leusBlen krant: LOEP OP Onderscheid moet er nu eenmaal zijn Van Kersbergen Waarover? Daarover... Agenda I.P.V.O. Prick Kenia (1) Kenia (2) Bustuin Niet goed van... Model Volksdansen Theorie en praktijk Zwembad Naar welzijn... In de buurt... Om bang van te worden Uw eigen loep... DONDERDAG 21 MEI 1987 loep op Leusden Dat was wat in Leusden, afgelopen zaterdag. Een echte (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette Jap Tulipan Forbo - Desso Boras - enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershof" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C., tel. 033-946611. prins in Leusden, en niet eens om een bouwperceeltje in Den Treek uit te zoeken. Weet u het nog, die geslaagde 1-aprilmop van twee jaar geleden? Maar dit keer was het serieus. Prins Claus was naar Leusden gekomen, omdat de leden van de golfclub zichzelf niet voldoende capabel achtten, de 'gouden bal' ter gelegenheid van de opening zelf weg te slaan. Onderscheid moet er nu eenmaal zijn, vond men terecht. Vandaar dus de uitnodiging aan de prins, die daar gehoor aan gaf. Onderscheid bleek er ook in andere zin te worden gemaakt, getuige deze foto. Want waar het voltallige gezelschap het overtollige hemelwater naarstig over zich heen gestort kreeg, had men ter behoeding van de prins voor een dergelijke ervaring blijkbaar een geheel aparte dame ingeschakeld. Dat die zich goed van haar taak kweet, blijkt wel uit de foto, die we hierbij afdrukken. Gedeputeerde Schapenk echter, de man die naast de prins staat, kwam tengevolge van de taakopvatting van de speciale dame van de regen in de drup. Voor de verandering letterlijk, als u begrijpt wat we bedoelen. Onze teleurstelling was niet gering, deze week. We hadden wat foto's besteld van een als interessant aangekondigde bijeenkomst van de plaatselijke PvdA. En wat kregen we? Een foto waarop aanschouwelijk duidelijk werd gemaakt, dat men het de hele avond over niets had gehad... Dat was dus een grapje: elders in de krant staat een verslag van een avond, die ongetwijfeld aan haar doel zal hebben beantwoord. En ja, als je als fotograaf gaat flitsen in het licht van een overhead-projektor, dan komt er dus een groot wit vlak op je foto. Gelukkig had ook onze fotograaf dat in de gaten. Vandaar, dat hij nog snel even een plaatje maakte, waarop de boodschap van die avond alsnog duidelijk werd aangegeven... Mijn vriend de dierenarts, over wie ik vorige week al meldde, dat hij toch zo hard moest werken, zit momenteel helemaal met de ge bakken peren. Wat is het geval? Hij heeft van de belastingdienst een aanslag gekregen over 1985, een zogenaamde naheffing En het is niet eerlijk, maar nu moet hij aantonen, dat hij niet heeft verdiend, wat de belastingdienst beweert dat hij verdiend heeft. Dat heet de omgekeerde bewijslast, iets waarvan een aantal mensen van mening is, dat die ook voor andere - nog altijd vermeende, want m dat stadium per definitie onbewezen - vergrijpen zou moe ten worden ingevoerd Bij de belasting is dat dus al gere geld En mijn vriend de dierenarts zit er maar mee Want ja. Hoe bewijs je. dat je iets niet verdiend hebt. Dat kan een probleem zijn. Gelukkig is hij gezegend met een zakelijk zeer kiene echtgenote, cue m een onbewaakt ogenblik heel hard nep: Maar je agenda's dan. Die heb je vast nog wel, en daar kun je uit opmaken, waar je wanneer, en waarvoor, geweest bent. Dat was geen slechte gedachte, ware het niet, dat de agenda's he laas nergens meer te vinden wa ren. De eerste gedachte, die op kwam bij mijn vnend de veearts was, dat ze misschien bij die in braak vorig jaar ook gestolen wa ren. Dat was een mogelijkheid, aangezien van die oude agenda 's m een doos op zolder natuurlijk zel den worden vermist. Men is, niets menselijks is ons vreemd, tenslotte eerder geneigd te kijken of niemand de opberg plaats van de koopsompolissen, de aandelen aan toonder en de oude kous heeft gevonden, te kijken of de erfstukken nog op hun vaste plaats hangen of staan, en na te gaan of het tafelzilver met is ver dwenen. dan om acht te slaan op een doos met oude agenda's. Laten we wel wezen. Maar daar kwam de aap alras uit de mouw. Toen mijn vriend de die renarts hierover overleg pleegde met de plaatsehjke politie-bons werd hem al snel voorgehouden, hoe het nu toch zat met de status van die agenda's. 'Ik bedoel maar", zo meldde de hoofd-koddebeier, 'wat is de status eigenlijk van uw agenda's? Zijn dan pnvé-agenda's, zakehjke boek werken, en m hoeverre weet u. ol wat daarin staat wel als bewijslast aanvaardbaar is voor de belast in gen?' Dat kwam hard aan, dat kan ik u verzekeren. Met als resultaat, dat mijn vnend de dierenarts maar heeft afgezien van een aangifte 'Het draait er', zei hij me onlangs 'gewoon op uit, dat je er veel wooi den aan vuil kunt maken, je kunt het proberen uit te zoeken, maar hei komt er op neer dat je gewoon moet betalen. Ziedaar de tragische geschiede nis van hoe een burger weer eens door de mangel ging. Maar dat schijnt al helemaal geen uitzonde nng meer te zijn. Tegenwoordig gaan hele groepen, wat zeg ik, hele dorpen vol burgers door de man gel. Als het op betalen aankomt haard pleegt te verdwijnen. Meer dan 1000 Garant-markten in ons land boden ons dit epistel aan. Met achterop de welluidende aanbeveling: 'Garantmarkten in uw omgeving vindt u in:' En daar zat hen dus de kneep. Want behalve in Leusden zelf werden als plaatsen in de buurt genoemd: Amstelveen, Assendelft, Bennebroek, Breezand, en Heemstede. Zoals we zeiden, het is maar wat je in de buurt noemt. Dat is - zeker in Leusden met zijn vele forensen - een rekbaar begrip. Maar dat men bij de betreffende firma ook van mening is, dat een plaats als Tuitjehorn naast de deur ligt, gaat wel wat ver. En een reisje naar West-Terschelling, ach, met de speedboot boodschappen doen heeft natuurlijk zijn geheel eigen charmes. Maar naast de deur, nou nee. De aktie van de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs in Leusden voor een bakkers-onderwijsprojekt in Kenia heeft 7.500,- opgebracht. In totaal werden 9500 loten verkocht. Opperwachtmeester A. J. van Mansom verrichtte de trekking van de loterij. Inmiddels zijn de prijzen uitgereikt. Daarmee belastte Jan Bosch zich, de bakkerij-leraar uit Amersfoort, die de Keniasee bakkers opleidt. Hij is inmiddels weer terug naar Kenia in de plezierige wetenschap, dat de bibliotheek van de school in Kenia kan worden uitgebreid. Verder is er geld beschikbaar voor nieuwe apparatuur en voor gereedschappen. De vijfdaagse reis voor twee personen naar Parijs ging naar Marleen van Wegen, cursiste gezinsverzorging. De magnetronoven was voor Lonneke Hoogendoorn, cursiste dameskappen. De heer Oenen won een pakket motorrijlessen en de sportfïets was voor mevrouw Steenwijk, die model is bij de cursus dameskappen. Leraar dameskappen Oosterbaan mag in Amersfoort voor 250,- behang uitzoeken. Naast de hoofdprijzen waren er nog 91 andere prijzen te winnen. We weten het niet, hoor. Maar wat er is met de cursus dameskappen en gokken... Het is misschien niet zo onverstandig om, voordat u een bezoek aanéén of ander casino aflegt, u even te laten knippen bij de SBBO, dames... Een interessante vraag betreffende de buslus aan de Asschatterweg had Ton Voortman. "Wat gaat daarmee gebeuren, als die buslijn wordt opgeheven?', vroeg hij zich af. Ook hier wist Gert de Weerdt het antwoord: 'Daar kun je dan een volkstuin van maken', zei hij. Misschien, dat we het als voorbereiding daarop vast om kunnen dopen tot Tmstuin?' Raadslid Harm Offereins is in de politiek een man, die zegt waar het op staat. Zo adviseerde hij ooit al eens wethouder Fons Ummels, om op te stappen, zonder een motie van wantrouwen af te wachten. En dat in korte, maar daarom niet minder duidelijke bewoordingen. De wethouder volgde dat advies trouwens niet op. Misschien zit daar dan ook het verschil in: de hoeveelheid woorden die de wethouder pleegt te gebruiken is in veel gevallen omgekeerd evenredig met wat hij mee te delen heeft. En dat kan je een lang politiek leven opleveren, daar zijn tenslotte voorbeelden te over van aan te voeren. Over Leusdens aansluiting op de A-28 was Harm ook kort. Hij kon zich wel vinden in het plan, maar er was één bedenking: 'Eéen gedachte heb ik me aan gestoord, en dat is de geweldige vrees die uit de keuze-nota blijkt, dat Leusden toch eens voor Amersfoort aangezien zou kunnen worden. Daar word ik niet goed van', aldus Offereins. Hem werd daarop verzekerd, dat de betreffende passages in de nota afkomstig waren van provinciale ambtenaren... Je moet, als handelaar, of als raadslid, natuurlijk altijd een ruime keuze aanbieden, of hebben. Zo constateerde Gert de Weerdt met betrekking tot de aansluiting van Leusden op de snelweg, dat er twéé modellen waren, en geen drie. 'Dat derde model beleeft u nu', hield burgemeester Rademaker De Weerdt voor. "Wat dan?', wilde De Weerdt weten. 'Helemaal geen aansluiting', zei daarop de burgemeester. En daar werd Gert toch even stil van. Volksdansen is niet alleen een zeer culturele bezigheid, die nog wel eens wordt onderschat: volksdansen is ook leuk. Wie het niet geloven wil, moet maar eens naar bijgaande foto kijken, die afgelopen week in Leusden werd gemaakt bij Blijhof. Lekker in een kring, spelletjes doen. Is dat leuk, of is dat niet leuk. Eerlijk gezegd zou je, met enig heimwee naar vroegere tijden, er zo tussen willen gaan zitten. Misschien nog niet zo'n gek idee, temeer daar een aantal mensen in Leusden nogal moeite blijkt te hebben met het omgaan met elkaar. Gewoon in een kring gaan zitten zou een bijdrage tot het klimaat kunnen leveren. Dat zal u misschien bekend voorkomen. 'Want', zo horen we u zeggen, 'de Leusdense gemeenteraad zit toch al in een kringetje?' 'Ja maar', werpen we dan tegen, 'dan moet men ook Er is, de dichter schreef het ooit al, een groot verschil tussen theorie en praktijk. 'Tussen droom en daad', schreef Elsschot ooit. Dat blijkt na al die jaren ook in het Leusdense nog op te gaan. De gemeente Leusden, ooit onstaan uit een samengaan met de gemeente Stoutenburg, is toch al weer ettelijke jaren oud. Maar voor sommigen blijkt dat nog altijd iets onbestaanbaars. Dat bleek dezer dagen maar weer eens uit een fraaie aankondiging van de Auto-, motor- en bromfietsclub Achterveld. Men meldde, dat men zondag 24 mei een puzzelrit organiseert. Op zich niets bijzonders, dus. Maar dat werd het wel. Want men wist erbij te melden, dat men voor die puzzelrit toestemming had verkregen van het college van B&W van 'de Gemeente Leusden en Stoutenburg.' Nu is de gemeente Stoutenburg al weer jaren opgegaan in Leusden, dus dat kan niet. De vraag was dus, hoe een dergelijk misverstand bij de betreffende vereniging in de officiéle correspondentie terecht had kunnen komen. Enig nadenken leverde uiteindelijk de enig mogelijke oplossing: Achtervelds burgemeester Henk Ossendrijver vindt het óók goed... De prijsvraag, die de Zwembadstichting heeft uitgeschreven, levert in de Leusdense wandelgangen een aardig aantal suggesties op. 'Gavoort' was er één van, en zo rolde er ook nog een andere onze brievenbus binnen: 'Earth and Fire.' En wat te denken van TVIultidróme'. Dat vonden we er eentje, die in elk geval voor tweeèerlei uitleg vatbaar is. We willen hier uiteraard de Zwembadstichting geen concurrentie mee aandoen, we geven ze slechts door. Dat geldt ook voor de laatste suggestie, die wel erg dubbelzinnig is: 'Gemeentefondsenbad.' De inmiddels gewraakte maatregelen van de VAD met de buslus heeft ook binnen een aantal gemeentelijke commissies het één en ander los gemaakt. Zo vond Gert de Weerdt tijdens de vergadering van de commssie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, waarin de zaak ter sprake kwam, dat de commissie voor Welzijn zich er maar eens mee zou moeten bemoeien. 'Alles waar je niet goed van wordt...', zei De Weerdt, '...dat moet naar Welzijn, zo maakte Evelien Blom zijn zin af. Ziedaar, alwéér een voorbeeld van waarin CDA en PvdA het opvallend eens bleken te zijn. Het is maar, wat een mens in de buurt noemt. Dezer dagen vonden we op de deurmat een zogenaamde folder. Het ging om een enigszins uit zijn krachten gegroeide krant met uitsluitend prijsaanbiedingen: van het soort dat bij ons ongelezen in de open Dezer dagen troffen we op onze burelen weer eens een fraaie foto aan. Alhoewel fraai... In eerste instantie waren we geneigd, er enigszins van te schrikken. Want eerlijk gezegd had het toch veel weg van een opname van voorbereidingen voor 'De Sterkste Vrouw Ter Wereld', of een dergelijk verheffend schouwspel. Of iets min of meer vergelijkbaars. Gelukkig echter, kon onze onvolprezen medewerker Dick Bijl uit Achterveld ons uit uit de brand helpen. Want waar ging het om? Een exponent van het nieuwe fenomeen in ons land, onder de bezielende leiding van H.H. te B.: de play-back-show. Niet zodra blijkt een TV-programma met beperkte middelen - dat worden er trouwens steeds meer, of was u dat nog niet opgevallen gemaakt te kunnen worden, of het verschijnsel slaat om zich heen als een uitslaande heidebrand bij windkracht elf. Noord-oost. Vandaar dan ook, dat op de avond van Koninginnedag in 'Ons Gebouw' in Achterveld de dames Bruna van de Tweel en Rina Hak als 'De Wama's' het aanwezige publiek vergastten o;e een natuurgetrouwe (zegt u dat wel, mevrouw) weergave van 'Waar is Marie. Met deze foto, zult u zeggen, is die vraag beantwoord. Maar dat is gezichtsbedrog. Want de gespierde gestalte is niemand minder dan Marius Wouters, voor deze gelegenheid speciaal ingehuurd. Naast hem staat (met hoed) Bruna van de Tweel. RinaHak staat er niet op. Die was, zo verzekerde ons onze fotograaf, door Marius persoonlijk van het toneel geschoven... spélletjes gaan doen.' En zie, daar begint de onenigheid al weer: volgens sommigen onder onze lezers is dat al jaren het geval. Toch lijkt ons een cursus volksdansen voor de voltallige Leusdense gemeenteraad zo gek nog niet. Men kan dan, alle begin is tenslotte moeilijk, met de klompendans beginnen. Of men aan het eind van de kursus de Eierdans ook nog haalt, wachten we dan wel af... Redaktie: Hans Mostera Komende vrijdag start om twaalf uur 's middags een fraai projekt. Dan gaan achtenveertig fotografen de provincie Utrecht in, om Utrecht op de gevoelige plaat vast te leggen. Daar wordt uiteindelijk een boek van samengesteld, dat eind september in de Utrechtse boekhandels te koop moet zijn. De Commissaris van de Koningin in Utrecht zal er het voorwoord voor schrijven. Als thema's worden genoemd: alle as pekten die te maken hebben met het leven, wonen en werken in de provincie. Voor de foto-aktie wordt een coördinatiecentrum ingericht in hotel Midland in Utrecht. 'Om een zo compleet mogelijk beeld te geven van alles wat zich afspeelt in de provincie staat Foto Projekt Utrecht open voor suggesties en goede ideeën', zo meldt men. Als u een idee hebt, kunt u dat doorbellen naar het cooordinatiecentrum: 030 - 784655 of715824. We hadden wel een aardig idee: de file 's morgens bij Stoutenburg. Die heeft namelijk al jaren van alles te maken met het leven, wonen en werken in en rond Leusden. Maar ja. Daarvoor begint men op vrijdag om twaalf uur, net te laat. Op de foto trouwens de initiatiefnemers van het projekt: boven Michael Kooren en Jaap de Boer, onder Jaap Herschel en Jozé Rutten.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 14