US JE ALLES GOED BEKIJKT Groeneveld opticiens og altijd Typeringen Eenling Rondje peertje (1) ëertje (2) Onderscheid Alcohol en overheid (1) Alcohol en overheid (2) Poging Leusden van de kaart (1) Correspondentie Behoefte...(l) Leusden van de kaart (2) Felicitatie Kleine opmerkingen... met grote gevolgen... Sprookjes Opvallen Bereisd Op de groei Behoefte...(2) Status I.P.V.O. Prick loep op Leusden daktie: Hans Mosterd de dragen: Jacob van Lier Burgemeester Rademaker kon tde afgelopen maand niet en. Zowel in de commissie ir Openbare Werken, als lensde meenteraadsvergadering ging burgervader even in op de rv an ging van enige paratuur voor de dienst tneentewerken. Iet ging daarbij om apparaten >t prozaïsche namen als: Etango-breekhamer; 'iV acker trilstamper; Bolder messenfrees. Zo', sprak de burgemeester, in de commissie voor openbare rken - die hij als latsvervanger van wethouder i Wagenaar voorzat - akkoord s gegaan met de aanschaf, 'nu ten we tenminste allemaal wat ies a Kango-breekhamer, een acker trilstamper en een lder messenfrees zijn.' ie.fcn tijdens de uj, ids vergadering, toen de hele meenteraad met de aanschaf e|. a deze apparatuur instemde, rhaalde dce burgemeester zijn ir al geciteerde woorden nog De discussie over de commissie personeelszaken leverde overigens nog enkele aardige typeringen op. Zo bleek Jan Jacobs van mening te zijn, dat Ep Oostra 'jaren van wijsheid' vertegenwoordigde, en Leusden'85 'de aanstormende jeugd.' Joost de Jongh stak hem naar de kroon in een ultieme poging, zijn WD nóg meer aan te prijzen, dan we al van hem gewend zijn. 'Wij evolueren ook, nietwaar', zei hij, tot hilariteit van de aanwezigen. Want ja, of Darwin nou ooit heeft bedoeld, wat Joost bedoelde, dat is natuurlijk maar de vraag. Als ambtenaar, zo weten we allemaal, heb je het tegenwoordig niet gemakkelijk. En in enkele gevallen in Leusden natuurlijk al helemaal. Maar soms doemt er dan toch weer een lichtpuntje op. Alhoewel... Een haring, 's morgens om half tien is voor sommigen toch wat vroeg op de maag, begrepen we. Hoe dan ook, ook dit jaar weer liet Spakenburger Van Diermen de Leusdense ambtenaren kennis maken met de enige echte Hollandse Nieuwe. Met de burgemeester voorop, met in zijn kielzog de wethouder van financiën Fons Ummels, zo te zien ook niet vies van een lekker visje, werd maandagochtend de haring verschalkt in de kantine van het gemeentehuis. Als u overigens wilt weten, ho&ze was, kunt u twee dingen doen. U kunt natuurlijk een visje kopen bij de heer Van Diermen. Een andere mogelijkheid is, dat u even de gemeentelijke dienst voorlichting belt... lelaas echter. We hebben nog eds geen idee. Sterker nog: Igens onze bescheiden mening rkeerden we daarmee in het zeischap van de overgrote erderheid der aanwezigen... iet zijn in de Leusdense bergine, ons aller onvolprezen neentehuis, maar moeilijke jen. Er moet namelijk niet een hard worden gewerkt, dat et ook nog eens in een sfeer t>euren, die toch nauwelijks als es timaal te boek kan worden iteld. )at moge nog eens blijken uit voorlopige rapportage van de zondere commissie, die zich t de uitgaven voor iresentatie bezig houdt. In dat >rlopige verslag werd nelijk niet alleen een korte ergave van de stand van het lerzoek gegeven, er werd ook I in weergegeven, hoe de nmissie haar werkzaamheden sft opgezet. In wat blijkt? De commissie >d het nodig, het college van rgemeester en wethouders om een brief aan het personeel te vragen. In die brief moest het college verklaren, dat wie meewerkt aan het onderzoek, daar geen nadelige gevolgen voor zijn of haar loopbaan van zou ondervinden. 'The sky is the limit' heette het liedje, maar blijkbaar kon het dus nog erger. Alhoewel, dat is natuurlijk ook maar, hoe je het bekijkt. Want WD-er Alrich Parson zag dat duidelijk anders. Die sprak in dit verband van "uiterste zorgvuldigheid.' Dat mag zo zijn. Maar dat zoiets nodig blijkt te zijn, zegt op zich natuurlijk meer dan genoeg over het 'sfeertje.'. Onderscheid, mevrouw, meneer, moet er natuurlijk zijn. 'dat bleek maar weer eens tijdens de laatste raadsvergadering, toen Lily van Amerom van de burgemeester een fraaie bloem kreeg aangereikt. Dit, omdat zij inmiddels tien jaar deel uitmaakt van de gemeenteraad. Het was een witte. En daar zat dus het onderscheid, want toen Corri Verduin die eer te beurt viel, kreeg zij een rode. Wat er al niet op de redaktionele burelen neerdwarrelt. Dat was bijvoorbeeld deze week een fraai verslag van een bijeenkomst van de Algemene Drankbestrijdingsorganisatie, in Amersfoort. Die organisatie vierde eind mei haar 25-jarig bestaan in die stad. En, waar het doel van de (advertentie) Of het nu gaat om een modieuze Ray-Ban zonnebril, een zonnebril met glazen in uw eigen sterkte of een gewone ilaroidbril. Groeneveld adviseert, past af en biedt nazorg. Zo ion dat vinden wij. Ook by zonnebrillen. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Leusden, Winkelcentrum Hamershof. Grutterij 3 organisatie al duidelijk uit de naam spreekt, kwam dat dan ook uitvoerig aan de orde tijdens een toespraak van de voorzitter, Ype Dijkstra. In die toespraak verweet Dijkstra de overheid, te weinig beleid te voeren op het terrein van de alcoholmatiging. 'Gemeentebesturen zouden aan hun burgers ook uitdrukkelijker kunnen aangeven op welke wijze het plaatselijke alcoholmatigingsbeleid gestalte moet krijgen', aldus Dijkstra. Om die gemeenten daarbij behulpzaam te zijn, zal de drankbestrijdingsorganisatie in het najaar een symposium organiseren onder de titel: 'Gemeentebestuur en drank...' De plaats, waar dat gebeurt werd niet in het bericht gemeld. Maar misschien, dat Leusden zo'n slechte keus nog niet zou zijn. 'Ik dacht, dat het een kaart van Leusden was', liet de burgemeester daarop weten. 'Nee hoor, maar Leusden staat er wel op', was het antwoord. En, voor de duidelijkheid, dus zónder bont-boerderij, want die hebben X cld.lt 1 6 we hier niet. Wat we wel hadden, was de minimale indruk, dat als Leusden al niet van de kaart was geveegd, het Leusdense gemeentebestuur toch eventjes redelijk van de kaart was. Als raadslid van een eenmans-fractie - en dat zijn er in Leusden twee - heb je het natuurlijk niet altijd even gemakkelijk.'Alle commissievergaderingen moet je bijwonen, delegeren is er nauwelijks bij, kortom, je hebt je handen meer dan vol, ook al heb je een goede 'schaduwfractie.' In enkele gevallen ligt dat anders. Zo vergat, bij het kiezen van twee nieuwe leden voor de commissie personeelszaken, burgemeester Rademaker Ep Oostra te vragen,of hij eigenlijk wel kandidaat was. Toen hij het merkte, zei hij dan ook: 'Excuus, meneer Oostra, maar het was ook zó logisch....' Het leek er tijdens de laatste raadsvergadering overigens eventjes op, dat we in Leusden 'verblijd' zouden worden met een nieuwe agrarische bedrijfstak binnen de gemeentelijke grenzen, en wel een nertsen- of vossenfarm. Wat wil het geval? Steeds meer boeren die zich letterlijk uit de gier willen werken, beginnen iets in die bedrijfstak. Gert de Weerdt wilde daar dan ook de aandacht op vestigen. De gemeentelijke financien zijn, de oplettende lpzer is dat natuurlijk al lang bekend, een voortdurende zorg van zowel wethouder F ons Ummels, als van Ep Oostra, die voor D66 in de gemeenteraad zit. Dat is overigens zo'n beetje het enige gemeenschappelijke: de zorg. De mate waarin, en de wijze waarop verschilt namelijk nogal. Dat bleek ook tijdens de laatste raadsvergadering weer eens. Oostra concludeerde toen, dat in het accountantsrapport dezelfde kritische kanttekeningen voorkwamen, als al in eerdere jaren waren gemaakt. Daar was, onder de politieke verantwoordelijkheid van de wethouder, aan toegevoegd: 'Er zal getracht worden, om dat te verbeteren.' Waarop Ep droogjes constateerde: 'Dat moet natuurlijk niet bij een poging blijven.' De Weerdt begon tenminste, staande de vergadering, uitvoerig over een kaart te praten, om er vervolgens, ter illustratie, mee te gaan wapperen. "Heeft u deze kaart, van het Anti-bont-comité al gezien, meneer de voorzitter', zo wilde hij weten. De burgemeester bleef het antwoord schuldig. 'Kaart? Wat voor kaart?', vroeg hij De Weerdt. 'Nou, deze kaart, een kaart van Nederland', antwoordde Gert de Weerdt, en vouwde het ding gedeeltelijk uit. Het bestuur van Leusden'85 heeft de gemeenteraad enige tijd geleden een brief geschreven. Daarin stelde men, het te betreuren dat zowel Leusden'85, als D66, niet vertegenwoordigd waren in de gemeentelijke commissie voor personeelszaken. Die brief bleek het gewenste effect te hebben: de commissie is inmiddels aangevuld met leden van de twee genoemde partijen. Waarom? 'Omdat die brief een teken van hoop was', zo verwoordde CDA- er Jan Konijnenbelt het. Hoop op samenwerking, wat Leusden'85 ten tijde van het overleg over de collegevorming nog afwees. 'Die brief had eigenlijk ook niet aan de gemeenteraad gericht moeten zijn, maar aan de fractie van Leusden'85', zo concludeerde Konijnenbelt. Of er ook tussen zijn partijbestuur en zijn eigen fractie een uitgebreide correspondentie wordt gevoerd, vermeldde hij er overigens niet bij. Dezer dagen hing er een wel heel bijzondere felicitatie boven Leusden. En wel voor de gebroeders Krelage, zo begrepen we. De foto is overigens van Leusdenaar Jan Verhoef, die zo aardig was die aan ons af te staan voor de krant. De bijgeleverde tekst luidde overigens: 'Als éénlingen EN*our proficiat raadsvergadering blijkbaar behoefte aan, om uitvoerig stil te staan bij de aanschaf van een video-recorder voor de politie. Zo'n video-recorder is een handig apparaat gebleken bij voorlichting op, bijvoorbeeld, scholen. En omdat ook de Rijkspolitie - ondanks de ferme taal van de minister van justitie over de bestrijding van de criminaliteit - tot op heden alleen maar in moet leveren, was er daar geen geld voor. Vandaar, dat de gemeente het ding zou aanschaffen, waarna hij in bruikleen aan de politie wordt afgestaan. Dat bleek een beetje tegen het zere been te zijn van Ineke. Ze verduidelijkte dat middels de volgende volzin: 'Het gebruik is dus door één gebruiker, terwijl er juist behoefte is aan meerdere gebruikers.' Ze bedoelde natuurlijk: behoefte van meerdere gebruikers. En zoals u al begrepen heeft, was het ons een behoefte, dat te constateren. Over de soms regenteske houding van het college van B& W naar de gemeenteraad toe is al het nodige geschreven. Maar het zijn niet alleen de grotere verhalen, die duidelijk maken, wat voor vormen dat soms aanneemt. Neem nu de recente discussie in de gemeenteraad over de voorjaarsnota. Iedereen was het er wel over eens, dat er zuinigjes-aan gedaan moet worden, ook bij de gemeente Leusden. En daarbij hoort ook, dat als je besluiten neemt, je goed kijkt naar de financiële gevolgen voor de gemeente op termijn. Geen punt. De wethouder van financiën echter, Fons Ummels, heeft daar een geheel eigen visie op. Dat bleek uit wat hij er tijdens de laatste raadsvergadering over zei. 'Tijdens de rit, dus ik bedoel tijdens het begrotingsjaar, bestaat tegelijkertijd het gevaar van tussentijdse besluiten van commissies, dat geen juiste afweging van prioriteiten plaats vindt.' Aldus de democratisch gekozen wethouder in één van zijn kleine opmerkingen. Verbazingwekkend genoeg reageerde geen enkel raadslid op wat Fons daar beweerde. En dat, tgerwijl de beleidsmatige gevolgen van de in die opmerking vervatte mening over de democratische besluitvorming toch grote gevolgen heeft. Want de feitelijke mededeling die de wethouder daar deed, hield voor de raad gewoon de volgende mededeling in: 'Neem de komende drie jaar geen tussentijdse besluiten meer, en laat de prioriteiten maar aan mij of aan het college over.' Die onverstoord gedebiteerde mening doet een mens zich toch afvragen, of de gemeenteraad bij de verkiezing van de wethouder(s) wel de juiste prioriteiten heeft gesteld. Er was trouwens nog meer te melden over de kleine mededelingen van wethouder Fons. Waar het onderwerp van gesprek de sociale woningbouw was, liet de wethouder het volgende weten: de gemeente Leusden heeft een voorstel gedaan om met eigen middelen sociale woningbouw te financieren, maar dat voorstel is op provinciaal niveau afgewezen. 'Dat moet wel even worden opgemerkt, anders zouden er sprookjes ontstaan, en dat moeten we zien te voorkomen in ons politieke bestel', aldus Fons. Of sprookjes over uitgaven voor representatie ook onder die duidelijke stellingname van de wethouder vallen, vertelde hij er niet bij. Volgens de redenering, dat als zij het niet kunnen laten, wij het ook niet laten, volgt hier weer de fraaiste volzin, uitgesproken tijdens de laatste vergadering van de Leusdense gemeenteraad. De spreker was - helaas, helaas - alweer Fons Ummels. En wat zei Fons? Dat is inmiddels dus nóg niet duidelijk, maar de zin luidde als volgt: Het is erg moeilijk, om de VNG daarin te laten lobbyen, want op diverse punten is de diversiteit zo verschillend, is er zo'n verschil in verschijningsvorm....' Begrijpt u wel? Bij het stemmen voor twee kandidaten voor de commissie personeelszaken waren er feitelijk maar twee kandidaten: Ep Oostra en Ben Stoelinga. Die werden dus ook gekozen, met zeventien stemmen elk. Er was echter één uitzondering: er was één stem uitgebracht op Roelof Blauw, het kersverse raadslid van Leusden'85. 'Ja, logisch', hoorden we één van de omstanders zeggen. 'Die zit er net in. Die moet nog opvallen.' Tijdens die zwart krui tsc hie twedstrij den - hetgeen overigens iets heel anders is dan een Eisenbahnknotenpfunkthinund herschieber - stuitte onze fotograaf op nog een ander fenomeen. Dat was de plaatselijke Bereisde Roel die, niet als de eerste de beste plebejer die zijn koffer vol stickers van Benidorm en Tenerife plakt, zijn jasje voor dit doel aangewend bleek te hebben. Op zich misschien een leuk idee. Maar wat te doen, als de jas vol is? En zo te zien duurt dat niet lang meer... Dezer dagen vonden in het Leusdense weer de traditionele zwart kruit-schietwedstrijden plaats. Dat is altijd een nogal traditioneel evenement, met hoofddeksels van -tig jaren terug, met aanverwante kleding, en - uiteraard- een heus kanon, dat ook nog wordt afgevuurd. Nou ja, kanon. Meer een kanonnetje, gezien het feit dat twee relatieve lichtgewichten in staat blijken te zijn, het te verslepen, zoals op bijgaande foto duidelijk te zien is. Daarbij blijkt bovendien, dat ook traditionele kleiding nog best op de groei te krijgen is. Gezien de budget overschrijdingen van ruim drie ton, wachten we met belangstelling de discussie daarover in de Leusdense gemeenteraad af. Want de discussies, waar sommige raadsleden behoefte aan blijken te hebben, dat houdt een mens niet voor mogelijk. Zo herinneren we er maar eventjes aan, dat Bram Vroon van het CDA de discussie over een paar honderd gulden méér voor de Historische Kring Leusden toch minimaal een half uur wist te verlengen, omdat hij het teveel vond. En dat, terwijl diezelfde Bram een overschrijding met ruim dertigduizend gulden bij de bouw van de Achterveldse sporthal nog prees, als zijnde een zeer acceptabele zaak. Het kan verkeren. Zo had Ineke Jansen van de PvdA er tijdens de laatste begonnen, als tweeling geslaagd. Na een rustige start toch nog een vliegend einde.' Daarbij werd beide geslaagden sukses gewenst met hun volgende studie. Daar sluiten we ons natuurlijk graag bij aan. Als een mens niet meer weet. waar hij van gekkigheid zijn gehjk vandaan moet halen, staan hem natuurhjk vele we gen open. De één gnjpt naar de spuitbus, en de ander be gint onmiddellijk over de for mele status van de zaak te pra ten. Als het maar met over de inhoud hoeft te gaan. Want dan wordt het natuurlijk al gauw te moeilijk. Zo is het ook met hele boek werken in onze gechiedems gesteld men neemt er kenms van en legt vervolgens de in houd naar eigen behoefte uit. Naar hier en daar dan wordt beweerd, gaat dat dus ten koste van het geestehjk eigen domsrecht van de inhoud. Geestehjk eigendomsrecht Daar valt wel het een en an der over te melden, tegen woordig. Zeker sinds een in tellectuele Uchtgewicht uit het Gooise een bezigheid als tob- bedansen - als onschuldig volksvermaak opgevoerd tij dens het bezoek van koningin Beatnx aan Breukelen tijdens Koninginnedag dit jaar - als 'geestehjk eigendom' claimt. Tobbedansen. U heeft het goed gelezen. En afgezien van de bestuurhjke capriolen waar u als lezer van deze krant vaak getuige van bent, en die grote overeen komst vertonen met een plat vloerse bezigheid als de ker misattractie koorddansen, ont gaat me in dit verband geheel, wat er 'geestehjk'is aan 'tobbe- dansen. Met m 'n kont het water in, ja. Maar de wetenschap, welke spirituele gaven er ten grond slag moeten hggen aan die be zigheid, is waarschijnlijk slechts voorbehouden aan een niet eens lichtehjk gestoord persoon die, zolang niemand begrijpt waar hij het over heeft, w elk geval eén ding heeft bereikt. Namelijk uitstel van executie, en daar gaat het dan ook vaak om Verwarring zaaien, om tijd te oogsten. Intussen las ik onlangs nog een fraaie volzm over het mo rele verval dat ongeëvenaard weet toe te slaan in tijden van spanning, waarvan de strek- long neerkomt op het volgen de: Er zullen altijd mensen zijn, die de nabestaanden de hand gaan schudden. Die tussen toegeknepen kaken zeggen: we zullen ze wel krijgen. Die in de nj langs de weg de meuwe machthebbers toejuichen, maar nooit te hard, anders zou men nog kunnen denken dat ze tot grote dingen in staat zijn. Die tekst is een -onnauw keurige - weergave uit nage laten werk van Willem Els- schot, en nadrukkelijk niet mijn geestehjke eigendom. Terwijl het toch een zekere, geestehjke, benadering sug gereert. Toch gebruik ik het maar eens. waarbij u overigens goed dient te begrijpen, dat het hier gaat om een citaatdat niet m mijn agenda voorkomt Daarvan immers, is de geestehjke eigendom onaan tastbaar. .NL-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9