Forum-discussie over relatie pers- politiek ontbeerde verbaal vuurwerk Sportieve tocht voor aktieve gemeenteleden en parochianen Leusdens 'mini- jazzfestival' bleek moeite van herhalen waard leuBtfen kiiMt 'Lokale pers moet zich beperken tot zo objectief mogelijk berichten over feiten' Slot manifestatie Amnesty International Feestelijke dag 'kerk-op-pad' op zaterdag 20 juni: T x WOENSDAG 10 JUNI 1987 COMMUNICATIE (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Afgelopen woensdag werd door de plaatse lijke afdeling van de WD, na afloop van haar jaarvergade ring in 't Ros Beyaart, een forumdiscussie gehouden, waarin de relatie tussen de lokale pers en de gemeentepo litiek centraal stond. De avond beoogde een discussie op gang te brengen tussen vertegenwoordigers van de lokale media, die in het forum plaats hadden genomen, en de zaal, waarin zich tal van prominenten uit de plaatselijke poli tiek bevonden. Hoewel er vooraf redenen voldoende aanwezig leken voor verbaal vuurwerk, bleven de echte scherpslijpers thuis, zodat de forumleden zonder al teveel problemen kaarsrecht overeind konden blijven. En dat wekte toch wat verbazing bij de onpartijdige toehoorder, die vooraf een op zijn minst gespannen verhouding tussen de politici en de pers veronderstelde. Zo lang Was het bijvoorbeeld nog met geleden dat het kantoor van de Leusder Krant met spuitbussen en pek was bewerkt en voorzien van leuzen, waaruit onomwonden de twijfel aan de integriteit en politieke onafhan kelijkheid van het periodiek naar voren kwam. Maar ook de formulering van de stellingen, die de basis voor de discussie zouden zijn, liet wat dat betreft aan duidelijkheid weinig te wensen over. De provocerende en polariserend gestelde handleidin gen voor het gesprek, lieten alle ruimte voor hoog oplaaiende emo ties en mogelijke opgekropte frus- .traties. Die bleven dus zo goed als uit en onwillekeurig drong zich dan ook de conclusie op dat of de verhou ding tussen de lokale pers en de politiek zo slecht nog niet is of dat AMERSFOORT - In het kader van haar actie tegen de doodstraf in de Amerikaanse staat Arizona houdt Amnesty International zaterdag 13 juni een slotmanifestatie. Deze zal plaatsvinden in de St. Franciscus Xavenuskerk, 't Zand 33, in Amersfoort. De opening van de manifestatie vindt plaats om 15.30 uur m aanwezigheid van de burge meester van Amersfoort, de heer A. Schreuder, en enige raadsleden. beide in de discussie betrokken partijen een aan ontzag grenzend respect voor elkaar hebben. Waar schijnlijker is het echter dat men wederzijds de volwassenheid toon de, die nodig is om tot een geslaag de analyse van de verhoudingen te komen. Bovendien waakte de uitstekend leidende voorzitter van der Wall- Bake er angstvallig voor dat de gesprekspartners zich zouden ver liezen in zinloos welles-nietesge- bral, waardoor het allemaal heel netjes bleef. Dat de discussie daardoor ook wat mat bleef, mag door de sensa tiezoeker als jammer ervaren zijn, het kwam waarschijnlijk wel het doel van de avond, „het uitzoeken van de wederzijdse beinvloeding" (Alnch Parson m zijn inleiding), ten goede. PANEL Zoals reeds eerder vermeld, werd de avond belegd door de plaatselijke afdeling van WD, die even daarvoor haar jaarlijkse le denvergadering had gehouden. Alle politieke partijen waren uitge nodigd de avond bij te wonen, evenals andere belangstellenden. En dat er voor het onderwerp be langstelling was, mocht blijken uit het feit dat de zaal goed gevuld was. Naar schatting tussen de zes tig en taghtig mensen hadden de weg naar het 't Ros Beyaart gevon den. In het panel nam een kwartet deskundigen op het gebied van de lokale en regionale media plaats, onder voorzitterschap van Diede- rik van der Wall-Bake. De Amers- foortse Courant wist zich vertegen woordigd door Guillaume Spiering, chef van de regioredaktie, de Lo kale Omroep Leusden vaardigde Ed ten Voorde af, die zich echter door een accuut defect aan de stembanden verbaal liet bijstaan OBJECTIVITEIT Zo'n zestig tot tachtig belangstellenden waren aanwezigwaar het aardje was, dat alle gemeenteraadsfracties waren vertegenwoordigd. door Ago Salverda, terwijl de Leus der Krant in de persoon van Hans Mosterd, eindredakteur, present was. In een inleiding gaf Alrich Par son (fractievoorzitter van de WD), wat de reden en het mogelijke doel van de avond zouden kunnen zijn. Parson: „De reden voor het beleg gen van een avond als deze is dat het aardig zou zijn om meer te we ten te komen over het functioneren van de lokale en regionale pers. Ik denk dat ik voor iedereen spreek als ik zeg dat je altijd nieuwsgierig naar de krant gnjpt met de vraag „sta ik erin?" Maar tevens bekruipt je nog wel eens het gevoel van „ze hebben er weer mets ven begre pen". Laat het echter duidelijk zijn, het is vanavond niet de bedoeling om de plaatselijke pers neer te sa belen. Het is wel de bedoeling uit te zoeken hoe er sprake is van we derzijdse beïnvloeding en ons te buigen over de vraag hoe je regio nale en lokale journalistiek zou moeten bedrijven; met als achter liggende gedachte uiteindelijk te komen tot goede journalistiek en het beter samen politiek bedrij ven," aldus Parson in zijn openings woord. die er nog aan toevoegde dat de avond een abstract karakter droeg, zonder partijpolitieke, in casu liberale, achtergrond. De discussie viel globaal in twee delen uiteen, een uur voor de pauze en een uur daarna Voor de pauze stond met name de stelling cen traal, waarin gdponeerd werd dat de lokale pers ten aanzien van de berichtgeving over de plaatselijke politiek de grootst mogelijke terug houdendheid zou moeten betrach ten. „De berichtgeving over plaatse lijke politiek heeft directe invloed op de plaatselijke politiek. Zich be wust van haar verantwoordelijk heid, zou de journalistiek dan ook voorzichtigheid moeten betrach ten, vanwege de kwetsbaarheid van politici en de politiek," was de strekking van de eerste stelling, waarover de forumleden zich dien den te buigen. Na de pauze dienden de geachte aanwezigen vooral de hand in ei gen boezem te steken. Toen stond de vraag „maakt de politiek vol doende gebruik van de pers?" centraal. Na de opening van voorzitter Van der Wall-Bake was het de beurt aan de forumleden om hun visie op de zaak te geven. Met name Spienng die zich voorname lijk door zijn manier van optreden, ontpopte ais een krachtig pleitbe zorger voor de geprofileerde lo kale journalistiek. „Ik denk dat het de taak van de pers in eerste in stantie is om de berichtgeving te bezorgen en daar helder in te zijn. Maar daarnaast mag een krant best een eigen mening hebben," aldus Spienng, die vervolgens de bal naar het Openbaar Bestuur terug kaatste; „de pers brengt nieuws, ze maakt geen meuws, met andere woorden het bestuur heeft een ei gen verantwoordelijkheid m hel derheid en duidelijkheid. Waar die ontbreken, ontstaat ruimte voor speculatie, die aanleiding voor misverstanden en wrevel kunnen vormen." Mosterd gaf daarna aan hoe de pers zich in de nchtging van meer geprofileerde journalistiek heeft ontwikkeld. Mosterd „Er is de laat ste 20-25 jaar een enorme verho ging van het journalistieke peil ge weest, bijvoorbeeld door de sterk verbeterde opleidingen. Maar in de maatschappij waren er ook ont wikkelingen, die de journalistiek, als vertolker van de „publieke opi nie", noopten daarin mee te gaan. Ik denk dat de normen en verant woordelijkheden op politiek ge bied de laatste jaren zijn vervaagd en ik zie het als onze taak de kiezer daarover te informeren." Toch zag de zaal bezwaren, waarbij men vooral van mening was dat de lokale pers zich zou moeten beperken tot een „zo ob jectief mogelijke berichtgeving". Een belangrijk argument daarbij was, dat de diversiteit, die de lan delijke pers in politieke „kleur" kenmerkt, op plaatselijk mveau ontbreekt. Daarom zou het de taak van de plaatselijke journalist zijn, zich zoveel mogelijk van eventueel gekleurde commentaren te ont houden en zich tot het doorgeven van berichten te beperken. Mos terd bestreed deze lezing krachtig: „De visie van een krant bestaat niet uit een politieke kleur, maar uit het kritisch volgen van het bestuurlijk functioneren in een democratisch bestel. Ik zie de journalist primair dan ook als een bewaker van de democratische spelregels. Overi gens zou het verschil van inzicht in uw visie en de mijne er niet toe mogen leiden dat u gaat twijfelen aan onze integriteit." Ago Salverda, woordvoerder van de LO, die er deze avond wat bekaaid afkwam, voegde daar aan toe; „Het verwijt naar de journalis tiek toe ligt in het gebrek aan be vestiging van de eigen subjectivi teit, waar objectiviteit met mogelijk Het begrip objectiviteit bleek so wieso een heet hangijzer te zijn, waarover de geachte aanwezigen geen eensluidende definitie bleken te kunnen formuleren. Belangrijker was dan ook de vraag, hoe in ieder geval het streven naar objectiviteit zo veel mogelijk gewaarborgd werd. M.a.w. hoe worden de gren zen van de redaktie van een krant (het normbesef) bewaakt? Op die vraag bleek een aantal antwoorden mogelijk. In eerste in stantie het vertrouwen in de journa listieke integriteit, waarbij de we derzijdse afhankelijkheidspositie tussen journalist en politiek en het onderlinge vertrouwen de basis vormen. Daarnaast zijn er ook garanties op het technische vlak, die er voornamelijk in bestaan dat in een krant scheiding plaats vindt tussen feitelijke berichtgeving en redactionele hoofdartikelen. (Spie nng) Even leek de vlam in de pan te slaan, toen uit de zaal de opmer king kwam dat de pers er in uit blonk negatieve zaken te bena drukken. „Dat riekt naar sensatie- journalistiek, c.q. tendentieuze be richtgeving," klonk het verwijtend uit de zaal. Mosterd leek daarna olie op het vuur te gooien door te antwoorden met „Goed nieuws, is geen nieuws." Het aangereikte handvat om de vermeende integri teit van de journalistiek hiermee onderuit te halen, werd echter niet aangegrepen. Na de pauze was het de beurt aan de politici om de opstelling ten opzichte van de pers te verwoor den. Van achter de tafel uitte Spie nng opmeuw het verwijt dat de politieke openheid te wensen overliet, wat mede de oorzaak zou kunnen zijn van het verwijten die de pers worden gemaakt. Spiering: „De communicatie tus sen de pers en de politiek zou beter kunnen. Als men er bijvoorbeeld eens een gewoonte van zou maken ons voldoende te informeren, zodat wij ons werk naar behoren zouden kunnen vervullen. Men zou ons misschien besluitenlijstjes kunnen toesturen, zodat wij weten wat er gebeurt." Com Verduin (PvdA) kreeg de lachers op haar hand toen zij hierop wat wrang reageerde met: „Misschien zou het wel aardig zijn als wij die als raadsleden ook eens zouden krijgen." Overigens beperkte de inbreng van de oppositie zich vrijwel tot deze ene opmerking. Pas toen zij nadrukkelijk om een reactie werd gevraagd, wilde Com Verduin nog wel een duit in het zakje doen. Zij zag de taak van de pers mede als een vertolker van geluiden van de oppositie. „Machthebbers hebben in de regel al genoeg spreekbui zen," aldus de voorvrouwe van de plaatselijke PvdA afdelnig. Verder was zij van mening dat er bij het actief benaderen van de pers de grootst mogelijke terghoudend- heid in acht genomen diende te worden. Dit in weerwil tot de op vatting van wethouder Fons Um- mels, die bij het college van B W „te weinig anticiperen naar de pers toe" constateerde. „Als de tijd mij daartoe is gegeven (hilariteit) zal ik proberen daar verandering in te brengen," aldus de wethouder. Ago Salverda maakte van de ge legenheid handig gebruik om de potentie van zijn eigen medium, de lokale omroep, nog eens onder de aandacht te brengen. „De lokale omroep kan een belangrijke taak vervullen bij het in de publiciteit brengen van feiten en meningen daarover ad-hoc te laten ventile ren," vond hij. In het laatste deel van de discus sie kreeg vooral de vermeende macht van de journalist om invloed uit te oefenen op de politiek de aandacht. Spiering was zich daar van bewust en vond dat dat er toe moest leiden dat daar secuur mee omgegaan dient te worden (inte griteit). Mosterd wilde echter nog wel een nuancering m die vaststelling aanbrengen: „Het is maar de vraag hoever de macht van de journalist gaat. Als je naar de landelijke poli tiek kijkt, zijn er de afgelopen jaren redenen genoeg geweest om poli tieke aardverschuivingen te ver oorzaken. Dat is echter niet ge beurd, ondanks het feit dat de pers voldoende materiaal aandroeg om een dergelijke ontwikkeling te rechtvaardigen." RELATIE Tenslotte werden aan het eind van de avond „ter lering ende ver- maeck" vanachter de tafel enige suggesties gedaan, die de relatie tussen pers en politiek zouden kun nen verbeteren. Ago Salverda bepleitte politieke openheid: „Het is juist de geheim zinnigheid die een journalist intri geert. Mijn advies is dus, wees open en duidelijk." Spiering sloot af door zijn wens om meer informatie te herhalen, waarna Mosterd de ruimte kreeg om met een aantal geleende citaten zijn visie op de zaak af te ronden: „Geheimhouding leidt tot verval en Openbaarheid is het emge middel tegen macht," be gon Mosterd, „Ik pleit dus voor openbaarheid en besluitvorming, om de kiezer op de hoogte te hou den. In Leusden heeft achterbaks heid, ik weet geen ander woord, geleid tot publicitaire rampen, tot verdriet van beide partijen." Van der Wall-Bake sloot hierna de discussie met het advies naar de zaal toe eens een excursie naar het krantenbedrijf te organiseren, zo dat men zich een beeld kan vormen over hoe er daar gewerkt wordt. Het panel, met van links naar rechts, Hans Mosterd, voorzitter Diedenk van de Wall Bake, Guillaume Spiering. Ago Salverda en Ed ter Voorde. i LEUSDEN - Op 20 juni a.s. vindt onder auspiciën van de Werkgroep 'Kerk en Recreatie' van de Gereformeerde, de Hervormde en de Rooms Katholieke Kerken te Leusden, een feestelijke recreatieve dag plaats voor hun gemeente leden c.q. parochianen. Een en ander vindt plaats uit dankbaarheid voor al het verrichte werk ten behoeve van de verschillende kerken. Op zaterdagmiddag 20 juni a.s. staat hiertoe een aantal kerken in de omgeving open voor bezichtiging. Ook het Jeugdhonk zal gastvrijheid bieden aan geïnteresseerden. Deze gebouwen zijn open van twee uur tot half vijf. Tussen twee uur en half dne kan gestart worden vanaf 'De Kom', gelegen naast de Sint Jozefkerk aan de Hamersveld- seweg. Men kan kiezen uit een dnetal ritten, te weten twee fietstochten - waarvan er één langs de opengestelde kerken leidt en een tweede fietstocht langs een andere route - en een autotoertocht die eveneens langs de ver schillende kerken leidt. ROUTE De 'Kerk-op-Padroute' is een tocht van ca. 20 kilometer die langs kerken leidt in De Glind, Achterveld, Leusden- Centrum en Leusden-Zuid. In het 'Jeugdhonk' kan men een verfrissing gebruiken. De tweede fiettocht zal wat langer zijn: men heeft zo'n vijf endertig kilometer voor ogen. De autorouterijders knjgen een vragenformulier mee, zo dat het geheel nog een wed- stnjdkarakter zal hebben. Aan de deelnemers zal een aantal consumpties worden aangeboden, terwijl men na afloop van de tocht een herin- nenngsvaantje zal ontvangen. DRANKJE De aktieve parochianen zien elkaar na afloop van hun tocht m 'De Kom' voor een gemoe delijk gesprek en een drankje. De actieve gemeen teleden van de diverse ker ken zullen elkaar na afloop ontmoeten tijdens een feest avond in restaurant 'De Mof. In de verschillende kerkebla- den zal uitgebreid aandacht» aan het geheel worden gege ven. terwijl men ook vanaf de kansel geïnteresseerd zal worden voor deze vanouds zeer gezellige toertocht. LEUSDEN - Vorige week zondag vond in „De Hakhorst" de afsluiting plaats van het vooxjaarsseizoen van de Leusdense Jazzsociëteit. Een en ander vond plaats zowel in het bar-bistro- gedeelte als in het onlangs geheel vernieuwde pannenkoekres taurant. Hetgeen geboden werd, was volgens vele bezoekers - beide ge deelten waren gezellig vol met mensen - van topkwaliteit. Rond half dne werd het startsein gege ven voor een eigen Leusdens mini-jazz-festival. De optredenden waren niet alleen groot in getal maar zeer zeker ook in kwaliteit. Zo kon men luisteren naar het virtuoze keyboardspel van de Leusdense Peer Hartjesveld m het Combo „Djespeeration". Een gran dioos mooi samenspel van Peter Badenbroek (bas/gitaar), Tibor Paulsch (slagwerk) en Arthur Mar- cussen (tenorsax) werd gecom pleteerd door een zeer gevoelig zingende Herma Holtnchter die de aanwezigen tot wild enthousiast ap plaus bracht. De hot-violist Michael Gusstorff voegde zich eveneens bij dit gezel schap, waardoor het geheel de echte jazz meer dan nabij kwam. KWARTET Elders in „De Hakhorst" genoot men - wat eerder op de middag - van het kwartet van Wiebe Haan stra: allereerst trad een voor de gelegenheid speciaal samenge steld combo op, bestaande uit Par- dy Leopold die zijn gehoor telkens opmeuw weer in verrukking weet te brengen met zijn technisch en muzikaal klarinetspel; voorts nam de al even befaamde Rob Jansen op overtuigende wijze de slagwer kerspartij voor zijn rekening; Peter Bandenbroek verrichtte uitstekend gitaarwerk, terwijl Wiebe Haanstra heerlijk luchtige uithalen maakte met de toetsen. Regelmatig groot applaus was hier dan terecht. GROOTS Het Kwartet van Haanstra bleek werkelijk groots te zijn, toen de wel zeer bekende radio- en tv-groot- heid Jan Verwei) zijn mondharmo- mcaspel toevoegde. Hij voerde met alleen het combo, maar eveneens het publiek tot laaiend enthousias me. SWINGPROFS De „Swingprofs" onder leiding van Kees Hundepool (bas en zang) trad op in een bezetting van Pardy Leopold (klarinet), Andy Louis (gi taar) en Rob Jansen (slagwerk). Een heerlijk romantisch swingend samenspel met prachtige klannet- geluiden konden Kees Hundepool in uiterste volvoering diverse num mers laten zingen. KWINTET Het Kwintet „Kunstlicht" dat sa mengesteld is uit Leusdense musici en musici van de Utrechtse univer siteit trad op met Geert-Jan van Turnhout (basgitaar), Peter Ade laar (slagwerk). Jan van Dam (pia no), Peter Fiévez (saxen) en Herma Holtrichter (zang). Met name het goede gitaarspel van Geert-Jan vn Turnhout zal men niet gauw verge ten. Totaal hebben aan dit zeer ge slaagde mini-jazz-festival - volgens vele aanwezigen zeer beslist de moeite van herhalen waard - zo'n vijfentwintig musici meegewerkt. Het is begrijpelijk, dat het met mo gelijk is om tijdens een dergelijk festival op alle plaatsen gelijktijdig te zijn. Vandaar dat dit verhaal voor sommigen misschien wat te kort zal zijn gehouden. Erg echter is dat niet: goede wijn behoeft geen krans. Waar men ook luisterde, werd er jazzmuziek van zeer goede kwaliteit geleverd. De belangstelling van het Leus dense pubhek begint steeds groter te worden. JK

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6