8B 9 Haast met benoeming nieuwe burgemeester Afscheid burgemeester Rademaker op 2 juli )leidooi voor klein eusdens verpleeghuis Provincie bereidt bezuinigingen en financiering beleidsprogram voor Fietstochten in Achterveld vandaag in fie leusder kranl» 'Vanwege roerige wateren, waarin Leusden bestuurlijk verkeert' p plaats van huidige noodpostkantoor: SERVA VOLVO Inbraak tankstation Diefstal aan auto Gewonde racefietser Valse venter BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden leusder krant: ffi Onenigheid binnen VVD over ontvv ikkelmgssamenwerkmg: Lezers service EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie erT administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 16 JUNI 1987 - 19e JAARGANG NO. 12 (van de redaktie) LEUSDEN - De benoeming van een nieuwe burgemeester in Leusden wordt voortvarend ter hand genomen. Naar het zich laat aanzien, is het de bedoeling om zo snel mogelijk in de vacature van burgemeester Rademaker te voorzien. Dit, omdat men zich in de 'hogere' echelons van het open baar bestuur - provincie en rijk - zorgen maakt over de bestuurlijke situatie in Leusden. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht is met het snel vervullen van de va cature op zich mets bijzonders aan de hand. 'Er wordt altijd geprobeerd, zo snel mogelijk m een burgemeestersbenoe ming te voorzien. De Commis saris van de Koiungm, de heer Beelaerts van Blokland, heeft in dit geval slechts de wens van de Leusdense gemeente raad uitgevoerd. Dat wil zeg gen, dat hij, op verzoek van de raad, bij de minister heeft aan gedrongen op spoed.' 'Het gebeurt overigens wel meer, dat een benoeming van een burgemeester met spoed tot stand komt. Maar dat dat nu m Leusden ook aan de hand is, heeft uiteraard te maken met de roerige wateren, waarin Leusden bestuurlijk verkeert', aldus de procinciale woord voerder. Ook m Den Haag blijkt men doordrongen van de ernst van de bestuurlijke crisis in Leus den. Waar - in het kader van de burgemeestersbenoeming de term 'regeringsvertegen woordiger' al is gevallen, deelt een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken mee, dat de kandidaten inmiddels bekend zijn. Op korte termijn zullen de gebrui kelijke gesprekken van die kandidaten met de minister plaats vinden. Ook in Den Haag verwacht men een spoedige benoe ming. 'Het is een kwestie van weken. En als het een béétje meezit, is de benoeming rond half juli te verwachten', aldus de woordvoerder van het mi nisterie. m LEUSDEN Tijdens een buitengewone raads vergadering zal op 2 juli a.s. officieel afscheid wor den genomen van burge meester mr. J. W. M. Ra demaker. De heer Rade maker, die bijna 10 jaar burgemeester van Leus den is geweest, maakt ge bruik van de VUT-rege- ling. Voor de plaatselijke or ganisaties en instellingen bestaat er op donderdag 2 juli van 19.30 tot 21.30 uur gelegenheid om de heer en mevrouw Rademaker de hand te drukken. Op deze bijeenkomst, die in het gemeentehuis wordt gehouden, zijn ook indivi duele burgers van harte welkom. LEUSDEN - Burgemeester Rademaker gaf vorige week donderdag het startsein voor de bouw van de gemeenschappelijke brandweerhuisvesting. Het gaat om de huisvestmg van de geregionaliseerde brandweer van het gewest Eemland. De burgemeester deed dat in zijn funktie van voorzitter van de gewestelijke brandweer. Voor de heer Rademaker, die officieel half juli vertrekt, betekende het één van de laatste officiële handehngen uit zijn bestuurlijke loopbaan. RUSDEN - Leden van de Leusdense gemeenteraad wol len door de VAC, de vrouwen advies commissie voor de woningbouw, uitgenodigd om eens mee te denken over len eigen Leusdens verpleeghuis. De VAC is op het idee ran een eigen, kleinschalig verpleeghuis in Leusden ge- tomen door een publikatie van het Nationaal Ziekenhuis nstituut. )e VAC heeft ook haar gedachten al laten gaan ovr een leschikte plaats. De plek waar nu nog het nood-postkan oor staat aan de Torenakkerweg, lijkt de vrouwen ad- ries commissie een erg geschikte plek. De raadscom- oissie voor welzijn en onderwijs vindt de suggestie van Ie VAC alleszins het overdenken waard. Onafhankelijk iBDU nieuwsblad voor de gemeenle Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den Familieberichten en losse advertenties 44 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting. ILeusderheitjes 1 44 per regel (48 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor Asschatterweg 19 le Leusden-Centrum is dage Bjks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten Het Nationaal Ziekenhuis Instituut wil in ons land een discussie op gang brengen over de mogelijk heid van kleine verpleeghuzen. Voor de Leusdense situatie is het voordeel van een 'eigen' ver pleeghuis dat men niet is aange wezen op het 'opbergen'van pa- tiëntenin een groot verpleeghuis als de Amersfoortse Lichtenberg. In een brief aan de Leusdense ge meenteraad stelt de VAC, dat men in een huis als De Lichtenberg, ge legen in een bos, geen direct con tact heeft met de eigen omgeving en ver weg in van vrienden en fa milie. "Zeker voor jongeren, on geval-slachtoffers, rheuma-en M.S.-patiënten, is het contact-hou den met de (eigen) buitenwereld van vitaal belang", aldus de VAC in haar brief. De mening van de VAC wordt gedeeld bevestigd in een provinciaal adviesrapport dat aangeeft dat jongeren helemaal niet in een verpleeghuis thuisho ren. Haalbaar Een klein verpleeghuis, gedacht wordt aan ongeveer zestig bed den, is volgens de vrouwen advie- haalbaar Omdat de VAC prac- tisch werkt heeft zij ook al direct een geschikte plaats voorgesteld aan de Leusdense raad. Het ter rein op de hoek van Asschatter weg en Torenakkerweg, vlakbij het bejaardenhuis 't Hamers- veld", is een uitstekende lokatie, zo meent de VAC. Op de voorge stelde plaats staat nu nog het post kantoor van Leusden, maar dat kantoor wordt straks verplaatst naar het winkelcentrum Hamers- hof. Het nood-postkantoor zal dan worden afgebroken. Behalve het voordeel van een cen trale ligging heeft de voorge stelde locatie ook nog het voor deel dat er samengewerkt zou kunnen worden met 't Hamers- veld. De VAC denkt daarbij aan uitwisseling van personeel in noodsituaties en deling van over headkosten. De bnef die de vrouwen advies commissie naar de raad heeft ge zonden is inmiddels besproken tij dens een vergadering van de commissie welzijn. Geen van de raadsfracties blijkt op voorhand het idee af te wijzen. Integendeel, alle fracties willen graag dat het voorstel van de VAC serieus be keken wordt op de haalbaarheid. AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 -tel 033-630154 LEUSDEN - Maandagmorgen vroeg werd mgebroken in het tank station van Texaco aan de Doomseweg. Vermoedelijk pro beerde de inbreker eerst het ge bouw binnen te komen via het dak. Toen dat met lukte, vernielde hij een ruit in de toegangsdeur. Daar op ging het alarm af. De man zag nog wel kans de toegangsdeur van een magazijntje te forceren. Wat van de daar aanwezig voorraad is weggenomen, weet de politie mo menteel nog met. Volgens getuigen is de man na de inbraak het bos achter het tank station ingehold. De politie was snel ter plaatse en zette een speur hond in om de dief te achterhalen. Dat is echter met gelukt. LEUSDEN - Van een Peugeot-per- sonenauto werd in de nacht van donderdag op vrijdag de koplam pen en wieldoppen gestolen. De wagen, eigendom van een Leusde- naar, stond op een parkeerplaats tegenover basisschool Kinderland, Hoefijzer 18. De politie stelt een onderzoek in. LEUSDEN - Vrijdag rond 19,30 uur kwamen twee fietser op het Karre- pad met elkaar m botsing Een Leusdenaar reed op deze weg met zijn racefiets in de richting van de Hamersveldseweg. Een andere in Leusden woonachtige man kwam hem, eveneens op een fiets, tege moet. De twee raakten elkaar en de racefietser viel. Hij werd met spoed afgevoerd naar het Amers foortse St. Elizabeth-ziekenhuis. Na observatie kon hij naar huis. LEUSDEN - Een groenteboer uit Eek en Wiel ventte zaterdag aar beien in de wijken Claverenblad/ Wildenburg. Hij kon echter desge vraagd aan politieagenten daar- 'voor geen vergunning tonen. De agenten hebben de man daarop verboden met zijn nering door te gaan. Boeldag Kasteel Stoutenburg trok enorm veel publiek pag. 3 Montessorischool doet aan kunst pag. 3 Kleuters in Leasden voortaan vrijdags niet meer naar school pag. 5 Mid-Holland Jazzfestival gaat door pag. 5 Veel publiek bij laatste jazzpodium pag. 6 Sport: BV'75 Nederlands kampioen driebanden klein pag. 11 Lockhorst promoveert pag. 11 Woensdagavond Ronde van Leusden pag. 13 LHV-dames vinden achterdeur naar eeste klasse op slot pag. 13 (van onze medewerker) LEUSDEN/UTRECHT - Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben een werkgroep ingesteld, die een bezuinigings operatie van ruim zes miljoen gulden op de begroting voor volgend jaar gaat voorbereiden. Bij het vaststellen van deze besparingen dient volgens gedeputeerde J. Hoekstra (PvdA) eerst gekeken te worden naar mogelijkheden voor efficiency verbetering, naar technische correcties van berekeningsme thoden en naar gereserveerde maar niet uitgegeven bedragen op de begroting van Vorig jaar. In een bnef aan de statencommis sie voor financiën kondigt Hoek stra verder aan, dat de provinciale werkgroep zich tevens over de fi nanciering van het meuwe beleids programma zal buigen. Onderc eel daarvan is een provinciale begro tingspost voor ontwikkelingssa menwerking, waarover onlangs een meningsverschil tussen het WD-Statenlid J. D. Blaauw en de liberale gedeputeerden D. H, Kok en C. G. J. van den Oosten aan het licht is gekomen. Het tekort dat de provinciale be groting voor volgend jaar laat zien, bestaat uit een structureel deel van bijna drie miljoen gulden en inci dentele posten met een totaal van bijna drie-en-eenhalf miljoen gul den. Een deel van deze eenmalige tekorten denkt het college op te kunnen vangen door tussentijdse meevallers, die naar schatting 1,75 miljoen gulden zullen bedragen. Daarnaast willen Gedeputeerde Staten één miljoen gulden vrijma ken voor de uitvoering van het on langs door Provinciale Staten goedgekeurde collegeprogram ma. Hieronder valt ook de begro tingspost voor ontwikkelingssa menwerking. Het college van Gedeputeerde Staten - waarin naast CDA en PvdA ook de WD is vertegenwoordigd - nam al in maart de unanieme be slissing om daarvoor een bedrag van vijfenzeventigduizend gulden te reserveren. Het WD-statenlid J. D, Blaauw maakte echter onlangs m een com missie-vergadering duidelijk, dat hij ontwikkelingshulp niet als een provinciale taak beschouwt. Blaauw wees in dat verband op de benarde financiële situatie en het ontbreken van uitgangspunten voor het beleid. KORTSTE EIND Omdat CDA-er P. R. Smink uit Hoogland zich positief opstelt te genover een provinciale begro tingspost voor ontwikkelingssa menwerking, lijkt het erop dat Blaauw uiteindelijk aan het kortste eind zal trekken. Het Doornse sta tenlid H Branderhorst (PSP/CPN) verwacht dat het college van GS m het najaar de uitgangspunten voor ontwikkelingssamenwerking zul len formuleren. Bovendien denkt Branderhorst dat de post voor ontwikkelingssa menwerking volgend jaar weer te rug zal komen. De kleine rechtse fracties stellen zich weliswaar ge reserveerd op, maar hebben al la ten doorschemeren dat ze zich niet zullen verzetten. Wel wijzer! GPV/ RPF en SGP er op, dat bij decentra lisatie van het ontwikkelingsbeleid ook een verdeling van de daarbij behorende gelden zou moeten plaatsvinden. „Ontwikkelingssamenwerking is op zich een goede zaak", aldus de SGP-er W. Nagtegaal uit Leer- sum, „maar het is rijksbeleid. Als we rijksbeleid moeten uitvoeren, dan is ons uitgangspunt dat we daarvoor de middelen moeten krij gen. Als de besteding van het door GS voorgestelde bedrag geen pro bleem is, dan laat ik mij echter wel overhalen." Fietstocht zondag ACHTERVELD - Vrijdag a.s. zal er voor volwassenen een fiets tocht worden georganiseerd. De fietstocht start om 18.30 uur vanaf het Groot Achterveldplein. De onkosten bedragen 1,-. In schrijving voor deelname vindt bij de start plaats. De route gaat vanaf Achterveld naar Asschat en Stoutenburg On derweg zal het een en ander wor den verteld over de oorlogsdagen 1940-1945. Diverse sporen uit deze dagen zullen worden aangewe zen. Zondag a.s. zal er een fietstocht worden gehouden in en rond Ach terveld. De start is om 14.00 uur vanaf het Groot Achterveldplein. De kosten bedragen 1,-bij ver trek te voldoen. Onderweg zijn er meerdere stops, waar wetenswaardigheden over het dorp zullen worden verteld. Deelname zowel voor de Achter- velders ais Stoutennurgeis. Het thema is "Achterveld het bekijken waard". zaterdag 20 juni Zaterdag a.s. zal er een Kerkpad Leusden route worden gereden. De Achterveldse kerk is dan ge opend van 14.00 - 16.30 uur en is gratis voor iedereen te bezichti gen. Rondleidingen zullen er zijn om 14.30 en 15.30 uur. Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebtontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te be reiken is. kunt u kontakt opnemen met BDU b.v afd. Lezersservice tel.nr. 03420-94911 ■I

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1