O* Leos verrassend winnaar 'Moving Sound-toernooi' Braziliaanse Minasgas bleek klasse apart 'Alles boven verwachting gegaan' Twee dagen top-jeugdvolleybal in De Korf succesvol verlopen: Tramer-coach Ad van Woensel: L/gf m J o< LEUSDEN - Twee dagen lang mocht Leusden zich het cen trum van de nationale voUeybalwereld wanen. De verzamelde jeugdtop had domicilie gekozen in het voormalige lintdorp op het kruispunt van Utrechtse Heuvelrug en Gelderse Vallei, om deel te nemen aan de achtste uitgave van het LEOS-jeugdvol- leybaltoernooi, dat voor deze gelegenheid in het LEOS „Mo ving Sound" toernooi was omgedoopt. De jongste editie kreeg voor de organiserende vereniging historische waarde. Voor het eerst in het bestaan van het toernooi wist de eigen damesafvaardiging beslag te leggen op de hoofdprijs. Na als tweede in hun poule te zijn geëindigd, sloeg de formatie van Ad van Woensel in de kruisfinales toe, om in de eindstrijd het West-Duitse TV Ruelzheim in twee sets te verslaan: 15-10, 15-12. Het zit er weer op. Op het mo ment dat dit verhaal aan het papier wordt toevertrouwd, zitten de aan stormende talenten, de hoop voor de toekomst van het Nederlandse volleybal, waarschijnlijk alweer m Haaksbergen. Woerden, Hengelo, maar ook m Amersfoort en Leus den, hun huiswerk te maken, in een poging de opgelopen achterstand dit weekeinde weer in te lopen. Toch zullen de gedachten onwille keurig menigmaal afdwalen in de richting van De Korf Wedstrijden worden m gedachten overge speeld, terwijl missers en rake klappen, hoogte- en dieptepunten in een schier emdeloze herhaling het geestesoog passeren. Kortom, een schitterende ervaring voor jon ge sporters, die er m samenwer king met een capabel orgaiusatie- team voor hebben gezorgd dat de achtste versie van het LEOS „Mo ving Sound" toernooi voorzien van het predikaat „Geslaagd" in de ga lerij van topevenementen kon wor den bijgezet. GOUDKARPERS Dat het LEOS-toernooi langza merhand tot de belangrijkste jeugdvolleybalevenementen van Nederland gerekend wordt, lijdt nauwelijks nog twijfel. En wie daar nog wel vraagtekens over had, hoefde alleen maar de ogen de kost te geven om te zien dat zelfs Bondsbonzen met te beroerd ble ken om hun gezicht te laten zien, terwijl gerenommeerde scouts hun spiedend oog gretig langs de vel den heten gaan. De laatsten moeten zich overigens in het Paradijs, of op zijn minst in een met louter goud karpers gevulde visvijver hebben gevoeld, waarin het naar hartelust hengelen was. Dat alles zal de deelnemers ver moedelijk nog het minst een zorg geweest zijn. Voor hen stond deel nemen voorop. En winnen! Ten minste, dat kon worden afgeleid aan de maruer waarop er geknokt werd, en uit het feit dat de emoties soms hoog oplaaiden. Vreugde en verdnet stonden, zoals het een der gelijk toernooi betaamt, vlak naast elkaar Succes werd gevierd alsof er zojuist een wereldbeker werd buitgemaakt, terwijl verliezers soms tot tranen toe geroerd waren. Alleen was het in het laatste ge val niet altijd even duidelijk of de tegenvallende prestaties op het sportieve vlak daar de oorzaak van waren; soms leek de onverschillig heid van de knappe buitenaanval ler uit Emmererfscheiderveen daar ook iets mee van doen te hebben PROCEDURE LEOS had de zaakjes ook dit jaar weer uitstekend voor elkaar. De zorgvuldige wijze waarop poten tiële deelnemers werden geselec teerd stond daar mede borg voor. De meeste ploegen ontvingen de uitnodiging voor deelname op de zogenaamde Open Clubkampioen schappen van Nederland (voor jeugdteams) zodat in ieder geval de kwaliteit gewaarborgd werd. Deze procedure maakte het dus mogelijk dat de meisjes en jongens van Jong Oranje B sinds jaar en dag een graag geziene gast zijn in Leus den. De betreffende coaches en begeleiders schatten het LEOS- toernooi dermate hoog in, dat men graag op bezoek komt. Wat dat betreft beleefde Leus den afgelopen weekeinde een pri meur; Jong Oranje gaf met liefst vier teams acte de presence op het toernooi. Door een erg late selectie dit jaar waren de coaches van de Oranjeploegen nog met in de gele genheid hun pupillen in een wed strijd aan het werk te zien. Daarom richtte men aan de organisatie het verzoek met twee meisjes- en twee jongensteams aan het toernooi te mogen deelnemen. Dat verzoek werd gewillig gehonoreerd, al kun je je als buitenstaander de vraag stellen'of men daar verstandig aan deed. Het betekende namelijk ook het verlies van twee andere poten tiële topploegen Desalniettemin werd het gehalte van het gebodene door kenners hoog ingeschat. Zo vergeleek Martin Joosten, voorzitter van de organiserende toernooicommissie, het peil met dat van de eerste divisie van de Nationale Volleybalcompetitie. Joosten: „Met name in de breedte is het toernooi dit jaar gegroeid. We missen misschien de uitschieters van vorig jaar, maar over het alge meen ligt het niveau hoog", aldus Joosten, die zijn enthousiasme niet De jongensvolleyballers demonstreerden aanvalskracht, die op het hoog ste niveau met zou misstaan. onder stoelen of banken stak. Ook de deelname van het Westduitse TV Ruelzheim riep her en der nog wel wat vragen op, met name omdat het peil van de speel sters ten opzichte van de Neder landse deelnemers moeilijk in te schatten viel. De sceptisci kregen ook hier ongelijk, want door ge brek aan lengte te compenseren met bijzonder sterk verdedigend werk, drongen de oosterburen door tot de finale, waarin alleen LEOS te sterk bleek. SELECTIE Vrijdagmorgen verschenen er twintig ploegen aan de start van het toernooi m De Korf De tien heren teams en evenzovele damesploe- gen waren in twee poules inge deeld, die een halve competitie dienden af te werken, waarna de plaatsing voor de eindrondes be kend gemaakt kon worden. Van de teams van Jong Oranje werd op voorhand niet erg veel verwacht. Ten eerste omdat de ge middelde leeftijd van de deelne mers royaal onder die van de rest van het deelnemersveld lag, maar ook omdat het voor de geselec teerden het eerste optreden in offi ciële wedstrijden zou zijn. Zoals reeds opgemerkt, vond de selectie van de Oranjeklanten dit jaar later plaats dan in voorgaande jaren het geval was geweest. Wer den de selectietraiiungen van de NeVoBo eerder in de herfst- of kerstvakantie gehouden, dit jaar was de eerste gelegenheid pas op 20 en 21 apnl Om die reden stond er nog geen uitgebalanceerd Oranje team op papier en verzoch ten de coaches de organisatie hen dispensatie te verlenen om met vier m plaats van twee teams te mogen deelnemen, om het toer nooi als een tweede zeef te kunnen gebruiken. Zoals bekend, werd dat verzoek ïngwilligd. Het prille stadium van ontwikke ling van de Oranjeteams werd op het toernooi goed duidelijk. De aankomende internationals, die ons land in 1990 op het Jeugd E.K. moeten vertegenwoordigen, ein digden zowel in de poules, als m de eindrangschikking m de achter hoede. Nadat vrijdag in de poules de eerste dne wedstnjden waren af gewerkt, kwamen in poule A bij de LEUSDEN - Was het LEOS-toernooi voor de liefhebber op zich al interessant genoeg, ook het bijprogramma viel dit jaar niet te versmaden. Zo werd de liefhebber op de vrijdagavond vergast op een demonstratiewedstrijd tus sen Jong Oranje en de dames van Delta Lloyd AMVJ (eredivisionist uit Amstelveen). De hoofdschotel echter werd zaterdag geserveerd. Wat als een toetje op het menu stond, bleek achteraf het neusje van de zalm voor fijnproevers; het optreden van het Brazi liaanse Minasgas tegen de dames van PZ Dynamo. Hoewel de ontmoeting op vrijdag wat tegenviel, bleek de Jong Oranje-formatie, die vo rig jaar nog deelnam aan het LEOS-toernooi sterk gegroeid. Dat toonde men aan door sub topper AMVJ in vijf sets te ver slaan. Nadat de internationals een set lang moesten wennen aan het optreden op het cen tre-court (7-15 verlies), ontwik kelde zich een gelijk opgaan de strijd in de volgende dne sets. De tweede en derde wer den een prooi voor Oranje (dat met de Leusdense Lisette van de Ven in de ploeg speelde), maar niet nadat daar op het scherpst van de snede over was onderhandeld: 16-14 en 17-15. De vierde set ging weer naar Amstelveen (12-15), maar de ploeg die onlangs m Italië in een Europacuptoernooi furore maakte, moest in de jeugd de meerdere erkennen. Bij 15-7 ging voor Delta Lloyd het licht uit. Nog interessanter was de ontmoeting tussen het Brazi liaanse Minasgas (uit Belo Ho- nzonte) en het Apeldoomse PZ Dynamo (dat dit jaar verster king kreeg van Lisette van de Ven) Hoewel het krachtsver schil tussen de Zuid-Amerika nen (die dit jaar de eindstrijd van het Braziliaanse Beker toernooi haalden) en de Ne derlandse ere-divisieploeg erg groot was, kon de toe schouwer zijn hart ophalen aan schitterende rally's en tech nisch bekwaam werk van met name de Zuid-Amerikanen. Aan Apeldoomse kant was Jo- landa de Wüd (ex-LEOS) één van de weinigen die afdoend weerwerk kon verrichten. Met 15-12, 15-3 en 15-8 kwam dan ook veel te snel een emd aan deze wedstrijd, het geen de wedstrijdleiding deed besluiten nog een vierde set te laten spelen Met 15-5 liet Mi nasgas er opmeuw weinig twijfel over bestaan, wie er de sterkste was. meisjes LEOS en ATC'65 als favo riet bovendrijven. LEOS, dat alleen van ATC verloor (15-6, 15-7), als lijstaanvoerder, maar ATC met twee verliespunten minder. In poule B was er na de eerste dag nog weinig tekening m de strijd. Luctor uit Rijkevoort wist zich met 3 punten uit twee wedstnjden licht favonet, maar Ruelzheim, Jong Oranje 2 en het te elfder ure inge vallen SOVOCO volgden op be scheiden afstand. Bij de jongens leek het Woer- dense Thornax een goede kans te maken om als eerste de kruisfina les binnen te stappen. Hülhout Re flex uit Kampen, zat echter nadruk kelijk op het vinkentouw met een wedstnjd minder gespeeld, en nog zonder verliespunten. De heren van LEOS konden hier geen potten breken. In poule B gooide het Amersfoortse Vollkei hoge ogen. De nummer vier van vong jaar ver loor in drie wedstnjden slechts één set en stelde op de eerste wed- stnjddag nadrukkelijk de kandi datuur voor een finaleplaats. Het Apeldoomse PZ Dynamo en Ich- tus lagen ook nog goed m de race Zaterdag deed ATC'65 in poule A bij de meisjes wat van hen ver wacht mocht worden. De twee nog openstaande ontmoetingen tegen Zevenhuizen (15-11, 15-9) en Jong Oranje 1 (15-7, 15-6), werden voort varend tot een goed einde ge bracht. LEOS verraste met bijzon der sterk spel. Het gedegen en sterker geachte AccoDos werd royaal geklopt (15-8, 15-4), waar mee de Leusdenaren zich verze kerden van een plaats in de kruisfi nales. In poule B stapte Luctor, via een overwinning op Havoc (18-16, 15-8) en een gelijkspel tegen SOVOCO (13-15, 15-13) ais eerste de kruisfi nales binnen, gevolgd door het Westduitse TV Ruelzheim, dat zich Thomax. Nadat de Keistedelingen de eerste set met 15-7 wonnen, nam Thomax waardig afscheid van het toernooi door Vollkei geen over winning te gunnen: 10-15. Op doel saldo mochten de Amersfoorters door naar de finale. Bij de meisjes liep het allemaal wat anders dan de bookmakers hadden gedacht. In de eerste kruisfinale beet absolute favoriet ATC65 de tanden stuk op het stug verdedigende TV Ruelzheim, de nummer twee van poule B. De eer ste set was met 9-15 voor de West duitsers en hoewel ATC de tweede set naar zich toe trok, mcasseerde men teveel tegenpunten om voor de grote finale in aanmerking te komken: 15-11. Maar ook de andere kruisfinale leverde een verrassing van de eer ste orde op. En dat was met name voor het thuisfront erg aardig. LEOS. dat gaandeweg het toernooi steeds beter op dreef kwam, bleef tegenstander Luctor met opvallend gemak de baas (15-4, 15-4), waar mee de Leusdenaren het pad naar de grote finale effenden. En dat was m de historie van het toernooi nog niet voorgekomen. EINDSTRIJD Hoewel het vuurwerk van de fi nale van vorig jaar uitbleef (toen SSS en Jong Oranje een sublieme vijfsetter neerzetten), was de jon gensfinale ook dit jaar best het aan zien waard. In ieder geval stonden er twee ploegen in het veld, die weinig voor elkaar onderdeden. Wellicht dat Hillhout Reflex meer techniek in huis had, Vollkei com penseerde het eventuele gemis hieraan ruimschoots met vechtlust. De jongens, die ondanks hun jeug dige leeftijd de twee meter grens niet zelden dicht naderden en in een enkel geval daar al boven uit Even leek het alsof Marjan van En gelhoven bij 14-7 de eerste set bin nenhaalde, maar om nog onopge helderde redenen, keurde de scheidsrechter het punt niet toe, waarna Ruelzheim nog tot 14-10 te rug kwam. Dat gmg Astnd van Dijk te ver. Met een harde klap sleept ze haar ploeg over het dode punt heen, waarmee meteen de eerste set werd binnengehaald. Een prima uitgangspunt voor de rest van de wedstrijd, die de Leusdenaren vleugeltjes leek te geven. Die had men ook wel nodig, want ook Ruelzheim bleek het woord opgeven met tot de standaard- woordenschat te rekenen. Tot 11-9 leken de Duitsers zelfs de beste kansen op de winst te hebben, waarna zich een uitermate span nende slotfase ontspon. Bij 12-12 klampte LEOS weer aan en met een laatste krachtsinspanning dema- reerden de Leusdenaren weg van hun tegenstander, om bij 15-12 te finishen. Het behoeft geen betoog, dat de Leusdenaren dolgelukkig waren in dit geweld de titel te hebben ver overd. En terwijl LEOS-voorzitter Van de Ven zich uitputte in super latieven m de nchting van zijn da mesformatie, kon de jeugdige coordinator van de kaartverkoop Jorrit Peters de kassa sluiten en de inhoud daarvan met een tevreden gezicht aan penningmeester Dio Verhagen overhandigen. Het acht ste LEOS „Moving Sound" toernooi smaakte naar meer. UITSLAGEN Poulestanden Poule A, meisjes 1. ATC'65 4-7 2. LEOS 4-6 3. AccoDos 4-4 4. Jong Oranje 1 4-2 5. Zevenhuizen Poule B, meisjes 1. Luctor 2. TV Ruelzheim 3. SOVOCO 4 Jong Oranje 2 5. Havoc Poule A, jongens 1. Hillhout Reflex 2. Thornax 3. AccoDos 4. Jong Oranje 1 5. LEOS Poule B, jongens 1. Vollkei 2. PZ Dynamo 3. Ichtus 4. Zevenhuizen 5. Jong Oranje 2 Kruisfinales Meisjes ATC'65-TV Ruelzheim 9-15,15-11 Luctor-LEOS 4-15,4-15 Jongens Hillhout Reflex - PZ Dynamo 15-7,15-13 Vollkei - Thornax 15-7,10-15 FINALES 4-5 4- 4-j 4-i 4-1 4-5 4-; 4-5 4-j 4-1 4-1 Meisjes Leos - TV Ruelzheim 1S-10,15-12 Jongens Vollkei - Hillhout Reflex 11-15,15-12 15-8 EINDSTAND Jongens 1 Vollkei 2. Hillhout Reflex 3 Thornax 4 PZ Dynamo 5 AccoDos Meisjes 1 LEOS 2. TV Ruelzheim 3 ATC'65 4. Luctor 5. SOVOCO „Dat we in ons kunnen wa ren gaan geloven, bleek op zaterdag toen we AccoDos, ei genlijk net zo'n ploeg als ATC, gemakkelijk de baas bleven: 15-8, 15-4. Juist omdat we die ploeg zo ontspannen tegemoet traden, hebben we dat succes kunnen pakken. Ja, en dan is er ineens een zeer rooskleurig perspectief." LEUSDEN - Het succesverhaal van de LEOS-daxnes op het eigen toernooi, is natuurlijk voor een belangrijk deel geschreven door trainer-coach Ad van Woensel. Daarom wilden we ook van hem weten hoe hij terugkijkt op twee dagen volleybal. „Ik denk dat we op voor hand wat geluk hebben gehad dat we zover gekomen zijn. Met name zaterdag lung het team nog als los zand aan el kaar en dan is het natuurlijk prettig als je mag beginnen tegen een Jong Oranje ploeg, die evenmin ingespeeld is. Die wedstrijd winnen we vnj een voudig 15-5,15-3) en dat is een leuke opsteker." „In de tweede wedstrijd, te gen ATC'65, hebben we ei genlijk geen schijn van kans gehad. We vonden een zeer gedegen ploeg tegenover ons, die ons als collectief over blufte (6-15, 7-15). Tegen Ze venhuizen hervonden we ons zelf weer en kwam er ook eni ge lijn in het spel (16-14,15-10). Toen we in de eerste set een kansloos ogende achterstand goed maakte, begon er iets te groeien. Door bijzonder hard te werken, waarbij Asja Ver meulen en Astnd van Dijk in positieve zin opvielen, trokken we die set toch naar ons toe en ik denk dat dat het breekpunt van het toernooi is geweest." Ad van Woensel „In de kruisfinales hebben we misschien wat voordeel ge had van het feit dat Luctor al twee wedstnjden in de benen hadden, maar het draaide op dat moment bij ons ook als een lier." „En dan is er die finale. Voor die tijd had ik erg weinig van die Duitse ploeg gezien, maar ik was erg beducht voor prik- balletjes, gezien het feit dat zij lengte tekort kwamen. In de wedstnjd bleek echter al gauw dat wij over veel meer aanvals kracht beschikten, waar de te genstander wel voor moest buigen." „Maar ik moet zeggen dat alles boven verwachting gelo pen is, zowel op het individue le vlak, als als team. En ik hoef niet te zeggen hoe blij die mei den met het resultaat zijn." Braziliaans vuurwerk op de afsluitmg van het LEOS-toernooi, in de van Minasgas uit Belo Honzonte. op setpunten SOVOCO en Jong Oranje 2 van het lijf hield. Bij de jongens in poule A profi leerde Hillhout Reflex zich, via een overwinning op naaste concurrent Thornax (11-15, 12-15). Daarom was een gelijkspel tegen Jong Oranje 1 (12-15, 18-16) voor de mannen uit Kampen voldoende om zich als eerste te plaatsen voor de kruisfinales. In poule B slaagde ook Vollkei enn de goede uitgangspositie van vrijdag te verzüverern. Een zege tegen Ichtus (15-11, 15-13) leverde de Amersfoorters de eerste plaats in de poule op. PZ Dynamo reken de af met Jong Oranje 2 (15-11, 15-7) en stelde de tweede plaats in de poule, en daarmee een plaatsje in de kruisfinales, veilig. De heren van LEOS kwamen in hun laatste optreden m de poule nog het dichtst bij set winst Tegen AccoDos gaven de Leusdenaren zich pas bij 18-20 gewonnen. De heren afvaardiging van de organi serende vereniging, die zich twee jaar geleden nog toernooiwmnaar mocht noemen, eindigde puntloos onderaan in poule A. KRUISFINALES Bij de jongens verliepen de kruisfinales conform het verwach tingspatroon. Hillhout Reflex, de nummer één van poule A, maakte korte metten met PZ Dynamo (15- 7,15-13), waarmee de Apeldoor- ners naar de troostfinale om de derde en vierde plaats werden ver wezen. In de andere wedstnjd had Voll kei meer moeite met opponent gingen, demonstreerden kracht volleybal, dat op het hoogste ni veau niet zou misstaan. De slungel achtig ogende volleyballers (het zich bedienden van een aapmens achtige motoriek lijkt in het vol leybal tot gimmick te zijn verhe ven), bleken m het vuur van het spel plotseling uit te groeien tot krachtige atleten. In de eerste set bracht het tech nisch surplus Hillhout de eerste winst: 15-11. Vollkei, met de vol gende generatie Benne binnen de lijnen, gaf zich echter niet zomaar over en antwoordde met 12-15. In weerwil tot de gevolgde procedu re eerder het toernooi, moest nu een derde set de doorslag geven. Ook daarin bleek de vechtlust doorslaggevend. Vollkei trok met 8-15 aan het langste emd en liet Reflex geslagen achter. „INTERLAND" Toch was het aan de andere kant van het veld drukker. En dat was niet meer dan logisch, gezien het feit dat daar de meisjes van LEOS in de finale stonden. Daar kwam nog bij dat de eindstrijd het karakter van een interland droeg. De tegen stander was het uit Rheinland Pfalz afkomstige TV Ruelzheim. LEOS, dat twee debutanten (Anita Visser en Marjan van Engel hoven van Set-Up uit Scherpenzeel) binnen de ploeg kende, duldde tot 6-6 de tegenstander bij zich m de buurt Vanaf dat moment namen Asja Vermeulen, Astnd van Dijk, Carmen Dirkse, Lize van Veen en de twee meuwkomers het initiatief, om dat ook niet meer af te staan. De meisjes van Jong Oranje 1 en Jong Oranje 2 kwamen m het eerste- officiële optreden nog te kort.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6