Veel behoefte aan meer voorlichting Zonnig, sterk werk Pieter Entrop bij 't Claeverenblad PvdA vergaderde over het nieuwe sociale zekerheidsstelsel Einde actie voorjaarstuinvuil üxamens stijldansen lansschool Ria Tacke Hard rock in De Geut Vergadering Provinciale Raad Kijkdag politie Nationaal geschenk Gemeente betreurt storten plastic en andere rommel Wijziging in bestuur Leusden '85 Voorlichtingsbijeenkomst suikerziekte In de prijzen. LEUSDEN De v oorjaar stuin- vuilactie loopt zaterdag 23 mei af. Dat betekent dat op de inzamel punten voor tuin vuil waar een oranje bord bijstaat, thans met meer mag worden gestort. Op de inzamelpunten met een groen bord mag altijd tuinvuil worden gedepo neerd, dus ook na 23 mei. De laatst genoemde punten zijn bij: de innt van de brandweergarage aan de Zarteweg, de parkeerplaats aan de Gagelhof, hoek Geode aan de Azu- riet, Alandsdam aan de Gnenden, hoek Pelgrimshove aan de Agnie- tenhove, Valkenhoeve aan de Her tenhoeve, de ingang van park Prin- cenhof aan de Bavoortseweg, Berg- roos, sporthal Groenhouten aan De Meent, Van Daatselaarhof, de Ge- meentewerf aan de Hamersveldse- weg. In Achterveld is een blijvende stortplaats voor tuinvuil op de hoek van de Jan van Arkelweg en de Pater Stormstraat. In Leusden-Zuid is zo'n plek bij de gymzaal aan de Prinses Margrietlaan. Beide loca ties worden aangegeven door een groen bord. worden verwerkt, moeten uit het tuinvuil worden verwijderd. Dat werkt sterk kostenverhogend. Het is ook niet nodig. De gemeente Leusden biedt tal van betere ma nieren om van 'het andere vuil' af te komen.' Daarna wijst zij er op, dat op werkdagen en op zaterdagmor gen, vuil gedeponeerd mag wor den op de gemeentewerf. Dat kost, met uitzondering van 'bouwpuin', niets. ROMMEL De gemeente betreurt het blij kens een persbericht, dat op de speciaal voor tuinvuil ingerichte stortplaatsen, 'dozen, zakken en andere rommel terecht komt'. Ze schnjft: 'Niet leuk voor de mensen die er dicht in de buurt wonen Bovendien erg lastig voor de ver werking van compost. Alle mate- 1 rialen die niet tot compost kunnen LEUSDEN - Open Jeugd- en Jonge rencentrum 'De Geut', Hondsdraf 20, houdt vrijdag 22 mei de laatste Hard roek-avond van dit seizoen. Op de avond worden video clips van bekende Hard roek-bands vertoond. Daarna treedt de uit Bar- neveld afkomstige band 'Total Trash' op. De muziek van deze groep is te omschrijven met 'kei harde Trash-metal met invloeden van S.O.D.'. De groep is ontstaan uit een idee van gitarist Enk Borsboom. Behalve hij spelen in de band: Gerben Schaap, gitaar; Jeroen Dammers, zang; Freek Kamphorst, drums, An- dré van Middendorp, bas. De avond begint om 20.30 uur. De en tree is 2,-. Houders van een pasje betalen 1,-. DONDERDAG 21 MEI 1987 UTRECHT - De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en Maat schappelijke Dienstverlening in de Provincie Utrecht houdt maandag 25 mei vanaf 20.00 uur een vergade ring m de Statenzaal van het provin ciehuis, Achter Sint Pieter 200, Utrecht. Op de agenda staan onder meer de Conceptbegroting 1987, de discussienota 'Het taakstellend experiment als planningsinstru ment', en het Advies-voorontwerp- plan verpleeghuizen gezondheids- regio Amersfoort. LEUSDEN - Op politiebureau Leus- den-Zuid wordt zaterdag 23 mei een 'kijkdag' gehouden voor men sen van wie een Fiets is gestolen. Iedereen kan van 13.00 tot 16.00 terecht om te kijken of het ver miste karretje erbij staat. Zo mo gelijk een bewijs van aangifte van de fietsdiefstal meenemen. LEUSDEN - Op het rekening nummer van de Oranjevereniging, bestemd voor het nationaal ge schenk bij gelegenheid van het gouden huwelijk van Prinses Juliana en Pnns Bernhard, werd tot heden 185,- gestort Daar ook de landelijke aktie open blijft tot 1 juni, laat ook de plaatselijke Oranjever eniging haar nummer tot die datum open staan, en geeft zij ieder die alsnog voor dit doel wat zou willen schenken hiertoe de gelegenheid. Het rekeningnummer is 33.59.49.509 ten name van de Oran jevereniging, met vermelding van „nationaal geschenk". men diabetes krijgt en niet weet wat er aan de hand is. Voor 1921 was er absoluut geen kruid tegen diabetes gewassen. Dit betekende dat diabetes voor velen een onge neeslijke, dodelijke ziekte was. Ongeneeslijk is diabetes in haast alle gevallen nog, maar niet dode lijk meer door een ontdekking van Banting en Best in 1921. Zij ontdekten dat wanneer men een diabeet inspuit met insuline het lichaam ophoudt met vet af te bre ken, en glucose uit te scheiden. Sinds 1955 zijn er ook tabletten beschikbaar gekomen, die door een andere groep diabetes gebuikt worden. Er blijken verschillende soorten diabetes te bestaan. De ene soort ontstaat over het alge meen bij oudere mensen en vaak blijken zij te dik te zijn. Soms is de behoefte aan insuline zo groot dat de pancreas niet aan de vraag kan voldoen. Bovendien blijkt dat de insuline minder goed zijn werking doet. Deze vorm van diabetes noemt men insuline - onafhankelijke dia betes. Deze diabetici hoeven niet te spuiten. De andere vorm van diabetes komt veel vaker voor bij jonge mensen. Bij deze mensen stopt de alvleesklier in feite met de insu- line-productie. Deze vorm van dia betes noemt men insuline - afhan kelijke diabetes. Marit van der Does vertelde eveneens over een hypo en een hyper. Een hypo (te laag bloedsui kergehalte) kan van persoon tot persoon verschillen. De verschijn selen zijn: hongergevoel, zweten, duizeligheid, agressie hartkloppin gen. Bij een hyper heeft men een te hoog bloedsuikergehalte. De ver schijnselen zijn veel plassen, veel dnnken, sterke vermagering. Tijdens en na de informatie wer den er veel vragen gesteld. Er was duidelijk behoefte aan meer voorlichting op dit gebied. LEUSDEN - Dansschool Ria Tache nam maandagavond in de Korf examens af voor het bronzen dansdiploma. Na vijf tien lessen lieten de begin ners zien, wat zij zoal geleerd hadden. Allereerst de ball-room dansen. Engelse wals, tango en quick-step. In de pauze kon men een wed- stnjdpaar in de D-klasse bewonde ren, namelijk Agnes Blaauw en Erik van de Linden. Na de pauze lieten de beginners de Latijnsamerikaanse dansen zien, zoals de cha, cha, cha, de rumba en de jive. Aan het eind van de avond werden diploma's met cijfers uitgereikt. ree dansparen tijdens het af dansen, afgelopen maandagavond in De Korf. In september wordt weer gestart met de nieuwe cursussen. De dans school heeft geen eigen akkomo- datie en de lessen worden dan ook in de Korf gehouden. welke reden dan ook geen arbeid meer kan verrichten.' Hierna ging zij in op de stand punten van de drie grote politieke partijen ten aanzien van de sociale zekerheid. Volgens mevrouw Van Nieuwenhoven is de WD van me ning, dat iedereen die geen be taald werk kan verrichten, een ge lijke minimumuitkering moet krij gen. Iedereen moet dan tijdens zijn 'arbeidsleven' zelf maar zorgen, dat hij door middel van premies een appeltje voor de dorst reserveert. Maar volgens de spreekster werkt dit ongelijkheid in de hand. 'Men sen lopen tijdens hun arbeid nu eenmaal een verschillend nsico om bijvoorbeeld arbeidsongeschikt te worden. Een bouwvakker heeft een gemiddeld arbeidsleven van 22 jaar, terwijl datzelfde leven van een ambtenaar 32 jaar is. Een bouwvakker zou dus per jaar veel meer premie dan een ambtenaar moeten betalen, om eventueel later een zelfde uitkering te krijgen.' Het CDA liet volgens de inleid- ster meer over aan de sociale part ners, 'maar", citeerde zij het CDA- Tweede Kamerlid Weijers, 'zij vin den, dat sommigen nu eenmaal de kar trekken, en dat anderen erop zitten'. Ook dat gaat volgens me vrouw Van Nieuwenhoven met uit van gelijkheid tussen werkenden I en met-werkenden. Bovendien I verweet zij het CDA 'een dubbele moraal'. Zij vertelde: 'Het CDA re kent homosexuelen die samenwo nen voor de belasting gelijk aan gehuwden. Maar een christelijk schoolbestuur mag een homose- xuele docent wel discrimineren, en de deur wijzen.' De PvdA tenslotte gaat volgens de spreekster wel uit van de gelijk- heid tussen mensen die niet en die wel aan het arbeidsproces deelne- j men, onder het motto, dat ook in de zaal op spandoeken was te lezen: 'De toekomst is van iedereen'. Ze zei: 'De PvdA heeft haar best ge- j daan om tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van het nieuwe stelsel te proberen te redden wat j er te redden viel. Helaas hebben we weinig respons gekregen.' LEUSDEN - De prijswinnaars van de kleurwedstnjd van Ponypark Slagharen en de Leusder krant, voor het gebouw waann de redactie is gehuisvest. De pnjs werd woensdagmiddag uitgereikt. De eerste prijs werd gewonnen door Els (10 jaar) en Lilian (8 jaar) Vallentgoed (een van hen heeft een brief m de hand). In die brief staat, dat zij een driedaags verbhjf voor zes personen krijgen aangeboden in een zomerhuisje van het Recreatie park Collendoom, met toegang tot het ponypark. De jongeman die zojuist uit handen van Leusdens jongste redacteur, Jacob van Lier, een doos met daarin een foto-camera, ontvangt, is Tijs van de Anker (7 jaar). De zevenjarige won de tweede pnjs. De laatste hoofdpnjs was voorHanneke Huurdeman (13 jaar). Zij heeft in haar hand een pak met vier videotapes en een foto van Gerard Joling met daarop zijn handtekerung. Vier van de vijf winnaars van een troostpnjs staan ook op deze foto. Het betreft Ramon Schuiten (zadel 10), José Gieskens (9 jaar), Dirk Jan Koch (6 jaar), en Mariska de Jonge (4 jaar). Deze winnaars kregen ieder een gezinstoegangskaan die dit jaar recht geeft op een dag vrije toegang tot Ponypark Slagharen. en aandachtig gehoor op de vergadenng van de Leusdense PvdA. LEUSDEN - Rob Peek, tot voor kort lid van de Leusdense gemeente raad voor Leusden '85, is toegetre den tot het bestuur van deze plaat selijke politieke partij. Hij stopte zijn raadswerkzaamheden wegens andere drukke taken, en werd in de raad opgevolgd door zijn partij genoot Roelof Blauw. Deze was echter tot daarvoor voorzitter van de partij. Momenteel is deze post bezet door Nico Smit. Om zijn plek weer op te vullen, is Rob peek in het bestuur gevraagd. Momenteel ziet het bestuur er dus als volgt uit: Nico Smit, voorzitter, telefoon 941000; Anneke Fraiquin-Eman, secreta ris, telefoon 940928; Dick van Bekkum, penning meester, telefoon 940107; Gjalt van Riezen, lid en algemeen adjunct, telefoon 947434; Rob Peek, lid, telefoon 946252. LEUSDEN - Maandagavond werd in de Koningshof een infor matieavond voor diabetici gehouden. Werk in Uitvoering, een werkgroep van de Diabetes Vereniging Nederland houdt ach bezig met het geven van voorlichting over diabetes. LEUSDEN - Een tentoon- elling van zeer verschillend erk is te zien in Cees Vials ilerie 't Claeverenblad, de ink 16 in Leusden-Centrum, kunt het werk gaan zien op .terdag 23 en zondag 24 mei m 14.00 tot 17.00 uur. In de benedenzaal hangt schil- irwerk van Pieter Entrop, die „La :11e et la béte" m Muziekcentrum edenburg schilderde. Hij laat bij es Vial een groot forinaat doe- n zien, geschilderd in een dnf- e snelle toets die een spontaan uitieve schilderwijze sugge- ert. De notitie van zijn thema's houdt daardoor het frisse van de rste gedachtenflarden en emo- s. De volheid van zijn warm kleu- npalet ondersteunt deze vitaliteit, ote groeivormen en bloemmo- ven geeft hij aan m veel rood, el, paars en blauw, dat hij in la- n en toetsen over elkaar heen ^brengt, zodat de structuur door een stevig doorwrocht procédé boeiend is te noemen. WEELDERIG Op één der doeken is sprake van een weelderige vegetatie, oer woudmotieven m een wilde en kleurrijke compositie. Alles schijnt op dat doek te bewegen, zó geë motioneerd tnllend zijn de forse streken van de kwast neergezet. Hoewel Pieter Entrop zeker geen abstract schilder is houdt hij er op sommige doeken van de be schouwer op het spoor te zetten van zijn eigen naar abstractie nei gende associaties, betreffende bij voorbeeld figuratief geschilderde kostbare stenen met stralend ge slepen facetten. Onder de stenen geeft hij aan wat die aan zuiverheid, warmte en noblesse zouden moe ten aanduiden. Het schilderwerk is groots ge houden, zonnig en sterk, en behan delt vaak plantaardige motieven te gen een achtergrond van sfeer- schildering en aangifte van stem mingen. KERAMIEK In de bovenzaal staat keramiek van Jobke Zuidervaart. Dekselpot- ten, vazen en grote schalen in aardkleuren en met een geometri sche decoratie. Er zijn langwerpige vazen te zien. waarvan de decora tie doet denken aan glas-in-lood- ramen en aan gebrandschilderde lampen uit de 20-er jaren. Niet dat ze daarmee gedateerd zijn. Vorm en decoratie hebben iets klassieks en tegelijk iets heel eigens. Ze lij ken geïnspireerd te zijn op oude culturen en hebben vooral ook een exotisch karakter. Lijnen, ruitjes, zeshoeken, sterren, bloemmotie ven lijken afkomstig van antieke kunstvormen. In de bruine aardkleuren is zo nu en dan op verrassende wijze een turkoois tintje toegepast. Een sier lijk en parmantig kannetje met dek sel, lijkt een grafgeschenk van héél dichtbij en nü. Het keramisch wérk van Jobke Zuidervaart heeft, een mtiem karakter en is verfijnd van vorm en kleurstelling. REALISTISCH Volkomen anders van aard is het realistische schilderwerk van Rob Stoffer. Hij heeft mooie plekjes m Leusden „geakwarelleerd", een laantje met bomen, boerderijen, wuivend net onder een grauwe he mel, watertjes en grazende koeien. Hij „akwarelleert" zowel dekkend als transparant en past combinaties daarvan toe. Hij toont ook stillevens m een foto-realistische stijl, toege spitst op stof uitdrukking, waarvan het schaaltje met de paarsblauwe kersen, de fluweelzachte perziken en het tinnen kannetje samen met het stilleven van het bruine kruikje, in gezelschap van de witte kom en de felrode tomaten, met de ver dorde groenige vruchtbeginsels de meest integere voorbeelden zijn. De vereniging organiseert ook informatie-weekeinds. Het demon stratie-team dat was gekomen, ver zorgde een avond over spuittech- niek en zelfcontrole. Met behulp van een dia-serie werden de be ginselen uitgelegd. Mant van der Does. al zes jaar bij de werkgroep en dietiste, legde uit dat er verschillende soorten dia betes zijn. Onder diabetes wordt verstaan een verzameling ziekten, waarbij de alvleesklier onvol doende werkzaam is, te weinig of helemaal mets meer van het hor moon insuline produceert. Dit heeft tot gevolg dat een aantal stofwisse lingsprocessen niet meer plaats kan vinden. Eén van die processen die onder invloed van insuline gebeuren, is het transport van glucose vanuit het bloed naar met name spier- en vet- cellen. Doordat er geen glucosse naar de spiercellen gaat en men toch rond moet blijven lopen, gaat het lichaam een paar minder leuke trucs uithalen om het energietekort van de cellen op te heffen. Ten eerste blijft de energie (glucose) niet allemaal in het bloed. De nie ren gaan ervoor zorgen dat de glu cose via de urine het lichaam uit gaat. Om al die glucose het lichaam uit te krijgen is veel water nodig. Dit wordt aan het eigen lichaam ont trokken. Het gevolg is dat men grote hoeveelheden gaat plassen, maar ook dat men veel dorst heeft en dus veel dnnkt. Dit heeft tot gevolg dat men sterk kan uitdrogen, daar meer vloeistof het lichaam verlaat. De glucose gaat met meer naar de cellen, maar die cellen blijven toch om energie vragen om daaraan te voldoen gaat het lichaam zijn eigen vetten afbreken. Dat heeft tot gevolg dat men sterk vermagert. AFBRAAK Een tweede, veel ernstiger ge volg is, dat bij afbraak van vet op de manier waarop het lichaam dat in een diabetes-situatie doet, giftige stoffen vrijkomen, waardoor het li chaam verzuurt. Dit is een gevaar lijke situatie die in het uiterste geval tot bewusteloosheid leidt. Dat gebeurt allemaal, wanneer De voorhehtingsavond van de diabetici-vereniging werd goed bezocht. LEUSDEN - De beste sociale zekerheid is werkgelegen heid. Daar moet het overheidsbeleid dan ook op zijn ge richt.' Dit benadrukte het PvdA-Tweede Kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven maandagavond op een goed bezochte vergadering van de Leusdense PvdA. De bijeenkomst werd gehouden in jongerencentrum 'De Til' en stond ge heel in het teken van het sociale zekerheidsstelsel dat per 1 januari van dit jaar is ingegaan. ZEKERHEID Jeltje van Nieuwenhoven begon haar speech met de geschiedenis van de sociale zekerheid m Neder land. Volgens haar was die zeker heid in het begin individueel ge richt. Ze benadrukte dat de PvdA dat anders ziet: 'Wij vinden dat so ciale zekerheid op de hele samen leving moet zijn gericht. Dat bete kent ten eerste recht op arbeid. Daarnaast moet een gemeenschap zorgen voor goed onderwijs en goede gezondheidszorg. Ook heeft iedereen recht op inkomen als de samenleving hem of haar geen werk kan geven, of als hij of zij door De eerste die op de bijeenkomst et woord kreeg, was Bart Hout- leijer van de bednjfsvereniging oor de bouwnijverheid. Hij laakte met een overhead-projec- jr duidelijk hoe het meuwe stelsel r in grote lijnen uitziet. Sleutelbe- nppen voor dit stelsel waren vol- ens Houtmeijer 'vereenvoudiging' n 'aanpassing aan de maatschap- elijke omstandigheden'. Uit zijn erhaal werd echter duidelijk, dat an vereenvoudiging geen sprake ras, in tegendeel. Wel sluit de ver- leuwing aan bij deze tijd. Samen wonenden en samenwonende ge- uwden zijn nu geheel gelijkge- chakeld.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9