze com missie met belangstelling af. LEUSDEN - Carnavalsvereniging 'De gouden klomp' houdt mor genavond 15 mei haar jaarverga dering in het zaaltje van Speel- en Recreatievereniging Blijhof, Ans- fnduslaan 49. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur Op de agenda staan onder meer een bestuurs verkiezing en het programma voor de komende tijd. LEUSDEN - Morgenmiddag openen Rob en Jos Verduin het pannekoekenrestaurant 'De Hakhorst.' Na weken van ver bouwen is de voormalige schuur van De Hakhorst omge toverd in een leuk restaurant, waar vooral ook veel plaats is voor kinderen. In de voormalige schuur is nu met verschillende ni- veau's een aantal mogelijkheden geschapen voor ver schillende gezelschappen. De verdere, normale openings- zaterdag en zondag van twaalf tot De Hakhorst kent een volledige dagen van De Hakhorst worden: acht uur. vergunning. Het aanbod van het zeven dagen in de week open, op De bistro houdt de al ge- pannekoekenrestaurant bestaat uit maandag, dinsdag, donderdag en bruikehjke openingsuren, van vijf ongeveer 120 soorten pannekoe- vrijdag van vijf uur 's middags tot uur 's middags tot sluitingstijd. Op ken, die in pnjs variëren van f4,75 acht uur 's avonds; op woensdag, maandag is de bistro gesloten. tot zo'n f 17,50 v1 7-71 Zoals gezegd, zijn de belangnjk- 'gasten' de kinderen. Daar is n speciale hoek voor mgencht, onder meer een glijbaan, eeltafels en een heel groot aqua- m. Het is de bedoeling, dat hier iderpartijtjes worden gehouden, arbij verjaardagsfeestjes en rgelijke tot de mogelijkheden horen 'dat wordt echt een skje voor het gooi- en smijt- tk', zegt Rob Verduin. Er is lats voor zo'n twintig kmderen. termijn wil Rob Verduin er ook soort 'kinder-arrangement' aan an bieden: tekenfilms op video, n pannekoek en wat te dnnken or een bepaalde vaste pnjs. vroegere 'hilt' van de schuur nu plaats aan kleinere gezel- ppen, tot ongeveer 25 perso- Beneden is een open keuken olaatst. en is een derde hoek ericht voor grotere gezelschap pen. Er is benden in totaal plaats voor zo'n tachtig personen. In de voormalige schuur is verder een vijver aangebracht, met een klein watervalletje naar buiten, waar de vijver ook het terras opsiert. Ook op dat terras kan men ovengens terecht. Er zijn zo'n tachtig zitplaat sen, waaronder zeven tafels, waar aan men kan eten. OPENING De opening, morgen, gaat ge paard met een feestelijke uitnodi ging aan de hele lagere school jeugd van Leusden. Tussen twaalf en vijf uur is de jeugd welkom in 'De Hakhorst', waar hen een gratis pannekoek en een glas ranja staan te wachten. Ouders kunnen dan meteen zien, hoe de voormalige schuur van De Hakhorst is ver bouwd f,.'- t-5, v - - - - '"t 'sï -.W ,..;y TV «7 -v" - rC'ZL vb De nieuwe placemet van 'De HakhorstEr is duidelijk op te zien. dat er een grote plaats is ingeruimd voor kinderen, terwijl ook andere groepen er terecht kunnen. Zwartkop De Zwartkop wordt gerekend tot de trekvogels, waarbij hij de winter doorbrengt in de bos- en steppengordels van West-Afrika, maar de laatste decennia wordt hij hier meer en meer ook 's winters waar genomen. In het voorjaar en gedurende de zomer worden voornamelijk insekten, in- sektelarven en spinnen gege ten, maar in het najaar en de winter kunnen tekorten aan dierlijk voedsel met plant aardig voedsel, voornamelijk bessen, worden aangevuld. De vogels is op de bovenzijde grijsbruin, heeft lichte wan gen en een asgrauwe onder zijde. Het meest opvallend en waaraan de Zwartkop onmid dellijk is te herkennen, is de glanzend zwarte kruin, die bij het vrouwtje roodbruin is. De Zwartkop is een uitste kende zanger die zich zelfs met de Nachtegal kan meten. Bij het zingen heft de zanger het kopje op, de halsveren gaan uitstaan en hij trilt over het hele lijfje. Het gezang be gint met een kalm getwinke- leer, maar gaat dan over in een luider en sneller gefluit. Bij de aankomst in het broed gebied bezetten de manne tjes meteen een territorium. Na een relatief lange paar vorming bouwen het manne tje en het vrouwtje twee en soms meer nesten, waarvan er één voor het eerste broed sel wordt gebruikt en een an der voor het, veel voorko mende tweede. Het nest be vindt zich van een halve- tot een twee meter boven de grond, vaak in altijd groene struiken of in een gestekeld en gedoomd gewas, hangend aan de takken en gemaakt van stengels, halmen en wor tels en bekleed met fijn gras en haar. De rand van het nest is bekleed met spinrag. De nesten worden in naar het Zuid-oosten gerichte delen van de begroeiing gebouwd om, gedurende de ochtend uren, zoveel mogelijk van de zonnewarmte te kunnen pro fiteren. Terwijl bij zeer veel zangvo gels het vrouwtje het nest al leen bouwt, is het bij de Zwartkop het mannetje dat met de bouw begint. Hij doet het eerste "ruwe timmer werk". Pas later voegt het vrouwtje zich bij hem en gaat mee doen. Ook bij het broe den op de vier tot zes eieren wisselen de partners elkaar af, wat typisch is voor de Zwartkop, want bij de meeste zangvogels broedt alleen het vrouwtje. Als de jongen, na een broed tijd van ongeveer twee we ken uitkomen, worden ze door beide ouders met insek ten en spinnen gevoed. Na twaalf tot veertien dagen vliegen de jongen uit en wor den ze nog een paar dagen door de ouders begeleid. Dan volgt, in de regel, na een paar weken een twee broed sel. G. van L. XV/AATKOP

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5