krean LÖËPÖP] #VJ 't RUIGE VELD te Rolde 2 GROEPSLEIDERS (M/V) Pauze Verschil (1) Verschil (2) Vacatures Welke gedachte? Kosten Agrarisch (1) Agrarisch (2) Ter tafel (1) Steltlopers Psychologie Politici in het web van list en bedrog Snel uitverkocht... Hortusdag Even noteren (1) Even noteren (2) Druk I.P.V.O. Prick Van de kaart... Ter tafel (2) Geen gratis promotie bij de buren...(2) Geen gratis promotie bij de buren...(1) loep op Leusden VRIJDAG 12 JUNI 1987 JUC Kinder-en jeugdpsychiatrisch r ||B centrum voor op debiel niveau functionerende kinderen vraagt: De groepen bestaan uit 8 jeugdigen in de leeftijd van 13-18 jaar. vacature 01: „Vrijbuiters" (80%) Gezien de samenstelling van het team gaat de voorkeur uit naar een man. vacature 02: „Kameleon" Gezien de samenstelling van het team gaat de voorkeur uit naar een vrouw. vereist: B/Z-verpleging, HBO-iw, MBO-iw, HBO-V of gelijkwaardig. Voor belangstellenden is een taak/functie omschrijving en verdere informatie voor deze functies aanwezig. Van de kandidaten wordt een uitgebreide sollici tatiebrief verwacht, waarin duidelijk wordt ge motiveerd waarom men deze functie ambieert. Een positieve instelling ten aanzien van de chris telijke achtergrond van ons centrum wordt ver wacht. De loon- en arbeidsvoorwaarden zijn conform de CAO-ziekenhuiswezen. In het kader van de FWG zijn deze functies ingedeeld in func tiegroep 45. Uitgebreide sollicitaties kunt u binnen 10 dagen richten aan de directie van 't Ruige Veld As serstraat 23, 9451 AA Rolde. middenin, viel er nog een aardige dialoog op te tekenen. Tussen Jan Wagenaar en Gert de Weerdt. Uiteraard. Wagenaar: 'Meneer De Weerdt, toen u er niet was, en mevrouw Verduin u verving, liep de vergadering precies op schema.' De Weerdt: 'Ja, en vorige maand ook.' Wagenaar: 'O ja?' De Weerdt: 'Ja, toen was u er niet...' Het was afgelopen dinsdag - we publiceerden dat afgelopen woensdag al - alles behalve een plezierige vergadering, in het gemeentehuis. Wethouder Jan Wagenaar beschuldigde Joop Kool (Leusden'85) ervan, hem te hebben aangegeven bij de Fiscale Inlichtingen- en Opsoringsdient; Joop Kool ontkende dat, kortom, het ging er bijzonder stevig aan toe. Zozeer zelfs, dat Harm Offereins (GPV/SGP) opmerkte dat, als die discussie tijdens de rondvraag - het laatste agendapunt - had plaatsgevonden, hij zonder meer was opgestapt. En dat niet in het minst omdat hij zich totaal niet aangesproken voelde: hij, en ook de andere commissieleden hadden met de zaak niets te maken, concludeerde hij. Het was voor een aantal aanwezigen dan ook welhaast een verademing, toen voorzitter Jan Wagenaar overging naar het volgende punt op de agenda: een betrekkelijk nieuw fenomeen waar de Leusdense vergaderaars op heden met regelmaat meer worden verblijd, dan wel gestoord: de rookpauze. 'Eens even kijken', zei de wethouder, terwijl hij de agenda bestudeerde, 'hebben we nu de rookpauze?' Waarop één van de aanwezigen opmerkte: 'Nou, noem het maar gerust gevechtspauze.' Afgelopen dinsdag werd weer eens gepraat over een aantal voorbereidingsbesluiten. Dat zijn besluiten, waarbij bepaald wordt dat in een aangegeven gebied niets meer mag worden gebouwd, aangelegd of wat dan ook, anders dan dat het strookt met de toekomstige bedoeling die men met dat gebied heeft. Wettelijk is het de bedoeling, dat zo'n besluit wordt genomen, waarna er binnen twee tot hooguit drie jaar een bestemmingsplan is, waarin precies wordt aangegeven, hoe aan de plannen voor het gebied - wonen of werken, bijvoorbeeld - gestalte moet worden gegeven. Allemaal niet zo ingewikkeld, ware het niet dat er in Leusden een andere praktijk geldt. Dat bleek van de week weer, toen er twee nieuwe voorbereidingsbesluiten werden genomen, onder meer voor De Paardenmaat, en wel voor ze zevende keer. Over die gang van zaken bestaat al jaren een verschil van mening tussen wethouder Jan Wagenaar en raadslid Gert de Weerdt. Die laatste vindt namelijk, dat men zich in Leusden meer zou moeten houden aan de bedoeling van de wet op de ruimtelijke ordening. Met andere woorden: er moeten sneller bestemmingsplannen worden gemaakt. De wethouder stelt daar - ook al jaren - tegenover dat daar te weinig ambtenaren voor zijn. Kortom, er bestaat verschil van mening. En dat kan soms tot leuke dingen leiden. Want wat te denken, als raadslid De Weerdt constateert, dat er een groot aantal bedrijven Over advertenties gesproken: in de Volkskrant van afgelopen zaterdag stond een advertentie, waarin twee groepsleiders worden gezocht voor het Kinder en jeugdpsychiatrisch centrum 't Ruige Veld. In Rolde. Even dachten we aan een grap, ook al gezien de verdere inhoud op De Paardenmaat is gevestigd, ondanks het voorbereidingsbesluit. Terwijl de wethouder dat dan onmiddellijk corrigeert met: 'Niet ondanks, maar dankzij...' Als er ergens gebouwd gaat worden volgens de 'Eikenlaan gedachte', dan betekent dat, dat er een combinatie komt van wonen en werken, met het accent op wonen. Als u het nog niet wist, vermelden we dat maar even, omdat het pas deze week in deze bewoordingen tot ons kwam. Het ging om een deel van 't Ruige Veld, waar bedrijventerrein gepland is, in de hoek die de Randweg en de Zwarteweg samen vormen. En in het kader van zijn toelichting vertelde Marius Pais, direkteur gemeentewerken, dat er voor een deel van dat gebied wat meer nadruk op het wonen, dan op het werken zou liggen. 'Zeg maar, de Eikenlaangedachte', orakelde de direkteur. Dan weet u dus nu, welke gedachte dat is, en dat die op zich niets met eikehout te maken heeft. Zoals bekend, heeft gebrekkige informatie aan de gemeenteraad, voordat er besluiten moesten worden genomen, al enkele keren geleid tot een behoorlijke aanpassing van begrotingen; de kosten kwamen veel hoger uit, dan (niet) was voorzien. Afgelopen dinsdag was het weer raak: niemand had uit het ter inzage gelegde stuk over het van de advertentie. Want wat stond daarin? Dat de groepsleiders bestemd zijn voor de groepen 'Kameleon' en 'Vrijbuiters'. Hoe het toeval toe kan slaan, en hoe er inmiddels in Leusden wordt gespeculeerd over de vraag, wie voor de betreffende vacatures in aanmerking zouden kunnen komen. bestemmingsplan voor het centrale buitengebied begrepen, wat precies de bedoeling was: reageren op de reactie van B&W op wat de provinciale planologische dienst eigenlijk van het (ontwerp-) plan vond. Men had het stuk ook niet thuis gestuurd gekregen, waar ook bezwaren tegen bestonden. Ja, die bestonden wel, maar werden niet verwoord. Ze werden duidelijk uit het bekende gebaar van duim en wijsvinger, waarmee de ene ambtenaar de andere duidelijk maakte dat daar extra kosten aan verbonden zijn. Henk Ossendrijver, Achtervelds eerste burger, verwoordde het zo: 'Wij zitten in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening, dus dat mag best een paar centen kosten.' Wat Henk vergat was, dat die vrij kryptische zin zéér voor tweeerlei uitleg vatbaar was. Wel of niet toestaan, dat zich 'bontboerderijen', kortom nertsenfarms, in Leusden vestigen, dat was dinsdagavond de vraag die Gert de Weerdt stelde naar aanleiding van een brief van het Anti Bont Comité. Dat leeft namelijk nogal, omdat die bedrijfstak niet onder de nieuwe Meststoffenwet valt. De verwachting is, dat een aantal agrariërs zijn toevlucht nu in die besdrijfstak zal zoeken. Wethouder Gijs van Woudenberg had daar de laatste raadsvergadering al iets over gezegd, en ook vorige maand kwam het al aan de orde. Wan Woudenberg had het over het paargedrag van nertsen, daar heb ik me nog over verbaasd. En vorige maand was de wethouder ook goed op dreef, merkte Gert de Weerdt op. Waarop vanuit de commissie belangstellend werd geïnformeerd, of dat het paren op zich betrof, terwijl weer anderen opmerkten, dat de bronst-tijd niet in april pleegt te vallen. Een ambtelijke medewerker zei over het onderwerp, dat het pas nog ter sprake was geweest in de agrarische commissie. Dat was merkwaardig, vonden we. Want ons heeft nog nooit een uitnodiging of een agenda van de betreffende commissie bereikt, zoals dat gebruikelijk is bij gemeentelijke commissies. Ook Gert de Weerdt bleek dat een vreemde gang van zaken te vinden: 'Daar zou ik door de heer Van Woudenberg (de voorzitter van die commissie, red.) altijd nog eens voor worden uitgenodigd, maar daar heb ik nooit meer wat over gehoord', aldus De Weerdt. De oplossing voor deze gang van zaken kwam uit onverdachte hoek, namelijk van collega wethouder Jan Wagenaar. 'Misschien wil hij (bedoeld werd Van Woudenberg, red.) er alleen maar agrariërs bij hebben', zei hij. In de uitnodiging voor de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken van donderdag 11 juni, werd onder meer als agendapunt genoemd 'Wat verder ter tafel komt en rondvraag'. Ter tafel komen dus de voorgaande punten en 'wat verder ter tafel komt'. De vraag rijst of de rondvraag in dit geval dan niet ter tafel komt, of met andere woorden, onder tafel verdwijnt. Nou raakt er in het Leusdense gemeentehuis wel eens een agenda onder tafel, maar dit zou wel erg belaaitafeld zijn. Ongetwijfeld bedoelde de opsteller van de agenda iets anders. Wellicht doelde hij in zijn ambtelijke ijver op de drankjes die tijdens de vergadering ter tafel komen. Op zich is een vermelding daarvan de moeite waard, want de dienstdoende bodes sparen kosten noa moeite Hoewel velen bij lezing van het woord steltlopers denken aan vogels met lange poten die zich plegen op te houden in waterrijke gebieden, wordt hier iets anders bedoeld. Zaterdag 6 juni waagden enige jeugdige Leusdenaren zich op houten stelten ten einde een record te vestigen. Dat lukte uiteindelijk aan Alex van Dalen. Hij zag kans een parcours van ongeveer 40 meter af te leggen in 27,44 seconden. Dat blijkt uit een persbericht van Sjops, een nieuwe kadoshop, k.I til «Blilll M I .V/)«/.l/) l OOK I I IIRI DI Hl KIJK Ol' \ll .V.S/./V In het juninummer. Nu ic koop Hij Je bock- en lijdschnflcnhandcl of bel listens kantnoiurcn voor een voordelig proefabonnement Swcts Zcidirger 02521"- 1 91 13 Psychologie Onze verbazing was groot, toen we de bijgaande advertentie onder ogen kregen, waarin het maandblad 'Psychologie' zichzelf aanprijst. En wel, omdat in het juni-nummer als thema 'Politici in het web van list en bedrog' wordt behandeld. Het blad, verkrijgbaar bij de boekhandel, zou naar ons werd voorgehouden, in Leusden vast snel uitverkocht zijn. Maar anderen bleken de mening toegedaan, dat daar op zich niet zoveel kans op is, omdat er voor Leusdenaren weinig nieuws in kan staan... Komende zaterdag is de Nationale Hortusdag. Ook in de omgeving van Leusden kunnen verschillende botanische tuinen worden bezocht. Het gaat om drie tuinen van de Rijksuniversiteit Utrecht. In Baam kunt u het Cantonspark bezoeken, waar een dia-presentatie is met als thema - wat overigens voor de hele dag geldt - 'Botanische Tuinen, provisiekamer voor cultuur en natuur.' Het is dit jaar de laatste maal, dat de Baarnse botanische tuin deelneemt aan de aktiviteiten, vanwege de concentratie van tuinen bij de universiteit. In Utrecht, bij De Uithof, kan men de tuin 'Fort Hoofddijk' bezoeken. Deze tuin heeft een grote verzameling rotsplanten uit de hooggebergten van het noordelijk halfrond. Er zijn rondleidingen en er is een groene markt ingericht. In Doom, aan de weg naar Driebergen, kan men tenslotte een bezoek brengen aan het 'Van Gimbornarboretum.' Zoals de naam al zegt, ligt hier de nadruk op alle mogelijke soorten coniferen, maar er zijn ook veel bloeiende bomen en struiken te bewonderen. Ook hier worden - om elf, een en drie uur - rondleidingen verzorgd, en wordt infornatie verstrekt over hout en over boomverzorging. Het thema van de dag slaat op het feit, dat botanische tuinen een steeds belangrijker rol gaan spelen in het behoud van elders, in de natuur, uitstervende - of al uitgestorven - plant- en boomsoorten. Wat op zich misschien al reden genoeg is voor een bezoek. Het PvdA-raadslid Gert de Weerdt had al weer maanden geleden een notitie gemaakt over de manier, waarop de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in Leusden pleegt te vergaderen. Het kon, zo was de strekking, allemaal wel wat beter georganiseerd, wat korter, vond hij. Die notitie kwam twee maanden geleden niet ter sprake, omdat De Weerdt ziek was. Vorige maand werd er ook niet over gepraat, omdat de reguliere voorzitter, Jan Wagenaar, met vakantie was. Dus wat het afgelopen dinsdag zover. Afgezien van het feit, dat de discussie in de commissie tot een voorspelbaar, typisch politieke conclusie leidde: 'niet te strak, maar ook niet al te streng vergaderen', oftewel, niet links, niet rechts, maar precies mate. In een dergelijke hoe veelheid zelfs, dat er bij tijd en wijlen nog allerhaast stoelen aangesleept moeten worden, om de aanwezigen een zit plaats te bieden. Kortom, het is duidelijk dat de politieke arena m Leusden, oftewel de raadszaal, smds enige tijd voldoende sparuimg en sensatie biedt voor zelfs minder politiek geïnteresseer den. De overeenkomst tussen de raadszaal en een arena - maar dat had u natuurlijk al begre pen - wordt hier niet voor mets getrokken. En op zich is dat ook allerminst bezwaarlijk, denk ik, want zelfs normaal gesproken wordt er m een raadszaal menig politiek rob bertje uitgevochten. Daar met van. Maar het verschijnsel, waar we recentelijk in Leusden mee worden verblijd krijgt toch en kele bedenkelijke vormen. Ze ker als men dat afzet tegen het financiële perspectief, dat ons met regelmaat wordt voorge houden en dat sombere trek jes begint te vertonen. Immers, waar bezuinigd moet worden, vindt er momenteel een tegen strijdige ontwikkeling plaats met betrekking tot de publie ke belangstelhng die, als daar niet fors wordt mgegrepen, nog zal moeten leiden tot de aanschaf van extra meubilair. En het is meer de vraag, of de centen daarvoor uit de ren te-opbrengsten voort kunnen vloeien, metwaar Vandaar dan ook, dat het misschien zmvol is eens na te denken om bepaalde bijeen komsten van de Leusdense Vroede Vaderen en Moederen maar op 't Erf te houden. Dit, aangevuld met het in gebruik nemen van het met afgebouw de Hamershof Noord als per manente sta-tnbune, moet een bijdrage kunnen leveren tot een oplossing van het gesig naleerde probleem. En dat zou mooi uitkomen. Want de taferelen die zich he den ten dage in de pohtieke arena van Leusden afspelen, hebben helaas weimg meer weg van normale vergaderin gen, waarin normale mernngs- verschillen worden uitge vochten. Het zijn meer verbale scher- Indachtig het feit, dat wie het eerst komt, ook het eerst maalt, heeft ondergetekende vong jaar al een reservering geboekt voor het verheffende schouwspel, dat Leusdens po litieke arena de komende tijd beloofde te bieden. Dat was, zo blijkt inmiddels, nog met zo'n gek idee Het wordt de laatste tijd namelijk wel wat druk, zo valt te vrezen. De po- htiek bewuste Leusdenaar maakt er daarbij bovendien in toenemende mate een ge woonte van, om op voorhand een gedegen studie van de agenda te maken. Want wat wil het geval? De maandehjkse agenda bevat een groot aantal zaken, dat mmder interessant is voor de meute. Reden waar om men vrij nauwkeurig cal culeert, op welk moment er meer boeiende zaken aan de orde zullen komen. Op dat moment verschijnt het publiek m aanzienlijke mutsehngen, de betiteling 'straatgevechten' waardig. Vandaar, dat op deze wijze twee vliegen m een klap wor den geslagen, men doet recht aan de vraag van het volk om brood en spelen, en brengt discussies van bedenkelijk m- veau op de plaats waar ze thuis horen. Als men dan ook nog entree gaat heffen, zie ik nog een grote toekomst voor deze akti- viteit weggelegd, als toeristi sche attractie. Voor buitenlan ders uiteraard, omdat die ten minste niet kunnen verstaan, waar het allemaal over gaat. Er blijft dan slechts éen vraag, die rest. Waar de Ne derlandse Dierenbescher ming zich recent opwierp als beschermer van de stieren, die in het kader van het toeris me in de Spaanse arena's ple gen te sneven, vraag ik me af, wie op zal komen voor de hoofdrolspelers in dit Leus dens drama. om de tafelende commissieleden en bezoekers van deze bijeenkomsten van warme en koude drankjes te voorzien. Aanwezigen die niet van koffie houden, worden door hen gastvrij op een kopje thee onthaald. Omdat deze interpretatie van 'wat ter tafel komt' toch ook niet waarschijnlijk leek, bleef maar één mogelijkheid over: de onvolprezen gemeentevoorlichting. Volgens voorlichter Hans Hermans 'moet je er niets achter zoeken'. Hij legt uit: 'Kijk, er staat erg weinig op de agenda. De opsteller heeft gedacht: de agenda is wat mager, misschien komt er nog wat, dan staat dat er vast op.' Als er dus binnenkort een agenda voor een commissievergadering ter tafel komt met ongeveer de volgende inhoud, hoeft niemand raar op te kijken. De agenda luidt als volgt: 1. Wat de commissieleden ter tafel willen brengen; 2. Wat vorige keer ter tafel werd gebracht; 3. Wat nu ter tafel komt; 4. Wat misschien ook ter tafel komt; 5. Wat bezoekers ter tafel brengen. De rondvraag komt dus niet meer ter tafel, maar wordt gewoon ter tafel gebracht. U begrijpt: in dit geval komen de drankjes ook ter tafel, al worden die dan niet meer expliciet op de agenda ter tafel gebracht. Bovendien bestaat de kans dat in de toekomst niet alleen koffie, thee en fris ter tafel komt, maar ook zwaardere kost. De bedoeling hiervan laat zich raden: dunne agenda's komen dan misschien wat beter in hun vlees te zitten. Waarschijnlijk wordt er dan wel langer getafeld gevestigd in winkelcentrum 'De i Biezenkamp'. De pas geopende winkel organiseerde de wedstrijd in de buurt van de winkel. Inschrijving stond open voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 14 jaar. Blijkbaar was het vanwege de langdurige regenval ideaal weer voor steltlopers, want vele kinderen i meldden zich aan. De finale ging tussen Erik Bijl en Alex van Dalen. Alex zag kans zijn rivaal te kloppen en ontving daarvoor een abonnement op een jeugdblad naar keuze. Nog tien deelnemers ontvingen een troostprijs. De foto toont enige ongevederde steltlopers voor Sjops. Dezer dagen ontvingen we van een gerenommeerd bedrijf weer eens een fraai gestyleerd persbericht met bijbehorende foto. Het gaat om een nieuw produkt, een zogenaamde 'routeplaat', die de al in de handel zijnde kaartklemmen voor fietsen zou moeten vervangen. Deze 'routekaart' kan - zonder dat het beschadigingen met zich meebrengt - op het stuur van de fiets worden vastgeklemd, en heeft verder, zo vernemen we, als voordeel dat het ding horizontaal op het stuur kan, weinig wind vangt en niet klappert. Het belangrijkste, zo vernemen we verder uit het persbericht, is dat er eden kaart op A-4 formaat in kan, zonder kreuken. Kortom, het is een wonder van vernuft, waarmee de fanatieke fietsers onder u hun plezier zullen kunnen doen. Er is echter één ding, waar ook dit nieuwe wonder der techniek geen remedie tegen biedt: u kunt er, net als bij het gebruik van een ordinaire kaartklem, namelijk ook mee van de kaart raken... Zo open als een openstelling zou moeten zijn, is het echter ook weer niet: de entree bedraagt een gulden, waarmee men tevens toegang heeft betaald voor het Openluchtbad. Abonnementhouders van dat bad hebben gratis toegang. Bij slecht weer gaat de opening niet door, en als u twijfelt kimt u zaterdagmorgen tussen acht en elf uur even bellen: tel. 14146. Trouwens, dat hebben ze daar in Amersfoort natuurlijk niet slecht bekeken: als het slecht weer is zoekt unatuurlijk toch het overdekte zwembad op... En o ja. De bijgaande foto is van Amerfoorter Roeland de Bruyn. We vermelden dat overigens niet voor ons plezier, maar omdat dat moet in verband met het achterop de foto geplakte copyright. Daaraan voldoen we natuurlijk graag. Maar opvallend wordt het wel. Geen gratis toegang, geen gratis foto, en toch Amersfoort promoten. Daar zit onzes inziens op z'n minst een belangwekkende tegenstelling in de algemene bestuurlijke verhouding tussen Amersfoort en Leusden al jaren lang niet zo erg geweldig, maar dat is natuurlijk geen reden om de léuke dingen in onze buurgemeente onvermeld te laten. Zo wordt komend weekeinde 'open huis' gehouden - hoe toepasselijk - in het Openluchttheater in het Amersfoortse Birkhoven. Na ongeveer 25 jaar vinden daar komende zomer weer allerlei aktiviteiten plaats, die men komend weekeinde graag onder de aandacht van mogelijke bezoekers brengt. Zaterdag vindt om half twaalf de officiële opening plaats. Daarop volgt een feestelijk programma, met medewerking van de Stadstrompetters, Cabaret Visser en de Big Band van de - Amersfoortse - politie. Ook Brammetje Horlepiep zal de opening opluisteren, vanaf twee uur 's middags. Zondag is er een 'Amersfoorts' programma. Vanaf twee uur treedt het harmonie-orkest 'Wilskracht' op, om half drie leerlingen van het Eemland College Noord, met liedjes van de onlangs uitgebrachte LP 'Bloedgoed', en verder werken de jeugdtjéatergroep 'Mirakel' en de showbanmd 'Animato' mee. 'Van de buren niets dan goeds', hoort men wel eens zeggen, en dat kan natuurlijk opgaan. Nu is Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Jacob van Lier

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6