Cijfers over Leusden en andere gemeenten Haaien deden goede zaken op rommelmarkt Meer dan honderd kramen en de hele dag door Hakin Iraïda Provinciaal verslag over ruimtelijk beleid in C.v.-ketel ontvreemd Grote rommel markt Motoravondvierdaagse Spellenmiddag S.V. Avanti Jaarlijkse braderie op De Biezenkamp woensdag 17 juni: ■eu5der krant 1986 H WOENSDAG 10 JUNI 1987 plaatselijk nieuws 5 LEUSDEN/UTRECHT - Begin deze maand verscheen het Verslag van het gevoerde ruimtelijk beleid in het jaar 1986' van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Utrecht. Het verslag is bedoeld voor informering van Provinciale Staten, en bevat informatie over allerlei aspecten van het gevoerde provinciale beleid. Het wordt donderdag 11 juni besproken in het provincie huis, Achter St. Pieter 200, in de Vaste commissie van ad vies en bijstahd voor de Ruim telijke Ordening en Volks huisvesting. Bij het verslag horen tabellen, waarin Leus den verscheidene malen wordt genoemd. Zo blijkt bijvoorbeeld uit de tabel met de leeftijdsopbouw van de Utrechts gemeenten^dat de bevol king van onze gemeente betrekke lijk jong is. In Leusden was volgens de tabel op 1 januan 1987 33,1 van de bevolking jonger dan 20 jaar. Dat percentage was voor de provincie 27,8, duidelijk lager. Leusden had echter 'maar' 7,2% 65-plussers, tegen de provincie 11,7%. NIEUWBOUW Hetzelfde verslag bevat ook een tabel over 'Nieuwbouw naar finan cieringswijze in procenten van het totaal (1986)'. Het provinciale per centage is volgens deze tabel met betrekkmg tot de bouw van wo ningwetwoningen, 31%. Bij Leus den staat daar het percentage 0. Heel anders zijn de cijfers voor de nieuwbouw van vrije sektor-womn- gen. Bij onze gemeente staat daar 56, tegenover 31 van de provincie Extreem hoog is het percentage van Leusden ovengens niet, want bijvoorbeeld m de gemeenten Leersum en Kockengen is het per centage met betrekkmg tot de vrije sektor 100. De tabel vermeldt niet welke absolute aantallen achter de percentages schuil gaan. Het inwonertal van gemeente Leusden was 1 januan 1987 het op- acht-na-hoogste van de provincie (26.582). De meeste mwoners had uiteraard Utrecht zelf (229.350). Daarna volgden Amersfoort (91.500), Zeist (59.851), Nieuwegein (56.725) en Veenendaal (45.502). Dat blijkt uit de tabel 'Bevolkings aantal per 1 januan'. Uit de tabel blijkt ook, dat de provincie ver wacht, dat Leusden wat betreft het aantal mwoners de negende plaats moet afstaan. Volgens de prognose staat onze gemeente m het jaar 2000 op de elfde plaats. Tussen nu en de eeuwwisseling groeien de ge meenten Houten en Vleuten/De Meern Leusden voorbij. LEUSDEN - Op de bouwplaats op 't Erf tegenover het gemeentehuis is m het lange weekend na Hemel vaartsdag een centrale verwar- mmgs-ketel gestolen. De ketel was verpakt m een krat en stond op de eerste verdieping van een nieuw gebouw. Gezien het gewicht en de omvang van het gestolene ver moedt de poütie, dat de diefstal door meer personen is gepleegd. Zij stelt een onderzoek m. Eén van de attracties op de rommelmarkt van De Haaien was een krentenmik, waarvan het gewicht geraden diende te worden. Het apparaat bleek uiteindehjk een kleine veertien kilo te zijn. vervolg van pagina 1 Daarnaast heeft Fraiquin nog eens voor 1.200,- verf geleverd aan de heer Wagenaar voor zijn camping in Franknjk. De rekenin gen van het schildersbedrijf zijn pas een jaar later, door inschake ling van het advocatenkantoor mr. Boven te Leusden betaald. Als reden zou Wagenaar aan Fraiquin hebben genoemd dat hij alles wel rou verrekenen met werk binnen ie gemeente (volgens verklaring ran de heer Fraiquin). Leverancier ran het hekwerk om de turn van Hagenaar is BNG hekwerk.' Verder doe ik u toekomen een routebeschrijving, zoals de heer Wagenaar aan bezoekers van zijn camping verstrekt. Daarnaast twee roto's van het op de camping aan wezige zwembad. Foto één is voor ie renovatie. Foto twee is na de renovatie, uitgevoerd door bouw bedrijf Achterveld. Mocht ik u nog ergens mee van dienst kunnen zijn, ian ben ik daar gaarne toe bereid. Wet vriendelijke groeten, J.J. Kool.' puntje van de sluier op omtrent de tegen hem geuite beschuldigingen, door de heer Kool toe te voegen; "U heeft de FIOD een brief gestuurd, en die ging niet over hekken. Ik zou vijfhonderd gulden per woning hebben ontvangen. Dat heeft u ge zegd, meneer Kool. En noemt u één aannemer. Ik zou een verbouwing van zestigduizend gulden door de OFFICIER Verder deelde Joop Kool mee, lat de FIOD nog op meer adressen was geweest m Leusden. Hij noem- !e de namen Veenendaal, Euwe en ouwbedrijf Achterveld. 'En de 10D komt ook nog hier in het ge meentehuis', zo kondigde hij bo- endien aan. Kool bleek bovendien ontakt te hebben gehad met de fficier van justitie in Utrecht, mr. kn Ginkel. 'En die heeft me ge- egd, dat als u, meneer Wagenaar, fat wilt weten, dat u dan maar naar et openbaar ministerie moet aan.' Daarop lichtte de wethouder een Joop Kool (Leusden'85): '...bnef geschreven aan FIOD over wethouder gemeente hebben laten betalen. Dat zijn slagen onder de gordel, ik ben beledigd en ik ben alle aantij gingen meer dan zat', aldus Jan Wa genaar. Joop Kool ontkende daarop de beschuldigingen ten stelligste, en weigerde dan ook namen te noe men. COMMISSIE De commissie hoorde intussèn de discussie nogal gegeneerd aan. Harm Offereins (GPV/SGP) was de gene, die ingreep en de voorzitter - wethouder Jan Wagenaar - voor stelde om er een punt achter te zetten. 'Dit lijkt helemaal nergens op, dit is misschien een punt voor de rond vraag, dan had ik weg kunnen lo pen. Want als commissie staan wij hier volkomen buiten', aldus Offe reins. De wethouder herhaalde daarop nog eens, dat hij m de openbaar heid 'en in uw aanwezigheid' de heer Kool om opheldering had ge vraagd. 'Ik heb het recht de zaak ook van mijn kant eens te vertellen, in de openbaarheid, waar mij din gen in de schoenen worden ge schoven met betrekkmg tot mijn functioneren als wethouder', stelde Wagenaar. Een aantal commissieleden deed daarop de suggestie, dat de wethouder voor dat soort zaken dan maar een persconferentie moest beleggen. 'U heeft dat recht niet, u heeft dat recht genomen', aldus Offereins. 'De beschuldigingen zijn dan ook dermate infaam en gemeen, dat ik dit recht genomen heb, ja. En ik ben blij, dat ik dat gedaan heb', zo besloot Jan Wagenaar daarop dit onderdeel van de vergadering. AMERSFOORT - De volgens de or ganisatoren 'enige echte rommel markt' wordt zaterdag 13 juni ge houden op de Schuilenburgerweg. tussen het Euterpeplein en het Schuilenburgerplein, en aan weerszijden van het Valleikanaal tussen de Schuilenburgerweg en het Donizettipad. De rommelmarkt wordt georganiseerd door Stich ting Aktiegroep '71, en dit jaar voor de zestiende maal gehouden. De opbrengst is deze keer bestemd voor kinderen uit de sloppenwij ken van de Portugese hoofdstad Lissabon. Iedereen die spullen voor de markt heeft en dit wil laten ophalen, kan hiervoor bellen naar nummer 033-725109. Een speciale dienst neemt iedere dag de telefoon op van 9.00 tot 11.00 uur, van 14.00 tot 16.00 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur. De organisatie schat in dat op de rommelmarkt ongeveer 3000 m2 bezet zal zijn door meubels, 250 m2 door kleding en schoeisel, en 100 m2 door koelkasten, wasmachines, centrifuges, vaatwasmachines, en dergelijke. Verder zijn er zeventig kramen met de meest uiteenlopen de artikelen als speelgoed, radio- en televisietoestellen, video-recor ders, serviesgoed, keukengerei, boeken, antiek, schilderijen, curio sa, en kleine elektrische appara ten. Ook is er volop te eten en te dnnken. De markt begint al om 7.00 uur. Zilverschoon groeit bijna overal, maar voelt zich toch wel het beste thuis op een stevige en vaste grond. We vinden ze daarom dan ook het meest langs wegen en paden op het gedeelte waar de weg overgaat in de berm en de grond door voertuigen en betreding vastgedrukt is en waar plasjes water blij ven staan. De plant heeft zich in het voorjaar ontwikkeld uit een overblijvende wortelstok en daaruit een bladrozet ge vormd. De bladeren zijn af- gebroken geveerd met tot meer dan twintig deelblaad- jes. Van onder heeft het blad zijdeachtige beharing die het een zilverkleurige glans geeft, evenals de bloemste len. De dichte, zilverig-zijdeach- tige beharing beperkt de verdamping en weert zowel zonnestraling als water, zo dat de plant sterke afwisse ling van temperatuur en vochtigheid kan doorstaan. De vijftallige bloemen zitten op, naar verhouding, lange stelen en zijn lichtgeel van kleur. Uit de rozetten worden ook veel uitlopers gevormd, kruipende, vaak roodach tige stengels, die op de kno pen wortelen. Op die knopen ontwikkelen zich nieuwe ro zetten en bloemen. Die uitlo pers kunnen meer dan een meter lang worden. De Nederlandse naam heeft, na bovenstaande omschrij ving, waarschijnlijk geen verdere uitleg nodig. De we tenschappelijke naam is Po- tentilla anserina. Potentilla is het verkleinwoord van het Latijnse potens, wat mach tig of krachtig betekent en duidt er op dat aan dit ge slacht grote geneeskracht toegeschreven werd. Het werd gebruikt bij kramp achtige pijnen zoals maag- en darmkrampen zowel als bij spier- en kuitkrampen. Ook bij het vee werd het aangewend als de maag van streek was. De soortnaam anserina bete kent: van de ganzen, omdat ganzen de plant graag eten. Jonge ganzen werden vaak opgefokt met fijngehakte bladeren van de Zilver schoon. G. van L. UTRECHT - Vier Utrechtse motor clubs, MTC 'De Keirijders', MC 'Nieuwegein', MTC 'Veenendaal', en MC 'Wombarg' organiseren m samenwerking met de afdeling Utrecht van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) een motorvierdaagse. Deze bestaat uit vier avondritten van elk ongeveer 80 kilometer, en wordt gehouden van 15 tot en met 18 juni. Iedere avond begint de nt in een arjdere plaats. De eérste start is in Veenendaal bij het clubhuis van MTC 'Veenendaal', Hovystraat 13. De finish is deze dag in Nieuwe gein. Daarna voeren de ritten ach tereenvolgens naar Woudenberg, Hooglanderveen en terug naar Veenendaal. Het inschrijfgeld voor de vier ritten bedraagt 10,-. Meer informatie wordt verstrekt door Theo van der Zijden, Anne Paulow- nalaan 135 in Zeist, telefoon 03404- 20530, of Michiel Schaap, Hogev/eg 19b in Amersfoort, 033-754748. ACHTERVELD - In verband met de officiële opening van de nieuwe sportzaal van SV Avanti werd voor kinderen van 4 tot 8 jaar een spel lenmiddag georganiseerd. Het ge heel stond onder leiding van juf frouw Conny. Zij werd geholpen door een aantal vrijwilligsters. Bij de aanvang om 13.30 uur wa ren er 54 kinderen aanwezig. De kinderen kregen een spelpaspoort waarop de punten werden geno teerd die bij elk spel werden ge haald. Er waren tien onderdelen zoals skippy bal, zaklopen, ballen gooien en dergelijke. De kinderen werden in groepen van zes ingedeeld. Ze kregen allen 1 minuut om bij elk onderdeel zo veel mogelijk punten te verzame len. De onderdelen werden door de kinderen vol enthousiasme af gewerkt. LEUSDEN Afgelopen zaterdag hield de zwem- en water- polovereniging De Haaien voor de tweede maal in successie een rommelmarkt op het parkeerterrein van het Burgemeester Buiningpark. Ondanks de gestaag neervallende regen, was het de hele dag een drukte van belang, zodat na afloop toch nog een kleine negenduizend gulden op de rekening kon worden bijge schreven. Ondanks de zeer matige weers omstandigheden (het regende een goed deel van de dag), bleek er enorm veel belangstelling voor de rommelmarkt van De Haaien. Van af het begin was het een drukte van belang op de parkeerplaats op het Burgemeester Buiningpark, die voor de gelegenheid m een heuse bazar was omgetoverd. Op 18 kra men lag de stortvloed van artikelen uitgestald, varièrend van regel rechte rotzooi tot curieuze cunosa. Ook de meubelafdeling, waartoe een uit steigerdelen en dekzeil geïmproviseerd onderkomen was ingericht, deed de hele dag goede zaken. Of het feit dat dat zo'n beetje de enige plek was waar men droog stond, daar iets mee te maken had, vermeldt de historie met. De gebakkraam was aan het eind van de markt geheel uitver kocht. De Haaienoliebollen, be kend van de jaarlijkse oud-en- nieuw-actie, gingen daarbij grif van de hand. Het twee meter lange krenten brood dat door bakkenj Van de Kletersteeg ter beschikking was gesteld, trok veel belangstelling. De bedoeling was dat de bezoe kers het gewicht van het apparaat zouden raden. Uiteindelijk bleek de heer Marsman goed geweest te zijn voor de beste gok. Met 13887 gram zat hij maar 13 gram naast het door de bakker onder couvert af gegeven juiste gewicht van 13900 gram. Nog diezelfde dag kon de gelukkige winnaar van de prijs zich gaan beraden op maatregelen om de mik te stallen. De totaalopbrengst van de markt kon op dit moment nog niet nauw keurig bepaald worden, maar als de voortekenen met bedriegen, zal de recette een kleine negendui zend gulden belopen. Dat zou bete kenen dat men de opbrengst van vorig jaar evenaart. De middelen zullen worden aan gewend ten dienste van het clubon derkomen, dat de Haaien in het nieuw te bouwen zwembad ter be schikking krijgen. weg neerkomt, en terugge stuurd wordt, krijgt een prijs. Daarnaast een lotenaktie waarbij onmiddellijk gecon troleerd kan worden, door de meegebrachte computer in te schakelen, of het lot een win nend lot is. Zo ja, dan kan de prijs direkt worden meegeno men. De lotenverkoop zal tot het sluiten van de markt door gaan. OPTREDENS Vanaf 14.00 uur tot 22.00 uur 's avonds, tot aan het sluiten van de wielerronde die vlak langs de braderie verreden wordt, zal de Biezenkamp worden opgeluisterd door verschil lende optredens Naast Ha- kim Iraïda, de Sesamstraat- pantomimespeler, komt ama- teur-poppetheater Cante- cleer. De Boerenkapel 'de Boaspie pers' is de hele middag en avond overal te vinden, op het podium wordt de muziek ver zorgd door de scholieren band die twee weken gele den tijdens de interscholaire van Amersfoort tweede werd. MOOI WEER De voorbereidingen voor dit evenement, beginnend in ja nuari, zijn enorm inspannend geweest De Biezenkamp- winkeliers hebben met hun braderie een traditie en goede naam hoog te houden. Het enige waar de werk groepleden nog bang voor zijn is dat slecht weer roet in het eten kan gooien. Tijdens de presentatie van de plannen spraken zij, bij monde van mevrouw Pon, de hoop uit dat het programma aantrekkelijk genoeg is om in zon en regen te bekijken. Aan de veelzijdigheid zal het niet liggen. HONDERD aangesloten winkeliers. DEMONSTRATIES Bij de braderie horen een aan tal demonstraties. Aangekon digd zijn: standwerkers met 'de wood-pack' het al eerder genoemde dameskappen, ta- pijtreinigen en een demon stratie met vouwtassen. De brandweer zal, net als vo rig jaar, een demonstratie ge ven waarbij de jeugd we derom niet onberoerd zal blij ven. De Lotusgroep, mensen die op vrijwillige basis uit beelden dat zij gewond zijn, dan wel ziek worden, zullen een aantal levensechte 'creaties' behandelen. Op de inwendige mens zal een beroep worden gedaan door een groot aantal stands, waarbij opnieuw een aantal bijzondere opvallen. Naast de gebruikelijke shoarma, pop corn, suikerspinnen, vis, ijs en andere snoeptenten, de al bijna gebruikelijke Vietna mese loempia's en belgische bonbons (plus spek!?), de toch bijzondere likeurproeve- nj en een stand waar tropi sche vruchten tot moes ge perst zullen worden waar u bij staat. DIREKT PRIJS De kermisattracties die de sfeer verhogen zijn o.a. het Rad van Avontuur (in twee voud), de kinderdraaimolen, het springkussen, een gnjp- armautomaat en minstens twee kansspelen. Te winnen valt er ook wat bij de aktivitei- ten van de Lions club, ten dienste van het project in Tan zania. De eigenaar van de ge kochte ballon die het verste Het overzicht van de kramer die toegezegd zijn, geeft eer bont beeld van vele aktivitei ten. Hoe verschillend ze ook zijn, ze hebben gemeen dat ze iets creatiefs in zich hebben. Zoals breidemonstraties, fo to's maken in een Efteling-de- cor, de promotie van het edele dartspel, een demon stratie dameskappen, grave ren, de verkoop van fantasie suikergoed, droogbloemde- Het Rad van Avontuur is dit jaar ruet één keer, maar zelfs twee keer op de braderie aanwezig. Gezien de belangstelling vorig jaar - zie foto - geen overbodige luxe... LEUSDEN - Net als vorig jaar wordt, tegelijkertijd met de wielerwedstrijd 'De ronde van Leusden'in winkel centrum de Biezenkamp de jaarlijkse braderie gehou den. Meer dan honderd kramen zullen op woensdag 17 juni vanaf 14.00 uur in het winkelcentrum en op de aangrenzende parkeerplaats uitgestald staan. De ster van de dag zal Hakin Iraïda zijn, pantomimespeler uit Sesamstraat. Hij zal, op stille maar aansprekelijke wijze, om 14.00 uur de opening verrichten. De hele middag zal hij re gelmatig 10 minuten voor stellingen geven waar de aanwezige kinderen niet al leen naar mogen kijken, ze mogen ook meedoen. Tijdens de braderie zal de Lions Club Leusden door middel van een loterij en ballonnenwedstrijd geld in zamelen voor het Sumve Hospital in Tanzania, waar bij het de bedoeling is dat duizend met gas gevulde ballonnen tegelijkertijd de lucht in gaan. Veilig Verkeer Nederland zal aanwezig zijn met een botssimulator, waar ieder een kan ervaren hoe het aanvoelt om met een lage snelheid onverwachts met de auto tot stilstand te ko men. Dit in het kader van de aktie voor het dragen van veiligheidsgordels. coraties of (beelden van) hondjes, gebruikte grammo foonplaten en handgebreide truien. De leden van de werk groep van de organiserende winkeliersvereniging de Bie zenkamp hebben bij het se lecteren véin de aanmeldin gen in het bijzonder gekeken naar een spreiding van de ak- tiviteiten. Zevenentwintig van de meer dan honderd stands worden betrokken door de

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5