Antroposofische patiënten verenigen zich in Artemis Bewezen de 1.25 2.95 1.25 DE LEUSDER KRANT: GROENTE AFDELING J Nieuwe vereniging loopt vooruit op vestiging van huisarts PELLEBOERS WEERLIJN Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT 1 krop sla 1 komkommer Manderijnen Bospeen Andijvie WOENSDAG 10 JUNI 1987 LEUSDER KRANT AMERSFOORT - In Amersfoort is op dinsdag 2 juni de Pa tiëntenvereniging voor Antroposofische Geneeskunst Arte- mis opgericht. Deze patiëntenvereniging is voortgekomen uit een groep die enkele jaren geleden het initiatief nam tot vesti ging in Amersfoort van een consultatief spreekuur door de antroposofisch arts Christiaan Meyer uit Zwolle. door Anco Mali Medio 1986 is in het kader van de Wet op de Gezondheidszorg door de gemeente een vestigings commissie voor huisartsen opge richt. Begin 1987 was er ruimte voor twee nieuwe artsen in Amersfoort, waarvan een halve plaats werd toegewezen aan een antroposofisch ^rts. Het doel van de initiatiefgroep kwam hiermee in zicht, en deze groep verbreed de daarna haar werkterrein door als patiëntenvereniging verder te gaan. Doel van de patiëntenvereniging is het opkomen voor de belangen van de patiënten die in Amersfoort en omstreken wonen en die ge bruik willen maken van de antro posofische geneeskunst. Tineke Gommans-Wildeman een van de leden van de initiatief groep en nu bestuurslid van Arte- mis: Je kunt ook denken aan infor matie geven aan die patiënten en ook aan grotere groepen buiten de patiëntenkring, aan lezingen ge ven, ouder- en moedercursussen opstarten. De patiëntenvereniging kan nauw betrokken worden bij het therapeuticum, kan meehelpen het pand te verzorgen en eventueel uit te breiden, en activiteiten te ont wikkelen rond de huisvesting. Ook kan de patiëntenvereniging het goede overleg bevorderen tus sen artsen, therapeuten, ander per soneel in de gezondheidszorg en de patiënten. Je moest een patiën tenvereniging ook m die zm partici perend zien dat zij voorwaarden creëert waaronder de arts goed kan werken en de patiënten goed geholpen kunnen worden. De patiëntenvereniging wil te vens bij de leden bewustwording bevorderen ten aanzien van hun eigen gezondheid en de gezond heidszorg in het algemeen. In de toekomst staat ons toch te wachten dat we aan thuisverzorging gaan doen, burenhulp en dergelijke, en De oprichtingsvergadering van Artemis op dinsdag 2 mei jl. Antroposofisch arts Hugo Cost Budde: ,,De antroposofische ge neeskunst werkt zowel vanuit het hoofd en de kennis, als vanuit het hart." daar spnngen we op in door het organiseren van cursussen waarin theoretisch en praktisch wordt ge leerd hoe we de thuisverzorging daadwerkelijk kunnen verlenen." MENS, DIER, PLANT „Er zal duidelijk gemaakt wor den wat de samenhang is tussen mens, dier, plant en mineralen, zo dat we begrijpen waarom kruiden een genezende en steunende wer king hebben en waarom de arts deze voorschrijft bij bepaalde ziekteprocessen. In deze cursus sen zullen we ook leren hoe we bepaalde ziekteprocessen - hoest, (advertentie) Johma Vleessalade 150 gram Unox Runderlapjes, Cordon Bleu of Schnitzel Heinz Spagheroni Knorr Vleesbouillon 6 liter HOOGVLIET 9 keelpijn, verstuikingen, brandwon den - door middel van wikkels en aftreksels van kruiden kunnen bemvloeden, waardoor het gene zingsproces in het lichaam gesti muleerd of op gang gebracht wordt", aldus Tineke Gommans- Wildeman. EIGEN VERANTWOOR DELIJKHEID Mede-bestuurslid Paul van Eek: „Bij de antroposofische genees kunst spelen eigen verantwoor delijkheid voor gezondheid en voeding een grote rol. Als je nu de voorschriften van de Commissie Dekker en de programma's van de politieke partijen bekijkt dan zie je dat dit soort elementen daarin ge noemd worden. In kleine kring probeert onze patiëntenknng daar richting aan te geven. In allerlei grote en kleinere steden gaat de antroposofische gezondheidszorg daann voor. Amersfoort loopt daann eenter achter. Antroposofie is binnen de gezondheidszorg een maatschappelijk aanvaarde stro ming, en die erkenning valt m Amersfoort wel tegen." „Hennie Bitterling-Kentin, die eveneens in het Artemis-bestuur zit: „We streven er ook naar een soort van waarborgfonds te stich ten zodat ook patiënten die min der draagkrachtig zijn en die de therapieën nodig hebben die ech ter niet in het ziekenfondspakket vallen, daar gebruik van kunnen maken. Het is ons specifiek streven, dat iedereen gebruik moet kunnen ma ken van onze therapieën. Als men sen geen financiële middelen heb ben mag dat geen drempel zijn om te komen." OPLEIDING Waar volgt een antroposofisch arts zijn opleiding? Arts Hugo Cost Budde: „Als je je als huisarts wilt vestigen moet je de normale universitaire opleiding hebben: „Ik heb in Leiden gestu deerd en heb mijn huisartsen oplei ding in Den Haag gedaan bij een huisarts die verbonden is aan de universiteit van Leiden. Daarnaast heeft de antroposofische artsen- vereniging nog wat voorwaarden gesteld om de titel te beschermen en de kwaliteit te kunnen garande ren. Voorwaarde is dat je een scho lingscursus algemene antroposofie doet van dne maanden en tevens een artsencursus ook van dne maanden. Naast de formele oplei ding die alle huisartsen hebben moet je dus cursussen doen en zes maanden meelopen met een antro posofisch arts." Welke rol speelt Artemis zodat de Amerefoortse patiëntenver eniging naar deze Griekse godin genoemd werd? Hugo Cost Budde: „In Epheze op de kust van Klein-Azie stond ooit een tempel, gewijd aan Artemis. Op die plaats werden artsen opge leid. Het was een inwijdingsplaats waar alle grote Grieken geweest zijn zoals Aristoteles, Pythagoras. De artsenopleiding was zo, dat een leraar met een leerling 's avonds een wandeling ging maken door de bossen daar. Bij bepaalde planten bleven ze staan en dan hadden ze daar een gesprek over. De volgen de dag zouden ze er verder over spreken nadat ze er in de nacht mee bezig waren geweest. Aan de leerling werden vragen gesteld over de sappen en de samenstel ling van de plant. Ook aan de leraar werd een vraag gesteld. Men ging op voet van gelijkwaardigheid met elkaar om, waarbij de leraar van de leerling leerde en omgekeerd. De ontmoeting stond centraal, en deze is in de artsen-patiënten relatie ook heel belangrijk. Evenals het krachten opdoen in de nacht door de gezond makende slaap." „De allopatische geneeskunst werkt vooral vanuit het hoofd en de kennis. De antroposofische zowel vanuit die kennis als vanuit het hart. bij twijfel bellen De berk, typisch geneesmiddel bij sclerotische processen. Vanuit het hart genezen: Wat is dat? Je kunt de mens zien als wezen dat als belangrijkste zielefunc- ties heeft: het denken, het voelen en het willen. Als je naar de fy siologische basis daarvoor kijkt vind je het denken en het waarne men terug in het hoofd en het zenuwzintuigstelsel. Het gevoel leeft vooral m het rit misch systeem, hart en longen. Ie mand een warm hart toedragen. Als je erg schnkt stokje je adem: je hart staat stil. Het willen en het han delen hangen samen met je stof wisseling en je ledematen. Eigenlijk is het ritmisch systeem een bemiddelaar tussen die twee polen en is op zich een heel gezond makend systeem. Bijvoorbeeld als iemand erg nerveus is merk je een verkramping, een verharding. Dat is een tendens die van bovenaf op treedt naar de rest van het lichaam. En wat gebeurt er als je bijvoor beeld bij een ontsteking te veel stofwisseling hebt? Dan heb je het overbloesemen van stofwisselings processen, het tegenbeeld van krampen." „Als je kijkt naar de hartslag zie je beide: de onderpool gespiegeld in het openen van het hart, het los laten: de bovenpool zie je weer spiegeld in het samentrekken van het hart. Zo is het hart een bemid delaar tussen stofwisseling en het denken. In het ritmische systeem zit een oerprincipe van evenwicht, van het gezond makende Als het cultusbeeld ziet van Artemis is dat een vrouw die afge beeld is met een heleboel borsten. De borst zit in het middengebied, in het ritmisch systeem. Een zogende vrouw schenkt vanuit het midden gebied de menselijke melk, en daarmee harmonie, warmte en lief de. Artemis is een symbool daar van." AANVULLEND Cost Budde over de antroposofi sche geneeskunst: alternatief of aanvullend? „Als antroposofisch arts is je basis de reguliere artsen oplei ding. Daarop heb je een heel stuk extra. Door bepaalde inzichten in de natuur en de omgeving van d mens probeer je daarmee then peutisch te werken. Rationeel pr< beer je natuurlijke, plantaardig minerale geneesmiddelen te gi ven, maar ook heel andere middi len zoals kunstzinnige therapie. De kunst doet iets aan de men Kunstzinnig bezig zijn doet ook i aan de mens. Dat kun je gebruike om gezondheid te bewerkstel! gen. Ook preventief in princip Het is gezond om met kunst bezi te zijn. Je probeert door plantaard ge middelen te geven een ziek I chaam het voorbeeld te geven va het gezonde. Dat doe ik heel spec fiek. Bij een bepaalde kwaal geef) een bepaalde plant. Daarmee pr< beer je de patiënt te activeren. J geeft de patient het voorbeeld d hij kan navolgen. Het is het proc< van zelfgenezing dat je stimuleei Bij kunstzinnige therapie moet d patiënt ook aktief zijn, en daarme probeer je de patiënt te helpe zichzelf gezond te maken." Paul van Eek: „Antroposof sche geneeskunst is geen alte natieve geneeskunde. Ze wil nii in de plaats treden van, zeg maa Het is een toevoegende. Iets ai een longontsteking klinkt leven gevaarlijk, maar de arts kan hi zo begeleiden dat je zonder ee penicilinekuur kunt. Dat doet d arts in samenspraak met de pa tiënt. Er is geduld en vertrouwe voor nodig." Hugo Cost Budde: „Als je ze zeven keer een longontstekin hebt gehad en je laat het telken behandelen met antibiotia, en laat het ziek zijn dan een keer ge woon gebeuren, dan zie je vaak d; iemand het daarna met meer teru krijgt Iemand heeft dan overwon nen wat hij steeds probeerde I overwinnen. Ziek zijn, wordt te ve< gezien als een bedrijfsstoornis di zo snel mogelijk moet worden op geheven. Maar ziek zijn heeft ooi zijn goede kanten: bij een goed begeleiding komt de patiënt sterker uit." Voor informatie over Artemii patiëntenvereniging voor antio posofische geneeskunst, ka men contact opnemen met het st :retariaat, Wiekslag 82, 3815 GS Amersfoort, telefoon 75206 b.g.g. 634943. SMIMI i Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: per stuk 15 stuks per bos Maandag en dinsdag kilo

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8