commentaren—- —meningen— 'Verantwoordelijke ambtenaren wisten overal van' 9 leusder k U zoekt een spaarvorm die uit de kunst is. Ons Spaarcertificaat beloont u met een meesterlijke rente. Politie begeleidt gehandicapten tijdens vierdaagse Afdeling PCOB opgericht Gewonde bij aanrijding Inbraak hondenclub Spandoeken Rode Kruis ontvreemd Boeldag Pinkjot-festival Veel werk Voorzitter Stichting Soccle: De Bondsspaarbank doet meer. Grootbloemig muur plaatselijk nieuws DINSDAG 2 JUNI 1987 op gewezen, dat dat lang niet de ge verantwoordelijkheid was, ir sprake van was. Met name de irtgang van de werkzaamheden mde een andere drijfveer, met ne bij de verbouwing van 't Pa die voor het nieuwe schoolsei- n af moest zijn. Hetzelfde gold ir 'De Woelige Hoek.' Daarbij er bovendien sprake van druk de toekomstige gebruikers, zo rdt in het rapport opgemerkt, iaarbij duikt weer de naam van Stichting Soccle op. 'Ook zijn taalde verplichtingen geheel [en de verantwoordelijke ge- entelijke functionarissen omge- n. Zo is de inventaris ten behoe- vran 'De Woelige Hoek" aange- aft door het bestuur van de hting Soccle', aldus het rapport. jRZAKEN het rapport wordt een dnetal zaken aangegeven voor de rschrijdingen. In de eerste lts werd 'het voortraject m de ^voorbereiding in technisch op- ït onvoldoende verkend.' Met lere woorden: er was geen igdelijke planning. )e tweede oorzaak is, dat de dende richtlijnen voor de kre- tbewaking onvoldoende signa- >evatten voor het geval de kre ten werden overschreden. >e derde oorzaak is, dat lang t altijd een projekt-coórdinator rd aangewezen. li alle drie de gevallen zijn in- Idels maatregelen genomen, of :den ze voorgesteld. ALET )e overschrijdmg bij 't Palet be- in totaal 107.000,-. Het kre- werd daarmee met 26,9 pro- t overschreden. Daarvan kwam procent voort uit de verschillen >en de raming en de werkelijke uitgaven. De rest - 18,2 procent - waren kosten van voorzieningen, die helemaal niet in de raming op genomen waren. De grootste pos ten waren de aanneemsom, het schilderwerk en de wijziging van de verlichting, die allemaal rond de vijfentwintigduizend gulden meer kostten, dan was begroot. De ambtelijke onderzoekscommissie concludeert in haar rapport, dat de grondoorzaak van de overschrij dingen in dit geval moeten worden gezocht in 'het ontbreken van een concreet plan.' Verder heeft de budgethouder voor dit projekt - aan ambtelijke medewerker - zich onvoldoende aan de voorschriften voor de kre dietbewaking gehouden. Zo zijn er opdrachten verstrekt die alleen het hoofd van dienst of het college van B&W hadden mogen doen, en is verzuimd tussentijds te rapporte- WOELIGE HOEK De overschrijding van het bud get bij De Woelige Hoek bedroeg 123.000,-, of wel 57,2 procent van het beschikbare krediet. Achter stallig onderhoud vergde hier 55.000,-, de inrichting 40.000,- bij de verbouw was 10.000,- te laag geraamd, en de kosten van gemeentewerken bedroegen nog eens achttienduizend gulden extra. Zo werd onder meer een extra on derzoek naar geluidshinder, het herstraten en het herstel van de beplanting niet geraamd. Bij de inrichting had men een bedrag van 7.500,- geraamd. Toen was ovengens de meuwe be stemming van het gebouw nog niet bekend. Geen rekening was ge houden met nieuwe vloerbedek king, en met het plaatsen van een bar. De verdere kosten maakte Soccle, ten bedrage van ruim acht tienduizend gulden, aldus het rap port. De percentages overschrijdin gen maken duidelijk, wat waar aan toe te rekenen valt. Vijf procent van de overschrijding vloeit voort uit verschillen tussen raming en werkelijke uitgaven. Ruim acht procent komt voor rekening van een groter aantal uren, dat ge meentewerken aan het gebouw besteedde. Tenslotte komt 43,8 procent van de overschrijding voor rekening van helemaal nieuwe kosten, waarmee geen rekening werd gehouden toen het krediet werd verleend, voornamelijk ach terstallig onderhoud en inrichting. OPMERKELIJK Er staat een opmerkelijke re denering in het rapport, waar het de oorzaak van de overschrijdin gen betreft. Naast dezelfde oor zaken, als bij 't Palet - het ontbre ken van een plan en een budget houder die niet goed bleek te functioneren - wordt gesteld, dat het gebouw al vóór de verbou wing in beheer was gegeven bij de Stichting Soccle. Het bestuur van de stichting verstrekte daar op opdrachten voor de inrichting, zonder de budgethouder van de gemeente daarin te kennen, al dus het rapport. Dat wordt echter zie het bij gaande kader - vanuit het ves- tuur van de Stichting Soccle ten stelligste tegengesproken. DEHOBBIT De overschrijdmg bij de noodlo- kalen voor De Hobbit bedroeg 19,75 procent van het begrote be drag: 35.800,-. Voornaamste extra kosten waren: verzekering 5.000,-) en het plaatsen van twee draaihekken 13.000,-). Ook het herstellen van de parkeerplaats 9.000,-) was met geraamd. De conclusie van de ambtelijke commissie met betrekking tot deze overschrijdmg luidt: 'gegeven het bijzondere karakter van het project is het niemand verwijtbaar dat het oorspronkelijke krediet niet ge heel toereikend bleek.' GEEN BESLUIT Bestuurlijk gezien wordt de grens bereikt bij de werkzaam heden aan de basisscholen De Brink en De Regenboog. Die werkzaamheden vloeiden voort uit de bouwkundige integratie van beide scholen. Daarmee was een bedrag gemoeid van 72.428,-. Het bedenkelijke daaraan is, De noodlokalen voor De Hobbit. Overschrijding van het budget: 35.800,- De ambtelijke commissie trekt daarover de volgende conclusie: 'Gegeven het bijzondere karakter van het projekt is het niemand verwijtbaar dat het oorspronkehjke krediet met geheel toereikend bleek.Ovengens was dit het emge projekt, waar wél een coördinator voor was aangewezen. dat voor die werkzaamheden nooit toestemming is gegeven: er ligt niet eens een raadsbesluit aan ten grondslag. Uitgesplitst bedroegen de uitgaven 25.684,- voor De Regenboog en 46.743,- voor De Brink. COMMUNICATIESTOORNIS Aan de verbouwing van de Re- genboogschool lag een communi catiestoornis ten grondslag, zo leert het rapport. Duidelijk was, dat het Rijk de kosten zou betalen, als die met hoger zouden uitvallen dan 57.000,-. Dat was de norm, zoals die in verband met de integratie van de scholen was vastgelegd. Toen de afdeling onderwijs de toenmalige afdeling bouwkunde hierover benaderde, is er sprake geweest van een communicaties toornis', zo lezen we in het rapport. 'De ene lezing is, dat er gevraagd werd m overleg met het schoolbe stuur een plan op te stellen waar van de kosten met meer dan 57.000,- zouden mogen bedragen. De andere lezing is, dat werd ver zocht om m overleg met het school bestuur enkele aanpassingen aan het schoolgebouw tot stand te brengen met als belangrijkste randvoorwaarde dat hierover een kostenlimiet van 57.000,- gold. Toen bleek dat de vereiste aanpas singen ruimschoots binnen dit be drag tot stand konden komen, is tot uitvoering overgegaan', wordt in het rapport gemeld. De uitgaven voor De Regenboog werden gedaan, nadat De Hobbit was afgebrand. De gemeente dien de toen snel te beschikken over twee lokalen van De Springplank, warin nog leerlingen - de twee jon- ste groepen - van De Regenboog waren ondergebracht. 'Om die re den is toen van gemeentewege, samen met de directeur van De Bnnk, een plan voor de noodzake lijke aanpassingen opgesteld en binnen enkele dagen uitgevoerd', zo meldt de ambtelijke commissie in het rapport. Overigens constateert de amb telijke onderzoekscommissie na drukkelijk, dat de betreffende uitgaven in alle gevallen geheel verantwoord zijn gedaan. Lezing van het rapport over de kredietoverschrij dingen, die in korte tijd bij de gemeente Leusden hebben plaatsgevonden, doet een mens van de ene in de andere verbazing vallen. Niemand zal kunnen be weren, dat er bij een over heidsorgaan net zo doelma tig gewerkt wordt - of zelfs kón worden - dan in het be drijfsleven. Maar de recente gebeurtenissen betreffende de budgetbewaking in Leus den doen een mens toch echt de - al redelijk grijze - haren ten berge rijzen. Geen regels, geen contro le, nauwelijks communicatie en - warempel, ook dat wordt weer opgevoerd, en dan nota bene ook nog als een soort argument - de gegroeide cul tuur. Duidelijk is in elk geval, dat de haast rampzalig te noemen gang van zaken op budgettair gebied, zich in Leusden niet heeft beperkt tot de representatierekening. Duidelijk is bovendien, dat een ambtelijke organisatie als die in Leusden duidelijk niet langer kan functioneren, zonder regels die niet langer tot misverstanden kunnen leiden, en zonder mensen, die daar leiding aan kunnen geven. Want dat is een conclusie, waar men niet meer omheen kan: niet alleen de regelin gen die er niet waren hebben gefaald. Ook de mensen, die geacht werden leiding te ge ven aan het ambtelijk appa raat hebben het er lelijk bij laten zitten. Een punt, dat hierbij in alle redelijkheid overigens niet uit het oog mag worden ver loren is, dat de gemeente Leusden, wat haar grootte betreft, in de omvang van dat ambtenarenkorps duidelijk achterblijft bij gemeenten van vergelijkbare omvang. Ook daar kan - in de werk druk - een deel van de oor zaak liggen, die tot de huidi ge financiële problemen heeft geleid. Anderzijds had dat pesoneelsbeleid echter ook uitwerking moeten krij gen in de te stellen regels, om een goede en efiiciente con trole ondanks de relatieve schaarste aan personeel mo gelijk te maken. Maar dat is niet gebeurd. Anders gezegd: de politiek heeft gefaald, dat tot onderdeel van het beleid te maken. Een heel ander punt be treft de mate, waarin de Stichting Soccle mede aan sprakelijk wordt gesteld voor de overschrijding bij De Woelige Hoek. De wederzijd se beweringen lijken in elk geval aanleiding voor de ge meentelijke commissie voor financieel beleid en beheer, om dat eens degelijk uit te zoeken. Immers, indien het stichtingsbestuur nauwelijks blaam treft, wordt er in het rapport met de 'Zwarte Piet' geschoven op een wijze, die naar de stichting toe onheus is. Mocht het anders zijn, dan zal ook dié wetenschap kun nen bijdragen aan regels, die een dergelijke gebeurtenis in de toekomst kunnen voorko men. Kortom, met verder onder zoek en het stellen van regels terzake, is het vele werk dat blijkbaar noodzakelijk is, pas goed begonnen. (van de redaktie) LEUSDEN - Het bestuur van de Stichting Soccle is het niet eens met de visie van de ambtelijke werkgroep op de overschrijdingen bij De Woelige Hoek. Niet, dat voorzitter E. van den Hooge er wakker van ligt, maar een juiste weergave is het toch niet. 'Als de commissie die zich met dat rapport bezig gaat houden, er alles van wil weten, dan moet men ons maar eens horen. Dat hebben we onlangs in het bestuur nog besloten', aldus de heer Van den Hooge. 'De Stichting Soccle heeft namelijk het beheer over de Woelige Hoek pas gekregen, nadat het verbouwd was. Wat we voor de inrichting van het gebouw hebben besteld, is al lemaal gewoon afgesproken. De rekeningen gingen naar de gemeente; die was formaal ei genaar en beheerder. De ver antwoordelijke ambtenaren wisten overal van', aldus de heer Van den Hooge Dat het beschikbaar gestel de krediet toch werd over schreden, wijt de heer Van den Hooge dan ook niet zozeer aan de inrichting, als wel aan het achterstallige onderhoud dat moest worden uitgevoerd. 'Het dak was lek. Dat moest helemaal worden opgeknapt. En tengevolge van dat dak was ook de vloerbedekking ver nield. Die moest dus ook ver vangen worden. Dat zijn geen opdrachten van Soccle ge weest, dat heeft men bij de gemeente zelf geregeld. Het komt er gewoon op neer, dat men zich verkeken heeft op de kosten van het verbouwen van een bestaand pand', aldus de heer Van den Hooge. De voorzitter van Soccle be nadrukte overigens, dat de gelden doelmatig besteed zijn. 'Wij voelen ons echt niet schul dig. En of Soccle nu moest be talen, of de gemeente, dat maakte in principe natuurlijk ook mets uit. Maar als men dat wil, moet men de Zwarte Piet maar bij ons laten liggen', zo stelt de heer Van den Hooge. LEUSDEN - Medewerkers en cur sisten van politieschool 'De Bos kamp' verzorgen m samenwerking met de jeugdraad van één van de Amersfoortse kerken, deelname van een groep gehandicapten aan de avondvierdaagse van Amers foort. Voor de ongeveer 45 gehan dicapten die eraan meedoen, zijn 75 politiemensen en 15 jeugdraad leden als begeleider beschikbaar De vierdaagse wordt dit jaar van 1 tot en met 4 juni gelopen. De politie begeleidt de gehandicapten al voor de zeventiende maal. Na afloop van de avondvierdaagse zal deze groep deelnemers onder mu zikale begeleiding van het Trom petterkorps der Cavalerie naar de politieschool gaan. Het korps zal daarvoor om ongeveer 20.20 uur gereed staan bij het Borneoplein nabij de rotonde Leusderweg. Om 20.45 worden zowel de muzikanten als de deelnemers bij de politie school verwacht. Daar zal het trom petterkorps in de grote zaal van de school een benefietconcert geven. De organisatoren van de politie begeleiding schnjven m een pers bericht over het doel ervan: 'Het doel dat voor ogen staat, is de ac ceptatie van de gehandicapten in alle facetten van de samenleving. Ieder jaar nog blijkt dat juist daar aan moet worden gewerkt.' (advertentie) U zoekt een waardevolle belegging voor uw spaaigeld U wilt een solide spaarvorm, die toch een meesterlijke rentevergoeding biedt Ons Spaarcertificaat is dan een aantrek kelijke mogelijkheid vooru. Met deze spaarvorm krijgt u een schitterend waardepapier in handen en is uw geld na vijfjaar ruim 30%" meer waard. Er zijn certificaten in coupures van f 1.000,-, f 5.000,- en f10.000,- De maximale looptijd is 5 jaar en u krijgt elk jaar een ho- A gere rente Over het laatste jaar maar liefst 8%%" (gemiddeld 6°/»' over 5 jaar). Een belangrijk voordeel van het Spaarcertificaat is dat u het tussentijds, zonder kosten kunt inwisselen Wilt u meer weten? Op het kantoor bij u in de buurt ver tellen we u er graag meer over rentewijzigingen voorbehouden spaarbank LEUSDEN - In het clubgebouw van Hondenclub 'De Speurder' aan de Doornseweg is in de nacht van don derdag op vrijdag ingebroken. Om binnen te komen werd de achter deur van het gebouw geforceerd. Meegenomen werden een timer- versterker, 2 geluidsboxen, 72 blikjes chocolademelk, een krat bier, een krat coca-cola, en 24 pak ken koffie. LEUSDEN - In verzorgingstehuis 't Hamersveld aan de Albert Buining- gaarde is dinsdag 19 mei een afde ling van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) opgericht. Het comité dat de oprichting heeft I voorbereid, treedt op als voorlopig I bestuur Contactpersoon is me-1 vrouw J. Kalkhoven, Hunzewijk 8. telefoon 940816. Op de vergadering waren onder j andere de heer K. Buwalda, ge westelijk voorzitter, en mevrouw Goslinga, gewestelijk secretaris, aanwezig Mevrouw Golinga zei tij- I dens de bijeenkomst over de ver- i grijzing van de samenleving: 'Ou- deren kunnen de negatieve beeld vorming over vergrijzing zelf posi- tief beïnvloeden, door zich in de samenleving beschikbaar te stel len met hun kennis en levenserva ring.' Met diverse voorbeelden toonde zij aan, dat het in het belang van de ouderen is, dat ze actief deelnemen aan allerlei ontwikke lingen m de maatschappij. Zij sprak met name over de decentralisatie, democratisering en emancipatie. LEUSDEN - Een bromfietser werd woensdagavond licht gewond, toen hij vanuit de Treekerweg de Amhemseweg overstak, en daarbij geen voorrang verleende aan een Opel Manta. Dit voertuig, bestuurd door De J. uit Amersfoort, liep slechts lichte matenele schade op. De onfortuinlijke bromfietser werd per ambulance naar het St. Eliza- beth-ziekenhuis overgebracht. LEUSEN/ACHTERVELD - Drie spandoeken met daarop de tekst 'Help uw Rode Kruis helpen' die het Rode Kruis ten bate van hun gelijk namige actie inzet, werden in de nacht van vrijdag op zaterdag ont vreemd. De doeken hingen aan de Groene Zoom, bij de Arnhemse- weg, en in Achterveld. De politie vermoedt dat verzamelaars hun hobby hebben beoefend. Aan de Hamersveldseweg werd in dezelf de nacht een spandoek van de or ganisatie vernield. STOUTENBURG - Op het terrein rond kasteel 'Stoutenburg', Stouten- burgerlaan 5, wordt zaterdag 13 juni een 'boeldag* gehouden, met een tuinconcert als muzikaal sluit stuk. Allerlei voorwerpen, maar ook levende have als kippen en konijnen, worden onder de hamer gebracht. Verder is er een rommel markt en kunnen kinderen pony- ritten maken door het bos. De op brengst van de actie is bestemd voor de organisering van festivitei ten ter gelegenheid van het hon derdjarige bestaan van het kasteel. De boeldag en de rommelmarkt beginnen om 10.00 uur. Het turn- concert wordt vanaf 20.00 uur ge houden. LEUSDEN/HOOG SOEREN - In het kader van het tweejarige projekt 'Jongeren-op-tocht' (JOT) van de Salesianen van Don Bosco, wordt op 6 en 7 juni een groots Pinkjot- festival gehouden. Het festival vindt plaats op T-centrum in Assel, bij Apeldoorn. Het thema is 'Durven dromen', dat op diverse manieren wordt uitgewerkt. Het projekt is een voorbereiding op de herdenking op 31 januari 1980 van ae honderdste sterfdag van Don Bosco, oprichter van de 'Salesiaanse Sociëteit'. Deze Ita liaanse pnester en zijn volgelingen trokken zich in hun dagen het lot aan van kansarme jonge mensen. Nu nog nchten de Salesianen, die in Leusden onder meer een provm- cialaat hebben, zich op de jeugd zorg. Meer informatie over JOT en het Pinkjot-festival zijn telefonisch verkrijgbaar via nummer 05769- 201. Grootbloemig muur, dat we in grote, wite plakaten in de bermen zien groeien, is een lage, overwinterende lente- bloeier. De meeste overwin terende planten doen dit door bollen, knollen of dikke wortelstokken. Grootbloe mig muur overwintert bo vengronds met knoppen, die goed tegen de winterkou zijn beschermd door een dik pak van haar eigen afgestor ven, maar niet verteerde bladeren en stengels. Die overwinteringsknoppen zijn in het najaar al gevormd en daardoor kan het gebeu ren dat de plant, na een uit zonderlijke zachte winter al in februari kan bloeien. Maar gewoonlijk verschij nen de eerste bloemen eind april. Na de laatste koude winter is het zelfs nog een paar weken later geworden. Uit de kruipende wortelstok komen zowel vierkantige bloemstengels als korte, niet bloeiende scheuten omhoog. Grootbloemig muur draagt die naam met recht want van alle muursoorten, die we hier kennen, heeft zij de grootste bloemen. Als die bloemen geheel open zijn kunnen ze een doorsnede bereiken van meer dan twee centimeter. Die bloemen zijn erg in trek bij insekten. De plant houdt van een lichte, humusrijke en niet al te droge grond. Hoewel de plant wordt gerekend tot de ondergroei van loofbossen, vinden we haar toch meer aan de randen van bossen, langs wegbermen en aan de randen van beken. Grootbloemig muur wordt nogal eens verward met de Akkerhoornbloem. De laat ste is, de naam zegt het al, meer een plant van open ter reinen. De bloemen van beide soorten lijken heel veel op elkaar; het verschil is meer te zien in de bla deren. Die bladeren zijn van Grootbloemig muur donker groen en lopen in een lange punt uit; die van de Akker hoornbloem zijn lichtgroen, voor een groot gedeelte evenwijdig en zacht be haard. In de volksgeneeskunde heeft Grootbloemig muur in het algemeen nooit een grote rol gespeeld. Eén van de weinige toepassingen was het uitgeperste sap dat ge bruikt werd tegen oogaan doeningen. Vandaar ook de plaatselijk wel voorko mende naam: Ogentroost- gras. G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5