Een strijd tussen fantasie en perfectie... Te hoge huurprijs /oor bedrijfsruimte Wel of niet (te)recht? leusder lew* L f Lego-kampioenschappen in het Deense Legoland: Vals honderdje Vernielingen aan scholen DWS oud- papieraktie Energieavond Ruit telefooncel vernield plaatselijk nieuws (van onze medewerkster) LEUSDEN - Honderd kinderen tussen de zes en tien jaar, afkomstig uit alle delen van Nederland, streden dinsdag 26 mei om de titel 'Nationaal Lego-bouwkampioen 1987'. Net als twee weken geleden toen onze plaatselijke kam pioen Benne Holwerda in de categorie vanaf tien jaar in Legoland verbleef, was Leusden ditmaal vertegenwoor digd. In meerdere opzichten zelfs. In de eerste plaats door Leusdens kampioen Lodewijk de Grauw met zijn vader. Verder bevonden zich in het meereizende persge zelschap, gToot vijf personen, maar liefst twee Leusde- naren waarvan een lid van de internationale jury tevens medewerkster van de Leusder Krant. door Marianne de Valck De Legobouwwedstrijden werden voor de tweede maal georganiseerd. Vijf jaar gele den ter gelegenheid van de vijfentwintigjarig bestaan van Lego en dit jaar ter gelegen heid van het dertigjarig be staan plus het tienjarig be staan van speelgoedwinkel keten en inkooporganisatie Intertoys. De voorrondes voor deze wedstrijd in Denemar ken vonden plaats bij de win kels van die keten. In Leus den konden kinderen in sep tember 1986 zelfgemaakte werkstukken bij de firma Kohlman inleveren. Een plaat selijke jury wees daarop de winnaar aan, die een dag naar Legoland in Denemarken mocht. De mogelijkheid dat bij het tot stand komen van de win nende stukken een vader of moeder geholpen had, was niet uit te sluiten. Bij de finale in Legoland moesten de bouwkampioenen het zonder hulp doen. Daarvoor diende flink geoefend te zijn, in het besef dat het bezoek aan De nemarken op zich zelf de grootste prijs was en zou blij ven. SCHIPHOL Tussen zeven en half acht moesten de deelnemers zich melden, gekleed in het rood witte shirt dat Lego stuurde, in de vertrekhal van vluchtha- ven Schiphol. Ze waren alle maal op tijd. Ook de kinderen uit Delfzijl, Hoogkarspel, Sit- tard, Goes, Hulst, Maastricht, Texel en Tegelen. Slechts één ouder mag per kind mee. Tot grote teleurstelling van broer tjes, zusjes, opa's en oma's. Voor de meeste kinderen, en voor veel ouders, werd het de eerste vlucht. Dat was te zien. Menig moeder beet op haar lippen, menig kind zag onge woon witjes. Een Lego-mede werker meldde later dat het nog niet was voorgekomen dat een land ziek werd afge meld, hetgeen niet bete kende, dat geen kind ziek meeging. Hoewel het vliegtuig pas om half negen vertrok, en de meeste kinderen om zeven uur aanwezig waren, had bijna niemand rust voor een bezoek aan het belastingvrije winkelparadijs. Ik zag min stens twee kinderen hun res pectievelijke vaders uit een tax-free shop trekken uit angst dat gate 15 niet op tijd ge haald zou worden. Daar zaten de meeste, met bijna zicht bare vlinders in de buik, stil op een stoeltje. De rest werd gefotografeerd, gefilmd, of op video vastgelegd met op de achtergrond de luchthaven en de klaarstaande airbus. OPLUCHTING Eindelijk, om half negen, ver trok het vliegtuig. Het rijden was al spannend. Een hoera steeg op, mét het vliegtuig. De piloot kreeg een spontaan applaus. De opluchting was merkbaar. Het was prachtig, helder, weer. De Wadden la gen als tropische witte eilan den in een blauwe, schone zee. Denemarken zag er, van boven af, uit als Nederland; plat, vol groene lappen. De vlucht duurde 51 minuten en in die tijd diende het ontbijt weggewerkt te zijn. Een En gels ontbijt met gebakken spek, warme worst, omelet en jus d'orange. Wie zin had mocht m de cockpit kijken. Slechts vijf jongens durfden op te staan. WEDSTRIJD Het vliegveld van Billund bleek klein, het grenst aan het terrein van Lego. De meeste zenuwen waren weg, maar de spanning voor de bouwwed- strijd was voelbaar. Aangeko men in de ruimte waar de grote Legobakken klaar sto- den, gaven ouders de laatste instructies. De jury werd voor gesteld. De Deense helft be stond uit een ontwikkelings adviseur, een ontwerpster en het hoofd van de bouw/ont werpafdeling van Legoland. De Nederlandse helft bestond uit een architect, een vorm geefster en een speelgoed journaliste. Na wat inleidende woorden van leidende men sen, volgde een onverwachte ceremome. Alle kinderen moesten gaan staan. De handen in de zak ken steken en daarna alle pa pieren te voorschijn halen die ze bij zich droegen. Iedereen was heel verbaasd. Niemand had iets bij zich. Dat was vo rige keer anders. Schitte rende bouwtekeningen kwa men te voorschijn die niet toe gelaten werden. De ouders werden weggestuurd, de wedstrijd kon beginnen Alle kinderen kregen een ba sisvoorraadje maar mochten pakken wat ze nodig hadden. DONDERDAG 4 JUNI 1987 Een jongen keek nauwelijks naar wat hij kreeg. Hij wist wat hij nodig had; zwarte en witte stenen. Binnen vijf minuten was de kiel van zijn piraten- boot gelegd. Een van de allerkleinsten moest huilen toen zijn moeder werd weggestuurd en had ook nog eens geen inspiratie. Nederlands sprekende me dewerkster troosten en stimu leerden. Hij bouwde tenslotte een piepklein torentje met een raampje bovenop. Een ander vond veel troost bij zijn beer, begon met een rand en bedacht veel later dat mid denin ook wel wat kon. De eerste was na vijftien minuten klaar. De bouwwedstrijd duurde echter anderhalf uur dus hij werd gemaand nog wat te verzinnen. Het verschil in werken werd duidelijk. De een zal gecon centreerd het plan in zijn hoofd uit te werken. Een tweede had binnen de kortste keren een medespeler uitge stuurd op een "platte acht", een derde begon met de bloemen en verzon daar later een raam voor. Een vierde speelde met het vliegtuig dat hij bouwde op de grond. De echte legofanaten waren gemakkelijk te herkennen. Een jongen vroeg naar schar nieren. Een Legobaas zei "Die hebben we dit keer niet, want die horen bij Lego-tech- nic", Nietwaar, zei de jongen. "In doos nummer... en num mer.. zitten ze wel". Hij had gelijk. Een ander herkende een werkstuk van een medebou wer als een model uit een voorbeeldenboek. "Uit 1980 geloof ik". De zes meiden hadden elkaar opgezocht. Aan verschillende tafels ontstond samenwer king, waarbij de een de ander stimuleerde. Zo ontstonden op een tafel verdacht veel boten, op een ander opval lend veel vliegtuigen en een derde leverde vooral molens. Huizen bouwen bleek favo riet. al dan niet voorzien van een (stevig) dak. Een open lucht zwembad (niet uit Leus den), een kerkhof met negen kruisen en het woord dood, en een kerk met preekstoel en pastoor maar zonder gelo vigen. JURERING Na anderhalf uur werd de laatste afgefloten en met ou der en lunchpakket Legoland ingestuurd. Een speciale arm band en bonnenkaart maak ten dat ze overal inmochten De jurering kon beginnen. Gekoppeld aan een Deens ju rylid kreeg ieder Nederlands jurylid een derde van het to taal aantal ingeleverde stuk ken te beoordelen. Daarna volgde een samenkomst van de totale jury. De knteria wa ren tweezijdig Kwam de be doeling van het ontwerp over en hoe was het gebouwd. Daarmee werd de keuze met gemakkelijker. Kozen de Denen over het al gemeen voor technisch vol maakte onderwerpen, waar bij de gekozen kleur, bouw wijze en gebruikte onderde len een realistisch resultaat opleverden, de Nederlanders hadden meer oog voor fanta sie, originaliteit en speelse waarden. Hoe vergelijk je een huis van een zesjarige, vol bloemen en poppen, maar zonder dak en ramen, met een helicopterfabnek com pleet, van een negenjarige? Kortom, de jury had het zo moeilijk als ze altijd zegt het te hebben, en kwam er onder druk van een knagende hon ger uit. De eerste prijs ging naar een jongen die een wer kende drukpers had ge maakt, de tweede naar een di nosauruspark, de derde naar een Donald Duck. DE FABRIEK Terwijl de kinderen zich mochten vermaken, mochten de aanwezige persmensen en Nederlandse zakenmensen de fabriek in. Dat wil zeggen; in slechts één vein de zes ge bouwen. Het gedeelte waar de meeste bezoekers zo nieuwsgierig naar waren bleef ontoegankelijk. Geen ontwerpafdeling. Zelfs op de montageafdeling die wij te zien kregen was fotograferen verboden en bleken de re gels streng. Lego beschermt haar produkten bijzonder oplettend. In de grote hallen was te zien hoe uit kunststof korrels lege onderdeeltjes werden geperst. Voor ieder onderdeeltje een eigen ma chine en daarna nog machi nes om van verschillende on derdeeltjes een paard, man netje of fiets te maken. 1200 verschillende units, plus daar bij de machines voor de ver schillende kleurvariaties. Een derde van het totaal aan tal modellen wordt jaarlijks vervangen, en daarmee een flink aantal onderdelen. Het geen als reden werd aange voerd voor het vele handwerk dat naast de geavanceerde machines plaatsvond. Ieder schildje krijgt haar wapen met de hand uitgereikt. Zestig pro cent van de werkende bevol king van Billund werkt bij Lego. Hetzelfde assortiment, maar met overal de hele col lectie, wordt over heel de we reld verkocht. Nederland be hoort bij de grootste afne mers Ons land is bovendien bijzortder omdat de piek in de verkoop enkele maanden voor de rest van de wereld ligt. Wij hebben tenslotte Sin terklaas. LEGOLAND Na het bezoeken van de fa briek was er nog net een uur tje om Legoland te bekijken. Te kort uiteraard. Legoland kent verschillende streken. Een gedeelte lijkt op Maduro- dam. Kenmerkende beelden van Nederland, Duitsland, De nemarken en een tiental an dere landen, een haven en een vliegveld, in Legosteen tjes vormgegeven. Een ge deelte om uren naar details te kijken. Daarnaast Fabuland. Tussen grote helder "lego" ge kleurde huizen kunnen de .de beker voor die man. te wachten. De winnaar bleek Mark Wissing uit Roosendaal, die de drukpers van zijn vriendje had nagebouwd. Voor de eerste keer, zei hij. Zoals het hoorde barstte zijn moeder in tranen uit. Onder klaroengeschal van vier leden van de plaatselijke fanfare kreeg hij een kampioensbe ker van een meter hoog, op gebouwd uit Legosteentjes. Op de terugreis vertrouwde hij ons toe, dat het wel jammer was dat die steentjes vastge plakt zaken. Voor boven op de kast, om vaak naar te kij ken. De eerste drie winnaars mochten een doos uit de win kel meenemen, ongeacht de prijs. De dne wisten uitste kend wat er te koop was, en kozen bij vorbaat voor een monorail van ongeveer 300,-Helaas, die was tijdelijk niet in voorraad, net als de tremen. Zij waren echter dik tevreden met het ruimtesta tion met licht en geluid, win kelwaarde ruim honderd gul den. Het was bijna voorbij. Bela den met posters, voorzien van hun eigen naam, een nep- goudenmunt en een indianen veer werd teruggelopen naar het vliegveld De piloot wuifde ons reeds toe, waarbij zijn indianenveer duidelijk zichtbaar was. Het vliegtuig stond de hele dag op Billund. De bemanning had zich ken nelijk kostelijk geamuseerd. Tijdens de terugreis was de sfeer opvallend anders dan 's morgens. Er werd nog net niet gezongen, een paar klein tjes sliepen. De stewardess had ditmaal maar een vage suggestie richting cockpit no dig om een ware stormloop te ontketenen. Iedereen wilde kijken, ook de vaders, en dat. terwijl de warme maaltijd al geserveerd werd. De vlucht was weer kort. Ma caroni snel opeten alstublieft. Na de landing werden adres sen uitgewisseld De thuisblij vers stonden te wachten. De flitslampen gloeiden nog een maal op. Het vertellen kon be ginnen... kinderen spelen in een ver- keerstuin, draaimolen of met waterbasins. Daarachter een van de mooiste gedeeltes van Legoland; het Wilde westen. Niets herinnert hier aan een legosteentje, of het moesten de vier Amerikaanse Presi denten en de metershoge in diaan zijn die bij nadere be schouwing opgebouwd ble ken uit de bekende onderde len. Zoals alles in Legoland was ook dit gedeelte keurig verzorgd, schoon en smaak vol. Toch hing er een sfeer van het Wilde Westen: stof, koeiengeloei en een net niet zichtbare prairie De "Stet sons" cowboyhoeden die hier te koop zijn, waren wer kelijk bijzonder Het goud zoeken leverde minder op dan verwacht was, maar is dat niet altijd het geval? Na het Wilde Westen een wild water baan. In de hout vlotten die door de bruisende bochten joegen verdacht veel rood-witte truien. Gezien het gegeven dat de kinderen nu zeker vier uur in Legeland hadden doorgebracht leek het niet onwaarschijnlijk dat het aantal keren dat deze tocht reeds gemaakt was, niet meer op twee handen te tel len bleek. Via een laatste kijk- gedeelte waarin een aantal beroemde gebouwen m Le gosteentjes te bewonderen viel, waaronder het voor dit jaar nieuwe Vrijheidsbeeld, langs het safaripark waarin prachtige Wilde Legodieren naar de rondsporende jeeps stonden te loeren, terug bij de restaurants. Legoland heeft onlangs een prijs ontvangen van de Deense tandartsen om dat in dit park zo weinig zoe tigheid verkocht werd. Had den ze vast dat Deense ijsje niet geproefd! Er was nog veel meer te zien, maar de prijsuitreiking moest plaatsvinden. PRIJSUITREIKING .getooid met Indianenveer. Alle Nederlanders zaten vol spanning op de prijsuitreiking Mr. H. G. Punt. diensten aanwwezig is, kort om, een winkel e.d. De wettelijke regeling voor de huur van zo'n bedrijfsruimte gaat uit van een huurtermijn voor 5 jaren, met een zogenaamde optie voor de daarop volgende 5 jaren. Dat bete kent, dat als de eerste 5 jaren ver streken zijn en de huurovereen komst met is opgezegd, de huur geacht wordt voor de volgende 5 jaren evenens te gelden. De wet bepaalt uitdrukkelijk dat zonder goedkeuring van de rech ter een overeenkomst voor de duur van 2 jaren of korter geldig is. Dit betekent, dat wel toestemming ver eist is voor de duur voor de huur van een middenstandsbedrijfs- nnmte voor de penode van 2 tot 5 jaren Iemand had een kelder gehuurd voor de periode van 5 jaren. De huurprijs bedroeg zo'n 50.000,- per jaar, jaarlijks aan te passen op basis van een bepaalde indexe ringsclausule. Na 5 jaren werd deze huurovereenkomst derhalve van rechtswege verlengd. De wet bepaalt voorts, dat als partijen geen overeenstemming bereiken over de nieuwe huurprijs, dus over de huurprijs van de twee de 5 jaren, deze kan worden vast gesteld door de Kantonrechter. De kantonrechter stelt dan de nieuwe huurprijs vast, rekening houdend met het gemiddelde van de huurprijzen van vergelijkbare bedrijfsruimte ter plaatse geduren de de voorafgaande 5 jaren. In het geval van de huur van de kelder werden de huurder en de verhuurder het met eens over de meuwe huurprijs. De huurder stap te naar de kantonrechter. De kan tonrechter stelde dat de overeen gekomen huurprijs voor de eerste 5 jaren veel te hoog was geweest en bepaalde voor de volgende 5 jaren een beduidend lagere huur- pnjs. De verhuurder ging in beroep bij de rechtbank. De rechtbank oor deelde, dat het betreffende wets artikel met bedoeld is om de gevol gen van een overeenkomst of een te hoge huur ongedaan te maken. De rechtbank vernietigde dan ook de prijsvaststelling van de kanton rechter en handhaafde de overeen gekomen huur. Uiteraard was betrokken huur der het hier niet mee eens en deze ging in cassatie bij de Hoge Raad. De Hoge Raad vernietigde het oor deel van de rechtbank en stelde dat dit wetsartikel de bedoeling heeft om na 5 jaren de huur hele maal opnieuw vast te stellen. Daar bij bepaalt de wet dan dat de nieu we huurprijs m overeenstemming moet zijn met de huren van verge lijkbare bedrijfsruimten. Het feit dat de aanvangshuur te hoog is geweest, dus boven het gemiddelde pnjsmveau heeft gele gen, heeft geen enkele mvloed op deze aanpassing. Het gevolg van deze uitspraak is dat de huurder die bewust een te hoge aanvangs- huurpnjs heeft afgesproken, na 5 jaren dit kan rechtzetten. Tenslotte nog het volgende. In de praktijk pleegt de kantonrech ter zich te laten adviseren door deskundigen Deze deskundigen komen vaak uit de bedrijfshuurad- viescommissie van de Kamers van Koophandel. Het is dus praktisch om eerst zelf bijvoorbeeld bij plaatselijke ma kelaars te informeren naar de ge- buikelijke huren per vierkante meter en de huurprijs ontwikkeling in de laatste 5 jaren. Op basis van die gegevens kan bezien worden of een proceduren zinvol lijkt. LEUSDEN - De Leusdense Rijkspolitie heeft een vals briefje van honderd gulden m beslag genomen. Een Leusde- naar betaalde er een trein kaartje mee op het NS-station in Amersfoort. De man bleek nergens van te weten: noch van het feit dat het biljet vals was, noch van de herkomst er van. Het valse honderdje is in middels voor verder onder zoek opgestuurd naar de Cen trale Recherche Inlichtingen dienst in Den Haag. LEUSDEN - Kennelijk kunnen som mige Leusdense jongedames met lang zonder hun vriendjes. Tijdens het lange weekend na hemel vaartsdag zijn namelijk op muren van baisisschool Kinderland aan de Hoefijzer de volgende teksten aan gebracht: 'Ik houd van Guido' en 'Ik houd van Frank' Hoewel ongetwij feld goed bedoeld, is de school er met gelukkig mee, omdat de letters afkomstig zijn uit een spuitbus met zwarte verf. De politie complimen teert de daders ovengens met het feit dat houd met een d is geschre ven. Meestal wordt dat vergeten. Bij het dak van basisschool Groenhorster aan de Meent zijn enige houten planken losgeraakt, waarschijnlijk doordat er een bal tegenaan gekomen is. Ook werd werd een ruit van het schoolge bouw vernield. ACHTERVELD - In verband met de oud papier actie van de muziekvereniging DWS zal zaterdag een container wor den geplaatst op het Groot Achterveld plein. Iedereen die zijn oud papier op wil rui men Kan cut in neaoeiae con tainer komen deponeren. Degenen die door bijzondere omstandigheden met in de gele genheid zijn het oud papier zelf te komen brengen kunnen dit telefo nisch mede delen aan W. van Ha- mersveld, tel. 03425-16898 en W. Wouters, tel. 033-941197 Dat moet wel gebeuren voor vrijdagavond 19.00 uur. Het papier zal dan wor den opgehaald. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier ook brengen bij W DE BILT - De Süchtse Milieufede ratie houdt donderdag 4 juni haar jaarvergadering met als thema: 'E- nergiebesparing door Utrechtse gemeenten? De moeite waard1'. De bijeenkomst wordt gehouden op 'Oostbroek', Bunnikseweg 39. Het huishoudelijke gedeelte begint om 20.00 uur. Een half uur later komt het thema voor het voetlicht. Tot 21.00 uur, m de pauze, wor den twee videofilms vertoond, en wel 'Davis ekocity' en 'Lokaal ener giebeleid'. De eerste film gaat over de Amerikaanse gemeente Davis die haar energieverbruik halveer de. De film over het lokale energie beleid toont hoe plaatselijke groe pen bijdragen aan een milieuvrien delijk energiebeleid Het thema wordt daarna toege licht door de heer J.J. Feenstra van het Centrum voor Energiebespa ring m Delft. De heer B.J. Terhorst van de gemeente Dnebergen geeft een praktijkvoorbeeld onder het motto 'Energie besparen kan als je maar wilt'. Wouters, Hessenweg 95 te Stouten- berg. ROMMELMARKT Ook dit jaar zal DWS weer een rommelmarkt houden. Degenen die spullen tegenkomen die zij niet meer nodig hebben en die voor de rommelmarkt te gebruiken zijn kunnen deze laten ophalen door leden van de muziekvereniging. Men kan bellen naar Jos Hoefkens, Achterveld, tel. 03425-2083; Willem Wouters, Stoutenburg, tel 033- 941197 en Jurrien Hilverts, Leusden, tel. 033-945882. LEUSDEN - Een ruit van een tele fooncel langs de Asschatterweg in de buurt van winkelcentrum 'De Biezekamp' werd in de nacht van maandag op dinsdag vernield.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5