Franciskanei i al 40 jaai r bewont irs Huidige kasteel Stoutenburg vierde versie ,Wij willen het huis opengooien Zaterdag 13 juni boeldag met rommelmarkt B ~:r' gardiaan pater W. Happel: -. m 55 -■ ,:A 1 VRIJDAG 12 JUNI 1987 leut sder kn anb historie 1 Kasteel bu STOUTENBURG - Aan het huidige kasteel Stoutenburg dat volgendjaar een eeuw bestaat, zi/n nog drie andere kastelen voorat gegaan Reeds in 1252 laat Walter of Wouter, heer van Amersfoort, op eigen kosten kasteel Stoutenburg bouwen Het machtige slot dicht bij Amersfoort, toen ook wel Eemsfoordt genoemd Waar we nu nog de eeuwenoude eiken (ruim 700/aar oud) Adam en Eva vinden, links van de Stoutenburgerlaan aan de vi/ver, stond destijds het slot. De heren van Amersfoort hebben de heerlijkheid Amersfoort in vroeger jaren reeds verkocht Voortaan noemen zij zichHeren van Stoutenburg Hun wapen bestaat uit zes rode lelies op een zilveren veld, drie boven, twee in het midden en een onderaan. In 1315 verkoopt Gi/sbert van Stoutenburg alle rechten op het kasteel aan de bisschop zodat deze voortaan onbeperkt eigenaar van het vele hectaren grote landgoed zal zijn Bij de reformatie in 1572 nemen de Staten van Utrecht alle rechten van de bisschop over. In 1547 wordt Johan van Oldenbarneveldt te Amersfoort geboren, als telg van een adellijke familie, die vóór en tijdens de 15e eeuw in het bezit is van de ridderhofstede Oldenbarneveldt bij Nijkerk Ook deze familie stamt af van de oorspronkeh/ke eigenaren van Stoutenburg. Hoewel Johan van Oldenbarneveldt nooit op kasteel Stoutenburg heeft gewoond, is deze raadspensionaris van Holland wel Heer van Stoutenburg geweest. In 1619 wordt hij op 72-/arige leeftijd In Den Haag onthoofd. Willem van Oldenbarneveldt, de derde zoon van Johan, wordt Heer van Stoutenburg en Sint Aldegonde Hij wordt kortweg Stoutenburg genoemd, welke naam door de nakomelingen van Johan van Oldenbarneveldt wordt aangenomen De familie van Oldenbarneveldt-van Stoutenburg verkooptin 1637 Stoutenburg aan Jacob de Beye Deze is katholiek en heeft, tezamen met een naburig kasteelheer, zeer veel gedaan voor het behoud van het katholieke geloof in zijn naaste omgeving. In de /aren 1640-1650 woont er een priester op het kasteel; sinds 1719 is er een kerkgelegenheid in Achterveld Omdat het kasteel in verval is geraakt, wordt het afgebroken Er komt een nieuw vierkant herenhuis voor in de plaats in 1725 In 1814 zijn de feodale rechten van de Staten vervallen, zodat Stoutenburg vrij en onbeperkt particulier bezit kan worden Op 11 september 1816 wordt het wapen van de gemeente Stoutenburg aan het huis bevestigd een heuvel, waarop een kasteel in de vorm van een sterke toren Nadat in 1833 ook dit huis is afgebroken, bouwt Johannes Luden, zoon van Anthony Luden. op de oude plaats een nieuw kasteel in de 16e eeuwse stijl. Ditisin 1864 gereed Eromheen bevindt zich een prachtige tuin met vi/ver Het toegangshek staat aan het begin van de Stoutenburgerlaan aan de kant van Leusden Daar staan ook twee poorthuis/es, waarvan het linkse, uitgebouwd tot boerderij, behouden is gebleven De toegangspoort met het hek zi/n jaren geleden verplaatst naar Oude water, waar zij de ingang tot het katholieke kerkhofsieren V et door Johannes Luden (1805-1871) gebouwde kasteel dat in 1864 gereed en in 1884 alweer werd afgebroken TEGENWOORDIGE KASTEEL Het huidige kasteel na de verbouwing Er is een verdieping aan toegevoegd Zo zag het kasteel er in de vooroorlogse periode (tweede wereldoorlog) uit. Kenneli/k vindt de dochter van Johannes Luden het door haar vader gebouwde kasteel niet mooi Zij laat het afbreken en een vierde huis bouwen, het tegenwoordige kasteel Stoutenburg, datm 1888 in gebruik wordt genomen In 1891 brengt kroonprins Victor Emmanuel van Italië, de latere koning Victor Emmanuel III - afgetreden in 1946- een bezoek aan Stoutenburg, waarde Italiaanse politicus Soulier huisheer is Bij deze gelegenheid schenkt de kroonprins het nieuwe kasteel een fraaie zuil: een prachtige blikvanger in de entree-hal In 1940 wordt het huis gekocht door de Johanna Stichting Ook het koetshuis en het terrein van bi/na 12 hectare be horen hiertoe. De bedoeling is een eventuele uitwijkplaats voor de Stichting te hebben wanneer de Duitsers hun gebouwen bezetten. In feite hebben de Duitsers noch daar noch op het kasteel gezeten In 1939-1940 zijn er Nederlandse militairen ingekwartierd geweest De Amersfoortse heer Van Nieuwenhuisbestuurslid van de Johanna Stichting, moetin 1943 zijn huis verlaten Hij betrekt kasteel Stoutenburg en biedt onderkomen aan in totaal ongeveer 50 onderduikers. Op 24 april 1945 worden de zich op het kasteelterrein bevindende Duitsers door de Canadezen verjaagd, waarbij het bos en het huis schade lijden Een week tevoren hebben de Duitsers de toren van het kasteel opgeblazen om te voorkomen dat deze een goede uitkijkpost voor de vijand zal zi/n Vier jaar later koopt de Nederlandse Provincie van de Minderbroeders, tot wie de paters Franciskanen behoren, het huis en goed Stoutenburg. In 1952 wordt het kasteel als klooster bewoond, nadat de paters herstel- en restauratiewerkzaamheden hebben laten uitvoeren en een verdieping op het kasteel hebben gebouwd Ook het bijbouwen van een kapel draagt bij tot de vernieuwing van het kasteel. Stoutenburg wordt in 1956 ti/delijk afgestaan aan het bisdom Rotterdam om voorlopig als klein seminarie dienst te doen, maar in 1961 nemen de Franciskanen Stoutenburg weerm gebruik als conferentie- en retraitecentrum. Stoutenburg bli/ft een centrum van bijeenkomsten Ook zijn hier vele studieweken gehouden voor missionarissen-op-vakantie van allein Nederland gevestigde orden en congregaties De cursussen worden georganiseerd door een speciale commissie van de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen Op dit moment trekken met alleen religieuzen zich in het kasteel terug maar ook wel andere groeperingen werd de tegenwoordige versie van Kasteel Stoutenburg gebouwd (door Josien Blomhoff) STOUTEN BURG - „Franciskaans bezin ningscentrum". Het lijkt iets ge heimzinnigs. Wat houdt het in, wat doet men daar? Tot voor kort wees een bordje met een aanduiding naar het kasteel Stoutenburg, schitterend gele gen, door bos omgeven. Enige tijd geleden echter is dit bordje van de lantaarnpaal aan de Stou tenburgerlaan gestolen. Toch weten zeer velen ook zo wel hun weg te vinden naar het bezin- nings- en gesprekscentrum. Wie Ier plekke mannen in bruine pij en verwacht, moet rekenen op een te genvaller Weliswaar worden deze door de .bruine paters" nog wel bij speciale gelegenheden gedragen, maar niet meer iedere dag De dracht blijkt te onhandig, zo vertelt pater W Happel. vooral bij het autorijden Hij is de gardiaan de bewaker, de behoeder van het terrein en de mensen Meestal gaat hij gekleed in burgerte nue Ti|dens het interview draagt hij een vlotte trui met stropdas FRANCISKANEN Pater Happel woont drie jaar op kas teel Stoutenburg en heeft als hoofdtaak de zorg voor het terrein en de bewoners van het kasteel Dat zijn negen man nen, de Franciskanen vier 65-plus- sers. waaronder één tuinman en een koster/organist. Voorts zijn er nog een tuinman, een kok. iemand die Francis- kaanse spiritualiteit studeert, een oud- missionaris en de gardiaan zeil Deze is tevens mederedacteur van het ie dere drie weken landelijk verschijnen de Franciskaanse tijdschrift ..Variant" De enige vrouw onder de bewoners is een zuster Franciskanes van de con gregatie van de zusters van Heijthuij- zen, in dienst van de communiteit Zij allen hebben in het kasteel met de tallo ze kamers een eigen zitkamer en slaapkamer Pater Happel, graag bereid om een rondleiding te geven, laat ook zijn eigen onderkomen zien ruim en gezellig, met prachtig uitzicht. Uit alles blijkt dat hier wereldser wordt geleefd dan ik eigenlijk had verwacht De gardiaan heeft zelfs op de radio popmuziek aanstaan en hij vertrouwt mij toe dat hij daar dagelijks met plezier naar luistert. In de gemeen schappelijke huiskamer kan men el kaar ontmoeten, relaxen, lezen of tele visie kijken. Maaltijden worden gezamenlijk ge bruikt, niet alleen door de kasteelbewo ners. maar ook door anderen die zich vooral in het weekeinde in kasteel Stoutenburg terugtrekken Dat kunnen individuele gasten zijn, maar vaker nog groepen van maximaal 20 personen Aan broeders en zusters van de Orde der Franciskanen. aan leken, of aan geheel andere groeperingen, zoals art sen of dominees die in alle rust willen vergaderen of in retraite willen gaan. worden kamers verhuurd Het koetshuis, zo vertelt de gardiaan, staat ter beschikking van het jeugd- en jongerenwerk Hier wordt training ge geven en houdt men cursussen ter reli gieuze vorming Voor het overnachten is niet al te veel ruimte nodig Zoals pater Happel het uitdrukt .matras op de grond en liggen Op die manier kunnen er zo'n 20 jongeren slapen Koken doen zij zelf in het koetshuis Op zaterdagavonden en zondagen worden in het kasteel kerkdiensten ge houden, die worden bijgewoond door per weekeinde in totaal zo'n 80 mensen uit de omgeving uit Stoutenburg. Hoe velaken. Leusden en Amersfoort De vier priesters onder de bewoners leiden om beurten de diensten Het prachtige terrein van bijna 12 hectare bestaat uit bos en een groot grasveld met een vijver bij het kasteel Het is een heel karwei voor pater Hap pel dit mooie stukje natuur te onderhou den Hij toont zijn handen het is te zien dat hiermee hard wordt gewerkt Konij nen. fazanten en soms reeén huppelen geregeld vrolijk rond het beeldje van Franciskus (van Assisië) De kok haalt groenten uit eigen tuin Pater Happel noemt het kasteel Stoutenburg liever geen klooster ..Het woord ..klooster" schermt zo af van de buitenwereld Wi| willen het huis juist opengooien en een onderdeel van de gemeenschap zijn In een echt klooster doet men alles zelf, het is een wereld op zich Hier hoeven we maar te kikken en de buren staan direct klaar, omgekeerd ook De buurtvereniging Stoutenburg houdt hier zelfs jaarlijks een kaartavond Je leert mensen kennen en dan ben je niet zomaar ..die pater met die krullen Binnen die sfeer zouden we graag feest willen vieren aldus pater Happel Op 11 september 1816 wordt het wapen van de gemeente Stoutenburg aan het huis bevestigd een neuvei. waarop ee/< kasteel in de vorm van een toren De kapel van Kasteel Stoutenburg Op zaterdagavonden en zondagen worden ver kerkdiensten gehouden STOUTENBURG - Volgend jaar vieren de bewo ners van kasteel Stoutenburg feest. Het kasteel bestaat dan 100 jaar en werd 40 jaar geleden aangekocht door de Orde der Franciskanen. Voor de festiviteiten, waarbij onder meer ook de buurtbewoners uitr de reqio worden betrokken, is uiteraard geld nodig. Vandaar dat reeds dit jaar diverse activiteiten op touw worden gezet, waarvan de opbrengst wordt besteed aan de festiviteiten. VEILING 7 pater W Happel m de tuin van Kasteel Stoutenburg Pater W Happel van het Francis kaans bezinningscentrum - tegenwoor dig is dit meer een ontmoetingscentrum - benadrukt dat de bewoners niet alleen feestvieren in eigen kring, maar ook met de buurtbewoners uit Stoutenburg. Hoevelaken, Achterveld. Leusden en Amersfoort Dit is wel ons huis, maar we zijn een stukje Stoutenburg Dus vieren we al lereerst feest met de buurt. Eind de cember vorig jaar is reeds een comité opgericht ter voorbereiding van het ju bileum De gedachten gaan uit naar een feestweek met een sociaal-maat- schappelijke tint. na de zomervakantie volgend jaar. In ieder geval wordt het dus een ge meenschapsfeest met de buurt, er wordt een landdag gehouden met de Franciskanen (Mattenkapittel) en be keken wordt of niet alleen de eerste Orde der Franciskanen bij het feest wordt betrokken, maar ook de tweede Orde (de Clarissen) en de derde (de lekenbeweging) De eerste activiteit om de komende activiteiten onder de aandacht te bren gen en geld binnen te krijgen, wordt zaterdag 13 juni georganiseerd Op het voorterrein van het kasteel wordt dan een Boeldag met rommelmarkt gehou den. met aansluitend 's avonds een tuinconcert door de harmonie van Ach terveld De entree tot de evenementen is gratis Na het opruimen van de zoler van het kasteel kwamen er veel grote en kleine spullen tevoorschijn, die een goede ba sis vormen voor de verkoopdag Hoewel enige iaren geleden ook grote opruiming werd gehouden, waar bij veel is weggegeven aan de orgam- satiegroep ..Werkzaam te Amersfoort, bleek dat er nog voldoende overtollige zaken waren overgebleven om te kun nen verkopen, zoals oude wasbakken, oud marmer, stoelen, bedden, en nog veel meer Inmiddels hebben mensen uit de omgeving ook nog diverse arti kelen ingeleverd, zodat er vele kramen gevuld kunnen worden De rommel markt wordt gehouden van 10 00 tot circa 16 00 uur. de boeldag in een spe ciale tent van 11 00 tot circa 15.00 uur Op de rommelmarkt worden de klei nere dingen voor enkele guldens ver kocht. Met de boeldag gaat het anders Hiervoor komen meer waardevolle arti kelen in aanmerking, zoals meubels, schilderijen, elektrische apparaten, etc Wie iets inleverde, mocht zelf vaststel len welk bedrag het tenminste zou moeten opbrengen Dit bedrag gaat naar de eigenaar, het meerdere - en men hoopt uiteraard dat dat veel zal zijn - is voor de festiviteiten op het kasteel Al deze stukken worden op de boel dag geveild, waarbij de Hoevelake Ton Hulsebos - bekend van vele eve nementen. van carnaval tot de dorps tnmloop - als veilingmeester zal optre den. En Hulsebos zou Hulsebos met zijn als hij niet ook deze gelegenheid aangreep in passend tenue te verschij nen Vanaf 's morgens tien uur kan men de te veilen artikelen komen bekijken Aan de hand van lijsten met nummers kan men zien wat de minimum vastge stelde prijs is Er zullen vanzelfsprekend ook diver se kramen worden neergezet voor het lessen van de dorst en het stillen van de honger Ook voor de kinderen zijn er diverse activiteiten, zoals onder meer een ritje op een pony door het bos. Het tuinconcerl waarbij ook iedereen vrr harte welkom is. begint 's avonds or acht uur

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5