linnen afzienbare termijn kan financieel beleid oor komende jaren inzichtelijk worden vastgesteld' zakelijkheden Succes voor jubilerend bedrijf Yoga-praktijk geopend ethouder Fons Ummels (CDA) over vergelijkbare budgetanalyse gemeentelijke financiën: chnisch Handelsbureau van Trigt haalde recordomzet Alfred Benzon brengt 'afslankyoghurt' op de markt Boete voor motorcrosser Video-recorder gevonden Inbraak in woning WOENSDAG 10 JUNI 1987 plaatselijk nieuws (van de redaktie) IUSDEN - Aan de hand van de verdergaande analyse van gemeentelijke financiën kan de gemeenteraad op korte rmijn op een inzichtelijke manier gestalte gaan geven n het gemeentelijke - financiëele - beleid. Die stellige ertuiging heeft wethouder Fons Ummels (CDA), als hij aat over de Vergelijkende Budget Analyse (VBA). Het is dit jaar voor het eerst, dat een zo uitvoerige •rgelijkbare analyse openbaar is gemaakt. De commissie lancièn heeft het rapport voor volgende week maandag haar agenda geplaatst. Er mogen op zich geen al te grote nieuwigheden in de pportage voorkomen, het gaat wel degelijk om een be- ngrijk stuk. Mede op basis van deze rapportage, en van idere rapporten over verschillende onderdelen van de meentelijke uitgaven in de komende jaren, wordt straks melijk bepaald, of er nog financiële armslag is voor euw beleid', voor nieuwe gemeentelijke uitgaven, of agelijk, dat er - verder -bezuinigd zal moeten worden. vergelijkbare budgetanaly- eitelijk heel simpel: aan de van zo*n zevenhonderdvijf- grotingsposten wordt een lijking gemaakt tussen wat neente Leusden uitgeeft, en ls gemiddelde geldt voor nten van vergelijkbare aantal zaken springt eruit, 'schokkende' zaken, want gen van de tien gevallen iet om dingen, die men ei- al wel vermoedde, of men eigenlijk al stilzwij- van uit ging. Maar de VBA die punten nu eens 'hard' tigd. En daar gaat het om. er is een zestal andere rap- in de maak die samen met IA de basis zullen moeten ;n voor het financiële - en lee ook op andere terreinen ide - beleid in de gemeente en, de komende jaren. (ZICHT VBA biedt inzicht in de uitga- m de gemeente Leusden, in tot die in andere gemeenten, dere woorden, het geeft een at om te bezien, in hoeverre lde uitgaven al of niet sporen !t landelijke beeld. Dat is de factor, aan de hand waarvan lemeentenbestuur, de ge- eraad, de gemeentelijke uit kan beoordelen. Immers, :4n constateren, dat er wel erg veel geld wordt uitgegeven aan bepaalde zaken, als je die vergelij king maakt.' 'Een andere mogelijkheid, die deze rapportage biedt, is natuurlijk gewoon een beter inzicht in de Fi nanciële uitgaven van de gemeen te. Dus ook los van de vergelijking kunnen er gevolgtrekkingen wor den gemaakt, die hun gevolg voor het toekomstige beleid kunnen hebben', aldus de wethouder. TERMIJN Overigens is het wel zo, dat zoiets pas feitelijk kan gebeuren met ingang van de begroting voor 1989. Dat heeft te maken met een zestal andere rapporten, dat in de maak is. Het gaat om zogenaamde onderhoudsnota's. Die komen er voor respectievelijk wegen, riole ringen, gebouwen, wegmeubilair (verkeerslichten en dergelijke), sportvoorzieningen en watergan gen (sloten en bruggen, onder meer). Uit die verschillende nota's valt straks op te maken, voor welke kosten de gemeente op termijn komt te staan voor de verschillen de vervangingen/vernieuwingen. En als dat eenmaal duidelijk is, kan de gemeenteraad met die we tenschap haar prioriteiten stellen: aangeven wat de voorkeur ver dient. Wethouder van financiën Fons Ummels (CDA): '...daar waar het meeste geld omgaat, is relatief het meeste te halen...' HARDHEID Dat zou overigens ook kunnen betekeijen, dat er geld vanuit de ene reserve wordt overgeheveld naar de andere. Bijvoorbeeld als zou blijken dat er minder hoeft te worden uitgegeven aan vervan ging van riolering, terwijl de ge bouwen op dat punt duurder uit vallen dan werd aangenomen. Kortweg gezegd, doen zich drie mogelijkheden voor. De eerste is, dat er geld 'over' is. Dat zou dan structureel of incidenteel kunnen worden uitgegeven aan nieuw be leid, of aan de uitbreiding van al bestaande voorzieningen. De tweede mogelijkheid is, dat de uitgaven voor de gemeente min of meer overeenkomen met hoe dat momenteel wordt bezien. Dat zou betekenen, dat er niets veran dert aan de opstelling van de be grotingen. De derde mogelijkheid is, dat men tekort komt. Dan zijn er twee opties: bezuinigen, of een niet-slui- tende begroting presenteren. Dat laatste zal echter in geen geval ge beuren, daar laat wethouder Um mels geen onduidelijkheid over bestaan. Wat in de hele operatie het grote voordeel is, is echter dat alle ge meentelijke uitgaven straks met een redelijke 'hardheid' boven tafel komen. En daar, waar in een tijd van bezuinigingen op alle fronten moet worden ingeleverd, is dat al leen maar goed voor de duidelijk heid. Bovendien verplicht het de verschillende diensten, hun uitga ven ten volle te verantwoorden; ze met eenzelfde 'hardheid' als 'aan toonbaar onmisbaar' te presente ren. Indien een dienst daartoe niet m staat zou zijn, kan de raad dan besluiten, dat er op de begrotoing voor die dienst gekort wordt. BELEID Het financiële beleid van de ge meente Leusden, dat aan deze aan pak ten grondslag ligt, is geba seerd op dne uitgangspunten: de lasten niet afwentelen op komende jaren; het bestaande niveau van voorzieningen handhaven, en het niet laten stijgen van de lasten voor de burger. Dat beleid is bij de verschillende begrotingen van de laatste jaren al meerdere malen uit de doeken ge daan. Het aardige van de Vergelijken de Budget Analyse is echter, dat eruit blijkt dat dat beleid ook rede lijk gestalte heeft gekregen. Waar de gemeente Leusden een begro ting kent, die ieder jaar meer onder druk komt te staan van de Haagse bezuinigingen - tot m de jaren ne gentig moet nog 1,3 miljoen wor den bezuinigd, terwijl ook de inci dentele bezuinigingen de ge meente troffen - blijkt dat ook uit de analyse. Maar wat tevens duidelijk wordt is, dat de reserves van een dusdanige omvang zijn, dat de op brengsten daaruit (lees de rente, red.) de 'Haagse tegenvallers' op kunnen vangen, COMMISSIE De methode, om tot een gedegen financieel beleid op termijn te ko men, en die het college van B&W ook voorstaat is, dat de commissie financiën volgende week maandag aan de hand van de VBA een drietal concrete punten aanwijst voor na der onderzoek. De reden daarvan is, dat de nu weergegeven cijfers geen compleet beeld geven. Een voorbeeld: als de gemeente Leusden tien procent meer dan het gemiddelde uitgeeft per strekken de kilometer weg, kunnen daaraan de bodemstructuur (hogere kos ten) en de verkeersintensiteit (meer ondehoud en dus meer kos ten) ten grondslag liggen. Ander voorbeeld: de gemeente Leusden heeft een bezetting op de dienst sociale zaken, die ligt onder het gemiddelde. Daar staat echter tegenover, dat het aantal uitke ringsgerechtigden per 'formatie plaats', zeg maar per ambtenaar, ook lager is dan het landelijk ge middelde. Met andere woorden: het is niet voldoende om te kijken naar de cijfers: men moet ze ook interpreteren, op hun eigen waar de beoordelen. Vandaar, dat het college volgen de week aan de commissie finan ciën zal voorstellen, een drietal punten uit de rapportage voor na der onderzoek aan te wijzen. In de eerste plaats natuurlijk, om te be zien wat de reëele kosten bedra gen, afgezet tegen wat daar dan allemaal voor gebeurt. Anderzijds is het bovendien de bedoeling, dat de commissie, en daarmee de raad én het college van B&W, hiermee ervaring opdoen, voor de rest van de begroting. VRAGEN 'Het gaat niet alleen om vragen vanuit de gemeenteraad, maar ook om vragen, die we zelf hebben', licht wethouder Ummels toe. 'Aan de hand daarvan, en van de ant woorden daarop, kunnen we op termijn het beleid aanpassen, nadat we de achterliggende oorzaken hebben onderzocht en geanaly seerd.' VOORDEEL Het gevaar zou kunnen bestaan, dat uit de rapportage blijkt dat be paalde ambtelijke diensten feitelijk wat onderbedeeld zijn, en dat van daaruit ook druk wordt uitgeoe fend om daar wat aan te doen. De wethouder onderkent dat ener zijds, maar ontkracht het aan de andere kant met: 'Natuurlijk zal blij ken, dat we hier en daar onder bijvoorbeeld een landelijk gemid delde zitten. Maar ik denk in de eerste plaats, dat dat een politieke keuze is. Bovendien kunnen de ver schillende afdelingen met deze rapportage ook, heel voorzichtig, hun voordeel doen.' BEGROTING Dat slaat dan vooral op de huidi ge financiëele perikelen bij de ge meente Leusden. Die bestaan hier- in, dat duidelijk wordt geconsta teerd dat de jaarlijkse begroting onder druk staat. Dat wil zeggen: er is steeds minder geld beschikbaar. Waar we al schreven, dat de konn- gen vanuit Den Haag ook Leusden met onberoerd hebben gelaten, is het zelfs nog erger dan dat. Een groot aantal factoren, dat voort vloeit uit de nieuwe wet op de fi nanciële verhoudingen ligt daar aan ten grondslag. In die wet wer den de gemeenten niet alleen ge kort op hun uitkeringen, maar werd ook een meuwe verdeelsleutel toe gepast. Die blijkt in een behoorlijk aantal gevallen voor Leusden nog ongunstiger uit te pakken, dan el ders al het geval is. Als voorbeeld moge dienen het aantal woningen. Waar Leusden bekend staat als een 'groene' ge meente, blijkt dat niet alleen meer geld te kosten aan onderhoud van het openbaar groen. Het leidt bo vendien tot een lagere uitkering van het Rijk, omdat het aantal wo ningen omgerekend per hectare laag is. Ook het gebrek aan hoog bouw in Leusden 'wreekt' zich op die manier. En zo is er nog een groot aantal faktoren te noemen, waarbij Leus den méér het kind van de rekening is, dan andere gemeenten. En dat niet in het minst vanwege de gezonde finciële positie van de gemeente. Voeg bij dat verhaal nog de inci dentele bezuinigingen, die per de partement zijn en worden doorge voerd, dan blijkt dat de gemeente Leusden een behoorlijk grote fi nanciële aderlatmg heeft onder gaan, en nog heeft te ondergaan. 'Dat vergt veel van de flexibliteit', aldus wethouder Ummels, 'en je kunt in dit geval rustig stellen dat die flexibiliteit neerkomt op het le ren leven met tegenvallers.' Kortom, voorshands is er nog weinig reden om bij de drie aange- getven mogelijkheden de eerste, meevallers, als waarschijnlijk te houden. Waarmee het verhaal te rug is bij de verschillende onder houdsnota's, die daar pas echt uit sluitsel over zullen kunnen geven. KEUZEN Wat wethouder Ummels betreft zal een eventuele keuze, als het op verder bezuinigen neerkomt, niet moeilijk zijn. Zoals al eerder opge merkt, is een sluitende begroting voorwaarde voor de wethouder, om financieel beleid t£ kunnen uit voeren. Als - over een jaar, onge veer - blijkt dét er bezuinigd moet worden, zal dat dan ook aan de hand van de verschillende onder houdsnota's in de eerste plaats ge zocht worden in het verbeteren van de efficiëncy op de verschillende gemeentelijke afdelingen. *Maar de zogenaamde kaas schaaf-methode heeft naar mijn mening weinig zin. Ik denk, dat we dan in eerste instantie echt bij diensten uitkomen, waar het meeste geld in omgaat. Bij open bare werken, dus. Want waar het meeste geld omgaat, daar is rela tief natuurlijk ook het meeste te halen', aldus de wethouder. Een andere mogelijkheid, die naar zijn mening reëel is, is ver sobering. 'Ik denk, dat op ver schillende terreinen enige verso bering zou kunnen, zonder dat de burger dat meteen hoeft te erva ren als een verarming', stelt de heer Ummels. Hij doelt daarbij op het verschuiven van uitgaven binnen beleidsportefeuilles: meer geld voor een muiziek- school, iets minder voor een bi bliotheek, of iets dergelijks. Maar voorlopig is dat allemaal voorbarig. Waar het om gaat is, dat het gemeentelijke financiële beleid meer en meer gestalte krijgt volgens nonnen, die elders in het land als voorbeeld worden gehanteerd. Zowel de Leusdense jaarrrekening, als de Leusdense begroting worden bij collega-ge meenten als voorbeeld gebruikt. En dat Leusdense financiële be leid laat zich vertalen als: het inzicht vergroten. 'Want', zoals een ambtelijk medewerker op de afdeling fin ancien van de ge meente het verwoordt: 'Inzicht vergroten is de basis van beleid.' t )EN - Technisch Han- ireau K. van Trigt. De van dit bedrijf zal heel g Leusdenaren iets zeg- foch timmert de onder- ig die onlangs twaalf- i-half jaar bestond, flink e weg, zij het niet in de nte Leusden, maar in federland. Het handels- a omvat twee agenturen rote en gerenommeerde Duitse staalbedrijven, e agentuur betreft ma- inrichtingen, de andere aamde kleincontainers. t gebied van de contai- eeft het bedrijf een zeer rrijk deel van de vader- markt in handen. Hoe- t jaar nog lang niet ten is, bereikte de omzet in branche de magische grens van 2.000.000 gulden. Dat is meer dan ooit in een jaar is omgezet. Het bureau is een eenmansbe drijf van de heer K. van Trigt. Het kantoor van de onderneming om vat de hele benedenverdieping van zijn woning, Dordogne 9. Ver der heeft hij opslagruimte in Barne- veld. Het vertelt over de geschie denis van zijn bureau: 'Wij zijn in Utrecht begonnen met twee agen turen van het bekende West-Duitse staalconcern Thyssen. Deze twee agenturen heb ik nog, zij het dat Thyssen de tak kleincontainers heeft verkocht, omdat het moeder bedrijf te log werd. Twee directeur hebben deze poot van het bednjf begin dit jaar overgenomen. Nu heet de containerproducent 'Um- formtechnik Hausach GmbH'. Hij benadrukt: 'De kwaliteit is nog van hetzelfde niveau.' LEVERINGSPROGRAMMA Op de voorzijde van een folder van het bureau staat, dat het le veringsprogramma materiaal omvat voor transport en opslag. Dat betreft in de eerste plaats allerlei magazijninrichtingen, zoals stellingsystemen, waaron der verrijdbare, legbordstellin gen, vakkenkasten, en allerlei soorten metalen paletten. Uit zijn enthousiaste toelichtingen blijkt dat hij erg bij zijn werk betrokken is. Ook doorspekt hij zijn zinnen met allerlei vaktechnische ter- Dat geld ook voor zijn uitleg bij de tweede poot van zijn onderne ming, de kleincontainers. Hij zegt samenvattend: 'Onze kleincon tainers zijn met name bedoeld K. van Trigt met zijn echtgenote, „zijn thuis-front", zoals hij haar noemt. voor bedrijven die te groot zijn om hun produkten per stuk te verpakken, maar weer net niet groot genoeg voor bulkvervoer.' De folder vermeld vierkante en cylindervormige containers met een inhoud van tussen de 300 en 3000 liter, voor de opslag van zo wel vloeibare als vaste stoffen. Van Trigt: 'De containers worden momenteel in bijna elke tak van industrie gebruikt: voor opslag en vervoer van eiprodukten, con fiture, meel en andere vaste stof fen, van roet voor het gebruik in autobanden, giftige stoffen, enzo voort.' Hij meent: *Wij hebben het beste produkt op dit gebied. Bo vendien voldoen onze vaten aan de scherpe eisen die de Neder landse overheid stelt op het ge bied van opslag en transport van gevaarlijke stoffen.' THUISFRONT Vanwege zijn werk is Van Tngt veel op reis. Hij legt uit: 'We heb ben folders over onze produkten, maar ieder bedrijf heeft toch weer zulke specifieke behoeften, dat ik veel op pad ben. En dan is het belangrijk dat je een goed thuis front hebt.' Daarmee doelt hij op zijn vrouw, die volgens hem 'ook van de hoed en de rand weet'. Het twaalf-jange-bestaan van de onderneming is m kleine kring ge vierd. De mijlpaal is echter geen eindstation. In verband met de groeiende omzet heeft Van Tngt uitbreidingsplannen. Om zijn klan ten beter van dienst te zijn, en 'om dat het makkelijker praat als je iets kunt laten zien', is hij op zoek naar bedrijfsruimte. Hij omschrijft: 'Ik denk aan een pand, waarin ik een showroom kan onderbrengen, het liefst m Leusden zelf of de naaste omgeving. Helaas heb ik nog niets gevonden.' LEUSDEN - Het Leusdense bedrijf Alfred Benzon B.V., al bekend van Natusan, Ben Bits-kauwgom, en Bentasil, brengt het nieuwe pro duct Yogurtrim op de markt. Het zuivelproduct is gemaakt van ma gere yoghurt en plantaardige ve zels, aangevuld met mineralen en vitaminen. Het is een natuurlijk pro duct, en verkrijgbaar in de smaken citroen, aardbeien en perzik. Als dagelijks één of meer maaltijden door Yogurtrim worden vervan gen, kan volgens Alfred Benzon op een gemakkelijke en gezonde ma nier worden afgeslankt. Vanuit voedingskundig oogpunt is het product namelijk een com plete maaltijd, omdat de consu ment zonder iets anders te eten, toch alle benodigde voedingsstof fen binnen knjgt. Yogurtrim wordt verkocht in poedervorm. Door ver mening met water ontstaat de maaltijd. Een complete maaltijd met de aldus ontstane pap bevat slechts 155 kilocalorieën. In tegen stelling tot veel andere afslankmid delen heeft Yogurtrim geen stop pende werking, omdat van het veel vezels bevat. In een persbericht over het product staat met nadruk, dat het geen kuur is, hoewel het via drogisterijen wordt verkocht. Nel van Ooijen begin 9 juru met haar yoga-praktijk. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse politierech ter, mr. R. Meertens-Zee- man, veroordeelde vrij dag een 24-jarige inwo ner van Bosch en Duin tot tweehonderd gulden boete. De man had in Leusden met een afge dekt kenteken op de openbare weg gereden. De inwoner van Bosch en Duin had met zijn motor ille gaal gecrosst op de Leusder Heide. Om herkenning te voorkomen had hij zijn kente kenplaat afgedekt met een binnenband. Die was hij ver geten te verwijderen toen hij terugreed naar huis. ,,Op de weg heb ik niets te verber gen", zei verdachte. ,,U dekt de boel af om wat anders te verbergen", zei Meertens. ,,Zuur dat u gepakt bent, maar wel terecht". Haar vonnis was conform de eis. LEUSDEN - Yoga-lerares Nel van Ooijen begint 9 juni een praktijk Samsara-yoga. Deze vorm van yoga valt volgens haar uiteen in Hatha-yoga en zwangerschapsyo- ga. Het eerste is individueel van aard, terwijl het tweede is bedoeld voor echtparen, waarvan de vrou welijke., wederhelft zwanger is. Mevrouw Van Ooijen is gediplo meerd erkend yoga-lerares. Ze heeft twee cursussen gevolgd bij de alom befaamde yoga-deskundi- ge Rita Beintema. De nieuwe prak tijk is bij mevrouw Van Ooijen aan huis, Hondsdraf 4. De lessen wor den gegeven op woensdagavond en donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. De groepen worden maximaal acht mensen of paren groot. Al§ de belangstelling groter is, worden de groepen gesplitst. In dat geval komen er ook lessen van 20.30 tot 21.30 uur. De kosten voor de lessen bedragen voor Hatha- yoga 30,- per maand, en voor zwangerschapsyoga 60,- per paar voor dezelfde periode. Meer inlichtingen worden graag door Nel van Ooijen verstrekt. Haar te lefoonnummer is: 033-948796. LEUSDEN - In de zuidelijke berm van de Treekerweg ter hoogte van de eerste parkeerplaats werd za terdagavond door patrouillerende agenten een video-recorder ge vonden. Niemand heeft echter ver missing van een dergelijk apparaat bij de politie gemeld. Iedereen die vermoedt, dat de recorder zijn of haar eigendom zou kunnen zijn, kan zich bij de Leusdense politie melden. LEUSDEN - In een eengezinswo ning aan de Beverhoeve is woens dagmiddag ingebroken. Toegang tot het huis werd verschaft door een raam aan de voorzijde te iorce- ren. De woning werd doorzocht. Vermist worden een compact disc-speler en enige videobanden. De politie stelt een onderzoek in.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7